Принципові відмінності досконалої (повної) конкуренції від інших форм організ...
99
1. Урок 21 7 клас
Тема: Фізичні та хімічні явища. Хімічна реакція. Ознаки
хімічних реакцій.
Мета: поглибитизнання про явища, їх класифікацію та істотні відмінності;
сформуватипоняття про хімічні реакції: з’ясувати ознакихімічних реакцій
та умовиїх протікання; удосконалюватинавичкироботиз хімічними
речовинами та лабораторним обладнанням;
розвивати вміння визначити мету, аналізувати, узагальнювати, робити
висновки;
виховувати відповідальність за власну роботу.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: роздатковийматеріал, міднийдріт, спиртівка, пробірки, штатив,
бенгальськийвогник, реактиви: крейда, розчинихлоридноїк-ти,
натрій гідроксиду, натрійсульфату, барійхлориду, питна сода,
презентація.
Форми роботи: розповідь, робота з опорнимисхемами, робота у групах,
демонстраційні досліди.
Хід уроку.
І. Організаційний етап.
Доброго дня. Сьогодніна нас чекає напружена і цікава робота, девізом якої
нехай будевислів Декарта: « Немає таких віддаленихявищ, пізнання яких не
2. можна було б досягнути, йнемає таких таємничих явищ, які не можна було б
зрозуміти».
Подаруйтеодин одному посмішку, а я бажаю кожному із вас, щоби ви були…
У-УВАЖНИМИ,
С-СПОКІЙНИМИ,
П-ПРАЦЕЛЮБНИМИ,
І-ІНІЦІАТИВНИМИ,
Х-ХІМІКАМИ
Я бажаю вам УСПІХУ в процесі пізнання.
ІІ. Актуалізаціяопорних знань.
Розгадай кросворд.
1.Наука про речовини та перетворення. ( Хімія)
2.Автор періодичної системи хім. елементів. (Менделеєв)
3.Найдрібнішічастинки речовини. (Атоми)
4.Неоднорідна суміш, яку часто готують українськігосподиніз картоплі, цибулі,
моркви, червоного буряку з обов’язковим додаванням сметани. (Борщ)
5.Найпоширеніша рідина на Землі. (Вода)
Х І М І Я
М Е Н Д Е Л Е Є В
А Т О М И
Б О Р Щ
В О Д А
Яке слово утворилось?
І У .Повідомленнятеми та завдань уроку.
3. У. Вивчення нового матеріалу.
1.Що таке явище?.
2.Наведіть приклади.
3.Чивсі вони однакові?
4.Явища фізичні та хімічні.
5.Загадки про явища.
а) Взимку стало холодати
і ставок вже не впізнати.
Там, де була рідина,
Лиш дзеркальна площина.
Що за диво кристалічне?
Це фізичне чи хімічне?
б) Осінь стала вмить до діла-
Листя геть вже пожовтіло.
Що за результаткласичний?
Він хімічний чи фізичний?
в) На вогніпластинка мідна
Почорніла очевидно.
Що за явище незвичне?
Це фізичне чи хімічне?
6.Робота з підручником. Завдання 6.
7.Завдання. Визначіть , яке це явище.( Кожному учневі видається картинка з
явищем).
4. 6. Фізкультхвилинка.
Встаньте, діти, посміхніться,
Землірідній поклоніться
За щасливийдень вчорашній.
І до сонця потягніться,
В різні бокипохиліться.
Раз присядьте, два присядьте
І за парти тихо сядьте.
7.Хімічне явище- хімічнареакція.
Будь-яку хімічну реакцію можна записати схемою:
РЕАГЕНТИ= ПРОДУКТИРЕАКЦІЇ
5. Реагенти – вступають в реакцію.
Продуктиреакції – утворюються в процесі реакції.
8.Хімічніреакції супроводжуються певнимиознаками. Виявимо їх, провівши
досліди. ( інструктаж з ТБ).
ОЗНАКИХІМІЧНИХ РЕАКЦІЙ:
а) Натрій карбонат і хлоридна кислота - виділення газу;
б)Горіння бенгальського вогнику - виділення світла;
в)Магній і хлоридна кислота - виділення тепла;
г)Хлоридна кислота і аргентум нітрат - утворення осаду.
УІ. Систематизаціята узагальнення знань.
1.Визначити, яке це явище? ( робота в групах).
Інструктаж з ТБ.
1 група. Розтовкти в керамічній ступці шматок крейди.
Спостереження-----------------------------------------
Висновок------------------------------------------ ( якеявище і чому?)
2 група. Мідну дротинку скрутити у виглядіспіралі.
Спостереження--------------------------------------
Висновок----------------------------------------------
3 група. У склянку з содою додатирозчин столового оцту.
Спостереження-----------------------------------------------
Висновок -------------------------------------------------
4 група. У кислоту додатишматок крейди.
Спостереження ---------------------------------------------
Висновок -----------------------------------------------
6. 5 група. Розтопитипарафін.
Спостереження ----------------------------------------------
Висновок -----------------------------------------------------
2. Ситуаційназадача.
Вася придбав порцію морозива. Бачить назустріч чимчикуєПетрик. Вася
негайно заховав морозиво в кишеню. За той час, колиВася і Петрик поговорили,
у Васі морозиво розтануло і потекло прямо в нові джинси. Чи можна назвати те,
що трапилося з морозивом і джинсамифізичнимиявищами, а Васю і Петрика
друзями.
3.Завдання навиворіт.
Я називаю ознаку, а ви хімічне явище, яке супроводжується:
- Зміна кольору- пожовтіння листя,
- Поява запаху –
- Виділення газу-
- Виділення тепла-
- Випадання осаду-
УІІ. Підсумокуроку.
-Сьогодніна уроці я зрозумів…
УІІІ. Домашнєзавдання:
1.Опрацюватипараграф 10.
2.Виконатизавдання №2.