1. «Сировинна й енергетичнапроблеми. Демографічна тапродовольча
проблеми. Проблеми подолання відсталостікраїн,щорозвиваються.
Взаємозв’язок глобальних проблем. Роль світової громадськостіта
міжнародних організаційу їх розв’язуванні. Сталийрозвиток – стратегія
людства на ХХІ століття.»
Урок географії для 9-го класу
Донченко В.П.
Вчитель вищої категорії,старший вчитель
загальноосвітньоїшколи І-ІІІст.№10, м. Світловодська, Кіровоградської
обл.
Тема. Сировиннай енергетичнапроблеми. Демографічната продовольча
проблеми. Проблеми подолання відсталостікраїн,щорозвиваються.
Взаємозв’язок глобальних проблем. Роль світової громадськостіта
міжнародних організаційу їх розв’язуванні. Сталийрозвиток – стратегія
людства на ХХІ століття.
Мета. Схарактеризувати поширення сировинної, енергетичної,
демографічної, продовольчої проблем, проблему подолання відсталості
країн, що розвиваються,визначитироль світової громадськостіта
міжнароднихорганізацій у їх розв’язуванні, формувати уміння оцінювати
наслідки прояву глобальних проблем на сучасному етапірозвитку людства,
уміння самостійно опрацьовуватирізноманітніджерела географічних знань,
захищати свою точку зору; розвивати в учнів критичнемислення та вміння
логічно викладатисвої думки; виховувати толерантність,суспільно-
політичну активність .
Цілі. Після проведення уроку учні знають зміст поняття “сталий
розвиток”;вміють аналізувати сутність, причинивиникнення, особливості
кожної з проблем, можливі шляхи їх розв’язання; оцінювати наслідки прояву
глобальних проблем на сучасному етапірозвитку суспільства; визначати
роль світової громадськостіу їх розв’язанні.
2. Тип уроку: комбінований
Обладнання: карта світу, доповіді, комп’ютерні презентації, малюнки.
Хід уроку
МОТИВАЦІЙНИЙ ЕТАП
Визначенняемоційногостанушколярів, створення позитивної
емоційноїналаштованостідо навчально-пізнавальноїдіяльності.
ЕТАП АКТУАЛІЗАЦІЇСУБ’ЄКТИВНОГО ДОСВІДУТА ОПОРНИХ
ЗНАНЬ.
Перевірка домашньогозавдання. Обговорення питань.
1. Дайтевизначення поняття «глобальні проблеми людства»
2. Використовуючи таблицю, дайтекласифікаціюглобальних проблем
3. Схарактеризуйтеполітичніпроблеми людства.
4. Пригадайте, якікраїни є членами «Ядерного клубу». Назвіть та
покажіть їх на карті.
5. Наведіть приклади гарячихточок у Европі та світі.
6. Які демографічні процеси відбуваються в розвинених країнах?
7. Чому в найбідніших країнахкількість населення зростає швидкими
темпами?
8. Які регіони й країни виробляють недостатньопродуктівхарчування для
забезпечення свого населення і чому?
3. ЕТАП ЦІЛЕВИЗНАЧЕННЯ ТА ПЛАНУВАННЯ
Оголошення та запистеми уроку
Вибір особистіснозначущих цілей.
– Що вивчатиметься?
– Чому саме цей матеріалпотрібно вивчати?
– У чому полягає важливість цього матеріалу?
– Який результат ми повинні отриматив кінці роботи?
Складання(обговорення) планунаступноїдіяльності.
План.
1. Поняття про глобальні економічні та демографічні проблеми
людства,проблемуподолання відсталості країн , що розвиваються.
2. Причини виникнення.
3. Способи їх подолання.
ЕТАП ОПРАЦЮВАННЯ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Робота з мультимедійною презентацією(«Презентація 1 »), картами
атласу, статистичними матеріаламипідручника
Завдання 1. Продовжтедослідження глобальних проблем людства.
Результати занесіть у таблицю
Назва глобальної
проблеми
Зміст проблеми Причини
виникнення
Шляхи
розв’язання
Робота в групах(кожнагрупа готує матеріалдля заповнення таблиці
зі своєї теми)
Доповіді учнів(демонстраціярисунків1 ,2, 3)
Обговорення:
o Чи можна вважати, що“демографічний вибух” закінчився?
o Яку допомогу надають розвинутікраїни, щоб розв’язати продовольчу
проблему на планеті?
o Як ви розумієте поняття «раціональнехарчування»? Пригадайтез уроків
біології, які продукти єнайбільш цінними для організму. До чого може
4. призвести споживання одноманітних продуктіврослинного походження
(це характернодля багатьох жителівбідних країн)?
o Як можна вирішити сировиннупроблему або хоча б зменшити її
гостроту?
o Як світова спільнота може пом’якшити проблему відсталості країн, що
розвиваються?
Слово вчителя
Осмислення та дослідження глобальних загроз привели до створення і
закріплення в документах ООН нової моделі збалансованого розвитку
людства – концепціїсталого розвитку(демонстрація рис.4).
Завдання 2
Використовуючи власний досвід та матеріали підручника запропонувати
шляхи вирішення глобальних проблем людства розглянутих на цьому уроці.
ЕТАП УЗАГАЛЬНЕННЯ ІСИСТЕМАТИЗАЦІЇНАБУТОГО
НАВЧАЛЬНОГОДОСВІДУ
o Назвіть глобальні проблеми людства, що були досліджені протягом 2-х
уроків.
o На конкретних прикладахдоведіть їх взаємозв’язок.
РЕФЛЕКСИВНО-ОЦІНЮВАЛЬНИЙ ЕТАП
«Шкала думок»
– Чи досягли ми очікуваних результатів?
– Що було найцікавішим на уроці?
Підсумкове слово вчителя
Ми розібрали далеко не всі глобальні проблеми, які стоять перед людством.
Сподіваюся, що ви зрозуміли головне: глобальність проблем потребує таких
же глобальних, загальнихдій.
Сьогодні людство має мобілізувати всю силу сучасної науки і техніки, щоб з
їх допомогою швидко вирішити всі проблеми нашого часу.
Цє стосується кожного , і ось 10 порад, як ще ти можеш врятувати
життя на Землі
5. 1. Сортуй сміття – пластикова пляшка розкладаєтьсябільше 100 років,
поліетиленова плівка – 200 років, алюмінієва банка – близько 500 років, а
скло – більше 1000 років. В українськихреаліях розділяти сміття, звичайно,
складніше, ніж у високорозвинених країнах, де для цього створили всі умови,
але можливо. В містах можна віднайти баки, схожі на клітку, так звані
контейнери для збору вторинної сировини (поглянь з вікна, можливо, ти їх
просто не помічав). Вони призначенідля роздільного збору неорганічних
відходів – пластику, скла, паперутощо. А ось органіку можна кидати у
звичайний сміттєвий бак поруч.
2. Намагайся невикористовувати поліетиленові пакети. Купи собі кілька
паперовихі ходи з ними до магазину.
3. Купуй еко-одяг з бавовни, льону, шовку тощо. Такі речі не викликають
алергії, дискомфорту та приємніна дотик. Окрім цього, вони вироблені з
натуральнихтканин, що потім розкладаються на звалищах у 10 разів
швидше, ніж синтетичні. І носити приємно, і довкілля бережеш.
4. Використовуй енергозберігальнілампи. Вони дорожчі, протеїх треба
міняти лише раз на декілька років, на відміну від звичайнихламп
розжарювання. До того ж, такілампи економлять до 90% електроенергії, а
отже і витратина її оплату.
5. Вирощуй кімнатнірослини.Живірослини сприяють збільшенню кисню
та очищують повітря у твоїй кімнаті.
6. Використовуй сірникизамість запальничок. Уяви, скільки таких
пластиковихзапальничок ти викидаєшза рік. А за все життя? Цевже
кілька кілограм непереробленого пластику, який шкодить природі.
7. Віддавай речі на переробку. Знайшов непотрібний скляний посуд, старий
ртутний термометр або використанібатарейки?Невикидай цезі
звичайним сміттям, віднеси до спеціального приймальногопункту.
6. Найчастішетакіпункти прийомуможна знайти в магазинахпобутових
товарів. У коридорахдеякихвишів теж встановлюють коробки, у які
можна викидатицінеорганічні та небезпечні відходи.
8. Здавай макулатуру. Зібралося багато непотрібних журналівчи
використанихаркушівпаперу? В Україніпрацюєдостатньопунктів збору
макулатури, їх адреси легко знайти в Інтернеті. А якщо ти живешу
великому місті, знай, що папір можна віднести й до районної школи, де
регулярно приймаютьмакулатуруі навіть проводять змагання між
класами – хто здасть більше.
9. Економ воду. Запаси прісної води на Землі становлять менше 3%, усе інше
– солоні океани і засолені підземні води. Більша частина – аж 90% – запасів
прісної води закуті в антарктичнихльодах. Тобто для людей залишається
мізер. Але ти здатен допомогти зекономити воду для наступних поколінь,
лише виконуй наступні правила:
– вимикай воду, коли чистишзуби, аджеза кілька хвилин з крану витікає
кілька літрів невикористаної тобою води, і загалом не включай сильний
напір;
– приймайдуш, а не ванну – так ти зекономиш вдвічі більше води;
– щоб помити велику кількість брудного посуду, набери воду в умивальник
або велику посудину – економ воду.
10. Ходи пішки. Треба пройтиусього 2–3 зупинки? Кращепройдися пішки.
До того ж, це корисно для здоров’я.
ДОМАШНЄЗАВДАННЯ
- Опрацюватипараграфпідручника
- Проаналізувати проявглобальних проблем у своєму регіоні і
обміркувати можливі шляхи їх розв’язання.
7. Література
1. Довгань Г.Д. Географія. 9 клас. Україна і світове господарство. –Х.
:Вид.група «Основа», 2017. – 120с.
2. Довгань Г.Д.Географія:підруч. Для 9 класу загальноосвіт.
Навч.закладів / Г.Д.Довгань, О.Г.Стадник. – Харків: Вид-во «Ранок»,
2017. – 272с.
3. Блог Прокопів Татьяни Миколаївни https://kopovok.wordpress.com/
4. Використання онлайн-ресурсу https://youtube.com