Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
урок літератури у 5 класі
1. Урок літератури у 5 класі
Тема: Тарас Шевченко. Україна – частина Шевченка, розповідь про поета.
Мета: поглибити знання школярів про дитинство Т. Шевченка; ознайомити з його
збіркою поезій «Кобзар»; вдосконалювати навички виразного читання поетичних творів;
розвивати допитливість, зв'язне мовлення, уміння робити висновки; сприяти вихованю
шанобливого ставлення до постаті великого Кобзаря.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Хід уроку
І. Організаційно-емоційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Щороку приходить до нас весна, а з нею – Шевченківські свята. З 1918 року вшанування
пам’яті Великого Кобзаря 9 березня стало в нашій країні щорічним і всенародним. І хоч
минуло досить багато часу, народ пам´ятає, знає і шанує свого генія.
Щовесни, коли тануть сніги І на рясті засяє веселка,
Повні сил і живої снаги Ми вшановуємо пам'ять Шевченка
ІІІ. Оголошення теми, формулювання завдань уроку
Ми дізнаємось… Ми поглибимо свої знання про … Ми вдосконалюватимемо…
ІV. Опрацювання навчального матеріалу
Ти нам залишив прагнення високі,
Шляхи священні, по яких іти
Твого сумління й мужності уроки
Ми бережем і будем берегти.
Микола Палієнко
Коли говоримо «Тарас» - немає такого українця, який би не знав, про кого йдеться. У
цьому імені вся наша історія, усе буття, уява і надії. "Тарас" у перекладі з грецької
означає «бунтар». Справді, бунтарство, є невід’ємним мотивом неспокійного, штормового
моря шевченкової поезії. Він - вершинна парость родового дерева нашої нації, виразник і
хранитель народного духу.
Для України Шевченко – спасіння. Ніколи українець не забуде своєї мови, якщо
читатиме «Кобзар», бо у ньому - кладезь ідей і неймовірної сили, виплеск сутнісних для
українців переживань .
Він дитя з-під стріхи, Він в подертій свиті,Він здобув нам славу, Як ніхто на світі.
А та наша слава Не вмре, не загине, Наш Тарас Шевченко Слава України.
- Про які цікаві факти з життя Шевченка ви дізналися самостійно?
Розповіді учнів про дитинство Шевченка
- Коли і де народився Шевченко? (14 березня 1814 року, село Моринці)
- Ким був батько поета за соціальним статусом?(Кріпаком)
- Коли і в кого почав Тарас навчатися грамоті? (У пана Енгельгарда)
- Скільки братів і сестер було у Тараса Шевченка? (2 братів і 5 сестер)
- Прізвище пана кріпаками якого були Шевченки? (Енгельгард)
- Як називається збірка поезій Шевченка? («Кобзар» 1840р.)
- Село, у якому провів дитинство Шевченко? (Кирилівка)
- У якому році помер Шевченко і де його було поховано?
2. (10 березня 1861 року, Петербург)
- Коли і де Тарас був перепохований? (22 травня 1861 року, Чернеча гора, поблизу
Канева)
- Скільки років провів Тарас Григорович на засланні? (10 років, 1847 – 1857рр.)
Вірш «Козачковському»
Давно те діялось. Ще в школі, Таки в учителя-дяка,
Гарненько вкраду п'ятака — Бо я було трохи не голе,
Таке убоге — та й куплю Паперу аркуш.
І зроблю Маленьку книжечку. Хрестами
І візерунками з квітками Кругом листочки обведу.
Та й списую Сковороду Або «Три царіє со дари»
Та сам собі у бур'яні, Щоб не почув хто, не побачив,
Виспівую та плачу. І довелося знов мені
На старість з віршами ховатись, Мережать книжечки, співати
І плакати у бур'яні. І тяжко плакать. І не знаю,
За що мене господь карає?
У школі мучилось, росло, У школі й сивіть довелось,
У школі дурня й поховають. А все за того п'ятака,
Що вкрав маленьким у дяка, Отак Господь мене карає.
- Про які таланти й здібності поета ви почули в уривку?
Своєю творчістю, своїм життям заслужив митець всенародну славу.Підтвердженням
цьому є живе слово народу, яке влучно відобразилося в прислів’ях та приказках про
Тараса Григоровича.
Хто з Шевченком знається, той розуму набирається. Хто Шевченка прочитав, той
багатий серцем став. Слово Тараса – наша зброя і окраса. Щоб народу служити, треба
так, як Шевченко жити. Тарасів «Кобзар» - народу великого дар. Тарасове слово живе і
здорове.
(учні записують в зошитах)
Коментоване читання поезій «Кобзаря» («У нашім раї…», «Сон»,
«Садок вишневий коло хати» (прослуховування аудіозапису)
- Якою постає селянська родина у вірші «Садок вишневий коло хати...»?
- Яку пору року зобразив у вірші поет? Чи подобається вона йому? Відповідь
обґрунтуйте.
- Яку, на вашу думку, пісню могли б співати дівчата, повертаючись із поля?
- Які художні засоби використав поет у вірші? Наведіть приклад и.
«За сонцем хмаронька пливе»
- Які почуття навіяла ця поезія?
- Що, на вашу думку, переважає у цій поезії: опис природи чи змалювання внутрішнього
стану героя?
- Які художні засоби використовує поет для передачі душевного стану героя?
- Як ви гадаєте, які події особистого життя Т. Шевченка могли стати поштовхом до
написання поезії «За сонцем хмаронька пливе...»? Чи можемо ми стверджувати, що цей
вірш є суто автобіографічним?
V. Підсумки уроку. Оцінювання роботи учнів.
Ми чуємо тебе, Кобзарю, крізь століття, І голос твій нам душі окриля.
Встає в новій красі, забувши лихоліття, Твоя, Тарасе, звільнена земля!
Ці пристрасні рядки Василя Симоненка перегукуються із народним розумінням Шевченка
— поета і людини. Адже для кожного українця Тарас Шевченко означає так багато, що
3. створюється враження, ніби ми все про нього знаємо і він завжди з нами. Та це лише
враження. Він невичерпний і нескінченний. Не тому, що він кращий від інших, — у
ньому наша історія, реальність і найпотаємніші мрії. Україна — це Шевченко, Шевченко
— це Україна.
VІ. Домашнє завдання.
Вивчіть напамять вірш «За сонцем хмаронька пливе» , намалюйте ілюстрацію до поезії.