SlideShare a Scribd company logo
Харківська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 93
Харківської міської ради Харківської області

Урок на тему:
Додатні та від’ємні числа. Координатна пряма. Модуль
числа.

6 клас

Вчитель математики Курякова Т. Є.

Харків 2012 р.
6 клас
Тема: « Додатні та від’ємні числа. Координатна пряма. Модуль числа.»
Мета: узагальнити і систематизувати знання, вміння та навички учнів;
виявити рівень засвоєння знань учнями;
ознайомити з історичним матеріалом;
розвивати кмітливість, увагу, логічне мислення, тренувати вміння
працювати в групі і самостійно;
виховувати у дітей пізнавальний інтерес, прививати любов до
рідного міста, формувати вміння
знаходити інформацію
за
допомогою комп’ютера, відрізняючи потрібну інформацію від
непотрібної, глибоку від поверхневої, корисну від беззмістовної
та шкідливої.
Тип уроку. Урок узагальнення та систематизації знань, умінь і навичок.
Обладнання: дидактичний матеріал, картки із завданнями для самостійної
роботи, фото з історичними архітектурними пам’ятками
Харкова.

Хід уроку
І. Організаційний момент
Учні класу об’єднуються у дві команди, кожна команда обирає
капітана.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. Шановні учні! Ми присвятимо урок нашому рідному
місту Харкову. Наше місто стало батьківщиною багатьох наукових і
технічних відкриттів завдяки тому, що воно мало високорозвинену науку,
економіку, промисловість, культуру. Харкову належить першість у багатьох
відкриттях і досягненнях світового і вітчизняного рівня.
Розв’язуючи завдання з вивченої теми, ви підніметесь ще на одну сходинку,
що веде в Країну знань, дізнаєтесь, коли і в яких відкриттях Харків був
першим, зможете порадіти за свої математичні досягнення і надбання рідного
міста. Ви знаходили інформацію про Харків за допомогою комп’ютера – це
справжнє мистецтво. І ним потрібно навчитися володіти. Адже діти повинні
відрізнити потрібну інформацію від непотрібної, глибоку від поверхневої,
корисну від беззмістовної та шкідливої.
Виступ учня. Існує небезпека для здоров’я від того, що діти довго
вдивляються у монітор – від цього псується зір. Під час роботи з
комп’ютером шкідливими факторами є електромагнітне випромінювання і
статична електрика. Виміри, які зробили експерти Російської академії наук
показали, що вона є такою ж, як і радіаційний фон землі. Електромагнітне
випромінювання від якісного комп’ютера відповідає нормативам. Однак із
бокових і задніх стінок комп’ютера низької якості рівень електромагнітних
випромінювань може бути підвищеним. Також у приміщенні, де працює
комп’ютер, змінюється рівень вологості повітря. Діти можуть болісно
реагувати на такі зміни: у них може з’явитися сухість в горлі,
покашлювання . На сьогоднішній день основний принцип роботи з
комп’ютером – самостійний пошук інформації. Для користувачів тут є свої
плюси і мінуси. Позитивною є можливість самостійної праці. Користувачі
навчаються орієнтуватися в мережевому просторі, відбирати потрібні
документи з величезного інформаційного масиву.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
1. Учні звіряють свої результати з відповідями, підготовленими на дошці.
2. Відповіді на запитання, що виникли у учнів під час виконання
домашніх вправ.
3. Історичні довідки.
З кожної команди виступає один представник із повідомленням
Від 1-ї команди «Коли виникли від’ємні числа?»
Від'ємні числа люди винайшли значно пізніше, ніж натуральні
числа і звичайні дроби. До ідеї від'ємного числа першими прийшли китайці у II
ст. до н. є. Необхідність введення нових на той час чисел обумовлювалась
проблемами самої математики — від'ємні числа потрібні були для розв'язування
рівнянь. Потім індуси дали тлумачення додатних і від'ємних чисел у вигляді
«майна» і «боргу».
У Європі від'ємні числа почали використовувати, починаючи з XII
ст. Однак ставились до від'ємних чисел з недовірою, називаючи їх
«фіктивними», «абсурдними», «хибними» тощо. «Справжніми» числами
вважали лише додатні числа. Тільки у XVII ст., коли видатний французький
математик Рене Декарт (1596 - 1650) запропонував зображувати від'ємні та
додатні числа точками координатної прямої, від'ємні числа були повністю
визнані й стали повноправним атрибутом математики.
Від 2-ї команди «Необхідність у від’ємних числах»
Першими зустрілися з потребою у від'ємних числах географи,
моряки, картографи, оскільки їм необхідно було характеризувати положення
міст, розміщених на північ чи південь від головного міста, і на захід чи схід
від нього. Головними місцями відліку були вибрані екватор і Грінвічський
меридіан. Пізніше в археологів, істориків виникла потреба характеризувати
шкалу часу.
Геологам потрібно було характеризувати нерівності земного
рельєфу, а саме — висоту гір, глибину впадин морів і океанів, приймаючи за
початок рівень моря.
Фізикам, інженерам, астрономам, лікарям потрібно було вимірювати
температуру. У XVIII ст. шведським ученим Цельсієм (1701 - 1744) була
запропонована вимірювальна шкала, у якій за початок відліку (нуль) була
прийнята температура плавлення льоду, а температура кипіння води — за
100° С.
IV. Актуалізація опорних знань
1. Учні двох команд по черзі ставлять один одному запитання (кожна
правильна відповідь – 1 бал)
Запитання
1) Які числа називаються додатними?
2) Які числа називаються від’ємними?
3) Яке число не є ні від’ємним, ні додатнім?
4) Які числа називаються протилежними?:
5) Які числа називаються натуральними?
6) Які числа називаються цілими?
7) Які числа називаються раціональними?
8) Що називається модулем числа?
9) Як порівняти від’ємне число з нулем?
10)
Як порівняти додатне число з від’ємним?
11)
Як порівняти два від’ємних числа?
12)
Що таке координатна пряма?
13)
Що називають координатою точки?
14)
Як порівняти числа за допомогою координатної прямої?
2. «Мозковий штурм» (розгадати кросворд)
1
2
3
4
5
6

1) -7, 0, 8 – це приклади … чисел (цілих)
2) Числа додатні, від’ємні і число 0 – це числа … (раціональні)
3) Як називають числа 2 і -2? (протилежні)
4) Число, що показує положення точки на координатній прямій, це його
… (координата)
5) Для позначення від’ємних чисел використовують знак … (мінус)
6) З двох чисел більшим вважають те, зображення якого на координатній
прямій міститься … (правіше)
Учитель. Ключове слово кросворда – Харків. Щоб дати відповіді на
запитання, пов’язані з містом Харків, проведемо серед двох команд гру «Хто
швидше». Звичайно, під час гри використовуватимемо знання з математики.
V. Розв’язування вправ.
Гра «Хто швидше» (кожна правильна відповідь 1 бал)
Запитання. Дізнайтеся, в якому році в Харкові відкрито перший в
Україні університет?
1. На термометрі -4°С. яку температуру покаже термометр, якщо
стовпчик ртуті:
а) підніметься на 22°С
б) опуститься на 18°С
в) підніметься на 5°С
Утворивши з отриманих відповідей одне число, матимемо 1805 рік
Запитання.
В
якому
році
відкрито
першу
публічну
(загальнодоступну) бібліотеку?
2. Які з чисел -18; 0,8; 8; -4,5; 0,5; 6 є
а) від’ємними
б) натуральними
в) цілими
З модулів цілих чисел утворимо число, що і вказує рік відкриття бібліотеки
(1886р.).
Запитання. В якому році в Харкові здійснено першу в Європі
штучну реакцію розщеплення атомного ядра?
3. Істинне чи хибне висловлювання?
а) 5,4 ∈ Ζ
б) 1 ∈ N
в) 0 ∈ N
г) -3,5 ∈ Ζ
д) 9 ∈ Ζ
е)4 ∈ R
є)1,2 ∈ Ζ
ж) 0 ∈ Ζ
Послідовно записані числа з істинних висловлювань утворять число, яке є
відповіддю на запитання (1940р.).
Запитання. В якому році Харків був проголошений першою
столицею України?
4. Скільки цілих чисел розміщені між числами:
а) 5,6 і 6,5
б) -7,3 і 1,2
в) -2,7 і -3,4
г) -1,2 і

6

1
3

Із отриманих чисел утворіть число, яке є відповіддю на запитання (1918 р.)
Запитання. В якому році в Харкові сконструйовано найвідоміший у
світі танк Т-34?
5. На координатній прямій зображено точки
а) A(-7) і B(-6)
б) C(-1) і D(8)
в) K(-4) і N(36)
Знайдіть відстані між точками, які і утворять шукане число (1940р.)
Запитання. В якому році в Харкові почала працювати перша в
Харкові радіостанція?
6. Розмістіть числа в порядку зростання: -1,2;

3

1
7

; -18; 7; -0,3; -19; 24.

Модулі найменшого і найбільшого утворять число, яке і є відповіддю (1924
р.)
Запитання. В якому році в Харкові збудована перша в країні
висотна залізобетонна споруда Держпром?
7. Розв’яжіть рівняння:
а) –х=-19
б) –(-х)=2
в) –(-х)=-(-9)
Із розв’язків рівнянь утворіть число, яке є відповіддю на запитання (1929 р.)
Запитання. В якому році в Харкові відкрито першу в Україні студію
телевізійного мовлення?
8. Розв’яжіть рівняння:
а) |x|+10=11
б) 2|x|=18
в) 57-|x|=|-2|
Додатні корені складуть шукане число (1955 р.)
9. Запитання. В якому році почав діяти перший в Україні швидкісний
експрес Харків-Київ? Відповідь отримаємо, розв’язавши задачі.
1) Маша зайшла в ліфт дванадцятиповерхового будинку на 7-му
поверсі, проїхала 4 поверхи і вийшла. На якому поверсі вийшла
Маша?
2) Якщо мале підприємство має на рахунку в банку 10 тис. грн., то
кажуть що воно має +10 тис. грн. Якщо ж підприємство взяло у банку
10 тис. грн. кредиту, то, кажуть, що воно має -10 тис. грн. Скільки
грошей має мале підприємство, якщо воно має на рахунку 7000 грн.;
взяло у банку кредит 7500 грн?
3) Протягом дня равлик відповз від гілки вгору по дереву на 32 см., а
протягом ночі опустився на 23 см. На скільки см від гілки
перемістився равлик протягом 2-х діб?
4) Села A, B, C, D розташовані на прямолінійному шляху, що йде з
півночі на південь. Відомо, що село А розташовано південніше від
села В на 12 км., село С – північніше від села В на 6 км., село D –
південніше від села С на 10 км. Із села В у південному напрямі виїхав
велосипедист і, проїхавши 6 км., зупинився. Чи проїхав велосипедист
якесь із названих сіл?
Код для розшифрування
7000; -7500
D
0
0

18
2

11,7
2
(2002 р.)

10.Знайдіть значення виразу і відгадайте слово
а) |-8|+|-9|;
б) |-6|-|0|;
в) |-14|×4;
г) 120÷(|-3,3|+|-6,7|);
д) (28,1+|-16,9|)÷ 1 2 ;
е) (|-3,5|+|-6,5|)×4,5.
Код для розшифрування
90
6
45
Р
А
К

12
Х

17
В

(Харків)
Самостійна робота
2 учні від кожної команди працюють біля відкидної дошки
Завдання для 1 команди

56
І
1. Позначити на координатній прямій точки A(2), B(-3), C(2,5), D(1,5), E(2,5)
2. Порівняйте числа
1) -3,2 і 2,3
2) -3,5 і -3,7
3. Обчисліть:
1)
2)

7
5
+− ;
12
9
3
1
−3 − −2 ;
9
6

4. Розв’яжіть рівняння:
1) |x|=3,7
2) |x|=-1,2
5. Яку цифру можна поставити замість зірочки, щоб утворилася
правильна нерівність (розглянути всі можливі випадки)?
-8,6*8>-8,627
6. Знайдіть два числа, кожне з яких більше за

3
−
,
13

але менше від

2
−
.
13

Завдання для 2 команди
1. Позначити на координатній прямій точки A(4), B(-6), C(3,5), D(-3,5),
E(1)
2. Порівняйте числа
3) -5,7 і 2,7
4) -4,6 і -4,7
3. Обчисліть:
3)
4)

5
9
+−
;
6
14
7
5
−5
− −3 ;
8
6

4. Розв’яжіть рівняння:
3) |x|=3,2
4) |x|=-1,6
5. Яку цифру можна поставити замість зірочки, щоб утворилася
правильна нерівність (розглянути всі можливі випадки)?
-6,35*<-6,356
6. Знайдіть два числа, кожне з яких більше за

6
−
,
13

але менше від

5
−
.
13

Для перевірки учні обмінюються зошитами. За кожне правильне завдання 2 бали.

VI. Домашнє завдання
Підготуватися до контрольної роботи (підручник 6 клас, Г.
Янченко, В. Кравчук)
середній рівень п.5 запитання 1-6(усно), № 1121, 1122;
достатній рівень №1125, 1126,
високий рівень № 1127.
Творче завдання: зробити малюнок на тему: «Харків – моє рідне місто».
VII. Підведення підсумків уроку
Оцінювання роботи учнів. Капітани підбивають підсумки роботи
команди і кожного учня, оголошують результати.
Учитель. Сьогодні на уроці знання з математики допомогли нам
краще пізнати своє рідне місто, а здобуті нові знання допоможуть у
майбутньому знайти у ньому гідне і шановане місце.
середній рівень п.5 запитання 1-6(усно), № 1121, 1122;
достатній рівень №1125, 1126,
високий рівень № 1127.
Творче завдання: зробити малюнок на тему: «Харків – моє рідне місто».
VII. Підведення підсумків уроку
Оцінювання роботи учнів. Капітани підбивають підсумки роботи
команди і кожного учня, оголошують результати.
Учитель. Сьогодні на уроці знання з математики допомогли нам
краще пізнати своє рідне місто, а здобуті нові знання допоможуть у
майбутньому знайти у ньому гідне і шановане місце.

More Related Content

What's hot

4 матем мацько_ситиник_2015_укр
4 матем мацько_ситиник_2015_укр4 матем мацько_ситиник_2015_укр
4 матем мацько_ситиник_2015_укр
Aira_Roo
 
1215169 27 e07_tarasenkova_n_a_bogatirova_i_m_ta_in_matematika_5_klas
1215169 27 e07_tarasenkova_n_a_bogatirova_i_m_ta_in_matematika_5_klas1215169 27 e07_tarasenkova_n_a_bogatirova_i_m_ta_in_matematika_5_klas
1215169 27 e07_tarasenkova_n_a_bogatirova_i_m_ta_in_matematika_5_klassubbotina_yuliya
 
Математика 10 клас Бевз 2010
Математика 10 клас Бевз 2010Математика 10 клас Бевз 2010
Математика 10 клас Бевз 2010
freegdz
 
розробка
розробкарозробка
розробка
Liliya_Zbarovska
 
Фізико – математичний брейн – ринг. 10, 11 класи
Фізико – математичний брейн – ринг. 10, 11 класиФізико – математичний брейн – ринг. 10, 11 класи
Фізико – математичний брейн – ринг. 10, 11 класи
270479
 
7 a c_2015
7 a c_20157 a c_2015
7 a c_2015
7klnew
 
10 m bevs_u
10 m bevs_u10 m bevs_u
учебник математика 1 клас богданович
учебник математика 1 клас богдановичучебник математика 1 клас богданович
учебник математика 1 клас богданович
Иван Иванов
 

What's hot (11)

4 матем мацько_ситиник_2015_укр
4 матем мацько_ситиник_2015_укр4 матем мацько_ситиник_2015_укр
4 матем мацько_ситиник_2015_укр
 
1
11
1
 
1215169 27 e07_tarasenkova_n_a_bogatirova_i_m_ta_in_matematika_5_klas
1215169 27 e07_tarasenkova_n_a_bogatirova_i_m_ta_in_matematika_5_klas1215169 27 e07_tarasenkova_n_a_bogatirova_i_m_ta_in_matematika_5_klas
1215169 27 e07_tarasenkova_n_a_bogatirova_i_m_ta_in_matematika_5_klas
 
Математика 10 клас Бевз 2010
Математика 10 клас Бевз 2010Математика 10 клас Бевз 2010
Математика 10 клас Бевз 2010
 
розробка
розробкарозробка
розробка
 
Фізико – математичний брейн – ринг. 10, 11 класи
Фізико – математичний брейн – ринг. 10, 11 класиФізико – математичний брейн – ринг. 10, 11 класи
Фізико – математичний брейн – ринг. 10, 11 класи
 
7 a c_2015
7 a c_20157 a c_2015
7 a c_2015
 
10 m bevs_u
10 m bevs_u10 m bevs_u
10 m bevs_u
 
1
11
1
 
учебник математика 1 клас богданович
учебник математика 1 клас богдановичучебник математика 1 клас богданович
учебник математика 1 клас богданович
 
1
11
1
 

Similar to 11318 урок 6 клас.модуль інформація

Розв"язування вправ на множення раціональних чисел
Розв"язування вправ на множення раціональних чиселРозв"язування вправ на множення раціональних чисел
Розв"язування вправ на множення раціональних чисел
sveta7940
 
Інформатика та історія розвитку обчислювальної техніки
Інформатика та історія розвитку обчислювальної технікиІнформатика та історія розвитку обчислювальної техніки
Інформатика та історія розвитку обчислювальної техніки
KravchukIruna
 
інтелектуальна гра з математики повна робота
інтелектуальна гра з математики повна роботаінтелектуальна гра з математики повна робота
інтелектуальна гра з математики повна роботаlayc00l
 
інтелектуальна гра з математики повна робота
інтелектуальна гра з математики повна роботаінтелектуальна гра з математики повна робота
інтелектуальна гра з математики повна роботаlayc00l
 
103
103103
5457 8клас квадратні корені семінар
5457 8клас квадратні корені семінар5457 8клас квадратні корені семінар
5457 8клас квадратні корені семінарjasperwtf
 
Розв'язування рівнянь, що зводиться до квадратних. Розв’язування задач за доп...
Розв'язування рівнянь, що зводиться до квадратних. Розв’язування задач за доп...Розв'язування рівнянь, що зводиться до квадратних. Розв’язування задач за доп...
Розв'язування рівнянь, що зводиться до квадратних. Розв’язування задач за доп...
sveta7940
 
8598 „еврика” 5 клас
8598 „еврика” 5 клас8598 „еврика” 5 клас
8598 „еврика” 5 класurvlan
 
346 відкритий урок довжина кола площа круга
346 відкритий урок довжина кола площа круга346 відкритий урок довжина кола площа круга
346 відкритий урок довжина кола площа кругаurvlan
 
подорож
подорожподорож
подорож
dobrovolskasvitlana
 
„Похідна та її застосування”. Алгебра.11 клас
„Похідна та її застосування”. Алгебра.11 клас„Похідна та її застосування”. Алгебра.11 клас
„Похідна та її застосування”. Алгебра.11 клас
270479
 
12309 координатна площина
12309 координатна площина12309 координатна площина
12309 координатна площинаurvlan
 
математика 4 кл
математика 4 клматематика 4 кл
математика 4 кл
Elena Bosa
 
Щасливий випадок
Щасливий випадокЩасливий випадок
Щасливий випадок
Славка Сочка
 
Etapu_stvor_ob4 texniku
Etapu_stvor_ob4 texnikuEtapu_stvor_ob4 texniku
Etapu_stvor_ob4 texnikuNataliaGrychko
 
Презентація досвіду роботи Павлюка В.Б.
Презентація досвіду роботи Павлюка В.Б.Презентація досвіду роботи Павлюка В.Б.
Презентація досвіду роботи Павлюка В.Б.michaelsokal
 
13631 osnovna
13631 osnovna13631 osnovna
13631 osnovnajasperwtf
 
урок узагальненя 5 клас історія
урок узагальненя 5 клас історіяурок узагальненя 5 клас історія
урок узагальненя 5 клас історія
ssuserf774e6
 

Similar to 11318 урок 6 клас.модуль інформація (20)

Розв"язування вправ на множення раціональних чисел
Розв"язування вправ на множення раціональних чиселРозв"язування вправ на множення раціональних чисел
Розв"язування вправ на множення раціональних чисел
 
Інформатика та історія розвитку обчислювальної техніки
Інформатика та історія розвитку обчислювальної технікиІнформатика та історія розвитку обчислювальної техніки
Інформатика та історія розвитку обчислювальної техніки
 
інтелектуальна гра з математики повна робота
інтелектуальна гра з математики повна роботаінтелектуальна гра з математики повна робота
інтелектуальна гра з математики повна робота
 
інтелектуальна гра з математики повна робота
інтелектуальна гра з математики повна роботаінтелектуальна гра з математики повна робота
інтелектуальна гра з математики повна робота
 
103
103103
103
 
5457 8клас квадратні корені семінар
5457 8клас квадратні корені семінар5457 8клас квадратні корені семінар
5457 8клас квадратні корені семінар
 
Розв'язування рівнянь, що зводиться до квадратних. Розв’язування задач за доп...
Розв'язування рівнянь, що зводиться до квадратних. Розв’язування задач за доп...Розв'язування рівнянь, що зводиться до квадратних. Розв’язування задач за доп...
Розв'язування рівнянь, що зводиться до квадратних. Розв’язування задач за доп...
 
8598 „еврика” 5 клас
8598 „еврика” 5 клас8598 „еврика” 5 клас
8598 „еврика” 5 клас
 
301.2
301.2301.2
301.2
 
пр досвід
пр досвідпр досвід
пр досвід
 
346 відкритий урок довжина кола площа круга
346 відкритий урок довжина кола площа круга346 відкритий урок довжина кола площа круга
346 відкритий урок довжина кола площа круга
 
подорож
подорожподорож
подорож
 
„Похідна та її застосування”. Алгебра.11 клас
„Похідна та її застосування”. Алгебра.11 клас„Похідна та її застосування”. Алгебра.11 клас
„Похідна та її застосування”. Алгебра.11 клас
 
12309 координатна площина
12309 координатна площина12309 координатна площина
12309 координатна площина
 
математика 4 кл
математика 4 клматематика 4 кл
математика 4 кл
 
Щасливий випадок
Щасливий випадокЩасливий випадок
Щасливий випадок
 
Etapu_stvor_ob4 texniku
Etapu_stvor_ob4 texnikuEtapu_stvor_ob4 texniku
Etapu_stvor_ob4 texniku
 
Презентація досвіду роботи Павлюка В.Б.
Презентація досвіду роботи Павлюка В.Б.Презентація досвіду роботи Павлюка В.Б.
Презентація досвіду роботи Павлюка В.Б.
 
13631 osnovna
13631 osnovna13631 osnovna
13631 osnovna
 
урок узагальненя 5 клас історія
урок узагальненя 5 клас історіяурок узагальненя 5 клас історія
урок узагальненя 5 клас історія
 

More from urvlan

253 урок на укр 7 кл
253 урок на укр 7 кл253 урок на укр 7 кл
253 урок на укр 7 клurvlan
 
2236 презентация1
2236 презентация12236 презентация1
2236 презентация1urvlan
 
форм скор мн 7 1
форм скор мн 7 1форм скор мн 7 1
форм скор мн 7 1urvlan
 
тесты 6 б 2007
тесты  6 б 2007тесты  6 б 2007
тесты 6 б 2007urvlan
 
геом фигуры 6
геом фигуры   6геом фигуры   6
геом фигуры 6urvlan
 
Naibolshiy obshchiy delitel
Naibolshiy obshchiy delitelNaibolshiy obshchiy delitel
Naibolshiy obshchiy delitelurvlan
 
13452 6 клас
13452 6 клас13452 6 клас
13452 6 класurvlan
 
13397 презентація
13397 презентація13397 презентація
13397 презентаціяurvlan
 
13397 додав рац чисел розробка уроку
13397 додав рац чисел розробка уроку13397 додав рац чисел розробка уроку
13397 додав рац чисел розробка урокуurvlan
 
13268 математика 6 клас
13268 математика 6 клас13268 математика 6 клас
13268 математика 6 класurvlan
 
13238 додатні та від’ємні числа 6 клас
13238 додатні та від’ємні числа 6 клас13238 додатні та від’ємні числа 6 клас
13238 додатні та від’ємні числа 6 класurvlan
 
12888 rozrobka uroku_6_klass
12888 rozrobka uroku_6_klass12888 rozrobka uroku_6_klass
12888 rozrobka uroku_6_klassurvlan
 
12721 пропорція і відношення
12721 пропорція і відношення12721 пропорція і відношення
12721 пропорція і відношенняurvlan
 
12309 координатна площина
12309 координатна площина12309 координатна площина
12309 координатна площинаurvlan
 
12242 тема на урок у 6 класі
12242 тема на урок у 6 класі12242 тема на урок у 6 класі
12242 тема на урок у 6 класіurvlan
 
12217 урок путешествие по теме
12217 урок путешествие по теме12217 урок путешествие по теме
12217 урок путешествие по темеurvlan
 
12217 тема
12217 тема12217 тема
12217 темаurvlan
 
12217 приложение 1
12217 приложение 112217 приложение 1
12217 приложение 1urvlan
 
12182 6кл протилежні числа
12182 6кл протилежні числа12182 6кл протилежні числа
12182 6кл протилежні числаurvlan
 
12126 6кл протилежні числа
12126 6кл  протилежні числа12126 6кл  протилежні числа
12126 6кл протилежні числаurvlan
 

More from urvlan (20)

253 урок на укр 7 кл
253 урок на укр 7 кл253 урок на укр 7 кл
253 урок на укр 7 кл
 
2236 презентация1
2236 презентация12236 презентация1
2236 презентация1
 
форм скор мн 7 1
форм скор мн 7 1форм скор мн 7 1
форм скор мн 7 1
 
тесты 6 б 2007
тесты  6 б 2007тесты  6 б 2007
тесты 6 б 2007
 
геом фигуры 6
геом фигуры   6геом фигуры   6
геом фигуры 6
 
Naibolshiy obshchiy delitel
Naibolshiy obshchiy delitelNaibolshiy obshchiy delitel
Naibolshiy obshchiy delitel
 
13452 6 клас
13452 6 клас13452 6 клас
13452 6 клас
 
13397 презентація
13397 презентація13397 презентація
13397 презентація
 
13397 додав рац чисел розробка уроку
13397 додав рац чисел розробка уроку13397 додав рац чисел розробка уроку
13397 додав рац чисел розробка уроку
 
13268 математика 6 клас
13268 математика 6 клас13268 математика 6 клас
13268 математика 6 клас
 
13238 додатні та від’ємні числа 6 клас
13238 додатні та від’ємні числа 6 клас13238 додатні та від’ємні числа 6 клас
13238 додатні та від’ємні числа 6 клас
 
12888 rozrobka uroku_6_klass
12888 rozrobka uroku_6_klass12888 rozrobka uroku_6_klass
12888 rozrobka uroku_6_klass
 
12721 пропорція і відношення
12721 пропорція і відношення12721 пропорція і відношення
12721 пропорція і відношення
 
12309 координатна площина
12309 координатна площина12309 координатна площина
12309 координатна площина
 
12242 тема на урок у 6 класі
12242 тема на урок у 6 класі12242 тема на урок у 6 класі
12242 тема на урок у 6 класі
 
12217 урок путешествие по теме
12217 урок путешествие по теме12217 урок путешествие по теме
12217 урок путешествие по теме
 
12217 тема
12217 тема12217 тема
12217 тема
 
12217 приложение 1
12217 приложение 112217 приложение 1
12217 приложение 1
 
12182 6кл протилежні числа
12182 6кл протилежні числа12182 6кл протилежні числа
12182 6кл протилежні числа
 
12126 6кл протилежні числа
12126 6кл  протилежні числа12126 6кл  протилежні числа
12126 6кл протилежні числа
 

11318 урок 6 клас.модуль інформація

  • 1. Харківська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів № 93 Харківської міської ради Харківської області Урок на тему: Додатні та від’ємні числа. Координатна пряма. Модуль числа. 6 клас Вчитель математики Курякова Т. Є. Харків 2012 р.
  • 2. 6 клас Тема: « Додатні та від’ємні числа. Координатна пряма. Модуль числа.» Мета: узагальнити і систематизувати знання, вміння та навички учнів; виявити рівень засвоєння знань учнями; ознайомити з історичним матеріалом; розвивати кмітливість, увагу, логічне мислення, тренувати вміння працювати в групі і самостійно; виховувати у дітей пізнавальний інтерес, прививати любов до рідного міста, формувати вміння знаходити інформацію за допомогою комп’ютера, відрізняючи потрібну інформацію від непотрібної, глибоку від поверхневої, корисну від беззмістовної та шкідливої. Тип уроку. Урок узагальнення та систематизації знань, умінь і навичок. Обладнання: дидактичний матеріал, картки із завданнями для самостійної роботи, фото з історичними архітектурними пам’ятками Харкова. Хід уроку І. Організаційний момент Учні класу об’єднуються у дві команди, кожна команда обирає капітана. ІІ. Мотивація навчальної діяльності Учитель. Шановні учні! Ми присвятимо урок нашому рідному місту Харкову. Наше місто стало батьківщиною багатьох наукових і технічних відкриттів завдяки тому, що воно мало високорозвинену науку, економіку, промисловість, культуру. Харкову належить першість у багатьох відкриттях і досягненнях світового і вітчизняного рівня. Розв’язуючи завдання з вивченої теми, ви підніметесь ще на одну сходинку, що веде в Країну знань, дізнаєтесь, коли і в яких відкриттях Харків був першим, зможете порадіти за свої математичні досягнення і надбання рідного міста. Ви знаходили інформацію про Харків за допомогою комп’ютера – це справжнє мистецтво. І ним потрібно навчитися володіти. Адже діти повинні відрізнити потрібну інформацію від непотрібної, глибоку від поверхневої, корисну від беззмістовної та шкідливої. Виступ учня. Існує небезпека для здоров’я від того, що діти довго
  • 3. вдивляються у монітор – від цього псується зір. Під час роботи з комп’ютером шкідливими факторами є електромагнітне випромінювання і статична електрика. Виміри, які зробили експерти Російської академії наук показали, що вона є такою ж, як і радіаційний фон землі. Електромагнітне випромінювання від якісного комп’ютера відповідає нормативам. Однак із бокових і задніх стінок комп’ютера низької якості рівень електромагнітних випромінювань може бути підвищеним. Також у приміщенні, де працює комп’ютер, змінюється рівень вологості повітря. Діти можуть болісно реагувати на такі зміни: у них може з’явитися сухість в горлі, покашлювання . На сьогоднішній день основний принцип роботи з комп’ютером – самостійний пошук інформації. Для користувачів тут є свої плюси і мінуси. Позитивною є можливість самостійної праці. Користувачі навчаються орієнтуватися в мережевому просторі, відбирати потрібні документи з величезного інформаційного масиву. ІІІ. Перевірка домашнього завдання 1. Учні звіряють свої результати з відповідями, підготовленими на дошці. 2. Відповіді на запитання, що виникли у учнів під час виконання домашніх вправ. 3. Історичні довідки. З кожної команди виступає один представник із повідомленням Від 1-ї команди «Коли виникли від’ємні числа?» Від'ємні числа люди винайшли значно пізніше, ніж натуральні числа і звичайні дроби. До ідеї від'ємного числа першими прийшли китайці у II ст. до н. є. Необхідність введення нових на той час чисел обумовлювалась проблемами самої математики — від'ємні числа потрібні були для розв'язування рівнянь. Потім індуси дали тлумачення додатних і від'ємних чисел у вигляді «майна» і «боргу». У Європі від'ємні числа почали використовувати, починаючи з XII ст. Однак ставились до від'ємних чисел з недовірою, називаючи їх «фіктивними», «абсурдними», «хибними» тощо. «Справжніми» числами вважали лише додатні числа. Тільки у XVII ст., коли видатний французький математик Рене Декарт (1596 - 1650) запропонував зображувати від'ємні та додатні числа точками координатної прямої, від'ємні числа були повністю визнані й стали повноправним атрибутом математики. Від 2-ї команди «Необхідність у від’ємних числах» Першими зустрілися з потребою у від'ємних числах географи, моряки, картографи, оскільки їм необхідно було характеризувати положення міст, розміщених на північ чи південь від головного міста, і на захід чи схід від нього. Головними місцями відліку були вибрані екватор і Грінвічський
  • 4. меридіан. Пізніше в археологів, істориків виникла потреба характеризувати шкалу часу. Геологам потрібно було характеризувати нерівності земного рельєфу, а саме — висоту гір, глибину впадин морів і океанів, приймаючи за початок рівень моря. Фізикам, інженерам, астрономам, лікарям потрібно було вимірювати температуру. У XVIII ст. шведським ученим Цельсієм (1701 - 1744) була запропонована вимірювальна шкала, у якій за початок відліку (нуль) була прийнята температура плавлення льоду, а температура кипіння води — за 100° С. IV. Актуалізація опорних знань 1. Учні двох команд по черзі ставлять один одному запитання (кожна правильна відповідь – 1 бал) Запитання 1) Які числа називаються додатними? 2) Які числа називаються від’ємними? 3) Яке число не є ні від’ємним, ні додатнім? 4) Які числа називаються протилежними?: 5) Які числа називаються натуральними? 6) Які числа називаються цілими? 7) Які числа називаються раціональними? 8) Що називається модулем числа? 9) Як порівняти від’ємне число з нулем? 10) Як порівняти додатне число з від’ємним? 11) Як порівняти два від’ємних числа? 12) Що таке координатна пряма? 13) Що називають координатою точки? 14) Як порівняти числа за допомогою координатної прямої? 2. «Мозковий штурм» (розгадати кросворд) 1 2 3 4 5 6 1) -7, 0, 8 – це приклади … чисел (цілих)
  • 5. 2) Числа додатні, від’ємні і число 0 – це числа … (раціональні) 3) Як називають числа 2 і -2? (протилежні) 4) Число, що показує положення точки на координатній прямій, це його … (координата) 5) Для позначення від’ємних чисел використовують знак … (мінус) 6) З двох чисел більшим вважають те, зображення якого на координатній прямій міститься … (правіше) Учитель. Ключове слово кросворда – Харків. Щоб дати відповіді на запитання, пов’язані з містом Харків, проведемо серед двох команд гру «Хто швидше». Звичайно, під час гри використовуватимемо знання з математики. V. Розв’язування вправ. Гра «Хто швидше» (кожна правильна відповідь 1 бал) Запитання. Дізнайтеся, в якому році в Харкові відкрито перший в Україні університет? 1. На термометрі -4°С. яку температуру покаже термометр, якщо стовпчик ртуті: а) підніметься на 22°С б) опуститься на 18°С в) підніметься на 5°С Утворивши з отриманих відповідей одне число, матимемо 1805 рік Запитання. В якому році відкрито першу публічну (загальнодоступну) бібліотеку? 2. Які з чисел -18; 0,8; 8; -4,5; 0,5; 6 є а) від’ємними б) натуральними в) цілими З модулів цілих чисел утворимо число, що і вказує рік відкриття бібліотеки (1886р.). Запитання. В якому році в Харкові здійснено першу в Європі штучну реакцію розщеплення атомного ядра? 3. Істинне чи хибне висловлювання? а) 5,4 ∈ Ζ б) 1 ∈ N в) 0 ∈ N г) -3,5 ∈ Ζ д) 9 ∈ Ζ е)4 ∈ R є)1,2 ∈ Ζ ж) 0 ∈ Ζ
  • 6. Послідовно записані числа з істинних висловлювань утворять число, яке є відповіддю на запитання (1940р.). Запитання. В якому році Харків був проголошений першою столицею України? 4. Скільки цілих чисел розміщені між числами: а) 5,6 і 6,5 б) -7,3 і 1,2 в) -2,7 і -3,4 г) -1,2 і 6 1 3 Із отриманих чисел утворіть число, яке є відповіддю на запитання (1918 р.) Запитання. В якому році в Харкові сконструйовано найвідоміший у світі танк Т-34? 5. На координатній прямій зображено точки а) A(-7) і B(-6) б) C(-1) і D(8) в) K(-4) і N(36) Знайдіть відстані між точками, які і утворять шукане число (1940р.) Запитання. В якому році в Харкові почала працювати перша в Харкові радіостанція? 6. Розмістіть числа в порядку зростання: -1,2; 3 1 7 ; -18; 7; -0,3; -19; 24. Модулі найменшого і найбільшого утворять число, яке і є відповіддю (1924 р.) Запитання. В якому році в Харкові збудована перша в країні висотна залізобетонна споруда Держпром? 7. Розв’яжіть рівняння: а) –х=-19 б) –(-х)=2 в) –(-х)=-(-9) Із розв’язків рівнянь утворіть число, яке є відповіддю на запитання (1929 р.) Запитання. В якому році в Харкові відкрито першу в Україні студію телевізійного мовлення? 8. Розв’яжіть рівняння: а) |x|+10=11 б) 2|x|=18 в) 57-|x|=|-2| Додатні корені складуть шукане число (1955 р.)
  • 7. 9. Запитання. В якому році почав діяти перший в Україні швидкісний експрес Харків-Київ? Відповідь отримаємо, розв’язавши задачі. 1) Маша зайшла в ліфт дванадцятиповерхового будинку на 7-му поверсі, проїхала 4 поверхи і вийшла. На якому поверсі вийшла Маша? 2) Якщо мале підприємство має на рахунку в банку 10 тис. грн., то кажуть що воно має +10 тис. грн. Якщо ж підприємство взяло у банку 10 тис. грн. кредиту, то, кажуть, що воно має -10 тис. грн. Скільки грошей має мале підприємство, якщо воно має на рахунку 7000 грн.; взяло у банку кредит 7500 грн? 3) Протягом дня равлик відповз від гілки вгору по дереву на 32 см., а протягом ночі опустився на 23 см. На скільки см від гілки перемістився равлик протягом 2-х діб? 4) Села A, B, C, D розташовані на прямолінійному шляху, що йде з півночі на південь. Відомо, що село А розташовано південніше від села В на 12 км., село С – північніше від села В на 6 км., село D – південніше від села С на 10 км. Із села В у південному напрямі виїхав велосипедист і, проїхавши 6 км., зупинився. Чи проїхав велосипедист якесь із названих сіл? Код для розшифрування 7000; -7500 D 0 0 18 2 11,7 2 (2002 р.) 10.Знайдіть значення виразу і відгадайте слово а) |-8|+|-9|; б) |-6|-|0|; в) |-14|×4; г) 120÷(|-3,3|+|-6,7|); д) (28,1+|-16,9|)÷ 1 2 ; е) (|-3,5|+|-6,5|)×4,5. Код для розшифрування 90 6 45 Р А К 12 Х 17 В (Харків) Самостійна робота 2 учні від кожної команди працюють біля відкидної дошки Завдання для 1 команди 56 І
  • 8. 1. Позначити на координатній прямій точки A(2), B(-3), C(2,5), D(1,5), E(2,5) 2. Порівняйте числа 1) -3,2 і 2,3 2) -3,5 і -3,7 3. Обчисліть: 1) 2) 7 5 +− ; 12 9 3 1 −3 − −2 ; 9 6 4. Розв’яжіть рівняння: 1) |x|=3,7 2) |x|=-1,2 5. Яку цифру можна поставити замість зірочки, щоб утворилася правильна нерівність (розглянути всі можливі випадки)? -8,6*8>-8,627 6. Знайдіть два числа, кожне з яких більше за 3 − , 13 але менше від 2 − . 13 Завдання для 2 команди 1. Позначити на координатній прямій точки A(4), B(-6), C(3,5), D(-3,5), E(1) 2. Порівняйте числа 3) -5,7 і 2,7 4) -4,6 і -4,7 3. Обчисліть: 3) 4) 5 9 +− ; 6 14 7 5 −5 − −3 ; 8 6 4. Розв’яжіть рівняння: 3) |x|=3,2 4) |x|=-1,6 5. Яку цифру можна поставити замість зірочки, щоб утворилася правильна нерівність (розглянути всі можливі випадки)? -6,35*<-6,356 6. Знайдіть два числа, кожне з яких більше за 6 − , 13 але менше від 5 − . 13 Для перевірки учні обмінюються зошитами. За кожне правильне завдання 2 бали. VI. Домашнє завдання Підготуватися до контрольної роботи (підручник 6 клас, Г. Янченко, В. Кравчук)
  • 9. середній рівень п.5 запитання 1-6(усно), № 1121, 1122; достатній рівень №1125, 1126, високий рівень № 1127. Творче завдання: зробити малюнок на тему: «Харків – моє рідне місто». VII. Підведення підсумків уроку Оцінювання роботи учнів. Капітани підбивають підсумки роботи команди і кожного учня, оголошують результати. Учитель. Сьогодні на уроці знання з математики допомогли нам краще пізнати своє рідне місто, а здобуті нові знання допоможуть у майбутньому знайти у ньому гідне і шановане місце.
  • 10. середній рівень п.5 запитання 1-6(усно), № 1121, 1122; достатній рівень №1125, 1126, високий рівень № 1127. Творче завдання: зробити малюнок на тему: «Харків – моє рідне місто». VII. Підведення підсумків уроку Оцінювання роботи учнів. Капітани підбивають підсумки роботи команди і кожного учня, оголошують результати. Учитель. Сьогодні на уроці знання з математики допомогли нам краще пізнати своє рідне місто, а здобуті нові знання допоможуть у майбутньому знайти у ньому гідне і шановане місце.