Відкрита лекція на тему «Біологічний захист рослин у теплицях»
урок
1. 1
Відкритий урок
Тема. «Хімічні реакції»,
урок узагальнення і
систематизації знань.
Учитель хімії
Новотроїцької ЗШ І-ІІІ ст. № 4
Бєлік О.В.
2. 2
Тема: «Хімічні реакції».
Виконання вправ, розв’язування задач.
Урок узагальнення і систематизації знань.
Мета:
Навчальна: закріпити навички складання та запису хімічних рівнянь,
закріпити та узагальнити знання про типи хімічних
реакцій.
Розвиваюча:Формувати досвід творчої діяльності, досвід ділового
спілкування. Розвиватитворчемислення, увагу,
спостережливість, соціальну активність учнів.
Виховна: Виховувати почуття колективізму як одного із основних
моральних якостей.
Хід уроку
1. Вступне слово учителя. Пояснення теми, мети та ходу уроку. (Слайд 1)
Ці явища, діти, знаєте ви
В природіі в побуті зустрінуться вони,
Взаємні перетворення їх відрізняють
І нові речовинизавжди виникають
Якщо хочеш до вершини ти дістатись
Требадобрепрацювати і старатись,
Не боятись запитання задавати,
Та хімічні нам рівняння записать.
2. «Хоть выйдиты не в белый свет,
А в поле за околицей –
Пока идёшь за кем – то вслед,
Дорогане запомнится
Зато, куда б ты не попал
И по какой распутице,
Дорогата, что сам искал,
Вовек не позабудется»
Н. Рыленков (Слайд № 2)
3. 3
І – Етап «Готовність до підкорення вершини»
Підкорювати вершину (Слайд № 3) буде 3 групи: теоретики, практики,
експерементатори.
Давайте пригадаємо основніпоняття і терміни теми. Я пропоную
зіграти в гру «Ти – мені, я - тобі».
Теоретики нам приготували запитання. (На дошці карточкиз запитаннями,
які написані на внутрішній сторонілисточка)Діти, ви підходите до дошки,
обираєте листочокз запитанням і задаєте своємутоваришу.
Запитання:
1. Які ви знаєте реакції за кількістю і складом реагентів?
2. Дати визначення реакції сполучення?
3. Дати визначення реакції розкладу?
4. Дати визначення реакції заміщення?
5. Дати визначення реакції обміну?
Що необхідно пам’ятати припроведеніреакцій обміну? Які умови їх
протікання?Експерементатори?
Если выделится газ –
Это раз;
И получится вода –
Это два;
А ещё не растворимый
осаждается продукт…
«Есть осадок» - говорим мы.
Это третий важный пункт
Химик «правила обмена»
Не забудет никогда:
В результате непременно
Будет газ или вода
Выпадет осадок –
Вот тогдапорядок.
6. Які ви знаєте реакції за напрямом перебігу?
7. Дати визначення хімічної рівноваги?
8. Що впливає на зміщення хімічної рівноваги?
9. Які реакції називаються окисно-відновними?
10.Дати визначення відновника і окисника?
11.Що таке тепловий ефект хімічної реакції?
12.Як розподіляються реакції за тепловим ефектом?
4. 4
13.Дати визначення екзотермічним реакціям?
14.Дати визначення ендотермічним реакціям?
15.Дати визначення швидкості хімічної реакції?
16.Перелічити чинники, що впливають на швидкість хімічної реакції?
ІІ – етап «Зберирюкзак»
Перед виходом в гори кожен учень одержав путівку (Додаток№ 1), де
буде нотувати всі труднощі, які зустріне на своємушляху.
Але перш за все ви повинні зібрати рюкзак.
Визначити ступінь окислення:
N2 , MnO2 , Cl2O7 , P2O5 , AsH3 , H2O , Cl2 , SO2, H2SO4 , Ca3(PO4)2 , Al(NO3)3 ,
K2SO4 , O2 , H2SO3 , Na2SO4, H2, NO2
Теоретики: ст..ок 0 (4)
Практики: ст..ок+4 (4)
Експерементатори: +5; +6 (6) формул
Слайд № 4
ІІІ – етап «Зходження» Слайд № 5
Теоретики:
І – установіть відповідність
1) Cu SO4 +2NaOH →Cu(OH)2 +Na2SO4 А. Розклад
2) 2Ca + O2 →2 CaO Б. Сполучення
3) 2KCLO3 →2 KCL + 3O2 В. Заміщення
4) CuSO4 + Fe →FeSO4 + Cu Г. Обмін
ІІ – Укажіть рівняння ендотермічних реакцій
а) CH4 + 2O2 →CO2 + 2H2O ∆H = -891кДЖ
б) CaCO3 → CaO + CO2 ∆H = +178кДЖ
в) Mn O2 + 2C → Mn + 2CO ∆H = +293кДЖ
г) S + Fe → FeS ∆H = -95,3кДЖ
Практики і експериментатори:
І - Запишіть рівняння реакцій для здійснення перетворень.
Укажіть:
1) Тип кожної реакції;
2) Визначте ОВР та складіть для них електронний баланс, укажіть
окисник і відновник;
3) Запишіть рівняння реакції № 3 в іонній формі.
Практики:
Cu(OH)2 → CuO → Cu CL2 → Cu (OH)2
↓
5. 5
Cu
Експерементатори:
Ca → CaO → A →Ca3 (PO4)2
↓
Ca(NO3)2
ІV – Етап «В печері чаклунів»
Лабораторнедослідження 1
Завдання Чинник
впливу
Спостережувані
зміни
Висновки
Крейда + HCL
0,5см. 2 мл
порошок
Площа
контакту
В другій пробірці
швидше йде
реакція
Швидкість
залежить від
площі контакту
HCL(конц)і HCL 50%
+
Zn 1гр Zn 1 гр.
Концентрація В першій
пробірці
швидкість реакції
більша
Концентрації
HCL 50% + Zn t0 Швидкість
реакції
збільшується
Від t 0
Охарактеризувати реакцію, яку ви спостерігаєте :
(CuSO4 + Fe→Cu+FeSO4)
Я известен с давних пор
И имею спрос,
Опусти меня в раствор,
В медный купорос
Изменить хочу я соль
Ну – ка выйди, соизволь!
Удивительный момент –
Стал другим раствор.
Вытесняю элемент,
Не вступая в спор.
На меня взгляни, ответь:
Начинаю я ржаветь?
(Діти пояснюють реакцію)
V «Вершина гори»
Задачі на надлишок та недостачу
Розв′яжизадачі, використовуючи «Хімічний тренажер» (Слайд)
(Додаток2)
6. 6
VІ «Шлях додому»
1) Відгадай слово
Рівняння реакції Типи хімічних реакцій
Сполучення Розклад Заміщення Обмін
Mg+2HCl→MgCl2 +H2 М Н Ш О
2Ca + O2 →2CaO И Г Р С
NaCl + AgNO3→NaNO3+AgCl Т У Ш Ф
2Fe(OH)3→Fe2O3+3H2O А Р Б В
H2 SO4 + BaCl2→BaSO4+2HCl Г Д Є О
2H2 + O2 →2H2O В Д Ж Ч
Na2 CO3+ 2HCl→2NaCl+H2 O+CO2 З І Л К
2Hgo→2Hg + O2 Ю А Я Х
2) Кросворд
Вірно розв’язавшикросворд, у виділених клітинках ви прочитаєте
прізвище відомого вченого – хіміка, основнінаукові праці якого
присвяченівченню про розчинита швидкості хімічних реакцій
1 к а т а л і з а т о р
7
2 к о н ц е н т р а ц і я
3 е к з о т е р м і ч н і
4 ф е р м е н т и
5 в а н г о ф ф
6 п о д р і б н е н н я
т е м п е р а т у р а
8 ш в и д к і с т ь
7. 7
1. Речовина, яка змінює швидкість хімічної реакції.
2. Вміст речовинив одиниці об’єму.
3. Реакції, що проходять з виділенням теплоти
4. Каталізатори живої природи.
5. Перший лауреат Нобелівської премії з хімії.
6. Дія спрямованана пришвидшення хімічної реакції.
7. Жар, гарячка.
8. Зміна за одиницючасу.
3) Шифровка
Урівняйте хімічне рівняння реакцій і впишіть в клітинку проти
кожного рівняння суму коефіцієнтів.
На правій сторінці аркуша знайти точки, які відповідають сумі
коефіцієнтів, і послідовно з′єднайте їх.
1) Ba + O2 →BaO 5
2) Fe (OH)3 + HCl→FeCl3 + H2O 8
3) Na + S → Na2S 4
4) Fe + O2 → Fe3 O4 6
1) Творчізавдання приклеїти до «путівок».
2) Оцінки.
3) Рефлексія.
4) Домашнє завдання: § 14-18 Повторить
Експериментаторам: № 5 стор. 99(обчислититепловий ефект хімічної
реакції)
Практикам: № 5 стор. 107 (Швидкість хімічної реакції)
5) Здати «путівки»