1. Аппасова Еркежан Жиенбайқызы
Талдықорған қаласы
№ 14 орта мектеп-гимназиясының
жоғарғы санатты бастауыш сыныптың
екінші (негізгі) деңгей
сертификатталушы мұғалімі
3. Сабақтың тақырыбы: Несіпбек Айтов «Нұркен». Мәлік Ғабдуллин «Батыр Бауыржан»
Мақсаты мен міндеттері:
1.Білімділік: Мәтінді оқу арқылы оқушыны көркем шығарманың мазмұнын түсінуге жетелеу. Ұлы Отан соғысының
тарихи маңызын, халықтың отансүйгіштік қасиетін, қаһарман ерлігі мен еңбегін әңгімелеу. Нұркен Әбдіров, Бауыржан
Момышұлы туралы жаңа мәліметтер беру. Мәнерлеп оқу, түсініп оқу дағдыларын қалыптастыру;
2.Дамытушылық: Оқушылардың ойын, тілін дамыту, көпшілік ортада өздерін еркін ұстап, ойларын ашық айта білуге,
жолдастарының пікірлерін тыңдай білуге , мәтінді талдау қабілеттерін, белсенділіктерін дамыту;
3.Тәрбиелік: Жас ұрпақты өз Отаныны сүюге, бейбітшілікті нығайту мен берік сақтауға, ержүректікке, патриоттыққа,
ізгілікті-елжанды дара тұлға тәрбиелеу.
Күтілетін нәтижесі:
•Өз ойларын ашық айтады;
•Тақырыпқа қорытынды жасай алады;
•Зерттеу жұмыстары арқылы тапсырмаларды орындап қорытынды шығара біледі.
Сабақтың түрі: Жаңа тақырыпты түсіндіру.
Әдіс-тәсілдер: Топтық , жеке, талдау, сипаттау, өзара үйрену мен үйрету, түрткі болу, қайта бағыттау сұрақтары
Стратегиялар: Блум таксаномиясы, Диалогті оқыту-зерттеу әдісі, шығармашылық зерттеу жұмыстары, «515», «Һ-Автор
орындығы», «Кубизм», «Идеал тапсырма» старегиялары. «Қызығушылықты ояту», «Ой қозғау», «Мағынаны тану», Венн
диаграммасы, «10 сауал», «Тұлғаны танып ал», «Алма-кезек оқу», «Түртіп алу», «Екі жұлдыз, бір тілек» әдістері,
Хронологиялық кесте, Концептуалды карта, Проблемалық сұрақтар.
7 модульдерді ықпалдастыру:
1.Оқыту мен оқудағы жаңа әдіс-тәсілдер.
2.Сын тұрғысынан ойлауғаүйрету.
3.Оқыту үшін бағалау, оқуды бағалау.
4.Оқыту мен оқуда АКТ-ні пайдалану.
5.Талантты және дарынды баланы оқыту.
6.Оқушыны жас ерекшелігіне сәйкес оқыту және оқу.
7.Оқытуды басқару және көшбасшылық.
Ресурстар: Әдебиеттік оқу пәнінің әдістемесі. Мұғалімге арналған нұсқаулық, iMektep.kz сайты.
Көрнекіліктер: Слайд, интербелсенді тақта, видеороликтер, автордың портреті, Слайд, интербелсенді тақта,
видеороликтер, автордың портреті, А4 парағы, стикер, ватман, түрлі-түсті қарындаштар мен фломастерлер, сызғыш,
өшіргіш, тақта мен бор.
4. САБАҚТЫҢ БАРЫСЫ
І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу
ІІ. Психологиялық ахуал.
Үлкенге де сіз,
Кішіге де сіз.
Құрметпенен сіздерге,
Сәлем бердік біз.
ІІІ. Топқа бөлу.
1-топ. Дивизия, 2-топ. Полк. 3-топ. Батальон. 4-топ. Батыр.
Топ ережесімен танысады.
5. ІV. Жан-жақты білімді тексеру.
(үй тапсырмасы қамтылады)
«10 сауал» әдісі
1) Біз қандай тарауды өтіп жатырмыз?
2) Қаракерей Қабанбай мен Қанжығалы Бөгенбай кім?
3) Хан Кенесарының бірінші әскери кеңесшісі кім?
4) Жәңгір ханның әскерлерін тас-талқан еткен батырлар кім?
5) Қазақ халқының азаттығы мен ерлігі үшін күрескен батыр кім?
6) Тоқаш Бокинге қандай айып тағылды?
7) «Күлпаш» әңгімесіндегі оқиға қай кезеңдерде болған?
8) «Кедей» өлеңінің авторы кім?
9) Қазақстанда болып жатқан аштық, оның себептері туралы Сталинге
хат жазған кім?
10) 1937-1938 жылдары тағы қандай елеулі оқиғалар болды?
6. V. БІЛУ.
Қызығушылықты ояту.
Ұлы Отан соғысы
бейнеролик
Сұрақ:
-Қандай оқиғаның куәсі болдыңдар?
-Соғыс туралы не білесің?
-Соғысқа қатысқан қандай батырларды білесіңдер?
7. VІ. ТҮСІНУ.
Ой қозғау.
Жаңа сабақтың тақырыбымен таныстыру
Несіпбек Айтов «Нұркен». Мәлік Ғабдуллин «Батыр Бауыржан
«Тұлғаны танып ал» әдісі.
Алдын-ала оқушыларға берілген зерттеу тапсырмасы шығарма
авторлары Несіпбек Айтов пен Мәлік Ғабдуллинмен таныстыру,
мәлімет беру.
8. Айтов Несіпбек Тұрысбекұлы (
22.9.1950ж, ҚХР, Шынжаң өлкесі
Шәуешек ауданы, Теректі-Қақпатас
елді мекенінде дүниеге келген) —
ақын.
Бала-бақшаға барар жолда
Желкілдеп өскен құрақтай
Күміс күйме
Қартаймайды күн неге? т.б. еңбектері
бар. Қазақстан Жазушылар одағының
М.Мақатаев жөне Жамбыл атындағы
сыйлықтарының лауреаты.
Қазақстан Жазушылар одағының
Мұқағали Мақатаев және Халықаралық
Жамбыл атындағы сыйлықтардың
лауреаты. «Парасат» орденінің иегері.
Мәлік Ғабдуллин (15.11.1915, Көкшетау облысы,
Зеренді ауданында кедей шаруа отбасында туған. —
2.01.1973, Алматы) — қазақ жазушысы, әдебиет
зерттеуші, қоғам қайраткері, филология
ғылымдарының докторы, (профессор, КСРО
Педагогика ғылым академиясының академигі,
Кеңес Одағының Батыры. Ұлы Отан соғысына
қатысты.
Шығармалары:
•Менің майдандас достарым
•Алтын жұлдыз
•Майдан очерктері
•Ел намысы - ер намыс
•Сұрапыл жылдар
•Қазақ эпосы
9. VІІ. ҚОЛДАНУ.
Мағынаны тану.
Интерпретация. «Барлық білім-кітапта»
«Нұркен» өлеңін мұғалім мәнерлеп оқиды.
«Топтық оқу» әдісі арқылы өлеңді топта оқиды.
«515» стратегиясы.
Топтық жұмыс: тапсырмаларды орындайды.
Шарты: өлең мазмұны бойынша 5 минутта 15 түйінді ой айту.
«Бағдаршам» әдісімен бағаланады.
10. «Батыр Бауыржан» деректі әңгімесі
Деректі әңгіме - нақты болған оқиға.
«Алма-кезек оқу» әдісі.
«Түртіп алу» әдісі
Шарты:Таныс емес сөздердің астын сызу, талдап түсіндіру.
Туған күні 24 желтоқсан 1910
Туған жері Көлбастау, Жуалы ауданы,Жамбыл облысы
Қайтыс болған күні 10 маусым 1982 (71 жас)
Қайтыс болған жері Алматы, ҚазССР
Мемлекет Кеңестік Социалистік Республикалар Одағы
Әскер түрі жаяу әскер
Атағы Гвардия полковнигі
Шайқасы Ұлы Отан Соғысы Бауыржан Момышұлы
11. ІХ. «Кубизм» стратегиясы.
Топтық жұмыс: Кубикті топ басшысы үстел үстіне лақтырғанда түскен
санды таңдау арқылы сол санға тиісті тиісті тапсырмаларды алады.
•Зерттеңіз:
Тапсырма: 1941ж қандай оқиға болды? Волоколамск стансасы қай жерде
орналасқан? (Карта не глобустан көрсет)
•Суреттеңіз:
Тапсырма: Полк командирлері не үшін жиналды? Бауыржан жігіттерге не
айтты?
•Қолданыңыз:
Тапсырма: Мәтін ішінде кездескен мақалдарды тауып дәптерлеріңе
жазыңдар. Мағынасын түсіндір.
•Дәлелдеңіз-болжаңыз:
Тапсырма: «Қазақ баласы ар мен намыс иесі» мақалының негізгі ойы мен
тәрбиелік мәні. Өзің осы атаққа лайық не істеп жүрсің?
Топ басшысы жұмысты қорғайды.
«Басбармақ» әдісімен бағаланады.
12.
13. Аспанға қарап ай көрдім,
Төмен қарап жер көрдім.
Оңға, солға бұрылып,
Егеменді ел көрдім.
СЕРГІТУ СӘТІ
15. Шығарма-
ның аты
Кейіпкері Жақсы
қасиеттері
Ой тұжырым?
(кім үшін
соғысты?)
Жанұясы Еңбек жолы,
қызметі
Қандай атақ
берілді?
Топтық жұмыс: Постер құрады, қорғайды.
1-топ. Хронологиялық кесте (Кесте толтырады)
1.Оқиға қай жылы, қай айда болды?
2.Қандай оқиға болды?
3.Қандай мемлекеттер арасында болды?
4.Дивизия қай стансаға келіп түсті?
2-топ. Концептуалды карта (Кесте толтырады)
3-топ. Проблемалық сұрақ.
Бауыржан Момышұлына не үшін Кеңес Одағының батыры атағы берілді?
4-топ. Венн диаграммасы.
Соғыс Бейбітшілік
«Бағдаршам» әдісімен бағаланады.
16. ХІ. БАҒАЛАУ
«Һ-Автор орындығы» стратегиясы.
«Мен соғысты жек көрем...» бүгінгі сабақтан
алған білімін қорытуы арқылы сабаққа баға беру.
«Қошемет» әдісімен бағаланады
17. ХІІ. Рефлексия.
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі
арқылы кері байланыс жасайды.
Стикерге жазып «Білім ағашына»
жабыстырады.
18. ХІІІ. Үйге тапсырма.
«Идеал тапсырма» старегиясы. (Шығармашылық ізденіс
тапсырмасы)
-Ұлы Отан соғысы туралы деректер жинау;
-Нұркен Әбдіров туралы деректер жинау;
-Бауыржан Момышұлы туралы деректер жинау;
-Өзің тұрған жерде Кеңес Одағы батырлары атында көше, мектеп,
ескерткіштер бар ма?
-Эссе
-Бес жолды өлең