1. Конспект уроку
Хімія 8 клас.
Тема: «Подорож океаном речовин».
Цілі: Повторити основні класи неорганічних речовин: визначення, класифікацію, властивості;
показати генетичний зв’язок між класами неорганічних речовин,
розвивати навички спостерігати, робити логічні висновки, розвивати інтерес до вивчення предмету,
виховувати вміння працювати в колективі та самостійно.
Тип уроку: урок-подорож, узагальнення знань.
Форми роботи: робота в групах, індивідуальна робота, робота з картками, самостійна, демонстрація
експерименту, використання ІКТ, презентація на тему «Подорож океаном речовин».
Обладнання: картки з завданнями, реактиви: індикатори, розчин натрій гідроксиду та хлоридної кислоти,
лабораторний посуд та обладнання.
Хід уроку
I. Організаційний момент.
II. Повідомлення теми, мети, мотивація навчальної діяльності.
(Слайд 1)
Учитель:
Настав вечір. Один чоловік запалив маленьку свічку і почав підійматися з нею сходами, які,
закручуючись спіраллю, губилися десь високо під склепінням вежі.
— Куди ми йдемо? — запитала свічка.
— Ми піднімаємося на вежу, щоб освітити шлях кораблям у гавань.
— Але жоден корабель не зможе побачити мого світла, — заперечила свічка.
— Хоча твій вогник і маленький, — відповів чоловік, — усе ж продовжуй горіти так яскраво, як тільки
можеш, решту ж залиш мені.
Так перемовляючись, вони дісталися самого верху вежі і підійшли до великої лампи. Чоловік запалив
лампу за допомогою маленької свічки, і незабаром великі відполіровані дзеркала за лампою відбили її
світло, поширюючи його на милі навколо, освітлюючи шлях кораблям.
Тож і я вам бажаю, щоб свічка, запалена вами, яскраво горіла все життя і вела вас на вершину
успіху. Зокрема, бажаю вам успіху на уроці, оскільки сьогодні ви систематизуєте всі знання, отримані на
попередніх уроках з теми «Основні класи неорганічних сполук»
(вимкнути музику)
(Слайд 2)
Учитель.
Добрий день, дорогі діти та наші гості.
Сьогодні наш урок незвичайний. Це – урок-подорож, під час якої ми підсумуємо, узагальнимо
ваші знання, діти, про основні класи неорганічних сполук, поринувши у безмежний океан
речовин.
Відомо, що океан Речовин містить понад 100 тис. неорганічних речовин. Свою подорож цим
океаном ми здійснимо на експериментальному кораблі «Класифікатор».
Запаси прісної води та їжі ми будемо поповнювати на островах Оксиди, Кислоти , Основи,
Солі.
(Слайд 3)
Кінцем маршруту буде пристань Перетворень, узбережжя Хімічних реакцій.
2. Подорож нелегка, вимагає певних знань і вмінь. Вам потрібно буде робити записи у своєму
маршрутному листі (це ваш зошит) і зараз ми зробимо перший запис у вашому зошиті,
вказавши дату подорожі.
Кожна правильна усна відповідь на наших островах принесе вам по 1 балу.
Пояснення експериментальних дослідів – 3 бали.
Складання рівнянь реакцій за схемами в ланцюжках перетворень - 3 бали.
Отже, працюючи активно на уроці за подорож ви зможете отримати 12 балів.
На будь-якому кораблі обов’язково повинен бути капітан та штурман.
Наш корабель не виняток, тому ми зараз оберемо капітана та його помічника.
Капітан на кораблі – людина найрозумніша та найкмітливіша. Щоб обрати саме таку людину
серед учнів вашого класу, проведемо хімічний диктант:відповідно до назви треба написати
формулу оксиду, основи, кислоти чи солі.
Всього запитань -12. Кожне запитання – 1 бал. На відповідь – 5 секунд. Хто набере 12 балів,
той і стане капітаном «Класифікатора».
Папка 1:
Завдання хімічного диктанту:
1. Натрій гідроксид - NaOH.
2. Хлоридна кислота - HCl .
3.Кальцій оксид - CaO.
4. Нітратна кислота – HNO3.
5.Калій хлорид – KCl.
6.Барій гідроксид – Ba(OH)2.
7.Сульфатна кислота – H2SO4.
8.Фосфор (V) оксид – P2O5.
9.Метасілікатна кислота – H2SiO3.
10. Алюміній сульфат – Al2(SO4)3.
11.Ферум (III) гідроксид – Fe(OH)3.
12. Формула кухонної солі - NaCl.
Тепер за партами обмінялися листочками і перевірили один одного. Біля правильної відповіді
ставите «плюс». В кінці підрахувати кількість «плюсів», це і буде загальна сума балів.
Отже, капітаном «Класифікатора» стає ___________________________.
Штурман (учень, який набрав на бал менше, ніж капітан)
________________________________.
Решта учнів – члени команди- юнги. Розташовуємось по каютах, одягаємо косинки та
капітанську фуражку і займаємо свої місця:
Капітан – попереду, штурман біля штурвалу.
Щасливого всім плавання!
III. Узагальнення знань і вмінь.
Учитель.
Робимо запис у маршрутному листі: ПОДОРОЖ ОКЕАНОМ РЕЧОВИН. УЗАГАЛЬНЕННЯ
ЗНАНЬ.
Давайте поглянемо на мапу нашого маршруту
3. (Слайд 3).
Це густонаселені острови Оксиди, Кислоти, Основи, Солі та узбережжя Хімічні реакції.
Тож беремо курс на острів «Оксиди»!
(Слайд4)
Запитання до учасників подорожі
- Як ви вважаєте, чому острів має таку назву?
- Які речовини називають оксидами?
- Як називають три групи населення, які живуть тут?(основні оксиди, кислотні, амфотерні).
Часом між жителями острова виникає суперечка щодо території. Щоби залагодити
непорозуміння, прошу розселити кожну групу на свою територію й назвати їх.
Папка 2
Для цього учневі потрібно вийти до дошки і з переліку оксидів розселити їх на певні території.
(вихід до дошки учня. На дошці
решта учнів дають відповіді на питання:
-чому оксиди називаються основними, кислотними та амфотерними.
Виконавши завдання на дошці, звіряємо правильні відповіді із слайдом презентації).
(Слайд 5)
Учитель
Із цим завданням ми впоралися, тож тримаємо наш курс на острів «Кислоти»!
(Слайд 6)
Цей острів увесь прорізаний ріками та їхніми притоками – сульфатною, хлоридною, нітратною…
Долини заповнені драглистими речовинами. У деяких долинах виділяються гази, що роблять їх
мертвими. Нам удалося попередньо набрати води з цих рік
Як довести, що це кислоти?
Давайте проведемо експеримент, а перед цим повторимо Правила техніки безпеки.
Правила:
Учитель:
А що ж таке кислоти? (учні дають визначення).
Експеримент
(Вчитель демонструє дослід)
У дві пробірки з безбарвними прозорими розчинами вносимо індикатори:
а) метилоранж,
б) універсальний.
Поясніть, як і чому індикатори змінили своє забарвлення?
Оксиди
основні кислотні амфотерні
4. (Пояснення учня )
Учитель:
Щоб вирушити в подальшу подорож, слід поділити населення острова за схемою
Папка 3
(Учитель прикріплює загальну класифікацію, а учні – прикріплюють формули відповідно.)
(До дошки виходить учень і класифікує кислоти за схемою, а решта учнів називають кислоти
відповідно до їх формул , які написані на острові)
Учитель:
Звіряємо з правильними відповідями на слайді 7.
(Слайд 7)
Учитель:
Прямуємо на острів «Основи»!
(Слайд 8)
Учитель:
Жителі острова цікаві тим, що одні з них розчинні у воді, а інші нерозчинні у воді.
Запитання до учасників подорожі:
- Які речовини називаються основами?
- Як класифікують основи?
- Як визначити розчинність основ? (таблиця розчинності)
Учитель:
Нам передали загадкове послання з острова: «Розчин фенолфталеїну на деякій частині території
чомусь змінює своє забарвлення?» Чому?
Експеримент.
(Вчитель демонструє дослід)
У пробірку з прозорим розчином додаємо прозорий розчин індикатору фенолфталеїну.
Чому розчин став малиновим?
(Пояснення експерименту).
Учитель:
Щоб продовжити подорож, пограємо у гру «Вірю – не вірю».
Папка 4
(Один учень допомагає прикріплювати формули на дошці.)
Кислоти
За Гідрогеном
За Оксигеном
одноосновні
двохосновні
трьохосновні
безоксигенові
Оксигеновмісні
Основи
розчинні нерозчинні
5. (Слайд 9)
Перевіряється правильність класифікації.
Учитель:
Прямуємо на острів «Солі»!
(Слайд 10).
Ми сіли на соляні рифи і не зможемо рухатися далі поки не відповімо на питання!
Запитання до учасників подорожі:
1.Що таке солі?
2.Як класифікують солі? (на середні, кислі, основні).
Вчитель:
Щоб визначити до якого класу відноситься кожна сіль, що живе на острові, ви зробите
самоперевірку по ланцюжку: перший учень називає формулу солі, її назву і визначає її
класифікацію, а учень, що сидить зліва від нього перевіряє правильність відповіді.
Папка 5
(Один з учнів прикріплює формули на дошці у відповідну колонку.)
(Слайд 11)
Перевірка правильності класифікації.
IV. Закріплення та застосування знань.
Учитель:
Наближаємося до узбережжя Хімічних реакцій.
(Слайд 12).
Усі мешканці островів спілкуються між собою і навіть мають здатність перетворюватись одне
на одного. Під час їх змішування часто спостерігаємо ознаки реакцій: осад, газ, зміна кольору і
т.д.
Вам необхідно здійснити перетворення за даними схемами, урівняти рівняння реакцій та вказати
тип ХР.
Для кожної групи , які проживають в окремих каютах, я даю конверт із картками. Вам необхідно
вибрати окремі маленькі картки і скласти рівняння реакцій для кожної схеми.
Юнги тієї групи, яка першою складе рівняння реакції, отримують по три бали і один із групи
записує рівняння реакції на дошці.
Папка 6.
V. Аналіз досягнень учнів, підбиття підсумків уроку.
Учитель:
Наша подорож добігає кінця. Сьогодні на уроці , під час нашої уявної подорожі ви були
активними, показали свої знання з теми.
6. Оцінки я вам скажу на наступному уроці, порахувавши ваші здобутки.
(учні кладуть мушлі у зошити і здають зошити вчителю)
І мені б дуже хотілося почути відповіді на такі запитання: (вправа Мікрофон)
(Слайд 13)
VI. Домашнє завдання.
(Слайд 14)
Слайд 15
7. Оцінки я вам скажу на наступному уроці, порахувавши ваші здобутки.
(учні кладуть мушлі у зошити і здають зошити вчителю)
І мені б дуже хотілося почути відповіді на такі запитання: (вправа Мікрофон)
(Слайд 13)
VI. Домашнє завдання.
(Слайд 14)
Слайд 15