1. 9 клас
Амбражевич А.І.
Урок 47.
Тема:Персональне навчальне середовище. Використання хмарних сервісів
для зберігання даних.
Цілі:
навчальна:познайомитиучнів з використанням хмарних сервісів
призначених для зберігання даних;
розвивальна: розвиватилогічне мислення; формувативміння діяти за
інструкцією, планувати свою діяльність, аналізувати i робити
висновки;
виховна: виховувати інформаційно-комуныкацыйну культуру учнів,
уважність, акуратність, дисциплінованість.
Тип уроку:
засвоєння нових знань; формування вмінь і навичок;
Обладнання та наочність:комп’ютери, підручники, презентація, проектор.
Програмне забезпечення:Google Chrome, Google Drive, Kahoot!
Хід уроку
І. Організаційний етап
Привітання з класом. Повідомлення теми і мети уроку
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Сьогодніми розпочнемо вивчатирозділ«Створення персонального
навчального середовища». На цьому уроці Ви дізнаєтесь що таке:
- персональненавчальне середовище;
- як у персональномунавчальному середовищізастосовують
хмарні технології;
- навчитесь використовуватиінтернет-середовища для створення
та публікації документів;
ІІІ. Актуалізація опорних знань
2. 9 клас
Амбражевич А.І.
Повторення ранішевивченогоматеріалу
1. Які служби Інтернету ви знаєте та яке їх призначення?
2. Що таке обліковий запис?З чого він складається?
3. На якому поштовомусервері ви маєте обліковий запис?
4. Які операції з файлами, папками можна здійснювати в операційній
системі Windows? Як вони виконуються?
IV. Вивчення нового матеріалу
Розповідь вчителя.
Темп життя у сучасномусвіті вимагає від людини вміння володіти
інформацією. Однією з навичок, які має сформуватилюдина, котрапрагне
бути успішною в змінному світі, — це уміння комунікувати: обмінюватись
даними в мережі, правильно будувати запити, дотримуватися правил
мережевого етикету. Сучасні інтернет-сервіси дозволяютьучням не лише
розважатись і спілкуватись, а й використовуватиресурсиглобальної мережів
освітніх цілях. А саме, знаходити інформацію, опрацьовуватиїї. Тепер уже в
режимі онлайн.
Поняття персонального навчального середовища
Реєструючись насайтах, форумах, у чатах, спілкуючись та обмінюючись
файлами в Інтернеті, ви створюєтесвоє власне інтернет-оточення. Воно може
розширюватися в залежності від того, наскільки людина залучає до нього
нові джерела знань, зокремапрофесійні спільноти: групи, які створюються в
мережі та реальному житті за інтересами. Таким чином формується його
інформаційне середовище. Інформаційне середовище — це не тільки
середовищедля здійснення діяльності, а й засіб створення персональної
навчальної мережі — такої мережі, де ми можемо взаємодіятине тільки з
нашими колегами, наприклад учасниками співтовариства, а і їх колегами по
спільній діяльності. Інформаційне середовище, яке створює навколо себе
людина з метою задоволення власних навчальних потреб та досягнення
відповідних навчальних цілей, має назву персонального навчального
3. 9 клас
Амбражевич А.І.
середовища. Зважаючи на почуте, ми можемо дати визначення, що ж таке
персональненавчальне середовище.
Персональненавчальнесередовище (ПНС) — це інформаційне
середовище, яке використовує людина для власних навчальних потреб.
Особливемісце у створенніПНС займають сервіси Веб 2.0. До освітніх
інтернет-ресурсів ПНС школярів з інформатики можна віднести: сайт
дистанційного навчання інформатики dystosvita.mdl2.com; центр підтримки
всеукраїнськихінтернет-олімпіад з програмування www.olymp.vinnica.ua;
центр проведення всеукраїнськихолімпіад з інформаційних технологій ІОІТ
itolymp.com та багато інших.
Щоб наповнити ПНС, необов’язковозвертатися до інтернет-ресурсів —
існує багато інших джерел його наповнення. Зокрема, потрібну інформацію
ви можете дізнатися, запитавши вчителя, прочитавшикнижку, переглянувши
телепередачу.
Віддалене зберігання й опрацювання даних
У сучасномусвіті постає питання колективного опрацювання даних
фахівцями, які не завждизосередженів одномумісці. В епоху
Веб1.0найпоширенішим способом віддаленої роботиз даними був обмін
файлами за допомогоюелектронної пошти. Завдякиінтернет-сервісам Веб2.0
з’явилася можливість використання хмарних технологій, тобто віддаленого
створення, опрацювання та зберігання документів одночаснобагатьма
користувачамив режимі онлайн.
Я маю два визначення Хмарних технологій. Зараз я вам їх зачитаю і разом
ми проаналізуємо, а потім запишемо одне з них.
Хмарні технології — це інформаційні технології, що передбачають
віддалене опрацювання та зберігання даних.
Хмарні технології — це сукупність засобів і методів дистанційного
зберігання й опрацювання даних.
4. 9 клас
Амбражевич А.І.
Хмара — це деякий сервер або мережа розподіленихцентрів опрацювання
даних, де зберігаються дані та програми, яківикористовують користувачіза
допомогоюглобальноїмережі.
Хмарні технології дають змогуспоживачам використовуватипрограми
без встановлення на власний комп’ютер й доступу до особистихфайлів з
будь-якого комп’ютера, що має доступв Інтернет.
Користування хмарноюсистемою зберігання даних надається у вигляді
інтернет-сервісу. Попиту користувачів на такі сервіси постіно зростає, це
зумовлено зручністю користування інформаційними даними, зокрема:
не потрібні потужні комп’ютери;
менше витрат на придбання програмного забезпечення та його
систематичне оновлення;
необмежений обсяг збереження даних;
доступність із різних пристроїв і відсутність прив’язкидо робочого місця;
забезпечення захисту даних від втрат і виконання багатьохвидів
навчальної діяльності, контролю й оцінювання, тестування онлайн,
відкритості освітнього середовища;
економія коштів на утримання технічних фахівців.
Можна виділити такі популярнів Україні та світі хмарні сервіси збе-
рігання даних: AmazonCloudDrive, AmazonCloudPlayer, Bitcasa, Box.net,
Copy.com, Dropbox, Flickr, GoogleDrive, JungleDisk, iCloud, Mega,
MediaFire, Mozy, Office365, OneDrive, Photobucket, Yunpan360,
4sharedтощо.
Найпопулярнішими серед спеціалізованих хмарних сервісів на сьогодні
є Office 365 і Google Drive. Безкоштовнийобсяг даних, що можуть бути
збережені зараз у хмарних сховищах, подано на малюнку
5. 9 клас
Амбражевич А.І.
Хмарне сховище даних (хмарний диск)
Розглянемо функції хмарного диску Google Drive, що дає можливість
створення та колективного опрацювання документів.
Щоб користуватися сервісами Google Drive, достатньо на сайті
www.google.com.ua створитисвійобліковий запис (акаунт).
Надалі, щоб відкрити хмарний диск, потрібно:
1. Увійти до свого облікового запису Google;
2. Відкрити перелік додатків, клацнувши кнопку j
3. Вибрати додаток
Потім слід завантажити зі свого комп’ютераабо створити безпосередньо
на хмарному диску необхідний документ (кнопка СТВОРИТИ). Це може
бути текстовийдокумент, електронна таблиця, презентація, малюнок, карта,
форма опитування тощо. Для цього, у сховищі Google Диск користувач може
використовуватистандартні офісні веб-програмита доповнюватиїх список,
підключивши інші додатки.
Права доступу
Щоб надати інтернет-користувачам спільний доступ до файлів і папок,
збережених на хмарному диску, потрібно:
6. 9 клас
Амбражевич А.І.
викликати контекстне меню потрібного об’єкта(рис. 18.3, а),
клацнувши на ньомуправою кнопкою миші;
вибрати команду Доступ... (рис. 18.3, б);
у вікні, що відкрилося (рис. 18.3, в), налаштувати тип доступу
(перегляд, редагування тощо);
в адресномурядку вікна доступу ввести імена або адресикористувачів,
яким надається доступ;
клацнути кнопку Готово.
Синхронізація даних
Синхронізація файлів і папок полягає в тому, що зміна даних
користувачем на одномуз носіїв приводить до автоматичної зміни цих даних
на інших носіях. Щоб синхронізувати папки і файли на вашому комп’ютері і
хмарному диску, слід встановити додатокдля автоматизації і синхронізації
даних Google Drive. Для цього требаклацнути кнопку Завантажити Диск для
ПК (див. рис. 18.3, а). Перед завершенням інсталяції програми
доцільно клацнути кнопку Розширеніналаштування (а не Готово)для
можливостівиборумісця збереження папки Google Drive, файли в якій
синхронізуватимуться із хмарним сховищем після клацання кнопки
Синхронізувати.
Після встановлення додатка Google Drive ви можете додавати файли до
хмарного диска, перемістивши або скопіювавши їх у папку Мій диск на
7. 9 клас
Амбражевич А.І.
своємукомп’ютері. Усі зміни в цій папці автоматично відбуваються й на
вашому хмарному диску.
V. Усвідомлення набутихзнань й формування вмінь та навичок
Практичнезавдання
Інструктаж з ТБ. Роздачаінструкційних карток.
Завдання. Поділитися на 3 групи. Увійти в обліковий запис Google. За
допомогоюофісних веб-програм створитиновийдокумент і надати спільний
доступдля редагування документа іншим двом групам та вчителю
інформатики. Для цього:
1. Запустіть браузер Google Chrom. Відкрийте веб-сторінку google.com.ua.
2. Створіть та/або увійдіть до свого облікового записуGoogle. Відкрийте
хмарний диск.
3. Створіть на хмарному дискудокумент за допомогою додатка Google
Документи.
4. Змініть назву документа: у лівому верхньомукуті вікна документа
замість слів «Документбез назви» впишіть «Персональне навчальне
середовище».
5. Знайдіть в Інтернеті означення поняття «Хмарні технології».
6. Скопіюйте текст знайденого означення у створенийдокумент.
7. Надайте доступ за посиланням для перегляду файла членам інших двох
груп та надішліть їм посилання.
8. Відкрийте своюпоштову скриньку. Перейдіть за посиланням, що
отримали та перегляньте вміст документу.
9. Завершіть роботуза комп’ютером.
Релаксація
Вправа для профілактикикороткозорості та порушення зору
А зараз давайте ми з вами трохи пограємо, а заразом і перевіримо, що на
сьогоднішньомууроціви запам’ятали. Отже, дістаємо свої гаджети і
заходимо до улюбленого додатку Kahoot! Нагадую, що питання та відповіді
8. 9 клас
Амбражевич А.І.
будуть з’являтися на дошці, кожен варіант відповіді має відповідний колір. У
ваших гаджетах будуть доступнілише кольори, тож ви обираєте
«правильний» колір. На кожне питання відведено певну кількість часу. Тож,
увага на дошку, ми починаємо!
https://play.kahoot.it/#/?quizId=52b48172-6010-403c-a8eb-46b73bdfda66
VI. Підведення підсумків уроку
Виставлення оцінок.
Рефлексія
сьогоднія дізнався...
було цікаво....
було важко...
я зрозумів, що...
тепер я можу...
я навчився...
мене здивувало...
Бесіда за питаннями
1. Що таке персональне навчальне середовище? Для чого воно створюється?
Як соціальні мережі можна використовуватидля свого навчання?
2. Що таке хмарні технології? Які переваги в їх використанні?
3. Які сервіси належать до хмарних? У чому їхня сутність?
4. Які можливостінадає користувачухмарне сховище Google Диск? Які
операції над файлами можна виконувати?
VIІ. Домашнє завдання
Опрацювати параграф 9.1 та виконати завдання 4 і 6.