2. Тема уроку: Тарас Шевченко жити буде, поки на землі житимуть люди.
Мета уроку: Продовжити ознайомлення учнів з красою, неповторністю,
чарівністю Шевченкового слова, його біографічними даними, значенням
творчості Шевченка для українського народу.
Розвивати пам’ять, мислення, читацькі інтереси.
Виховувати в учнів любов і шану до народного поета.
Обладнання: Портрет Т. Шевченка, виставка творів поета, книга «Кобзар»,
фото картин Т.Г Шевченка, пам`ятників поету,
підручник О.Я. Савченко «Читанка» .
ТЗН: комп`ютер.
Тип уроку: узагальнення знань.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Оголошення теми уроку
1. На дошці записано слова: (Вчитель зачитує)
Ну що б, здавалося, слова…
А серце а голос – більш нічого.
Як їх почує! .. Знать од Бога
І голос той, і ті слова
Ідуть меж люди!
Т.Шевченко
ІІІ. Робота над темою урока
1. Вступна бесіда.
- Сьогодні ми будемо говорити про життєвий та творчий шлях геніального
сина українського народу Тараса Григоровича Шевченка. Це він мав справді
«од Бога і голос, і ті слова», які пішли «меж люди». І б’ються схвильовано
серця українців при читанні його творів. Навіть в найтяжчі часи в родинах
3. українців зберігались книги з його творами. А ті, кого лиха доля в пошуках
кращого життя гнала на чужину, разом з Біблією, грудочкою рідної землі,
везли в ті далекі краї з ними був і Тарас Шевченко. Він разом з ними
промовляв:
«… я так люблю
мою Україну убогу»
2. Робота з виставкою книг поета.
- Як називалася найперша збірка поетичних творів Т.Шевченка?
- Чому поет вибрав саме таку назву?
- Які збірки творів видано для дітей?
- В яких видавництвах вийшли збірки творів поета?
Продовжити речення: Тарас Шевченко не тільки геніальний поет, він –
великий… (художник)
- Які з художніх творів вам знайомі?
- Що ви знаєте про перебування поета у нашому краї?
- Чи відобразилось це в його поезії, творах живопису?
3. Виступи учнів.
1. Повідомлення учнів про життєвий і творчий шлях Т.Г.Шевченка.
1-й учень:
- 9 березня в 1814 році, в селі Моринцях Звенигородського повіту на
Київщині (тепер Черкащина), в сім’ї кріпака, народився хлопчик, якого
назвали Тарасом. Гірке випало на його долю дитинство. Син кріпака –
власність пана.
2-й учень:
- Коли Тарасові було 9 років, померла його мати, а в 11 років від злиднів і
важкої роботи помер батько. Залишився хлопчик сиротою. Тарас дуже хотів
читати, писати, дуже любив малювати.
3-й учень:
- Як випадала вільна хвилина, хлопчик брав аркуш паперу, недогризок олівця
і, сховавшись в бур’янах, малював усе, що бачив довкола, малював лише
4. чорним олівцем, бо інших у нього не було.
4-й учень:
Перед вами картина І.Їжакевича «Тарас-пастух». В основу сюжету картини
автор поклав вірш «Мені тринадцятий минало…» Ми бачимо хлопчика, що
сидить під парканом якоїсь панської садиби. У лівому кутку картини в долині
видніються селянські хатки, а на пагорбку, за березами- вітряк. Хлопчик
поклав клаптик паперу на коліна і малює. Поруч лежить його солом’яний
бриль, торбинка з хлібом. Так починається шлях майбутньогохудожника.
Він дуже хотів учитися. У сільській школі навчився читати. Потім служив у
пана і той віддав його вчитися на маляра, щоб мати свого художника.
5-й учень:
- На життєвій дорозі Тарас зустрів добрих і розумних людей, які побачили в
ньому талановиту людину і викупили з неволі, допомогли з навчанням в
Академії мистецтв. Ставши вільною людиною в 24 роки, Тарас написав
багато поетичних творів, які увійшли до збірки «Кобзар».
6-й учень:
- Пани і цар злякались його віршів і заслали поета в далеку пустелю – віддали
у солдати із суворою забороною малювати і писати! Але не скорився Тарас і
потайки писав і малював.
7-й учень:
- Через 10 років повернувся він із заслання змучений, але не зломлений. З-під
його пера з’явилися слова:
«І на оновленій землі
Врага не буде – супостата,
А буде син і буде мати,
І будуть люди на землі...»
4. Хвилини поезії.
а) Бесіда.
- Перед вами, діти, лежить «Кобзар». Ви вже відкривали сторінки цієї дивної
книги, захоплювались поетичним словом її автора. Прочитайте його твори,
5. які ви підготували. Передайте почуття автора, щирість його душі.
б) Конкурс на краще читання творів Великого Кобзаря.
Вчитель:
- Тарас Шевченко дуже любив природу своєї рідної землі, її степи, ріки,
верби, гаї, червону калину.
(Декламування віршів «Зоре моя вечірняя», «За сонцем хмаронька встає»,
«Встала весна»…)
в) ознайомлення з віршем «На Великдень на соломі»
Вчитель:
- Про важку долю сироти оповів поет у вірші «На Великдень на соломі».
Читає вчитель. Читають діти.
- Якими подарунками хвалилися діти?
- А яким було свято для сироти?
- Як ви поясните слова: лиштва, чобітки шкапові?
- Які ще твори ви читали про важку сирітську долю?
5. Фізкультхвилинка.
6. Читання вчителем оповідання «Випадок»
а) бесіда за прочитаним твором.
- Як жилося Тарасові – сироті – з мачухою?
- Що трапилося одного разу?
- Як покарали Тараса?
- Чи справедливо вчинили з Тарасом?
- Хто співчував йому?
- Хто по-материнському втішив хлопчину?
- Про яке заповітне бажання згадується в кінці оповідання?
ІV. Узагальнення і систематизація навчальної діяльності.
- Так доля змалку випробовувала сироту-кріпака і готувала його до нелегкого
майбутнього.
1. Вивчення вірша.
Шевченко наша слава,
6. Наш пророк і наш співець
І за волю, за державу
Богом даний нам борець.
Микола Щербань
2. Шевченко і діти
- «…. я так люблю дітей, що не надивився б на справжній відбиток ангела.
Мене діти люблять, а кого люблять діти, той ще не зовсім поганий чоловік».
Тарас Шевченко
- Дуже хотілося поетові мати на Україні маленький будиночок. Але не
судилося йому ні сімейного затишку, ні діток, яких він дуже любив. Це для
них він написав і безплатно відправив на Україну 1000 «Букварів». Було це
незадовго до смерті.
3. Заповіт.
« І мене в сім’ї великій,
В сім’ї вольній, новій,
Не забудьте помнути
Незлим тихим словом»
Т.Шевченко
Вчитель:
- Помер Т.Г.Шевченко в Петербурзі, пізніше його було перезахоронено у
Каневі на Чернечій горі, яка тепер зветься Тарасовою.
Ім’я геніального українського поета і художника Т.Г.Шевченка знають у
всьому світі, воно вічне у пам’яті нашого народу.
Його ім’ям названо вулиці міст і сіл України, національний університет
носить його ім’я, найвища державна премія імені Т.Г.Шевченка щорічно
присвоюється за найкращі досягнення в літературі та мистецтва. Створено
музей в Києві, і на його батьківщині – в Кирилівці.
Його ім’ям народ увіковічнив у легендах, переказах, прислів’ях, приказках.
7. Творча робота.
Склади прислів’я.
7. - Шевченко Тарас наче…(промінь) зорі.
- Шевченкові твори сяють, мов… (сонце) для нас.
- Шевченків «Кобзар» - то для народу…(сповідь, наказ) поета.
- Ми Шевченка славити будем і ніколи…(не забудем) великий дар.
IIV. Підсумок уроку
Записати пропущені слова. Прочитати Словоу виділеному стовпці.
1. … вишневий коло хати
2. Поговорим тихесенько
в .. з тобою.
3. Додолу.. гне високі,
горами хвилі підійма.
4. … моя вечірняя,
зійди над горою.
5. Поклала .. коло хати
маленьких діточок своїх.
6. Реве та стогне … широкий
Вчитель:
Ми вчимося у Тараса Шевченка любити рідну землю, рідний народ, рідну
українську мову, матір свою. Пам’ятайте його слова
«чужому научайтесь й свого не цурайтесь».