1. 1
ВІДДІЛ ОСВІТИ ДОБРОПІЛЬСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
МЕТОДИЧНИЙ КАБІНЕТ
Білозерська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів № 18
Добропільської міської ради
Урок з теми:
«Збираємось у подорож»
( 6 клас)
Підготувала:
вчитель предмету
«Англійська мова»
Спіцина ІринаСергіївна
м. Добропілля
2016
2. 2
6 клас
Тема: Збираємось у подорож.
Мета:
Навчальна:
закріпити та активізувати лексичні одиниці з тем «Транспорт», «Одяг»,
«Подорож»; активізувати вживання модального дієслова should; навчати
учнів використовувати вивчений лексичний та граматичний матеріал у
різних ситуаціях; формувати комунікативні компетентності учнів у процесі
оволодіння іноземною мовою; вчити учнів взаємодіяти у парах та групах.
Розвиваюча:
розвивати вміння та навички читання, аудіювання, мовлення та письма;
розвивати логічне мислення, зорову пам’ять та артикуляцію звуків
англійської мови, усні комунікативні вміння; створення умов для розвитку
мовної здогадки та уяви, мислення засобами мови.
Виховна:
виховувати зацікавленість до вивчення іноземної мови, культуру спілкування
іноземною мовою, естетичний смак та особисті якості учнів, толерантне
ставлення до оточуючих та їхньої думки.
Тип уроку: комбінований
Очікувані результати: учні володіють лексичним матеріалом з теми уроку
та вміють вживати модальне дієслово «should» у повсякденній діяльності .
Обладнання:наочний матеріал з теми, сині та жовті бейджики для поділу на
групи, роздатковий матеріал, мікрофон, мультимедійна презентація.
Умови оцінювання: за правильну відповідь учні отримують фішки-зірки та
у кінці уроку підводиться підсумок, за яким визначається відповідна
кількість балів і надається відповідна аргументована оцінка роботи учня на
уроці.
Хід уроку
( Перед початком уроку учням роздаються сині та жовті бейджики для
подальшого поділу на групи.)
І. Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення(4.5 хв)
( Слайд 1 )
1. Greeting (0.5 хв)
T: Good morning, my dear friends. I am glad to see you.
Ps: Good morning, teacher.
T: I see your eyes are full of great wish to study English. How are you today?
Ps: We are fine, thanks.
T: Thank you, children, take your seats, please.
2. Introducting of the topic. Aim(1 хв)
T: Today we are going to speak about travelling. We will improve our speaking,
listening, reading and writing skills, also we’ll practice the using of modal verb
3. 3
“should”. And the main thing – you will work out some advice for travelers. So,
the theme of our lesson is GOING ON A TRIP. ( Слайд 2 ) Our aim is to get
ready for a trip: to pack your suitcases with proper clothes and items, to know the
rules to keep during a trip, to know the signs and symbols you may find in a
strange place , to ask for information about the cruise and do the project.
3. Warming up
( Слайд 3 )
1) Phonetic exercise (0.5хв)
T: Let’s start with our rhyme “We go by car…” and practice sound {g}.
We go by car
And we go by train.
We go by boat
And we go by plane.
We go by land.
And sea and air.
We go, go, go…
From here to there.
2) Conversation:T – P1 – P2– P3… (1хв)
( Слайд 4 )
T: Travelling is very popular nowadays. What kinds of travelling can people travel
by?
Відповіді учнів
P: People can travel by…
3) Brainstorming (1.5хв)
( Слайд 5 )
T: Many people like to travel. What do you think, why do people travel?
Ps. (можливі відповіді учнів)
* to know more
* to have fun
* to relax
* to see interesting places
* to meet new friends
* to have a change
* to get new impressions
* to have a break
4. 4
* to leave home…
II. Основна частина уроку (35.5хв)
Preparing for the journey
1. Practicing vocabulary. Ex. 1 p. 102 (2хв)
T: Travelling around the world is impossible without clothes and other items.
People can’t leave without them. Let’s speak about clothes. Open your books and
do the task. Exercise 1 on page 102. Look at the pictures given below and say
which items
are perfect in cold weather?
are good to wear when it is hot and sunny?
are perfect for the beach?
can you wear in winter/ spring/ summer/ autumn?
Учні відповідають, спираючись на малюнки вправи та наочний матеріал.
2. Practicing grammar (3 хв)
Game “Snowball”, “Microphone” ( Слайд 6 )
T: Before travelling people pack their suitcases. We also have the suitcase.
Let’s fill it with necessary clothes. What should you take with you? Before
answering this question you are to divide into two groups. Your task is to
answer adding your idea to the previous ones. Take the microphone, please.
Team1 P1: I should take a blouse with me.
P2: I should take a blouse and shorts with me.
P3: I should take a blouse, shorts and sunglasses with me.
Ps…
Team2 P(1-...)
T: Tell me, please, what should you do before travelling? ( Слайд 7 )
P1: I should take a travel document with me.
P2: I should check a weather forecast.
P3: I should …
3. Group work (4хв)
( Об’єднання в групи здійснюється за синіми та жовтими бейджиками)
5. 5
T: Do you know that good beginning makes a good ending. So you should know
some rules to avoid difficulties while travelling. You will work in groups. Each
group gets a task. You think, discus and suggest your ideas to the class.
( Слайд 8 )
Group1. When we travel we should keep the rules. Your task is to separate the
phrases into two columns and tell us these rules. (HO1)
Rules to keep
should shouldn’t
1 Speak to the driver
2 Be careful
3 Inform the teacher if you have problems
4 Behave well
5 Put your arms outside the window
6 Stick together
7 Go anywhere alone
8 Ask the policeman for help if you are lost
9 Litter
10 Speak in a loud voice
( Слайд 9 )
Group2. When we travel we see a lot of symbols and signs. We should know what
they mean. Your task is to match the symbols and their names and tell us. (HO2)
(Вчитель готує набір знаків-малюнків заздалегідь.)
6. 6
Coffee shop, information, hotel, taxi, bus stop, water, restaurant, telephone, famous
sights, hospital.
4. Speaking (4хв)
( Слайд 10 )
T: Now we have packed our suitcases, know the rules and some symbols. So it’s
time to discuss what way of travelling to choose. Do you have any ideas?
P1: I think we can travel by train. When we go by train we have speed and comfort.
We can see a lot of things from the train window.
P2: I don’t like the idea. The trains are not comfortable and not clean. Besides,
there are too many people.
P3: For me, there is nothing like travelling by plane. It is the fastest way of
travelling. The seats are comfortable. We can read or sleep during the journey.
P4: But planes don’t fly in bad weather. And it is very expensive to travel by plane.
Let’s go by car.
P5: It’s a good idea but there are only 5 seats in the car and we are 14.
P6: To my mind the best way of travelling for a group of people is by bus. Besides,
there is a guide in the tourist bus. He or she can tell many interesting things and tell
many interesting stories.
T: Do you have any ideas?
P7: I would like to travel by …
P8: I have never travelled by …
P9: I’d like to travel by ship. I think it’s convenient because you can do lots of
things at the same time during travelling by ship.
5. Physical exercise (1.5 хв)
7. 7
( Слайд 11 )
T: It’s so great you’ve remembered about such advantages of travelling by ship.
But now it’s time to move a little and to sing the song “If you’re happy.”
Учні співають пісню та виконують дії.
6. Listening, reading and acting out (13хв)
( Слайд 12 )
T: I suggest you to choose a ship for travelling and speak about the cruise. Doing
this task you’ll be able to ask for some information about the cruise.
1) Pre-Listening activity
a) Speaking T-Class
T: Look at the dialogue (HO3). The sentences below are from the following
dialogue. Where does the dialogue take place: at a travel agent’s or on a
cruise ship? What are the people talking about?
b) T: You are to read this dialogue and fill in the gaps with the sentences.
Учні читають діалог та заповнюють пропуски поданими реченнями.
2) While-Listening activity
T: While listening you may check if you did the previous task correctly.
3) Post-Listening activity
a) T: Read again and mark the sentences (1-4) T (true) or F (false).
По закінченню учні у парах обмінюються роботами та перевіряють
правильність виконання завдання, звіряючись зі слайдом №13 та отримують
відповідну кількість фішок-зірок за правильні відповіді. ( Слайд 13 )
b) T: Who wants to read this dialogue? Who is the travel agent? Who is the
man?
Спочатку діалог читають всі учні разом ( дівчата – тур агент,
хлопці – чоловік), потім пари читають за ролями естафетою.
c) Pair work. Acting out
T: My dear pupils, please, take HO4. ( Слайд 14 )
8. 8
Т: You’ve seen this advert in a newspaper. Call the travel agent’s and act out
a dialogue, similar to the one, you’ve just listened.
Учні працюють у парах, вчитель слідкує за
правильністювиконання завдання. Потім 2-3 пари інсценують діалоги.
7. Relaxation moment ( 1.5хв)
Звучить аудіозапис шуму моря. ( Слайд 15 )
T: Please, sit comfortably. Close your eyes. Imagine you are a passenger of a white
beautiful cruise ship. You are on the outside deck, sitting in a soft armchair,
watching the seagulls and listening to the waves splashing.
8. Project work. Group work (6хв)
( Слайд 16 )
( Для розподілу на групи перед кожним учнем на парті лежить
малюнок. Група 1 – cars, група 2 – ships, група 3 – planes.)
T: I think, you are in a good mood and ready for making a project. Please,
write 3-4 sentences, including a piece of advice for travelers: on business
(group “cars”), for pleasure (group “ships”) and for educational purposes
(group “planes”). You may use pencils and make your cards brighter.
Члени кожної групи систематизують поради і розробляють листівку, в якій
їх викладають. Представники кожної групи презентують свої листівки і
зачитують поради для мандрівників.
III. Заключна частина уроку (5хв)
1. Summary (2хв)
Speaking T-Class
T: Our lesson is coming to an end. Now I know that you are ready for a trip.
What activities were the most interesting for you? What did you like?
2. Evaluation (2хв)
Оцінка учнів визначається за кількістю отриманих фішок, тобто
найбільша кількість фішок дорівнює найвищому балу, але вчитель
паралельно дає вербальну аргументовану оцінку роботи учнів на уроці.
3. Homework. Ex. 7 p. 104 (1хв)
Учні отримують диференційоване домашнє завдання. ( Слайд 18 )
9. 9
T: Your homework is to write an email to your English-speaking friend who
is coming to Ukraine in spring. Write what clothes he/she should take with
him/her and what places you are going to visit.
T: Pupils who have difficulties with writing emails may do Ex. 6 on p. 104.
They are to fill in should or shouldn’t in writing, but they’ll have mark “8”
for correct task.
( Слайд 19 )
T: Thank you for your work today. I can say that you really worked well and
have shown what smart students you are. I am really proud of you.
Література
1. Англійська мова ( 6-й рік навч.): підруч. для 6 кл. загальноосвіт.
навч. закл. / А.М.Несвіт. – Київ: Генеза, 2014. – 224.
2. Upstream Elementary A2: Virginia Evans, Jenny Dooley. – Express
Publishing, 2006. – P.28-29, 112.
3. http://vk.com/id132785504?z=video132785504_170999270%2Ffe9b2
d6f055f480ac3
4. https://www.youtube.com/watch?v=ErJkfteItvw&feature=share
10. 10
Додаток 1
Song
If you're happy and you know it, clap your hands. (2 times)
If you're happy and you know it, then, your face will surely show it,
If you're happy and you know it, clap your hands.
If you're happy and you know it, stomp your feet. (2 times)
If you're happy and you know it, then, your face will surely show it,
If you're happy and you know it, stomp your feet.
If you're happy and you know it, shout “hurray”. (2 times)
If you're happy and you know it, then, your face will surely show it,
If you're happy and you know it, shout “hurray”.
If you're happy and you know it, do all three. (2 times)
If you're happy and you know it, then, your face will surely show it,
If you're happy and you know it, do all three.
11. 11
Додаток2
HO1
Rules to keep
Speak to the driver, be careful, inform the teacher if you have problems, behave well,
put your arms outside the window, stick together, go anywhere alone, ask the
policeman for help if you are lost, litter, speak in a loud voice.
should shouldn’t
12. 12
Додаток3
HO3
Was that the Mediterranean or the Caribbean cruise?
Prices start from $450 per personif you share a twin cabin.
When would you like to go?
How may I help you?
A: Good morning – Sunrise Travel. 1)__________________________
B: Hi! I’ve just seen an advert for a cruise in the newspaper and I’d like to find out
more about it.
A: Certainly. 2)_______________________________________
B: Actually, I can’t remember now! Which one would you recommend?
A: Well…3)____________________________________________
B: Erm… early summer if possible.
A: Right, well, there’s a Mediterranean cruise departing on 11th June for eight
nights.
B: OK. How much does that cost?
A: 4)_____________________________________________________
B: That sounds great. I’ll discuss it with my wife and get back to you tomorrow
morning.
A: Certainly, sir, goodbye.
T/F
1. The man saw the advert in a magazine.
2. The man knows exactly what he wants.
3. The man wants to go on holiday.
4. The man is married