SlideShare a Scribd company logo

Iris

1 of 7
Download to read offline
E marte
I dashur ditar ,
Shoh qe te paska zene pluhuri, por me ne fund e vertetova nuk ka shok
me te mire se ti . Shpresoj mos te jesh merzitur me mua . T e premtoj
qe nuk do bej me mungesa . Mire , sot kalova nje dite shume te bukur
. U ngrita ne mengjes dhe u bera gati per ne shkolle . Te kam treguar
qe te heneva un kam 7 ore . Ishe nje dite paska e ngarkuar , por
gjithsesi kaloi mire . Ore t pare kisha gjeografi . Me pelqen gjeografia .
U ngrita ne mesim dhe mesuesja me vlersoi me noten 10. Ne pushim
te gjate me merr ne telefon mesuesja ime e baletit . Nuk ke per ta
besuar se cfare me tha ? Jo , jo nuk ta them gjeje vet . Mire pra
do ta them . Ne balerinet e Pallatit te Kukltures do te shkojm nje jave
ne Gjirokaster . Atje do te zhvillohet Festivali Folklorik dhe do jen
pjesmarse te gjitha rrethet. U gezova shum per kte lajm . Kisha dite qe
e prisja . Pasi mbaroj shkollen , shkoj me vrap per tu takuar shoqet
dhe shoket e mi te baletit edhe ata ishin po kaq te gezuar.. Eh pra
nje telefonate e beri diten time akoma dhe me te bukur .Tani me duhet
te largohem sepse vajti vone. Me duhet te zgjohem shpejt neser per
shkolle .
Te puth fort
Iris   
E hene
I dashur ditar
Sic te premtova ja tek pot e shkruaj perseri. Sotishte njedite e zakonshmesic
gjithe te tjerat . U ngrita heret ne mengjes , u bera gati dhe shkova drejtene
shkolle . Paraditia ishte njedite e ngarkuar dheshumee merzitshme. Por kete
pjeseja kompesoimbasdite . Vendosa te dilja me shoqete mia .Me Sindin dhe
Megin . Shkuamte pinim dicka , tek nje lokal qe ndodhet ne pedonalen e qytetit
tone. Me pak fjale tek Piazza . Eshte nje lokal I bukur , me muzikedhe pije te mira.
U kenaqem shum. Me ne fund ishim te treja perseri , diskutuamper shume gjera
. . Te them te drejten u merzita pak sepse Megi do te shkojete banoj ne Itali . E
di qe eshte me e mira per te , por une nuk dua qe te largohet . Kemi dy vjetshoqe
. Kam kaluar shummoment te bukura me te . Do te me mungoj shume. Ditar e di
cfare ? Kur shikoja lumturinene sytee shoqes simeu gezova dhe une tej mase.
Kjo eshte me e mira per te . Me duhet te largohem . Ora shenon 00 :00 besoj
edhe ty pot e flihet . Mire pra shihemi neser.
Te perqafon
Irisijot.
E merkure
I dashur ditari im bucko !
U cudite nga emri ? Epo kshu vendosa te quaj qe tani e tutje . Fletet e tua po
mbushen dhe ti sa vjen dhe behesh me I shendosh . E di ti qe un bej shaka . Si
gjithmon u ngrita heret dhe me vrap per ne shkolle. Vajta me vones . Alarminuk
ra ose me sakte nuk doja un ta degjoja . Nejse gjithsesishkova neshkolle. Bucko
sot nuk ja kalova dhe aq mire . U lodha shume, por mami im di sit e ma ngrej
humorin . Kisha shume mesime dhe shume orete veshtira sot . Madje kisha edhe
kurs anglishteje. Shkolle , shkolledhe vetem shkolle. Pasi vi nga kursiI anglishtes
, kur cte shikoj neshtepi kishin ardhur gocate dajes time . Mami I kishte mareato
ne shtepine tone . U gezova pafund . I dua shumebinjaket e mia . Biseduam dhe
folem per shumegjera . Madje, madje bem plane dhe per pushimetverore. E
dua veren. E dua plazhin . Vendosemte rinim ne shtepi . Nena Leta na pregatiti
dhe kokoshka , te preferuarate mia. Sot jamkenaqur tej mase . Detyrat e
shkolles po me therasin .
Shihemi neser
Iris
E enjte
I dashur ditar,
Me ne fund erdhi dita e shumepritur . Te kam treguar se po bejm prova per te
sjelle ne skene komedine ‘’Zonja nga qyteti ‘’. Te gjitha pergatitjet po shkonin
shumemire , derisa ndodhidicka e papritur . Shoqa ime e klases Mirela nuk ma
kishte vendosur emrin si regjizorene projektin qe kishte zhvilluar. U merzita
shumeper kte fakt . Madje edhe qava . Si the ? U merzita se nuk e kasha emrin ?
Jo , I dashur ditar me shume inat. Vetem per kete arsye.. Pas nje debati te forte
, emri im u vendos ne projekt. E si te ndodhte ndryshe? Fjalet qe degjova me
dhan shumeoptimizem . Do te perfaqesoja shkollen me nje pjeseaktrimi ne
aktivitetin e ralles . Gje e cila me beri te kuptoj se un jamme e mira se te gjthe ne
fushen e aktrimit . Nje gje te cilen un nuk e kamven kurrene dyshimditar. E pra
nje dite e forte me debate . Ne fund te fundit , gjithe secili moriate qe
meritonte.
Te puth    
Iris
E premte
I dashur ditar
Sot eshte dita me e bukur per mua . Dita e premte . Jo vetem per faktin sepse
eshte dita e fundit e shkolles , por sepsedhe oret jan me te lehta. Sot ne shkolle
zhvilluamnje panair per diten e lojraveolimpike. IshteI ftuar dhe DrejtoriI DAR-
se Z.Hodaj . Mesueset tona se bashku dheme nxenesit kishin pergatitur nje mori
lojrash dhe kercimesh . U kenaqa tej mase . Madje mesova edhe pak te luaja shah
. Nuk e kisha pelqyer kurrekete loje , por cuditerishtsot me dukej shume e bukur
. Kurreshtja emadhe me shtyntete mesoja dhe te luaja . Sot u zbavita , u kenaqa ,
mesova por edhe prezantova koncertin . Isha shumeelumtur teksa shikoja te
gjithe femijet tek luanin lojrat .Do doja te zhvilloheshin me shume dite te tilla . Ah
, se arrova siune edhe ti duhet te zbavitemi shume dhe te luajme sa jemi ende
femije sepsekoha kalon shume shpejt.
Te puthirisi     
Berat me 12.05.2015
E dashur Teze Ornela,
SI je ? Ne pune si ja kalon ? A jan te gjitha ne rregull ? Mua me
mungon shume . Me ka marre shume malli per ty . Nuk e di nga tia filloj
. E di qe je merzitur shume , te gjithe jemi merzitur shume . Sic te
tregova ne letren e pare, mua dhe mamit ambasada Amerikane nuk na
dha vizen . Kishim beret e gjitha planet per te ardhur aty dhe per te
festuar diten me te bukur te jetes tende. E kam enderruar gjithmone diten
kur do te shihja ty me fustanin e nuserise. Madje kur isha me e vogel ,
ne dasmat e kushurinjve tane enderroja per dasmen tende. Gjithsesi nuk
dua te merzise me shume . Pavarsisht kesaj un dhe mami do te jemi
me zemer aty .Nena dhe gjyshi do jen aty me ty . Do ta kesh
mbeshtetjen tone Ne cdo moment dhe ne cdo hap te kurorzimit tende.
Mos u trishto ti do tia dalesh mbane edhe pa ne . Kam besim se do
besh nje nuse shume e bukur . Ashtu sic je ne te vertete. Nje vajze e
bukur , e sjellshme dhe e edukuar . Mezi pres te me dergosh fotot e

Recommended

Kequshqyerja dhe semundjet
Kequshqyerja dhe semundjetKequshqyerja dhe semundjet
Kequshqyerja dhe semundjetSindi_haka
 
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutroli i elementeve kimike ne organizmin e njeriut
roli i elementeve kimike ne organizmin e njeriutmikaela basha
 
Te drejtat e femijeve
Te drejtat e femijeveTe drejtat e femijeve
Te drejtat e femijeve22062002
 
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat ShqipetareTrashegimia natyrore e kulturore ne trevat Shqipetare
Trashegimia natyrore e kulturore ne trevat ShqipetareKe Keiss
 
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.
Projekt biologjie:Ushqimi dhe shendeti.enerisaloti
 
RENDESIA E UJIT NE JETEN TONE
RENDESIA E UJIT NE JETEN TONERENDESIA E UJIT NE JETEN TONE
RENDESIA E UJIT NE JETEN TONEEdlira Ekmekciu
 
VESHJET POPULLORE SHQIPTARE
VESHJET POPULLORE SHQIPTAREVESHJET POPULLORE SHQIPTARE
VESHJET POPULLORE SHQIPTAREroni45
 

More Related Content

What's hot

Kimia ne jeten e perditshme
Kimia ne jeten e perditshme Kimia ne jeten e perditshme
Kimia ne jeten e perditshme Orven Bregu
 
Kimia ne mbrojtje te mjedisit
Kimia ne mbrojtje te mjedisitKimia ne mbrojtje te mjedisit
Kimia ne mbrojtje te mjedisitKlarisa Klara
 
Drejtshkrimi i gjuhes shqipe
Drejtshkrimi i gjuhes shqipeDrejtshkrimi i gjuhes shqipe
Drejtshkrimi i gjuhes shqipeolinuhi
 
Pasurite natyrore ne shqiperi
Pasurite natyrore ne shqiperiPasurite natyrore ne shqiperi
Pasurite natyrore ne shqiperiMerkur Sinani
 
Problemet e arsimit e shkolles sot
Problemet e arsimit e shkolles sotProblemet e arsimit e shkolles sot
Problemet e arsimit e shkolles sotGenti Mustafaj
 
turizmi ne shqiperi
 turizmi ne shqiperi turizmi ne shqiperi
turizmi ne shqiperi manomano46
 
Lexim Jashtë klase: "Prici i vogel"
Lexim Jashtë klase:  "Prici i vogel"Lexim Jashtë klase:  "Prici i vogel"
Lexim Jashtë klase: "Prici i vogel"#MesueseAurela Elezaj
 
Lidhja e matematikes me lendet e tjera
Lidhja e matematikes me lendet e tjeraLidhja e matematikes me lendet e tjera
Lidhja e matematikes me lendet e tjeraolinuhi
 
Teknologjia, ndikimi i saj ne jeten tone
Teknologjia, ndikimi i saj ne jeten toneTeknologjia, ndikimi i saj ne jeten tone
Teknologjia, ndikimi i saj ne jeten toneJugerta Poçi
 
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore Mirsad
 
Ndotja e mjedisit semundjet
Ndotja e mjedisit semundjetNdotja e mjedisit semundjet
Ndotja e mjedisit semundjet16211903
 
Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut
Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut
Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut irena kotobelli
 

What's hot (20)

Kimia ne jeten e perditshme
Kimia ne jeten e perditshme Kimia ne jeten e perditshme
Kimia ne jeten e perditshme
 
PROJEKT-Ndotja e Mjedisit
PROJEKT-Ndotja e MjedisitPROJEKT-Ndotja e Mjedisit
PROJEKT-Ndotja e Mjedisit
 
Kimia ne mbrojtje te mjedisit
Kimia ne mbrojtje te mjedisitKimia ne mbrojtje te mjedisit
Kimia ne mbrojtje te mjedisit
 
Djemtë e rrugës Pal
Djemtë e rrugës PalDjemtë e rrugës Pal
Djemtë e rrugës Pal
 
Letersia dhe Folklori !!!!
Letersia dhe Folklori !!!!Letersia dhe Folklori !!!!
Letersia dhe Folklori !!!!
 
ANALIZE ..."ZONJA BOVARI "
ANALIZE ..."ZONJA BOVARI "ANALIZE ..."ZONJA BOVARI "
ANALIZE ..."ZONJA BOVARI "
 
Drejtshkrimi i gjuhes shqipe
Drejtshkrimi i gjuhes shqipeDrejtshkrimi i gjuhes shqipe
Drejtshkrimi i gjuhes shqipe
 
Pasurite natyrore ne shqiperi
Pasurite natyrore ne shqiperiPasurite natyrore ne shqiperi
Pasurite natyrore ne shqiperi
 
Problemet e arsimit e shkolles sot
Problemet e arsimit e shkolles sotProblemet e arsimit e shkolles sot
Problemet e arsimit e shkolles sot
 
turizmi ne shqiperi
 turizmi ne shqiperi turizmi ne shqiperi
turizmi ne shqiperi
 
Lexim Jashtë klase: "Prici i vogel"
Lexim Jashtë klase:  "Prici i vogel"Lexim Jashtë klase:  "Prici i vogel"
Lexim Jashtë klase: "Prici i vogel"
 
Lidhja e matematikes me lendet e tjera
Lidhja e matematikes me lendet e tjeraLidhja e matematikes me lendet e tjera
Lidhja e matematikes me lendet e tjera
 
Lojrat popullore
Lojrat populloreLojrat popullore
Lojrat popullore
 
Uji eshte jete
Uji eshte jeteUji eshte jete
Uji eshte jete
 
Teknologjia, ndikimi i saj ne jeten tone
Teknologjia, ndikimi i saj ne jeten toneTeknologjia, ndikimi i saj ne jeten tone
Teknologjia, ndikimi i saj ne jeten tone
 
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore
Traditat dhe Zakonet shqiptare te paqyruara ne krijimtarine popullore
 
Obeziteti
ObezitetiObeziteti
Obeziteti
 
Mjedisi
MjedisiMjedisi
Mjedisi
 
Ndotja e mjedisit semundjet
Ndotja e mjedisit semundjetNdotja e mjedisit semundjet
Ndotja e mjedisit semundjet
 
Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut
Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut
Roli i elementeve kimikë në jetën e njeriut
 

Viewers also liked

Viewers also liked (9)

Leter motivuese
Leter motivueseLeter motivuese
Leter motivuese
 
Kerkese
KerkeseKerkese
Kerkese
 
Rekomandimi Negenet
Rekomandimi NegenetRekomandimi Negenet
Rekomandimi Negenet
 
reference
referencereference
reference
 
Si te shkruajme nje Fax,nje Telegram, nje Kerkese
Si te shkruajme nje Fax,nje Telegram, nje Kerkese Si te shkruajme nje Fax,nje Telegram, nje Kerkese
Si te shkruajme nje Fax,nje Telegram, nje Kerkese
 
Leter reference Vladimir LUSHI
Leter reference Vladimir LUSHILeter reference Vladimir LUSHI
Leter reference Vladimir LUSHI
 
Leter motivimi
Leter motivimi Leter motivimi
Leter motivimi
 
Leter zyrtare ne pdf
Leter zyrtare ne pdfLeter zyrtare ne pdf
Leter zyrtare ne pdf
 
Kerkesa per parkim
Kerkesa per parkimKerkesa per parkim
Kerkesa per parkim
 

Iris

 • 1. E marte I dashur ditar , Shoh qe te paska zene pluhuri, por me ne fund e vertetova nuk ka shok me te mire se ti . Shpresoj mos te jesh merzitur me mua . T e premtoj qe nuk do bej me mungesa . Mire , sot kalova nje dite shume te bukur . U ngrita ne mengjes dhe u bera gati per ne shkolle . Te kam treguar qe te heneva un kam 7 ore . Ishe nje dite paska e ngarkuar , por gjithsesi kaloi mire . Ore t pare kisha gjeografi . Me pelqen gjeografia . U ngrita ne mesim dhe mesuesja me vlersoi me noten 10. Ne pushim te gjate me merr ne telefon mesuesja ime e baletit . Nuk ke per ta besuar se cfare me tha ? Jo , jo nuk ta them gjeje vet . Mire pra do ta them . Ne balerinet e Pallatit te Kukltures do te shkojm nje jave ne Gjirokaster . Atje do te zhvillohet Festivali Folklorik dhe do jen pjesmarse te gjitha rrethet. U gezova shum per kte lajm . Kisha dite qe e prisja . Pasi mbaroj shkollen , shkoj me vrap per tu takuar shoqet dhe shoket e mi te baletit edhe ata ishin po kaq te gezuar.. Eh pra nje telefonate e beri diten time akoma dhe me te bukur .Tani me duhet te largohem sepse vajti vone. Me duhet te zgjohem shpejt neser per shkolle . Te puth fort Iris   
 • 2. E hene I dashur ditar Sic te premtova ja tek pot e shkruaj perseri. Sotishte njedite e zakonshmesic gjithe te tjerat . U ngrita heret ne mengjes , u bera gati dhe shkova drejtene shkolle . Paraditia ishte njedite e ngarkuar dheshumee merzitshme. Por kete pjeseja kompesoimbasdite . Vendosa te dilja me shoqete mia .Me Sindin dhe Megin . Shkuamte pinim dicka , tek nje lokal qe ndodhet ne pedonalen e qytetit tone. Me pak fjale tek Piazza . Eshte nje lokal I bukur , me muzikedhe pije te mira. U kenaqem shum. Me ne fund ishim te treja perseri , diskutuamper shume gjera . . Te them te drejten u merzita pak sepse Megi do te shkojete banoj ne Itali . E di qe eshte me e mira per te , por une nuk dua qe te largohet . Kemi dy vjetshoqe . Kam kaluar shummoment te bukura me te . Do te me mungoj shume. Ditar e di cfare ? Kur shikoja lumturinene sytee shoqes simeu gezova dhe une tej mase. Kjo eshte me e mira per te . Me duhet te largohem . Ora shenon 00 :00 besoj edhe ty pot e flihet . Mire pra shihemi neser. Te perqafon Irisijot.
 • 3. E merkure I dashur ditari im bucko ! U cudite nga emri ? Epo kshu vendosa te quaj qe tani e tutje . Fletet e tua po mbushen dhe ti sa vjen dhe behesh me I shendosh . E di ti qe un bej shaka . Si gjithmon u ngrita heret dhe me vrap per ne shkolle. Vajta me vones . Alarminuk ra ose me sakte nuk doja un ta degjoja . Nejse gjithsesishkova neshkolle. Bucko sot nuk ja kalova dhe aq mire . U lodha shume, por mami im di sit e ma ngrej humorin . Kisha shume mesime dhe shume orete veshtira sot . Madje kisha edhe kurs anglishteje. Shkolle , shkolledhe vetem shkolle. Pasi vi nga kursiI anglishtes , kur cte shikoj neshtepi kishin ardhur gocate dajes time . Mami I kishte mareato ne shtepine tone . U gezova pafund . I dua shumebinjaket e mia . Biseduam dhe folem per shumegjera . Madje, madje bem plane dhe per pushimetverore. E dua veren. E dua plazhin . Vendosemte rinim ne shtepi . Nena Leta na pregatiti dhe kokoshka , te preferuarate mia. Sot jamkenaqur tej mase . Detyrat e shkolles po me therasin . Shihemi neser Iris
 • 4. E enjte I dashur ditar, Me ne fund erdhi dita e shumepritur . Te kam treguar se po bejm prova per te sjelle ne skene komedine ‘’Zonja nga qyteti ‘’. Te gjitha pergatitjet po shkonin shumemire , derisa ndodhidicka e papritur . Shoqa ime e klases Mirela nuk ma kishte vendosur emrin si regjizorene projektin qe kishte zhvilluar. U merzita shumeper kte fakt . Madje edhe qava . Si the ? U merzita se nuk e kasha emrin ? Jo , I dashur ditar me shume inat. Vetem per kete arsye.. Pas nje debati te forte , emri im u vendos ne projekt. E si te ndodhte ndryshe? Fjalet qe degjova me dhan shumeoptimizem . Do te perfaqesoja shkollen me nje pjeseaktrimi ne aktivitetin e ralles . Gje e cila me beri te kuptoj se un jamme e mira se te gjthe ne fushen e aktrimit . Nje gje te cilen un nuk e kamven kurrene dyshimditar. E pra nje dite e forte me debate . Ne fund te fundit , gjithe secili moriate qe meritonte. Te puth     Iris
 • 5. E premte I dashur ditar Sot eshte dita me e bukur per mua . Dita e premte . Jo vetem per faktin sepse eshte dita e fundit e shkolles , por sepsedhe oret jan me te lehta. Sot ne shkolle zhvilluamnje panair per diten e lojraveolimpike. IshteI ftuar dhe DrejtoriI DAR- se Z.Hodaj . Mesueset tona se bashku dheme nxenesit kishin pergatitur nje mori lojrash dhe kercimesh . U kenaqa tej mase . Madje mesova edhe pak te luaja shah . Nuk e kisha pelqyer kurrekete loje , por cuditerishtsot me dukej shume e bukur . Kurreshtja emadhe me shtyntete mesoja dhe te luaja . Sot u zbavita , u kenaqa , mesova por edhe prezantova koncertin . Isha shumeelumtur teksa shikoja te gjithe femijet tek luanin lojrat .Do doja te zhvilloheshin me shume dite te tilla . Ah , se arrova siune edhe ti duhet te zbavitemi shume dhe te luajme sa jemi ende femije sepsekoha kalon shume shpejt. Te puthirisi     
 • 6. Berat me 12.05.2015 E dashur Teze Ornela, SI je ? Ne pune si ja kalon ? A jan te gjitha ne rregull ? Mua me mungon shume . Me ka marre shume malli per ty . Nuk e di nga tia filloj . E di qe je merzitur shume , te gjithe jemi merzitur shume . Sic te tregova ne letren e pare, mua dhe mamit ambasada Amerikane nuk na dha vizen . Kishim beret e gjitha planet per te ardhur aty dhe per te festuar diten me te bukur te jetes tende. E kam enderruar gjithmone diten kur do te shihja ty me fustanin e nuserise. Madje kur isha me e vogel , ne dasmat e kushurinjve tane enderroja per dasmen tende. Gjithsesi nuk dua te merzise me shume . Pavarsisht kesaj un dhe mami do te jemi me zemer aty .Nena dhe gjyshi do jen aty me ty . Do ta kesh mbeshtetjen tone Ne cdo moment dhe ne cdo hap te kurorzimit tende. Mos u trishto ti do tia dalesh mbane edhe pa ne . Kam besim se do besh nje nuse shume e bukur . Ashtu sic je ne te vertete. Nje vajze e bukur , e sjellshme dhe e edukuar . Mezi pres te me dergosh fotot e
 • 7. dasmes tende . E di qe do behesh si nje princesh . Une dhe mami te kemi pregatitur dhe dick ate bukur . Nena do ta japi kur te vije ne Amerike . Perqafoje edhe Markun , i thoje se me mungon .Te uroj gjith te mirat e kesaj bote . Te dua shume Ori . Te puth fort ,Irisi     