SlideShare a Scribd company logo
1 of 36
HARRY POTTER
The blue bee
Potter mania
Ne shume vende te botes saga e
librave te Harry Potter ka arritur
te kete nje sukses te
jashtezakonshem. Eshte
perkthyer ne shume gjuhe te
botes dhe ka marre shume
cmime.
Harry Potter nuk eshte nje femije se
gjithe te tjeret: ai ka nje vrag ne balle dhe
eshte bir magjistaresh.
Do te studioje ne nje nga shkollat me te mira te
magjise: “Hogwarts”.
Kjo eshte nje shkolle speciale, te populluar nga
buf postiere,shkopinj magjike, fshesa
fluturuese, fantazme dhe pikitura qe flasin.
Nje liber ku magjia rrefehet
si jete e vertete dhe
magjeps lexuesin.
Lumturon lexuesin dhe flet
per gjera te rendesihme ne
menyre shume te thjeshte.
Privet drive.
Vendi ku u rrit Harry per njmbedhjete vjet. Prinderit
e tij u vrane kur ai ishte ende nje foshnje. Familja
Dursley jo vetem e keqtrajtonte ate por edhe e
perbuzte duke e konsideruar si nje pjestar te
parendesishem te familjes.
Ne mengjesin e nje te marte te perhimet dhe te veshur, nuk
vihej re asgje qe mund te shtynte te parashikoheshin ate
gjera te cuditshme dhe misterioze qe do te benin vaki mbas
pak kohe.
Aty te cepi I rruges vuri re shenjat e para te dickaje te
cuditshme, nje mace ishte duke shqyrtuar nje harte.
Familja eshte nje nga temat me te rendesishme te librit.
Harry I mungon shume prinderit e tij edhe pse nuk I ka takuar ndonjehere.
Ai eshte I detyruar te jetoje me Dursley. Bashkeshortet Dursley e ushqejne
dhe e strehojne por ata nuk e duan.
Miqesia eshte nje mga arsyet per te shkuar ne Hogwarts.
Harry, Harmoine dhe Ron jane treshja fantastike. Rrine gjithmone
bashke dhe e beshtesin njeri tjetrin edhe ne rastet me te veshtira.
Hogwarts eshte shtepia e Herrit. Ne kete
vend kaq magjik Harry nuk do te deshironte
te largohej kurre.
Treshja fantastike:
Harry, Hermoine dhe Ron.
Harry, djali qe I shpetoi
vdekjes eshte shume I
famshem ne boten e
magjistareve. Nje djal imcak,
dy bojeqielli dhe flok te zinj.
Ron eshte shoku I dyte I Harry. Ai shpesh here duket ne hije
sepse dy shoket e tij jane: Harry, magjistari me I famshem
ne historine e magjise dhe Hermoine vajza me e zgjuar ne
te gjtihe shkolle. Familja e tij eshte e varfer dhe te gjithe
vellezerit e tij jane shume te mire ne mesime. Ai shpesh
here pyet veten se cili eshte vendi I tij.
Hermoine
Studentja me e mire ne
Hogwarts.
Ne fillim te gjithe kujtojne se
ajo eshte shume e
merzitshme dhe di te flas
vetem per mesimet.
Hermoine ne fund te librit
thote nje shprehje shume te
bukur:
Books! And cleverness! There
are more important things –
friendship and bravery and –
oh Harry – be careful!"
Rouling, jep mesazhin
qe arsimimi eshte
shume I rendesishem
dhe se duke studjuar
dhe lexuar mund te
jemi me te forte, me
kurajoze dhe dime me
shume rreth gjerave
qe kemi perreth.
Autorja vendos te luftoje diskriminimin. Sipas
“slytherin” te gjithe nxenesit duhet te jene nga
familje magjistaresh. Prinderit e Hermoine jane
babanac dhe sipas Slytherin ajo eshte e
padenje te jete nxenese ne Hogwarts,
Por Hermoine shte nxenesja me e mire ne
Hogwarts dhe nje nga magjistaret me te mira.
Albus Dumbledore eshte drejtori I shkolles. Ai I drejton
nxenesit e tij te perdorin magjine ne menyren e duhur. I
qendron prane nxenesve te tij dhe eshte gati ti ndihmoje ata
ne rast nevoje.
Te gjithe mesuesit e respektojne ate.
Hagrid
Shoku I dyte me I
mire I Harry. I
qendron prane
gjihmone ne reast
nevoj dhe kujdeset
shume per te.
Eshte gjigant dhe
ka nje mjeker te
gjate e te zeze.
Nevil I jep Grifindor
10 pike per kurajon
e tij. Dumbeldore e
pergezon ate dhe
thote se eshte
kurajo e madhe te
ndalosh miqte e ti
mbrosh nga rreziku.
Profesoresha
Mekganell
E drejte, strikte por mbi
te gjtiha nje grua
shume e dashur
Shkopat magjik perfaqesojne personalitetin.
Karakteri e ben nje njeri ndryshe nga te tjeret.
Shkopat jane te ndryshem per cdo person.
The sorting Hat
I perkiste Grigor
Grifartit.
Nje kapele jo
shuume ebukur ne
pamje por shume e
zgjuar.
Ajo I vendos
nxenesit se ne cilen
shtepi do te shkojne,
ne ate te Grifartit,
Baldoskuqit,
Korbziut apo
gjarperblertit.
Momenti ku te gjtihe nxenesit do te vendosen ne shtepite e tyre
perkatese.
The sorting hat
Xhaxha Vernon
nuk e suporton
dot magjine.
Ne ditelindjen e Nikut zere se pa koke.
Herri eshte nje mga lojtaret me te mire
te Kuidic. Ai eshte kerkues.
Lojtari me I ri ne skuader. Hyri ne
skuadren e shtepise se tij qe ne vitin e
pare.
Grifarti, djepi per
djema qe I shquan
trimeria, fisniikeria e
ben nje ben te
shquajtur
Ne oren 11 treni
per ne
Hogwarts niset.
Harry, Hermioina
dhe Ron largohen
ne dhomat e tyre
pas takimit me
trollin.
Salla e madhe.
Vendi ku mblidhen te gjithe nxenesit e te katerta shtepive. Vendi
ku drekohet por edhe mesohet.
Treni per ne Hogwarts niset nga kabine 9 e trecerek. Ne
nje vend te fshehur nga syte e babanaceve.
Flying keys
Nje nga provat e shumta qe Harry dhe
shoket e tij kaluan.
Momenti kur kapelja qe flet po mendon se ne cilen
shtepi Harry do te shkoje.
Harry flinte ne nje zgeqe poshte shkalleve.
Hsrry shikon per here te pare
prinderit e tij. Ne psqyren e endrrave.
Harry dhe Ron takohen per here te pare.
Harry potter and the sorcery's stone

More Related Content

Viewers also liked

Viewers also liked (19)

Hospitales y Servicios Asociados
Hospitales y Servicios Asociados Hospitales y Servicios Asociados
Hospitales y Servicios Asociados
 
Sparen en lenen
Sparen en lenenSparen en lenen
Sparen en lenen
 
The Future of Blogger Relations
The Future of Blogger RelationsThe Future of Blogger Relations
The Future of Blogger Relations
 
Внутрішня енергія. види теплопередачі
Внутрішня енергія. види теплопередачіВнутрішня енергія. види теплопередачі
Внутрішня енергія. види теплопередачі
 
Serendipity in Pharmacology
Serendipity in Pharmacology Serendipity in Pharmacology
Serendipity in Pharmacology
 
Verschuivingen op de markt
Verschuivingen op de marktVerschuivingen op de markt
Verschuivingen op de markt
 
Metformina
MetforminaMetformina
Metformina
 
10 important drugs discovered by accident
10 important drugs discovered by accident10 important drugs discovered by accident
10 important drugs discovered by accident
 
2015 sesión antidepresivos
2015 sesión antidepresivos2015 sesión antidepresivos
2015 sesión antidepresivos
 
Best Manager rounds
Best Manager rounds Best Manager rounds
Best Manager rounds
 
Neumococo San Blas
Neumococo San BlasNeumococo San Blas
Neumococo San Blas
 
Aines topicos
Aines topicosAines topicos
Aines topicos
 
Cancer Duodeno-pancreatico
Cancer Duodeno-pancreaticoCancer Duodeno-pancreatico
Cancer Duodeno-pancreatico
 
Natural FIber - Jute
Natural FIber - JuteNatural FIber - Jute
Natural FIber - Jute
 
METHOTRXATE (colored) 1 (1)
METHOTRXATE (colored) 1 (1)METHOTRXATE (colored) 1 (1)
METHOTRXATE (colored) 1 (1)
 
EXHIBITION DESIGN PRESENTATION
EXHIBITION DESIGN PRESENTATIONEXHIBITION DESIGN PRESENTATION
EXHIBITION DESIGN PRESENTATION
 
Trabajo social en salud. 2015
Trabajo social en salud. 2015Trabajo social en salud. 2015
Trabajo social en salud. 2015
 
Guía clinica uso de opioides
Guía clinica uso de opioidesGuía clinica uso de opioides
Guía clinica uso de opioides
 
Boletin nº 12 metformina 850
Boletin nº 12 metformina 850Boletin nº 12 metformina 850
Boletin nº 12 metformina 850
 

More from the blue bee

More from the blue bee (12)

Startup
StartupStartup
Startup
 
Globalizmi pro dhe kunder
Globalizmi pro dhe kunderGlobalizmi pro dhe kunder
Globalizmi pro dhe kunder
 
Startup
StartupStartup
Startup
 
Starbucks albania
Starbucks albaniaStarbucks albania
Starbucks albania
 
Romeo + juliet
Romeo + julietRomeo + juliet
Romeo + juliet
 
romeo and juliet
romeo and julietromeo and juliet
romeo and juliet
 
Pride and prejudice
Pride and prejudicePride and prejudice
Pride and prejudice
 
the fault in our stars
the fault in our starsthe fault in our stars
the fault in our stars
 
Paper towns
Paper townsPaper towns
Paper towns
 
Zonja bovari
Zonja bovariZonja bovari
Zonja bovari
 
Nora dhe Ema
Nora dhe EmaNora dhe Ema
Nora dhe Ema
 
Dante aligeri, Komedia hynore "Ferri"
Dante aligeri, Komedia hynore "Ferri"Dante aligeri, Komedia hynore "Ferri"
Dante aligeri, Komedia hynore "Ferri"
 

Harry potter and the sorcery's stone

 • 2. Potter mania Ne shume vende te botes saga e librave te Harry Potter ka arritur te kete nje sukses te jashtezakonshem. Eshte perkthyer ne shume gjuhe te botes dhe ka marre shume cmime.
 • 3. Harry Potter nuk eshte nje femije se gjithe te tjeret: ai ka nje vrag ne balle dhe eshte bir magjistaresh.
 • 4. Do te studioje ne nje nga shkollat me te mira te magjise: “Hogwarts”. Kjo eshte nje shkolle speciale, te populluar nga buf postiere,shkopinj magjike, fshesa fluturuese, fantazme dhe pikitura qe flasin.
 • 5. Nje liber ku magjia rrefehet si jete e vertete dhe magjeps lexuesin. Lumturon lexuesin dhe flet per gjera te rendesihme ne menyre shume te thjeshte.
 • 6. Privet drive. Vendi ku u rrit Harry per njmbedhjete vjet. Prinderit e tij u vrane kur ai ishte ende nje foshnje. Familja Dursley jo vetem e keqtrajtonte ate por edhe e perbuzte duke e konsideruar si nje pjestar te parendesishem te familjes.
 • 7. Ne mengjesin e nje te marte te perhimet dhe te veshur, nuk vihej re asgje qe mund te shtynte te parashikoheshin ate gjera te cuditshme dhe misterioze qe do te benin vaki mbas pak kohe. Aty te cepi I rruges vuri re shenjat e para te dickaje te cuditshme, nje mace ishte duke shqyrtuar nje harte.
 • 8. Familja eshte nje nga temat me te rendesishme te librit. Harry I mungon shume prinderit e tij edhe pse nuk I ka takuar ndonjehere. Ai eshte I detyruar te jetoje me Dursley. Bashkeshortet Dursley e ushqejne dhe e strehojne por ata nuk e duan.
 • 9. Miqesia eshte nje mga arsyet per te shkuar ne Hogwarts. Harry, Harmoine dhe Ron jane treshja fantastike. Rrine gjithmone bashke dhe e beshtesin njeri tjetrin edhe ne rastet me te veshtira.
 • 10. Hogwarts eshte shtepia e Herrit. Ne kete vend kaq magjik Harry nuk do te deshironte te largohej kurre.
 • 11. Treshja fantastike: Harry, Hermoine dhe Ron. Harry, djali qe I shpetoi vdekjes eshte shume I famshem ne boten e magjistareve. Nje djal imcak, dy bojeqielli dhe flok te zinj.
 • 12. Ron eshte shoku I dyte I Harry. Ai shpesh here duket ne hije sepse dy shoket e tij jane: Harry, magjistari me I famshem ne historine e magjise dhe Hermoine vajza me e zgjuar ne te gjtihe shkolle. Familja e tij eshte e varfer dhe te gjithe vellezerit e tij jane shume te mire ne mesime. Ai shpesh here pyet veten se cili eshte vendi I tij.
 • 13. Hermoine Studentja me e mire ne Hogwarts. Ne fillim te gjithe kujtojne se ajo eshte shume e merzitshme dhe di te flas vetem per mesimet. Hermoine ne fund te librit thote nje shprehje shume te bukur: Books! And cleverness! There are more important things – friendship and bravery and – oh Harry – be careful!"
 • 14. Rouling, jep mesazhin qe arsimimi eshte shume I rendesishem dhe se duke studjuar dhe lexuar mund te jemi me te forte, me kurajoze dhe dime me shume rreth gjerave qe kemi perreth.
 • 15. Autorja vendos te luftoje diskriminimin. Sipas “slytherin” te gjithe nxenesit duhet te jene nga familje magjistaresh. Prinderit e Hermoine jane babanac dhe sipas Slytherin ajo eshte e padenje te jete nxenese ne Hogwarts, Por Hermoine shte nxenesja me e mire ne Hogwarts dhe nje nga magjistaret me te mira.
 • 16. Albus Dumbledore eshte drejtori I shkolles. Ai I drejton nxenesit e tij te perdorin magjine ne menyren e duhur. I qendron prane nxenesve te tij dhe eshte gati ti ndihmoje ata ne rast nevoje. Te gjithe mesuesit e respektojne ate.
 • 17. Hagrid Shoku I dyte me I mire I Harry. I qendron prane gjihmone ne reast nevoj dhe kujdeset shume per te. Eshte gjigant dhe ka nje mjeker te gjate e te zeze.
 • 18. Nevil I jep Grifindor 10 pike per kurajon e tij. Dumbeldore e pergezon ate dhe thote se eshte kurajo e madhe te ndalosh miqte e ti mbrosh nga rreziku.
 • 19. Profesoresha Mekganell E drejte, strikte por mbi te gjtiha nje grua shume e dashur
 • 20. Shkopat magjik perfaqesojne personalitetin. Karakteri e ben nje njeri ndryshe nga te tjeret. Shkopat jane te ndryshem per cdo person.
 • 21. The sorting Hat I perkiste Grigor Grifartit. Nje kapele jo shuume ebukur ne pamje por shume e zgjuar. Ajo I vendos nxenesit se ne cilen shtepi do te shkojne, ne ate te Grifartit, Baldoskuqit, Korbziut apo gjarperblertit.
 • 22. Momenti ku te gjtihe nxenesit do te vendosen ne shtepite e tyre perkatese. The sorting hat
 • 23. Xhaxha Vernon nuk e suporton dot magjine.
 • 24. Ne ditelindjen e Nikut zere se pa koke.
 • 25. Herri eshte nje mga lojtaret me te mire te Kuidic. Ai eshte kerkues. Lojtari me I ri ne skuader. Hyri ne skuadren e shtepise se tij qe ne vitin e pare.
 • 26. Grifarti, djepi per djema qe I shquan trimeria, fisniikeria e ben nje ben te shquajtur
 • 27. Ne oren 11 treni per ne Hogwarts niset.
 • 28. Harry, Hermioina dhe Ron largohen ne dhomat e tyre pas takimit me trollin.
 • 29. Salla e madhe. Vendi ku mblidhen te gjithe nxenesit e te katerta shtepive. Vendi ku drekohet por edhe mesohet.
 • 30. Treni per ne Hogwarts niset nga kabine 9 e trecerek. Ne nje vend te fshehur nga syte e babanaceve.
 • 31. Flying keys Nje nga provat e shumta qe Harry dhe shoket e tij kaluan.
 • 32. Momenti kur kapelja qe flet po mendon se ne cilen shtepi Harry do te shkoje.
 • 33. Harry flinte ne nje zgeqe poshte shkalleve.
 • 34. Hsrry shikon per here te pare prinderit e tij. Ne psqyren e endrrave.
 • 35. Harry dhe Ron takohen per here te pare.