1. Круглий стіл (батьки – діти)
«Мій вибір у світі професій за формулою «Хочу, можу, треба»
з елементами тренінгу з профорієнтації для учнів 8 класу
Мета: формування в учнів відповідального cтавлення до вибору професії;
актуалізація проблеми успішного вибору професії; формування навичок
групової роботи, усвідомлення учнями відмінності між бажаннями (Я-Хочу) й
можливостями людини (Я-Можу) та врахування вимог соціального середовища
(Я-Треба). Формування навички самоаналізу, допомоги у визначенні своєї мети
стосовно майбутньої професії, намітити шляхи її досягнення, дати рекомендації
щодо правильного вибору професії, формувати в учнів потребу у
самовдосконаленні, розвивати в учнів уміння та навички організації
оптимального спілкування. Привернути увагу учнів до питання важливості
вибору професії; вчити бачити свої реальні перспективи і можливості, нести
особисту відповідальність за своє майбутнє; розвивати вміння планувати і
досягати професійних цілей, раціонально використовувати час.
Обладнання: плакат з правилами роботи в групі; ручки; бланки для відповіді,
бланки з назвами професій та вимогами до професій, музичний супровід.
Цільова група: учні 8 класу, батьки, вчителі.
Хід заняття
Презентація « У світі професій» 1 слайд
1.Вступ
- Добрий день! Вітаю всіх присутніх на нашому занятті з профорієнтації,
яке має тему: «Мій вибір у світі професій за формулою «Хочу, можу, треба»
Вибір професійного шляху багато в чому визначає нашу долю. Від того,
наскільки вірно вибраний життєвий шлях, залежить місце кожного серед
людей, задоволеність роботою, фізичне та психічне здоров’я, радість та
щастя…
Обставини свідчать про те, що для самостійного і свідомого вибору професії, а
саме такий вибір повинні зробити старшокласники, необхідні знання, уявлення
про те, яких особистісних якостей, здібностей вимагає та чи інша професія. Які
можливості вони забезпечують людині для професійної кар’єри і чи є попит на
спеціалістів за тією чи іншою професією на ринку праці.
Найбільшої актуальності професійна орієнтація набуває в старших класах
в період активної професійної визначеності особистості. Саме тому дане
заняття – круглий стіл призначене для використання в практичній
профорієнтаційній та мотиваційній роботі з учнями 8-9 класів.
2. - На сьогодні вибір професії – це складний і відповідальний крок у житті
кожної людини. Для того щоб цей крок був вдалим, вам потрібно попередньо
отримати відповідні знання та уміння, скласти уявлення про світ професій, різні
сфери діяльності, навчитись аналізувати потребу суспільства у тих чи інших
професіях і їх вимоги до працівників, також навчитись співвідносити свої
можливості з професійною діяльністю. Сподіваюся, що сьогоднішня зустріч
поповнить ваші знання про світ професій, і ви навчитеся правильно приймати
рішення про вибір професії.
Оголошення теми та мети заняття.
2.Правила роботи в групі 2 слайд
Психолог пропонує обговорити прописані нафліпчарті правила та прийняти їх
до уваги. Допускається додавання правил запропонованих учасниками заняття.
Правила, які допомагають забезпечити успішну взаємодію:
Бути позитивними.
Бути активними.
Говорити тільки за темою.
Говорити від свого імені.
Не критикувати: кожний має право на власну думку.
Говорити відверто те, що думаєш.
Говорити коротко і по черзі. Дотримуватися регламенту
Правило «вільної ноги»
3.Вправа «ПРЕЗЕНТУЙ СЕБЕ»
Тренер пропонує за зразком дати відповіді на питання (записи проводяться на
запропоновапних бланках, для того щоб учасники могли забрати з собою свої
наробки і ще раз проаналізувати отриману інформацію за межами групи):
«ПРЕЗЕНТУЙ СЕБЕ»
1.Ім’я.
2.Професія, яка вам подобається, або яку ви для себе обрали.
3.Професійна якість, якою необхідно володіти для забезпечення успішності
виконання професійної діяльності.
Учасники по черзі презентують себе.
Після презентації пропонується зворотній зв’язок
Питання для обговорення:
Чи всі люди мають працювати?
3. Чи може кожна людина обрати вид роботи та діяльність на власний
смак?
Чи слід погоджуватися на роботу, яка Вам не подобається, однак яку
добре оплачують?
Для чого взагалі люди працюють?
4.Мозковий штурм «Професія – це…» 3 слайд
На першому етапі вправи ведучій пропонує назвати асоціації до слова
«професія»(3-4).
На другому етапі учасникам пропонується зробити висновок та дати
визначення терміну «професія». (Записи проводяться на аркушах з тією ж
метою що і впр.3). По закінченні виділеного на роботу часу учасники
оголошують по колу свої напрацювання.
Професія — в перекладі з латинської означає «оголошую свою справу». У
тлумачному словнику дається таке визначення: “Професія - це рід трудової
діяльності, що вимагає відповідної підготовки і є для будь-кого основним
джерелом існування”. Однак, не кожна трудова діяльність є професійною.
Трудова діяльність людини може вважатися професійною, якщо виконуються
принаймі ще дві умови:
- професія характеризується наявністю певного рівня кваліфікації,
майстерності, вмінь, навичок, професійної підготовки, спеціально здобутих
знань, які часто підтверджуються спеціальними документами про професійну
освіту: дипломами, свідоцтвами, атестатами, сертифікатами. Таким чином,
якість професійної діяльності вважається більш високою, ніж якість діяльності
непрофесіонала, дилетанта чи любителя.
- професія є свого роду товаром, який людина може продавати на ринку праці.
Причому, товаром, який користується попитом, за який інші люди готові
платити. Тобто професійна діяльність служить джерелом доходів людини.
Ролик «Психологічні особливості вибору професії» 8 слайд
5. Міні – лекція «Формула вибору професії» 9-24 слайди
З десятків тисяч професій і спеціальностей вам необхідно виділити одну –
свою, яка:
може приносити задоволення та радість;
доступна та посильна;
потрібна людям і суспільству.
У вашому виборі повинні з’єднатися три базових фактори: Я-Хочу, Я-
Можу, Я-Треба. Це і є головною формулою вибору професії. Розглянемо першу
складову цієї формули. Вона має назву «Я-ХОЧУ». ХОЧУ — це Ваші інтереси,
4. схильності. Це Ваше прагнення займатися певною діяльністю. Потребу людини
в певній діяльності в психології називають схильністю. Про неї кажуть, коли
робота подобається людині, захоплює її. Зовнішніми проявами цієї схильності є
тривале та постійне прагнення людини до певної діяльності, наприклад,
малювання чи креслення, моделювання одягу та шиття, ремонт різноманітної
техніки; успіх її виконання; прояв стійкого інтересу до тієї чи іншої області
знань; прагнення до постійного їх накопичення. Справжня схильність зазвичай
поєднує в собі стійкий інтерес до тих чи інших явищ дійсності та стійке
прагнення самому діяти в цьому напрямку. Ознакою схильності до тієї чи
іншої професійної діяльності являються інтереси. Значення інтересів для життя
людини велике: вони спонукають нас здобувати знання, розширювати свій
кругозір, допомогають долати труднощі та перепони. Між інтересами та
схильностями багато спільного, але є й різне. Можна, наприклад, проявляти
інтерес до спорту, не пропускаючи жодного спортивного змагання по
телевізору чи на стадіоні, збираючи фотокартки відомих спортсменів, вивчаючи
їх біографію, але самому не робити навіть ранкової гімнастики.
Розглянемо другу складову формули вибору професії. Вона має назву «Я-
МОЖУ» МОЖУ - це Ваші здібності (фізичні — стан здоров’я, розумові -
інтелект, пам’ять, увага, психологічн - наші емоції, вольові якості). В основі
успішного оволодіння професією лежать здібності. Здібності - це можливість
досягти високого рівня майстерності в тій чи іншій справі. Це такі
індивідуально-психологічні особливості людини, що допомогають їй досягти
успіху в якій-небудь діяльності. Розрізняють загальні та спеціальні здібності.
До загальних здібностей належать такі якості, як працелюбність, увага,
Наприклад, токару постійно доводиться мати справу з вимірювальним
інструментом, вміти розрізняти форму, величину, колір деталей, визначати «на
око» відхилення в роботі верстата, дрібні дефекти на поверхні деталей, тому
важливе значення в роботі має зорове сприйняття, слухова чутливість не менш
важлива, бо вона допомагає визначити особливості роботи верстата, фіксувати
зміну якості різця тощо. Для успішної роботи водія необхідні добре розвинута
5. моторно-зорова координація, швидка реакція і зорове сприймання, високий
рівень концентрації, розподілу та переключення уваги. Професія перукаря
передбачає високий рівень розвитку зорових, слухових, тактильних відчуттів
(розрізнення кольорів, і відтінків, форми, розмірів, визначення за запахом
косметичних препаратів). Також обслуговування клієнтів передбачає активне
спілкування, встановлення контакту з відвідувачем, вміння правильно
організувати свою роботу, тому перукарю має бути притаманний високий
рівень розвитку комунікативних здібностей.
Третя складова має назву «Я-ТРЕБА» «ТРЕБА» — потреба ринку праці
Вашого регіону в конкретній професії.
- На столах можна розглянути види професій (малюнки)
- Виступ Соціального педагога
- Презентація « Професії майбутнього» (1-9 слайди)
- Учні по черзі зачитують інформацію про професії майбутнього
1. Експерти вважають, що через 10 років Інформаційні технології
проникнуть в більшість сфер діяльності людини.
2. На кого підти вчитися ?
3. ТОП професій майбутнього
4. IT-фахівці
5. Медицина
6. Біоінженерія
7. Робототехніка
8. Будівництво (урбанізація)
9. Маркетинг
- Діти працюють по картках ( робота з гаджетами пошук
інформації в інтернеті) 11-12 слайди
6. Вправа з залученням батьків та вчителів «Формула вибору професії» 13
-14 слайд
Мозковий штурм. Батьки собі на окремих листках записують і разом з усіма по
черзі аналізують.
6. 7. Вправа «Гра в лотерею «або «Рука долі».
Мета: показати учасникам наслідки випадкового вибору професії; дати
зрозуміти необхідність активних дій щодо вибору професії.
Обладнання: картки, авторучки.
Інструкція учасникам:
Вам потрібно на маленьких аркушах паперу записати професію, або вид
діяльності, якими ви хотіли б займатися протягом життя. Запишіть від 1 до 3.
Потім ми перемішуємо всі картки і кожен витягує випадково одну (як
лотерейний квиток). Потім обговорюємо результати.
Кожен учасник витягує із скриньки випадково одну картку з назвою
професії.
Психолог просить піднятися тих учасників групи, хто витягнув картки з
професією, яку ж сам і обирав (записав на картці). Як правило, таких учасників
небагато (1-2 людини), а можливо, що взагалі таких людей не буде.
Тренер просить групу підрахувати відсоток тих, кому пощастило, кому
доля подарувала щасливий випадок.
Запитання для роздумів:
Що ви відчули, коли витягнули те, що записували?
Що відчули, коли витягли те, що вам не до вподоби.
Підведення підсумків:
В даному випадку ми можемо зробити лише один висновок: «на долю
надійся, але й сам не сиди». Потрібно більш свідомо підходити до вибору
професії.
Правильний вибір професії дозволить повністю реалізувати потенціал
людини, уникнути розчарувань і невпевненості в собі та в своєму майбутньому.
Вибір вважається правильним коли:
- майбутня робота буде приносити радість, а не розчарування;
- людина володіє певними якостями, які необхідні для цієї роботи –
інтелектуальними, фізичними, психологічними;
7. - професія користується попитом на ринку праці.
Ці умови можна уявити у вигляді трьох концентрів – «хочу»,. «можу»,
«потрібно».
1. Бажання, можливості самої людини і запити ринку праці далекі один
від одного. В даному випадку людина не стане професіоналом, а його праця на
буде користуватися попитом.
2. Бажання. Можливості і запити ринку праці перетинаються, хоча і не
співпадають. Можна прогнозувати більшу професійну успішність, ніж в
першому випадку.
3. Всі фактори співпадають. Можна впевнено говорити про те, що людина
буде отримувати задоволення від своєї роботи, буде робити її краще, ніж інші і
завжди буде користуватися попитом.
8 . Гра «Хто є хто?»
Мета: надати можливість учасникам співвіднести свій образ з різними
професіями на підставі знання учнів один про одного.
Гра проводиться в колі, але можливий варіант проведення її в класі. У грі
можуть брати участь від 6 - 8 до 12 - 15 чоловік.
Інструкція: «Зараз я буду називати професії, кожен протягом декількох
секунд повинен подивитися на своїх товаришів і визначити, кому ця професія
підійде в найбільшою мірою. Далі я плесну в долоні і всі за командою
одночасно повинні показати рукою на обрану людину (найбільш підходящою
для названої професії) ». Ще перед початком самої гри ведучий може запитати
в учасників групи, які професії для них найбільш цікаві і виписати ці професії
(приблизно 10 - 15 штук) на дошці, називаючи згодом професії з цього
переліку. Це виключить випадки, коли названа професія буде нікому не цікава,
а може навіть і неприємна. Показавши рукою на свого товариша, всі повинні на
час завмерти, а ведучий сам по черзі підраховує, скільки рук показує на кожну
людину, тобто чий про раз, на думку більшості гравців, найбільшою мірою
відповідає даній професії. Якщо вправа проводиться в класі і учні сидять на
8. своїх місцях за партами, то всі основні правила зберігаються, а ведучий
повинен бути готовий до дещо більшим емоціям гравців. Однак, при такому
варіанті гри, школярам набагато простіше порахувати самим, скільки товаришів
на них показують, адже на відміну від гри в колі, де всі сидять щільно один з
одним, в класі більше простору і менше помилок. В цілому, дана ігрова вправа
досить проста і з цікавістю сприймається учасниками.
ПРОФЕСІЇ МАЙБУТНЬОГО
8. Підведення підсумку.
Вправа «Заверши речення Я зрозумів (ла), що…»
Психолог пропонує учасникам по черзі завершити речення «Я зрозумів (ла),
що…»
Учасники презентують свій підсумок заняття.
Підсумкові слова психолога:
Шановні учасники заняття! Сьогодні ми з вами розібралися із формулою
вибору професії і кожен з вас побачив, наскільки цікавий і різноманітний світ
професій. Ви навчились обирати професію згідно тих якостей і побажань, які
притаманні саме вам. Зробили кожен свій висновок щодо майбутнього вибору
професії, такого складного та водночас дуже важливого. Я ж хочу побажати
вам здійснити ваші мрії в майбутньому, а головне – не помилитись із
професійним вибором для того, щоб мрії збувались.
ДЯКУЮ ВАМ ЗА РОБОТУ ТА УВАГУ!
9. ПРАВИЛА РОБОТИ
ГРУПИ
Бути позитивними.
Бути активними.
Говорити тільки за темою.
Говорити від свого імені.
Не критикувати: кожний має право на
власну думку.
Говорити відверто те, що думаєш.
Говорити коротко і по черзі.
Дотримуватися регламенту
Правило «вільної ноги»