Підсумковий урок-змагання з теми «Теплові явища » з використанням інтерактивних вправ
1. Підсумковий урок-змагання з теми «Теплові явища »
з використанням інтерактивних вправ
Мета
дидактична : виявити рівень знань і вмінь учнів з теми; узагальнити і
систематизувати матеріал з теми; підготувати учнів до написання
контрольної роботи.
розвиваюча: розвивати культуру спілкування; вміння чітко висловлюватися,
аргументувати свою думку.
виховна: виховувати вміння працювати в групах, почуття взаємодопомоги.
Тип уроку: урок узагальнення і систематизації, контролю та коригування
знань і вмінь учнів.
Обладнання:роздатковий матеріал, картки із завданнями,папір, дошка,
екран, мультимедійний проектор, таблиці питомих теплоємностей речовин,
питомих теплот плавлення і пароутворення, таблиці температур плавлення і
кипіння, питомих теплот згоряння палива, калькулятори)
(Клас заздалегідь поділяється на рівносильні команди. Команда обирає собі
назву і капітана, який буде вести рахунок балів набраних командою. Кожен
член команди вестиме облік своїх зароблених балів самостійно.)
Хід уроку
Епіграф до уроку: Збиратися разом – це початок,
триматися разом – це процес,
працювати разом – це успіх.
Г.Форд.
І.Мотивація. Повідомлення теми, мети уроку.
ІІ.Організаційний етап. Команди представляють свою назву і капітана.
2. ІІІ.Основна частина. Узагальнення і систематизація вивченого матеріалу з
теми «Теплові явища» проходить у формі змагання між командами.
Початок змагань.
1. Конкурс загадок (Вчитель зачитує загадки про явища та предмети, які
згадувалися під час вивчення теми . Сигналом для відповіді є піднята рука
учня. Правильна відповідь приносить команді 1 бал)
1.З неба – зіркою, на долоню – водою. (Сніжинка)
2.Що видно, якщо нічого не видно? (Туман)
3.Буває хмаркою вона,
пушинкою буває,
бува, як скло,
крихка й тверда-
звичайна, підкажіть,…(вода)
4.Росте вона додолу головою,
Росте вона холодною зимою.
А тільки сонечко засяє-
Вона заплаче і вмирає. (Бурулька)
5.У річці купався,
у хмарці ховався,
від блискавки-грому
полинув додому.
На землю спустився-
На сто крапель розбився! (Дощ)
6.В нас узимку білим цвітом
Сад зацвів неначе літом. (Іній)
7.Прозорий мов скло,
А не вставиш у вікно. (Лід)
3. 8.Вранці хтось в саду бродив
і намисто погубив.
Потім сонечко гуляло,
намистинки всі зібрало. (Роса)
9. В небі хмара пролітала,
білий пух порозсипала.
Він на землю міцно ліг,
називають його… (сніг)
2.Фізичне лото.(Для організації цього конкурсу на аркуші паперу записують
великими літерами формули, які зустрічаються в темі «Теплові явища».
Потім аркуш розрізають так, щоб на кожній частині залишились літери,
якими позначають фізичні величини, риски дробів, тощо. Клаптики паперу
перемішують на столі. Кількість екземплярів аркушів має відповідати
кількості команд.
До столу виходять по одному представнику від кожної команди. Їм
пропонується скласти формули. Переможцем вийде той, хто першим
складе формули. На виконання роботи відводиться певний час. Перемога в
змаганні приносить команді 2 бали)
3.Розв’язування якісних задач (Вчитель ставить питання всьому класу.
Сигналом для відповіді є піднята рука учня. Правильна відповідь-1бал)
1) Чи прискориться танення льоду в кімнаті, якщо його накрити кожухом?
3)Якщо головку сірника терти об коробку сірник запалюється.Чому?
4)Навіщо каналізаційні і водопровідні труби заривають у землю на значну
глибину?
5) Чому в плавких запобіжниках використовується свинцевий дротик, а в
лампах розжарювання – вольфрамова нитка?
6) Чому пористі будівельні матеріали (пориста цегла, пінобетон) мають кращі
теплоізоляційні властивості ніж щільні будматеріали?
7)Чому брудний сніг у сонячну погоду тане швидше ніж чистий?
8) Чому лід не відразу починає танути, якщо його внести з морозу в кімнату?
4. 9)Виходячи з річки після купання ми відчуваємо холод. Чому?
10) Чи можна в алюмінієвій посудині розплавити мідну деталь?
11) Чому під час снігопаду стає тепліше?
12)Якщо скляну пляшку заповнити водою і винести на мороз, то через
деякий час вона трісне. Поясніть чому?
4.Чи вірите ви що…? (Змагання відбуваються у формі графічного
диктанту. Вчитель зачитує твердження. Якщо учні згодні з ним, то на
своїх карточках малюють коло, якщо не згодні, то малюють
трикутник.Перемагає та команда, яка має найбільшу кількість правильно
заповнених карточок. Кожна правильно заповнена карточка, приносить
команді 1б)
1.При конденсації речовини, теплота з навколишнього середовища
поглинається.
2.При плавленні температура тіла зростає.
3.При кристалізації температура тіла не змінюється.
4.У разі відсутності теплообміну, якщо над тілом виконується робота, то
внутрішня енергія тіла збільшується
5.Питома теплоємність у дерева більша ніж у заліза.
6.У вузькій склянці 200грам води випаруються швидше, ніж коли їх налити у
широку тарілку.
Ключ для перевірки:
1 2 3 4 5 6
5.Розв’яжи кросворд.(Карточки із кросвордом роздаються командам.
Перемогу отримує та команда, яка перша впорається з кросвордом і
прочитає слово у виділеному стовпцеві. Перемога в змаганні приносить
команді 4 бали.)
5. 1
2
3
4
5
6
7
1.Вид енергії, що залежить від температури та агрегатного стану.
2.Вид теплопередачі в рідинах та газах .
3.Фізична величина, що дорівнює кількості теплоти, яку необхідно передати
тілу, щоб нагріти його на один градус Цельсія.
4.Процес переходу речовини з твердого стану в газоподібний.
5.Процес переходу речовини з газоподібного стану в рідкий .
6.Процес переходу з рідкого стану в твердий .
7.Процес переходу з твердого стану в рідкий .
Відповіді на кросворд:1 Внутрішня.2 Конвекція.3Теплоємність.4 Сублімація.
5.Конденсація. 6 Кристалізація. 7 Плавлення.
6.Чи розумієте ви графіки? На екран проектується графік залежності
температури деякої речовини від кількості теплоти, яку вона отримала від
нагрівника. Потрібно, дивлячись на графік, дати відповіді на питання.
Команди працюють самостійно. Перемагає та команда, яка перша
правильно дасть відповіді навсі питання. За кожну правильну відповідь,
команда отримує 1б. Змагання закінчується, якщо якась із команд
справилась із завданням. Підраховуються бали набрані кожною командою.
Представник команди, яка стала переможцем пояснює розв’язки біля
дошки.
Питання:
1.Яка початкова температура речовини?
2.Якому процесу відповідає ділянка графіка АВ?
6. 3.Якому процесу відповідає ділянка графіка ВС?
4. Про яку речовину йдеться?
5.Яку кількість теплоти, отримала речовина від нагрівника на ділянці АВ,
якщо відомо, що її маса 1 кг?
6.Яку кількість теплоти, отримала ця речовина від нагрівника на ділянці ВС?
7.Розв’язування розрахункових задач. (Задачі спроектовані на екран або
на карточках роздані кожній команді. Над задачами команди працюють
самостійно певний час. Потім підраховують кількість балів, отриману
командоюв цьому змаганні. Задачі доцільно підбирати різного ступеня
складності, щоб учні з різним рівнем підготовки могли бути задіяні в цьому
змаганні.Після закінчення змагання бажано обговорити розв’язки задач
колективно).
1. (1б)Яку роботу виконує тепловий двигун, якщо від згоряння пального
отримує 80 МДж теплоти, а віддає довкіллю 50 МДж теплоти? Відповідь: 30
МДж
2. (2 б)Яка кількість теплоти потрібна, щоб розплавити 2 кг міді, взятої при
температурі плавлення? Відповідь: 426 кДж.
3(3б)Скільки гасу необхідно спалити, щоб нагріти 50л води від 20 0
С до
кипіння? ККД нагрівника становить 35%.Відповідь: 1,1 кг.
4.(4б)Визначити температуру води, що встановиться після змішування 39 л
води при 20 0
С і 21л води при 60 0
С. Відповідь:34 0
С
7. IV.Підведення підсумків.Підраховується загальна кількість балів.
Оголошується команда-переможець.Учні, які активно працювали, мають
найбільшу кількість балів, заохочуються оцінками.
V.Домашнє завдання.Підготуватися до контрольної роботи. Повторити
вивчений матеріал.