1. ВІДДІЛ ОСВІТИ
ДОБРОПІЛЬСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
МІСЬКИЙ МЕТОДИЧНИЙ КАБІНЕТ
Білозерська загальноосвітня
школа І – ІІІ ступенів№14
Добропільськоїміськоїради
Донецькоїобласті
ПЛАН – КОНСПЕКТ УРОКУ
Велика Британія : розташування та клімат.
8 клас
Підготувала:
учитель англійської мови
Білозерської ЗОШ
І – ІІІ ступенів №14
Борцова О.Ю.
2017 рік
2. Клас : 8
Урок : 59
Тема : Велика Британія . Україна.
Підтема : Велика Британія : розташування та клімат.
Мета : розширитизнання учнів про розташування та клімат Великої
Британії; розвиватисоціокультурну та соціолінгвістичну компетенції учнів.
Завдання :
навчальні: формуватинавички вживання нових ЛО ;
вдосконалитинавички аудіювання тексту у звукозапису;
сприяти розширенню країнознавчогокругозору;
розвивальні: розвивативміння працювати з інформацією,
медіа, комп‘ютером ;
розвиватимовленнєву компетенцію( уміння розуміти зі слуху
зміст автентичних текстів (аудіювання));
розвивативміння адекватно використовуватинабуті знання та
вміння під час спілкування англійською мовою;
виховні: вчити розуміти важливість оволодіння англійською мовоюі
потребикористування нею як засобом спілкування;
виховувати культуру спілкування, мовнийтакт і культурну
толерантність.
Тип уроку: урокформування та вдосконалення вмінь та навичок
(із застосуванням ІКТ).
Обладнання:підручник, ММК (комп’ютери, підключені до мережі
Інтернет), картки для роботив парах, картки для створення груп, аудіо запис
фізкультхвилинки.
Хід уроку/ Sequence
I. Вступ/ Introduction (4-5хв)
1. Привітання/ Greeting:
Teacher (T): Good morning my dear pupils! I’m glad to see you at our lesson/
How are you today? (pupils answer).
3. 2. Перевірка домашньогозавдання/Checking onhomework.
T: You have done ex. 7 on page 210 at home. Let’s check your homework .
(5 учнів за вибором вчителя читають виправлені речення, вчитель
контролюєправильність виконання завдання; декілька зошитів вибірково
перевіряються, інші зошити збираються в кінці уроку)
3. Повідомленнятеми та мети уроку/ Introducing the topic and the aims
of the lesson.
Мотивація/Motivation
T: I hope that today’s lesson will be interesting and useful for you. We’ll
speak about beautiful country Great Britain. You know why do we learn
English. We vhave discussed it many times. But what for do we learn
geographical position and climate of UK?
(Answers: - for future travellings;
- To broaden our knowledges about this country;
- If we want to learn a language, we should learn everything
about the country: geographical position, climate, culture,
traditions etc.)
You have already learned some facts about that country. And I think you are ready
for the work.
4. Уведенняв іншомовну атмосферу/Warming up.
Вікторина“GreatBritain”
T: Let’s refresh your memory and remember some facts about the UK. Listen
and choosethe right answer to complete the sentences.
1) The official name of the country is…
a) The United States of Great Britain
b) The United Kingdom of Great Britain and Ireland
c) The United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
2) There are … parts of the UK.
a) 3
b) 6
4. c) 4
3) … is the capital of Great Britain
a) Paris
b) London
c) New York
4) London stands on the river…
a) Mississippi
b) Thames
c) Murray
5) What are the 4 parts of the country?
a) England, Scotland, Ireland, Canada
b) England, Poland, Wales, Ireland
c) England, Scotland, Wales, Northern Ireland
6) The head of the UK is…
a) The president
b) The queen
c) The king
II. Основна частина/The main part. (35 хв)
1. Watching a video/Переглядвідео.
(вчитель пропонуєучням зайняти місця біля комп’ютерів та перейти на сайт
за посиланням http://learnenglish.britishcouncil.org/en/uk-culture/climate-and-
geography )
a) Before you watch press on the “Preparation” and match the phrases in the
table to their definitions.
5. Definitions:
a. to be made or formed of
b. be in a particular place or position
c. next to
d. clearly separate and different
e. wild, not even, difficult to travel over
f. small in number and over a large area
g. having lots of parts higher than the surrounding land
h. having something to be proud of
i. which blows in a particular place
j. short periods of a particular type of weather
T: Check your answers by pressing “Finish”
Keys: 1-d, 2-h, 3-f, 4-b, 5- c, 6-g, 7-e, 8-a, 9-j, 10-i.
b) Watching and listening to the video/ Перегляд відео
T: And now let’s watch the video “UK culture – climate and geography”
(учні дивляться відео) – 2.44 minutes.
c) After watching/ listening task:
T: Press on the “Task1”. Read the questions and select the right answer.
(учні виконують тестові завдання)
1. The United Kingdom contains
a. a hundred of small island.
b. hundreds of small islands.
c. thousands of small islands.
2. England consists mainly of
a. low land with a few mountains.
b. highlands and lowlands.
c. mountains and lowlands.
3. The highlands of Scotland have
a. few people and many mountains.
b. many people and few mountains.
6. c. many people and many mountains.
4. Most people in Scotland live
a. in the Highlands.
b. in the mountains.
c. in the Lowlands.
5. The Atlantic Ocean brings lots of
a. cold windy weather.
b. wet but not too cold weather.
c. cold and wet weather.
T: Let’s check your answers. Press on “Finish”. Have you done everything
correctly? Was this task difficult for you? All right. The next task (Task 2) is to
match the numbers in the box to make facts about the UK.
T: Check your answers pressing on “Finish”.
Keys: 1-22, 2-700, 3-2, 4-150, 5-300, 6-4.
2. Читання/ Reading.
a) Learning new words/ Ознайомлення учнів з новими ЛО (с.213)
(деякі слова та фрази вже знайомі учням; інші вчитель вимовляє, учні
повторюють декілька разів, потім перекладають самостійно або за
допомогою вчителя)
b) Silent reading / Читання мовчки (ex. 2(b), p. 213)
(учні самостійно читають текст вправи)
7. с) After reading task / Перевірка розуміння прочитаного (ex. 3, p. 214)
Вправа «Мікрофон»
T:Let’s make a circle and ask and answer some questions from the exercise
3 on page 214..
(учні стають в коло і задають один одному по черзіпитання з вправи (або
свої)і відповідають, використовуючиотримануінформацію, передаючи по
колу мікрофон. Вчитель контролює правильність виконання завдання)
3. Фізкультхвилинка/ Physical activity
T: Are you ready to shake it? Where are your shoulders? – Here they are!
Shake your shoulders, shake, shake,
You can do it too!
Shake your shoulders, shake, shake,
Shaking is fun to do!
-Where are your knees? - Here they are!
Shake your knees, shake, shake,
You can do it too!
Shake your knees, shake, shake,
Shaking is fun to do!
-Where is your head? - Here it is!
Shake your head, shake, shake,
You can do it too!
Shake your head, shake, shake,
Shaking is fun to do!
-Where are your hands? - Here they are!
Shake your hands, shake, shake,
You can do it too!
Shake your hands, shake, shake,
Shaking is fun to do!
-Where is your bum? - Here it is!
Shake your bum, shake, shake,
2
2
2
2
2
8. You can do it too!
Shake your bum, shake, shake,
Shaking is fun to do!
Lower, lower, lower, lower, stop!
Good job!
4. Практикування у вживанні ЛО теми/ Practice
T: Well done! Thank you very much! You are very attentive and active today.
Let’s continue our work. Look at the map on page 213 and complete the
sentences on the cards.
(учні заповнюють пропускив реченнях, використовуючиЛО урокута
користуючись картоюБританії на с. 213)
1) If you want to reach Great Britain, you have to cross the …(North sea and
English channel)
2) The UK … in the north-west of Europe. (is situated)
3) The British Isles is the name for a collection of about 2000 … (small islands)
4) Northern Ireland is … from the Great Britain by the Irish sea. ( separated)
5) Scotland … the northern part of Great Britain. ( is)
6) The Gulf … keeps the weather warm in Scotland, so the temperature is
sometimes only few degrees below … . (stream, zero).
T: Please, ... (Olexandr/Amina, Diana…), read your sentences.
(учні зачитують доповненіречення, вчитель контролює правильність
виконання завдання)
5. Аудіювання й усне мовлення / Listeningand speaking
a)T: As you know one of the Britain’s favorite topics of conversation is the
weather. Watch this video and see how a weather forecast is made.
(перегляд відео файлу)
b) T: Now find the weather forecast for tomorrow in London and try to make
your own in groups of 4. Choosethe card and find the members of your group.
(учні об’єднуютьсяв 4 групи по 4 учні в кожній за допомогою карток;кожна
група протягом 2 хвилин повинна знайти в Інтернеті прогноз погодина
9. наступний день і виступити з ним. По закінченні часу представникигруп
повідомляють свій прогноз погоди.)
III. Заключначастинауроку(5 хв)
1. Підсумки уроку.
Рефлексія
T: You worked hard today. And even learned how to make a weather forecast.
And now please, complete the sentences to summarize your work today:
I have learned …. at our lesson.
… was easy/ difficult for me.
I should practice ….. more.
I am/ I am not satisfied with my work today.
I liked/ didn’t like the lesson because…
(учні доповнюють речення, підводячипідсумки своєї роботина уроці)
2. Домашнє завдання: answer the questions of exercise 3 on page 214.
3. Завершення уроку.
T: Thank you for your work today. Our lesson is over. Have a nice day!
Goodbye!
Pupils: Goodbye!
13. Додаток2
1) If you want to reach Great Britain, you have to cross the …
2) The UK … in the north-west of Europe.
3) The British Isles is the name for a collection of about 2000 …
4) Northern Ireland is … from the Great Britain by the Irish sea.
5) Scotland … the northern part of Great Britain.
6) The Gulf … keeps the weather warm in Scotland, so the temperature is
sometimes only few degrees below … .