1. ВІДДІЛ ОСВІТИ ІЧНЯНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
ІЧНЯНСЬКИЙ ЗАКЛАД ЗАГАЛЬНОЇ СЕРЕДНЬОЇ ОСВІТИ
І - ІІІ СТУПЕНІВ № 4
ІЧНЯНСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
Обласний освітній проект
«МояУкраїна – єдина та вільна»
Конкурс педагогічноїмайстерності
«Від проголошеннянезалежності –
до нової України»
Номінація «Перший урок»
(до 30-їрічниці незалежностіУкраїни)
Перший урок на
тему
«Це моя Україна»
Подорож-квест
для учнів
5-6 класів
2021
2. 2
Тема уроку. Це моя Україна
Мета. Поглибити знання учнів про Україну – край, де вони народилися,
живуть, навчаються; формувати вміння зв’язно висловлювати власні думки,
добирати аргументи для доведення правильності обраної позиції; вчити
працювати в команді, досягати спільного результату; виховувати почуття
патріотизму, любов до рідного краю, відчуття гордості за Україну й
суспільство.
Обладнання. Епіграф уроку, презентація, маршрутні листи, завдання на
зупинках, матеріали для створення вітальної листівки.
Тип уроку. Подорож-квест
Хід уроку
І. Організаційний момент
1. Емоційно-психологічне налаштування
Любі діти, станьте в коло,
Хай радіють всі довкола.
Вправо, вліво поверніться,
Щиро другу посміхніться.
Тут панують щастя й сміх.
Рада вас вітати всіх!
2. Знайди своє місце за партою
- А зараз, діти, ви повинні знайти своє місце за партою. Бачите, там лежать
вітальні листівки, на яких написано ваше ім’я та прізвище. Де листівка для
вас, там ви сьогодні і сідайте.
Дорогий п’ятикласнику!
Вітаю тебе зі святом – Днем знань.
Бажаю радості від пізнання,
Щирості в спілкуванні,
Вірних друзів, успіхів у навчанні.
Твоя вчителька
3. 3
ІІ. Роботанад епіграфом уроку
- Наш перший урок у цьому навчальному роція хочу розпочатизі слів
українськогописьменника – Камінчука Анатолія Семеновича.
- Як ви думаєте, що хотів донести до нас автор своїми щирими словами?
- Так, і справді, Україна у нас одна. Як не можна матір рідну вибирати, так
не можна вибирати й Батьківщину. Нам пощастило, бо ми народилися на
Україні – найкращій землі у світі.
(Пісня «Це моя Україна»)
ІІІ. Оголошення теми, мети уроку. Мотивація навчання
- Україна… Вітчизна… Батьківщина…Такі милі й дорогі серцю слова. 24
серпня 2021 року виповнилося 30 років від дня проголошення
незалежності України. Як бачите, це не так і багато. Але за цей час наша
держава стала суверенною, сильною, неповторною.
Сьогодні на уроці ми мандруватимемо стежками-доріжками нашої
Батьківщини, переконаємося ще раз у тому, яка ж вона велична та красива.
ІV. Робота за презентацією-загадкою
(Учитель разом із учнями читає загадки, а діти відгадують, про що йде мова)
Моя Україна – єдина та вільна (Слайд 1)
Акровірш (Слайд 2)
Державний Прапор України (Слайд 3)
Державний Герб України (Слайд 4)
4. 4
Державний Гімн України (Слайд 5)
Конституція України (Слайд 6)
Легендарні засновники столиці (Слайд 7)
Головний майдан країни (Слайд 8)
Українець – це на все життя! (Слайд 9)
V. Подорож-квест
- Діти, зараз ми вирушимо в подорож рідною Україною. Щоб вам було
веселіше, об’єднайтеся в групи. Оберіть, будь ласка, по черзі аркуш,
погляньте, що на ньому зображено. Учні, які відкрили однакові зображення,
будуть подорожувати разом. (Діти об’єднуються в команди)
- У мандрівку рушаємо чотирмагрупами:
1. Соняшник
2. Барвінок
3. Калина
4. Мальви
Кожна обирає свого
капітана, який отримує маршрутний лист.
- На кожній зупинці ви маєте виконати завдання, за які отримаєте бали. У
якої команди їх буде більше, та й переможе.
5. 5
Маршрутний лист команди «Мальви»
Зупинка 2
На гостини
до бабусі
Зупинка 1 Зупинка 3
Народ скаже, як зав’яже Літературна сторінка
Класна кімната
Зупинка 4
Портретна галерея
Зупинка 5
Творча майстерня
Зупинка «Народ скаже, як зав’яже»
Завдання: З’єднати частини прислів’їв. Подумати над їх змістом.
Кількість балів: 6
6. 6
Народ скаже, як зав’яже
1.Без верби і калини дорожча за золото
2.Людина без Батьківщини, де мати народила
3.Жити – а чужа – мачуха
4.Рідна земля – мати, Вітчизні служити
5.Грудка рідної землі як соловей без пісні
6.Та земля мила, нема України
Зупинка «На гостини до бабусі»
Завдання: Відшукати слова, які прийшли до нас із далекого минулого.
З’ясуватиїхнє значення, визначити призначення, назвати обряди, у яких вони
використовуються.
Кількість балів: 11
в к о р о м и с л о
е л в а р е н и к и
р н а м и с т о ш к
б р у ш н и к т і а
а ю к о р о в а й л
х у с т к а м у р и
а б в і н о ч о к н
п і ч і к о н а ф а
Відповідь: Рушник, віночок, вареники, калина, коровай, верба, піч, намисто,
хустка, ікона, коромисло.
7. 7
Зупинка «Літературна сторінка»
Завдання: встановити відповідність.
Кількість балів: 5
А. Як умру, то поховайте
Мене на могилі,
Серед степу широкого,
На Вкраїні милій,
Щоб лани широкополі,
І Дніпро, і кручі
Було видно, було чути,
Як реве ревучий.
В. На зеленому горбочку,
У вишневому садочку,
Притулилася хатинка,
Мов маленькая дитинка
Стиха вийшла виглядати,
Чи не вийде її мати.
Г.Любіть Україну, як сонце, любіть,
як вітер, і трави, і води…
В годину щасливу і в радостімить,
любіть у годину негоди.
Д. Рідна мати моя, ти ночей не доспала,
Ти водила мене у поля край села,
І в дорогудалеку ти мене на зоріпроводжала,
І рушник вишиваний на щастя дала.
Б. Червона калино,
Чого в лузі гнешся?
Чи світла не любиш –
До сонця не пнешся?
Не жаль мені цвіту,
Не страшно і грому,
І світло люблю я.
Купаюся в ньому.
1. Іван Франко
2. Леся Українка
3. Андрій Малишко
4. Тарас Шевченко
5. Володимир Сосюра
1.
2.
3.
4.
5.
6.
8. 8
Зупинка «Портретна галерея»
Завдання: Назвати відомих людей України, чиї портрети бачимо в галереї.
Кількість балів: 16
1.
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10.
11.
12.
13.
14.
15.
16.
9. 9
Відповіді:
1. БогданХмельницький
2. БогданСтупка
3. Микола Лисенко
4. Володимир Зеленський
5. Наталія Могилевська
6. Володимир Великий
7. Тарас Шевченко
8. Олена Шоптенко
9. Михайло Грушевський
10. Катерина Кухар
11. Віталій Кличко
12. Ярослав Мудрий
13. ГригорійСковорода
14. Леся Українка
15. Іван Мазепа
16. Яна Клочкова
Зупинка «Творча майстерня»
Завдання: із кольорового паперу, картону за допомогою клею створити
вітальну листівку до 30-річчя незалежності України, прикрасити її, записати
сенкан «Україна»
Кількість балів: 10
(Учні працюють у класній кімнаті окремимигрупами. Учитель
опрацьовуєрезультати квестових завдань)
VІ. Підсумок уроку
1. Презентація листівок «Вітаємо зі святом» (Діти групками, у яких
працювали, виходять до дошки, презентують роботу, читають сенкан)
2. Пісня Н. Май «Пісня про Україну»
3. Підведення підсумків подорожі-квесту, нагородження переможців.
4. Слово вчителя
- Пам’ятайте, діти, що Україна – наш спільний дім. Від нас із вами залежить,
чи пануватимуть у ньому добро, затишок, любов, мир… Саме ви – це
майбутнє нашої країни. Ростіть гідними нащадками своїх славних предків!
Шануйте незалежність України, бережіть її волю!