Заняття з математики "Подорож на кораблі "Рахувальний""
До публікації на Всеукраїнському порталі AneLok "Скарбничка вихователя"
Автор: Кацаєва Ольга Володимирівна. Вихователь. Дитячий садок «Журавка» Донецька обл., Олександрівський р-н, смт. Олександрівка.
Література: ж-л «Дошкільне виховання», «Джміль».
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Заняття з математики
1. Конспект заняття з математики у старшій групі.
Тема. Подорож на кораблі «Рахувальний».
Мета: ознайомити зі складом числа 6 з одиниць та попарно. Закріпити вміння
рахувати в межах 10; закріпити кількісну та порядкову лічбу в межах 10; розрізняти
об’ємні та площинні геометричні фігури. Розвивати мислення, увагу, пам’ять.
Виховувати наполегливість.
Матеріал: геометричні фігури, набір цифр, картки, іграшки, фланеграф, 10 чайок, 3
морських тварини.
Хід заняття
Вихователь: Усміхніться, любі діти,
Гостям нашим шліть привіти.
Час заняття розпочати
І сумлінно працювати,
Щоб почути у кінці, що усі ми молодці!
(Діти заходять у групу перед ними із стільців побудований корабель).
В.: Діти, погляньте сьогодні до нашої групи приплив корабель. На ньому написана
назва «Рахувальний». Які знайомі літери ви бачите в цій назві? (Відповіді дітей).
Добре! Капітан цього корабля Десяткін, запрошує нас у подорож океаном. (Діти
сідають на стільці).
В.: Ми вирушаємо. Діти, подивіться над нами пролітають морські птахи.
(На фланеграфі з’являються чайки).
- Порахуйте скільки їх?
Д.: Десять (10).
В.: Наш корабель вже у відкритому морі, погляньте у воді з’явилися морські
тварини. (На фланеграфі кит, дельфін, тюлень).
- Діти, порахуйте їх по порядку.
Д.:Один, два , три
В.: На якому місці тюлень, кит, дельфін?
Д.: На першому, на другому, на третьому.
В.: Діти ми в плаванні вже майже тиждень. Скільки це днів?
Д.: (7).
В.: Назвіть усі дні тижня по порядку.
Д.: Понеділок, вівторок, середа, четвер,п’ятниця, субота, неділя.
В.: Наша подорож продовжується. Діти, я бачу, що нашому капітанові потрібна
допомога. Він не може розібратися в картках. Допоможемо йому?
2. (Картки із зображенням предметів, а внизу картки – цифра. Діти, полічіть предмети і якщо потрібно,
замініть цифру).
В.: Діти, на морі часто бувають урагани, шторми. Ось і ми потрапили в шторм. Яке
лихо! Наш корабель потрапив на підводні камінні скелі-рифи й отримав пробоїни.
Вода починає швидко заповнювати корабель, і якщо ми не закриємо отвори, то
можемо потонути. Давайте зараз швиденько затулимо дірки у днищі нашого
корабля.( Вихователь роздає дітям картки з отворами у вигляді різних площинних геометричних фігур
різної величини).
В.: Діти, ми з вами потрапили на острів геометричних фігур. Давайте пошукаємо їх
тут. (Діти виходять з корабля, шукають геометричні фігури, приносять вихователю та кажуть, як вони
називаються. Добирають і закривають геометричними фігурами отвори в картках).
В.: Чим схожі квадрат на прямокутник? Як їх ще називають?
Д.:(Чотирикутники).
В.: Чим відрізняються квадрат і круг?
Д.: (У квадрата є кути, а у круга немає, тому його легко котити). Куб, куля (грані
немає).
В.: Нарешті нам вдалося врятуватись і врятувати корабель. Тепер ми можемо
спокійно розім’ятися після важкої роботи.
Фізкультхвилинка
Діти стають одне за одним, кладуть руки на плечі тих, хто стоїть попереду. На
рахунок «Раз!» - присідають, «Два!» - встають, «Три!» - йдуть, «Чотири!» стоять на
місці. Вправа повторюється 3-4 рази.
В.: Діти, я чую на острові крик, комусь потрібна допомога. Це мабуть пірати
заховали когось у печері. Треба їх знайти. (Підходять до стола, а під столом
іграшки).
Скільки собачок?
Д.: 1
Скільки білочок?
Д.: 1
Скільки кошенят?
Д.: 1 т. д.
Скільки всього іграшок? (6)
Із скількох одиниць складається число 6?
Д.: (6)
В.: Давайте спробуємо розділити іграшки на дві команди. (Діти розділяють іграшки на дві
команди).
1 та 5 = 6 5 та 1 = 6
2 та 4= 6 4та 2 = 6
3 та 3 = 6 3 та 3 = 6
В.: Діти ви дуже розумні і кмітливі, але нам час повертатися додому. Скоріше на
корабель!
Ось ми і вдома, закінчилась наша подорож. Чи сподобалася вона вам? Ми багато
чого навчилися: рахувати, використовуючи кількісну та порядкову лічбу; знайшли та
правильно назвали геометричні фігури. Познайомилися зі складом числа 6.
Мені дуже сподобалось, як ви уважно слухали один одного та дружно виконували
всі завдання.
3. Дидактичний матеріал
картки
Кацаєва Ольга Володимирівна. Вихователь. Дитячий садок «Журавка» Донецька обл.,
Олександрівський р-н, смт. Олексчандрівка.
Література: ж-л «Дошкільне виховання», «Джміль».