SlideShare a Scribd company logo

Analizë e veprës së një autori

E
Ertil EB

Kjo eshte analiza e mirefillte e romanit "Xha Gorioi" nga Honore de Balzak.

1 of 10
Download to read offline
PROJEKT
Tema : “Analizë e veprës së një autori.”
Lënda : Letërsi 11.
Klasa : XI b.
Punoi : Ertil Bajaj.
• Romani “Xha Gorio”, botuar ne vitin 1835,
perben boshtin e Komedise Njerezore te
Balzakut.Ai sherben si udhekryq ku takohen
disa prej heronjve kryesore te vepres se tij.
Balzaku u be shrimtari i pare i botes qe
hartoi nje veper, e cila me te gjithe
permbajtjen dhe hollesite artistike si dhe
strukturen, mbeshtetet ne realitet. Ndaj ajo
u be dhe themeluese e epokes letrare
te Realizmit.
• Vepra e Xha Gorioit i perket romanit te
shkruar nen frymen e realizmit kritik.
Realizmi kritik eshte drejtimi letrar, i cili ka
per qellim pasqyrimin me besnikeri te jetes,
zbulimin e kontradiktave te ndrysme, por qe
nuk i jep atyre rrugezgjidhjen pergjegjese.
• Ne qender te romanit eshte figura e Xha Goriot,
e babait fatkeq, qe u sakrifikua per bijat
mosmirenjohese. Ai eshte nje nga personazhet
baballare me fatkeqe te letersise boterore, pas
mbretit Lir te Shekspirit. Ai vuan nga dashuria
per te bijat, te cilat nuk e perfillin as ne shtratin e
vdekjes. Lumturia per heroin eshte qofte dhe nje
vemendje mizerabel e te bijave. Por ai nuk e
merr as kete therrime, edhe pse ka bere gjithcka
per to, deri ne vetshkaterrimin e tij te plote.Ne
fundGorioi nuk do te vdese, vetem e vetem mos
tu shkaktoje dhimbje vajzave te veta.Vetem
para minutave te vdekjes plaku Gorio guxon te
shkoje te verten ne sy. Gorioi i thote Rastinjakut
te vertetn, te cilen e ka fshehur aq gjate jo
vetem prej te tjereve, por edhe prej vetvetes.
Heroi pranon se ato te dyja kane nej zemer guri,
se me para mund te blesh gjithcka madje edhe
dashurine e bijave dhe se ai i ka dhene gjithe
jeten atyre, e tani ato nuk duan ti japin qofte dhe
nje ore. Dhe per kete gje, fajson veten e tij.
• Mosperfillja e vazjave nuk eshte thjesht ves i tyre, por ves i
nje shoqerie qe po shkon drejt nje degjenerimi moral.Te jesh
ne shoqerine e larte aristokrate dhe te kesh turp nga babai i
varfer e i paditur, eshte per Balzakun “Shembja e Botes”.
• PensioniVoker eshte mjedisi kryesor ku zhvillohen ngjarjet e
romanit. Ai eshte nje hotel per te varfrit ne Paris, ku vijne te
takohen njerez te kategorive te ndryshme, te cilet vertet
skane ndonje lidhje me njeri – tjetrin, por eshte pensioni qe
ata i familjarizon. Per te depertuar ne thellesine e ketij
mjedisi balzakian, duhet te kapet nje kuptim i dyfishte i
personazheve dhe i mjediseve ku ata veprojne. Balzaku
pensioninVoker e ndan ne kater kate. Ne keto kate te
ndryshme jetojne personazhet e romanit ne akord me vendin
qe zene ne shoqeri, duke u mbeshtetur kryesish ne gjendjen
financiare.
• Njera prej qendrave eshte e lidhur me figuren e xha Gorioit.
Gorioi te gjithe pasurine e tij ua jep te bijave, duke e martuar
Anastasine me kontin e shquar De Resto, ndersa Delfinen me
bankierin shume te pasur, baronin De Nusingen, por te bijat
kane turp prej te atit, i kthejne shpinen, nuk i shkojne madje
as ne varrim, duke derguar kaloshinat bosh vetem me stemat
e tyre. Kjo eshte vetem njera linje e subjektit.
• Linja tjter merret me heroin tipik balzakian, Rostinjakun, nje
djalosh i ri prej nje familjeje fisnike provinciale te rene nakti e
ne varfer, i cili ka ardhur ne Paris te beje karriere. Me te
lidhen edhe tri linja te tjera te romanit. Secila prej tyre
shenjon rrugen e mundimshme te jetes per te.
• 1)Votreni eshte njekohesisht nje personalitet enigmatik,
terheqes dhe i papranueshem; ai propozon rrugen e
krimit si mundesine me te shpejte te pasurimit dhe te
ngritjes ne pozite shoqerore. Rastinjaku duhet te
dashurohet e te martohet meViktorinen, nje vajze krejt
te pavene re, nderkaq qe tjetri, nje njeri pa pike lidhje
me ta, do te vrase ne te njejten kohe, vellain e saj, dhe
vetem atehre ajo do te behet trashegimtare e miliona
frangave te te atit,Tajferit.Votreni eshte nje filozof ne
menyren e vet. Ai e meson Rastinjakun: “Nese ne
shoqerine larte nuk leshohesh si bombe, atehre duhet
te depertosh si epidemi.” Rastinjaku luhatet, por nuk
vendos ta pranoje oferten. Kjo rruge duket shume e
rezikshme.Votrenin e ndjek dhe e arreston policia, ai del
se eshte i arratisur nga burgjet.

Recommended

Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor Hygo
Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor HygoProjekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor Hygo
Projekt "Letersi": Katedralja e Parisit - Viktor HygoAldrin Pashku
 
Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne)
Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne)Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne)
Individi perball shtetit ne epoka te ndryshme (epoka moderne)Rexhino Kovaci
 
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore Mirsad
 
Letersia dhe artet e tjera
Letersia dhe artet e tjeraLetersia dhe artet e tjera
Letersia dhe artet e tjeraEGLI TAFA
 

More Related Content

What's hot

Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boteroreKontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boteroreXheni Marku
 
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimiElementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimiFacebook
 
prilli i thyer BISEDA LETRARE
 prilli i thyer BISEDA LETRARE prilli i thyer BISEDA LETRARE
prilli i thyer BISEDA LETRAREmanomano46
 
Teknologjia, ndikimi i saj ne jeten tone
Teknologjia, ndikimi i saj ne jeten toneTeknologjia, ndikimi i saj ne jeten tone
Teknologjia, ndikimi i saj ne jeten toneJugerta Poçi
 
Figurat e rilindjes sonë kombëtare
Figurat e rilindjes sonë kombëtareFigurat e rilindjes sonë kombëtare
Figurat e rilindjes sonë kombëtareolinuhi
 
Projekt Matematike
Projekt MatematikeProjekt Matematike
Projekt MatematikeS Gashi
 
Biografia e ismail kadares
Biografia e ismail kadaresBiografia e ismail kadares
Biografia e ismail kadaresActuallyican
 
Komunizmi ne Shqiperi
Komunizmi ne ShqiperiKomunizmi ne Shqiperi
Komunizmi ne ShqiperiDenis Lezo
 
Komunizmi ne shqiperi
Komunizmi ne shqiperiKomunizmi ne shqiperi
Komunizmi ne shqiperiElton Gjoka
 
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutroli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutmikaela basha
 
Kohezioni dhe koherenca
Kohezioni dhe koherencaKohezioni dhe koherenca
Kohezioni dhe koherencaMenaxherat
 
Sëmundjet gjenetike
Sëmundjet gjenetikeSëmundjet gjenetike
Sëmundjet gjenetikeXhuLia Muca
 

What's hot (20)

Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boteroreKontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
Kontibuti i Shqipetareve ne mbrojtjen e hebrenjeve gjate luftes se 2 boterore
 
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimiElementet kimik ne trupin tone projekt kimi
Elementet kimik ne trupin tone projekt kimi
 
FILOZOFIA
FILOZOFIA FILOZOFIA
FILOZOFIA
 
PROJEKT-Ndotja e Mjedisit
PROJEKT-Ndotja e MjedisitPROJEKT-Ndotja e Mjedisit
PROJEKT-Ndotja e Mjedisit
 
prilli i thyer BISEDA LETRARE
 prilli i thyer BISEDA LETRARE prilli i thyer BISEDA LETRARE
prilli i thyer BISEDA LETRARE
 
Teknologjia, ndikimi i saj ne jeten tone
Teknologjia, ndikimi i saj ne jeten toneTeknologjia, ndikimi i saj ne jeten tone
Teknologjia, ndikimi i saj ne jeten tone
 
Projekt
ProjektProjekt
Projekt
 
Figurat e rilindjes sonë kombëtare
Figurat e rilindjes sonë kombëtareFigurat e rilindjes sonë kombëtare
Figurat e rilindjes sonë kombëtare
 
Projekt Matematike
Projekt MatematikeProjekt Matematike
Projekt Matematike
 
Biografia e ismail kadares
Biografia e ismail kadaresBiografia e ismail kadares
Biografia e ismail kadares
 
Komunizmi ne Shqiperi
Komunizmi ne ShqiperiKomunizmi ne Shqiperi
Komunizmi ne Shqiperi
 
Dramatika
DramatikaDramatika
Dramatika
 
Zonja bovari
Zonja bovariZonja bovari
Zonja bovari
 
Komunizmi ne shqiperi
Komunizmi ne shqiperiKomunizmi ne shqiperi
Komunizmi ne shqiperi
 
Don kishoti
Don kishotiDon kishoti
Don kishoti
 
Siguria rrugore
Siguria rrugoreSiguria rrugore
Siguria rrugore
 
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutroli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
 
Kohezioni dhe koherenca
Kohezioni dhe koherencaKohezioni dhe koherenca
Kohezioni dhe koherenca
 
Sëmundjet gjenetike
Sëmundjet gjenetikeSëmundjet gjenetike
Sëmundjet gjenetike
 
Kimi- Hekuri
Kimi- HekuriKimi- Hekuri
Kimi- Hekuri
 

Similar to Analizë e veprës së një autori

xha gorioi (2).pptx
xha gorioi (2).pptxxha gorioi (2).pptx
xha gorioi (2).pptxXheniRela
 
Don Kishoti - Projekt
Don Kishoti - Projekt  Don Kishoti - Projekt
Don Kishoti - Projekt Arber Here
 
Don kishoti i mances power point
Don kishoti i mances power pointDon kishoti i mances power point
Don kishoti i mances power pointjurgenveizi1
 
letersi-kl-10-don-kishoti-i-mancc38bs.pdf
letersi-kl-10-don-kishoti-i-mancc38bs.pdfletersi-kl-10-don-kishoti-i-mancc38bs.pdf
letersi-kl-10-don-kishoti-i-mancc38bs.pdfEnesPetritaj
 
JETA DHE VEPRAT E CHARLES BAUDELAIRE
JETA DHE VEPRAT E CHARLES BAUDELAIREJETA DHE VEPRAT E CHARLES BAUDELAIRE
JETA DHE VEPRAT E CHARLES BAUDELAIREAnja Cami
 
Vargas Llosa, Lectio magistralis (përkthim në shqip), Università di Firenze (...
Vargas Llosa, Lectio magistralis (përkthim në shqip), Università di Firenze (...Vargas Llosa, Lectio magistralis (përkthim në shqip), Università di Firenze (...
Vargas Llosa, Lectio magistralis (përkthim në shqip), Università di Firenze (...Lingua culture
 
Ura me tri harqe
Ura me tri harqeUra me tri harqe
Ura me tri harqeArdiPerla
 
Bisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptx
Bisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptxBisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptx
Bisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptxSalviAlmadhi2
 
Modernizmi ne letersi
Modernizmi ne letersiModernizmi ne letersi
Modernizmi ne letersiaxheta axheta
 
Musa Lamallari ``Fundi I Botes``
Musa Lamallari ``Fundi I Botes``Musa Lamallari ``Fundi I Botes``
Musa Lamallari ``Fundi I Botes``Adriatik Rexha
 
Arif MOLLIQI - Veshtrim per librin RRENJET te poetit Mentor THAQI
Arif MOLLIQI - Veshtrim per librin RRENJET te poetit Mentor THAQIArif MOLLIQI - Veshtrim per librin RRENJET te poetit Mentor THAQI
Arif MOLLIQI - Veshtrim per librin RRENJET te poetit Mentor THAQIMarjan DODAJ
 
George Gordon Byron vs Jeronim De Rada by SADIONA ABZAJ
George Gordon Byron vs Jeronim De Rada by SADIONA ABZAJGeorge Gordon Byron vs Jeronim De Rada by SADIONA ABZAJ
George Gordon Byron vs Jeronim De Rada by SADIONA ABZAJSadiona Abazaj
 

Similar to Analizë e veprës së një autori (20)

xha gorioi (2).pptx
xha gorioi (2).pptxxha gorioi (2).pptx
xha gorioi (2).pptx
 
Don Kishoti - Projekt
Don Kishoti - Projekt  Don Kishoti - Projekt
Don Kishoti - Projekt
 
Bardha e temalit
Bardha e temalitBardha e temalit
Bardha e temalit
 
Don kishoti i mances power point
Don kishoti i mances power pointDon kishoti i mances power point
Don kishoti i mances power point
 
Zonja Bovari
Zonja BovariZonja Bovari
Zonja Bovari
 
Zonja BOVARI
Zonja BOVARIZonja BOVARI
Zonja BOVARI
 
letersi-kl-10-don-kishoti-i-mancc38bs.pdf
letersi-kl-10-don-kishoti-i-mancc38bs.pdfletersi-kl-10-don-kishoti-i-mancc38bs.pdf
letersi-kl-10-don-kishoti-i-mancc38bs.pdf
 
JETA DHE VEPRAT E CHARLES BAUDELAIRE
JETA DHE VEPRAT E CHARLES BAUDELAIREJETA DHE VEPRAT E CHARLES BAUDELAIRE
JETA DHE VEPRAT E CHARLES BAUDELAIRE
 
Vargas Llosa, Lectio magistralis (përkthim në shqip), Università di Firenze (...
Vargas Llosa, Lectio magistralis (përkthim në shqip), Università di Firenze (...Vargas Llosa, Lectio magistralis (përkthim në shqip), Università di Firenze (...
Vargas Llosa, Lectio magistralis (përkthim në shqip), Università di Firenze (...
 
Don Kishoti
Don Kishoti Don Kishoti
Don Kishoti
 
Letersi 31.03.2020
Letersi 31.03.2020Letersi 31.03.2020
Letersi 31.03.2020
 
Nora dhe Ema
Nora dhe EmaNora dhe Ema
Nora dhe Ema
 
Ura me tri harqe
Ura me tri harqeUra me tri harqe
Ura me tri harqe
 
Kenget E milosaos
Kenget E milosaos Kenget E milosaos
Kenget E milosaos
 
Bisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptx
Bisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptxBisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptx
Bisede Letrare (Katedralja e Parisit).pptx
 
Modernizmi ne letersi
Modernizmi ne letersiModernizmi ne letersi
Modernizmi ne letersi
 
Musa Lamallari ``Fundi I Botes``
Musa Lamallari ``Fundi I Botes``Musa Lamallari ``Fundi I Botes``
Musa Lamallari ``Fundi I Botes``
 
Arif MOLLIQI - Veshtrim per librin RRENJET te poetit Mentor THAQI
Arif MOLLIQI - Veshtrim per librin RRENJET te poetit Mentor THAQIArif MOLLIQI - Veshtrim per librin RRENJET te poetit Mentor THAQI
Arif MOLLIQI - Veshtrim per librin RRENJET te poetit Mentor THAQI
 
George Gordon Byron vs Jeronim De Rada by SADIONA ABZAJ
George Gordon Byron vs Jeronim De Rada by SADIONA ABZAJGeorge Gordon Byron vs Jeronim De Rada by SADIONA ABZAJ
George Gordon Byron vs Jeronim De Rada by SADIONA ABZAJ
 
Letersi
LetersiLetersi
Letersi
 

Analizë e veprës së një autori

 • 1. PROJEKT Tema : “Analizë e veprës së një autori.” Lënda : Letërsi 11. Klasa : XI b. Punoi : Ertil Bajaj.
 • 2. • Romani “Xha Gorio”, botuar ne vitin 1835, perben boshtin e Komedise Njerezore te Balzakut.Ai sherben si udhekryq ku takohen disa prej heronjve kryesore te vepres se tij. Balzaku u be shrimtari i pare i botes qe hartoi nje veper, e cila me te gjithe permbajtjen dhe hollesite artistike si dhe strukturen, mbeshtetet ne realitet. Ndaj ajo u be dhe themeluese e epokes letrare te Realizmit. • Vepra e Xha Gorioit i perket romanit te shkruar nen frymen e realizmit kritik. Realizmi kritik eshte drejtimi letrar, i cili ka per qellim pasqyrimin me besnikeri te jetes, zbulimin e kontradiktave te ndrysme, por qe nuk i jep atyre rrugezgjidhjen pergjegjese.
 • 3. • Ne qender te romanit eshte figura e Xha Goriot, e babait fatkeq, qe u sakrifikua per bijat mosmirenjohese. Ai eshte nje nga personazhet baballare me fatkeqe te letersise boterore, pas mbretit Lir te Shekspirit. Ai vuan nga dashuria per te bijat, te cilat nuk e perfillin as ne shtratin e vdekjes. Lumturia per heroin eshte qofte dhe nje vemendje mizerabel e te bijave. Por ai nuk e merr as kete therrime, edhe pse ka bere gjithcka per to, deri ne vetshkaterrimin e tij te plote.Ne fundGorioi nuk do te vdese, vetem e vetem mos tu shkaktoje dhimbje vajzave te veta.Vetem para minutave te vdekjes plaku Gorio guxon te shkoje te verten ne sy. Gorioi i thote Rastinjakut te vertetn, te cilen e ka fshehur aq gjate jo vetem prej te tjereve, por edhe prej vetvetes. Heroi pranon se ato te dyja kane nej zemer guri, se me para mund te blesh gjithcka madje edhe dashurine e bijave dhe se ai i ka dhene gjithe jeten atyre, e tani ato nuk duan ti japin qofte dhe nje ore. Dhe per kete gje, fajson veten e tij.
 • 4. • Mosperfillja e vazjave nuk eshte thjesht ves i tyre, por ves i nje shoqerie qe po shkon drejt nje degjenerimi moral.Te jesh ne shoqerine e larte aristokrate dhe te kesh turp nga babai i varfer e i paditur, eshte per Balzakun “Shembja e Botes”. • PensioniVoker eshte mjedisi kryesor ku zhvillohen ngjarjet e romanit. Ai eshte nje hotel per te varfrit ne Paris, ku vijne te takohen njerez te kategorive te ndryshme, te cilet vertet skane ndonje lidhje me njeri – tjetrin, por eshte pensioni qe ata i familjarizon. Per te depertuar ne thellesine e ketij mjedisi balzakian, duhet te kapet nje kuptim i dyfishte i personazheve dhe i mjediseve ku ata veprojne. Balzaku pensioninVoker e ndan ne kater kate. Ne keto kate te ndryshme jetojne personazhet e romanit ne akord me vendin qe zene ne shoqeri, duke u mbeshtetur kryesish ne gjendjen financiare.
 • 5. • Njera prej qendrave eshte e lidhur me figuren e xha Gorioit. Gorioi te gjithe pasurine e tij ua jep te bijave, duke e martuar Anastasine me kontin e shquar De Resto, ndersa Delfinen me bankierin shume te pasur, baronin De Nusingen, por te bijat kane turp prej te atit, i kthejne shpinen, nuk i shkojne madje as ne varrim, duke derguar kaloshinat bosh vetem me stemat e tyre. Kjo eshte vetem njera linje e subjektit. • Linja tjter merret me heroin tipik balzakian, Rostinjakun, nje djalosh i ri prej nje familjeje fisnike provinciale te rene nakti e ne varfer, i cili ka ardhur ne Paris te beje karriere. Me te lidhen edhe tri linja te tjera te romanit. Secila prej tyre shenjon rrugen e mundimshme te jetes per te.
 • 6. • 1)Votreni eshte njekohesisht nje personalitet enigmatik, terheqes dhe i papranueshem; ai propozon rrugen e krimit si mundesine me te shpejte te pasurimit dhe te ngritjes ne pozite shoqerore. Rastinjaku duhet te dashurohet e te martohet meViktorinen, nje vajze krejt te pavene re, nderkaq qe tjetri, nje njeri pa pike lidhje me ta, do te vrase ne te njejten kohe, vellain e saj, dhe vetem atehre ajo do te behet trashegimtare e miliona frangave te te atit,Tajferit.Votreni eshte nje filozof ne menyren e vet. Ai e meson Rastinjakun: “Nese ne shoqerine larte nuk leshohesh si bombe, atehre duhet te depertosh si epidemi.” Rastinjaku luhatet, por nuk vendos ta pranoje oferten. Kjo rruge duket shume e rezikshme.Votrenin e ndjek dhe e arreston policia, ai del se eshte i arratisur nga burgjet.
 • 7. • 2) Rruga tjeter e mundimshme per Rastinjakun paraqitet ne figuren e Bjanshonit, mjekut te shuqar. Kjo eshte rruga e ndershme e punes ne jete, por ajo te con shume ngadal drejt suksesit. • 3) Rrugen e trete ia propozon vikontesha De Bosean: duhet ti flakesh perfytyrimet romantike mbi nederin, dinjitetin, fisnikerine. dashurine, duhet te armatosesh me cinizem, te veprosh nepermjet femrave mondane, pa iu dhene seriozisht asnjeres prej tyre.Vikontesha e thote kete me dhimje e sarkazem, por vete ajo nuk mundet te jetoje ashtu, prandaj dhe e brakstis duke i thene fund jetes. Rostinjaku zgjedh kete rruge. Ishte Xha Gorioi qe e solli ate ne kete zgjedhje, prandaj dhe romani merr kete emer.
 • 8. Cdo personazh sjell nje teme dhe nje ide te re: • ZonjaVoker – njeriu mikroborgjez shpirtngushte. • Bijat e Xha Gorioit (Delfina dhe Anastasia) – perfaqesojne jeten aristokrate me renien shpirterore dhe mendjelehtesine e aristokracise. • Votreni – perfaqeson moralin dhe inteligjencen e se keqes. • Rastinjaku – i riu provincial qe, sa me teper ngjit shkallet e shoqerise se larte, aq me shume humblet vlerat morale. • Xha Gorioi – babai fatkeq, qe adhuron te bijat; dashuria e tij shnderrohet ne nje ves.
 • 9. • Marredheniet personazh – mjedis, jepen ne varesi te njeri tjetrit, psh. figurat qe identifikohen me pensioninVoker eshte vete z.Voker nje koprace tipike qe do te zhvat dhe parate e fundit nga te varferit. Pensioni nenkupton z.Voker ashtu si z.Voker shpjegon pensionin. • Perplasja e interesave dhe pasioneve. Ndermjet personazheve e mjediseve ka perplasje pasionesh dhe interesash, psh. Xha Gorioi mund t’I gezohet dashurise se vajzave per aq kohe sa I kane mbetur para ne xhep, keshtu interesi nuk e le pasionin te zhvillohet teresisht dhe ta mbushe ate me drite sepse bota e Balzakut nuk eshte nje vend I miresise por nje vend ku lulezon vesi.
 • 10. • Struktura shume funksionale me linja paralele. • Personazhet rishfaqen ne varesi te rimarrjes se temave dhe ideve. • Pershkrimi i hollesishem. • Dramaciteti i theksuar qe con ngjarjen ne piken kulmore. • Kontrasti:Tragjedi ne jete – Komedi ne art.