SlideShare a Scribd company logo
1 of 32
Download to read offline
Zonja Bovari
Projekt
“Zonja Bovari” eshte nje nga librat me te famshme te Gustav Flober.
Eshte nje liber shume I famshem dhe shume I degjuar. Ajo eshte
bere ne disa versione filmash dhe eshte perkthyer ne shume gjuhe
te botes.
Por perse “Zonja Bovari” eshte nje nga librat me te sukseshem dhe
me te degjuar?
Libri beri nje buje te madhe kur u publikua ne fillim. Vepra
origjinale u publikua ne nje nga revistat e kohes La Revue de Paris.
Ky liber theu shume tabu te kohes dhe shteti dha urdher qe te
censurohej. Por Flober si nje artist nuk deshironte qe vepra e tij te
humbaste mesazhin,keshtu nuk pranoi. Flober do te thirret ne gjyq
sepse vepra ishte shume “e rrezikshme” per qeverine. Gjyqi pati nje
ndikim te kundert per librin. Pas perfundimit te tij ai u be nje
sukses I padiskutueshem.
Pas daljes ne treg ajo u perpoq qe te njihej edhe ne literature.Eshte
si nje nga shembujt me te mira te librave te zhanrit realist dhe
ndikimi qe pati ajo ishte shume I madh edhe ne vitet ne vazhdim.
Flober ne vepren e tij na afroi shume prane me personazhet. Ne
mund te konceptonim se c’fare mendonin dhe ndienin edhe pse nuk
mund te na pelqenin. Kjo gje nuk ka ndodhur kurre me perpara. Ne
ndihemi shume prane me ata.
Edhe sot ne ditet e sotme “Zonja Bovari” qendron e forte. Ajo
ndodhet ne dhjetshem e pare te librave me te mire. Ajo ndohet pas
Ana Karenina.
Mbi librin
Vepra "Madam Bovari" është një roman kronikë e kohës. Vepra
është natyraliste për nga stili, sepse përshkruan me detaje të
stërholluara mjedise, personazhe dhe veprime dhe trajton çështje
tronditëse sikur të ndodhnin përditë në jetën e njerëzve. Floberi
ndjek metodën e impersonalizmit: nuk gjykon veprimet e
personazheve.
Ema Bovari është një vajzë provinciale që lexon shume libra
romantikë dhe ka marrë një formim konservator në manastir. Për
shkak të letërsisë romantike që lexonte, Ema bën zgjedhjet e
gabuara në jetë, humbet lidhjet me realitetin dhe shndërrohet në
një viktimë të pasioneve të saj, të cilat e orientojnë drejt
aventurave të pafundta. Ema dëshiron ndryshimin në jetën e saj,
por problemi qëndron me faktin se ajo është heroinë pasive: nuk
vepron vetë për të dalë nga monotonia, por varet prej
personazheve të tjerë.
Në kohën që u shkrua romani shoqëria franceze kalonte një krizë
shoqërore, ekonomike, psikologjike, morale dhe filozofike.
Romani ka si qëllim të demaskojë vlerat false të shoqërisë,
moralin hipokrit të saj, kotësinë e letërsisë romantike dhe
influencën negative të saj. Romani është vepër realiste që
shquhet për pasuri të vëzhgimeve të jetës dhe psikologjisë së
shoqërisë së kohës për vërtetësinë e fakteve, për përgjithësimin e
madh artistik që i bëhet fenomenit Ema.
Ajo është viktimë e realitetit francez që ishte duke u bërë
provincial dhe karakterizohej nga amullia dhe shpërbërja.
Konflikti i romanit është ndeshja mes iluzioneve të prapambetura
provinciale. Ideja e veprës është që njerëz si Ema që kapen pas
idealeve false për t'iu larguar realitetit të vrazhdë përfundojnë
duke rënë në një realitet edhe më të piste.
Nëse për Balzakun provinca ishte diçka që kundërshtonte Parisin,
për Floberin gjithë realiteti francez po bëhej provincial. Romani
fshikullon përmbysjen e principeve në Paris ku shkelja e kurorës
nuk përbënte skandal. Ema me ndihmën e Leonit apo Rodolfit
mundohet të imitojë modelet që ofron Parisi, sepse siç i thotë
Leoni: "Në Paris kështu bëjnë të gjithë".
Floberi luhatet mes simpatisë për Emën si viktimë e librave
romantikë dhe mjedisit meskin shoqëror dhe qëndrimit kritik ndaj
falsitetit të saj, egoizmit dhe trillit. Floberi depërton shpesh në
mendimet e Emës. Për lumturinë ajo mendon se mund ta gjej në
disa vende që "duhej ta krijonin lumturinë si ndonjë bimë të
veçantë që del në një vend dhe s'bëhet dot askund tjetër". Ajo
mendon se do të ishte e lumtur nëse do të shkonte diku në Skoci
apo do të mund të kishte një vilë zviceriane dhe një burrë të
veshur me frak dhe çizme lëkure.
Ëndrrat për këto vende të bukura janë prelud i zhgënjimit dhe
tragjedisë në fund të romanit. Për Sharlin mendon se ai po të
donte do ta kishte kuptuar dhe Ema do ta zbraste zemrën nga
gjithçka ndiente. Ajo mendonte se sa më shumë e lidhte jeta
bashkëshortore aq më tepër shkëputej shpirtërisht prej Sharlit.
Mendonte se po t'i përkushtohej qeverisjes së shtëpisë do të dilte
disi nga monotonia.
Shijet e holla të Emës dukeshin në çdo gjë qe zinte me dorë,
ashtu siç kuptohej se nuk e kishte idenë e masës së
shpenzimeve. Për njerëzit e tjerë, të ndryshëm nga i shoqi ajo
mendonte se s'kishte burrë që t'i ngjante Sharlit: çdo burrë tjetër
mund të kishte qenë i pashëm, i zgjuar, i ngritur, joshës, ashtu
siç ishin pa dyshim burrat e shoqeve të saj të manastirit.
Për të harruar kopshtin e përjetshëm të shtëpisë së saj, ajo shëtit
shpesh nëpër rrugët e provincës ku vëren me vëmendje bimët
dhe gjallesat. Për jetën në fshat mendonte se ishte shumë
monotone dhe e ftohtë si ndonjë pullaz me baxhën nga veriu ku
mbizotëronte mërzitja si ndonjë merimange e heshtur që thurrte
rrjetën e vet në errësirë, në të gjitha skutat e zemrës se saj. Jeta
e saj i dukej në kontrast me jetën e zhurmshme të Parisit. Ema
dhe Sharli kanë interesa të ndryshme kulturore.
Ajo vizaton, i bie pianos, lexon libra. Sharli preokupohet vetëm
për anën praktike të familjes: siguron të ardhurat, punon
pafundësisht, kënaqet me poezitë që i lexon Ema, krenohet që ka
një grua të tillë dhe fle me gërhima. Lindja e dashurisë mes Emës
dhe Leonit do të sjellë një tronditje në dukje pozitive në jetën e
Emës.
Lidhja mes tyre duket në fjalët që shkëmbejnë: miratojnë shpesh
njëri – tjetrin duke shprehur shije të njëjta artistike; në gjestet:
Leoni krijon afrimitet me Emën që në momentin e parë të njohjes
kur vendos këmbën te shkallëza e karriges së saj; në vështrimet:
ai e vështron në heshtje ndërsa Ema i ngul dy sytë e saj të
mëdhenj dhe të zinj. Emës i pëlqen fakti që Leoni është një djalë i
ri me shpirt të lirë dhe ëndërrimtar. Mendon se ai ka shpirt të
ndjeshëm ndaj artit dhe të bukurës në përgjithësi. Monotonia në
roman kuptohet në atmosferën e përgjithshme kur në fshatrat
Tot dhe Jonvil koha kalon pa larmi veprimesh.
Vetëm darkat mes të njohurish mund te ndryshojnë monotoninë.
Mediokriteti dhe injoranca i mbishtohen monotonisë në Jonvil. Kjo
duket në gafat që bën Omeja kur kërkon t'u mburret të
pranishmëve për njohuritë shkencore që ka. Në përgjithësi jeta
provinciale karakterizohet nga mungesa e argëtimit kulturor, nga
mungesa e prurjeve në njerëz dhe vizitorë, mungesa e
shëtitoreve dhe variacionit jetësor. Ema është që në fillim të
romanit personi që s'mund të përshtatet me realitetin ekzistues,
pasi trurin e saj e kanë zaptuar modelet e përftuara nga veprat
romantike.
Ngjarjet e romanit morrën shkas nga një histori e vërtetë që pati
ndodhur në qytetin e lindjes së Floberit. Atij i mbetej veç të
realizonte përgjithësimin artistik të realitetit. Përgjithësimi ishte
realist dhe lidhej me degradimin e shoqërisë franceze të kohës.
Heroina është viktimë e kësaj shoqërie dhe pjesë organike e saj.
Me Emën shfaqet dukuria e bovarizmit: prirja për të ëndërruar
dhe për t'u zhgënjyer pafundësisht nga realiteti.
Tema Kryesore e Librit:
Eshte nje liber kunder Romantizimit.
-perkrahja dhe kritika e Ema Bovary.Nje femer materialiste por
edhe nje endrimtare, nje hero Romantik I deshtuar.
-Flober u merzit nga akuzat qe I beheshin per vepren. Ai tregoi se
ne fund vepra bazohet tek moraliteti I njeriut dhe pasojat qe sjellin
mekatet.
-nje tregim I jetes se shtreses borgjeze e cila ndjente urrejtje dhe
hipokrizi.
-Vepra eshte shkruajtur me nje profesionalizem te larte dhe me
njohuri te pergjithshme te sakta.
-Fuqia qe ka arti dhe fitorja kunder realitetit, nje kerkim per te
bukuren edhe pse eshte nje iluzion.
Teknika e te shkruajturit:
– Flober ka thene: The author, in his work, must be like
God in the universe, present everywhere and visible
nowhere" (Flaubert)
Periudhat historike:
Flober ka kritizuar borgjezine per deshtimin qe paten ne
revolucionin e Francez.
-Revolucioni Francez. Nje lufte qe u be per te shembur Luigjin e
XVI. Idealiet e lirise.Lufta ne Bastije dhe Deklarata e te drejtave te
njeriut dhe te qytetarit.
-Me pas do te vinte Napoleon Bonaparti. Ai do te perpiqet qe te
krijoje monarkine. Ai nuk permbushi premtimet e tij dhe shtypi
opoziten dhe udhehoqi ne nje mentyre diktatoriale.
-deshtimi I Revolucionit te Frances ne vitet 1830-1848.
-Monrki kushtetuese me Philipin.
-Jeta e borgjezeve e shkruajtur ne syrin e Gustav Flober dhe duke
e treguar ate realisht.
Romantizmi kunder realizmit ne veper:
1- C’fare eshte romantizmi?
Romantizmi ishte nje levizje e gjere kulturole dhe qe preku nje
sere shtresash. Romantizmi eshte edhe gjendja shpirterore e
personit. Ne vitet 1800 Franca kishtene qender romantizmin.
2- Ema eshte viktime e Romantizmit. Ajo nuk eshte ne gjendje te
shikoje veten e saje dhe njerezit qe jane perreth saj. Ajo e
shikon jeten e saj sin je liber Romantik. Jeta e saj monotone
ishte shkaku I deshires se saj te madhe per nje aventure te re.
3- Ema dhe Parisi:
“Ajo bleu nje harte dhe imagjinonte sikur ishte pjese e saj. Ajo
shkoi ne cdo bulvard dhe duke u ndalur ne cdo kthese….
“Ajo deshironte te vdiste por ne te njejten kohe te jetonte ne
Paris.”
4- Ema dhe Letra
Ne konvikt ajo lexoi shume libra romantic. Ato I dhane nje
shtyse te forte per te enderruar. Ajo u semure rende kur lexoi
letren e Rodolf. Ajo pati ethe per me shume se dyzete dite.
5- Dasma
Ema deshironte nje dasme te bukur kurse babai I saj
deshironte te kishte nje dasme sa me te thjeshte. Ajo
deshironte te kishte nje dasme ne mesnate, por babai I saj
nuk mund ta kuptonte kete ide.
6- Lidhja me Rodolf. Ajo mejdonte te kishte lidhjen me Rodolfin si
ne librat e saj.Fjalet e bukura te cilet ata perdorinin. Nuk jane
pjese e e realitetit.
7- Sharlin pas vdekjes se Emes:
Ai I tha lamtumire asaj dhe u hodh per ta peqafuar.Ne varrimin e
saj ajo veshi fustanin e nuserise dhe u mbulua ne te bardhe.
C’fare eshte Realizmi?
Pershkruan jeten sic eshte ne realitet. Ne vitet 1850 Franca
kishte nje fryme realiste.
Zoti Lere nje shites lakmitar. Ema I ka kerkuar shume para
borxh. Ai I pergjigjet ne nje menyre shume te keqe dhe shume
mosperfillese kur Ema I kerkon te prese pak per pagesen. Ai I
tregon faturen Sharlit kur Ema ishte Semure.
Vdekja duke perdorur Arsenikun:
Ema e romantizoi edhe vdekjen e saj. Ajo mendoi se vdekja e saj
do te ishte e shpejte dhe pa dhimbje.
Flober e ka paraqitur Jonvilin ne nje menyre shume reale. Ai
fokusohet ne rolin e klasave shoqerore. Jovili eshte nje fshat I
merzitshem por ai e ben ate interesant dhe te bukur. Vepra ne
kete menyre nuk eshte e merzitshme sic jane personazhet e saj.
Shume shkrimtar mendonin se Romanitizmi po I largohej realitetit.
Realistet menduan se duhet te vepronin. Ata e prezantonin jeten se si e
donin ata dhe jo si duhej ne te vertete. Romantizmi nuk beri shume
ndryshime, vetem e idealizoi realitetin. Njeriu duhet te dije limitet e tije
dhe te dije se si ti perdori ato. Ata duhet te jene objective dhe jo
subjective. Ne realizem personazhet ishin reale dhe vinin nga jeta reale.
Nuk kishin tipare te jshtezakonshme por te thjeshta.
Permbajtja:
Gustav Flober ka thene se “Zonja Bovari jam une” Kjo thenje duket
paksa paradoksale sepse ne pamje te pare Ema dhe Gustav Flober
nuk kane asnjegje te perbashket. Flober lindi ne France, Ruan. I Ati
I Ema Bovari ishte nje fermer I paedukuar, kurse babai I Flober
ishte nje doctor I pasur. Ema deshiron te jete nje aristokrate, nje
grua e bukur dhe e pasur sic I lexonte neper librat e saj. Deshiron
te jete e sofistikuar dhe sa me afer kulturave te ndryshme. Floberi
ishte nje nga shkrimtaret e rangut me te larte te Parisit. Ema kishte
nje martese jo te lumtur dhe ajo kerkon lumturine e saj dhe kete
tek meshkujt e tjere. E kunderta e Flober sepse ai e kaloi jeten
e tij ne nje kohe te madhe vetem. Edhe pse biografite e tyre jane
shume te ndryshme nga njera tjetra ata kane dicka te perbashket
qe I lidh dhe I bent e pandashem. Ema u be nje grua shume e
fiksuar ndaj dashurise ideale dhe asaj te bukur qe ekzistonte neper
libra. Ajo kujtone se gjithcka qe shkruhej neper libra ishte e vertete
dhe duhej te ndodhnin ne jeten e saj. Ketu qendron edhe pak ironia
e Flober. Ne periudhen ku ai jetoi Franca po ndryshonte. Ishte
periudha ku aristokracia po rrezohej dhe po linde nje shtrese e re
qe ishte borgjezia. Gustav pelqeu nje grua qe quhej Eliza dhe
enderronte shpesh per te dhe per jeten qe ata te dy duhej te kishin
bashke. Ema vuante nga nje semundje edhe Floberi gjithashtu.
Mendhet se ai kishte epilepsi por kjo nuk e ndaloi te ishte nje
shkrimtar I zoti. Madje kjo semundje e beri ate te kishte kete
sukses. Flober ishte nje njeri pesimist dhe shpesh here hynte ne
depression si Ema kur ajo kuptoi se nuk mund te kishte asjehere
ate qe ajo donte me shume ne jete. “Zonja Bovari” pati nje buje
shume te madhe dhe shpalosi shume tabu te jetes. Ai tregoi me
vemendje jeten e shtreses se re dhe urrejtjen , sjelljen qe ata kishin
me njeri tjetrin.
Floberi eshte quajtur si nje shkrimtar realist. Ai kritizoi te gjithe
shkrimtaret romantic. Romantiket ishin shkrimatar subjektiv dhe I
jepnin rendesi ndjenjave dhe emocioneve kurse Flober ishte realist,
objektiv dhe I pasqyron te gjitha ceshtjet e jetes me nje vertetesi te
madhe. Shume shkrimtar te tjere si Henore de Balzak, George Eliot
dhe Thomas Hardy. Gustav Flober nuk e largoi asnjehere
romantizmin nga veprat e tij por thjesht e ironizoi ate por ne te ka
disa detaje romantike.
Eshte novella e pare e ketij shkrimtari por edhe me e arritura prej
tij dhe eshte cilesuar si nje veper modern.
Analiza e personazheve:
Ema Bovari eshte personazhi kryesor. Me te Flober kerkoi qe te
ironizonte romantizmin dhe se c’fare perfaqesonte ai. Nje grua e
bukur, dhe shume meshkuj bien ne dashuri me te. Ajo nuk I
pranon asnjehere gjendjen e ku ajo ndodhej dhe realitetin e
gjendjes se saj. Ajo ka jetuar ne manastir, dhe qe aty filloi dashuria
per librat dhe per jeten luksoze dhe te bukur qe jetonin njerezit. Ajo
eshte nje grua naïve dhe enderron per dashurine me te paster dhe
me te bukur qe ndoshtaekzistojne vetem ne faqet e librave dhe
historive me perralla. Ema asnjehere nuk mendon se deshirat dhe
endrrat e saja jane te paarsyeshme. Ajo tregon gjendjen e gruas ne
shekujt nentembedhjete dhe se si trajtohej ajo. Nese eEMa do te
sihte nje grua epasur sic ishte edhe Rudolf atehere ajo do te
shijonte jeten e saj dhe do te ishte elire per te bere ate qe donte.
Ema deshiron te largohet nga realiteti dhe kjo shpesh here
shkakton gabime morale dhe ndikon edhe tek njerezit perreth saj
qe ndoshta nuk kane aspak faj. Carli e do ate dhe ben c’fare do
gjeje qe ajo te jete e lumtur dhe te marre ate qe do edhe pse jo ne
ato permasa qe ajo e imagjinonte. Berta vajza e saj, nje vajze e
pafajshme dhe nuk kerkon asnjegje tjeter pervecse dashurise te se
emes. Ema ne te kundert tregohet shume e ftohe ndaj saj dhe ajo
perfundon ne nje fabrike vetem sepse mamaja e saj u tregua shume
egoiste dhe e vetvrau dhe nuk mendoi per te apo per Sharlin. Ema
eshte cilesuar si nje object nga Sharli, Rudolf, Leon dhe Flober
sepse vepra eshte nje menyre se si ai e shikon Emen. Familja e saj e
zhytur ne borxhe ajo perdori te vemen menyre qe ajo mendonte qe I
kishte mbeturdhe ajo ishte dorezimi tek te tjeret. Ema ishte nje
grua e zgjuar dhe shume bukur. Zgjuarsia, kultura dhe bukuria
duhet ta kishin cuar ate me lart dhe mos patja e vetbesimit por
edhe tek te tjeret, familja e saj e bene qe ajo te shkonte ne ate
perfundim. Bovari ishte nje symbol I grave dhe me kete veper ajo
tregoi rendesine qe ajo kishte ne familje.
Sharl Bovari prezanton shoqerine dhe karakterisitkat e nje
personi qe ajo urren. Sharli shikon syte e Emes nuk shikon
shpirtin e saj por vetem veten e tij.Sharli eshte nje person jo
shume I zgjuar, dhe shpesh here edhe pak budalla dhe aspak
me imagjinate por nje person qe punon fort. Sharli ishte I
paafte per te kontolluar financat e tij dhe per te kuptuar
genjshtrat e Emes. Ai ishte nje doctor I paafte. Ai shkon per te
rregulluar kemben e babait e te Emes por ne te vertete ai
perpiqet qe te mbaje mend frakturat qe ai kishte mesuar.
Operacioni ne sy qe shkoi shume keq duke bere qe pacienti te
verbohet. Edhe pse nuk ka imagjinate ai eshte nje prej
personazheve me me moral dhe me I sinqerte. Ai e do Emen
duke e faluar ate edhe kur ajo e tradheton ate. Ai perpiqet qe
ajo te jete mire kur ishte e semure dhe te perpiqet qe ti bleje
ilacet. Sharli eshte e kunderta e Emes. Ajo eshte e bukur, ka
intelligence dhe hijeshi. Ai nuk eshte asnjera nga keto por
ngelet nje njeri me zemer te mire.
Zoti Ome
Edhe pse nuk vendoset ne qender te librit ai ka nje rol te
rendesishem ne te. Ai flet shume per mjekesine, per volterin
apo Moneskiese por ai nuk eshte si di shume per to. Ai eshte
shume egoist. Kur Sharli dhe Ema mberrijne ne fshatin e ri ai
vetem deshiron te jete prane tyre sepse do te mbuloje per
mjekimet e tij qe jane shume te prapambetura.Ne fund te librit
ai derohet me medalje. Ne kete moment Sharli dhe Ema kane
vdekur. Me kete Flober deshiron te tregoje nje nga aspektet me
zhgenjyese qe bota ka. Dhe ata qe mendojne vetem per vetene
etyre jetojne me gjate dhe me mire se ata qe jetojne me passion
dhe I japin gjithcka jetes dhe te dashurve te tyre.
Simbolet:
Pamjaftueshmeria e gjuhes
Ne kete liber Flober tregon se shpesh here fjala eshte
epamjaftueshme per te treguar emocionet tona. Ne kete rast
kemi Emen, ajo deshiron ti tregoje Sharlit per ndjenjat e saj
por dicka e pengon ate dhe e largon ate nga ai pak e nga pak
cdo dite. Diskutimi midis personazheve shpesh here nuk eshte
sepse fjalet nuk perbeajne ate gjene e rendesishme qe ata
deshirojne q eta komunikojne.Nje tjeter eshte edhe kur Sharl
lexon nje leter qe Rudolf I ka shkruajtur Emes dhe ai e kupton
s nje dashuri platonike midis tyre. Genjeshtrat te cilat jane ne
liber. Jeta e emes shpesh here eshte nje genjeshter dhe ajo
tregn aq shume te tilla sepse nuk deshiron qe Sharli ti mos
zbuloje lidhjen e saj.e njejta gje ndodh edhe me Rodolfin. Ai
tregon aq shume genjeshtra per dashurine qe ai ka per Emen.
Genjashtra zevendeson te verten dhe ajo eshte menyra se si
njerezit I largohen realitetit.
“Gruaja e dobet”
Ema Bovari shpreson se femija e saj te jete nje djale sepse
djemte jane te lire dhe mund te shijojne boten. Fuqia qe ka
mashulli tek femra eshte shume e madhe. Edhe Sharli ndikon
tek ema. Dembelizimi I tij e pengon qe ai te behet nje mjek I
mire dhe I respektuar dhe paaftesia e tij ben qe ai te mos
shkoje ne nje rang shoqeror me te lart dhe keshtu te kenaqe
edhe Emen dhe ajo te ndihet mire. Rudolf eshte I pasur dhe kur
ai largohet nga Ema ajo nuk e ka me fuqine qe te ringrihet
perseri dhe mendon se ajo eshte e mundur. Leo dhe Ema jane
te njejte sepse ted y kane te njejten pikpamje per jeten. Leon
largohet nga fshati dhe shkon ne qytet dhe tregon fuqine qe
mashkulli per te vendosur, ose vullnetin e lire kurse Ema nuk
mund ta bente kete gje sepse kishte familjen e saj.Ema kerkon
para dhe e vetmja menyre edhe ndermjet favoreve seksuale. Ajo
perpiqet qe te rifitoje Rudolfin nese ai I paguan para.edhe ne
vetvrasjen qe ajo be ajo perdor sharmin per te marre arsenikun.
“Borgjezia”
Ema ka me shume klas dhe shije se njerezit qe ndodhen ne te
njejten shtrese me te.Ata ishin njerez materialiste.Me Ema
Bovari Gustav Flober kerkoi te tregonte medikritetin ku ata
jetonin dhe se si ata jetonin.Ne liber tregohen se si jane sjelljet
e tyre, urrejtjet dhe veprimet qe shpesh here jane edhe gracka.
Borgjezet mbaheshin si nje shtrese e zgjuar dhe qe dinte shume
per teknologjine apo gjerat e reja perparimtare por ne te
vertete asnjera nga keto nuk ishte. Ome analizon semundjen e
Emes dhe ai shkoi deri atje duke deklaruar se ka gjetur edhe
kunderhelmin.
Bukuria e Emes:
Sa me shume mekatonte ajo, aq me e bukur behej. Trupi I saj i
pergjigje mekateve qe ajo ka bere. Bukuria e Emes eshte ne
lartesine me te madhe te saj kur ajo eshte ne shtratin e
vdekjes. C’fare do te thote paraqitja e Emes: ema vazhdon te
kerkoje endrrat e saje sepse deshiron te jete e lumtur.Trupi I
saj behet me present me realitetin me Emen por edhe me
lexuesin.
Njeriu I verber:
Ai prezantohet disa here ne novele. Prania e tij tregon prishjen
e personalitetit te Emes dhe imoralitetin qe ajo ka. Shemtia e
tij pershkruhet me te njejten menyre sic perkshruhet ajo
Emes. Ne fund Ema shqetesohet nga zeri I tij dhe ne fund ai
kendon nje kenge. Ne fund te rreshtit tregon historine e nje
gruaja jo naïve por qe humbi feminitetin e saj. Tregon fundin
tregjik qe Ema ka.
Motivet:
Dritaret: Ema qendron gjithmone prane dritareve te saj dhe kjo
tregohet si nje shprese per te shpetuar dhe per tu larguar nga
ajo c’fare urrente me shume. Ajo nuk arrin asnjehere qe te
largohet dhe ajo vetem rri prane tyre.dritaret sherbejne qe Ema
te shkoje perseri ne te shkuaren ne periudhen ku ajo donte me
shume. Por ajo e injoron mundesine per tu larguar dhe
qendron vetem me idealizmat e saj.
Lulet e thara:
Kur Ema martohet ajo mendon se si do te jene lulet e saj kur
ajo do te vdese por kur ajo shkon jonvil ajo e merr dhe e djeg
ate si nje shenje e nje martese te padeshiruar. Aty qendrojne te
gjithe shpresat e saja qe jane larguar dhe endrrat e saja.
Deshirat e saja do te konsumojne ate, rinine por edhe jeten e
saj.
Rrefimi:
Në kapitullin e parë, shokët e Sharlit tregojnë historinë në vetën e
parë shumës “ne”. Është e paqartë nëse flet e gjithë klasa apo një
person. Deri në fundin e novelës, një person i tretë e tregon
historinë. Megjithëse rrëfyesi duket objektiv, ai shpesh e bën
opinionin e tij të ndihet, në veçanti përpjekjet qesharake të
personazheve të tij të duken të sofistikuara.
Pikëpamja
Kapitulli i parë tregohet nga perspektiva e një apo më shumë shokë
klase të Sharlit. Pas kësaj, ne e shohim botën sipas syve të Sharlit
momentalisht para se të prezantohet me Emën. Pjesa më e madhe e
veprës tregon mënyrën se si ajo i përjeton ngjarjet, megjithëse
gjithmonë në vetën e tretë dhe ndonjëherë duke na dhënë një
paraqitje të shpejtë në mendjen e të tjerëve. Pavarësisht faktit që
rrëfyesi e kufizon vëmendjen drejt Emës, gjithsesi, ekziston një
përzierje e vëzhgimeve objektive të sjelljes së saj dhe e mendimeve
subjektive pra të ndjenjave dhe mendimeve të saj. Floberi gjithashtu
shpesh përdor ligjëratën e drejtë, integrimin rrëfyes të mendimeve
dhe të ndjenjave pa shënime për të treguar çfarë po mendonin
personazhet e tij. Pas vdekjes së Emës, rrëfimi është pothuajse
objektiv.
Interpretimi
Sjellja e Floberit ndaj kësaj historie dhe heroinës së tij është i ndarë
ndërmjet simpatisë dhe dhe përbuzjes ironike. Ne dimë që ai
identifikohet fort me heroinën e tij sepse ai dikur tha: “Unë jam
Zonja Bovari.” Simpatia e tij është e dukshme në mënyrën se si ai i
përshkruan pasionet e saj dhe rrethanat në të cilat gjendet ajo. Ai
është gjithashtu i vetëdijshëm sa qesharake mund të jenë përpjekjet
për sofistikim nga anëtarët e borgjezisë dhe prandaj ai i portretizon
shumë prej personazheve të tij si budallenj, qesharakë dhe
groteskë.
Koha e përdorur
Koha e kryer e thjeshtë
Koha: Mesi i viteve 1800
Vendi: Francë, duke përfshirë qytetet Tot, Jonvil dhe Ruan
Protagonistja: Ema Bovari
Konflikti: Ema dëshiron dashuri romantike, pasuri dhe status
shoqëror por ajo nuk mund t’i ketë pasi është e martuar me një
doktor të shtresës së mesme.
Veprimi rritës: Ema fillon që të marrë para hua që të paguajë
dhuratat për të dashurin e saj të parë, Rodolfin. Kur ai e lë atë, ajo
sëmuret dhe bashkëshorti i saj, Sharli, merr edhe më shumë para
hua për kujdesin e saj. Ema tashmë duhet që të marrë edhe më
shumë para hua që të paguajë borxhet e saj dhe të ushqejë shijet e
saj ekstravagante. Ajo zë një të dashur të dytë, Leonin, por ai shpejt
lodhet prej saj.
Klima: Kreditori kryesor i Emës, z.Lërë, insiston që ajo paguajë dhe
zotëron një urdhër gjykate që të konfiskojë të gjithë pronën e saj.
Veprimi zbritës: Deri në dëshpërim, Ema kërkon ndihmë
financiare kudo, por nuk mund të gjejë askënd; ajo gëlltit arsenik
dhe vdes. Pas vdekjes së Emës, Sharli humbet gjithçka. Ai zbulon
pabesitë e së shoqes dhe vdes si një burrë i thyer. Vajza e Emës,
Berta dërgohet në një filaturë pambuku.
Tema: Papërshtatshmëria e gjuhës, varfëria e një gruaje, të metat e
klasës së borgjëzisë.
Motivet: Vdekja dhe sëmundja, dritaret
Simbolet: personi i verbër, lulet e thara, taja
Paralajmërimi: Shkatërrimi financiar i Emës paralajmërohet në
kapitullin e parë të novelës, kur Floberi prezanton rrezikun e
financave nëpërmjet përshkrimit të menaxhimit të paaftë të
anëtarëve të familjes së Sharlit. Prezenca e z.Lërë, që përpiqet për të
tunduar Emën, paralajmëron natyrën e saj në rënie: ajo do ta shohë
veten e saj thellë e më thellë në borxh me z.Lërë. Zhgënjimet
romantike të Emës paralajmërohen gjithashtu ; me Rodolfin dhe
Leonin, ne i shohim në ndjenjat e tyre ndaj Emës që nuk janë as të
forta as të gjata sa ajo do të dëshironte. Përfundimisht, arseniku me
të cilin Ema kryen vetëvrasjen na shfaqet gjashtë kapituj para se
ajo t’i japë fund jetës së saj.
Stili i shkrimit të Zonjës Bovari: Ironik dhe përshkrues
Stili i Floberit në këtë libër është një përzierje interesante
elementesh të ndryshme. Ai është i aftë në njëfarë mënyre të të
kombinojë ironinë me përshkrimin evokativ. Ne vrasës të
njëanshëm të cilët janë shkatërrues në thjeshtësinë e tyre, në të
cilët qesharakja e njerëzimit është e dukshme. (Shembulli më i
dukshëm është rreshti i fundit:"Ai sapo ka marrë çmimin e Kryqit të
Legjionit të Nderit.)
Nga ana tjetër ne arrijmë të dallojmë detaje intime, në veçanti në
lidhje me gjendjen e Emës. P.Sh: Pas eksperiencës së saj të parë me
Rodolfin, ne mund të ndjejmë gati “zemrën e saj duke rrahur sërish,
dhe gjaku duke rrjedhur në kraharorin e saj si një lumë qumështi.”
Stili i këtij libri është një kujtesë që ne jemi njerëz dhe si njerëz, ne
kemi të metat tona.
Iluzioni dhe realiteti
“Zonja Bovari” e Floberit gjendet ndërmjet mënyrës se si është bota
dhe mënyrës se si do të dëshironte ajo që të ishte. Kjo novelë
franceze është brilante në në portretin realist të mërzisë ecila ishte
tipike për Francën në këtë kohë. “Zonja Bovari” është e avancuar,
revolucionare dhe kontradiktore për kohën në të cilën është
shkruar. Kjo novelë pati influencë në lëvizjen e realizmit dhe
modernizmit në shekujt XIX dhe XX.
“Zonja Bovari” ishte qendra e romantizmit në shekujt e mëtejshëm
dhe shkatërroi mitet të cilët ishin përplasja e romantizmit me botën
moderne. Floberi e trajton marrëdhënien fizike në një mënyrë të
përparuar dhe modern, duke pranuar që kënaqësia fizike nuk është
vetëm dëshirë e meshkujve por në mënyrë të vullnetshme mund të
jetë edhe dëshirë e grave.
I fuqishëm por i kuptuar, shkrimi i Floberit është më i miri ku
bëhet fjalë për imtësira të çdo dite dhe me thellësinë e karaktereve
të secilit. E fortë, e padobësuar në dëshirën për të arritur të vërtetën
e njerëzimit, “Zonja Bovari” trajton dëshirën për një jetë më
romantike dhe mirëkuptimin e këtij irritimi.
Personazhet:
Leon: nje mik I Emes e cili jetone ne Jonvil bashke me te. Ishte nje jurist
dhe kishte lidhje me kishen.si Ai dhe Ema kishin te perbashketat e tyre:
te dy lexonin libra romantike dhe shume te bukur. Te dy terhiqeshin
prej tyre dhe imagjinonin per jeten dhe idealet e jetes. Leon dashurohet
pas Emes por kur e pa qe kjo ishte e pamundur ai shkoi ne Paris per te
vazhduar jeten e tij dhe endrrat e tij. Ata te dy do te takohen ne Ruan
ne teater. Ata te dy e kane perseri ate pasjon per njeri tjetrin dhe
ekshtu fillojne qe te dalin perseri bashke. Leon tani eshte nje njeri ne
pozite dhe shume me me vetbesim. Ne fillim ata vazhduan te dilnin
bashke edhe pse gjendja ekonomike e Sharlit ishte e keqe. Por
dalengadale ata u merziten nga njeri tjetrin. Leon nuk mundte ta
ndihmonte ate nga gjendja financiare dhe te rrinte me prane saj.
Rodolf:
Eshte nje biznesmen I ri rreth te tridhjetave. Ai eshte manipulues, nje
njeri egoist dhe pa moral. Ai ka patur nje numer te madh te dashurash
dhe Ema nuk eshte gje vetem njera prej tyre. Ai planifikon gjithcka, qe
nga moment kur dhe si do ti tregonte “ndjenjat e tij” e deri ne
momentin kur ai do te ndahet nga ajo. Ai I thote shume genjeshtra dhe
marrezi. Me pas ai do te merzitet nga ndjenjat e saja dhe do te largohet
duke I shkruar nje leter duke I thene lamtumire.
Zoti Lere:
Nje mashtrues dhe shume genjeshtar dhe mendja I ri vetem tek paraja.
Ka nje dyqan te tije dhe Ema shkon vazhdimisht tek ai per te blere
rroba. Ai luan me dobesine e Emes per pasuri dhe luks te madh.Ai eshte
nje djalle I vogel sepse I paraqet njerezve gjera qe ata nuk mund ti
perballojne dot dhe I thote se mund ti marrin me kredi por ai gjithmone
ia kerkon me ngulm ato.
Berta:
Eshte femija e Sharlit dhe Emes. Eshte nje vajze e pafajshme dhe shume
e mire. Ajo shpesh here duhet te perballet me ftohtesine qe ka mamaja
e saj. Ajo perfundon ne nje fabrike per te perballuar jetesen.
Binet: Taksambledhesi, ai eshte I qete. Nje dite do te kete nje diskutim
me Emen per daljet e saj te shpeshta dhe shume te dyshimte qe ajo
bente per te takuar Rodolfin.
Teodor: eshte babai I Emes, nje burre I dashur dhe I thjeshte. Ka nje
dobesi per veren. Nje nga kujtimet e tij me te hidhura eshte vdekja e se
shoqes dhe vdekja e se bijes. Ai do te mbetet I paralizuar.
Justin: eshte sherbetori I familjes Ome. Ai bie ne dashuri me Emen dhe
e lejon qe ajo te marre arsenikun qe te beje vetvrasje.
Fakte te rendesishme te pjeses:
Pjesa e 1 kapitulli 9
“Mirepo nuk duronte dot me gjate ngrenies ne ate salle te vogel te katit
perdhes, me soben qe nxjerrte tym, me deren qe kerciste me muret qe
djersisnin………mbeshtetur mbi beryl,zbavitej duke bere vija me majen e
thikes mbi mushama.”
Ne kete pjese tregohet nje realitet I thelle por edhe nje pjese
pak subjective. Edhe pse ky realitet eshte shume I keq ai duhet
per te treguar se ne c’fare gjendje ishte Ema Bovari dhe se
argetimine saj te vetme ishin vija qe bente me anen e thikes.
Ema jo vetem ne kete pjese por edhe ne te gjithe kapitullin
dihet e vetmuar dhe shume e merzitur me jetene saj. Ajo eshte
e deshperuar sa shkon dhe merr nje harte te Parisit dhe ben
sikur ajo eshte aty duke jetuar jeten e aristrokracise. Ajo kishte
urrejtje per te gjithe: per Sharlin, jeten e saj, vendin, fshatin
sepse po ja merrte te gjithe endrrat dhe shpresen qe ajo kishte.
Sharli nuk ishte burri qe ajo kerkonte dhe ai qe kishte
enderruar. Princi I saj I kalter nuk po vinte dhe po jetonte me
nje person qe ishte e kunderta e saj. Ne kete pjese objektet jane
te bashkuara me emocionet. Flober deshiron te tregoje se Ema
nuk mund te largohet nga gjendja e saj e mjere ne realiet por
vetem nga endrrat e saja. Ne jemi te zene ne gracke gjithashtu.
Une ndjej te njejten gje qe Ema ndjen. Nje fobi dhe ankth te
papershkrueshem.
Pjesa e dyte: Kapitulli 3
Deshira e Emes per te patur nje djale
Ketu degjojme dy zera, nje te Emes dhe nje te treguesit. Ema
ketu tregon mendimet e saja ajo mendon se burri eshte I lire
kurse femra nuk ka nga tja mbaje sepse njeh kufizimet e saja.
Ketu tregohet edhe menyra romantike e saj. Me pas eshte
mendimi qe ka autori per menyren se si e shikon nje femer
modern. Ketu tregohen mangesite qe ka nje femer. Nje femer
nuk eshte e dobet ndaj gjendjes se saj emocionale por edhe asaj
financiare. Ema deshiron per nje djale duke treguar edhe nje
pjese te karakterit te saj. Ajo eshte shume e varur ndaj
meshkujve dhe eshte e gatshme ti jape atyre gjithcka por edhe
te marre prej tyre. Keshtu ajo tregon nje hakmerrje ndaj gjithe
gjerave qe I kane ndodhur asaj. Floer perdor realizmin per te
treguar komentin qe kane per jeten sociale.
Pjesa kur Rodolf thote se Ema eshte si te gjithe te dashurat e
tjera dhe se perdor dhe thote te njejtat gjerasi atodhe ne kete
menyre psjoni qe ai ka per te filloi dhe te largohej dalengadale.
Ne kete pjese Rodolf nuk e beson sepse ajo perdor te njejtat
fjale per te pershkruar te njejten fjali. Ne kete pjese tregojne se
fjalet deshtojne ne tregimin e ndjenjave dhe kjo sepse nga
perseritja e tyre e vazhdueshme. Ne kete pjese tregohen edhe
ndryshimet e mendimeve. Ne pjesen e pare kemi mendimin qe
Rudolf ka per Emen dhe e dyte se c’fare ka autori per te.
Pjesa e fundit edhe shitja e Emre per para.
Ema e deshperuar jo vetem nga gjendja morale por edhe
financiare duket se gjeja e fundit edhe te shes veten per para.
Ne kete pjese ajo tregon gjendjen e saj naïve dhe shume te
brishte. Ajo rrefuzon qe te pranoje para per favore seksuale nga
nje person dhe beson se e vetmja menyre per te shpetuar edhe
Rodolf sepse dashuria qe ata kane patur do te sherbente per
dicka. Por kjo nuk ndodh sepse Rodolf thote se nuk kishte
para. Ema ne ato moment qan dhe thote se ajo do te lypte ai e
marre vetem qe ai te ishte mire. Keto fjale tronditese tregojne
jo vetem gjendjen emocionale te Emes por tregojne se edhe
gjendja e saj morale edhe korruptuar duke e kthyer ne nje grua
qe per te tjeret ishte pa vlera dhe e padeshiruar.
Studime te vepres:
Ema Bovari tregon nje nivel te larte zgjuarsie dhe culture duke
e bee ate dnryshe nga te gjithe borgjezet. A eshte ajo vetem nje
vajze qe gabimisht ka lindur ne nje familje borgjeze apo eshte
thjesht nje vajze e fiksuar pas jetes se shtrenjte dhe luksoze te
saj.
Ema eshte e ndergjegjshme per jeten e saj dhe per ata qe
ndodhen ne te njejten pozite me ted he per ato qe dnodhet me
siper ndaj saj.Ne nje pjese te novels nje prej markezeve e fton
ate ne nje ballot e madhe. Kjo tregon qe Ema eshte nje grua me
culture dhe me educate dhe ne kete menyre nuk do ta
poshteroje ate. Ne anen tjeter dashuria e saj per opera edhe
dicka qe nga shtresa e larte konsiderohet si dicka qesharake.
Shijet e saja jane vulgare dhe te rendomta. Kur me pas ajo jep
veten e saj per para ketu tregohet qe ajo eshte nje fshatare dhe
nuk I perket shtreses se larte.Flober tregon se Ema nuk nuk I
shpeton rrenjet e saja, ajo vjen nga fshati dhe edhe pse
mundohet te jete e sofistikuar. Ema e tregon shume mire
natyre e saj fshatare.
C’fare roli ka fati ne renien e Emes? C’fare ka ne dore ajo per
tu ringritur perseri?
Rodolfi ne letren e tij qe I dergon Emes per tu ndare nga ajo, ai
thote se “fati eshte ai qe duhet denuar”. Ne momentin e pare
kur Sharli dhe Rodolf takohen fati kishte nje rol te
rendesishem. Dhe ne fakt eshte e vertete. Fati, ndodhite dhe
rastesisa por edhe gjendja ekonimike kane petur rolin e tyre ne
veper. Nuk ishte deshira e Emes qe ajo lindi ne nje familje
borgjeze apo se te gjithe te dashurit e saj e lane ate. Edhe
natyra e saj romantike edhe dicka nga fati dhe ajo nuk mund ta
kontrolloje ate deri ne fund. Por jane dy faktore qe ndikojne ne
rendien e Emes: Njera eshte vete Ema. Ajo I bent e gjitha
vendimet vete dhe pa I pyetur te tjeret dhe se si mund te
ndikoheshin nga ato. Ajo vendos te martoje Sharlin, te kete te
dashur, te vetvrite. E dyta jane meshkujt perreth saj. Paaftesia
e Sharlit per ti plotesuar deshirat e saja duke e zene ne kurth,
duke perfshire edhe Rudolfin, nje njeri zemergrur apo
lakmitarin Zotin Lere. Keta meshkuj e kufizojne mundesine qe
ajo ka Ema per te zgjedhur dhe keshtu ajo ben perseri nje
zgjedhje te saj pa u mendur dhe vetvritet.
Kontrasti midis Sharlit dhe Rodolfit dhe pikepamjet qe ata
kane per dashurine:
Ne siperfaqeje Sharli dhe Rodolf nuk mund te jene me te
kundert. Sharli sillet shume keq ne tavoline kur ha kurse
Rodolf eshte nje njeri I sjellshem. Kur Sharl I deklaron
dashurine Emes ajo eshte shume qesharake. Ai eshte I
turpshem dhe nuk ka shume besim tek vetja e tij. Ai nuk mund
ta qrtikuloje propozimin e tij. Kurse Rodolf thote dashurine e
tij eshte shume ndryshe. Ai flet me fjale te bukura dhe me
shume ngjyrime qe e bejne Emen te enderroje dhe te jetoje
endrren e saj te bukur. Por dashuria qe ata kane te dy eshte
shume e ndryshme. Rodolf nuk ka dashuri te sinqerte per
Emen, ajo eshte thjeshte kukulla e tij dhe aim und te bej c’fare
te doje me te. Kurse Sharli eshte ndryshe. Ai e do Emend he
ben gjithcka qe ajo te jete e lumtur dhe e mire. Ai e fal ate per
cdo gje qe ben. Ata kane nje te perbashket te dy bien te dashuri
me te nga pamja e saj fizike dhe jo nga karakteri I saj. Cdo dite
kur ata e shikojne Emen eshte bukuria e saj qe I leviz ata. Edhe
Sharli qe e do ate nuk shikon gje tjeter vetem bukurise dhe
levizjeve qe ajo ben ne shtepi. Ai e pelqen ate kur ajo I bie
pianos ose te qendise.
Dashuria dhe Romanca ne “Zonja Bovari”
Ema kerkon dashurine e bukur dhe ate ideale. Kerkon princin e
saj te kalter dhe dashurine si neper libra. Ajo takon disa
meshkuj ne jetene saj por te gjithe donin veten bukurine e saj
te jashtme dhe asnjehere nuk depertonin ne syte e saj plot
shkelqim dhe bukuri. Ema ishte e destinuar qe te jetonte ate
jete. Sharli ishte I dahsuri I saj I pare dhe bashkshorti qe nuk
morri prej tij ate qe kerkonte. Leon kishte shume te peraferta
me Emen. Te dy ishin te dashur, lexonin libra dhe kishin
mendie idiote per romntiket. Ne fillim Ema dhe Leon do ta
pelqejne njeri tjetrin por Ema zgjedh familjen dhe
perkushtimin ndaj saj. Leon largohet dhe zgjedh endrrat e tij
sepse kupton se ema eshte e paarritshme per te. Ne takimin e
tyre te dyte Ema e ka larguar aventuren e saj me Rodolf kurse
Leon kishte me shume experience. Leon I kupton ndjenjat dhe
deshirat e Emes. Ata jane shume te ngjshem dhe kjo do te
dnikoje qe at ate dy nuk do te jene me bashke.
Rodolf nga ana tjeter ka vetem nje qellim, te luaje me femrat
dhe ti beje ato per vete. Ai perdor pasurine, dhe zgjuarsine e tij
per ti genjyer ato. Ai eshte shume I pasur, dembel dhe me nje
trup te mire. Ema bie ne dashuri me anen e tij shume te bute
te tij.ai luan nje rol te rendesishem sepse ai eshte nje karrem
ku Ema ben tradhetine e saj dhe eshte rruga drejt fatit te saj te
keq. Mendoj se ne te dyja rastet nuk ka nje dashuri te forte.
Duke bere nje krahasim me dashurine e Carlit atehere do te
kemi nje parafytyrim per dashurine dhe ndjenjen qe tejcon tek
njeriu. Si Leon dhe Rodolf kishin pasjon ne zemrat e tyre. Ata e
shikonin ate si nje mjet per te kenaqur deshirat e tyre por asgje
me teper. Ne kete roman dashuria shpesh here eshte ne
pikpyetje sepse nuk kemi nje perfytyrime te plot te saj. Ema
enderron per dashurine si ne perralla, ajo fantazon,gezohet,
hidherohet dhe deshiorn ta kete ate sic ajo kerkon. Kjo eshte
nje nisje qe con Emen ne nje ngaterrese dhe nje rruge te
nderlikuar. Ne kete menyre une mendoj se nuk tregon aspak
dashurine qe mund te kemi ne jeten e sotme. Shpesh here
pyes nese deshirat e saj per dashurine jane te arritshme.
Dashuria eshte dicka shume e bukur dhe qe na ben te
perjetojme emocione qe mund ti kemi frike. Ema kerkoi
dashurine dhe me nje deshperim shume te madh. Ajo
deshiornte te ishte nje vajze si ne librat e saja dhe te mos I
mungonte asnjegje. Ndonjehere gjerat jane te shkruara dhe nuk
mundemi ti ndryshojme ato. Te tre meshkujt te cilet erdhen ne
boten e Emes perfaqesonin meshkujt te clilet ishin ne ate kohe.
Sharli perfaqesonte mashkullin qe jetonte ne fshat dhe si ishte
ai. Leon perfaqesonte mendjen revolucionare dhe te re qe
shpresonte te ndryshonte Francen kurse Rodolf ate te pasur.
Ajo luftoi per te patur dashurine e saj dhe kur mendoi se e gjeti
ajo dha nga vetja e saj por nuk pati te njejtin perfundim. Fati
beri qe ajo te mos kishte ato qe deshironte me shume ne jeten
e saje. Ndoshta nese do te kishte takuar nje djale me vyrtyte te
mira ndodhta gjerat do te kishin ndryshuar.
Ne c’fare grade eshte Ema ti jap gjtihcka dashurise dhe a eshte
ne dashuri me Rodolfin dhe Leon?
Ajo eshte e gatshme te jape gjithcka dashrurise. Ne momentin
kur ajo takonte Rodolfin nuk I bente pershtypje nese duhej te
kalonte lumenj apo mure, madje edhe nese behej pis. Ajo
deshironte ta takonte me cdo kusht ate. Por ne nje fare menyre
ajo mbajti edhe anen e familjes se saje. Kur Leoni ishte ne
Jonvil ajo nuk u pergjigj dashurise se tij dhe mbajti anen
familjare. Edhe kur kishte marredhenie me Rodolfin, ne nje
moment u perpoq ta donte Sharlin dhe u perpoq te rrinte
besnike ndaj fmiljes por kur pa se sa I paaft ishte ai ajo u
zhgenjye dhe perseri mendja I shkoi tek Rodolfi. Emdoj se Ema
nuk dashuron asnjeri ne kete novel edhe pse ajo perpiqet qe te
doje dhe te bie ne dashuri, edhe ne piken kur ajo nuk donte as
vajzen e vogel Berta. Madje, ajo nuk mendoi fare per te kur
deshironte te merrte arsenikun. Ne ate kohe femra nuk kishte
shume te drejta dhe shikohej vetem si nje shtepiake. Ema
eshte midis ketyre te dyjave. Ajo eshte nje romantike por edhe
nje shtepiake. Ema nuk deshiron te jete e tille dhe enderron
per jeten e saj si ne perralla.
Ema gjate kohes qe do te jete me Sharlin perpiqe q eta doje ate.
Ajo zhgenjehet gjate muajit te mjaltit dhe ajo kuptoi se ai ishte
nje njeri I merzitshem dhe jo I sofistikuar, gje qe e vinte ne
siklet ate. Por me pas ajo mundohet qe ta dashuroje ate dhe
mund te perjetoje te gjithe endrrat me te. Por edhe nga kjo
zhgenjehet dhe kupton se nuk e do Sharlin.
Ema I merr librat qe lexon shume seriozisht dhe lidh cdo gje
me jeten e saj. Gjate lidhjes se saj me Rodolfit ajo tregohet sin
je grua e paafte dhe jo besnike. Ajo nuk mudnte thur pa pickuar
gishterinjnte.ajo eshte e paafte edhe nga pritshmerite qe ka
shoqeria per te qene nje grua dhe nje nene. Sharli ne nje
moment do ti jape mundesine asaj per te enderruar dhe ajo do
ta rrembeje ate. Por ai nuk eshte mashkulli qe ajo do te donte.
Ai eshte I mersiztshem dhe e ndjen veten me superior ndaj atij.
Por ajo nuk e le ate. Ajo sillet si neper librat dhe ben gjithcka
qe ato thote. Psh. Kur ajo takon Rodolfin per here te pare. Ajo
sillet si e veshtire dhe e ftohte ndaj tij si ne librat e saje por
pastaj ajo leshohet ndaj tij me te gjithe deshiren e saj. Perpara
saj kishte gjtihcka qe donte. Kishte emocionin, dashruine dhe
ndjenjat por gjithcka kthehet ne drame kur ai e largon ate nga
vetja. Kur takohen per here te dyte ajo sillet shume keq me te
por me pas bie serish ne dashuri. Ema nuk ka nje personalitet
te saje. Ajo sillet sipas librave dhe gjithcka e thur si ne realitet.
Ema I blen dhurata te shtrenjnta Rodolfit si ne librat
Romantike. Ai merzitet nga ajo dhe kupton se duhet te
largohet. Ai thurr nje plan se si duhet te largohet nga ajo. Ajo
madje behet shume dramatike dhe madje semuret rende deri ne
ate pike sepse eshtu mendon se Rodolfi mund te vije tek ajo.
Ne fund ajo do te kuptoje se ajo nuk do asnjeri dhe ajo e ka
forcuar veten e saje per ti dashur ata. Kur ajo pa se ne c’fare
gjendje ishte atehere ajo u vetvra dhe keshtu perfundoi e gjithe
historia e saje.
Analiza e librit:
Pjesa e pare kapitulli 1,2,3.
Ne kete pjese tregohet jeta e Sharlit. Sharli ne fillim do te
prezantohet ne nje shkolle fshati. Ai eshte nje person qe vjen
nga nje familje borgjeze. Babai I tij I harxhon parate sipas
deshires se tij kurse mamaja e tij qe ka humbur te gjithe
besimin tek ai e ladhaton ate me mendyra paksa gazmore.
Sharli eshte nje femi dembel por I mire. Ai nuk punon shume
dhe madje deshton ne ripovimin e tij te pare qe ben. Me pas ai
do te behet doctor ne nje fshat. Sharli do te martohet me nje
grua e cila eshte e pasur por shume te madhe ne moshe. Ajo I
fal dashuri por edhe teka. Sharli me pas do te shkoje ne nje
fshat ku do te takoje teodorin babain e Emes nje grua te bukur
dhe te merzitur nga jeta ne fshat qe ajo bente. Ai do ti sheroje
kemben dhe do te beje vizita te ndryshme sepse ai dashuron
Emen. Gruaja e tij shume dyshimte do te vdese sepse avokati I
saj I mori te gjithe parate qe ajo kishte. Me pas EMa dhe SHarli
do te marohen dhe te dy imagjinojne se si do te jete martesa e
tyre por ajo perfundon ne nje dasme te thjeshte dhe
tradisionale.
Analiza:
Ne fillim tregon se cilat jane karakteristikat e te dy
karaktereve: Ema dhe Sharli. Paaftesia qe ka Sharli per te
kuptuar fjalet e saja dhe per te kaluar provimin tregon
vetekanqesine dhe dobesite e tij sin je person. Ai e shikon
Emen sin je object dhe jo si njen person me nje shpirt. Me pas
EMa eshte nje vajze romantike,e bukur dhe shume endrrimtare.
Zonja Bovari nuk fillon me personazhin e saj kryesor duke
vonuar ate. Flober kerkon qe ne fillim ne te presim zonjen
Bovari dhe me pas pak nga pak te kuptojme se c’fare ka ne syte
e saje. Ne fillim duket sikur Sharli eshte personazhi kryesor por
me pas ndodh krejt e kunderta. Ne fillim eshte perdorur
peremri “ne” duke pare Sharlin nga kendveshtrimi I shokeve te
tij por pastaj shikohet kendveshtrimi I Sharlit. Perpara Emes
autori prezanton dy gra te tjera qe jane “Zonja Bovari” Ketu
tregohet se c’fare lidhje ka Sharli me titullin e lbrit. Sharli nga
keto dy gra kontrollohet dhe ato jane njesoj si Sharli, pa
imagjinate dhe pa bukuri.Ema eshte ndryshe nga keto te dyja
dhe ajo ben nje revolucion te madh ne jeten e Sharlit por edhe
te njerezve te tjere.
Pjesa 1 Kapitulli 4,5,6.
Ne kete kapitulli Sharli mban me zi per gruan e tij te vdekur
dhe marohet me Emen. Festa eshte e madhe dhe shume te
gjithe jane veshur me costume te shtrenjta. Ema kishte veshur
nje fustan te bardh dhe rrinte e heshtur. Festa ishte shume e
madhe dhe zgjati ku ishte e pranishme edhe nje torte e madhe.
Pas mabrimit te festes Ema edhe Sharli dhkojne ne shtepine e
tyre. Ajo ben disa rregullime per shtepine e tij. Ajo ndihet e
pakenaqur nga jeta e saj sepse nuk eshte ajo qe priste ne
romanet e saja te bukura qe lexonte ajo me pas kujton jetene
saj qe ajo ka bere ne manastir. Librat te cilat ajo lexonte me aq
kersheri. Kur mamaja e saj vdiq ajo u merzit shume. Erdhi nje
moment qe ne manastir ajo po behej shume e lodhshme dhe ajo
nuk po sillej me si me perpara. Ema jetoi ne shtepine e babait
te saj. Ajo kenqej ne fillim por me pas u merzit. Martesa e saj
me Sharlin nuk ishte ajo qe priste sepse nuk I dha mundesine
qe te shpetonte nga jeta e sja ne fshat.
Analiza:
Ne momentin kur Ema dhe Sharli martohen me njeri tjetrin
Ema behet personazhi kryesor. Ne kete pjese kemi nje
pikepamje se kush eshte Ema Bovari dhe si mendonte ajo per
jeten e saje. Dashuria e verber qe ka Sharli per te ,dhe
zhgenjimi qe Ema ka jane nje factor I rendesishem qe do te
cojne ne fundin e jetes se saj. Treguesi ne fillim ndryshon
menyren e te pershkruarit. Ne fillim ai behet objektiv duke mos
u perfshir, por me pas ai jep edhe mendimin e tij. P.sh. ne
momentin kur ai ershkruan Emen ose si c’fare menon ai per te
dhe se si e perfytyron ajo veten e saje. Ai me kete mundohet
ten a tregoje se c’fare mendojne personazhet e librit te tij. Nje
nga konfliktet kryesore tregojne anen Romantike te EMes dhe
tendecene saj ndaj pakenaqesise.ajo kthehet prapa ne kohe dhe
mendon per jetene saj ne manastir.Ne moshen trembedhjete
vjecare ajo nuk mund ti bendte balle anes se saj melanklite dhe
shume te brishte. Ajo ra pre e atyre librave dhe u kthye nje
viktime e tyre. Aty tregohet deshira qe te perjetoje jeten e saj
sipas tyre dhe te fantazoje per to. Gjerat qe ajo beson se do ta
shpetojne ate si martesa ferma etj deshtojne per ti plotesuar
asaj deshiren dhe lumturine e brendshme qe ajo ka. Shpirti I
saj thyhet kur ajo shikon buqeten e dasmes se Heloiz dhe pyet
veten pse jeta e saj nuk mund te jete si atyre librave dhe
gjerave aq te mrekullueshme. Flober eshte cilesuar sin je
shkrimtar realist dhe eshte cilesuar sin je personazh qe I
kundervihet romantizimit duke perdorur ironine e tij. Dasma
qe pershkruehet edhe nje pjese tipike qe e ben Floberin nje
shkrimtar realist.ai e pershkruan me shume kujdes ate si si
flasin, menyren e te folurit, te veshurit dhe te shprehurit te
mendimit. Flober ne kete rast tregon se cilat jane vlerat e
shoqerise ku njerezit jetojne. Psh. Vajzat nuk kane finesse dhe
nuk dine te vishen bukur. Flober tregon se njerezit e fshatit
perpiqen te vishen bukur dhe me stil por ne te njeten kohe ai
edhe qeshe me perpjekjet e tyre qe jane te pashpresa.
Nje pershkrim shume delikat ai I ben edhe pershkrimit te
karakterit te tyre. Ai me “Zonja Bovari” kerkon te tregoje se
cilat jane defektet e jeteses ne jeten e borgjeseve. Ema ketu
tregohet se edhe perse ka deshire te dashuroje ajo nuk ka
ndjenja te thella
Pjesa e pare kapitulli 7-9
Muaji I mjaltit nuk ishte ashtu si enderronte Ema. Ajo donte
pushime romantike ne Zvicer ne nje vile luksoze. Sharli per te
u be I merzitshem. Ajo pendohj qe ishte martuar. Nje nga
pancientet e Sharlit e fton ate ne ballo.
E magjepsur prej ballos ajo vihet prej Sharlit. Ajo argetohet ne
ballo dhe kercen me nje viskont. Ne fshat ajo ishte e merzitur
me te gjithe.
Ema enderron dhe merzitet sepse nuk eshte kjo jeta qe ajo
deshiron. Ajo semuret dhe Sharli vendos te largohet per ne
Jonvil. Ema eshte shtatezane. Ajo hedh ne zjarr buqeten e
marteses.
Analiza:
Ema eshte personazhi kryesor. Konflikti kryesor I novels. Ema
nuk deshiron te jetoje ne fshat dhe ajo nuk eshte ne gjendje ta
ndryshoje. Personaliteti I saj ndryshoj. Ajo merzitet shpejt, dhe
semuret menderisht. Balloja eshte nje moment ironik. Tregon
se si Ema e perjeton kete cast dhe se si balloja e karakterizon
Emen. Ajo eshte aq e lumtur sa nuk kupton qe asnjeri nuk po I
kushton vemendje. Kercimi me viskontin ben qe ajo te
fantazoje perseri per jeten e saj aq te deshiruar. Ne momentin
kur ajo hedh buqeten e marteses ne zjarr, tregon sa e palumtur
eshte ajo dhe burgosjen e saj. Ema nuk mund ti shpetoje
prejardhjes se saj. Kjo kuptohet kur nje sherbetor thyen
dritaren. Ne syte e saj shfaqet merzia dhe shqetesimi. Ajo nuk
vjen nga nje shtrese e larte por vjen nga nje shtrese e mesme.
Ne ballo Ema harron historine e jetes se saj dhe feston.
Zonja bovari

More Related Content

What's hot

iliada analize , Analize e Iliades
iliada analize , Analize e Iliadesiliada analize , Analize e Iliades
iliada analize , Analize e Iliadesssuseree34b8
 
Llogaritja e konsumit te energjise elektrike ne shtepite tona
Llogaritja e konsumit te energjise elektrike ne shtepite tona Llogaritja e konsumit te energjise elektrike ne shtepite tona
Llogaritja e konsumit te energjise elektrike ne shtepite tona #MesueseAurela Elezaj
 
Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Xhesiana Muka
 
Zbatimet e elektricitetit ne teknike dhe ne jeten e perditshme
Zbatimet e elektricitetit ne teknike dhe ne jeten e perditshme Zbatimet e elektricitetit ne teknike dhe ne jeten e perditshme
Zbatimet e elektricitetit ne teknike dhe ne jeten e perditshme ornela rama
 
Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor Hygo
Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor HygoProjekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor Hygo
Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor HygoAldrin Pashku
 
Semundjet gjenetike (mutacione gjenetike dhe kromozoike)
Semundjet gjenetike (mutacione gjenetike dhe kromozoike)Semundjet gjenetike (mutacione gjenetike dhe kromozoike)
Semundjet gjenetike (mutacione gjenetike dhe kromozoike)Denisa Caushi
 
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimiElementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimiFacebook
 
Bashkimi Europian -BE
Bashkimi Europian -BEBashkimi Europian -BE
Bashkimi Europian -BEkoralda
 
Shqiperia dhe Bashkimi Europian
Shqiperia dhe Bashkimi EuropianShqiperia dhe Bashkimi Europian
Shqiperia dhe Bashkimi Europianolinuhi
 
Komunizmi ne shqiperi
Komunizmi ne shqiperiKomunizmi ne shqiperi
Komunizmi ne shqiperiElton Gjoka
 
Aksidentet rrugore
Aksidentet rrugoreAksidentet rrugore
Aksidentet rrugoreArlinda
 
Letersia dhe artet e tjera
Letersia dhe artet e tjeraLetersia dhe artet e tjera
Letersia dhe artet e tjeraEGLI TAFA
 

What's hot (20)

Don kishoti
Don kishotiDon kishoti
Don kishoti
 
iliada analize , Analize e Iliades
iliada analize , Analize e Iliadesiliada analize , Analize e Iliades
iliada analize , Analize e Iliades
 
Qyteterimi ilir !!!!
Qyteterimi ilir !!!!Qyteterimi ilir !!!!
Qyteterimi ilir !!!!
 
Llogaritja e konsumit te energjise elektrike ne shtepite tona
Llogaritja e konsumit te energjise elektrike ne shtepite tona Llogaritja e konsumit te energjise elektrike ne shtepite tona
Llogaritja e konsumit te energjise elektrike ne shtepite tona
 
Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...Hekuri ,elementi kimik me vlere...
Hekuri ,elementi kimik me vlere...
 
Iris
IrisIris
Iris
 
Zbatimet e elektricitetit ne teknike dhe ne jeten e perditshme
Zbatimet e elektricitetit ne teknike dhe ne jeten e perditshme Zbatimet e elektricitetit ne teknike dhe ne jeten e perditshme
Zbatimet e elektricitetit ne teknike dhe ne jeten e perditshme
 
Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor Hygo
Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor HygoProjekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor Hygo
Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor Hygo
 
Semundjet gjenetike (mutacione gjenetike dhe kromozoike)
Semundjet gjenetike (mutacione gjenetike dhe kromozoike)Semundjet gjenetike (mutacione gjenetike dhe kromozoike)
Semundjet gjenetike (mutacione gjenetike dhe kromozoike)
 
PROJEKT-Ndotja e Mjedisit
PROJEKT-Ndotja e MjedisitPROJEKT-Ndotja e Mjedisit
PROJEKT-Ndotja e Mjedisit
 
Uji eshte jete
Uji eshte jeteUji eshte jete
Uji eshte jete
 
Mjedisi dhe njeriu
Mjedisi dhe njeriuMjedisi dhe njeriu
Mjedisi dhe njeriu
 
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimiElementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi
 
Bashkimi Europian -BE
Bashkimi Europian -BEBashkimi Europian -BE
Bashkimi Europian -BE
 
Arsimi ne kohen e komunizmit
Arsimi ne kohen e komunizmitArsimi ne kohen e komunizmit
Arsimi ne kohen e komunizmit
 
Shkrimtarët e letërsisë bashkohore Shqiptare
Shkrimtarët e letërsisë bashkohore ShqiptareShkrimtarët e letërsisë bashkohore Shqiptare
Shkrimtarët e letërsisë bashkohore Shqiptare
 
Shqiperia dhe Bashkimi Europian
Shqiperia dhe Bashkimi EuropianShqiperia dhe Bashkimi Europian
Shqiperia dhe Bashkimi Europian
 
Komunizmi ne shqiperi
Komunizmi ne shqiperiKomunizmi ne shqiperi
Komunizmi ne shqiperi
 
Aksidentet rrugore
Aksidentet rrugoreAksidentet rrugore
Aksidentet rrugore
 
Letersia dhe artet e tjera
Letersia dhe artet e tjeraLetersia dhe artet e tjera
Letersia dhe artet e tjera
 

Viewers also liked

Bovarizmi
BovarizmiBovarizmi
BovarizmiGersa_a
 
Letersi projekt: Ema Bovari dhe Nora e Ibsenit dy protagoniste me koncepte te...
Letersi projekt: Ema Bovari dhe Nora e Ibsenit dy protagoniste me koncepte te...Letersi projekt: Ema Bovari dhe Nora e Ibsenit dy protagoniste me koncepte te...
Letersi projekt: Ema Bovari dhe Nora e Ibsenit dy protagoniste me koncepte te...Oksana Kamberi
 
Projekt letersi
Projekt letersiProjekt letersi
Projekt letersianndos
 
Millosh Gjergj Nikolla
Millosh Gjergj NikollaMillosh Gjergj Nikolla
Millosh Gjergj NikollaVilma Kafexhiu
 
Vepra Komedia Hyjnore. Dante Aligeri
Vepra Komedia Hyjnore. Dante AligeriVepra Komedia Hyjnore. Dante Aligeri
Vepra Komedia Hyjnore. Dante AligeriErgi Nushi
 
Llojet e teksteve
Llojet e teksteveLlojet e teksteve
Llojet e tekstevesindi21
 
Ema bovaria
Ema bovariaEma bovaria
Ema bovariaSonnjaK
 
the fault in our stars
the fault in our starsthe fault in our stars
the fault in our starsthe blue bee
 
Udhetim neper Evrope: “ Njohja dhe promovimi I vlerave shpirterore dhe peisa...
Udhetim neper Evrope: “ Njohja dhe promovimi I vlerave shpirterore dhe peisa...Udhetim neper Evrope: “ Njohja dhe promovimi I vlerave shpirterore dhe peisa...
Udhetim neper Evrope: “ Njohja dhe promovimi I vlerave shpirterore dhe peisa...Jetmira Sula
 
“Mos e lejo gjuhën të dalë para mendimit” ...
“Mos e lejo gjuhën të dalë para mendimit”                  ...“Mos e lejo gjuhën të dalë para mendimit”                  ...
“Mos e lejo gjuhën të dalë para mendimit” ...#MesueseAurela Elezaj
 
The fault in our stars
The fault in our starsThe fault in our stars
The fault in our starslaurasici
 
Gazeta e shkolles
Gazeta e shkollesGazeta e shkolles
Gazeta e shkollesIsmail Dama
 
Pyetje dhe pergjigje ne gjuhen shqipe
Pyetje dhe pergjigje ne gjuhen shqipePyetje dhe pergjigje ne gjuhen shqipe
Pyetje dhe pergjigje ne gjuhen shqipe#MesueseAurela Elezaj
 

Viewers also liked (20)

Zonja Bovari
Zonja BovariZonja Bovari
Zonja Bovari
 
Bovarizmi
BovarizmiBovarizmi
Bovarizmi
 
Letersi projekt: Ema Bovari dhe Nora e Ibsenit dy protagoniste me koncepte te...
Letersi projekt: Ema Bovari dhe Nora e Ibsenit dy protagoniste me koncepte te...Letersi projekt: Ema Bovari dhe Nora e Ibsenit dy protagoniste me koncepte te...
Letersi projekt: Ema Bovari dhe Nora e Ibsenit dy protagoniste me koncepte te...
 
Projekt letersi
Projekt letersiProjekt letersi
Projekt letersi
 
Nora dhe Ema
Nora dhe EmaNora dhe Ema
Nora dhe Ema
 
Iliada (Homeri)
Iliada (Homeri)Iliada (Homeri)
Iliada (Homeri)
 
Referat ne letersi
Referat ne letersiReferat ne letersi
Referat ne letersi
 
Millosh Gjergj Nikolla
Millosh Gjergj NikollaMillosh Gjergj Nikolla
Millosh Gjergj Nikolla
 
Vepra Komedia Hyjnore. Dante Aligeri
Vepra Komedia Hyjnore. Dante AligeriVepra Komedia Hyjnore. Dante Aligeri
Vepra Komedia Hyjnore. Dante Aligeri
 
Llojet e teksteve
Llojet e teksteveLlojet e teksteve
Llojet e teksteve
 
Ema bovaria
Ema bovariaEma bovaria
Ema bovaria
 
the fault in our stars
the fault in our starsthe fault in our stars
the fault in our stars
 
Parathenia e librit
Parathenia e libritParathenia e librit
Parathenia e librit
 
Referat
ReferatReferat
Referat
 
Udhetim neper Evrope: “ Njohja dhe promovimi I vlerave shpirterore dhe peisa...
Udhetim neper Evrope: “ Njohja dhe promovimi I vlerave shpirterore dhe peisa...Udhetim neper Evrope: “ Njohja dhe promovimi I vlerave shpirterore dhe peisa...
Udhetim neper Evrope: “ Njohja dhe promovimi I vlerave shpirterore dhe peisa...
 
“Mos e lejo gjuhën të dalë para mendimit” ...
“Mos e lejo gjuhën të dalë para mendimit”                  ...“Mos e lejo gjuhën të dalë para mendimit”                  ...
“Mos e lejo gjuhën të dalë para mendimit” ...
 
The fault in our stars
The fault in our starsThe fault in our stars
The fault in our stars
 
Gazeta e shkolles
Gazeta e shkollesGazeta e shkolles
Gazeta e shkolles
 
Paper towns
Paper townsPaper towns
Paper towns
 
Pyetje dhe pergjigje ne gjuhen shqipe
Pyetje dhe pergjigje ne gjuhen shqipePyetje dhe pergjigje ne gjuhen shqipe
Pyetje dhe pergjigje ne gjuhen shqipe
 

Similar to Zonja bovari

Zonja Bovari.pdf
Zonja Bovari.pdfZonja Bovari.pdf
Zonja Bovari.pdfLorina7
 
Romeo and juliet projekt
Romeo and juliet projektRomeo and juliet projekt
Romeo and juliet projektXhuLia Muca
 
George Gordon Byron vs Jeronim De Rada by SADIONA ABZAJ
George Gordon Byron vs Jeronim De Rada by SADIONA ABZAJGeorge Gordon Byron vs Jeronim De Rada by SADIONA ABZAJ
George Gordon Byron vs Jeronim De Rada by SADIONA ABZAJSadiona Abazaj
 
JETA DHE VEPRAT E CHARLES BAUDELAIRE
JETA DHE VEPRAT E CHARLES BAUDELAIREJETA DHE VEPRAT E CHARLES BAUDELAIRE
JETA DHE VEPRAT E CHARLES BAUDELAIREAnja Cami
 
William shekspir
William shekspirWilliam shekspir
William shekspirSaimir Dine
 
Franc Kafka - Jeta dhe veprat - Mujasera Aliu, prof.
Franc Kafka - Jeta dhe veprat - Mujasera Aliu, prof.Franc Kafka - Jeta dhe veprat - Mujasera Aliu, prof.
Franc Kafka - Jeta dhe veprat - Mujasera Aliu, prof.Mujasera Aliu
 
xha gorioi (2).pptx
xha gorioi (2).pptxxha gorioi (2).pptx
xha gorioi (2).pptxXheniRela
 
Bisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptx
Bisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptxBisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptx
Bisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptxSalviAlmadhi2
 
Vargas Llosa, Lectio magistralis (përkthim në shqip), Università di Firenze (...
Vargas Llosa, Lectio magistralis (përkthim në shqip), Università di Firenze (...Vargas Llosa, Lectio magistralis (përkthim në shqip), Università di Firenze (...
Vargas Llosa, Lectio magistralis (përkthim në shqip), Università di Firenze (...Lingua culture
 
239072820 75876621-gui-de-maupassant-babo-miloni
239072820 75876621-gui-de-maupassant-babo-miloni239072820 75876621-gui-de-maupassant-babo-miloni
239072820 75876621-gui-de-maupassant-babo-milonitancela
 
Albert Kamy - Mujasera Aliu, prof.
Albert Kamy - Mujasera Aliu, prof.Albert Kamy - Mujasera Aliu, prof.
Albert Kamy - Mujasera Aliu, prof.Mujasera Aliu
 
Letersia boterore e shekullit xx
Letersia boterore e shekullit xxLetersia boterore e shekullit xx
Letersia boterore e shekullit xxJozefKola
 

Similar to Zonja bovari (20)

Zonja BOVARI
Zonja BOVARIZonja BOVARI
Zonja BOVARI
 
Zonja Bovari.pdf
Zonja Bovari.pdfZonja Bovari.pdf
Zonja Bovari.pdf
 
1622
16221622
1622
 
Romeo and juliet projekt
Romeo and juliet projektRomeo and juliet projekt
Romeo and juliet projekt
 
George Gordon Byron vs Jeronim De Rada by SADIONA ABZAJ
George Gordon Byron vs Jeronim De Rada by SADIONA ABZAJGeorge Gordon Byron vs Jeronim De Rada by SADIONA ABZAJ
George Gordon Byron vs Jeronim De Rada by SADIONA ABZAJ
 
JETA DHE VEPRAT E CHARLES BAUDELAIRE
JETA DHE VEPRAT E CHARLES BAUDELAIREJETA DHE VEPRAT E CHARLES BAUDELAIRE
JETA DHE VEPRAT E CHARLES BAUDELAIRE
 
William shekspir
William shekspirWilliam shekspir
William shekspir
 
Franc Kafka - Jeta dhe veprat - Mujasera Aliu, prof.
Franc Kafka - Jeta dhe veprat - Mujasera Aliu, prof.Franc Kafka - Jeta dhe veprat - Mujasera Aliu, prof.
Franc Kafka - Jeta dhe veprat - Mujasera Aliu, prof.
 
xha gorioi (2).pptx
xha gorioi (2).pptxxha gorioi (2).pptx
xha gorioi (2).pptx
 
Bisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptx
Bisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptxBisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptx
Bisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptx
 
Letersi
LetersiLetersi
Letersi
 
Letersi
LetersiLetersi
Letersi
 
Vargas Llosa, Lectio magistralis (përkthim në shqip), Università di Firenze (...
Vargas Llosa, Lectio magistralis (përkthim në shqip), Università di Firenze (...Vargas Llosa, Lectio magistralis (përkthim në shqip), Università di Firenze (...
Vargas Llosa, Lectio magistralis (përkthim në shqip), Università di Firenze (...
 
239072820 75876621-gui-de-maupassant-babo-miloni
239072820 75876621-gui-de-maupassant-babo-miloni239072820 75876621-gui-de-maupassant-babo-miloni
239072820 75876621-gui-de-maupassant-babo-miloni
 
Albert Kamy - Mujasera Aliu, prof.
Albert Kamy - Mujasera Aliu, prof.Albert Kamy - Mujasera Aliu, prof.
Albert Kamy - Mujasera Aliu, prof.
 
Honore de balzak
Honore de balzakHonore de balzak
Honore de balzak
 
Letersia boterore e shekullit xx
Letersia boterore e shekullit xxLetersia boterore e shekullit xx
Letersia boterore e shekullit xx
 
Ulliam shekspir
Ulliam shekspirUlliam shekspir
Ulliam shekspir
 
Bardha e temalit
Bardha e temalitBardha e temalit
Bardha e temalit
 
Viktor Hygo
Viktor HygoViktor Hygo
Viktor Hygo
 

More from the blue bee

Globalizmi pro dhe kunder
Globalizmi pro dhe kunderGlobalizmi pro dhe kunder
Globalizmi pro dhe kunderthe blue bee
 
Pride and prejudice
Pride and prejudicePride and prejudice
Pride and prejudicethe blue bee
 
Harry potter and the sorcery's stone
Harry potter and the sorcery's stone Harry potter and the sorcery's stone
Harry potter and the sorcery's stone the blue bee
 
Dante aligeri, Komedia hynore "Ferri"
Dante aligeri, Komedia hynore "Ferri"Dante aligeri, Komedia hynore "Ferri"
Dante aligeri, Komedia hynore "Ferri"the blue bee
 

More from the blue bee (9)

Startup
StartupStartup
Startup
 
Globalizmi pro dhe kunder
Globalizmi pro dhe kunderGlobalizmi pro dhe kunder
Globalizmi pro dhe kunder
 
Startup
StartupStartup
Startup
 
Starbucks albania
Starbucks albaniaStarbucks albania
Starbucks albania
 
Romeo + juliet
Romeo + julietRomeo + juliet
Romeo + juliet
 
romeo and juliet
romeo and julietromeo and juliet
romeo and juliet
 
Pride and prejudice
Pride and prejudicePride and prejudice
Pride and prejudice
 
Harry potter and the sorcery's stone
Harry potter and the sorcery's stone Harry potter and the sorcery's stone
Harry potter and the sorcery's stone
 
Dante aligeri, Komedia hynore "Ferri"
Dante aligeri, Komedia hynore "Ferri"Dante aligeri, Komedia hynore "Ferri"
Dante aligeri, Komedia hynore "Ferri"
 

Zonja bovari

 • 1. Zonja Bovari Projekt “Zonja Bovari” eshte nje nga librat me te famshme te Gustav Flober. Eshte nje liber shume I famshem dhe shume I degjuar. Ajo eshte bere ne disa versione filmash dhe eshte perkthyer ne shume gjuhe te botes. Por perse “Zonja Bovari” eshte nje nga librat me te sukseshem dhe me te degjuar? Libri beri nje buje te madhe kur u publikua ne fillim. Vepra origjinale u publikua ne nje nga revistat e kohes La Revue de Paris. Ky liber theu shume tabu te kohes dhe shteti dha urdher qe te censurohej. Por Flober si nje artist nuk deshironte qe vepra e tij te humbaste mesazhin,keshtu nuk pranoi. Flober do te thirret ne gjyq sepse vepra ishte shume “e rrezikshme” per qeverine. Gjyqi pati nje ndikim te kundert per librin. Pas perfundimit te tij ai u be nje sukses I padiskutueshem. Pas daljes ne treg ajo u perpoq qe te njihej edhe ne literature.Eshte si nje nga shembujt me te mira te librave te zhanrit realist dhe ndikimi qe pati ajo ishte shume I madh edhe ne vitet ne vazhdim. Flober ne vepren e tij na afroi shume prane me personazhet. Ne mund te konceptonim se c’fare mendonin dhe ndienin edhe pse nuk mund te na pelqenin. Kjo gje nuk ka ndodhur kurre me perpara. Ne ndihemi shume prane me ata. Edhe sot ne ditet e sotme “Zonja Bovari” qendron e forte. Ajo ndodhet ne dhjetshem e pare te librave me te mire. Ajo ndohet pas Ana Karenina.
 • 2. Mbi librin Vepra "Madam Bovari" është një roman kronikë e kohës. Vepra është natyraliste për nga stili, sepse përshkruan me detaje të stërholluara mjedise, personazhe dhe veprime dhe trajton çështje tronditëse sikur të ndodhnin përditë në jetën e njerëzve. Floberi ndjek metodën e impersonalizmit: nuk gjykon veprimet e personazheve. Ema Bovari është një vajzë provinciale që lexon shume libra romantikë dhe ka marrë një formim konservator në manastir. Për shkak të letërsisë romantike që lexonte, Ema bën zgjedhjet e gabuara në jetë, humbet lidhjet me realitetin dhe shndërrohet në një viktimë të pasioneve të saj, të cilat e orientojnë drejt aventurave të pafundta. Ema dëshiron ndryshimin në jetën e saj, por problemi qëndron me faktin se ajo është heroinë pasive: nuk vepron vetë për të dalë nga monotonia, por varet prej personazheve të tjerë. Në kohën që u shkrua romani shoqëria franceze kalonte një krizë shoqërore, ekonomike, psikologjike, morale dhe filozofike. Romani ka si qëllim të demaskojë vlerat false të shoqërisë, moralin hipokrit të saj, kotësinë e letërsisë romantike dhe influencën negative të saj. Romani është vepër realiste që shquhet për pasuri të vëzhgimeve të jetës dhe psikologjisë së shoqërisë së kohës për vërtetësinë e fakteve, për përgjithësimin e madh artistik që i bëhet fenomenit Ema. Ajo është viktimë e realitetit francez që ishte duke u bërë provincial dhe karakterizohej nga amullia dhe shpërbërja. Konflikti i romanit është ndeshja mes iluzioneve të prapambetura provinciale. Ideja e veprës është që njerëz si Ema që kapen pas idealeve false për t'iu larguar realitetit të vrazhdë përfundojnë duke rënë në një realitet edhe më të piste. Nëse për Balzakun provinca ishte diçka që kundërshtonte Parisin, për Floberin gjithë realiteti francez po bëhej provincial. Romani fshikullon përmbysjen e principeve në Paris ku shkelja e kurorës nuk përbënte skandal. Ema me ndihmën e Leonit apo Rodolfit mundohet të imitojë modelet që ofron Parisi, sepse siç i thotë Leoni: "Në Paris kështu bëjnë të gjithë". Floberi luhatet mes simpatisë për Emën si viktimë e librave romantikë dhe mjedisit meskin shoqëror dhe qëndrimit kritik ndaj
 • 3. falsitetit të saj, egoizmit dhe trillit. Floberi depërton shpesh në mendimet e Emës. Për lumturinë ajo mendon se mund ta gjej në disa vende që "duhej ta krijonin lumturinë si ndonjë bimë të veçantë që del në një vend dhe s'bëhet dot askund tjetër". Ajo mendon se do të ishte e lumtur nëse do të shkonte diku në Skoci apo do të mund të kishte një vilë zviceriane dhe një burrë të veshur me frak dhe çizme lëkure. Ëndrrat për këto vende të bukura janë prelud i zhgënjimit dhe tragjedisë në fund të romanit. Për Sharlin mendon se ai po të donte do ta kishte kuptuar dhe Ema do ta zbraste zemrën nga gjithçka ndiente. Ajo mendonte se sa më shumë e lidhte jeta bashkëshortore aq më tepër shkëputej shpirtërisht prej Sharlit. Mendonte se po t'i përkushtohej qeverisjes së shtëpisë do të dilte disi nga monotonia. Shijet e holla të Emës dukeshin në çdo gjë qe zinte me dorë, ashtu siç kuptohej se nuk e kishte idenë e masës së shpenzimeve. Për njerëzit e tjerë, të ndryshëm nga i shoqi ajo mendonte se s'kishte burrë që t'i ngjante Sharlit: çdo burrë tjetër mund të kishte qenë i pashëm, i zgjuar, i ngritur, joshës, ashtu siç ishin pa dyshim burrat e shoqeve të saj të manastirit. Për të harruar kopshtin e përjetshëm të shtëpisë së saj, ajo shëtit shpesh nëpër rrugët e provincës ku vëren me vëmendje bimët dhe gjallesat. Për jetën në fshat mendonte se ishte shumë monotone dhe e ftohtë si ndonjë pullaz me baxhën nga veriu ku mbizotëronte mërzitja si ndonjë merimange e heshtur që thurrte rrjetën e vet në errësirë, në të gjitha skutat e zemrës se saj. Jeta e saj i dukej në kontrast me jetën e zhurmshme të Parisit. Ema dhe Sharli kanë interesa të ndryshme kulturore. Ajo vizaton, i bie pianos, lexon libra. Sharli preokupohet vetëm për anën praktike të familjes: siguron të ardhurat, punon pafundësisht, kënaqet me poezitë që i lexon Ema, krenohet që ka një grua të tillë dhe fle me gërhima. Lindja e dashurisë mes Emës dhe Leonit do të sjellë një tronditje në dukje pozitive në jetën e Emës. Lidhja mes tyre duket në fjalët që shkëmbejnë: miratojnë shpesh njëri – tjetrin duke shprehur shije të njëjta artistike; në gjestet: Leoni krijon afrimitet me Emën që në momentin e parë të njohjes kur vendos këmbën te shkallëza e karriges së saj; në vështrimet:
 • 4. ai e vështron në heshtje ndërsa Ema i ngul dy sytë e saj të mëdhenj dhe të zinj. Emës i pëlqen fakti që Leoni është një djalë i ri me shpirt të lirë dhe ëndërrimtar. Mendon se ai ka shpirt të ndjeshëm ndaj artit dhe të bukurës në përgjithësi. Monotonia në roman kuptohet në atmosferën e përgjithshme kur në fshatrat Tot dhe Jonvil koha kalon pa larmi veprimesh. Vetëm darkat mes të njohurish mund te ndryshojnë monotoninë. Mediokriteti dhe injoranca i mbishtohen monotonisë në Jonvil. Kjo duket në gafat që bën Omeja kur kërkon t'u mburret të pranishmëve për njohuritë shkencore që ka. Në përgjithësi jeta provinciale karakterizohet nga mungesa e argëtimit kulturor, nga mungesa e prurjeve në njerëz dhe vizitorë, mungesa e shëtitoreve dhe variacionit jetësor. Ema është që në fillim të romanit personi që s'mund të përshtatet me realitetin ekzistues, pasi trurin e saj e kanë zaptuar modelet e përftuara nga veprat romantike. Ngjarjet e romanit morrën shkas nga një histori e vërtetë që pati ndodhur në qytetin e lindjes së Floberit. Atij i mbetej veç të realizonte përgjithësimin artistik të realitetit. Përgjithësimi ishte realist dhe lidhej me degradimin e shoqërisë franceze të kohës. Heroina është viktimë e kësaj shoqërie dhe pjesë organike e saj. Me Emën shfaqet dukuria e bovarizmit: prirja për të ëndërruar dhe për t'u zhgënjyer pafundësisht nga realiteti.
 • 5. Tema Kryesore e Librit: Eshte nje liber kunder Romantizimit. -perkrahja dhe kritika e Ema Bovary.Nje femer materialiste por edhe nje endrimtare, nje hero Romantik I deshtuar. -Flober u merzit nga akuzat qe I beheshin per vepren. Ai tregoi se ne fund vepra bazohet tek moraliteti I njeriut dhe pasojat qe sjellin mekatet. -nje tregim I jetes se shtreses borgjeze e cila ndjente urrejtje dhe hipokrizi. -Vepra eshte shkruajtur me nje profesionalizem te larte dhe me njohuri te pergjithshme te sakta. -Fuqia qe ka arti dhe fitorja kunder realitetit, nje kerkim per te bukuren edhe pse eshte nje iluzion. Teknika e te shkruajturit: – Flober ka thene: The author, in his work, must be like God in the universe, present everywhere and visible nowhere" (Flaubert) Periudhat historike: Flober ka kritizuar borgjezine per deshtimin qe paten ne revolucionin e Francez. -Revolucioni Francez. Nje lufte qe u be per te shembur Luigjin e XVI. Idealiet e lirise.Lufta ne Bastije dhe Deklarata e te drejtave te njeriut dhe te qytetarit. -Me pas do te vinte Napoleon Bonaparti. Ai do te perpiqet qe te krijoje monarkine. Ai nuk permbushi premtimet e tij dhe shtypi opoziten dhe udhehoqi ne nje mentyre diktatoriale. -deshtimi I Revolucionit te Frances ne vitet 1830-1848.
 • 6. -Monrki kushtetuese me Philipin. -Jeta e borgjezeve e shkruajtur ne syrin e Gustav Flober dhe duke e treguar ate realisht. Romantizmi kunder realizmit ne veper: 1- C’fare eshte romantizmi? Romantizmi ishte nje levizje e gjere kulturole dhe qe preku nje sere shtresash. Romantizmi eshte edhe gjendja shpirterore e personit. Ne vitet 1800 Franca kishtene qender romantizmin. 2- Ema eshte viktime e Romantizmit. Ajo nuk eshte ne gjendje te shikoje veten e saje dhe njerezit qe jane perreth saj. Ajo e shikon jeten e saj sin je liber Romantik. Jeta e saj monotone ishte shkaku I deshires se saj te madhe per nje aventure te re. 3- Ema dhe Parisi: “Ajo bleu nje harte dhe imagjinonte sikur ishte pjese e saj. Ajo shkoi ne cdo bulvard dhe duke u ndalur ne cdo kthese…. “Ajo deshironte te vdiste por ne te njejten kohe te jetonte ne Paris.” 4- Ema dhe Letra Ne konvikt ajo lexoi shume libra romantic. Ato I dhane nje shtyse te forte per te enderruar. Ajo u semure rende kur lexoi letren e Rodolf. Ajo pati ethe per me shume se dyzete dite. 5- Dasma Ema deshironte nje dasme te bukur kurse babai I saj deshironte te kishte nje dasme sa me te thjeshte. Ajo deshironte te kishte nje dasme ne mesnate, por babai I saj nuk mund ta kuptonte kete ide. 6- Lidhja me Rodolf. Ajo mejdonte te kishte lidhjen me Rodolfin si ne librat e saj.Fjalet e bukura te cilet ata perdorinin. Nuk jane pjese e e realitetit. 7- Sharlin pas vdekjes se Emes: Ai I tha lamtumire asaj dhe u hodh per ta peqafuar.Ne varrimin e saj ajo veshi fustanin e nuserise dhe u mbulua ne te bardhe. C’fare eshte Realizmi?
 • 7. Pershkruan jeten sic eshte ne realitet. Ne vitet 1850 Franca kishte nje fryme realiste. Zoti Lere nje shites lakmitar. Ema I ka kerkuar shume para borxh. Ai I pergjigjet ne nje menyre shume te keqe dhe shume mosperfillese kur Ema I kerkon te prese pak per pagesen. Ai I tregon faturen Sharlit kur Ema ishte Semure. Vdekja duke perdorur Arsenikun: Ema e romantizoi edhe vdekjen e saj. Ajo mendoi se vdekja e saj do te ishte e shpejte dhe pa dhimbje. Flober e ka paraqitur Jonvilin ne nje menyre shume reale. Ai fokusohet ne rolin e klasave shoqerore. Jovili eshte nje fshat I merzitshem por ai e ben ate interesant dhe te bukur. Vepra ne kete menyre nuk eshte e merzitshme sic jane personazhet e saj. Shume shkrimtar mendonin se Romanitizmi po I largohej realitetit. Realistet menduan se duhet te vepronin. Ata e prezantonin jeten se si e donin ata dhe jo si duhej ne te vertete. Romantizmi nuk beri shume ndryshime, vetem e idealizoi realitetin. Njeriu duhet te dije limitet e tije dhe te dije se si ti perdori ato. Ata duhet te jene objective dhe jo subjective. Ne realizem personazhet ishin reale dhe vinin nga jeta reale. Nuk kishin tipare te jshtezakonshme por te thjeshta.
 • 8. Permbajtja: Gustav Flober ka thene se “Zonja Bovari jam une” Kjo thenje duket paksa paradoksale sepse ne pamje te pare Ema dhe Gustav Flober nuk kane asnjegje te perbashket. Flober lindi ne France, Ruan. I Ati I Ema Bovari ishte nje fermer I paedukuar, kurse babai I Flober ishte nje doctor I pasur. Ema deshiron te jete nje aristokrate, nje grua e bukur dhe e pasur sic I lexonte neper librat e saj. Deshiron te jete e sofistikuar dhe sa me afer kulturave te ndryshme. Floberi ishte nje nga shkrimtaret e rangut me te larte te Parisit. Ema kishte nje martese jo te lumtur dhe ajo kerkon lumturine e saj dhe kete tek meshkujt e tjere. E kunderta e Flober sepse ai e kaloi jeten e tij ne nje kohe te madhe vetem. Edhe pse biografite e tyre jane shume te ndryshme nga njera tjetra ata kane dicka te perbashket qe I lidh dhe I bent e pandashem. Ema u be nje grua shume e fiksuar ndaj dashurise ideale dhe asaj te bukur qe ekzistonte neper libra. Ajo kujtone se gjithcka qe shkruhej neper libra ishte e vertete dhe duhej te ndodhnin ne jeten e saj. Ketu qendron edhe pak ironia e Flober. Ne periudhen ku ai jetoi Franca po ndryshonte. Ishte periudha ku aristokracia po rrezohej dhe po linde nje shtrese e re qe ishte borgjezia. Gustav pelqeu nje grua qe quhej Eliza dhe enderronte shpesh per te dhe per jeten qe ata te dy duhej te kishin bashke. Ema vuante nga nje semundje edhe Floberi gjithashtu. Mendhet se ai kishte epilepsi por kjo nuk e ndaloi te ishte nje shkrimtar I zoti. Madje kjo semundje e beri ate te kishte kete sukses. Flober ishte nje njeri pesimist dhe shpesh here hynte ne depression si Ema kur ajo kuptoi se nuk mund te kishte asjehere ate qe ajo donte me shume ne jete. “Zonja Bovari” pati nje buje shume te madhe dhe shpalosi shume tabu te jetes. Ai tregoi me vemendje jeten e shtreses se re dhe urrejtjen , sjelljen qe ata kishin me njeri tjetrin. Floberi eshte quajtur si nje shkrimtar realist. Ai kritizoi te gjithe shkrimtaret romantic. Romantiket ishin shkrimatar subjektiv dhe I jepnin rendesi ndjenjave dhe emocioneve kurse Flober ishte realist,
 • 9. objektiv dhe I pasqyron te gjitha ceshtjet e jetes me nje vertetesi te madhe. Shume shkrimtar te tjere si Henore de Balzak, George Eliot dhe Thomas Hardy. Gustav Flober nuk e largoi asnjehere romantizmin nga veprat e tij por thjesht e ironizoi ate por ne te ka disa detaje romantike. Eshte novella e pare e ketij shkrimtari por edhe me e arritura prej tij dhe eshte cilesuar si nje veper modern. Analiza e personazheve: Ema Bovari eshte personazhi kryesor. Me te Flober kerkoi qe te ironizonte romantizmin dhe se c’fare perfaqesonte ai. Nje grua e bukur, dhe shume meshkuj bien ne dashuri me te. Ajo nuk I pranon asnjehere gjendjen e ku ajo ndodhej dhe realitetin e gjendjes se saj. Ajo ka jetuar ne manastir, dhe qe aty filloi dashuria per librat dhe per jeten luksoze dhe te bukur qe jetonin njerezit. Ajo eshte nje grua naïve dhe enderron per dashurine me te paster dhe me te bukur qe ndoshtaekzistojne vetem ne faqet e librave dhe historive me perralla. Ema asnjehere nuk mendon se deshirat dhe endrrat e saja jane te paarsyeshme. Ajo tregon gjendjen e gruas ne shekujt nentembedhjete dhe se si trajtohej ajo. Nese eEMa do te sihte nje grua epasur sic ishte edhe Rudolf atehere ajo do te shijonte jeten e saj dhe do te ishte elire per te bere ate qe donte. Ema deshiron te largohet nga realiteti dhe kjo shpesh here shkakton gabime morale dhe ndikon edhe tek njerezit perreth saj qe ndoshta nuk kane aspak faj. Carli e do ate dhe ben c’fare do gjeje qe ajo te jete e lumtur dhe te marre ate qe do edhe pse jo ne ato permasa qe ajo e imagjinonte. Berta vajza e saj, nje vajze e pafajshme dhe nuk kerkon asnjegje tjeter pervecse dashurise te se emes. Ema ne te kundert tregohet shume e ftohe ndaj saj dhe ajo perfundon ne nje fabrike vetem sepse mamaja e saj u tregua shume egoiste dhe e vetvrau dhe nuk mendoi per te apo per Sharlin. Ema eshte cilesuar si nje object nga Sharli, Rudolf, Leon dhe Flober
 • 10. sepse vepra eshte nje menyre se si ai e shikon Emen. Familja e saj e zhytur ne borxhe ajo perdori te vemen menyre qe ajo mendonte qe I kishte mbeturdhe ajo ishte dorezimi tek te tjeret. Ema ishte nje grua e zgjuar dhe shume bukur. Zgjuarsia, kultura dhe bukuria duhet ta kishin cuar ate me lart dhe mos patja e vetbesimit por edhe tek te tjeret, familja e saj e bene qe ajo te shkonte ne ate perfundim. Bovari ishte nje symbol I grave dhe me kete veper ajo tregoi rendesine qe ajo kishte ne familje. Sharl Bovari prezanton shoqerine dhe karakterisitkat e nje personi qe ajo urren. Sharli shikon syte e Emes nuk shikon shpirtin e saj por vetem veten e tij.Sharli eshte nje person jo shume I zgjuar, dhe shpesh here edhe pak budalla dhe aspak me imagjinate por nje person qe punon fort. Sharli ishte I paafte per te kontolluar financat e tij dhe per te kuptuar genjshtrat e Emes. Ai ishte nje doctor I paafte. Ai shkon per te rregulluar kemben e babait e te Emes por ne te vertete ai perpiqet qe te mbaje mend frakturat qe ai kishte mesuar. Operacioni ne sy qe shkoi shume keq duke bere qe pacienti te verbohet. Edhe pse nuk ka imagjinate ai eshte nje prej personazheve me me moral dhe me I sinqerte. Ai e do Emen duke e faluar ate edhe kur ajo e tradheton ate. Ai perpiqet qe ajo te jete mire kur ishte e semure dhe te perpiqet qe ti bleje ilacet. Sharli eshte e kunderta e Emes. Ajo eshte e bukur, ka intelligence dhe hijeshi. Ai nuk eshte asnjera nga keto por ngelet nje njeri me zemer te mire. Zoti Ome Edhe pse nuk vendoset ne qender te librit ai ka nje rol te rendesishem ne te. Ai flet shume per mjekesine, per volterin apo Moneskiese por ai nuk eshte si di shume per to. Ai eshte shume egoist. Kur Sharli dhe Ema mberrijne ne fshatin e ri ai vetem deshiron te jete prane tyre sepse do te mbuloje per
 • 11. mjekimet e tij qe jane shume te prapambetura.Ne fund te librit ai derohet me medalje. Ne kete moment Sharli dhe Ema kane vdekur. Me kete Flober deshiron te tregoje nje nga aspektet me zhgenjyese qe bota ka. Dhe ata qe mendojne vetem per vetene etyre jetojne me gjate dhe me mire se ata qe jetojne me passion dhe I japin gjithcka jetes dhe te dashurve te tyre. Simbolet: Pamjaftueshmeria e gjuhes Ne kete liber Flober tregon se shpesh here fjala eshte epamjaftueshme per te treguar emocionet tona. Ne kete rast kemi Emen, ajo deshiron ti tregoje Sharlit per ndjenjat e saj por dicka e pengon ate dhe e largon ate nga ai pak e nga pak cdo dite. Diskutimi midis personazheve shpesh here nuk eshte sepse fjalet nuk perbeajne ate gjene e rendesishme qe ata deshirojne q eta komunikojne.Nje tjeter eshte edhe kur Sharl lexon nje leter qe Rudolf I ka shkruajtur Emes dhe ai e kupton s nje dashuri platonike midis tyre. Genjeshtrat te cilat jane ne liber. Jeta e emes shpesh here eshte nje genjeshter dhe ajo tregn aq shume te tilla sepse nuk deshiron qe Sharli ti mos zbuloje lidhjen e saj.e njejta gje ndodh edhe me Rodolfin. Ai tregon aq shume genjeshtra per dashurine qe ai ka per Emen. Genjashtra zevendeson te verten dhe ajo eshte menyra se si njerezit I largohen realitetit. “Gruaja e dobet” Ema Bovari shpreson se femija e saj te jete nje djale sepse djemte jane te lire dhe mund te shijojne boten. Fuqia qe ka mashulli tek femra eshte shume e madhe. Edhe Sharli ndikon tek ema. Dembelizimi I tij e pengon qe ai te behet nje mjek I mire dhe I respektuar dhe paaftesia e tij ben qe ai te mos
 • 12. shkoje ne nje rang shoqeror me te lart dhe keshtu te kenaqe edhe Emen dhe ajo te ndihet mire. Rudolf eshte I pasur dhe kur ai largohet nga Ema ajo nuk e ka me fuqine qe te ringrihet perseri dhe mendon se ajo eshte e mundur. Leo dhe Ema jane te njejte sepse ted y kane te njejten pikpamje per jeten. Leon largohet nga fshati dhe shkon ne qytet dhe tregon fuqine qe mashkulli per te vendosur, ose vullnetin e lire kurse Ema nuk mund ta bente kete gje sepse kishte familjen e saj.Ema kerkon para dhe e vetmja menyre edhe ndermjet favoreve seksuale. Ajo perpiqet qe te rifitoje Rudolfin nese ai I paguan para.edhe ne vetvrasjen qe ajo be ajo perdor sharmin per te marre arsenikun. “Borgjezia” Ema ka me shume klas dhe shije se njerezit qe ndodhen ne te njejten shtrese me te.Ata ishin njerez materialiste.Me Ema Bovari Gustav Flober kerkoi te tregonte medikritetin ku ata jetonin dhe se si ata jetonin.Ne liber tregohen se si jane sjelljet e tyre, urrejtjet dhe veprimet qe shpesh here jane edhe gracka. Borgjezet mbaheshin si nje shtrese e zgjuar dhe qe dinte shume per teknologjine apo gjerat e reja perparimtare por ne te vertete asnjera nga keto nuk ishte. Ome analizon semundjen e Emes dhe ai shkoi deri atje duke deklaruar se ka gjetur edhe kunderhelmin. Bukuria e Emes: Sa me shume mekatonte ajo, aq me e bukur behej. Trupi I saj i pergjigje mekateve qe ajo ka bere. Bukuria e Emes eshte ne lartesine me te madhe te saj kur ajo eshte ne shtratin e vdekjes. C’fare do te thote paraqitja e Emes: ema vazhdon te kerkoje endrrat e saje sepse deshiron te jete e lumtur.Trupi I saj behet me present me realitetin me Emen por edhe me lexuesin.
 • 13. Njeriu I verber: Ai prezantohet disa here ne novele. Prania e tij tregon prishjen e personalitetit te Emes dhe imoralitetin qe ajo ka. Shemtia e tij pershkruhet me te njejten menyre sic perkshruhet ajo Emes. Ne fund Ema shqetesohet nga zeri I tij dhe ne fund ai kendon nje kenge. Ne fund te rreshtit tregon historine e nje gruaja jo naïve por qe humbi feminitetin e saj. Tregon fundin tregjik qe Ema ka. Motivet: Dritaret: Ema qendron gjithmone prane dritareve te saj dhe kjo tregohet si nje shprese per te shpetuar dhe per tu larguar nga ajo c’fare urrente me shume. Ajo nuk arrin asnjehere qe te largohet dhe ajo vetem rri prane tyre.dritaret sherbejne qe Ema te shkoje perseri ne te shkuaren ne periudhen ku ajo donte me shume. Por ajo e injoron mundesine per tu larguar dhe qendron vetem me idealizmat e saj. Lulet e thara: Kur Ema martohet ajo mendon se si do te jene lulet e saj kur ajo do te vdese por kur ajo shkon jonvil ajo e merr dhe e djeg ate si nje shenje e nje martese te padeshiruar. Aty qendrojne te gjithe shpresat e saja qe jane larguar dhe endrrat e saja. Deshirat e saja do te konsumojne ate, rinine por edhe jeten e saj.
 • 14. Rrefimi: Në kapitullin e parë, shokët e Sharlit tregojnë historinë në vetën e parë shumës “ne”. Është e paqartë nëse flet e gjithë klasa apo një person. Deri në fundin e novelës, një person i tretë e tregon historinë. Megjithëse rrëfyesi duket objektiv, ai shpesh e bën opinionin e tij të ndihet, në veçanti përpjekjet qesharake të personazheve të tij të duken të sofistikuara. Pikëpamja Kapitulli i parë tregohet nga perspektiva e një apo më shumë shokë klase të Sharlit. Pas kësaj, ne e shohim botën sipas syve të Sharlit momentalisht para se të prezantohet me Emën. Pjesa më e madhe e veprës tregon mënyrën se si ajo i përjeton ngjarjet, megjithëse gjithmonë në vetën e tretë dhe ndonjëherë duke na dhënë një paraqitje të shpejtë në mendjen e të tjerëve. Pavarësisht faktit që rrëfyesi e kufizon vëmendjen drejt Emës, gjithsesi, ekziston një përzierje e vëzhgimeve objektive të sjelljes së saj dhe e mendimeve subjektive pra të ndjenjave dhe mendimeve të saj. Floberi gjithashtu shpesh përdor ligjëratën e drejtë, integrimin rrëfyes të mendimeve dhe të ndjenjave pa shënime për të treguar çfarë po mendonin personazhet e tij. Pas vdekjes së Emës, rrëfimi është pothuajse objektiv. Interpretimi Sjellja e Floberit ndaj kësaj historie dhe heroinës së tij është i ndarë ndërmjet simpatisë dhe dhe përbuzjes ironike. Ne dimë që ai identifikohet fort me heroinën e tij sepse ai dikur tha: “Unë jam Zonja Bovari.” Simpatia e tij është e dukshme në mënyrën se si ai i përshkruan pasionet e saj dhe rrethanat në të cilat gjendet ajo. Ai është gjithashtu i vetëdijshëm sa qesharake mund të jenë përpjekjet për sofistikim nga anëtarët e borgjezisë dhe prandaj ai i portretizon shumë prej personazheve të tij si budallenj, qesharakë dhe groteskë.
 • 15. Koha e përdorur Koha e kryer e thjeshtë Koha: Mesi i viteve 1800 Vendi: Francë, duke përfshirë qytetet Tot, Jonvil dhe Ruan Protagonistja: Ema Bovari Konflikti: Ema dëshiron dashuri romantike, pasuri dhe status shoqëror por ajo nuk mund t’i ketë pasi është e martuar me një doktor të shtresës së mesme. Veprimi rritës: Ema fillon që të marrë para hua që të paguajë dhuratat për të dashurin e saj të parë, Rodolfin. Kur ai e lë atë, ajo sëmuret dhe bashkëshorti i saj, Sharli, merr edhe më shumë para hua për kujdesin e saj. Ema tashmë duhet që të marrë edhe më shumë para hua që të paguajë borxhet e saj dhe të ushqejë shijet e saj ekstravagante. Ajo zë një të dashur të dytë, Leonin, por ai shpejt lodhet prej saj. Klima: Kreditori kryesor i Emës, z.Lërë, insiston që ajo paguajë dhe zotëron një urdhër gjykate që të konfiskojë të gjithë pronën e saj. Veprimi zbritës: Deri në dëshpërim, Ema kërkon ndihmë financiare kudo, por nuk mund të gjejë askënd; ajo gëlltit arsenik dhe vdes. Pas vdekjes së Emës, Sharli humbet gjithçka. Ai zbulon pabesitë e së shoqes dhe vdes si një burrë i thyer. Vajza e Emës, Berta dërgohet në një filaturë pambuku. Tema: Papërshtatshmëria e gjuhës, varfëria e një gruaje, të metat e klasës së borgjëzisë. Motivet: Vdekja dhe sëmundja, dritaret Simbolet: personi i verbër, lulet e thara, taja Paralajmërimi: Shkatërrimi financiar i Emës paralajmërohet në kapitullin e parë të novelës, kur Floberi prezanton rrezikun e financave nëpërmjet përshkrimit të menaxhimit të paaftë të
 • 16. anëtarëve të familjes së Sharlit. Prezenca e z.Lërë, që përpiqet për të tunduar Emën, paralajmëron natyrën e saj në rënie: ajo do ta shohë veten e saj thellë e më thellë në borxh me z.Lërë. Zhgënjimet romantike të Emës paralajmërohen gjithashtu ; me Rodolfin dhe Leonin, ne i shohim në ndjenjat e tyre ndaj Emës që nuk janë as të forta as të gjata sa ajo do të dëshironte. Përfundimisht, arseniku me të cilin Ema kryen vetëvrasjen na shfaqet gjashtë kapituj para se ajo t’i japë fund jetës së saj. Stili i shkrimit të Zonjës Bovari: Ironik dhe përshkrues Stili i Floberit në këtë libër është një përzierje interesante elementesh të ndryshme. Ai është i aftë në njëfarë mënyre të të kombinojë ironinë me përshkrimin evokativ. Ne vrasës të njëanshëm të cilët janë shkatërrues në thjeshtësinë e tyre, në të cilët qesharakja e njerëzimit është e dukshme. (Shembulli më i dukshëm është rreshti i fundit:"Ai sapo ka marrë çmimin e Kryqit të Legjionit të Nderit.) Nga ana tjetër ne arrijmë të dallojmë detaje intime, në veçanti në lidhje me gjendjen e Emës. P.Sh: Pas eksperiencës së saj të parë me Rodolfin, ne mund të ndjejmë gati “zemrën e saj duke rrahur sërish, dhe gjaku duke rrjedhur në kraharorin e saj si një lumë qumështi.” Stili i këtij libri është një kujtesë që ne jemi njerëz dhe si njerëz, ne kemi të metat tona. Iluzioni dhe realiteti “Zonja Bovari” e Floberit gjendet ndërmjet mënyrës se si është bota dhe mënyrës se si do të dëshironte ajo që të ishte. Kjo novelë franceze është brilante në në portretin realist të mërzisë ecila ishte tipike për Francën në këtë kohë. “Zonja Bovari” është e avancuar, revolucionare dhe kontradiktore për kohën në të cilën është shkruar. Kjo novelë pati influencë në lëvizjen e realizmit dhe modernizmit në shekujt XIX dhe XX. “Zonja Bovari” ishte qendra e romantizmit në shekujt e mëtejshëm dhe shkatërroi mitet të cilët ishin përplasja e romantizmit me botën moderne. Floberi e trajton marrëdhënien fizike në një mënyrë të
 • 17. përparuar dhe modern, duke pranuar që kënaqësia fizike nuk është vetëm dëshirë e meshkujve por në mënyrë të vullnetshme mund të jetë edhe dëshirë e grave. I fuqishëm por i kuptuar, shkrimi i Floberit është më i miri ku bëhet fjalë për imtësira të çdo dite dhe me thellësinë e karaktereve të secilit. E fortë, e padobësuar në dëshirën për të arritur të vërtetën e njerëzimit, “Zonja Bovari” trajton dëshirën për një jetë më romantike dhe mirëkuptimin e këtij irritimi.
 • 18. Personazhet: Leon: nje mik I Emes e cili jetone ne Jonvil bashke me te. Ishte nje jurist dhe kishte lidhje me kishen.si Ai dhe Ema kishin te perbashketat e tyre: te dy lexonin libra romantike dhe shume te bukur. Te dy terhiqeshin prej tyre dhe imagjinonin per jeten dhe idealet e jetes. Leon dashurohet pas Emes por kur e pa qe kjo ishte e pamundur ai shkoi ne Paris per te vazhduar jeten e tij dhe endrrat e tij. Ata te dy do te takohen ne Ruan ne teater. Ata te dy e kane perseri ate pasjon per njeri tjetrin dhe ekshtu fillojne qe te dalin perseri bashke. Leon tani eshte nje njeri ne pozite dhe shume me me vetbesim. Ne fillim ata vazhduan te dilnin bashke edhe pse gjendja ekonomike e Sharlit ishte e keqe. Por dalengadale ata u merziten nga njeri tjetrin. Leon nuk mundte ta ndihmonte ate nga gjendja financiare dhe te rrinte me prane saj. Rodolf: Eshte nje biznesmen I ri rreth te tridhjetave. Ai eshte manipulues, nje njeri egoist dhe pa moral. Ai ka patur nje numer te madh te dashurash dhe Ema nuk eshte gje vetem njera prej tyre. Ai planifikon gjithcka, qe nga moment kur dhe si do ti tregonte “ndjenjat e tij” e deri ne momentin kur ai do te ndahet nga ajo. Ai I thote shume genjeshtra dhe marrezi. Me pas ai do te merzitet nga ndjenjat e saja dhe do te largohet duke I shkruar nje leter duke I thene lamtumire. Zoti Lere: Nje mashtrues dhe shume genjeshtar dhe mendja I ri vetem tek paraja. Ka nje dyqan te tije dhe Ema shkon vazhdimisht tek ai per te blere rroba. Ai luan me dobesine e Emes per pasuri dhe luks te madh.Ai eshte nje djalle I vogel sepse I paraqet njerezve gjera qe ata nuk mund ti
 • 19. perballojne dot dhe I thote se mund ti marrin me kredi por ai gjithmone ia kerkon me ngulm ato. Berta: Eshte femija e Sharlit dhe Emes. Eshte nje vajze e pafajshme dhe shume e mire. Ajo shpesh here duhet te perballet me ftohtesine qe ka mamaja e saj. Ajo perfundon ne nje fabrike per te perballuar jetesen. Binet: Taksambledhesi, ai eshte I qete. Nje dite do te kete nje diskutim me Emen per daljet e saj te shpeshta dhe shume te dyshimte qe ajo bente per te takuar Rodolfin. Teodor: eshte babai I Emes, nje burre I dashur dhe I thjeshte. Ka nje dobesi per veren. Nje nga kujtimet e tij me te hidhura eshte vdekja e se shoqes dhe vdekja e se bijes. Ai do te mbetet I paralizuar. Justin: eshte sherbetori I familjes Ome. Ai bie ne dashuri me Emen dhe e lejon qe ajo te marre arsenikun qe te beje vetvrasje.
 • 20. Fakte te rendesishme te pjeses: Pjesa e 1 kapitulli 9 “Mirepo nuk duronte dot me gjate ngrenies ne ate salle te vogel te katit perdhes, me soben qe nxjerrte tym, me deren qe kerciste me muret qe djersisnin………mbeshtetur mbi beryl,zbavitej duke bere vija me majen e thikes mbi mushama.” Ne kete pjese tregohet nje realitet I thelle por edhe nje pjese pak subjective. Edhe pse ky realitet eshte shume I keq ai duhet per te treguar se ne c’fare gjendje ishte Ema Bovari dhe se argetimine saj te vetme ishin vija qe bente me anen e thikes. Ema jo vetem ne kete pjese por edhe ne te gjithe kapitullin dihet e vetmuar dhe shume e merzitur me jetene saj. Ajo eshte e deshperuar sa shkon dhe merr nje harte te Parisit dhe ben sikur ajo eshte aty duke jetuar jeten e aristrokracise. Ajo kishte urrejtje per te gjithe: per Sharlin, jeten e saj, vendin, fshatin sepse po ja merrte te gjithe endrrat dhe shpresen qe ajo kishte. Sharli nuk ishte burri qe ajo kerkonte dhe ai qe kishte enderruar. Princi I saj I kalter nuk po vinte dhe po jetonte me nje person qe ishte e kunderta e saj. Ne kete pjese objektet jane te bashkuara me emocionet. Flober deshiron te tregoje se Ema nuk mund te largohet nga gjendja e saj e mjere ne realiet por vetem nga endrrat e saja. Ne jemi te zene ne gracke gjithashtu. Une ndjej te njejten gje qe Ema ndjen. Nje fobi dhe ankth te papershkrueshem. Pjesa e dyte: Kapitulli 3 Deshira e Emes per te patur nje djale Ketu degjojme dy zera, nje te Emes dhe nje te treguesit. Ema ketu tregon mendimet e saja ajo mendon se burri eshte I lire
 • 21. kurse femra nuk ka nga tja mbaje sepse njeh kufizimet e saja. Ketu tregohet edhe menyra romantike e saj. Me pas eshte mendimi qe ka autori per menyren se si e shikon nje femer modern. Ketu tregohen mangesite qe ka nje femer. Nje femer nuk eshte e dobet ndaj gjendjes se saj emocionale por edhe asaj financiare. Ema deshiron per nje djale duke treguar edhe nje pjese te karakterit te saj. Ajo eshte shume e varur ndaj meshkujve dhe eshte e gatshme ti jape atyre gjithcka por edhe te marre prej tyre. Keshtu ajo tregon nje hakmerrje ndaj gjithe gjerave qe I kane ndodhur asaj. Floer perdor realizmin per te treguar komentin qe kane per jeten sociale. Pjesa kur Rodolf thote se Ema eshte si te gjithe te dashurat e tjera dhe se perdor dhe thote te njejtat gjerasi atodhe ne kete menyre psjoni qe ai ka per te filloi dhe te largohej dalengadale. Ne kete pjese Rodolf nuk e beson sepse ajo perdor te njejtat fjale per te pershkruar te njejten fjali. Ne kete pjese tregojne se fjalet deshtojne ne tregimin e ndjenjave dhe kjo sepse nga perseritja e tyre e vazhdueshme. Ne kete pjese tregohen edhe ndryshimet e mendimeve. Ne pjesen e pare kemi mendimin qe Rudolf ka per Emen dhe e dyte se c’fare ka autori per te. Pjesa e fundit edhe shitja e Emre per para. Ema e deshperuar jo vetem nga gjendja morale por edhe financiare duket se gjeja e fundit edhe te shes veten per para. Ne kete pjese ajo tregon gjendjen e saj naïve dhe shume te brishte. Ajo rrefuzon qe te pranoje para per favore seksuale nga nje person dhe beson se e vetmja menyre per te shpetuar edhe Rodolf sepse dashuria qe ata kane patur do te sherbente per dicka. Por kjo nuk ndodh sepse Rodolf thote se nuk kishte para. Ema ne ato moment qan dhe thote se ajo do te lypte ai e
 • 22. marre vetem qe ai te ishte mire. Keto fjale tronditese tregojne jo vetem gjendjen emocionale te Emes por tregojne se edhe gjendja e saj morale edhe korruptuar duke e kthyer ne nje grua qe per te tjeret ishte pa vlera dhe e padeshiruar. Studime te vepres: Ema Bovari tregon nje nivel te larte zgjuarsie dhe culture duke e bee ate dnryshe nga te gjithe borgjezet. A eshte ajo vetem nje vajze qe gabimisht ka lindur ne nje familje borgjeze apo eshte thjesht nje vajze e fiksuar pas jetes se shtrenjte dhe luksoze te saj. Ema eshte e ndergjegjshme per jeten e saj dhe per ata qe ndodhen ne te njejten pozite me ted he per ato qe dnodhet me siper ndaj saj.Ne nje pjese te novels nje prej markezeve e fton ate ne nje ballot e madhe. Kjo tregon qe Ema eshte nje grua me culture dhe me educate dhe ne kete menyre nuk do ta poshteroje ate. Ne anen tjeter dashuria e saj per opera edhe dicka qe nga shtresa e larte konsiderohet si dicka qesharake. Shijet e saja jane vulgare dhe te rendomta. Kur me pas ajo jep veten e saj per para ketu tregohet qe ajo eshte nje fshatare dhe nuk I perket shtreses se larte.Flober tregon se Ema nuk nuk I shpeton rrenjet e saja, ajo vjen nga fshati dhe edhe pse mundohet te jete e sofistikuar. Ema e tregon shume mire natyre e saj fshatare. C’fare roli ka fati ne renien e Emes? C’fare ka ne dore ajo per tu ringritur perseri? Rodolfi ne letren e tij qe I dergon Emes per tu ndare nga ajo, ai thote se “fati eshte ai qe duhet denuar”. Ne momentin e pare kur Sharli dhe Rodolf takohen fati kishte nje rol te
 • 23. rendesishem. Dhe ne fakt eshte e vertete. Fati, ndodhite dhe rastesisa por edhe gjendja ekonimike kane petur rolin e tyre ne veper. Nuk ishte deshira e Emes qe ajo lindi ne nje familje borgjeze apo se te gjithe te dashurit e saj e lane ate. Edhe natyra e saj romantike edhe dicka nga fati dhe ajo nuk mund ta kontrolloje ate deri ne fund. Por jane dy faktore qe ndikojne ne rendien e Emes: Njera eshte vete Ema. Ajo I bent e gjitha vendimet vete dhe pa I pyetur te tjeret dhe se si mund te ndikoheshin nga ato. Ajo vendos te martoje Sharlin, te kete te dashur, te vetvrite. E dyta jane meshkujt perreth saj. Paaftesia e Sharlit per ti plotesuar deshirat e saja duke e zene ne kurth, duke perfshire edhe Rudolfin, nje njeri zemergrur apo lakmitarin Zotin Lere. Keta meshkuj e kufizojne mundesine qe ajo ka Ema per te zgjedhur dhe keshtu ajo ben perseri nje zgjedhje te saj pa u mendur dhe vetvritet. Kontrasti midis Sharlit dhe Rodolfit dhe pikepamjet qe ata kane per dashurine: Ne siperfaqeje Sharli dhe Rodolf nuk mund te jene me te kundert. Sharli sillet shume keq ne tavoline kur ha kurse Rodolf eshte nje njeri I sjellshem. Kur Sharl I deklaron dashurine Emes ajo eshte shume qesharake. Ai eshte I turpshem dhe nuk ka shume besim tek vetja e tij. Ai nuk mund ta qrtikuloje propozimin e tij. Kurse Rodolf thote dashurine e tij eshte shume ndryshe. Ai flet me fjale te bukura dhe me shume ngjyrime qe e bejne Emen te enderroje dhe te jetoje endrren e saj te bukur. Por dashuria qe ata kane te dy eshte shume e ndryshme. Rodolf nuk ka dashuri te sinqerte per Emen, ajo eshte thjeshte kukulla e tij dhe aim und te bej c’fare te doje me te. Kurse Sharli eshte ndryshe. Ai e do Emend he ben gjithcka qe ajo te jete e lumtur dhe e mire. Ai e fal ate per cdo gje qe ben. Ata kane nje te perbashket te dy bien te dashuri
 • 24. me te nga pamja e saj fizike dhe jo nga karakteri I saj. Cdo dite kur ata e shikojne Emen eshte bukuria e saj qe I leviz ata. Edhe Sharli qe e do ate nuk shikon gje tjeter vetem bukurise dhe levizjeve qe ajo ben ne shtepi. Ai e pelqen ate kur ajo I bie pianos ose te qendise. Dashuria dhe Romanca ne “Zonja Bovari” Ema kerkon dashurine e bukur dhe ate ideale. Kerkon princin e saj te kalter dhe dashurine si neper libra. Ajo takon disa meshkuj ne jetene saj por te gjithe donin veten bukurine e saj te jashtme dhe asnjehere nuk depertonin ne syte e saj plot shkelqim dhe bukuri. Ema ishte e destinuar qe te jetonte ate jete. Sharli ishte I dahsuri I saj I pare dhe bashkshorti qe nuk morri prej tij ate qe kerkonte. Leon kishte shume te peraferta me Emen. Te dy ishin te dashur, lexonin libra dhe kishin mendie idiote per romntiket. Ne fillim Ema dhe Leon do ta pelqejne njeri tjetrin por Ema zgjedh familjen dhe perkushtimin ndaj saj. Leon largohet dhe zgjedh endrrat e tij sepse kupton se ema eshte e paarritshme per te. Ne takimin e tyre te dyte Ema e ka larguar aventuren e saj me Rodolf kurse Leon kishte me shume experience. Leon I kupton ndjenjat dhe deshirat e Emes. Ata jane shume te ngjshem dhe kjo do te dnikoje qe at ate dy nuk do te jene me bashke. Rodolf nga ana tjeter ka vetem nje qellim, te luaje me femrat dhe ti beje ato per vete. Ai perdor pasurine, dhe zgjuarsine e tij per ti genjyer ato. Ai eshte shume I pasur, dembel dhe me nje trup te mire. Ema bie ne dashuri me anen e tij shume te bute te tij.ai luan nje rol te rendesishem sepse ai eshte nje karrem ku Ema ben tradhetine e saj dhe eshte rruga drejt fatit te saj te keq. Mendoj se ne te dyja rastet nuk ka nje dashuri te forte. Duke bere nje krahasim me dashurine e Carlit atehere do te kemi nje parafytyrim per dashurine dhe ndjenjen qe tejcon tek
 • 25. njeriu. Si Leon dhe Rodolf kishin pasjon ne zemrat e tyre. Ata e shikonin ate si nje mjet per te kenaqur deshirat e tyre por asgje me teper. Ne kete roman dashuria shpesh here eshte ne pikpyetje sepse nuk kemi nje perfytyrime te plot te saj. Ema enderron per dashurine si ne perralla, ajo fantazon,gezohet, hidherohet dhe deshiorn ta kete ate sic ajo kerkon. Kjo eshte nje nisje qe con Emen ne nje ngaterrese dhe nje rruge te nderlikuar. Ne kete menyre une mendoj se nuk tregon aspak dashurine qe mund te kemi ne jeten e sotme. Shpesh here pyes nese deshirat e saj per dashurine jane te arritshme. Dashuria eshte dicka shume e bukur dhe qe na ben te perjetojme emocione qe mund ti kemi frike. Ema kerkoi dashurine dhe me nje deshperim shume te madh. Ajo deshiornte te ishte nje vajze si ne librat e saja dhe te mos I mungonte asnjegje. Ndonjehere gjerat jane te shkruara dhe nuk mundemi ti ndryshojme ato. Te tre meshkujt te cilet erdhen ne boten e Emes perfaqesonin meshkujt te clilet ishin ne ate kohe. Sharli perfaqesonte mashkullin qe jetonte ne fshat dhe si ishte ai. Leon perfaqesonte mendjen revolucionare dhe te re qe shpresonte te ndryshonte Francen kurse Rodolf ate te pasur. Ajo luftoi per te patur dashurine e saj dhe kur mendoi se e gjeti ajo dha nga vetja e saj por nuk pati te njejtin perfundim. Fati beri qe ajo te mos kishte ato qe deshironte me shume ne jeten e saje. Ndoshta nese do te kishte takuar nje djale me vyrtyte te mira ndodhta gjerat do te kishin ndryshuar. Ne c’fare grade eshte Ema ti jap gjtihcka dashurise dhe a eshte ne dashuri me Rodolfin dhe Leon? Ajo eshte e gatshme te jape gjithcka dashrurise. Ne momentin kur ajo takonte Rodolfin nuk I bente pershtypje nese duhej te kalonte lumenj apo mure, madje edhe nese behej pis. Ajo deshironte ta takonte me cdo kusht ate. Por ne nje fare menyre
 • 26. ajo mbajti edhe anen e familjes se saje. Kur Leoni ishte ne Jonvil ajo nuk u pergjigj dashurise se tij dhe mbajti anen familjare. Edhe kur kishte marredhenie me Rodolfin, ne nje moment u perpoq ta donte Sharlin dhe u perpoq te rrinte besnike ndaj fmiljes por kur pa se sa I paaft ishte ai ajo u zhgenjye dhe perseri mendja I shkoi tek Rodolfi. Emdoj se Ema nuk dashuron asnjeri ne kete novel edhe pse ajo perpiqet qe te doje dhe te bie ne dashuri, edhe ne piken kur ajo nuk donte as vajzen e vogel Berta. Madje, ajo nuk mendoi fare per te kur deshironte te merrte arsenikun. Ne ate kohe femra nuk kishte shume te drejta dhe shikohej vetem si nje shtepiake. Ema eshte midis ketyre te dyjave. Ajo eshte nje romantike por edhe nje shtepiake. Ema nuk deshiron te jete e tille dhe enderron per jeten e saj si ne perralla. Ema gjate kohes qe do te jete me Sharlin perpiqe q eta doje ate. Ajo zhgenjehet gjate muajit te mjaltit dhe ajo kuptoi se ai ishte nje njeri I merzitshem dhe jo I sofistikuar, gje qe e vinte ne siklet ate. Por me pas ajo mundohet qe ta dashuroje ate dhe mund te perjetoje te gjithe endrrat me te. Por edhe nga kjo zhgenjehet dhe kupton se nuk e do Sharlin. Ema I merr librat qe lexon shume seriozisht dhe lidh cdo gje me jeten e saj. Gjate lidhjes se saj me Rodolfit ajo tregohet sin je grua e paafte dhe jo besnike. Ajo nuk mudnte thur pa pickuar gishterinjnte.ajo eshte e paafte edhe nga pritshmerite qe ka shoqeria per te qene nje grua dhe nje nene. Sharli ne nje moment do ti jape mundesine asaj per te enderruar dhe ajo do ta rrembeje ate. Por ai nuk eshte mashkulli qe ajo do te donte. Ai eshte I mersiztshem dhe e ndjen veten me superior ndaj atij. Por ajo nuk e le ate. Ajo sillet si neper librat dhe ben gjithcka qe ato thote. Psh. Kur ajo takon Rodolfin per here te pare. Ajo sillet si e veshtire dhe e ftohte ndaj tij si ne librat e saje por pastaj ajo leshohet ndaj tij me te gjithe deshiren e saj. Perpara saj kishte gjtihcka qe donte. Kishte emocionin, dashruine dhe
 • 27. ndjenjat por gjithcka kthehet ne drame kur ai e largon ate nga vetja. Kur takohen per here te dyte ajo sillet shume keq me te por me pas bie serish ne dashuri. Ema nuk ka nje personalitet te saje. Ajo sillet sipas librave dhe gjithcka e thur si ne realitet. Ema I blen dhurata te shtrenjnta Rodolfit si ne librat Romantike. Ai merzitet nga ajo dhe kupton se duhet te largohet. Ai thurr nje plan se si duhet te largohet nga ajo. Ajo madje behet shume dramatike dhe madje semuret rende deri ne ate pike sepse eshtu mendon se Rodolfi mund te vije tek ajo. Ne fund ajo do te kuptoje se ajo nuk do asnjeri dhe ajo e ka forcuar veten e saje per ti dashur ata. Kur ajo pa se ne c’fare gjendje ishte atehere ajo u vetvra dhe keshtu perfundoi e gjithe historia e saje. Analiza e librit: Pjesa e pare kapitulli 1,2,3. Ne kete pjese tregohet jeta e Sharlit. Sharli ne fillim do te prezantohet ne nje shkolle fshati. Ai eshte nje person qe vjen nga nje familje borgjeze. Babai I tij I harxhon parate sipas deshires se tij kurse mamaja e tij qe ka humbur te gjithe besimin tek ai e ladhaton ate me mendyra paksa gazmore. Sharli eshte nje femi dembel por I mire. Ai nuk punon shume dhe madje deshton ne ripovimin e tij te pare qe ben. Me pas ai do te behet doctor ne nje fshat. Sharli do te martohet me nje grua e cila eshte e pasur por shume te madhe ne moshe. Ajo I fal dashuri por edhe teka. Sharli me pas do te shkoje ne nje fshat ku do te takoje teodorin babain e Emes nje grua te bukur dhe te merzitur nga jeta ne fshat qe ajo bente. Ai do ti sheroje kemben dhe do te beje vizita te ndryshme sepse ai dashuron Emen. Gruaja e tij shume dyshimte do te vdese sepse avokati I saj I mori te gjithe parate qe ajo kishte. Me pas EMa dhe SHarli
 • 28. do te marohen dhe te dy imagjinojne se si do te jete martesa e tyre por ajo perfundon ne nje dasme te thjeshte dhe tradisionale. Analiza: Ne fillim tregon se cilat jane karakteristikat e te dy karaktereve: Ema dhe Sharli. Paaftesia qe ka Sharli per te kuptuar fjalet e saja dhe per te kaluar provimin tregon vetekanqesine dhe dobesite e tij sin je person. Ai e shikon Emen sin je object dhe jo si njen person me nje shpirt. Me pas EMa eshte nje vajze romantike,e bukur dhe shume endrrimtare. Zonja Bovari nuk fillon me personazhin e saj kryesor duke vonuar ate. Flober kerkon qe ne fillim ne te presim zonjen Bovari dhe me pas pak nga pak te kuptojme se c’fare ka ne syte e saje. Ne fillim duket sikur Sharli eshte personazhi kryesor por me pas ndodh krejt e kunderta. Ne fillim eshte perdorur peremri “ne” duke pare Sharlin nga kendveshtrimi I shokeve te tij por pastaj shikohet kendveshtrimi I Sharlit. Perpara Emes autori prezanton dy gra te tjera qe jane “Zonja Bovari” Ketu tregohet se c’fare lidhje ka Sharli me titullin e lbrit. Sharli nga keto dy gra kontrollohet dhe ato jane njesoj si Sharli, pa imagjinate dhe pa bukuri.Ema eshte ndryshe nga keto te dyja dhe ajo ben nje revolucion te madh ne jeten e Sharlit por edhe te njerezve te tjere. Pjesa 1 Kapitulli 4,5,6. Ne kete kapitulli Sharli mban me zi per gruan e tij te vdekur dhe marohet me Emen. Festa eshte e madhe dhe shume te gjithe jane veshur me costume te shtrenjta. Ema kishte veshur nje fustan te bardh dhe rrinte e heshtur. Festa ishte shume e madhe dhe zgjati ku ishte e pranishme edhe nje torte e madhe.
 • 29. Pas mabrimit te festes Ema edhe Sharli dhkojne ne shtepine e tyre. Ajo ben disa rregullime per shtepine e tij. Ajo ndihet e pakenaqur nga jeta e saj sepse nuk eshte ajo qe priste ne romanet e saja te bukura qe lexonte ajo me pas kujton jetene saj qe ajo ka bere ne manastir. Librat te cilat ajo lexonte me aq kersheri. Kur mamaja e saj vdiq ajo u merzit shume. Erdhi nje moment qe ne manastir ajo po behej shume e lodhshme dhe ajo nuk po sillej me si me perpara. Ema jetoi ne shtepine e babait te saj. Ajo kenqej ne fillim por me pas u merzit. Martesa e saj me Sharlin nuk ishte ajo qe priste sepse nuk I dha mundesine qe te shpetonte nga jeta e sja ne fshat. Analiza: Ne momentin kur Ema dhe Sharli martohen me njeri tjetrin Ema behet personazhi kryesor. Ne kete pjese kemi nje pikepamje se kush eshte Ema Bovari dhe si mendonte ajo per jeten e saje. Dashuria e verber qe ka Sharli per te ,dhe zhgenjimi qe Ema ka jane nje factor I rendesishem qe do te cojne ne fundin e jetes se saj. Treguesi ne fillim ndryshon menyren e te pershkruarit. Ne fillim ai behet objektiv duke mos u perfshir, por me pas ai jep edhe mendimin e tij. P.sh. ne momentin kur ai ershkruan Emen ose si c’fare menon ai per te dhe se si e perfytyron ajo veten e saje. Ai me kete mundohet ten a tregoje se c’fare mendojne personazhet e librit te tij. Nje nga konfliktet kryesore tregojne anen Romantike te EMes dhe tendecene saj ndaj pakenaqesise.ajo kthehet prapa ne kohe dhe mendon per jetene saj ne manastir.Ne moshen trembedhjete vjecare ajo nuk mund ti bendte balle anes se saj melanklite dhe shume te brishte. Ajo ra pre e atyre librave dhe u kthye nje viktime e tyre. Aty tregohet deshira qe te perjetoje jeten e saj sipas tyre dhe te fantazoje per to. Gjerat qe ajo beson se do ta shpetojne ate si martesa ferma etj deshtojne per ti plotesuar
 • 30. asaj deshiren dhe lumturine e brendshme qe ajo ka. Shpirti I saj thyhet kur ajo shikon buqeten e dasmes se Heloiz dhe pyet veten pse jeta e saj nuk mund te jete si atyre librave dhe gjerave aq te mrekullueshme. Flober eshte cilesuar sin je shkrimtar realist dhe eshte cilesuar sin je personazh qe I kundervihet romantizimit duke perdorur ironine e tij. Dasma qe pershkruehet edhe nje pjese tipike qe e ben Floberin nje shkrimtar realist.ai e pershkruan me shume kujdes ate si si flasin, menyren e te folurit, te veshurit dhe te shprehurit te mendimit. Flober ne kete rast tregon se cilat jane vlerat e shoqerise ku njerezit jetojne. Psh. Vajzat nuk kane finesse dhe nuk dine te vishen bukur. Flober tregon se njerezit e fshatit perpiqen te vishen bukur dhe me stil por ne te njeten kohe ai edhe qeshe me perpjekjet e tyre qe jane te pashpresa. Nje pershkrim shume delikat ai I ben edhe pershkrimit te karakterit te tyre. Ai me “Zonja Bovari” kerkon te tregoje se cilat jane defektet e jeteses ne jeten e borgjeseve. Ema ketu tregohet se edhe perse ka deshire te dashuroje ajo nuk ka ndjenja te thella
 • 31. Pjesa e pare kapitulli 7-9 Muaji I mjaltit nuk ishte ashtu si enderronte Ema. Ajo donte pushime romantike ne Zvicer ne nje vile luksoze. Sharli per te u be I merzitshem. Ajo pendohj qe ishte martuar. Nje nga pancientet e Sharlit e fton ate ne ballo. E magjepsur prej ballos ajo vihet prej Sharlit. Ajo argetohet ne ballo dhe kercen me nje viskont. Ne fshat ajo ishte e merzitur me te gjithe. Ema enderron dhe merzitet sepse nuk eshte kjo jeta qe ajo deshiron. Ajo semuret dhe Sharli vendos te largohet per ne Jonvil. Ema eshte shtatezane. Ajo hedh ne zjarr buqeten e marteses. Analiza: Ema eshte personazhi kryesor. Konflikti kryesor I novels. Ema nuk deshiron te jetoje ne fshat dhe ajo nuk eshte ne gjendje ta ndryshoje. Personaliteti I saj ndryshoj. Ajo merzitet shpejt, dhe semuret menderisht. Balloja eshte nje moment ironik. Tregon se si Ema e perjeton kete cast dhe se si balloja e karakterizon Emen. Ajo eshte aq e lumtur sa nuk kupton qe asnjeri nuk po I kushton vemendje. Kercimi me viskontin ben qe ajo te fantazoje perseri per jeten e saj aq te deshiruar. Ne momentin kur ajo hedh buqeten e marteses ne zjarr, tregon sa e palumtur eshte ajo dhe burgosjen e saj. Ema nuk mund ti shpetoje prejardhjes se saj. Kjo kuptohet kur nje sherbetor thyen dritaren. Ne syte e saj shfaqet merzia dhe shqetesimi. Ajo nuk vjen nga nje shtrese e larte por vjen nga nje shtrese e mesme. Ne ballo Ema harron historine e jetes se saj dhe feston.