1. Заняття з безпеки життєдіяльності для дітей старшого дошкільного віку
«Лабораторія Сірничка»
(освітній напрям «Особистість дитини»)
Мета:
- Узагальнити знання про користь та небезпеку від вогню, закріпити вміння
розрізняти «добрий» та «злий» вогонь, шляхом самостійних відкриттів
вчити розв’язувати проблемні завдання. Сприяти умінню дітей
застосовувати раніше набуті знання про вогонь в дослідницько –
експериментальній діяльності.
- Продовжувати формувати уявлення про причини загоряння у побуті, в
природі та їх наслідки.
- Закріпити знання про правила протипожежної безпеки, знання інвентарю
протипожежного щита та їх призначення під час гасіння пожежі;
- про дії під час пожежі(швидко повідомити дорослих, викликати службу
безпеки за номером 101, чітко назвати адресу, потурбуватись про інших,
застосувати інвентар для «гасіння» малого вогню).
- Формувати здоров’язбережувальну, комунікативну, соціальну
компетентності, сприяти цілісному ставленню дітей до життя та здоров’я
- Розвивати мислення, зв’язне мовлення, інтерес до наукового пізнання
природи.
- Виховувати повагу до професії пожежного, бажання дотримуватись правил
пожежної безпеки, берегти і оцінювати своє здоров’я.
Обладнання:
Дидактична гра «Вогонь добрий, вогонь злий» (сюжетні картинки «Злий» та
«Добрий» вогонь, вогники «Злий», «Добрий» вогник); костюм для героя
Сірничок, матеріали для дослідної діяльності (коробка сірників, таця, свічки (3
штуки), папір формату А5, тарілочки з землею, піском, крупою, ватою, водою,
склянка, дві дитячих лопатки); дидактична гра «Склади пожежний щит» (міні
макети пожежного щита з недостаючи обладнанням, предмети міні пожежного
щита); атрибути для сюжетно-рольової гри «Пожежники» (декорації лісу,
іграшки; іграшковий телефон, ганчір’я, пожежна машина, іграшкові - лопата,
сокирка, пожежні каски, ноші, багор, відра з «водою», «пісок», «вогнегасник»;
для зображувальної діяльності малюнок А3 формату на кожну дитину із
зображеними стародавніми людьми та силуетом вогню по центру, тарілочки з
матеріалами: кольоровий пісок, клейстер, одноразові ложечки; фарба, пензлики,
склянки з водою, файли; клейстер, смужки кольорового паперу, пензлики для
клею, серветки.
2. Хід заняття:
Сюрпризний момент
Вихователь заводить в групу дітей.
За столиком сидить «Сірничок» та грається сірниками.
Вихователь: Дивіться, це наш давній знайомий, ви його впізнали? Що це він
там робить?
(вихователь з дітьми підходять до Сірничка)
Сірничок: О, привіт малята, а я тут сірничками граюсь…
Діти: А хіба можна гратись сірниками? Це не іграшка!Це небезпечно, вони
можуть призвести до пожежі!
Сірничок: Але вогонь може бути не лише злим, а ще й добрим!
Діти: А ми теж про це знаємо, і тобі покажемо!
Діти разом з сірничком та вихователем підходять до столика, на якому
розкладені сюжетні картинка «вогонь добрий, вогонь злий», та вогники «злий
та добрий» вогонь.
Вихователь: Діти, зверніть увагу на ці смайлики. Що на них
зображено?(Добрий і злий вогник). Оберіть вогник і знайдіть відповідну
картинку та поясніть свій вибір.
Сірничок звертається до дітей, що спричинило пожежу, які наслідки цієї
пожежі, чому на обраній картинці вогник добрий, яку користь він приносить?
Дидактична гра «Вогонь добрий, вогонь злий»
Ситуації (Картинки):
1. Вогонь обігріває оселю
2.Вогонь допомагає готувати їжу
3.Вогонь символ олімпійських ігор
4. Праска залишена без догляду – причина займання
5. Ігри з сірниками
3. 6. Залишили в лісі не загашеним вогнище
7. Ми запалюємо вогник на свічці, коли немає світла
8. Вогонь на святковому торті приносить нам задоволення
9. Не вимкнена з розетки гірлянда – причина займання ялинки
10.Дітям не можна самим вмикати газову плиту.
Сірничок:Коли вогонь злий потрібно знати, як діяти. Я Вас запрошую в мою
лабораторію, щоб дізнатись чим можна загасити малий вогонь.
(Діти з вихователем підходять до столика)
На столі стоїть таця на ній чотири свічки. Сірничок запалює першу свічку.
Що ви бачите? який він (Яскравий, гарний, мерехтливий, привертає до себе
увагу…)
Як ви думаєте, чи можна до нього доторкнутися?(Відповідь дітей)
Поясніть,чому? (Можна обпектись. Якщо ненавмисно упустити свічку на
килим або підлогу, може статися пожежа…)
Сірничок: Буває ще полум’я, якого ми не можемо побачити, але воно може
обпекти. Для цього поведемо дослід з папером.
Дослід «Невидимий вогонь»
Припущення : «Що станеться, якщо я піднесу папір над свічкою, не торкаючись
до полум’я ?»
Я беру шматочок паперу, підношу його до полум’я свічки, але бачите,я не
торкаюсь вогника (через кілька секунд запитую, що ви помітили? - папір
задимівся, на ньому з’явилася коричнева пляма, потім – полум’я)
- Що сталося з папером?
- Який можна зробити висновок?
(Не можна близько підходити до вогню, бо можна обпектись, не варто
підносити близько до вогню різні предмети, адже вони можуть загорітись)
4. Сірничок: Ми з вами зрозуміли, що вогонь може дуже швидко розгорітись, а
чим ми зможемо його загасити?
Запрошую вас до столів роздивіться, які речовини знаходяться в тацях?
Припустіть, чим можна загасити полум’я?
Сірничок запалює свічки.
Даша, Маргарита, що ви обираєте? (стакан з водою) Спробуйте погасити
вогник (свічечку).
- Чому вогник згас? (тому що він боїться води)
Аналогічні досліди проводяться з піском, землею.
Сірничок: то чого боїться вогонь? Які речовини ви не використали?
Чому?(вата, крупа, камінчики)
Сірничок : А зараз, я візьму порожню склянку і накрию нею свічку. Будьте
уважними і подивіться, що станеться з вогником? (Він згас).
Може хтось з вас здогадався, чому вогник згас? (в склянці немає повітря, тому
вогник згас)
Чути голосний дзвінок. У Сірничка дзвонить телефон:
Сірничок: Алло, так, я вас зрозумів! В моєму лісовому будинку пожежа!А там
залишились звірята!
Діяти потрібно швидко!
- Марійка, викликай пожежних.
(Марія: Набираю Службу порятунку 101, на вулиці Лісовій, в будиночку №1,
сталася пожежа, швидше вирушайте на допомогу!)
Діти сідають в пожежну машину, одягають каски, беруть інвентар,
вирушають на гасіння пожежі)
5. Сюжетно-рольова гра «Пожежники»
- Пожежні (1 дитина бере вогнегасник, 1 багор)
- Рятувальники, беріть ноші та виносьте з пожежі поросят! (2 дитини)
- Ви гасіть вогонь маленький вогонь водою (2 дитини)
- Ви піском (2 дитини)
- (Тоня) Іди зустрічай швидку(1дитина)
- 2 дитини одягають халати медсестер, приймають потерпілих, кладуть на
ліжечка, проводять огляд
(Діти підходять до лісу, гасять вогонь, знаходять та виносять на ношах
звірят, передають медсестрам)
Пожежник капітан : полум’я ми загасили, поросят врятували, повертаємось в
лабораторію до сірничка!
Сірничок : Дякую за допомогу!
Сірничок: А якщо раптом у вас в садочку трапиться пожежа, то де дорослі
зможуть знайти предмети, якими можна загасити вогонь?
Діти: На протипожежному щиті. А ось і він.
Ану, розкажіть мені для чого цей предмет? (По черзі показую на інвентар, діти
називають що це і для чого)
- Під час пожежі відром можна носити воду і заливати вогонь.
- Сокирою – вибивати скло у вікні, і руйнувати перешкоди на шляху.
- Лопатою – закидати вогонь піском, відкопують землю, якщо пожежа в лісі.
- Багор потрібен, щоб витягувати предмети, у ньому довга ручка, ним можна
дістати предмети і не обпалитися.
- Ломом – можна відкрити зачинені двері, підняти важкі балки.
Сірничок: Молодці, дітки, ви все знаєте про протипожежний щит. Допоможіть
мені будь ласка!
6. Дидактична гра «Склади пожежний щит»
У мене була колекція маленьких протипожежних щитів, а в мою лабораторію
закрались мишенята – шкоденята, і заховали в нірку по одному предмету з
пожежного щита! Я знайшов ці предмети, але вони переплутались.
Укомплектуйте маленькі щити.
(Діти виконують завдання)
Сірничок: Дітки, а ви знали, що колись давно-давно не було ні сірників ні
запальничок, і щоб приготувати їжу древнім людям доводилось годинами терти
палицю об палицю, щоб добути вогонь.
Давайте допоможемо їм «добути» вогонь
Підходьте до столиків та зобразіть вогонь.
(На столі лежать малюнки формату А3, матеріали для різних технік
зображення: малювання за допомогою файлу, обривна аплікація, малювання
кольоровим піском).
7. - Сірничок. Дякую Вам за допомогу! Давайте прикрасимо мою лабораторію
Вашими малюнками, а мені час з вами прощатись, до нових зустрічей.
-