SlideShare a Scribd company logo
1 of 79
Download to read offline
FAJI NE YJET TANE
Punoi: Deborah Merdani
Me pak fjale…
Historia e dashurise e dy
adoleshenteve te diagnostikuar
me kancer.
Hazel , nje adoleshente qe I
eshte merzitur jeta do te takohet
me Augustin ne nje grup per
mbeshtetjen e femijve me
kancer. Ata e pelqejne njeri
tjetrin qe ne momentin e pare
por…
………
Hazel nuk deshiron te
krijoje nje histori dashurie
me Gas. Ajo mendon se
eshte nje bombe me sahat
qe mund te shpertheje ne
cdo minute apo sekonde
dhe ajo deshiron qe te ul
nmrin e njerezve qe do te
vriten.
John Green na jep nje
histori shume te bukur ku
adoleshentet shume mire
mund te gjejne veten e tyre
dhe te shpresojne me
padurim historine tyre te
vertete te dashurise…..
Perse duhet lexuar libri…..
Hazel ka njejete
pasive. Ajo nuk beson
se do te le gjurme ne
kete bote, por dicka
ndodh ne jeten e saj.
John Green na jep
mesazhin se edhe pse
nuk jemi ne kerkim te
aventures mund te
perjetojme ndjenjat aq
te shumta qe na
ngaterrojne ne.
……
Jeta e Hazel nuk eshte
shume perfekte edhe kur
takon djalin e saj te
endrrave Augustin sepse
gjendja e saj
shendetsore shpesh
here e pengon ate te
shijoje gjerat ashtu sic
duhet. Prinderit e saj
jane te shqetesur,
shoqet e saj e
konsiderojne si nje gje
shume te brishte etj.
Ekzaminon jeten tone
dhe marrjen ne dore te
saj e konrollimin.
Mjedisi….
Indianapolis eshte vendi ku
historia zhvillohet. Hazel, Gas dhe
te gjithe personazhet e tjera
banojne ne kete vend. Nuk eshte
vendi ku pushuesit rrine apo
njerezit e zakonshem jetojne,
eshte indianolpis I njerezve te
semure.
……..
Hazel ka nje jete rutine. Ajo
shkon ne shkolle, ne kishe, ne
spital dhe pjesen me te madhe
jeton ne shtepi, duke lexuar te
njejtat libra perseri e perseri.
Hazel e di shume mire kete dhe
nuk perpiqet dhe ka nje lidhje te
forte me kete vend.Me pas
Hazel kalon kohen me te
madhe me Gas , me Iasak
edhe pse verimtaria e tyre
eshte shume e limituar. Ata
kenaqen dhe bejne qejf.
Titulli……
Vjen nga drama e famshme e
Shekspirit.. Ne nje thenia e tij ai thote:
“Faji nuk eshte ne yjet tane I dashur
Brututs, por tek vetja jone, pasi nuk
jemi ne te njetin rank. Sipas Shekspirit
ne jemi fajtor per gabimet tona, jo fati.
Shpesh here ne themi qe historia jone
nuk ishte e thene te ndoshte apo se
fati beri qe ne te mos ishim bashke,
por jo ne jemi ata qe bejme vendimet
ne jeten tone. Ne jemi qenje me nje
vullnet te lire dhe mund te bejme
vendimet tona.
………
Xhon Green e kundershton dhe
thote se ndodhta disa gjera
jane e thene te ndodhin edhe
pse ne duam gjera te ndohin
krejt ndryshe.Ndonjehere
ndodhite e keqija nuk mund ti
kapercejme dot. Pershembull,
vdekjen e nje njeriu te aferm
per shkaqe shendetesore.
Pjesa me e bukur eshte se
pavaresit gjerave te tmerrshme
qe mund te ndodhin ne duhet ta
jetojme jeten sepse eshte gjeja
me e cmuar qe ne kemi. Azel
dhe Gas edhe pse kishin
kancer dhe e dinin qe nje dite
ata do te vdisin kjo nuk I ndaloi
qe te rrinin bashke dhe te
shijonin ato pak momente qe
kishin me njeri tjetrin. Ata sihin
te lumtur per infintin e tyre te
Analize
Ne kapitujt e pare te librit kemi
kryesisht pershkrimin te dendur
te personazheve: ndjenjat, jeta
e tyre e tanishme dhe e
meparshme, jeta sociale etj.
Autori qe ne fillim na njeh me
Heizel nje vajze 16 vjecare,
tprotagonistja dhe rrefyesja e
librit. Ajo rrefen se si e shikon
jeten e saj, gjithcka qe e rrethon
ne menyre skeptike. Ajo gjithe
kohen flet per vdekjen dhe
eshte e fiksuar pas tij.
Kanceri ka bere qe Heizel ti
shikoje gjerat nga nje
kendveshtrim ndryshe nga
bashkemoshataret e saj. Ajo
mendon se gjithcka qe ndodh
ne jeten e saj eshte “side
effect”. Hazel nuk eshte nje
endrrimtare me sy hapur kur
vjen tek romanca, ajo preferon
te verteten sesa genjeshtren.
……..
Kanceri ka bere qe
Heizel ti shikoje gjerat
nga nje kendveshtrim
ndryshe nga
bashkemoshataret e
saj. Ajo mendon se
gjithcka qe ndodh ne
jeten e saj eshte “side
effect”. Hazel nuk
eshte nje endrrimtare
me sy hapur kur vjen
tek romanca, ajo
preferon te verteten
sesa genjeshtren
Realiteti dhe
ballafaqimi me te ka
bere qe ajo te
adhuroje librin “ An
Imperial Affliction” Ky
liber eshte per
kancerin por ndryshe
nga librat e tjere,
tregon me realizem
ndjenjat, emocionet,
veshtiresite qe
perjetojne njerezit me
kancer. Ky liber eshte
bibla e saj personale.
Perse Hazel kerkon me kaq ngulm te dije fundin e librit?
Fundi I librit “An Imperial Affliction”
Pergjigja……
 I understood the story ended because Anna died
or got too sick to write and this midsentence thing
was supposed to reflect how life really ends and
whatever, but there were characters other than
Anna in the story, and it seemed unfair that I
would never find out what happened to them.
 Hazel deshiron te dije se cfare ndodh me
personazhet e tjere. Prandaj ajo entuziasmohet
shume kur merr vesh se Augusti kishte
komunikuar me autorin e librit. Hazel dhe Ana
kane te njejten histori, gati te njetat mendime dhe
te dyja luftojne cdo dite me semundjen e tyre. Ajo
e lidh fundin me jetene e saj. Nese jeta e
Isak dhe Hazel miqesohen.
Ata komunikojne me ane te
shikimeve dhe kane te
njejtin mendim per grupin
qe ata marrin pjese. Isak
eshte gjithashtu edhe
shoku I Augustit. Isak ka
kancer ne sy dhe shume
shpejt do te bej nje tjeter,
duke e lene te verber. Isak
ndihet I shkaterruar jo
vetem se nuk do te shikoje
me drite me sy por edhe
sepse ai ndahet nga
Monika. Ai e donte shume
ate dhe u trondit kur ajo I
tha se nuk mund ta
perballonte dot. Ai shkon
me pas ne shtepine e
Augustit per tu shprehur
dhe per ta larguar mendjen
Vdekja per Hazel
eshte shume
konkrete dhe jo dicka
abstrakte sic mund
te jete per njerezit
normal qe gezojne
nje shendet te plote.
Me pas Patrik lexon
nje list me emra te
njerezve qe kane
vdekur dhe Hazel
imagjinon emrin e saj
ne ate liste. Kjo
tregon se vdekja per
te eshte e
pashmangshme dhe
cdo dite per te eshte
ferrr I vertete.
Hazel e pyet perse e veshtron ne ate menyre dhe ai I pergjigjet se eshte e
bukur
Me pas ajo kupton se I ngjan shume ish te dashures se tij qe tani ka vdekur.
Ajo nuk deshiron qe te jete si Carolina dhe tia bej zemren copa copa Gasit.
Takimi I Hazel dhe Augustit
It is all about metaphors…
Augusti mban gjithmone
nje pako me cigare ne
xhepin e tij. E vendos ne
goje por asnjehere nuk e
ndez ate. Eshte nje
metafore. Kerkon te kete
kontroll mbi ate qe e vret
dhe tregon se ai mund ta
mund kancerin.
………..
Cigarja
personifikon
kancerin duke
ditur se ai eshte
nje nga
shkaktaret e atij
qe skakton
kancerin. Ai
kontrollon jo
vetem
semundjen por
edhe pasojat qe
do te sjelle ajo.
Vdekja e tij do te
merzise shume
njerezit e tij te
dashur. Nje
dhimbje qe nuk
Vazhdim….
Augusti dhe Hazel shikojne nje
filem ne shtepine e tij. Filmi
eshte V for Vendetta. Ai e
krahason Hazel si personazhin
qe Natalie Portman luan ne
film. Gus e drejton makinen ne
nje menyre te tmerrshme. Kur
ndalon ai nuk le kazan plerash
qe nuk I godet.Ata
komunikojne me njeri tjetrin.
Hazel tregon se si ishte
historia e kancerit. Ne moshen
13 vjecare prinderit e saj
moren vesh qe kishte tiroide.
Hazel I kishte ndodhur nje
mrekulli sepse mund edhe te
mos kishte mbijetuar. Gus
deshiron te dije cfare I
intereson Hazel,endrrat,
deshirat,etij. Hazel pelqen te
lexoje. Librii I saj I pelqyer
////////
Ne moshen 13
vjecare prinderit e saj
moren vesh qe kishte
tiroide. Hazel I kishte
ndodhur nje mrekulli
sepse mund edhe te
mos kishte mbijetuar.
Gus deshiron te dije
cfare I intereson
Hazel,endrrat,
deshirat,etij. Hazel
pelqen te lexoje. Librii
I saj I pelqyer eshte
“an Iperial Affliction”
…….
Kur shkojne ne
shteoine e Augustin,
ajo kupton se
prinderit e tij nuk e
therrasin August por
Gas. Ajo e pelqen
qe nje person te
therritet ne dy
menyra. Te dy
lexojne libra por
thjes libra krejt te
ndryshem. Libri I
pare eshte I Hazel
qe flet per kancerin
kurse I Gas flet per
zobi, luftra anije etj.
……..
Me pas ajo
shkon ne shtepi
e tramatizuar nga
udhetimi me
makine me Gas.
Hazel me pas
thite nese mund
te shihen neser
por Hazel thote
qe do ti
telefonoje kur te
mbaroje librin e
tij.
Okay? Okay.
Hazel dhe Gas apo edhe shume te
tjere qe vuajne nga semundje si
kanceri etj shpesh here
personifikohen me ate. Psh. Hazel
feston gjysem ditelindjen e saj.
Adoleshentet e shendetshem nuk
e kane si tradite ta festojne, por
Hazel e feston. Ajo shkon ne
qendren tregtare me Kaitlin.
Shkojne ne qender tregtare dhe
bejne Pazar
…….
. Me pas Keitlin
largohet dhe Hazel
Grace rri dhe
lexon librin..e
njejta gje eshte
edhe me gjerat
falas qe u jepen
femijeve me
kancer si licenca e
makines apo
leshime te tjera.
Madje edhe
deshirat. Ata te
realizojne nje
deshire qe ti ke.
Ndihesh e kumtur.
Jeta sociale e Hazel…
Hazel mendon se ka nje
barriere midis shokeve
dhe vetes. Eshte
kanceri qe nuk e lejon
qe ajo te jete si gjithe
moshataret e saj. Ajo
nuk I mund te bisedoje
me te ne menyre
natyrale. Nuk mund ti
flase per problemet e
saj sepse ajo nuk mund
ta kuptoje.
……
Hazel dhe Gas
nuk I bashkon
vetem kanceri por
gjithashtu edhe
sepse mendojne
se qe te dy jane te
zgjuar,terheqes,
por edhe te
terhequr nga ana
fizike.
Hazel dhe Gus, pse ata pelqehen
…
Ata mund te flasin per
kancerin dhe njerezit qe I
rrethijne dhe si ndikon
kanceri ne jeten e tyre.
Ata e dine qe gjerat falas qe
marrin eshte vetem nga
meshira. Ata fillojne ta njohin
njeri tjetrin dhe ti largohen
temes se kancerit sa me
shuume te jete e mundur.
Ata fillojne te njihen me mire
me njei tjetrin te njohin
personalitetin e njeri tjetrin.
Ata e pelqejne njeri tjetrin ne
menyra nga me te
ndryshme.
…………
Ata fillojne te
njihen me
mire me njei
tjetrin te
njohin
personaliteti
n e njeri
tjetrin.
Ata e
pelqejne
njeri tjetrin
ne menyra
nga me te
ndryshme.
Hazel dhe Caroline…..
Hazel nuk deshiron te
jete Karolina e
ardhshme. Nuk
deshiron qe ta lendoje
Augustin. Ajo mnd te
ndihet xheloze sepse
ajo ka qene me
Augustin por jo. Hazel
nuk deshiron qe te
njihet vetem per
kancerin dhe si e luftoi
ate
……..
Ata fillojne te
njihen me
mire me njei
tjetrin te
njohin
personaliteti
n e njeri
tjetrin.
Ata e
pelqejne
njeri tjetrin
ne menyra
nga me te
ndryshme.
Vazhdim…
“Te qendroje me te ishte sikur ta
lendoja ate dhe kjo ishte e
pashmangshme. Ishte sikur une po
ushtroja nje akt violence kundrejt tij.
Sikur do ta vrisja ate”
Hazel me pas e merr ne telefon per
tu ballafaquar me te. “ Me vjen keq
por une nuk mund te te puth apo te
bejme ndonjegj tjeter. Kur une
mendoj per ty ne ate menyre nuk
mund te mendoj se cfare do te bej te
kalosh” ajo nuk do qe ai te vuaje per
shkak te saj.
…….
Ajo mendon se eshte
vetem nje bobe qe
shperthen dhe se e
vetmja menyre eshte qe
ti largohet se me shume
njerezve qe viktimat te
jene sa me te paketa.
Fakti qe Augusti mund
te jete nje nga viktimat e
tmerron. Me pas
Augusti i dergon nje
mesazh dhe ata te dy
fillojne dhe filtrojne me
njeri tjetrin. Ajo
imagjinon momentin kur
Augusti do te jete ne
funeraline saj dhe
keshtu ajo thote se I
Bashkebisedimi prind-femije
You are not a
grenade, not to us.
Thinking about you
dying makes us sad,
Hazel, but you are not
a grenade. You are
amazing. You can’t
know, sweetie,
because you’ve never
had a baby become a
brilliant young reader
with a side interest in
horrible television
shows, but the joy
you bring us is so
much greater than
the sadness we feel
about your illness.”
Vazhdim…..
Bashkebisedmi me
prinderit e saj ben te
kuptoje se sa e
rendesishme eshte
ajo per prinderit e saj.
Nese ajo nuk do te
vlinte shume per ta
ata do ta kishin lene
ne rruge dhe nuk do
te ishin kujdesur per
ta. Ajo nuk eshte nje
bombe. Madje ata e
lejojne qe te mos
shkoje ne grupin
mbeshtetes por
thjesht te bej gjerat e
vogla qe ajo ben cdo
dite.
Hazel dhe njerezit perreth……
Hazel ndohet ne nje paradoks.
Ajo deshiron te jete prane
njerezve qe do si prinderve,
Augustit por frika se do ti
lendoje ate e ben qe te
largohet prej tyre.Por Augusti
mendon ndryshe . AI mendon
se duhet te “hidhesh ne ere”
nese kjo eshte per nje xhest
heroik apo per gjene e duhur.
Hazel nuk eshte egoiste, ajo
mendon per njerezit qe ka
prane dhe nuk deshiron ti
lendoje ate. Eshte nje shoqe e
mire dhe nje person shume I
mire.
………………
Hazel nuk
eshte
egoiste, ajo
mendon per
njerezit qe
ka prane
dhe nuk
deshiron ti
lendoje ate.
Eshte nje
shoqe e mire
dhe nje
person
shume I
mire.
Kaptulli 7
Hazel per nje moment
mendon per vdekjen. Ajo
ka nje dhimbje shume te
madhe koke. Hazel do te
zgjohet me pas ne spital
dhe do te rrije per disa
dite. Augusti ka ardhur cdo
dite per ta takuar. Hazel do
te shkoje te premten ne
shtepi.
Ajo do te takohet me
Augustin. Floket e tij ishin
disi te crregullt. Augusti
qesh dhe me pas Hazel ia
kthen me nje te qeshur te
embel.
Augusti bisedon me Hazel.
AI I thote se “he missed
her” ajo me pas merr nje
leter nga shkrimtari I saj I
preferuar. Ajo me pas thote
qe deshiron me cdo kusht
te shkoje ne Amesterdam.
Nuk dorezohet lehte..
………
Augusti bisedon
me Hazel. AI I
thote se “he
missed her” ajo
me pas merr nje
leter nga
shkrimtari I saj I
preferuar. Ajo me
pas thote qe
deshiron me cdo
kusht te shkoje ne
Amesterdam. Nuk
dorezohet lehte..
Hazel lexon letren nga Van Houten
Pain demands to be felt…….
Ne kapitullin e tete Hazel shqetesohet
shume per prinderit e saj dhe dhimbjen
qe ata perjetojne. Ajo nuk deshiron qe
ata te vuajne dhe te qajne. Babai I saj
qan kur doktoresha tha ne Hazel nuk
mund te beje transplant te mushkrive.
Ajo ndihet ne faj per dhimbjen qe
prinderit e saj kane. Ajo ahkon ne nje
takim ku dsia doktore flasin per gjendjen
e saj.
“I hated hurting him. Most of the time, I
could forget about it, but the inexorable
truth is this: They might be glad to have
me around, but
I was the alpha and the omega of my
parents’ suffering.”
Ajo nuk mund te shqiste nga mendja
dica qe mamja e saj I tha kur ajo ishte
ne spital per here te pare. Ajo kishte
thene se nuk do te jete me mama , gje
qe e merziti totalisht. Ajo mendonte se
ishte shkaktarja e gjithcka, qe prinderit e
………………
“I couldn’t stop thinking about that during the whole Cancer Team Meeting. I
couldn’t get it out of my head, how she sounded when she
said that, like she would never be okay again, which probably she wouldn’t.”
Ajo deshiron shume te shkoje ne Amsterdam. Shkon ne lisharesin e saj qe
babi I saj e ka bere posacerisht. Bisedon me Augustin dh ei thote se ndihet
shume keq qe nuk do te shkoje ne Amsterdam. Ata te dy bisedojne me njeri
tjetrin dhe Augusti perpiqet qe te flirtoje me
te. Ajo hapet me te dhe deshiron qe te flase me te. Bashkebisedimi…
“Hi,” I said.
“Hazel Grace,” he said.
“Hi,” I said again.
“Are you crying, Hazel Grace?”
“Kind of?”
“Why?” he asked.
“’Cause I’m just—I want to go to Amsterdam, and I want him to tell me what
happens after the book is over, and I just don’t want my
particular life, and also the sky is depressing me, and there is this old swing
set out here that my dad made for me when I was a kid.”
“I must see this old swing set of tears immediately,” he said. “I’ll be over in
twenty minutes.”
Takohen tek lisharesi dhe bashkebisedojne me njeri tjetrin. Gus permen
qe edhe pse Hazel deshiron te jete sa me larg tij , ai prape se prape cdo
dite e do akoma me shume. Ata rrine se bashku. Gus e puth ne faqe por
Hazel e qorton. Gus I pergjigjet se ishte thjesht nje puthje miqesore,
madje ai puth ne faqe edhe mamane e saj.
Hazel dhe Gus
Hazel ka nje lishares ne
shtepine e saj. Lisharesi
e lidh me babain e saj.
Gus e terheq Hazel dhe
me pas ata shkojne
brenda ne shtepi.
Marrin laptopin,
gjysmen e tij e vendosin
ne kemben e Hazel dhe
tjetrin ne ate te Gus
………….
Bejne shaka
me njerit tjetrin.
Shohin
televizor dhe
me pas Gus
lexon librin e
tyre te
preferuar. Me
pas Hazel
kupton qe e
pelqen shume
Gus dhe
menyra se si
ajo u dashurua
eshte njesoj si
te flesh gjyme,
ngadale dhe
me pas gjithcka
e tij e beri per
vete
pernjehere.
Amsterdami na pret…..
Hazel do ti realizohet
endrra e sja.
Ndoshta bota eshte
nje fabrike e madhe
qe ka per detyre te
rezlioje endrrate e
njerezve, keshtu
thote Gas te pakten.
Hazel eshte e
emocionuar,
entuziasmuar sepse
librin. Ajo do te
shkoje ne
Amsterdam dhe
mendon se do te
kaloje shume mire
atje.
Hazel dhe Isac
Hazel do te shkoje ne grupin qe
mbeshtesin femijet qe kane
kancer. Ka kaluar shume kohe
qe diten e funit kur ishte e
pranishme. Hazel informohet
per gjithcka. Aty takon edhe
shokun e saj Isak. Ai mbante
disa syze dielli dhe kishte kapur
fort krahun e mamase se tij.
Hazel dhe Isak pershendeten
me njeri tjetrin. Isak thote se
eshte shume I informuar per
jeten e saj sepse Gus nuk flet
per asnjgje pervec saj. Nje vajze
me pas flet se si Hazel eshte
heroina e saj dhe mendon se
eshte shume e forte qe po e
perballon kancerin. Hazel nuk e
pret mire dhe lida duhet te
Hazel dhe ndjenjat e saj
Hazel me ne fund pranon ndjenjat
e saj per Augustin. Augusti eshte
nje menyre shume e mire per te
larguar problemet e saj dhe ajo
mund te jete si te gjithe
adoleshentet e tjera. Ajo nuk
shqetesohet fare per te ardhmen
por shijon ate qe e tashmja I ka
ofruar. Ma pas ajo bashkebisedon
me Isac dhe thote se ajo nuk do
te kryeje marredhenia seksuale
me te sepse ajo mendon se nje
dite ajo do ta le Gus apo sic
mendon Isak se Gus do ta lere
ate.
Shpjegimet e tyre ……….
Theniet e librit
“I went to Support Group for
the same reason that I'd once
allowed nurses with a mere
eighteen months of graduate
education to poison me with
exotically named chemicals: I
wanted to make my parents
happy. “
Hazel loves her family and
she will do everything to make
them happy. She may be
unhappy and complains a lot
but she still goes to the
support group. She goes
because her family tell her to.
‘It occurred to me that the
reason my parents had no
money was me. I'd sapped
the family savings with
Phalanxifor copays, and
Mom couldn't work because
she had taken on the full-
time profession of Hovering
Over Me.”
- Hazel is feeling guilty.
“You are not a grenade, not to
us. Thinking about you dying
makes us sad, Hazel, but you
are not a grenade. You are
amazing. You can't know,
sweetie, because you've never
had a baby become a brilliant
young reader with a side interest
in horrible television shows“
Her parents are grateful that
Hazel is their daughter. She is
not a grenade, she is everything
to them. The thought of losing
her makes them sad bur also
having her makes them very
happy.
Hazel throws a loaded metaphor
to her parents. A really
Hazel ne deshperim
“Whenever you read a cancer booklet or website or
whatever, they always list depression among the side
effects of cancer. But, in fact, depression is not a side effect
of cancer. Depression is a side effect of dying”
It is all about pain……
Augusti lexon librin e Heizell dhe thote” Pain
demands to be felt”. Realiteti qe ata jetojne eshte
shume I zymte, dhe I erret. Novela eshte se si te
perballosh dhembjen dhe te jetosh me te dhe me
pas koha do ta largoje ate. Personazhet
perjetojne emocione nga me te ndryshme:
dhimbjen, deshperimin, harresen etj. Keto ndjenja
bejne te kuptojne se ata nuk mund ti largohen
dhimbjes.Ajo eshte ndjenje qe duhet perjetuar.
Dhimbja eshte nje ndjesi qe duhet pranuar si
gjithe te tjerat dhe nuk mund ta eleminosh ate
apo ta shfarroes.
Love…….
Isak me veshtroi “Po, ajo
dihet. Por premtimi duhet
mbajtur, gjithsesi. Kjo eshte
domethenia e dashurise.
Dashur do te thote ta mbash
premtimin , pavaresisht
gjithckaje. A beson ti ne
dashurine e vertete?”
Isak sapo eshte ndare nga
Monika. Eshte I shkaterruar .
AI e do shume Moniken por
mesa duket ajo nuk ndjen te
njejten gje per te. Monika
ndoshta Madje, ajo I tha
Isakut se nuk mund ta
perballonte.
Por fatmiresisht dashuria
midis Heizell dhe Gas eshte
Hazel , Gas dhe dimesioni I tyre I
trete
“Ishte sikur ai
ndodhej ne
dhome me mua,
por ne nje menyre
krejt tjeter , por
une nuk isha ne
dhomen time e as
ai ne te tijen por
ne nje dimension
te trete te
padukshem.”
,,,,,,,,,,
Hazel dhe
Gas jane ne
dashuri me
njeri tjetrin
koke e
kembe.Madj
e ata krijojne
nje
dimension te
tyre krejt te
padukshem
per te tjeret.
The sleeping beauty…..
Pasi Hazel peson
nje traume ajo e
gjen veten te
shtuar ne spital.
Dhe suprize ose
aspak, Gas po e
pret aty I
shqetesuar dhe
deshiron te dije se
si eshte ajo. Madje
ai shkon
fshehurazi ne
dhomen e spitalit
te Hazel per ta
pare ate se si
eshte.
Ata do ta duan njeri tjetrin sepse eshte shkruan ne yje.
Hazel dhe Gus
Personazhet……
- Nuk deshiron qe kanceri ta percaktoje ate si njeri. Eshte personazhi
kryesor dhe rrefimtari
Qe ne fillim ajo tregon gjendjen e saj dhe realitetn ku ajo ndohet. Ajo e di
qe jeta e saj nuk eshte e njejete me njerezit e tjere. Qe nga ana
shoqerore dhe ajo emocionale.
Hazel
Ajo cdo dite duhet te luftoje me tumorin e saj dhe ajo nuk e pershkruan
ate me nje ndjenje keqardhje por me sens humori.
Hazel….
Gus do te shikoje tek Hazel shume gjera qe per ne mund te jene te
padukshme ose thjesht detaje te parendesishme.
1- pelqen qe lexon, nuk eshte ne gjimnaz por ne kolegj, I pelqen prerja e
flokeve dhe mendon se ajo eshte e bukur.
Hzel dhe Gus
Hazel po perjeton dashurine e pare. Ajo po perjeton fluturat ne stomak . E
pelqen shume Augustin, dhe madje ata e kuptojne shume mire njeri
tjetrin.Nuk ka drama me njeri tjetrin dhe ajo I pelqen ndjenjat e bukur qe ka
per Augustin.
Hazel in love
Ai nuk ishte per te princi I kalter edhe pse shpesh here perpiqej qe ta
bente. Nefakt,me pelqen me shume kur ishte ashtu i thjeshte dhe normal.
Kur ai vdes ajo nuk ndihet ne faj per asnjegje dhe nuk deshiron te
ndryshoje asnjegje. Ai ishte ai dhe ajo e donte ate.
……
Qe ne fillim kemi pershtypjen ose bindjen qe do te filloje nje histori
dashurie. Mundohet te filtroje me Hazel dhe arrin qe ti terheqe vemendjen
asaj.
August or Gus
Gus ka vetbesim dhe arrin qe te ndryshoje boten e Hazel. Hazel nga nje
person qe cdo dite shqetesohet per kancerin, vdekjen etj. Fillon qe te shijoje
edhe ato gjera te bukura qe jeta ka si psh: dashuria.
….
Hazel dhe Gus shkojne se bashku per ne Amsterdam per te takuar autorin e
tyre te preferuar. Ata do tia kalojne shume bukur por ne fund ai do ti thote se
kanceri I eshte rikthyer perseri dhe nuk ka shume gjasa per te jetuar.
Amsterdami…
Foto dhe vendgjarje…
Ketu eshte momenti kur avioni do te ngrihet per fluturim. Gus nuk ka
udhetuar asnjehere me avion dhe eshte I frikesuar.
Hazel dhe Gus
Hazel shkon dhe viziton Isak ne spital. Ai duket mire por I mungon
Monica.
Isaac dhe Hazel
Gus I tregon per shfaqjen e kancerit.
Hazel dhe Gus
Ata hedhin veze tek makina e Monikes. Nje hakmarrje per Moniken, qe u
tall me Isaac gjate gjithe kohes.
Gus, Isacc dhe Hazel
Momentet e tyre te fundit se bashku,
Hazel dhe Gus
Gus I shpreh dashurine Hazel. Ai nuk e mohon qe e do ate.
Nje nga theniet me te bukura ne liber…
Momentet e tyre se bashku.
Hazel dhe Gus
Gus dhe Hazel
Faleminderit!

More Related Content

What's hot

Gjeografi - Evropa
Gjeografi - EvropaGjeografi - Evropa
Gjeografi - EvropaErdi Dibra
 
Si te shkruajm artikull shkencor
Si te shkruajm artikull shkencorSi te shkruajm artikull shkencor
Si te shkruajm artikull shkencorAnitaKrasniqi4
 
Globalizmi pro dhe kunder
Globalizmi pro dhe kunderGlobalizmi pro dhe kunder
Globalizmi pro dhe kunderthe blue bee
 
Burimet ujore me komunitet. Menyrat e perdirimit te ujit te tyre. Kursimi i u...
Burimet ujore me komunitet. Menyrat e perdirimit te ujit te tyre. Kursimi i u...Burimet ujore me komunitet. Menyrat e perdirimit te ujit te tyre. Kursimi i u...
Burimet ujore me komunitet. Menyrat e perdirimit te ujit te tyre. Kursimi i u...Egla Mërzheku
 
Projekt matematike papunesia ne shqiperi
Projekt matematike papunesia ne shqiperi Projekt matematike papunesia ne shqiperi
Projekt matematike papunesia ne shqiperi Tina Shemaj
 
Natyra shqiptare
Natyra shqiptareNatyra shqiptare
Natyra shqiptareMegi Braka
 
Proceset gjeologjike që ndodhin në tokë- Gjeologjia në ndërtimtari-shkumbin m...
Proceset gjeologjike që ndodhin në tokë- Gjeologjia në ndërtimtari-shkumbin m...Proceset gjeologjike që ndodhin në tokë- Gjeologjia në ndërtimtari-shkumbin m...
Proceset gjeologjike që ndodhin në tokë- Gjeologjia në ndërtimtari-shkumbin m...shkumbin muzlijaj
 
Projekt gjeografie klasa 9
Projekt gjeografie klasa 9Projekt gjeografie klasa 9
Projekt gjeografie klasa 9S Gashi
 
PROJEKT PER BARAZINE GJINORE DHE DHUNEN NE FAMILJE
PROJEKT PER BARAZINE GJINORE DHE DHUNEN NE FAMILJEPROJEKT PER BARAZINE GJINORE DHE DHUNEN NE FAMILJE
PROJEKT PER BARAZINE GJINORE DHE DHUNEN NE FAMILJESilda Silda
 
Zhvillimi ekonomik shqiptar
Zhvillimi ekonomik shqiptarZhvillimi ekonomik shqiptar
Zhvillimi ekonomik shqiptarBleona Çoba
 
Guida turistike, Fier
Guida turistike, FierGuida turistike, Fier
Guida turistike, FierLili Liljana
 
Roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut (fluori)
Roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut (fluori)Roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut (fluori)
Roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut (fluori)Melissa Cani
 
Rregullore e brendeshme e shkolles
Rregullore e brendeshme e shkollesRregullore e brendeshme e shkolles
Rregullore e brendeshme e shkollesEimeraj
 

What's hot (20)

Gjeografi - Evropa
Gjeografi - EvropaGjeografi - Evropa
Gjeografi - Evropa
 
UJERAT Lumenjtë/Liqenet
UJERAT Lumenjtë/LiqenetUJERAT Lumenjtë/Liqenet
UJERAT Lumenjtë/Liqenet
 
Si te shkruajm artikull shkencor
Si te shkruajm artikull shkencorSi te shkruajm artikull shkencor
Si te shkruajm artikull shkencor
 
Globalizmi pro dhe kunder
Globalizmi pro dhe kunderGlobalizmi pro dhe kunder
Globalizmi pro dhe kunder
 
Burimet ujore me komunitet. Menyrat e perdirimit te ujit te tyre. Kursimi i u...
Burimet ujore me komunitet. Menyrat e perdirimit te ujit te tyre. Kursimi i u...Burimet ujore me komunitet. Menyrat e perdirimit te ujit te tyre. Kursimi i u...
Burimet ujore me komunitet. Menyrat e perdirimit te ujit te tyre. Kursimi i u...
 
Projekt ndërlëndor matematikë
Projekt ndërlëndor matematikëProjekt ndërlëndor matematikë
Projekt ndërlëndor matematikë
 
Projekt matematike papunesia ne shqiperi
Projekt matematike papunesia ne shqiperi Projekt matematike papunesia ne shqiperi
Projekt matematike papunesia ne shqiperi
 
Autizmi
AutizmiAutizmi
Autizmi
 
Planetet e sistemit diellor
Planetet e sistemit diellorPlanetet e sistemit diellor
Planetet e sistemit diellor
 
Natyra shqiptare
Natyra shqiptareNatyra shqiptare
Natyra shqiptare
 
Proceset gjeologjike që ndodhin në tokë- Gjeologjia në ndërtimtari-shkumbin m...
Proceset gjeologjike që ndodhin në tokë- Gjeologjia në ndërtimtari-shkumbin m...Proceset gjeologjike që ndodhin në tokë- Gjeologjia në ndërtimtari-shkumbin m...
Proceset gjeologjike që ndodhin në tokë- Gjeologjia në ndërtimtari-shkumbin m...
 
Projekt gjeografie klasa 9
Projekt gjeografie klasa 9Projekt gjeografie klasa 9
Projekt gjeografie klasa 9
 
Tourism in Albanian
Tourism in AlbanianTourism in Albanian
Tourism in Albanian
 
PROJEKT PER BARAZINE GJINORE DHE DHUNEN NE FAMILJE
PROJEKT PER BARAZINE GJINORE DHE DHUNEN NE FAMILJEPROJEKT PER BARAZINE GJINORE DHE DHUNEN NE FAMILJE
PROJEKT PER BARAZINE GJINORE DHE DHUNEN NE FAMILJE
 
Zhvillimi ekonomik shqiptar
Zhvillimi ekonomik shqiptarZhvillimi ekonomik shqiptar
Zhvillimi ekonomik shqiptar
 
Guida turistike, Fier
Guida turistike, FierGuida turistike, Fier
Guida turistike, Fier
 
Gazeta e shkolles
Gazeta e shkollesGazeta e shkolles
Gazeta e shkolles
 
Roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut (fluori)
Roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut (fluori)Roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut (fluori)
Roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut (fluori)
 
Rregullore e brendeshme e shkolles
Rregullore e brendeshme e shkollesRregullore e brendeshme e shkolles
Rregullore e brendeshme e shkolles
 
Globalizmi
GlobalizmiGlobalizmi
Globalizmi
 

Viewers also liked

The fault in our stars
The fault in our starsThe fault in our stars
The fault in our starslaurasici
 
Pride and prejudice
Pride and prejudicePride and prejudice
Pride and prejudicethe blue bee
 
The fault in our stars case study
The fault in our stars case studyThe fault in our stars case study
The fault in our stars case studyاسية صديقة
 
Don kishoti i mances power point
Don kishoti i mances power pointDon kishoti i mances power point
Don kishoti i mances power pointjurgenveizi1
 
Analiza letrare
Analiza letrareAnaliza letrare
Analiza letrareon2012
 

Viewers also liked (8)

Paper towns
Paper townsPaper towns
Paper towns
 
The fault in our stars
The fault in our starsThe fault in our stars
The fault in our stars
 
Pride and prejudice
Pride and prejudicePride and prejudice
Pride and prejudice
 
Zonja bovari
Zonja bovariZonja bovari
Zonja bovari
 
The fault in our stars case study
The fault in our stars case studyThe fault in our stars case study
The fault in our stars case study
 
Don kishoti i mances power point
Don kishoti i mances power pointDon kishoti i mances power point
Don kishoti i mances power point
 
Analiza letrare
Analiza letrareAnaliza letrare
Analiza letrare
 
Djemtë e rrugës Pal
Djemtë e rrugës PalDjemtë e rrugës Pal
Djemtë e rrugës Pal
 

More from the blue bee

Harry potter and the sorcery's stone
Harry potter and the sorcery's stone Harry potter and the sorcery's stone
Harry potter and the sorcery's stone the blue bee
 
Dante aligeri, Komedia hynore "Ferri"
Dante aligeri, Komedia hynore "Ferri"Dante aligeri, Komedia hynore "Ferri"
Dante aligeri, Komedia hynore "Ferri"the blue bee
 

More from the blue bee (8)

Startup
StartupStartup
Startup
 
Startup
StartupStartup
Startup
 
Starbucks albania
Starbucks albaniaStarbucks albania
Starbucks albania
 
Romeo + juliet
Romeo + julietRomeo + juliet
Romeo + juliet
 
romeo and juliet
romeo and julietromeo and juliet
romeo and juliet
 
Harry potter and the sorcery's stone
Harry potter and the sorcery's stone Harry potter and the sorcery's stone
Harry potter and the sorcery's stone
 
Nora dhe Ema
Nora dhe EmaNora dhe Ema
Nora dhe Ema
 
Dante aligeri, Komedia hynore "Ferri"
Dante aligeri, Komedia hynore "Ferri"Dante aligeri, Komedia hynore "Ferri"
Dante aligeri, Komedia hynore "Ferri"
 

the fault in our stars

 • 1. FAJI NE YJET TANE Punoi: Deborah Merdani
 • 2. Me pak fjale… Historia e dashurise e dy adoleshenteve te diagnostikuar me kancer. Hazel , nje adoleshente qe I eshte merzitur jeta do te takohet me Augustin ne nje grup per mbeshtetjen e femijve me kancer. Ata e pelqejne njeri tjetrin qe ne momentin e pare por…
 • 3. ……… Hazel nuk deshiron te krijoje nje histori dashurie me Gas. Ajo mendon se eshte nje bombe me sahat qe mund te shpertheje ne cdo minute apo sekonde dhe ajo deshiron qe te ul nmrin e njerezve qe do te vriten. John Green na jep nje histori shume te bukur ku adoleshentet shume mire mund te gjejne veten e tyre dhe te shpresojne me padurim historine tyre te vertete te dashurise…..
 • 4. Perse duhet lexuar libri….. Hazel ka njejete pasive. Ajo nuk beson se do te le gjurme ne kete bote, por dicka ndodh ne jeten e saj. John Green na jep mesazhin se edhe pse nuk jemi ne kerkim te aventures mund te perjetojme ndjenjat aq te shumta qe na ngaterrojne ne.
 • 5. …… Jeta e Hazel nuk eshte shume perfekte edhe kur takon djalin e saj te endrrave Augustin sepse gjendja e saj shendetsore shpesh here e pengon ate te shijoje gjerat ashtu sic duhet. Prinderit e saj jane te shqetesur, shoqet e saj e konsiderojne si nje gje shume te brishte etj. Ekzaminon jeten tone dhe marrjen ne dore te saj e konrollimin.
 • 6. Mjedisi…. Indianapolis eshte vendi ku historia zhvillohet. Hazel, Gas dhe te gjithe personazhet e tjera banojne ne kete vend. Nuk eshte vendi ku pushuesit rrine apo njerezit e zakonshem jetojne, eshte indianolpis I njerezve te semure.
 • 7. …….. Hazel ka nje jete rutine. Ajo shkon ne shkolle, ne kishe, ne spital dhe pjesen me te madhe jeton ne shtepi, duke lexuar te njejtat libra perseri e perseri. Hazel e di shume mire kete dhe nuk perpiqet dhe ka nje lidhje te forte me kete vend.Me pas Hazel kalon kohen me te madhe me Gas , me Iasak edhe pse verimtaria e tyre eshte shume e limituar. Ata kenaqen dhe bejne qejf.
 • 8. Titulli…… Vjen nga drama e famshme e Shekspirit.. Ne nje thenia e tij ai thote: “Faji nuk eshte ne yjet tane I dashur Brututs, por tek vetja jone, pasi nuk jemi ne te njetin rank. Sipas Shekspirit ne jemi fajtor per gabimet tona, jo fati. Shpesh here ne themi qe historia jone nuk ishte e thene te ndoshte apo se fati beri qe ne te mos ishim bashke, por jo ne jemi ata qe bejme vendimet ne jeten tone. Ne jemi qenje me nje vullnet te lire dhe mund te bejme vendimet tona.
 • 9. ……… Xhon Green e kundershton dhe thote se ndodhta disa gjera jane e thene te ndodhin edhe pse ne duam gjera te ndohin krejt ndryshe.Ndonjehere ndodhite e keqija nuk mund ti kapercejme dot. Pershembull, vdekjen e nje njeriu te aferm per shkaqe shendetesore. Pjesa me e bukur eshte se pavaresit gjerave te tmerrshme qe mund te ndodhin ne duhet ta jetojme jeten sepse eshte gjeja me e cmuar qe ne kemi. Azel dhe Gas edhe pse kishin kancer dhe e dinin qe nje dite ata do te vdisin kjo nuk I ndaloi qe te rrinin bashke dhe te shijonin ato pak momente qe kishin me njeri tjetrin. Ata sihin te lumtur per infintin e tyre te
 • 10. Analize Ne kapitujt e pare te librit kemi kryesisht pershkrimin te dendur te personazheve: ndjenjat, jeta e tyre e tanishme dhe e meparshme, jeta sociale etj. Autori qe ne fillim na njeh me Heizel nje vajze 16 vjecare, tprotagonistja dhe rrefyesja e librit. Ajo rrefen se si e shikon jeten e saj, gjithcka qe e rrethon ne menyre skeptike. Ajo gjithe kohen flet per vdekjen dhe eshte e fiksuar pas tij. Kanceri ka bere qe Heizel ti shikoje gjerat nga nje kendveshtrim ndryshe nga bashkemoshataret e saj. Ajo mendon se gjithcka qe ndodh ne jeten e saj eshte “side effect”. Hazel nuk eshte nje endrrimtare me sy hapur kur vjen tek romanca, ajo preferon te verteten sesa genjeshtren.
 • 11. …….. Kanceri ka bere qe Heizel ti shikoje gjerat nga nje kendveshtrim ndryshe nga bashkemoshataret e saj. Ajo mendon se gjithcka qe ndodh ne jeten e saj eshte “side effect”. Hazel nuk eshte nje endrrimtare me sy hapur kur vjen tek romanca, ajo preferon te verteten sesa genjeshtren
 • 12. Realiteti dhe ballafaqimi me te ka bere qe ajo te adhuroje librin “ An Imperial Affliction” Ky liber eshte per kancerin por ndryshe nga librat e tjere, tregon me realizem ndjenjat, emocionet, veshtiresite qe perjetojne njerezit me kancer. Ky liber eshte bibla e saj personale.
 • 13. Perse Hazel kerkon me kaq ngulm te dije fundin e librit? Fundi I librit “An Imperial Affliction”
 • 14. Pergjigja……  I understood the story ended because Anna died or got too sick to write and this midsentence thing was supposed to reflect how life really ends and whatever, but there were characters other than Anna in the story, and it seemed unfair that I would never find out what happened to them.  Hazel deshiron te dije se cfare ndodh me personazhet e tjere. Prandaj ajo entuziasmohet shume kur merr vesh se Augusti kishte komunikuar me autorin e librit. Hazel dhe Ana kane te njejten histori, gati te njetat mendime dhe te dyja luftojne cdo dite me semundjen e tyre. Ajo e lidh fundin me jetene e saj. Nese jeta e
 • 15. Isak dhe Hazel miqesohen. Ata komunikojne me ane te shikimeve dhe kane te njejtin mendim per grupin qe ata marrin pjese. Isak eshte gjithashtu edhe shoku I Augustit. Isak ka kancer ne sy dhe shume shpejt do te bej nje tjeter, duke e lene te verber. Isak ndihet I shkaterruar jo vetem se nuk do te shikoje me drite me sy por edhe sepse ai ndahet nga Monika. Ai e donte shume ate dhe u trondit kur ajo I tha se nuk mund ta perballonte dot. Ai shkon me pas ne shtepine e Augustit per tu shprehur dhe per ta larguar mendjen
 • 16. Vdekja per Hazel eshte shume konkrete dhe jo dicka abstrakte sic mund te jete per njerezit normal qe gezojne nje shendet te plote. Me pas Patrik lexon nje list me emra te njerezve qe kane vdekur dhe Hazel imagjinon emrin e saj ne ate liste. Kjo tregon se vdekja per te eshte e pashmangshme dhe cdo dite per te eshte ferrr I vertete.
 • 17. Hazel e pyet perse e veshtron ne ate menyre dhe ai I pergjigjet se eshte e bukur Me pas ajo kupton se I ngjan shume ish te dashures se tij qe tani ka vdekur. Ajo nuk deshiron qe te jete si Carolina dhe tia bej zemren copa copa Gasit. Takimi I Hazel dhe Augustit
 • 18. It is all about metaphors… Augusti mban gjithmone nje pako me cigare ne xhepin e tij. E vendos ne goje por asnjehere nuk e ndez ate. Eshte nje metafore. Kerkon te kete kontroll mbi ate qe e vret dhe tregon se ai mund ta mund kancerin.
 • 19. ……….. Cigarja personifikon kancerin duke ditur se ai eshte nje nga shkaktaret e atij qe skakton kancerin. Ai kontrollon jo vetem semundjen por edhe pasojat qe do te sjelle ajo. Vdekja e tij do te merzise shume njerezit e tij te dashur. Nje dhimbje qe nuk
 • 20. Vazhdim…. Augusti dhe Hazel shikojne nje filem ne shtepine e tij. Filmi eshte V for Vendetta. Ai e krahason Hazel si personazhin qe Natalie Portman luan ne film. Gus e drejton makinen ne nje menyre te tmerrshme. Kur ndalon ai nuk le kazan plerash qe nuk I godet.Ata komunikojne me njeri tjetrin. Hazel tregon se si ishte historia e kancerit. Ne moshen 13 vjecare prinderit e saj moren vesh qe kishte tiroide. Hazel I kishte ndodhur nje mrekulli sepse mund edhe te mos kishte mbijetuar. Gus deshiron te dije cfare I intereson Hazel,endrrat, deshirat,etij. Hazel pelqen te lexoje. Librii I saj I pelqyer
 • 21. //////// Ne moshen 13 vjecare prinderit e saj moren vesh qe kishte tiroide. Hazel I kishte ndodhur nje mrekulli sepse mund edhe te mos kishte mbijetuar. Gus deshiron te dije cfare I intereson Hazel,endrrat, deshirat,etij. Hazel pelqen te lexoje. Librii I saj I pelqyer eshte “an Iperial Affliction”
 • 22. ……. Kur shkojne ne shteoine e Augustin, ajo kupton se prinderit e tij nuk e therrasin August por Gas. Ajo e pelqen qe nje person te therritet ne dy menyra. Te dy lexojne libra por thjes libra krejt te ndryshem. Libri I pare eshte I Hazel qe flet per kancerin kurse I Gas flet per zobi, luftra anije etj.
 • 23. …….. Me pas ajo shkon ne shtepi e tramatizuar nga udhetimi me makine me Gas. Hazel me pas thite nese mund te shihen neser por Hazel thote qe do ti telefonoje kur te mbaroje librin e tij.
 • 24. Okay? Okay. Hazel dhe Gas apo edhe shume te tjere qe vuajne nga semundje si kanceri etj shpesh here personifikohen me ate. Psh. Hazel feston gjysem ditelindjen e saj. Adoleshentet e shendetshem nuk e kane si tradite ta festojne, por Hazel e feston. Ajo shkon ne qendren tregtare me Kaitlin. Shkojne ne qender tregtare dhe bejne Pazar
 • 25. ……. . Me pas Keitlin largohet dhe Hazel Grace rri dhe lexon librin..e njejta gje eshte edhe me gjerat falas qe u jepen femijeve me kancer si licenca e makines apo leshime te tjera. Madje edhe deshirat. Ata te realizojne nje deshire qe ti ke. Ndihesh e kumtur.
 • 26. Jeta sociale e Hazel… Hazel mendon se ka nje barriere midis shokeve dhe vetes. Eshte kanceri qe nuk e lejon qe ajo te jete si gjithe moshataret e saj. Ajo nuk I mund te bisedoje me te ne menyre natyrale. Nuk mund ti flase per problemet e saj sepse ajo nuk mund ta kuptoje.
 • 27. …… Hazel dhe Gas nuk I bashkon vetem kanceri por gjithashtu edhe sepse mendojne se qe te dy jane te zgjuar,terheqes, por edhe te terhequr nga ana fizike.
 • 28. Hazel dhe Gus, pse ata pelqehen … Ata mund te flasin per kancerin dhe njerezit qe I rrethijne dhe si ndikon kanceri ne jeten e tyre. Ata e dine qe gjerat falas qe marrin eshte vetem nga meshira. Ata fillojne ta njohin njeri tjetrin dhe ti largohen temes se kancerit sa me shuume te jete e mundur. Ata fillojne te njihen me mire me njei tjetrin te njohin personalitetin e njeri tjetrin. Ata e pelqejne njeri tjetrin ne menyra nga me te ndryshme.
 • 29. ………… Ata fillojne te njihen me mire me njei tjetrin te njohin personaliteti n e njeri tjetrin. Ata e pelqejne njeri tjetrin ne menyra nga me te ndryshme.
 • 30. Hazel dhe Caroline….. Hazel nuk deshiron te jete Karolina e ardhshme. Nuk deshiron qe ta lendoje Augustin. Ajo mnd te ndihet xheloze sepse ajo ka qene me Augustin por jo. Hazel nuk deshiron qe te njihet vetem per kancerin dhe si e luftoi ate
 • 31. …….. Ata fillojne te njihen me mire me njei tjetrin te njohin personaliteti n e njeri tjetrin. Ata e pelqejne njeri tjetrin ne menyra nga me te ndryshme.
 • 32. Vazhdim… “Te qendroje me te ishte sikur ta lendoja ate dhe kjo ishte e pashmangshme. Ishte sikur une po ushtroja nje akt violence kundrejt tij. Sikur do ta vrisja ate” Hazel me pas e merr ne telefon per tu ballafaquar me te. “ Me vjen keq por une nuk mund te te puth apo te bejme ndonjegj tjeter. Kur une mendoj per ty ne ate menyre nuk mund te mendoj se cfare do te bej te kalosh” ajo nuk do qe ai te vuaje per shkak te saj.
 • 33. ……. Ajo mendon se eshte vetem nje bobe qe shperthen dhe se e vetmja menyre eshte qe ti largohet se me shume njerezve qe viktimat te jene sa me te paketa. Fakti qe Augusti mund te jete nje nga viktimat e tmerron. Me pas Augusti i dergon nje mesazh dhe ata te dy fillojne dhe filtrojne me njeri tjetrin. Ajo imagjinon momentin kur Augusti do te jete ne funeraline saj dhe keshtu ajo thote se I
 • 34. Bashkebisedimi prind-femije You are not a grenade, not to us. Thinking about you dying makes us sad, Hazel, but you are not a grenade. You are amazing. You can’t know, sweetie, because you’ve never had a baby become a brilliant young reader with a side interest in horrible television shows, but the joy you bring us is so much greater than the sadness we feel about your illness.”
 • 35. Vazhdim….. Bashkebisedmi me prinderit e saj ben te kuptoje se sa e rendesishme eshte ajo per prinderit e saj. Nese ajo nuk do te vlinte shume per ta ata do ta kishin lene ne rruge dhe nuk do te ishin kujdesur per ta. Ajo nuk eshte nje bombe. Madje ata e lejojne qe te mos shkoje ne grupin mbeshtetes por thjesht te bej gjerat e vogla qe ajo ben cdo dite.
 • 36. Hazel dhe njerezit perreth…… Hazel ndohet ne nje paradoks. Ajo deshiron te jete prane njerezve qe do si prinderve, Augustit por frika se do ti lendoje ate e ben qe te largohet prej tyre.Por Augusti mendon ndryshe . AI mendon se duhet te “hidhesh ne ere” nese kjo eshte per nje xhest heroik apo per gjene e duhur. Hazel nuk eshte egoiste, ajo mendon per njerezit qe ka prane dhe nuk deshiron ti lendoje ate. Eshte nje shoqe e mire dhe nje person shume I mire.
 • 37. ……………… Hazel nuk eshte egoiste, ajo mendon per njerezit qe ka prane dhe nuk deshiron ti lendoje ate. Eshte nje shoqe e mire dhe nje person shume I mire.
 • 38. Kaptulli 7 Hazel per nje moment mendon per vdekjen. Ajo ka nje dhimbje shume te madhe koke. Hazel do te zgjohet me pas ne spital dhe do te rrije per disa dite. Augusti ka ardhur cdo dite per ta takuar. Hazel do te shkoje te premten ne shtepi. Ajo do te takohet me Augustin. Floket e tij ishin disi te crregullt. Augusti qesh dhe me pas Hazel ia kthen me nje te qeshur te embel. Augusti bisedon me Hazel. AI I thote se “he missed her” ajo me pas merr nje leter nga shkrimtari I saj I preferuar. Ajo me pas thote qe deshiron me cdo kusht te shkoje ne Amesterdam. Nuk dorezohet lehte..
 • 39. ……… Augusti bisedon me Hazel. AI I thote se “he missed her” ajo me pas merr nje leter nga shkrimtari I saj I preferuar. Ajo me pas thote qe deshiron me cdo kusht te shkoje ne Amesterdam. Nuk dorezohet lehte..
 • 40.
 • 41. Hazel lexon letren nga Van Houten
 • 42. Pain demands to be felt……. Ne kapitullin e tete Hazel shqetesohet shume per prinderit e saj dhe dhimbjen qe ata perjetojne. Ajo nuk deshiron qe ata te vuajne dhe te qajne. Babai I saj qan kur doktoresha tha ne Hazel nuk mund te beje transplant te mushkrive. Ajo ndihet ne faj per dhimbjen qe prinderit e saj kane. Ajo ahkon ne nje takim ku dsia doktore flasin per gjendjen e saj. “I hated hurting him. Most of the time, I could forget about it, but the inexorable truth is this: They might be glad to have me around, but I was the alpha and the omega of my parents’ suffering.” Ajo nuk mund te shqiste nga mendja dica qe mamja e saj I tha kur ajo ishte ne spital per here te pare. Ajo kishte thene se nuk do te jete me mama , gje qe e merziti totalisht. Ajo mendonte se ishte shkaktarja e gjithcka, qe prinderit e
 • 43. ……………… “I couldn’t stop thinking about that during the whole Cancer Team Meeting. I couldn’t get it out of my head, how she sounded when she said that, like she would never be okay again, which probably she wouldn’t.” Ajo deshiron shume te shkoje ne Amsterdam. Shkon ne lisharesin e saj qe babi I saj e ka bere posacerisht. Bisedon me Augustin dh ei thote se ndihet shume keq qe nuk do te shkoje ne Amsterdam. Ata te dy bisedojne me njeri tjetrin dhe Augusti perpiqet qe te flirtoje me te. Ajo hapet me te dhe deshiron qe te flase me te. Bashkebisedimi… “Hi,” I said. “Hazel Grace,” he said. “Hi,” I said again. “Are you crying, Hazel Grace?” “Kind of?” “Why?” he asked. “’Cause I’m just—I want to go to Amsterdam, and I want him to tell me what happens after the book is over, and I just don’t want my particular life, and also the sky is depressing me, and there is this old swing set out here that my dad made for me when I was a kid.” “I must see this old swing set of tears immediately,” he said. “I’ll be over in twenty minutes.”
 • 44. Takohen tek lisharesi dhe bashkebisedojne me njeri tjetrin. Gus permen qe edhe pse Hazel deshiron te jete sa me larg tij , ai prape se prape cdo dite e do akoma me shume. Ata rrine se bashku. Gus e puth ne faqe por Hazel e qorton. Gus I pergjigjet se ishte thjesht nje puthje miqesore, madje ai puth ne faqe edhe mamane e saj. Hazel dhe Gus
 • 45. Hazel ka nje lishares ne shtepine e saj. Lisharesi e lidh me babain e saj. Gus e terheq Hazel dhe me pas ata shkojne brenda ne shtepi. Marrin laptopin, gjysmen e tij e vendosin ne kemben e Hazel dhe tjetrin ne ate te Gus
 • 46. …………. Bejne shaka me njerit tjetrin. Shohin televizor dhe me pas Gus lexon librin e tyre te preferuar. Me pas Hazel kupton qe e pelqen shume Gus dhe menyra se si ajo u dashurua eshte njesoj si te flesh gjyme, ngadale dhe me pas gjithcka e tij e beri per vete pernjehere.
 • 47. Amsterdami na pret….. Hazel do ti realizohet endrra e sja. Ndoshta bota eshte nje fabrike e madhe qe ka per detyre te rezlioje endrrate e njerezve, keshtu thote Gas te pakten. Hazel eshte e emocionuar, entuziasmuar sepse librin. Ajo do te shkoje ne Amsterdam dhe mendon se do te kaloje shume mire atje.
 • 48. Hazel dhe Isac Hazel do te shkoje ne grupin qe mbeshtesin femijet qe kane kancer. Ka kaluar shume kohe qe diten e funit kur ishte e pranishme. Hazel informohet per gjithcka. Aty takon edhe shokun e saj Isak. Ai mbante disa syze dielli dhe kishte kapur fort krahun e mamase se tij. Hazel dhe Isak pershendeten me njeri tjetrin. Isak thote se eshte shume I informuar per jeten e saj sepse Gus nuk flet per asnjgje pervec saj. Nje vajze me pas flet se si Hazel eshte heroina e saj dhe mendon se eshte shume e forte qe po e perballon kancerin. Hazel nuk e pret mire dhe lida duhet te
 • 49. Hazel dhe ndjenjat e saj Hazel me ne fund pranon ndjenjat e saj per Augustin. Augusti eshte nje menyre shume e mire per te larguar problemet e saj dhe ajo mund te jete si te gjithe adoleshentet e tjera. Ajo nuk shqetesohet fare per te ardhmen por shijon ate qe e tashmja I ka ofruar. Ma pas ajo bashkebisedon me Isac dhe thote se ajo nuk do te kryeje marredhenia seksuale me te sepse ajo mendon se nje dite ajo do ta le Gus apo sic mendon Isak se Gus do ta lere ate.
 • 50. Shpjegimet e tyre ………. Theniet e librit
 • 51. “I went to Support Group for the same reason that I'd once allowed nurses with a mere eighteen months of graduate education to poison me with exotically named chemicals: I wanted to make my parents happy. “ Hazel loves her family and she will do everything to make them happy. She may be unhappy and complains a lot but she still goes to the support group. She goes because her family tell her to.
 • 52. ‘It occurred to me that the reason my parents had no money was me. I'd sapped the family savings with Phalanxifor copays, and Mom couldn't work because she had taken on the full- time profession of Hovering Over Me.” - Hazel is feeling guilty.
 • 53. “You are not a grenade, not to us. Thinking about you dying makes us sad, Hazel, but you are not a grenade. You are amazing. You can't know, sweetie, because you've never had a baby become a brilliant young reader with a side interest in horrible television shows“ Her parents are grateful that Hazel is their daughter. She is not a grenade, she is everything to them. The thought of losing her makes them sad bur also having her makes them very happy. Hazel throws a loaded metaphor to her parents. A really
 • 54. Hazel ne deshperim “Whenever you read a cancer booklet or website or whatever, they always list depression among the side effects of cancer. But, in fact, depression is not a side effect of cancer. Depression is a side effect of dying”
 • 55. It is all about pain…… Augusti lexon librin e Heizell dhe thote” Pain demands to be felt”. Realiteti qe ata jetojne eshte shume I zymte, dhe I erret. Novela eshte se si te perballosh dhembjen dhe te jetosh me te dhe me pas koha do ta largoje ate. Personazhet perjetojne emocione nga me te ndryshme: dhimbjen, deshperimin, harresen etj. Keto ndjenja bejne te kuptojne se ata nuk mund ti largohen dhimbjes.Ajo eshte ndjenje qe duhet perjetuar. Dhimbja eshte nje ndjesi qe duhet pranuar si gjithe te tjerat dhe nuk mund ta eleminosh ate apo ta shfarroes.
 • 56. Love……. Isak me veshtroi “Po, ajo dihet. Por premtimi duhet mbajtur, gjithsesi. Kjo eshte domethenia e dashurise. Dashur do te thote ta mbash premtimin , pavaresisht gjithckaje. A beson ti ne dashurine e vertete?” Isak sapo eshte ndare nga Monika. Eshte I shkaterruar . AI e do shume Moniken por mesa duket ajo nuk ndjen te njejten gje per te. Monika ndoshta Madje, ajo I tha Isakut se nuk mund ta perballonte. Por fatmiresisht dashuria midis Heizell dhe Gas eshte
 • 57. Hazel , Gas dhe dimesioni I tyre I trete “Ishte sikur ai ndodhej ne dhome me mua, por ne nje menyre krejt tjeter , por une nuk isha ne dhomen time e as ai ne te tijen por ne nje dimension te trete te padukshem.”
 • 58. ,,,,,,,,,, Hazel dhe Gas jane ne dashuri me njeri tjetrin koke e kembe.Madj e ata krijojne nje dimension te tyre krejt te padukshem per te tjeret.
 • 59. The sleeping beauty….. Pasi Hazel peson nje traume ajo e gjen veten te shtuar ne spital. Dhe suprize ose aspak, Gas po e pret aty I shqetesuar dhe deshiron te dije se si eshte ajo. Madje ai shkon fshehurazi ne dhomen e spitalit te Hazel per ta pare ate se si eshte.
 • 60. Ata do ta duan njeri tjetrin sepse eshte shkruan ne yje. Hazel dhe Gus
 • 62. - Nuk deshiron qe kanceri ta percaktoje ate si njeri. Eshte personazhi kryesor dhe rrefimtari Qe ne fillim ajo tregon gjendjen e saj dhe realitetn ku ajo ndohet. Ajo e di qe jeta e saj nuk eshte e njejete me njerezit e tjere. Qe nga ana shoqerore dhe ajo emocionale. Hazel
 • 63. Ajo cdo dite duhet te luftoje me tumorin e saj dhe ajo nuk e pershkruan ate me nje ndjenje keqardhje por me sens humori. Hazel….
 • 64. Gus do te shikoje tek Hazel shume gjera qe per ne mund te jene te padukshme ose thjesht detaje te parendesishme. 1- pelqen qe lexon, nuk eshte ne gjimnaz por ne kolegj, I pelqen prerja e flokeve dhe mendon se ajo eshte e bukur. Hzel dhe Gus
 • 65. Hazel po perjeton dashurine e pare. Ajo po perjeton fluturat ne stomak . E pelqen shume Augustin, dhe madje ata e kuptojne shume mire njeri tjetrin.Nuk ka drama me njeri tjetrin dhe ajo I pelqen ndjenjat e bukur qe ka per Augustin. Hazel in love
 • 66. Ai nuk ishte per te princi I kalter edhe pse shpesh here perpiqej qe ta bente. Nefakt,me pelqen me shume kur ishte ashtu i thjeshte dhe normal. Kur ai vdes ajo nuk ndihet ne faj per asnjegje dhe nuk deshiron te ndryshoje asnjegje. Ai ishte ai dhe ajo e donte ate. ……
 • 67. Qe ne fillim kemi pershtypjen ose bindjen qe do te filloje nje histori dashurie. Mundohet te filtroje me Hazel dhe arrin qe ti terheqe vemendjen asaj. August or Gus
 • 68. Gus ka vetbesim dhe arrin qe te ndryshoje boten e Hazel. Hazel nga nje person qe cdo dite shqetesohet per kancerin, vdekjen etj. Fillon qe te shijoje edhe ato gjera te bukura qe jeta ka si psh: dashuria. ….
 • 69. Hazel dhe Gus shkojne se bashku per ne Amsterdam per te takuar autorin e tyre te preferuar. Ata do tia kalojne shume bukur por ne fund ai do ti thote se kanceri I eshte rikthyer perseri dhe nuk ka shume gjasa per te jetuar. Amsterdami…
 • 71. Ketu eshte momenti kur avioni do te ngrihet per fluturim. Gus nuk ka udhetuar asnjehere me avion dhe eshte I frikesuar. Hazel dhe Gus
 • 72. Hazel shkon dhe viziton Isak ne spital. Ai duket mire por I mungon Monica. Isaac dhe Hazel
 • 73. Gus I tregon per shfaqjen e kancerit. Hazel dhe Gus
 • 74. Ata hedhin veze tek makina e Monikes. Nje hakmarrje per Moniken, qe u tall me Isaac gjate gjithe kohes. Gus, Isacc dhe Hazel
 • 75. Momentet e tyre te fundit se bashku, Hazel dhe Gus
 • 76. Gus I shpreh dashurine Hazel. Ai nuk e mohon qe e do ate. Nje nga theniet me te bukura ne liber…
 • 77. Momentet e tyre se bashku. Hazel dhe Gus