SlideShare a Scribd company logo
1 of 83
Nora dhe Ema
dy femra shume te kunderta por qe I
bashkoi nje gje e perbashket.
Gustave flaubert(1821-1880)
vendlindja: France
shkrimtar, dramaturg
Nje dramaturg norvegjez qe punoi shume
per te arritur famen qe I njihet sot Veprat e tij
nuk u kuptuan nga shoqeria dhe do te
emigronte ne Itali ku do te njihte edhe
suksesin e tij.
Gruaja ne nje shoqeri te
ashper ku morali dhe
hipokrizia jane tiparet
thelbesore:
“Zonja Bovari”
 “Zonja Bovari” eshte nje
nga librat me te famshme
te Gustav Flober. Eshte
nje liber shume I
famshem dhe shume I
degjuar. Ajo eshte bere
ne disa versione filmash
dhe eshte perkthyer ne
shume gjuhe te botes.
 Libri beri nje buje te madhe
kur u publikua ne fillim.
Vepra origjinale u publikua
ne nje nga revistat e kohes
La Revue de Paris. Ky liber
theu shume tabu te kohes
dhe shteti dha urdher qe te
censurohej. Por Flober si nje
artist nuk deshironte qe
vepra e tij te humbaste
mesazhin,keshtu nuk pranoi.
Flober do te thirret ne gjyq
sepse vepra ishte shume “e
rrezikshme” per qeverine.
Gjyqi pati nje ndikim te
kundert per librin. Pas
Emma Bovary
Nje vajze fshati,e
arsimuar ne manastir
dhe e martuar me
Sharlin. Nje mjek
fshati.
Charles Bovary
 Nje doktor fshati
 . Nuk eshte shume
inteligjent por e
do shume Emen.
Rodolphe
 I dashuri I pare I
Emes. Nje beqar I
pasur
 Leon
 Nje mik I Emes por me
pas I dashuri I saj.
Personazhe te tjere:
Zoti Ome----Nje kimist ne Jonvil.
Zoti Lere--- Nje shites lakmitar. Ai deshiron te
kete ne dore Zotin Bovari
Berta—vajza e Emes dhe e Sharlit
Heloiz—gruaja e pare e Sharlit
Deshira
Ema nuk kerkon
vetem dashuri por
deshiron qe edhe te
tjeret ta duan ate ne te
njejten menyre. Ajo
sforcon te dashurit e saj
te japin shembuj qe ata e
duan ate.ajo I detyron
ata qe ti shkryajne letra
vazhdimisht dhe te
mendojne per te ne nje
kohe te caktuar
Ironikisht, dashuria e
saj e madhe qe ajo dha
beri qe te dy meshkujt te
largohen nga jeta e saj.
Gruaja
Deshtimi qe pati Ema nuk
ishte vetem faji I saj por
dhe I vete shoqerise ku ajo
jetoi. Roli I femres ne ate
periudhe nuk ishte shume I
dukshem ne shoqeri por
vetem ne familje. Ne ate
kohe nuk mund te gjeje
para nese nuk shitje veten.
Nese Ema do te ishte e
pasur atehere ajo do te
realizonte endrrat qe ajo
kishte.
Ema
Bovari
Nje grua e
dobet qe
lufton vetem
per vetveten
Nje
romantike
deri ne
vdekje
Adhuron
librat dhe I
lidh ato me
realitetin
Kerkon te
jetoje ne Paris
dhe te jete e
lumtur
Ema Bovari
nje shembull
ku mund te
nxirren
mesime per
sjelljet
Edukimi I saj ishte
ne Manastir, larg
mmase ku merrte
mesime per
rendesine e fese
dhe plotesimit te
vetvetes
Librat
romantike:
ajo u rrit me
to dhe
enderronte
me sy hapur
Tradhetia: donte te
kapej tek dicka me e
forte se dashuria,
dica dinamike
prandaj e tradhetoi
te shoqin dy here.
Realiteti nuk ishte
aspak si neper
libra. Zhgenjimi
nga burrat por
edhe nga vetvetja
e cuan ate tek
vetvrasja.
Endrrat e Emes
Enderrime e Emes dhe
gershtimit te tyre me jeten e
saj reale. Ato I sollen zhgenjimin
Vidio
Kritika
Në “Meditimin e dytë” Dekarti
e quan romanin “një gjë që
mendon, një gjë që dyshon,
që dëgjon, që koncepton, që
pohon, që do, që nuk do, që
imagjinon dhe që ndien”.
Ky përkufizim i dijetarit dhe
filozofit të shquar francez të
shekullit XVII që sjell ndër
mend më tepër se veprën e
artit, qenien e gjallë,
njerëzore, jo të rëndomtë, por
me shpirt dhe me mendje. Në
ka krijimtari që i përgjigjet më
së miri atij, është ajo e Gustav
Floberit.
 Si në romanet filozofike,
“Tundimi i shën Antonit”,
“Buvar dhe Pekyshe”, në
skicat “Shtatë djemtë e
dervishit” dhe në romanet në
kuptimin e thjeshtë të fjalës, si
“Edukimi i ndjenjave’, “Zonja
Bavari” dhe “Salambó”, autori
sa më shumë futet në botën e
krijesave të tij, aq më tepër
bëhet një me ta. Të lindura
prej imagjinatës, ato do të
kenë të njëjtin fat me të, sepse
më kot do të vënë të gjitha
forcat e tyre në kërkim të
dashurisë, të lumturisë, të së
vërtetës. E vetmja rrugë
shpëtimi larg botës tragjike të
Shtepia
e
kukulles
Subjekti:
Jeta bashkshortore e Nores
dhe Helmerit qe bazohen ne
falsitet. Drama shoqerohet per
shkak te moskomunikimit dhe
sinqeritetit bashkshortor.
Ajo do te marre para borxh per te shpetuar Torvaldin. Ajo falsifikon firmen e tij.
Nora punon shume per te fituar ndonje lek pa I treguar te shoqit te saj. Ajo nuk
arrin ta paguaje borxhin dhe kercenohet se do ti tregoje Torvaldit. Per Noren nuk
ka gje me te trishtueshme te merzise Torvaldin.
A eshte kjo dashuria ku Nora dhe
Torvaldi zbulojne njeri-tjetrin pas
shume viteve te ndryshme. Ky
zbullim do ta trembe Noren dhe do
ta ndryshoje ate. Ajo me pas do te
shkoje per ne takimin e vetvetes.
Ne pamja e pare tragjikja eshte e mbuluar nga nje fasade e qete dhe perfekt dhe qe
fsheh nje realitet te frikshem.
Pas zgjidhjes se konfliktit Nora do te ndryshoje plotesisht. Torvaldi perfaqeson ate
pjese te burrave qe e kufizojne grate ne muret e shtepise. Kurse Nora perfaqeson ato
gra qe marrin guzimin dhe te marrin pergjegjesine e jetes se tyre ne duart e tyre.
Vajza dhe babai
Ne nje moment
sebashku
“Shtepia e kukulles” eshte
dhe vazhdon te jete nje nga
dramat me te perfolura. Nje
biograf I Henrik Ibsen ka
thene se drama shpertheu si
bombe. Drama eshte
shokuese dhe ka plot te
paritura. Drama ve ne
pikepyetje domethenien e
familjes por pati edhe
kundershti sepse gruaja nuk
mund te le familjen dhe
femijet e saj. Kur vepra ishte
prezantuar per here te pare
ne Gjermani, aktorja qe luajti
Emen nuk pranoi te bente
pjesen e fundit. Ajo tha se
Kjo drame eshte nje pasqyrim I
jetes se gruas ne ate kohe por nuk
nje liber per te drejtat e tyre.
Sjellja e Nores eshte kerkimi I
vetvetes se saj. Ajo pak budallaqe
si Zonja Bovari, e mbyllur ne
shtepi me gjera te pavlera.
Ibsen ishte I interesuar te vlerat e
njerezve duke I treguar thjeshte
por edhe me dramaticitet. Kur
Nora largohet nga Helmer ajo
thote se dua te jem nje njeri ose te
paktem te ndihem si e tille. Ai
eshte dramaturgu me I madh pas
Shekspirit sepse dashuria per
vlerat njerezore eshte me e
madhe se shoqeria apo deshirat.
Eshte historia e vertete ku edhe
Nora nuk punon dhe rri gjithmone ne shtepi. Kjo drame ka
karakteristika te realizimit. Ajo ka nje gjuhe te thjeshte dhe shume
prane njerezve. I tregon njerezit si jane ata ne te vertete. Konflikti
me I madh eshte Nora me vetveten dhe me Torvaldin.
 Charli ishte nje njeri jo
shume I zgjuar, jetonte ne
fshat dhe shume dembel.
Ai edhe pse nuk kishte
shume pasuri ishte nje
njeri I dhembshur dhe e
donte shume Emen. Ai e
fali ate per te gjitha
gabimet dhe dobesite e
saja. Nuk I bertiti
asnjehere dhe nuk e
genjeu asnjehre. Ajo per te
ishte gjithcka dhe pa te
jeta e tij nuk kishte me
kuptim. Ai vdiq ne nje fund
shume te dhimbshem, ku
vajza e tij Berta mbeti
Charli dhe
Torvald
Charli dhe
Torvald
Torval nga ana tjeter edhe
mashkulli dominant dhe cdo gje
ne familje duhet te shkoj sipas
rregullave te tij. Ai nuk e di se
c’far eshte dashuria dhe e
shikon Noren di nje kukull. Ai ne
fund kur ndahet nga ajo nuk
cuditet aspak kur I thote se
ekzistenca e saj nuk ka fare
kuptim per te. Ai e fyen ate dhe
madje e trajton si te pavlere. Ai
nuk flet nga gjaknxehtesia por
fjalet e tij jane te miremenduara.
Krahasime
:
 Ngjashmeria me
Zonjen Bovari sepse
antagonistet dhe burrat
e tyre jane perdorur per
te pershkruar
protagonistet.
 Antagonistet ishin ata
qe bene te mundur
shkaterrimin e burrave
ne te dy librat.
 Si Madam Bovary
ashtu edhe Ibsen jane
perqendruar ne histori
te verteta dhe ngjarje te
 Grackat financiare
tek “Madam Bovary”
dhe “Shtepi kukulle”
tregojne rrenimin e
marteses se tyre.
 E shkuara shkon ne
shkaterrimin e te
ardhmes.
 Ne te dy librat
perdoret ironia.
Si deshifrohen fjalet:
 E vertete?!Domethene te
verteta jane keto qe
shkruhen ne leter?..O
tmerr!....Jo,jo,jo!Eshte e
pamundur, nuk mund te
jete e vertete!
 Nora kupton tronditjen e
Helmerit dhe pasojen qe
ka patur veprimi I
saj.Helmeri eshte
tronditur nga veprimi I se
shoqes.
Si u pergjigjet
fjaleve te Nores?
 Te kam dashur me
shume se c’do gje tjeter?
 Ai pergjigjet: Leri keto
arsyetime te kota.
 Per Helmerin dashuria
eshte dicka e kote. Ai
nuk e di se care eshte
dashuria.
Kur fillon Nora
te arsyetoje?
 Ne momentin kur ajo
thote:
 Po tani po filloj te
kuptoj.
 Ky eshte momenti I
kthimit te Nores. Ajo
kupton se eshte
sakrifikuar kot. Tani
po hap syte se sa ia
ka vlejtur sakrifica.
 Ajo rri e heshtur
sepse ka zbuluar
natyren e vertete te
Helmerit.
Kontrasti
 E zeza… Cfare ke bere keshtu?
 Ti nuk duhet te vuash per mua…Mbi ty s’duhet te
bjere asgje.
 Helmeri eshte egoist dhe fajeson gruan e tij.
 Nora eshte altruiste.
 Helmeri nuk e do te shoqen dhedo qe te vuaje
“per gabimin qe ka bere”
 Nora e do te shoqin.
Epitet qe I veshim Nores
 Sipas Helmerit- Hipokrite, genjeshtare, kriminele,
llum I ndyre. Ai I perforcon me fjalet “tmerr” “ptu”
 Kjo e peshtyre jep nje pershtypje mjaft te keqe. Ai
peshtyn sakrificen e saj.
Vetevrasja
 Po duke mos qene une, ti je I
lire.
 Vetvrasjen per nderin e te shoqit
ai e quan gjepura dhe marrezi.
 Nuk eshte nje reagim normal,
sepse ai e quan ate veprim kot.
 Ajo nuk do te kishte asnje
perfitim ndaj saj.
 Eshte marrezi sepse kur te thote
nje person qe dua te vetvritem
nuk mund ti themi: c’jane keto
qe thua.
Kur kujtohet Helmeri per te shoqen?
 Keto tri dite duhet te kene qene te tmerrshme per
ty.
 Helmeri I thote: “Te kam folur”
 Kjo tregon poshtersi. Sepse dikush tjeter I eshte
bere padrejtesia dhe eshte Nora ajo qe vendos
nese do te fal apo jo.
Helmeri thote:
 Laureshe e pambrojtur, pellumb qe shpeton nga
kthetrat e skifterit, do te te mbroj etj.
 Skifteri eshte Helmeri dhe ketu qendron eshte
paradoksi dhe poshtersi ne fjalet e tij.
 Perse trembet Helmeri nga Nora?
 Kur ajo merr situaten ne dore dhe jep urdhrat. Ai
nuk e kupton kete nderrim te roleve dhe te drejten
qe merr ajo.
Nora thote:
 Kemi tete vjet te martuar dhe per here te pare po
flasim per nje gje serioze.
 Kontributi I saj eshte shumezuar ne zero nga
Helmeri. Ajo eshte larguar nga marrja e
vendimarrjeve. Hemeri dhe I ati asnjehere nuk e
kane kuptuar se edhe keto jane sende edhe per
te. Prandaj eshte quajtur “Shtepi e kukulles”
 Perse Helmeri merr gjithmone vendime? Nga I
lind kjo e drejte:
 Nga mendesia e kohes. Ai e sheh femren
inferiore. Ai kuptohet kur thote: nuk ke dije, nuk
ke eksperience.
Fryma e
feminizmit:
 Nora thote se ka
detyra ndaj vetes
pastaj ndaj te tjereve.
 Eshte fryme e re,
neper libra eshte
shkruar ndryshe dhe
Nora eshte
perfaqesuasja e kesaj
ere te re.
Nora dhe Ema

More Related Content

What's hot

Don Kishoti - Projekt
Don Kishoti - Projekt  Don Kishoti - Projekt
Don Kishoti - Projekt Arber Here
 
Cfare ishte Holokausti?
Cfare ishte Holokausti?Cfare ishte Holokausti?
Cfare ishte Holokausti?Valeria Baçi
 
Projekt: "Dhuna" ICLUB 2015 - Gjimnazi:"Sinan Tafaj"
Projekt: "Dhuna" ICLUB 2015 - Gjimnazi:"Sinan Tafaj"Projekt: "Dhuna" ICLUB 2015 - Gjimnazi:"Sinan Tafaj"
Projekt: "Dhuna" ICLUB 2015 - Gjimnazi:"Sinan Tafaj"Andi Metaliaj
 
Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor Hygo
Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor HygoProjekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor Hygo
Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor HygoAldrin Pashku
 
Projekt gjeografi
Projekt gjeografiProjekt gjeografi
Projekt gjeografiKleo Jaupaj
 
Visual basic leksionet e mia
Visual basic leksionet e miaVisual basic leksionet e mia
Visual basic leksionet e miaMarkelian Laho
 
Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë
Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë
Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë Diana Lamaj
 
Historia e skënderbeut
Historia e skënderbeutHistoria e skënderbeut
Historia e skënderbeutenis vladi
 
Shkrimtare te shquar shkrimtar
Shkrimtare te shquar shkrimtarShkrimtare te shquar shkrimtar
Shkrimtare te shquar shkrimtarDenis Celaj
 
Hamleti, model i analizës së veprës
Hamleti, model i analizës së veprës Hamleti, model i analizës së veprës
Hamleti, model i analizës së veprës #MesueseAurela Elezaj
 

What's hot (20)

Don Kishoti - Projekt
Don Kishoti - Projekt  Don Kishoti - Projekt
Don Kishoti - Projekt
 
Cfare ishte Holokausti?
Cfare ishte Holokausti?Cfare ishte Holokausti?
Cfare ishte Holokausti?
 
Epi i gilgameshit
Epi i gilgameshitEpi i gilgameshit
Epi i gilgameshit
 
Projekt: "Dhuna" ICLUB 2015 - Gjimnazi:"Sinan Tafaj"
Projekt: "Dhuna" ICLUB 2015 - Gjimnazi:"Sinan Tafaj"Projekt: "Dhuna" ICLUB 2015 - Gjimnazi:"Sinan Tafaj"
Projekt: "Dhuna" ICLUB 2015 - Gjimnazi:"Sinan Tafaj"
 
Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor Hygo
Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor HygoProjekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor Hygo
Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor Hygo
 
letersia moderniste
letersia modernisteletersia moderniste
letersia moderniste
 
Projekt gjeografi
Projekt gjeografiProjekt gjeografi
Projekt gjeografi
 
Naim Frasheri
Naim FrasheriNaim Frasheri
Naim Frasheri
 
Visual basic leksionet e mia
Visual basic leksionet e miaVisual basic leksionet e mia
Visual basic leksionet e mia
 
Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë
Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë
Shpallja e pavarësisë së Shqipërisë
 
" Hamleti"
" Hamleti"" Hamleti"
" Hamleti"
 
Historia e skënderbeut
Historia e skënderbeutHistoria e skënderbeut
Historia e skënderbeut
 
Dramatika
DramatikaDramatika
Dramatika
 
Puna
PunaPuna
Puna
 
Don Kishoti
Don Kishoti Don Kishoti
Don Kishoti
 
Terapia Gjenike
Terapia GjenikeTerapia Gjenike
Terapia Gjenike
 
Shkrimtare te shquar shkrimtar
Shkrimtare te shquar shkrimtarShkrimtare te shquar shkrimtar
Shkrimtare te shquar shkrimtar
 
Hamleti, model i analizës së veprës
Hamleti, model i analizës së veprës Hamleti, model i analizës së veprës
Hamleti, model i analizës së veprës
 
Ese: 100 vjet Pavaresi
Ese: 100 vjet PavaresiEse: 100 vjet Pavaresi
Ese: 100 vjet Pavaresi
 
Bardha e temalit
Bardha e temalitBardha e temalit
Bardha e temalit
 

Viewers also liked

Projekt letersi
Projekt letersiProjekt letersi
Projekt letersianndos
 
Ura me tri harqe
Ura me tri harqeUra me tri harqe
Ura me tri harqeArdiPerla
 
iliada analize , Analize e Iliades
iliada analize , Analize e Iliadesiliada analize , Analize e Iliades
iliada analize , Analize e Iliadesssuseree34b8
 
Ema bovaria
Ema bovariaEma bovaria
Ema bovariaSonnjaK
 
Bovarizmi
BovarizmiBovarizmi
BovarizmiGersa_a
 
Arti ne Epoka te Ndryshme
Arti ne Epoka te NdryshmeArti ne Epoka te Ndryshme
Arti ne Epoka te NdryshmeAnja Cami
 
Pyetje dhe pergjigje ne gjuhen shqipe
Pyetje dhe pergjigje ne gjuhen shqipePyetje dhe pergjigje ne gjuhen shqipe
Pyetje dhe pergjigje ne gjuhen shqipe#MesueseAurela Elezaj
 
Don kishoti i mances power point
Don kishoti i mances power pointDon kishoti i mances power point
Don kishoti i mances power pointjurgenveizi1
 
Ese: "Qyteti i Endrrave te mia"
Ese: "Qyteti i Endrrave te mia"Ese: "Qyteti i Endrrave te mia"
Ese: "Qyteti i Endrrave te mia"Xhuliana Haxhiu
 

Viewers also liked (16)

Projekt letersi
Projekt letersiProjekt letersi
Projekt letersi
 
Ura me tri harqe
Ura me tri harqeUra me tri harqe
Ura me tri harqe
 
iliada analize , Analize e Iliades
iliada analize , Analize e Iliadesiliada analize , Analize e Iliades
iliada analize , Analize e Iliades
 
Ema bovaria
Ema bovariaEma bovaria
Ema bovaria
 
Bovarizmi
BovarizmiBovarizmi
Bovarizmi
 
Homeri
HomeriHomeri
Homeri
 
Arti ne Epoka te Ndryshme
Arti ne Epoka te NdryshmeArti ne Epoka te Ndryshme
Arti ne Epoka te Ndryshme
 
Referat ne letersi
Referat ne letersiReferat ne letersi
Referat ne letersi
 
Zonja Bovari
Zonja BovariZonja Bovari
Zonja Bovari
 
Pyetje dhe pergjigje ne gjuhen shqipe
Pyetje dhe pergjigje ne gjuhen shqipePyetje dhe pergjigje ne gjuhen shqipe
Pyetje dhe pergjigje ne gjuhen shqipe
 
Don kishoti i mances power point
Don kishoti i mances power pointDon kishoti i mances power point
Don kishoti i mances power point
 
Iliada (Homeri)
Iliada (Homeri)Iliada (Homeri)
Iliada (Homeri)
 
Ismail kadare
Ismail kadareIsmail kadare
Ismail kadare
 
Ese: "Qyteti i Endrrave te mia"
Ese: "Qyteti i Endrrave te mia"Ese: "Qyteti i Endrrave te mia"
Ese: "Qyteti i Endrrave te mia"
 
Letersia dhe Folklori !!!!
Letersia dhe Folklori !!!!Letersia dhe Folklori !!!!
Letersia dhe Folklori !!!!
 
Projekt
ProjektProjekt
Projekt
 

Similar to Nora dhe Ema

Zonja Bovari.pdf
Zonja Bovari.pdfZonja Bovari.pdf
Zonja Bovari.pdfLorina7
 
JETA DHE VEPRAT E CHARLES BAUDELAIRE
JETA DHE VEPRAT E CHARLES BAUDELAIREJETA DHE VEPRAT E CHARLES BAUDELAIRE
JETA DHE VEPRAT E CHARLES BAUDELAIREAnja Cami
 
prilli i thyer BISEDA LETRARE
 prilli i thyer BISEDA LETRARE prilli i thyer BISEDA LETRARE
prilli i thyer BISEDA LETRAREmanomano46
 
Analizë e veprës së një autori
Analizë e veprës së një autoriAnalizë e veprës së një autori
Analizë e veprës së një autoriErtil EB
 
Muharrem Blakaj ``Misioni Sekret``
Muharrem Blakaj ``Misioni Sekret``Muharrem Blakaj ``Misioni Sekret``
Muharrem Blakaj ``Misioni Sekret``Adriatik Rexha
 
xha gorioi (2).pptx
xha gorioi (2).pptxxha gorioi (2).pptx
xha gorioi (2).pptxXheniRela
 
Bedri Islami ``Perjetesia E Dyfishte``
Bedri Islami ``Perjetesia E Dyfishte``Bedri Islami ``Perjetesia E Dyfishte``
Bedri Islami ``Perjetesia E Dyfishte``Adriatik Rexha
 
William shekspir
William shekspirWilliam shekspir
William shekspirSaimir Dine
 
Rrethi i letërsisë
Rrethi i letërsisëRrethi i letërsisë
Rrethi i letërsisëArdiPerla
 
Pride and prejudice
Pride and prejudicePride and prejudice
Pride and prejudicethe blue bee
 

Similar to Nora dhe Ema (13)

Zonja Bovari.pdf
Zonja Bovari.pdfZonja Bovari.pdf
Zonja Bovari.pdf
 
Zonja BOVARI
Zonja BOVARIZonja BOVARI
Zonja BOVARI
 
1622
16221622
1622
 
JETA DHE VEPRAT E CHARLES BAUDELAIRE
JETA DHE VEPRAT E CHARLES BAUDELAIREJETA DHE VEPRAT E CHARLES BAUDELAIRE
JETA DHE VEPRAT E CHARLES BAUDELAIRE
 
prilli i thyer BISEDA LETRARE
 prilli i thyer BISEDA LETRARE prilli i thyer BISEDA LETRARE
prilli i thyer BISEDA LETRARE
 
Analizë e veprës së një autori
Analizë e veprës së një autoriAnalizë e veprës së një autori
Analizë e veprës së një autori
 
Muharrem Blakaj ``Misioni Sekret``
Muharrem Blakaj ``Misioni Sekret``Muharrem Blakaj ``Misioni Sekret``
Muharrem Blakaj ``Misioni Sekret``
 
xha gorioi (2).pptx
xha gorioi (2).pptxxha gorioi (2).pptx
xha gorioi (2).pptx
 
Bedri Islami ``Perjetesia E Dyfishte``
Bedri Islami ``Perjetesia E Dyfishte``Bedri Islami ``Perjetesia E Dyfishte``
Bedri Islami ``Perjetesia E Dyfishte``
 
Kenget E milosaos
Kenget E milosaos Kenget E milosaos
Kenget E milosaos
 
William shekspir
William shekspirWilliam shekspir
William shekspir
 
Rrethi i letërsisë
Rrethi i letërsisëRrethi i letërsisë
Rrethi i letërsisë
 
Pride and prejudice
Pride and prejudicePride and prejudice
Pride and prejudice
 

More from the blue bee

Globalizmi pro dhe kunder
Globalizmi pro dhe kunderGlobalizmi pro dhe kunder
Globalizmi pro dhe kunderthe blue bee
 
Harry potter and the sorcery's stone
Harry potter and the sorcery's stone Harry potter and the sorcery's stone
Harry potter and the sorcery's stone the blue bee
 
the fault in our stars
the fault in our starsthe fault in our stars
the fault in our starsthe blue bee
 
Dante aligeri, Komedia hynore "Ferri"
Dante aligeri, Komedia hynore "Ferri"Dante aligeri, Komedia hynore "Ferri"
Dante aligeri, Komedia hynore "Ferri"the blue bee
 

More from the blue bee (10)

Startup
StartupStartup
Startup
 
Globalizmi pro dhe kunder
Globalizmi pro dhe kunderGlobalizmi pro dhe kunder
Globalizmi pro dhe kunder
 
Startup
StartupStartup
Startup
 
Starbucks albania
Starbucks albaniaStarbucks albania
Starbucks albania
 
Romeo + juliet
Romeo + julietRomeo + juliet
Romeo + juliet
 
romeo and juliet
romeo and julietromeo and juliet
romeo and juliet
 
Harry potter and the sorcery's stone
Harry potter and the sorcery's stone Harry potter and the sorcery's stone
Harry potter and the sorcery's stone
 
the fault in our stars
the fault in our starsthe fault in our stars
the fault in our stars
 
Paper towns
Paper townsPaper towns
Paper towns
 
Dante aligeri, Komedia hynore "Ferri"
Dante aligeri, Komedia hynore "Ferri"Dante aligeri, Komedia hynore "Ferri"
Dante aligeri, Komedia hynore "Ferri"
 

Nora dhe Ema

 • 1. Nora dhe Ema dy femra shume te kunderta por qe I bashkoi nje gje e perbashket.
 • 2.
 • 3.
 • 5.
 • 6. Nje dramaturg norvegjez qe punoi shume per te arritur famen qe I njihet sot Veprat e tij nuk u kuptuan nga shoqeria dhe do te emigronte ne Itali ku do te njihte edhe suksesin e tij.
 • 7. Gruaja ne nje shoqeri te ashper ku morali dhe hipokrizia jane tiparet thelbesore: “Zonja Bovari”
 • 8.  “Zonja Bovari” eshte nje nga librat me te famshme te Gustav Flober. Eshte nje liber shume I famshem dhe shume I degjuar. Ajo eshte bere ne disa versione filmash dhe eshte perkthyer ne shume gjuhe te botes.
 • 9.  Libri beri nje buje te madhe kur u publikua ne fillim. Vepra origjinale u publikua ne nje nga revistat e kohes La Revue de Paris. Ky liber theu shume tabu te kohes dhe shteti dha urdher qe te censurohej. Por Flober si nje artist nuk deshironte qe vepra e tij te humbaste mesazhin,keshtu nuk pranoi. Flober do te thirret ne gjyq sepse vepra ishte shume “e rrezikshme” per qeverine. Gjyqi pati nje ndikim te kundert per librin. Pas
 • 10. Emma Bovary Nje vajze fshati,e arsimuar ne manastir dhe e martuar me Sharlin. Nje mjek fshati.
 • 11. Charles Bovary  Nje doktor fshati  . Nuk eshte shume inteligjent por e do shume Emen.
 • 12. Rodolphe  I dashuri I pare I Emes. Nje beqar I pasur  Leon  Nje mik I Emes por me pas I dashuri I saj.
 • 13. Personazhe te tjere: Zoti Ome----Nje kimist ne Jonvil. Zoti Lere--- Nje shites lakmitar. Ai deshiron te kete ne dore Zotin Bovari Berta—vajza e Emes dhe e Sharlit Heloiz—gruaja e pare e Sharlit
 • 14. Deshira Ema nuk kerkon vetem dashuri por deshiron qe edhe te tjeret ta duan ate ne te njejten menyre. Ajo sforcon te dashurit e saj te japin shembuj qe ata e duan ate.ajo I detyron ata qe ti shkryajne letra vazhdimisht dhe te mendojne per te ne nje kohe te caktuar Ironikisht, dashuria e saj e madhe qe ajo dha beri qe te dy meshkujt te largohen nga jeta e saj.
 • 15. Gruaja Deshtimi qe pati Ema nuk ishte vetem faji I saj por dhe I vete shoqerise ku ajo jetoi. Roli I femres ne ate periudhe nuk ishte shume I dukshem ne shoqeri por vetem ne familje. Ne ate kohe nuk mund te gjeje para nese nuk shitje veten. Nese Ema do te ishte e pasur atehere ajo do te realizonte endrrat qe ajo kishte.
 • 16. Ema Bovari Nje grua e dobet qe lufton vetem per vetveten Nje romantike deri ne vdekje Adhuron librat dhe I lidh ato me realitetin Kerkon te jetoje ne Paris dhe te jete e lumtur
 • 17. Ema Bovari nje shembull ku mund te nxirren mesime per sjelljet Edukimi I saj ishte ne Manastir, larg mmase ku merrte mesime per rendesine e fese dhe plotesimit te vetvetes Librat romantike: ajo u rrit me to dhe enderronte me sy hapur Tradhetia: donte te kapej tek dicka me e forte se dashuria, dica dinamike prandaj e tradhetoi te shoqin dy here. Realiteti nuk ishte aspak si neper libra. Zhgenjimi nga burrat por edhe nga vetvetja e cuan ate tek vetvrasja.
 • 18.
 • 20. Enderrime e Emes dhe gershtimit te tyre me jeten e saj reale. Ato I sollen zhgenjimin
 • 21.
 • 22.
 • 23.
 • 24.
 • 25.
 • 26.
 • 27.
 • 28.
 • 29.
 • 30.
 • 31.
 • 32.
 • 33.
 • 34.
 • 35.
 • 36.
 • 37.
 • 38.
 • 39.
 • 40.
 • 41.
 • 42.
 • 43.
 • 44. Vidio
 • 45.
 • 46.
 • 47.
 • 48.
 • 49.
 • 51. Në “Meditimin e dytë” Dekarti e quan romanin “një gjë që mendon, një gjë që dyshon, që dëgjon, që koncepton, që pohon, që do, që nuk do, që imagjinon dhe që ndien”. Ky përkufizim i dijetarit dhe filozofit të shquar francez të shekullit XVII që sjell ndër mend më tepër se veprën e artit, qenien e gjallë, njerëzore, jo të rëndomtë, por me shpirt dhe me mendje. Në ka krijimtari që i përgjigjet më së miri atij, është ajo e Gustav Floberit.
 • 52.  Si në romanet filozofike, “Tundimi i shën Antonit”, “Buvar dhe Pekyshe”, në skicat “Shtatë djemtë e dervishit” dhe në romanet në kuptimin e thjeshtë të fjalës, si “Edukimi i ndjenjave’, “Zonja Bavari” dhe “Salambó”, autori sa më shumë futet në botën e krijesave të tij, aq më tepër bëhet një me ta. Të lindura prej imagjinatës, ato do të kenë të njëjtin fat me të, sepse më kot do të vënë të gjitha forcat e tyre në kërkim të dashurisë, të lumturisë, të së vërtetës. E vetmja rrugë shpëtimi larg botës tragjike të
 • 54. Subjekti: Jeta bashkshortore e Nores dhe Helmerit qe bazohen ne falsitet. Drama shoqerohet per shkak te moskomunikimit dhe sinqeritetit bashkshortor.
 • 55. Ajo do te marre para borxh per te shpetuar Torvaldin. Ajo falsifikon firmen e tij. Nora punon shume per te fituar ndonje lek pa I treguar te shoqit te saj. Ajo nuk arrin ta paguaje borxhin dhe kercenohet se do ti tregoje Torvaldit. Per Noren nuk ka gje me te trishtueshme te merzise Torvaldin.
 • 56. A eshte kjo dashuria ku Nora dhe Torvaldi zbulojne njeri-tjetrin pas shume viteve te ndryshme. Ky zbullim do ta trembe Noren dhe do ta ndryshoje ate. Ajo me pas do te shkoje per ne takimin e vetvetes.
 • 57. Ne pamja e pare tragjikja eshte e mbuluar nga nje fasade e qete dhe perfekt dhe qe fsheh nje realitet te frikshem. Pas zgjidhjes se konfliktit Nora do te ndryshoje plotesisht. Torvaldi perfaqeson ate pjese te burrave qe e kufizojne grate ne muret e shtepise. Kurse Nora perfaqeson ato gra qe marrin guzimin dhe te marrin pergjegjesine e jetes se tyre ne duart e tyre.
 • 58.
 • 59. Vajza dhe babai Ne nje moment sebashku
 • 60.
 • 61.
 • 62.
 • 63.
 • 64.
 • 65.
 • 66. “Shtepia e kukulles” eshte dhe vazhdon te jete nje nga dramat me te perfolura. Nje biograf I Henrik Ibsen ka thene se drama shpertheu si bombe. Drama eshte shokuese dhe ka plot te paritura. Drama ve ne pikepyetje domethenien e familjes por pati edhe kundershti sepse gruaja nuk mund te le familjen dhe femijet e saj. Kur vepra ishte prezantuar per here te pare ne Gjermani, aktorja qe luajti Emen nuk pranoi te bente pjesen e fundit. Ajo tha se
 • 67. Kjo drame eshte nje pasqyrim I jetes se gruas ne ate kohe por nuk nje liber per te drejtat e tyre. Sjellja e Nores eshte kerkimi I vetvetes se saj. Ajo pak budallaqe si Zonja Bovari, e mbyllur ne shtepi me gjera te pavlera. Ibsen ishte I interesuar te vlerat e njerezve duke I treguar thjeshte por edhe me dramaticitet. Kur Nora largohet nga Helmer ajo thote se dua te jem nje njeri ose te paktem te ndihem si e tille. Ai eshte dramaturgu me I madh pas Shekspirit sepse dashuria per vlerat njerezore eshte me e madhe se shoqeria apo deshirat. Eshte historia e vertete ku edhe
 • 68. Nora nuk punon dhe rri gjithmone ne shtepi. Kjo drame ka karakteristika te realizimit. Ajo ka nje gjuhe te thjeshte dhe shume prane njerezve. I tregon njerezit si jane ata ne te vertete. Konflikti me I madh eshte Nora me vetveten dhe me Torvaldin.
 • 69.  Charli ishte nje njeri jo shume I zgjuar, jetonte ne fshat dhe shume dembel. Ai edhe pse nuk kishte shume pasuri ishte nje njeri I dhembshur dhe e donte shume Emen. Ai e fali ate per te gjitha gabimet dhe dobesite e saja. Nuk I bertiti asnjehere dhe nuk e genjeu asnjehre. Ajo per te ishte gjithcka dhe pa te jeta e tij nuk kishte me kuptim. Ai vdiq ne nje fund shume te dhimbshem, ku vajza e tij Berta mbeti Charli dhe Torvald Charli dhe Torvald
 • 70. Torval nga ana tjeter edhe mashkulli dominant dhe cdo gje ne familje duhet te shkoj sipas rregullave te tij. Ai nuk e di se c’far eshte dashuria dhe e shikon Noren di nje kukull. Ai ne fund kur ndahet nga ajo nuk cuditet aspak kur I thote se ekzistenca e saj nuk ka fare kuptim per te. Ai e fyen ate dhe madje e trajton si te pavlere. Ai nuk flet nga gjaknxehtesia por fjalet e tij jane te miremenduara.
 • 71. Krahasime :  Ngjashmeria me Zonjen Bovari sepse antagonistet dhe burrat e tyre jane perdorur per te pershkruar protagonistet.  Antagonistet ishin ata qe bene te mundur shkaterrimin e burrave ne te dy librat.  Si Madam Bovary ashtu edhe Ibsen jane perqendruar ne histori te verteta dhe ngjarje te
 • 72.  Grackat financiare tek “Madam Bovary” dhe “Shtepi kukulle” tregojne rrenimin e marteses se tyre.  E shkuara shkon ne shkaterrimin e te ardhmes.  Ne te dy librat perdoret ironia.
 • 73. Si deshifrohen fjalet:  E vertete?!Domethene te verteta jane keto qe shkruhen ne leter?..O tmerr!....Jo,jo,jo!Eshte e pamundur, nuk mund te jete e vertete!  Nora kupton tronditjen e Helmerit dhe pasojen qe ka patur veprimi I saj.Helmeri eshte tronditur nga veprimi I se shoqes.
 • 74. Si u pergjigjet fjaleve te Nores?  Te kam dashur me shume se c’do gje tjeter?  Ai pergjigjet: Leri keto arsyetime te kota.  Per Helmerin dashuria eshte dicka e kote. Ai nuk e di se care eshte dashuria.
 • 75. Kur fillon Nora te arsyetoje?  Ne momentin kur ajo thote:  Po tani po filloj te kuptoj.  Ky eshte momenti I kthimit te Nores. Ajo kupton se eshte sakrifikuar kot. Tani po hap syte se sa ia ka vlejtur sakrifica.  Ajo rri e heshtur sepse ka zbuluar natyren e vertete te Helmerit.
 • 76. Kontrasti  E zeza… Cfare ke bere keshtu?  Ti nuk duhet te vuash per mua…Mbi ty s’duhet te bjere asgje.  Helmeri eshte egoist dhe fajeson gruan e tij.  Nora eshte altruiste.  Helmeri nuk e do te shoqen dhedo qe te vuaje “per gabimin qe ka bere”  Nora e do te shoqin.
 • 77. Epitet qe I veshim Nores  Sipas Helmerit- Hipokrite, genjeshtare, kriminele, llum I ndyre. Ai I perforcon me fjalet “tmerr” “ptu”  Kjo e peshtyre jep nje pershtypje mjaft te keqe. Ai peshtyn sakrificen e saj.
 • 78. Vetevrasja  Po duke mos qene une, ti je I lire.  Vetvrasjen per nderin e te shoqit ai e quan gjepura dhe marrezi.  Nuk eshte nje reagim normal, sepse ai e quan ate veprim kot.  Ajo nuk do te kishte asnje perfitim ndaj saj.  Eshte marrezi sepse kur te thote nje person qe dua te vetvritem nuk mund ti themi: c’jane keto qe thua.
 • 79. Kur kujtohet Helmeri per te shoqen?  Keto tri dite duhet te kene qene te tmerrshme per ty.  Helmeri I thote: “Te kam folur”  Kjo tregon poshtersi. Sepse dikush tjeter I eshte bere padrejtesia dhe eshte Nora ajo qe vendos nese do te fal apo jo.
 • 80. Helmeri thote:  Laureshe e pambrojtur, pellumb qe shpeton nga kthetrat e skifterit, do te te mbroj etj.  Skifteri eshte Helmeri dhe ketu qendron eshte paradoksi dhe poshtersi ne fjalet e tij.  Perse trembet Helmeri nga Nora?  Kur ajo merr situaten ne dore dhe jep urdhrat. Ai nuk e kupton kete nderrim te roleve dhe te drejten qe merr ajo.
 • 81. Nora thote:  Kemi tete vjet te martuar dhe per here te pare po flasim per nje gje serioze.  Kontributi I saj eshte shumezuar ne zero nga Helmeri. Ajo eshte larguar nga marrja e vendimarrjeve. Hemeri dhe I ati asnjehere nuk e kane kuptuar se edhe keto jane sende edhe per te. Prandaj eshte quajtur “Shtepi e kukulles”  Perse Helmeri merr gjithmone vendime? Nga I lind kjo e drejte:  Nga mendesia e kohes. Ai e sheh femren inferiore. Ai kuptohet kur thote: nuk ke dije, nuk ke eksperience.
 • 82. Fryma e feminizmit:  Nora thote se ka detyra ndaj vetes pastaj ndaj te tjereve.  Eshte fryme e re, neper libra eshte shkruar ndryshe dhe Nora eshte perfaqesuasja e kesaj ere te re.