1. Управління освіти Світловодського міськвиконкому
Загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №10
ПРАКТИЧНА РОБОТА
“Площа та об’єм класної кімнати”
(заняття літньої навчальної практики
математика, 5 клас)
Підготував
учитель математики
Литвиненко О.С.
м.Світловодськ
2014 р.
2. 2
Тема: Розв’язування задач на обчислення площі прямокутника та об’єму
прямокутного паралелепіпеда. Практична робота “Площа та об’єм кімнати”.
Мета: Навчити застосовувати набуті уміння і навички з обчислення площі
прямокутника та об’ємупрямокутногопаралелепіпеда до розв’язування задач
практичного змісту. Розвиватипросторовууяву, пам’ять та логічне мислення.
Виховувати уміння працювати в команді, дотримуватися правил безпеки
життєдіяльності, формувати здоров’язберігаючу компетентість учнів.
Обладнання: метрові лінійки або рулетки
Хід уроку
⓿ Організація уроку
Перевірка санітарно-гігієнічного стану класної кімнати, готовності
класу до проведення заняття.
❶ Актуалізація опорних знань
Пригадування учнями теоретичного матеріалу (учні наводять
теоретичний матеріал про площу та об’єм, починаючи свої виступи з “А я
знаю, що…”)
Бінарний диктант (учням зачитуються твердження, а вони, якщо
твердження правильне, у зошиті ставлять цифру 1, у протилежномувипадку –
0)
1. За одиницю виміру площі обирають площу квадрата, сторона якого
дорівнює одиничному відрізку (1)
2. Виміряти площу фігури означає виміряти її довжину і ширину (0 –
підрахувати, скільки одиничних квадратів вона містить)
3. Площа прямокутника обчислюється за формулою 𝑆 = 𝑎 + 𝑏 (0 – 𝑆 =
𝑎𝑏)
3. 3
4. Площа квадрата обчислюється за формулою 𝑆 = 𝑥2
(1)
5. Однією з одиниць вимірювання площі є квадратний гектар (0 – просто
“гектар”)
6. 1 м2=100 см2 (0 – 10 000 см2)
7. Вимірами прямокутного паралелепіпеда є його довжина, ширина і
висота (1)
8. Щоб обчислити об’єм прямокутного паралелепіпеда потрібно
перемножити його довжину, ширину і висоту (1)
9. Об’єм куба з ребром 4 м дорівнює 12 м3 (0 – 64 м3)
10. 1 м3 = 1000 см3 (0 – 1 000 000 см3)
Перевірка результатів диктанту, опрацювання неправильних відповідей
учнів. Правильна комбінація: 1001001100
❷ Мотивація навчальної діяльності
Повітря
Повітря і не видно, і не чути.
Але без нього нам не обійтись.
Не можна ні хвилиночки пробути.
Ось ти навколо себе подивись.
Все дихає: листочок і травичка,
Метелик, що над квіткою летить.
І дише рибка й рак, і дише річка...
Повітря треба кожному, щоб жить.
А он несуть вітри хмаринку білу,
Щоб дощик на поля й ліси пролить.
А он у небо пташка полетіла,
А без повітря як вона злетить?
Повітря — це велике диво, діти.
4. 4
І все життя — це казка чарівна.
І кожній миті треба нам радіти,
Земля казкова і у нас одна.
(Н.Красоткіна)
Яке значення має повітря в житті людини? Чи можна якось виміряти
кількість повітря? В яких випадках знати цю кількість просто необхідно?
Відповіді учнів. (на підводному човні, у шахті, на космічному кораблі тощо)
Бесіда вчителя про важливість повітря для забезпечення життєдіяльності
людини.
А чи відомо вам, що кількість повітря регламентується не тільки на
підводному флоті, а й в усіх навчальних закладах? Так, відповідно до такого
документу як Державні санітарні правила і норми на одного учня має
припадати по 2,4 м2 площі класу. Скільки ж тоді повітря у класній кімнаті
припадає на кожного з нас?
Про це ми сьогодні дізнаємося в ході практичної роботи.
❸ Постановка завдання. Організація його виконання
Клас ділиться на групи. Кожній групіставиться завдання виміряти площу
якоїсь класної кімнати школи. Розподіл кімнат здійснюється жеребкуванням.
Вчитель пояснює, що вимірювання довжини і ширини класної кімнати
найдоцільніше здійснювати кроками, тому учні в групі визначають довжину
кроку кожного з них за допомогою вимірювальних засобів.
❹ Виконання практичної роботи
Групи учнів йдуть до класних кімнат, площу яких їм потрібно визначити
і виконують потрібні вимірювання, після чого повертаються назад і проводять
необхідні обчислення. Вчителем заздалегідь підготовлена інформація про
5. 5
кількість учнів, які навчаються в тих класних кімнатах, використовуючи ці
дані учні розраховують площу, яка припадає на 1 учня і звіряються з
нормативними вимогами. Після того, як обчислена площа класних кімнат,
учитель повідомляє учням висоту стелі і групи розраховують об’єм класних
кімнат і кількість повітря, що припадає в них на одного учня. Учитель
перевіряє правильність виконаних розрахунків.
❺ Звіти груп
Учні визначають в кожній групі по одному спікеру, який представляє
результати роботи.
❻ Підведення підсумків
Запідсумками проведеної роботиучніроблять висновкипроте, наскільки
багато місця в кожній класній кімнаті і про те, чомуне можна бігати по класу.
Виходячи з даних про кількість повітря, що припадає на одного учня діти
розробляють пам’ятки та, за наявності часу, плакати про дотримання
повітряного режиму і приходять до висновку про важливість регулярного
провітрювання, а також шкоду для здоров’я, яку завдає витирання крейди з
дошки сухою ганчіркою та підмітання підлоги не зволоженим віником.
❼ Заключне слово вчителя
Вчитель відзначає роботу груп та отримані ними результати, акцентує
увагу учнів на тому, що боротися з пилом необхідно не тільки у школі але й
вдома – шляхом систематичного щотижневого вологого прибирання у
квартирі.
Хто здоровий, той сміється,
Пісня радісна лунає.
Він ніколи не здається,
Бо у серці мужність має.
6. 6
Хто здоровий, той не тужить,
Бо немає місця тузі.
Він хороший, вірно дружить,
І повсюди в нього друзі.
Хто здоровий, той багатий —
Величезний скарб тримає.
З добрим серцем, не пихатий,
А в душі він сонце має.
Хто здоровий, той працює,
Вчиться радісно й завзято.
Він співає і танцює
Й кожен день у нього свято.
Хто здоровий — скрізь встигає,
Дух і сила є у нього.
Він чудове тіло має
Й завжди добре все в такого!
(Н.Красоткіна)
То ж бажаю вам дбати про своє здоров’я щоб у вас усе було добре.
7. 7
Використані джерела:
Мерзляк А.Г., Полонський В.Б., Якір М.С. Математика: Підручник для
5-го класу. – Х.: Гімназія, 2005.
Корнієнко Т.Л. Математика. 5-6 класи / Т.Л.Корнієнко, В.І.Фіготіна. –
Х.: Видавництво “Ранок”, 2010.
Державні санітарні правила і норми влаштування, утримання
загальноосвітніх навчальних закладів та організації навчально-
виховного процесу ДСанПіН 5.5.2.008-01
http://krasotkina.com/content/вірші/Повітря.html
http://krasotkina.com/content/бесіди/За_здорове_життя.html
http://refs.co.ua/53169-
Gigienicheskaya_ocenka_mikroklimata_klassnoiy_komnaty_ee_insolyacion
nogo_rezhima_iskusstvennogo_i_estestvennogo_osvesheniya.html