SlideShare a Scribd company logo
1 of 7
Тема: «Хімічні реакції»
Мета:
навчальна: узагальнити поняття про хімічні реакції та їх основні закономірності; навчити
учнів розуміти суть раціонального керування хімічними процесами; розглянути деякі із
багаточисельних класифікацій хімічних реакцій за різними ознаками;
виховна: сприяти розширенню політехнічного світогляду учнів, практичній спрямованості
вивченого матеріалу, розвивати мислення, увагу, вміння використовувати вивчений
матеріал для пізнання нового;
розвиваюча: розвивати в учнів самостійність у навчанні, здатність до взаємо- виручки,
колективізму.
Тип уроку: урок узагальнення знань.
Форма уроку: урок-семінар.
Методи: словесний (розповідь, бесіда, пояснення); наочний ( використання комп’ютера,
проектора); практичний (виконання дослідів); інтерактивні методи.
Обладнання та реактиви:
• перелік основних понять теми;
• комп’ютер, роздруковані завдання і тести;
• обладнання та реактиви для виконання експериментального завдання.
Учні повинні знати:
• основні типи та класифікаційні ознаки хімічних реакцій;
• закономірності перебігу хімічних реакцій.
Учні повинні вміти:
• характеризувати хімічні реакції за класифікаційними ознаками;
• застосовувати знання основних закономірностей для визначення можливостей перебігу
хімічних реакцій, їх теплового ефекту та напрямку;
• здійснювати обчислення за хімічними рівняннями.
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності.
Світ, який нас оточує, надзвичайно різноманітний і може бути визначений поняттям
«матерія» в різних формах існування. Так, речовина - предмет науки хімії - є одним із
видів матерії, яка існує тільки в русі. Атоми, молекули, кристали також перебувають у
постійному русі. Тому хімічну реакцію необхідно розглядати як одну із форм руху матерії.
Саме тому девізом нашого уроку будуть слова:
«Безліч реакцій споріднює критерій, а будь-яка реакція - це форма руху матерій».
Спробуємо дати визначення терміну «реакція». (Метод «мозковий штурм». Вчитель
записує на дошці всі відповіді учнів. Обираються найкращі).
Як стверджували стародавні філософи «Все тече, все змінюється». А всі зміни, які
відбуваються у світі, в природі, ми називаємо явищами. На уроках фізики ви вивчаєте
фізичні явища, на уроках біології - біологічні, на уроках історії - суспільні. На уроках хімії
ми розглядаємо з вами хімічні явища або хімічні реакції - особливий вид змін, які
відбуваються в природі.
Завдання. Скласти квітку «Хімічні реакції навколо на» із пелюсток виготовлених вдома).
Як бачимо навколо нас постійно відбувається величезна кількість хімічних реакцій. Кожна
з реакцій індивідуальна, оскільки в ній беруть участь конкретні речовини з притаманними
їм хімічними властивостями. Разом з тим різні хімічні реакції мають багато спільних
ознак, що дає змогу їх класифікувати на підставі тієї або іншої ознаки. На сьогоднішньому
уроці ми узагальнимо свої знання про типи хімічних реакцій; проведемо практичний
експеримент на підставі якого зможемо класифікувати реакції за певною ознакою;
повторимо правила складання рівнянь реакцій методом електронного балансу; всі терміни
сьогоднішнього уроку будемо записувати на дошці, а ви в своїх зошитах, це буде
підготовка до завдання «Термінологічний ланцюжок», яке ми виконаємо на наступному
уроці; а в кінці уроку отримаєте оцінки за тестові завдання, які виконуватимете за
допомогою комп’ютера.
Запишіть тему уроку «Класифікація хімічних реакцій».
Запишіть домашнє завдання.
ІІ. Узагальнення знань.
Хімічні реакції
Що ми називаємо хімічними реакціями? Явища, за яких одні речовини перетворюються на
інші, що відрізняються від вихідних за складом і властивостями, і при цьому не
відбувається змін складу ядер атомів, називаються хімічними. Окиснення на повітрі,
горіння, добування металів із руд, ржавіння заліза - це все хімічні явища. Інакше їх
називають хімічними перетвореннями, хімічними реакціями, або хімічними взаємодіями.
Хімічні реакції класифікують за різними ознаками.
Класифікація хімічних реакцій.
1. За ознакою зміни кількості вихідних і кінцевих продуктів.
2. За ознакою зміни ступеня окиснення атомів.
3. За виділенням або поглинанням теплоти.
4. За напрямом реакції.
5. За участю каталізатора.
6. За агрегатним станом реагуючих речовин.
7. За типом одного з реагентів.
1.За ознакою зміни кількості вихідних і кінцевих речовин.
За названими ознаками хімічні реакції поділяються на такі типи: сполучення, розкладу,
заміщення та обміну. (Завдання. Здійснити реакції сполучення, розкладу, обміну,
заміщення. Учні об’єднані у 4 групи. Кожна група виконує практичне завдання,
попередньо повторивши правила техніки безпеки. На виконання завдання дається 3 хв.
Після виконання завдання один представник від групи йде до дошки, розказує, що вони
робили, записує рівняння реакції, а другий - дає визначення даній реакції).
• Сполучення - це реакція, внаслідок якої з двох або кількох речовин утворюється одна
нова речовина. Наприклад, взаємодія хлороводню з аміаком.
HCl + NH3 = NH4Cl
• Розкладу - це реакції, внаслідок яких з однієї речовини утворюється декілька нових
речовин. Наприклад, розклад перманганату калію.
2KMnO4 = K2MnO4 + MnO2 + O2
• Заміщення - це реакції між простими і складними речовинами, внаслідок яких атоми
простої речовини заміщують атоми одного з елементів складної речовини.
Pb(NO3)2 + Zn = Zn(NO3)2 + Pb
• Обміну - це реакції, внаслідок яких дві складні речовини обмінюються складовими
частинами, утворюючи дві нові речовини.
AL2O3 + 3H2SO4 = AL2(SO4)3 + 3H2O
2. За ознакою зміни ступеня окиснення атомів.
За цією ознакою хімічні реакції поділяють на дві групи.
• Неокисно-відновні (без зміни ступеня окиснення)
NaCl + AgNO3 = AgCl +NaNO3
• Окисно-відновні. Це реакції, у процесі яких змінюються ступені окиснення елементів,
що входять до складу реагуючих речовин.
У будь-якій окисно-віновній реакції є речовини які віддають і які приймають електрони,
тобто процеси окиснення і відновлення завжди супроводжують один одного. Суть
процесів окислення і відновлення як втрату і приєднання електронів уперше було
визначено укр. вченим, академіком Левом Володимировичем Писаржевським.
Zn + 2HCl =ZnCl2 + H2
Zn0 - 2е = Zn+2 відновник, окиснення;
2H+ + 2е =H20 окисник, відновлення.
Завдання.
1 гр. Із даних рівнянь реакцій вибрати окисно-відновне рівняння.
2 гр.У рівнянні «2» проставити ступені окиснення атомів.
3 гр. Скласти баланс електронів, вказати окисник, відновник.
4 гр. Урівняти методом електронного балансу.
Користуючись параграфом підручника, дайте визначення таким поняттям: «окисник»,
«відновник», «окиснення», «відновлення».
3. За ознакою виділення або поглинання енергії .
• Екзотермічні. Це реакції, що відбуваються з виділенням теплоти. Наприклад, реакція
утворення хлороводню з водню і хлору.
H2 + Cl2 = 2HCl + Q
H2 + Cl2 = 2HCl, ^H = - 184,6 кДж
• Ендотермічні. Це реакції, що відбуваються з поглинанням теплоти з навколишнього
середовища. Наприклад, реакція утворення нітроген (ІІ) оксиду.
N2 + O2 = 2NO - Q
N2 + O2 = 2NO, ^H = 180,8 кДж
Запитання. Що означають записи: +Q, -Q, ^H-, ^H+?(Н - ентальпія ( теплоємність
процесу), ^ - дельта, означає різницю. ^Н являє собою різницю ентальпій кінцевих
продуктів реакції і вихідних речовин. ^H має позитивне значення якщо теплота
поглинається із зовнішнього середовища, і негативне значення, якщо теплота
виділяється).
4. За напрямом реакції.
• Необоротні - реакції, які відбуваються тільки в одному напрямку і завершуються
повним перетворенням вихідних реагуючих речовин у кінцеві речовини.
2KClO3 = 2KCl + 3O2
Якими явищами супроводжуються необоротні реакції?
1) продукти, що утворюються, виходять зі сфери реакції, тобто випадають у вигляді осаду,
або виділяються у вигляді газу;
BaCl2 + H2SO4 = BaSO4 + 2HCl
H2SO4 + Na2SO4 = Na2SO4 + H2O + CO2
2)утворюється малодисоційована сполук, наприклад, вода:
HCl + NaOH = NaCl + H2O
3) виділяється велика кількість енергії:
2Mg + O2 = 2MgO ^ H = - 602,5кДЖ
• Оборотні - реакції, які одночасно відбуваються у двох взаємно -протилежних
напрямках.
3H2 + N2 = 2NH3 ^ H = - 46,2 кДЖ/моль
(Завдання. Записати необоротні реакції а) з виділенням газу, б) випаданням осаду, в)
утворенням води, г) необоротну реакцію.
5. За участю каталізатора .
• Каталітичні - відбуваються за участю каталізатора.
2H2O2 —-K—- 2H2O + O2
Каталізаторами називають речовини, які прискорюють хімічні реакції. Каталіз
(гомогенний - однорідний, гетерогенний - неоднорідний).
• Некаталітичні - відбуваються без каталізатора.
CaO + H2O = Ca(OH)2
В органічній хімії більшість реакцій каталітичні.
C6H6 + Br2 ——– C6H5Br + HCl
6. За агрегатним станом
• Гомогенні - вихідні речовини перебувають в одній фазі
2N2O + O2 = 2NO2
• Гетерогенні - вихідні речовини перебувають в різних фазах.
CuO + H2 = Cu + H2O
7. За типом одного з реагентів.
• Галогенування
C2H4 + Cl2 hy C2H4Cl2
• Нітрування
CH4 + HO-NO2 = CH3-NO2 + H2O
• Гідрування
C2H4 + H2 = C2H6
• Гідратація
C2H4 + H2O = C2H5-OH
• Гідроліз
CH3COO-C2H5 + H2O = CH3COOH + C2H5OН
ІІІ. Систематизація знань.
Підсумуємо наші знання, одержані на сьогоднішньому уроці .
• Що таке хімічна реакція? (Хімічна реакція - це процес перетворення одних речовин на
інші.)
• У чому суть будь-якої хімічної реакції? (Суть будь-якої хімічної реакції полягає в
розриві хімічних зв’язків у вихідних сполуках та утворенні нових зв’язків у продуктах
реакції).
• Що є важливим у характеристиці хімічних реакцій? ( Характеризуючи хімічну
реакцію, необхідно враховувати її класифікацію на основі певної ознаки).
IV. Контролююча частина
Тести (Учні виконують на комп’ютері).
1. Взаємодія барій хлориду з натрій сульфатом належить до реакцій:
а) сполучення, б) розкладу, в) заміщення, г) обміну.
2. Вкажіть реакцію, яка належить до реакцій заміщення:
а) СuSO4 + Fe = FeSO4 + Cu
б) HCl + ZnO = ZnCl2 + H2O
в) C2H6 + Cl2 = C2H5Cl + HCl
3. Екзотермічною реакцією є:
а) CO2 + C = 2CO - Q
б) CaO + H2O = Ca(OH)2 + Q
в) N2 + O2 = 2NO – Q
4. Яка речовина утвориться при взаємодії карбонової кислоти і спирту:
а) етер, б) альдегід, в) карбонат, г) естер.
5. До яких типів належить реакція: 4NH3 + 5O2 —— 4NO + 6H2O
а) необоротна, б) заміщення, в) оборотна, г) екзотермічна, д) окисно-відновна, е)
каталітична.
6. Реакція галогенування характерна для:
а) алканів, б) алкенів, в) алкінів, г) аренів, д) альдегідів.
7. Речовини, які збільшують швидкість хімічної реакції, але самі після закінчення реакції
залишаються хімічно незмінними. Це:
a) інгібітори; б) каталізатори.
8. Реакції, які проходять з виділенням теплоти, називаються …
а) екзотермічними; б) ендотермічними.
9. Встановіть відповідність.
1) Концентрації речовин в момент рівноваги називаються…
2) Речовни, які уповільнюють швидкість хімічної реакції, називаються…
3) Реакції що протікають за схемою:
АВ + СД — АД + СВ, Н0 < 0, називаються…
4) Реакції, в яких реагенти перебувають в однаковому агрегатному стані, називаються…
5) Каталізатори, які прискорюють лише певний тип реакцій, називають…
а) Гомогенними; д) специфічними (селективними);
б) каталізаторами; е) екзотермічними;
в) рівноважними; є) інгібіторами;
г) обміну; ж) ендотермічними.
10. Виберіть реакції сполучення:
1) Мg + Н2 SO4 —- ;
2) СuО + НС1— ;
3) СаО + CO2 — ;
4) КС1O3 — .
11. Виберіть реакції обміну:
1) Н3РO4 + К2O —;
2) СаСO3 — ;
3) Zn + НСl — ;
4) Na2O + Н2O — .
12. Встановіть відповідність.
1) С2Н4 + Н2О — ; а) Гідроліз;
2) С3Н6 + СІ2 — ; б) гідратація;
3) СН3СООС2Н5 + Н2О — ; в) полімеризація;
4) С2Н6 –t- г) хлорування;
5) nCH = CH — д) дегідрування.
V. Рефлексія
У В, Маяковського є такі слова: «Якщо на небі запалюються зірки - то це комусь
потрібно». Ми можемо перефразувати. Якщо хіміки вивчають класифікацію хімічних
реакцій, то це теж комусь потрібно. А чого навчилися ми, вивчаючи класифікацію
хімічних реакцій?
(Відповіді учнів).
VI. Домашнє завдання
Опрацювати параграф 27, виконати завдання 182 та 184 (а) на ст.136 (Буринська). Дякую
за урок .
9. Встановіть відповідність.
1) Концентрації речовин в момент рівноваги називаються…
2) Речовни, які уповільнюють швидкість хімічної реакції, називаються…
3) Реакції що протікають за схемою:
АВ + СД — АД + СВ, Н0 < 0, називаються…
4) Реакції, в яких реагенти перебувають в однаковому агрегатному стані, називаються…
5) Каталізатори, які прискорюють лише певний тип реакцій, називають…
а) Гомогенними; д) специфічними (селективними);
б) каталізаторами; е) екзотермічними;
в) рівноважними; є) інгібіторами;
г) обміну; ж) ендотермічними.
10. Виберіть реакції сполучення:
1) Мg + Н2 SO4 —- ;
2) СuО + НС1— ;
3) СаО + CO2 — ;
4) КС1O3 — .
11. Виберіть реакції обміну:
1) Н3РO4 + К2O —;
2) СаСO3 — ;
3) Zn + НСl — ;
4) Na2O + Н2O — .
12. Встановіть відповідність.
1) С2Н4 + Н2О — ; а) Гідроліз;
2) С3Н6 + СІ2 — ; б) гідратація;
3) СН3СООС2Н5 + Н2О — ; в) полімеризація;
4) С2Н6 –t- г) хлорування;
5) nCH = CH — д) дегідрування.
V. Рефлексія
У В, Маяковського є такі слова: «Якщо на небі запалюються зірки - то це комусь
потрібно». Ми можемо перефразувати. Якщо хіміки вивчають класифікацію хімічних
реакцій, то це теж комусь потрібно. А чого навчилися ми, вивчаючи класифікацію
хімічних реакцій?
(Відповіді учнів).
VI. Домашнє завдання
Опрацювати параграф 27, виконати завдання 182 та 184 (а) на ст.136 (Буринська). Дякую
за урок .

More Related Content

What's hot

узагальнення реакцій іонного обміну
узагальнення реакцій іонного обмінуузагальнення реакцій іонного обміну
узагальнення реакцій іонного обмінуltasenko
 
Каталіз.Основні поняття
Каталіз.Основні  поняття Каталіз.Основні  поняття
Каталіз.Основні поняття vpu-19 Drogobych
 
Складні реакції
Складні реакціїСкладні реакції
Складні реакціїkassy2003
 
Календарне планування Хімія 8 клас (нова програма 2017-2018)
Календарне планування Хімія 8 клас (нова програма 2017-2018)Календарне планування Хімія 8 клас (нова програма 2017-2018)
Календарне планування Хімія 8 клас (нова програма 2017-2018)Ковпитська ЗОШ
 
Генетичний зв"язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв"язок між класами неорганічних сполукГенетичний зв"язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв"язок між класами неорганічних сполукsveta7940
 
Узагальнення знань про основні класи неорганічних сполук
Узагальнення знань про основні класи неорганічних сполукУзагальнення знань про основні класи неорганічних сполук
Узагальнення знань про основні класи неорганічних сполукsveta7940
 
хімічні реакції. 9 клас!!!
хімічні реакції. 9 клас!!!хімічні реакції. 9 клас!!!
хімічні реакції. 9 клас!!!ludmilalesichna
 
методика розвязування задач Dascalu
методика розвязування задач Dascaluметодика розвязування задач Dascalu
методика розвязування задач DascaluIngulcik
 
методика розвязування задач Dascalu
методика розвязування задач Dascaluметодика розвязування задач Dascalu
методика розвязування задач DascaluIngulcik
 
Khimija 8klas-popel-2016
Khimija 8klas-popel-2016Khimija 8klas-popel-2016
Khimija 8klas-popel-2016kreidaros1
 
реакція нейтралізації.розкладання нерозчинних основ при нагріванні. застосува...
реакція нейтралізації.розкладання нерозчинних основ при нагріванні. застосува...реакція нейтралізації.розкладання нерозчинних основ при нагріванні. застосува...
реакція нейтралізації.розкладання нерозчинних основ при нагріванні. застосува...Tatyana Maslennikova
 
Швидкість хімічної реакції
Швидкість хімічної реакціїШвидкість хімічної реакції
Швидкість хімічної реакціїJeka_jozirev
 
8 клас Розвязування задач 8 клас
8 клас Розвязування задач 8 клас8 клас Розвязування задач 8 клас
8 клас Розвязування задач 8 класIgor Kopeikin
 
Кінетика.Каталіз
Кінетика.КаталізКінетика.Каталіз
Кінетика.Каталізkassy2003
 
презентація на семінар з хімії готово!!!!!!!!!!!
презентація на семінар з хімії готово!!!!!!!!!!!презентація на семінар з хімії готово!!!!!!!!!!!
презентація на семінар з хімії готово!!!!!!!!!!!Olya Bezverhnya
 
кинетика I
кинетика Iкинетика I
кинетика Ikassy2003
 
Реакції обміну між розчинами електролітів
 Реакції обміну між розчинами електролітів Реакції обміну між розчинами електролітів
Реакції обміну між розчинами електролітівNadiia Petryshak
 
хімічні задачі за формулами
хімічні задачі за формуламихімічні задачі за формулами
хімічні задачі за формуламиSvetlana Rivna
 
Підручник Хімія 8 клас Попель
Підручник Хімія 8 клас ПопельПідручник Хімія 8 клас Попель
Підручник Хімія 8 клас Попельoleg379
 

What's hot (20)

узагальнення реакцій іонного обміну
узагальнення реакцій іонного обмінуузагальнення реакцій іонного обміну
узагальнення реакцій іонного обміну
 
Каталіз.Основні поняття
Каталіз.Основні  поняття Каталіз.Основні  поняття
Каталіз.Основні поняття
 
Складні реакції
Складні реакціїСкладні реакції
Складні реакції
 
Календарне планування Хімія 8 клас (нова програма 2017-2018)
Календарне планування Хімія 8 клас (нова програма 2017-2018)Календарне планування Хімія 8 клас (нова програма 2017-2018)
Календарне планування Хімія 8 клас (нова програма 2017-2018)
 
Генетичний зв"язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв"язок між класами неорганічних сполукГенетичний зв"язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв"язок між класами неорганічних сполук
 
задачі на суміші
задачі на сумішізадачі на суміші
задачі на суміші
 
Узагальнення знань про основні класи неорганічних сполук
Узагальнення знань про основні класи неорганічних сполукУзагальнення знань про основні класи неорганічних сполук
Узагальнення знань про основні класи неорганічних сполук
 
хімічні реакції. 9 клас!!!
хімічні реакції. 9 клас!!!хімічні реакції. 9 клас!!!
хімічні реакції. 9 клас!!!
 
методика розвязування задач Dascalu
методика розвязування задач Dascaluметодика розвязування задач Dascalu
методика розвязування задач Dascalu
 
методика розвязування задач Dascalu
методика розвязування задач Dascaluметодика розвязування задач Dascalu
методика розвязування задач Dascalu
 
Khimija 8klas-popel-2016
Khimija 8klas-popel-2016Khimija 8klas-popel-2016
Khimija 8klas-popel-2016
 
реакція нейтралізації.розкладання нерозчинних основ при нагріванні. застосува...
реакція нейтралізації.розкладання нерозчинних основ при нагріванні. застосува...реакція нейтралізації.розкладання нерозчинних основ при нагріванні. застосува...
реакція нейтралізації.розкладання нерозчинних основ при нагріванні. застосува...
 
Швидкість хімічної реакції
Швидкість хімічної реакціїШвидкість хімічної реакції
Швидкість хімічної реакції
 
8 клас Розвязування задач 8 клас
8 клас Розвязування задач 8 клас8 клас Розвязування задач 8 клас
8 клас Розвязування задач 8 клас
 
Кінетика.Каталіз
Кінетика.КаталізКінетика.Каталіз
Кінетика.Каталіз
 
презентація на семінар з хімії готово!!!!!!!!!!!
презентація на семінар з хімії готово!!!!!!!!!!!презентація на семінар з хімії готово!!!!!!!!!!!
презентація на семінар з хімії готово!!!!!!!!!!!
 
кинетика I
кинетика Iкинетика I
кинетика I
 
Реакції обміну між розчинами електролітів
 Реакції обміну між розчинами електролітів Реакції обміну між розчинами електролітів
Реакції обміну між розчинами електролітів
 
хімічні задачі за формулами
хімічні задачі за формуламихімічні задачі за формулами
хімічні задачі за формулами
 
Підручник Хімія 8 клас Попель
Підручник Хімія 8 клас ПопельПідручник Хімія 8 клас Попель
Підручник Хімія 8 клас Попель
 

Viewers also liked

EFFECT OF BURCH SCHOLARS PROGRAM
EFFECT OF BURCH SCHOLARS PROGRAMEFFECT OF BURCH SCHOLARS PROGRAM
EFFECT OF BURCH SCHOLARS PROGRAMMarie Lindquist
 
presentation for november trustee meeting
presentation for november trustee meetingpresentation for november trustee meeting
presentation for november trustee meetingJenna Curcio
 
Pasaje del arte religioso al profano
Pasaje del arte religioso al profanoPasaje del arte religioso al profano
Pasaje del arte religioso al profanorosabrito
 
Impact catalogue in progress
Impact catalogue in progressImpact catalogue in progress
Impact catalogue in progressChristian Nygaard
 
Leadership in voluntary and peer groups
Leadership in voluntary and peer groupsLeadership in voluntary and peer groups
Leadership in voluntary and peer groupsAshok Paliwal
 
El camino a la guerra, la estética de la angustia
El camino a la guerra, la estética de la angustiaEl camino a la guerra, la estética de la angustia
El camino a la guerra, la estética de la angustiarosabrito
 
урок №12 узагальнення й систематизація знань з теми вуглеводні 2
урок №12 узагальнення й систематизація знань з теми вуглеводні 2урок №12 узагальнення й систематизація знань з теми вуглеводні 2
урок №12 узагальнення й систематизація знань з теми вуглеводні 2ltasenko
 
Teorías que explican la función social
Teorías que explican la función socialTeorías que explican la función social
Teorías que explican la función socialUlises Guillén Urbina
 
Regeneration project of Croatian fortifications
Regeneration project of Croatian fortificationsRegeneration project of Croatian fortifications
Regeneration project of Croatian fortificationsGianluca Magli
 
شوناسی شیعریی شێركۆ بێكەس، د. لوقمان رەئوف
شوناسی شیعریی شێركۆ بێكەس، د. لوقمان رەئوفشوناسی شیعریی شێركۆ بێكەس، د. لوقمان رەئوف
شوناسی شیعریی شێركۆ بێكەس، د. لوقمان رەئوفdr.luqmanraouf
 
Mobile to Mainframe - the Challenges of Enterprise DevOps Adoption
Mobile to Mainframe - the Challenges of Enterprise DevOps AdoptionMobile to Mainframe - the Challenges of Enterprise DevOps Adoption
Mobile to Mainframe - the Challenges of Enterprise DevOps AdoptionSanjeev Sharma
 

Viewers also liked (17)

WHY CARELESSLY WAIT
WHY CARELESSLY WAITWHY CARELESSLY WAIT
WHY CARELESSLY WAIT
 
EFFECT OF BURCH SCHOLARS PROGRAM
EFFECT OF BURCH SCHOLARS PROGRAMEFFECT OF BURCH SCHOLARS PROGRAM
EFFECT OF BURCH SCHOLARS PROGRAM
 
presentation for november trustee meeting
presentation for november trustee meetingpresentation for november trustee meeting
presentation for november trustee meeting
 
Pasaje del arte religioso al profano
Pasaje del arte religioso al profanoPasaje del arte religioso al profano
Pasaje del arte religioso al profano
 
Proietto CV 2016
Proietto CV 2016Proietto CV 2016
Proietto CV 2016
 
SUSTAINING GRACE
 SUSTAINING GRACE SUSTAINING GRACE
SUSTAINING GRACE
 
Impact catalogue in progress
Impact catalogue in progressImpact catalogue in progress
Impact catalogue in progress
 
China
China China
China
 
Leadership in voluntary and peer groups
Leadership in voluntary and peer groupsLeadership in voluntary and peer groups
Leadership in voluntary and peer groups
 
El camino a la guerra, la estética de la angustia
El camino a la guerra, la estética de la angustiaEl camino a la guerra, la estética de la angustia
El camino a la guerra, la estética de la angustia
 
урок №12 узагальнення й систематизація знань з теми вуглеводні 2
урок №12 узагальнення й систематизація знань з теми вуглеводні 2урок №12 узагальнення й систематизація знань з теми вуглеводні 2
урок №12 узагальнення й систематизація знань з теми вуглеводні 2
 
Teorías que explican la función social
Teorías que explican la función socialTeorías que explican la función social
Teorías que explican la función social
 
Regeneration project of Croatian fortifications
Regeneration project of Croatian fortificationsRegeneration project of Croatian fortifications
Regeneration project of Croatian fortifications
 
Catálogo linha de vida móvel
Catálogo linha de vida móvelCatálogo linha de vida móvel
Catálogo linha de vida móvel
 
شوناسی شیعریی شێركۆ بێكەس، د. لوقمان رەئوف
شوناسی شیعریی شێركۆ بێكەس، د. لوقمان رەئوفشوناسی شیعریی شێركۆ بێكەس، د. لوقمان رەئوف
شوناسی شیعریی شێركۆ بێكەس، د. لوقمان رەئوف
 
False Assumptions
False AssumptionsFalse Assumptions
False Assumptions
 
Mobile to Mainframe - the Challenges of Enterprise DevOps Adoption
Mobile to Mainframe - the Challenges of Enterprise DevOps AdoptionMobile to Mainframe - the Challenges of Enterprise DevOps Adoption
Mobile to Mainframe - the Challenges of Enterprise DevOps Adoption
 

Similar to урок

1. класифікація хімічних реакцій. реакції сполучення, розкладу, заміщення, р...
1. класифікація хімічних реакцій.  реакції сполучення, розкладу, заміщення, р...1. класифікація хімічних реакцій.  реакції сполучення, розкладу, заміщення, р...
1. класифікація хімічних реакцій. реакції сполучення, розкладу, заміщення, р...oksanachernish
 
1. класифікація хімічних реакцій. реакції сполучення, розкладу, заміщення, р...
1. класифікація хімічних реакцій.  реакції сполучення, розкладу, заміщення, р...1. класифікація хімічних реакцій.  реакції сполучення, розкладу, заміщення, р...
1. класифікація хімічних реакцій. реакції сполучення, розкладу, заміщення, р...oksanachernish
 
урок 3
урок 3урок 3
урок 3ltasenko
 
Хімічні реакції та явища, що їх супроводжують
Хімічні реакції та явища, що їх супроводжуютьХімічні реакції та явища, що їх супроводжують
Хімічні реакції та явища, що їх супроводжуютьsveta7940
 
Закон збереження маси речовини
Закон збереження маси речовиниЗакон збереження маси речовини
Закон збереження маси речовиниSvetlana Lyubareva
 
8 klas khimija_savchin_2016
8 klas khimija_savchin_20168 klas khimija_savchin_2016
8 klas khimija_savchin_2016UA7009
 
8 klas khimija_savchin_2016
8 klas khimija_savchin_20168 klas khimija_savchin_2016
8 klas khimija_savchin_2016NEW8
 
дослідження фізичних та хімічних явищ
дослідження фізичних та хімічних явищдослідження фізичних та хімічних явищ
дослідження фізичних та хімічних явищkatya30
 
Календарне планування 7 клас
Календарне планування 7 класКалендарне планування 7 клас
Календарне планування 7 класIvanna_Zholnovich
 
Хімічні рівняння
Хімічні рівнянняХімічні рівняння
Хімічні рівнянняludmilalesichna
 
хімічні рівняння 7 клас
хімічні рівняння 7 класхімічні рівняння 7 клас
хімічні рівняння 7 класtatyana6221310
 
класифікація хімічних реакцій 9 клас
класифікація хімічних реакцій 9 класкласифікація хімічних реакцій 9 клас
класифікація хімічних реакцій 9 класolyakashuba1
 
9 хим старовойтова_люсай_пособ_2012_укр
9 хим старовойтова_люсай_пособ_2012_укр9 хим старовойтова_люсай_пособ_2012_укр
9 хим старовойтова_люсай_пособ_2012_укрAira_Roo
 

Similar to урок (20)

319,23.docx
319,23.docx319,23.docx
319,23.docx
 
1. класифікація хімічних реакцій. реакції сполучення, розкладу, заміщення, р...
1. класифікація хімічних реакцій.  реакції сполучення, розкладу, заміщення, р...1. класифікація хімічних реакцій.  реакції сполучення, розкладу, заміщення, р...
1. класифікація хімічних реакцій. реакції сполучення, розкладу, заміщення, р...
 
1. класифікація хімічних реакцій. реакції сполучення, розкладу, заміщення, р...
1. класифікація хімічних реакцій.  реакції сполучення, розкладу, заміщення, р...1. класифікація хімічних реакцій.  реакції сполучення, розкладу, заміщення, р...
1. класифікація хімічних реакцій. реакції сполучення, розкладу, заміщення, р...
 
урок 3
урок 3урок 3
урок 3
 
Хімічні реакції та явища, що їх супроводжують
Хімічні реакції та явища, що їх супроводжуютьХімічні реакції та явища, що їх супроводжують
Хімічні реакції та явища, що їх супроводжують
 
Закон збереження маси речовини
Закон збереження маси речовиниЗакон збереження маси речовини
Закон збереження маси речовини
 
8 klas khimija_savchin_2016
8 klas khimija_savchin_20168 klas khimija_savchin_2016
8 klas khimija_savchin_2016
 
8 h s_2016
8 h s_20168 h s_2016
8 h s_2016
 
8
88
8
 
8 klas khimija_savchin_2016
8 klas khimija_savchin_20168 klas khimija_savchin_2016
8 klas khimija_savchin_2016
 
Реакції обміну
Реакції обміну Реакції обміну
Реакції обміну
 
дослідження фізичних та хімічних явищ
дослідження фізичних та хімічних явищдослідження фізичних та хімічних явищ
дослідження фізичних та хімічних явищ
 
Календарне планування 7 клас
Календарне планування 7 класКалендарне планування 7 клас
Календарне планування 7 клас
 
Хімічні рівняння
Хімічні рівнянняХімічні рівняння
Хімічні рівняння
 
Матеріали з досвіду роботи
Матеріали з досвіду роботиМатеріали з досвіду роботи
Матеріали з досвіду роботи
 
овр
овровр
овр
 
хімічні рівняння 7 клас
хімічні рівняння 7 класхімічні рівняння 7 клас
хімічні рівняння 7 клас
 
554,23.pdf
554,23.pdf554,23.pdf
554,23.pdf
 
класифікація хімічних реакцій 9 клас
класифікація хімічних реакцій 9 класкласифікація хімічних реакцій 9 клас
класифікація хімічних реакцій 9 клас
 
9 хим старовойтова_люсай_пособ_2012_укр
9 хим старовойтова_люсай_пособ_2012_укр9 хим старовойтова_люсай_пособ_2012_укр
9 хим старовойтова_люсай_пособ_2012_укр
 

More from ltasenko

блоги (1)
блоги (1)блоги (1)
блоги (1)ltasenko
 
методика
методикаметодика
методикаltasenko
 
проект з художної праці
проект з художної праціпроект з художної праці
проект з художної праціltasenko
 
організація самостійної діяльності вихованців
організація  самостійної діяльності вихованціворганізація  самостійної діяльності вихованців
організація самостійної діяльності вихованцівltasenko
 
самопідготовка
самопідготовкасамопідготовка
самопідготовкаltasenko
 
розробка виховного заходу
розробка виховного заходурозробка виховного заходу
розробка виховного заходуltasenko
 
презентація виховного заходу
презентація виховного заходупрезентація виховного заходу
презентація виховного заходуltasenko
 
List imzo 1828_25072016
List imzo 1828_25072016List imzo 1828_25072016
List imzo 1828_25072016ltasenko
 
система творчих завдань
система творчих завданьсистема творчих завдань
система творчих завданьltasenko
 
використання хмарних технологій в освіті
використання хмарних технологій в освітівикористання хмарних технологій в освіті
використання хмарних технологій в освітіltasenko
 
хмарні технології
хмарні технологіїхмарні технології
хмарні технологіїltasenko
 
презентація виховного заходу
презентація виховного заходупрезентація виховного заходу
презентація виховного заходуltasenko
 
використання хмарних технологій в освіті
використання хмарних технологій в освітівикористання хмарних технологій в освіті
використання хмарних технологій в освітіltasenko
 
эрудит
эрудитэрудит
эрудитltasenko
 
розважально
розважальнорозважально
розважальноltasenko
 
вікторина
вікторинавікторина
вікторинаltasenko
 
методичн рекомендац _ знз-2016-2017 на сайт
методичн  рекомендац _ знз-2016-2017 на сайтметодичн  рекомендац _ знз-2016-2017 на сайт
методичн рекомендац _ знз-2016-2017 на сайтltasenko
 
пагін
пагінпагін
пагінltasenko
 
тема биосинтез
тема биосинтезтема биосинтез
тема биосинтезltasenko
 

More from ltasenko (20)

блоги (1)
блоги (1)блоги (1)
блоги (1)
 
методика
методикаметодика
методика
 
проект з художної праці
проект з художної праціпроект з художної праці
проект з художної праці
 
організація самостійної діяльності вихованців
організація  самостійної діяльності вихованціворганізація  самостійної діяльності вихованців
організація самостійної діяльності вихованців
 
самопідготовка
самопідготовкасамопідготовка
самопідготовка
 
розробка виховного заходу
розробка виховного заходурозробка виховного заходу
розробка виховного заходу
 
презентація виховного заходу
презентація виховного заходупрезентація виховного заходу
презентація виховного заходу
 
List imzo 1828_25072016
List imzo 1828_25072016List imzo 1828_25072016
List imzo 1828_25072016
 
система творчих завдань
система творчих завданьсистема творчих завдань
система творчих завдань
 
використання хмарних технологій в освіті
використання хмарних технологій в освітівикористання хмарних технологій в освіті
використання хмарних технологій в освіті
 
хмарні технології
хмарні технологіїхмарні технології
хмарні технології
 
презентація виховного заходу
презентація виховного заходупрезентація виховного заходу
презентація виховного заходу
 
використання хмарних технологій в освіті
використання хмарних технологій в освітівикористання хмарних технологій в освіті
використання хмарних технологій в освіті
 
эрудит
эрудитэрудит
эрудит
 
розважально
розважальнорозважально
розважально
 
вікторина
вікторинавікторина
вікторина
 
методичн рекомендац _ знз-2016-2017 на сайт
методичн  рекомендац _ знз-2016-2017 на сайтметодичн  рекомендац _ знз-2016-2017 на сайт
методичн рекомендац _ знз-2016-2017 на сайт
 
плод
плодплод
плод
 
пагін
пагінпагін
пагін
 
тема биосинтез
тема биосинтезтема биосинтез
тема биосинтез
 

Recently uploaded

Kryterii otciniuvannia navchalnykh dosiahnen
Kryterii otciniuvannia navchalnykh dosiahnenKryterii otciniuvannia navchalnykh dosiahnen
Kryterii otciniuvannia navchalnykh dosiahnenolha1koval
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяAdriana Himinets
 
освітня програма 2023-2024 .
освітня програма  2023-2024                    .освітня програма  2023-2024                    .
освітня програма 2023-2024 .zaskalko111
 
критерії сооцінювання і взаємооцінюваннятехнології.pdf
критерії сооцінювання і взаємооцінюваннятехнології.pdfкритерії сооцінювання і взаємооцінюваннятехнології.pdf
критерії сооцінювання і взаємооцінюваннятехнології.pdfolha1koval
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfssuser54595a
 
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxvitalina6709
 
Критерії самоцінювання Іноземні мови.pdf
Критерії самоцінювання  Іноземні мови.pdfКритерії самоцінювання  Іноземні мови.pdf
Критерії самоцінювання Іноземні мови.pdfolha1koval
 
Презентація роботи Осипенківської ЗОШ 2023-2024.pptx
Презентація роботи Осипенківської ЗОШ 2023-2024.pptxПрезентація роботи Осипенківської ЗОШ 2023-2024.pptx
Презентація роботи Осипенківської ЗОШ 2023-2024.pptxssuserc6cee7
 
Луцький центр ПТО соціальний проєкт .pptx
Луцький центр ПТО соціальний проєкт .pptxЛуцький центр ПТО соціальний проєкт .pptx
Луцький центр ПТО соціальний проєкт .pptxhome
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»tetiana1958
 

Recently uploaded (12)

Kryterii otciniuvannia navchalnykh dosiahnen
Kryterii otciniuvannia navchalnykh dosiahnenKryterii otciniuvannia navchalnykh dosiahnen
Kryterii otciniuvannia navchalnykh dosiahnen
 
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. БіографіяО.Духнович - пророк народної правди. Біографія
О.Духнович - пророк народної правди. Біографія
 
освітня програма 2023-2024 .
освітня програма  2023-2024                    .освітня програма  2023-2024                    .
освітня програма 2023-2024 .
 
критерії сооцінювання і взаємооцінюваннятехнології.pdf
критерії сооцінювання і взаємооцінюваннятехнології.pdfкритерії сооцінювання і взаємооцінюваннятехнології.pdf
критерії сооцінювання і взаємооцінюваннятехнології.pdf
 
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdfupd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
upd.18-04-UA_REPORT_MEDIALITERAСY_INDEX-DM_23_FINAL.pdf
 
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptxАвтомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
Автомат.звука с.інтегровані ігри для дітейpptx
 
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
Віртуальна виставка «Аграрна наука України у виданнях: історичний аспект»
 
Критерії самоцінювання Іноземні мови.pdf
Критерії самоцінювання  Іноземні мови.pdfКритерії самоцінювання  Іноземні мови.pdf
Критерії самоцінювання Іноземні мови.pdf
 
Презентація роботи Осипенківської ЗОШ 2023-2024.pptx
Презентація роботи Осипенківської ЗОШ 2023-2024.pptxПрезентація роботи Осипенківської ЗОШ 2023-2024.pptx
Презентація роботи Осипенківської ЗОШ 2023-2024.pptx
 
Луцький центр ПТО соціальний проєкт .pptx
Луцький центр ПТО соціальний проєкт .pptxЛуцький центр ПТО соціальний проєкт .pptx
Луцький центр ПТО соціальний проєкт .pptx
 
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
 
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptxЇї величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
Її величність - українська книга презентація-огляд 2024.pptx
 

урок

  • 1. Тема: «Хімічні реакції» Мета: навчальна: узагальнити поняття про хімічні реакції та їх основні закономірності; навчити учнів розуміти суть раціонального керування хімічними процесами; розглянути деякі із багаточисельних класифікацій хімічних реакцій за різними ознаками; виховна: сприяти розширенню політехнічного світогляду учнів, практичній спрямованості вивченого матеріалу, розвивати мислення, увагу, вміння використовувати вивчений матеріал для пізнання нового; розвиваюча: розвивати в учнів самостійність у навчанні, здатність до взаємо- виручки, колективізму. Тип уроку: урок узагальнення знань. Форма уроку: урок-семінар. Методи: словесний (розповідь, бесіда, пояснення); наочний ( використання комп’ютера, проектора); практичний (виконання дослідів); інтерактивні методи. Обладнання та реактиви: • перелік основних понять теми; • комп’ютер, роздруковані завдання і тести; • обладнання та реактиви для виконання експериментального завдання. Учні повинні знати: • основні типи та класифікаційні ознаки хімічних реакцій; • закономірності перебігу хімічних реакцій. Учні повинні вміти: • характеризувати хімічні реакції за класифікаційними ознаками; • застосовувати знання основних закономірностей для визначення можливостей перебігу хімічних реакцій, їх теплового ефекту та напрямку; • здійснювати обчислення за хімічними рівняннями. Хід уроку І. Мотивація навчальної діяльності. Світ, який нас оточує, надзвичайно різноманітний і може бути визначений поняттям «матерія» в різних формах існування. Так, речовина - предмет науки хімії - є одним із видів матерії, яка існує тільки в русі. Атоми, молекули, кристали також перебувають у постійному русі. Тому хімічну реакцію необхідно розглядати як одну із форм руху матерії. Саме тому девізом нашого уроку будуть слова: «Безліч реакцій споріднює критерій, а будь-яка реакція - це форма руху матерій». Спробуємо дати визначення терміну «реакція». (Метод «мозковий штурм». Вчитель записує на дошці всі відповіді учнів. Обираються найкращі). Як стверджували стародавні філософи «Все тече, все змінюється». А всі зміни, які відбуваються у світі, в природі, ми називаємо явищами. На уроках фізики ви вивчаєте фізичні явища, на уроках біології - біологічні, на уроках історії - суспільні. На уроках хімії
  • 2. ми розглядаємо з вами хімічні явища або хімічні реакції - особливий вид змін, які відбуваються в природі. Завдання. Скласти квітку «Хімічні реакції навколо на» із пелюсток виготовлених вдома). Як бачимо навколо нас постійно відбувається величезна кількість хімічних реакцій. Кожна з реакцій індивідуальна, оскільки в ній беруть участь конкретні речовини з притаманними їм хімічними властивостями. Разом з тим різні хімічні реакції мають багато спільних ознак, що дає змогу їх класифікувати на підставі тієї або іншої ознаки. На сьогоднішньому уроці ми узагальнимо свої знання про типи хімічних реакцій; проведемо практичний експеримент на підставі якого зможемо класифікувати реакції за певною ознакою; повторимо правила складання рівнянь реакцій методом електронного балансу; всі терміни сьогоднішнього уроку будемо записувати на дошці, а ви в своїх зошитах, це буде підготовка до завдання «Термінологічний ланцюжок», яке ми виконаємо на наступному уроці; а в кінці уроку отримаєте оцінки за тестові завдання, які виконуватимете за допомогою комп’ютера. Запишіть тему уроку «Класифікація хімічних реакцій». Запишіть домашнє завдання. ІІ. Узагальнення знань. Хімічні реакції Що ми називаємо хімічними реакціями? Явища, за яких одні речовини перетворюються на інші, що відрізняються від вихідних за складом і властивостями, і при цьому не відбувається змін складу ядер атомів, називаються хімічними. Окиснення на повітрі, горіння, добування металів із руд, ржавіння заліза - це все хімічні явища. Інакше їх називають хімічними перетвореннями, хімічними реакціями, або хімічними взаємодіями. Хімічні реакції класифікують за різними ознаками. Класифікація хімічних реакцій. 1. За ознакою зміни кількості вихідних і кінцевих продуктів. 2. За ознакою зміни ступеня окиснення атомів. 3. За виділенням або поглинанням теплоти. 4. За напрямом реакції. 5. За участю каталізатора. 6. За агрегатним станом реагуючих речовин. 7. За типом одного з реагентів. 1.За ознакою зміни кількості вихідних і кінцевих речовин. За названими ознаками хімічні реакції поділяються на такі типи: сполучення, розкладу, заміщення та обміну. (Завдання. Здійснити реакції сполучення, розкладу, обміну, заміщення. Учні об’єднані у 4 групи. Кожна група виконує практичне завдання, попередньо повторивши правила техніки безпеки. На виконання завдання дається 3 хв. Після виконання завдання один представник від групи йде до дошки, розказує, що вони робили, записує рівняння реакції, а другий - дає визначення даній реакції). • Сполучення - це реакція, внаслідок якої з двох або кількох речовин утворюється одна нова речовина. Наприклад, взаємодія хлороводню з аміаком. HCl + NH3 = NH4Cl • Розкладу - це реакції, внаслідок яких з однієї речовини утворюється декілька нових речовин. Наприклад, розклад перманганату калію.
  • 3. 2KMnO4 = K2MnO4 + MnO2 + O2 • Заміщення - це реакції між простими і складними речовинами, внаслідок яких атоми простої речовини заміщують атоми одного з елементів складної речовини. Pb(NO3)2 + Zn = Zn(NO3)2 + Pb • Обміну - це реакції, внаслідок яких дві складні речовини обмінюються складовими частинами, утворюючи дві нові речовини. AL2O3 + 3H2SO4 = AL2(SO4)3 + 3H2O 2. За ознакою зміни ступеня окиснення атомів. За цією ознакою хімічні реакції поділяють на дві групи. • Неокисно-відновні (без зміни ступеня окиснення) NaCl + AgNO3 = AgCl +NaNO3 • Окисно-відновні. Це реакції, у процесі яких змінюються ступені окиснення елементів, що входять до складу реагуючих речовин. У будь-якій окисно-віновній реакції є речовини які віддають і які приймають електрони, тобто процеси окиснення і відновлення завжди супроводжують один одного. Суть процесів окислення і відновлення як втрату і приєднання електронів уперше було визначено укр. вченим, академіком Левом Володимировичем Писаржевським. Zn + 2HCl =ZnCl2 + H2 Zn0 - 2е = Zn+2 відновник, окиснення; 2H+ + 2е =H20 окисник, відновлення. Завдання. 1 гр. Із даних рівнянь реакцій вибрати окисно-відновне рівняння. 2 гр.У рівнянні «2» проставити ступені окиснення атомів. 3 гр. Скласти баланс електронів, вказати окисник, відновник. 4 гр. Урівняти методом електронного балансу. Користуючись параграфом підручника, дайте визначення таким поняттям: «окисник», «відновник», «окиснення», «відновлення». 3. За ознакою виділення або поглинання енергії . • Екзотермічні. Це реакції, що відбуваються з виділенням теплоти. Наприклад, реакція утворення хлороводню з водню і хлору. H2 + Cl2 = 2HCl + Q H2 + Cl2 = 2HCl, ^H = - 184,6 кДж • Ендотермічні. Це реакції, що відбуваються з поглинанням теплоти з навколишнього середовища. Наприклад, реакція утворення нітроген (ІІ) оксиду. N2 + O2 = 2NO - Q N2 + O2 = 2NO, ^H = 180,8 кДж Запитання. Що означають записи: +Q, -Q, ^H-, ^H+?(Н - ентальпія ( теплоємність процесу), ^ - дельта, означає різницю. ^Н являє собою різницю ентальпій кінцевих продуктів реакції і вихідних речовин. ^H має позитивне значення якщо теплота поглинається із зовнішнього середовища, і негативне значення, якщо теплота виділяється).
  • 4. 4. За напрямом реакції. • Необоротні - реакції, які відбуваються тільки в одному напрямку і завершуються повним перетворенням вихідних реагуючих речовин у кінцеві речовини. 2KClO3 = 2KCl + 3O2 Якими явищами супроводжуються необоротні реакції? 1) продукти, що утворюються, виходять зі сфери реакції, тобто випадають у вигляді осаду, або виділяються у вигляді газу; BaCl2 + H2SO4 = BaSO4 + 2HCl H2SO4 + Na2SO4 = Na2SO4 + H2O + CO2 2)утворюється малодисоційована сполук, наприклад, вода: HCl + NaOH = NaCl + H2O 3) виділяється велика кількість енергії: 2Mg + O2 = 2MgO ^ H = - 602,5кДЖ • Оборотні - реакції, які одночасно відбуваються у двох взаємно -протилежних напрямках. 3H2 + N2 = 2NH3 ^ H = - 46,2 кДЖ/моль (Завдання. Записати необоротні реакції а) з виділенням газу, б) випаданням осаду, в) утворенням води, г) необоротну реакцію. 5. За участю каталізатора . • Каталітичні - відбуваються за участю каталізатора. 2H2O2 —-K—- 2H2O + O2 Каталізаторами називають речовини, які прискорюють хімічні реакції. Каталіз (гомогенний - однорідний, гетерогенний - неоднорідний). • Некаталітичні - відбуваються без каталізатора. CaO + H2O = Ca(OH)2 В органічній хімії більшість реакцій каталітичні. C6H6 + Br2 ——– C6H5Br + HCl 6. За агрегатним станом • Гомогенні - вихідні речовини перебувають в одній фазі 2N2O + O2 = 2NO2 • Гетерогенні - вихідні речовини перебувають в різних фазах. CuO + H2 = Cu + H2O 7. За типом одного з реагентів. • Галогенування C2H4 + Cl2 hy C2H4Cl2 • Нітрування CH4 + HO-NO2 = CH3-NO2 + H2O • Гідрування C2H4 + H2 = C2H6 • Гідратація C2H4 + H2O = C2H5-OH
  • 5. • Гідроліз CH3COO-C2H5 + H2O = CH3COOH + C2H5OН ІІІ. Систематизація знань. Підсумуємо наші знання, одержані на сьогоднішньому уроці . • Що таке хімічна реакція? (Хімічна реакція - це процес перетворення одних речовин на інші.) • У чому суть будь-якої хімічної реакції? (Суть будь-якої хімічної реакції полягає в розриві хімічних зв’язків у вихідних сполуках та утворенні нових зв’язків у продуктах реакції). • Що є важливим у характеристиці хімічних реакцій? ( Характеризуючи хімічну реакцію, необхідно враховувати її класифікацію на основі певної ознаки). IV. Контролююча частина Тести (Учні виконують на комп’ютері). 1. Взаємодія барій хлориду з натрій сульфатом належить до реакцій: а) сполучення, б) розкладу, в) заміщення, г) обміну. 2. Вкажіть реакцію, яка належить до реакцій заміщення: а) СuSO4 + Fe = FeSO4 + Cu б) HCl + ZnO = ZnCl2 + H2O в) C2H6 + Cl2 = C2H5Cl + HCl 3. Екзотермічною реакцією є: а) CO2 + C = 2CO - Q б) CaO + H2O = Ca(OH)2 + Q в) N2 + O2 = 2NO – Q 4. Яка речовина утвориться при взаємодії карбонової кислоти і спирту: а) етер, б) альдегід, в) карбонат, г) естер. 5. До яких типів належить реакція: 4NH3 + 5O2 —— 4NO + 6H2O а) необоротна, б) заміщення, в) оборотна, г) екзотермічна, д) окисно-відновна, е) каталітична. 6. Реакція галогенування характерна для: а) алканів, б) алкенів, в) алкінів, г) аренів, д) альдегідів. 7. Речовини, які збільшують швидкість хімічної реакції, але самі після закінчення реакції залишаються хімічно незмінними. Це: a) інгібітори; б) каталізатори. 8. Реакції, які проходять з виділенням теплоти, називаються … а) екзотермічними; б) ендотермічними.
  • 6. 9. Встановіть відповідність. 1) Концентрації речовин в момент рівноваги називаються… 2) Речовни, які уповільнюють швидкість хімічної реакції, називаються… 3) Реакції що протікають за схемою: АВ + СД — АД + СВ, Н0 < 0, називаються… 4) Реакції, в яких реагенти перебувають в однаковому агрегатному стані, називаються… 5) Каталізатори, які прискорюють лише певний тип реакцій, називають… а) Гомогенними; д) специфічними (селективними); б) каталізаторами; е) екзотермічними; в) рівноважними; є) інгібіторами; г) обміну; ж) ендотермічними. 10. Виберіть реакції сполучення: 1) Мg + Н2 SO4 —- ; 2) СuО + НС1— ; 3) СаО + CO2 — ; 4) КС1O3 — . 11. Виберіть реакції обміну: 1) Н3РO4 + К2O —; 2) СаСO3 — ; 3) Zn + НСl — ; 4) Na2O + Н2O — . 12. Встановіть відповідність. 1) С2Н4 + Н2О — ; а) Гідроліз; 2) С3Н6 + СІ2 — ; б) гідратація; 3) СН3СООС2Н5 + Н2О — ; в) полімеризація; 4) С2Н6 –t- г) хлорування; 5) nCH = CH — д) дегідрування. V. Рефлексія У В, Маяковського є такі слова: «Якщо на небі запалюються зірки - то це комусь потрібно». Ми можемо перефразувати. Якщо хіміки вивчають класифікацію хімічних реакцій, то це теж комусь потрібно. А чого навчилися ми, вивчаючи класифікацію хімічних реакцій? (Відповіді учнів). VI. Домашнє завдання Опрацювати параграф 27, виконати завдання 182 та 184 (а) на ст.136 (Буринська). Дякую за урок .
  • 7. 9. Встановіть відповідність. 1) Концентрації речовин в момент рівноваги називаються… 2) Речовни, які уповільнюють швидкість хімічної реакції, називаються… 3) Реакції що протікають за схемою: АВ + СД — АД + СВ, Н0 < 0, називаються… 4) Реакції, в яких реагенти перебувають в однаковому агрегатному стані, називаються… 5) Каталізатори, які прискорюють лише певний тип реакцій, називають… а) Гомогенними; д) специфічними (селективними); б) каталізаторами; е) екзотермічними; в) рівноважними; є) інгібіторами; г) обміну; ж) ендотермічними. 10. Виберіть реакції сполучення: 1) Мg + Н2 SO4 —- ; 2) СuО + НС1— ; 3) СаО + CO2 — ; 4) КС1O3 — . 11. Виберіть реакції обміну: 1) Н3РO4 + К2O —; 2) СаСO3 — ; 3) Zn + НСl — ; 4) Na2O + Н2O — . 12. Встановіть відповідність. 1) С2Н4 + Н2О — ; а) Гідроліз; 2) С3Н6 + СІ2 — ; б) гідратація; 3) СН3СООС2Н5 + Н2О — ; в) полімеризація; 4) С2Н6 –t- г) хлорування; 5) nCH = CH — д) дегідрування. V. Рефлексія У В, Маяковського є такі слова: «Якщо на небі запалюються зірки - то це комусь потрібно». Ми можемо перефразувати. Якщо хіміки вивчають класифікацію хімічних реакцій, то це теж комусь потрібно. А чого навчилися ми, вивчаючи класифікацію хімічних реакцій? (Відповіді учнів). VI. Домашнє завдання Опрацювати параграф 27, виконати завдання 182 та 184 (а) на ст.136 (Буринська). Дякую за урок .