SlideShare a Scribd company logo
1 of 5
Урок №___ 5___ клас 1 група ________________
2 група ________________
Тема: Локальна мережа. Використання мережевих папок. Інструктаж з БЖД
Цілі:
 навчальна: ознайомити учнів з такими поняттями: користувач,
сеанс користувача, мережні папки; сформувати навички роботи в
локальній мережі, використовувати її ресурси;
 розвивальна: розвивати здатність до взаємодопомоги, кмітливість,
упевненість у власних силах; формувати вміння міркувати;
 виховна: виховувати дисциплінованість, інтерес до теми і предмета
загалом.
Тип уроку: засвоєння нових знань.
Обладнання та наочність: дошка, комп’ютери, підручники.
Хід уроку
І. Організаційний етап
ІІ. Перевірка домашнього завдання
ІІІ. відтворення і коригування опорних знань
Інтерактивна вправа «допуск»
Учитель ставить запитання, на які учні відповідають по черзі, не встаючи зі
своїх місць. Підніматися доводиться тільки тим учням, які не змогли відповісти
на запитання. Отже, після першого кола допуску в класі стоять лише кілька
учнів, причому в жодному разі не слід робити акцент на їхній нездатності.
Навпаки, вчитель пропонуєкласу не залишати товаришів у біді, пропонує учням
кинути «рятувальні кола», — поставити їм запитання, які вже пролунали
сьогодні. Рятувальна операція триває доти, доки кожен учень не дасть
правильної відповіді. Створюється ситуація успіху. Коли сильніші учні
починають допомагати слабшим, у класі з’являється атмосфера єдності й
доброзичливості. Протягом 5–8 хвилин у класі звучить корисна навчальна
інформація, необхідна для подальшого просування, причому звучить з вуст
учнів, і її потрібно слухати (раптом це саме запитання трапиться й мені?).
Важливо, щоб усе відбувалося по-доброму, без тиску, і зміцнювало в дітей
переконаність, що їм це під силу.
— Що таке комп’ютерна мережа? Що стало передумовою створення
комп’ютерних мереж?
— Які призначення комп’ютерних мереж? Наведіть приклади.
— Які можливості комп’ютерних мереж?
— Поясніть поняття клієнт та сервер.
— Які ви знаєте види комп’ютерних мереж? Поясніть, чим вони
відрізняються.
— Чи потрібне спеціальне програмне забезпечення для мережі?
— Які мережі називаються одноранговими?
— Назвіть переваги мережі.
— Назвіть недоліки мережі.
ІV. Мотивація навчальної діяльності
— Якщо на одному комп’ютері працює кілька користувачів, то часто
виникає потреба обмежити доступ сторонніх осіб до деяких ресурсів тощо.
Яким чином можна встановити це обмеження? Про це ви дізнаєтесь під час
вивчення нової теми.
V. Повідомлення теми, цілей, завдань уроку
VI. Сприйманняй усвідомленняучнями нового матеріалу
Пояснення вчителя
Поняття користувача та сеансу користувача
Для різних користувачів можуть бути визначені різні права доступу до
ресурсів комп’ютера та комп’ютерної мережі. Наприклад, лише вчитель має
встановлювати та видаляти програми на комп’ютері, а учні можуть лише їх
використовувати.
Для того, щоб захистити дані користувача від перегляду, зміни та
видалення іншими користувачами на одному й тому ж комп’ютері, надати
можливість виконувати певні налаштування, в операційній системі створюють
облікові записи користувачів.
Існує два основних типи облікових записів — запис з правами ад-
міністратора (Адміністратор) і запис з обмеженими правами (Гість).
Найбільше прав має Адміністратор, найменше — Гість. Можна
встановити пароль, який гарантуватиме, що користувачем є визначена особа.
Сеанс роботи користувача з комп’ютером розпочинається з вибору
облікового запису користувача.
Під час сеансу роботи ім’я облікового запису користувача та відповідний
значок можна побачити в меню Пуск.
Користувача можна змінити (Пуск ^ Завершення сеансу ^ Змінити
користувача), вибрати інший обліковий запис та ввести пароль (якщо він
встановлений).
Доступ до мережі
Якщо ж комп’ютер під’єднано до мережі, то залежно від її архітектури
виникають додаткові можливості для організації облікових записів
користувачів.
В одноранговій мережі облікові записи зберігаються на кожному
комп’ютері. Такий обліковий запис створюється та зберігається на комп’ютері,
що надає ресурс у спільне мережне користування.
Комп’ютери робочої групи спільно використовують загальнодоступні
ресурси (файли та принтери). Адміністратор комп’ютера визначає, які з його
ресурсів будуть спільними, які користувачі мережі матимуть доступ до цих
ресурсів і з якими правами.
У клієнт-серверних мережах облікові записи користувачів, а також
інформація про інші об’єкти мережі можуть зберігатися централізовано. Це дає
змогу централізовано керувати користувачами, а тим — працювати на різних
комп’ютерахпід одним обліковим записом. Водночас користувачі можуть мати
окремі облікові записи на локальних комп’ютерах.
Локальна мережа навчального закладу
Створення локальної мережі навчального закладу дає можливість
отримувати доступ до навчальних матеріалів, які можуть зберігатися на
учительському комп’ютері, на комп’ютері бібліотеки, на комп’ютерах, які
знаходяться в кабінетах з інших предметів тощо.
Локальна мережа кабінету інформатики є частиною локальної мережі
школи.
Учні мають можливість по мережі зберігати результати практичних робіт
на комп’ютері вчителя.
Для друкування матеріалів з будь-якого комп’ютера школи можна
використовувати спільний принтер, під’єднаний до одного з комп’ютерів
мережі. Якщо тільки один комп’ютер навчального закладу має доступ до
Інтернету, то завдяки локальній мережі доступ до Інтернету можуть мати
користувачі всіх комп’ютерів начального закладу.
Надання ресурсів у спільне мережне користування
Щоб користувачі мережі мали доступ до певного комп’ютера, диска,
папки, файла, принтера, сканера, цей об’єкт потрібно надати у спільне мережне
користування, тобто перетворити на мережний ресурс (мережний диск,
мережну папку, мережний принтер тощо). При цьому адміністратор або
власник ресурсу (користувач) надає об’єкту ім’я, під яким той буде відомий у
мережі, та визначає рівень доступу до нього. Наприклад, може бути відкрито
повний доступ до папки з можливістю змінювати її вміст або тільки переглядати
її вміст.
Якщо відкрито, скажімо, мережний доступ до диска певного комп’ютера,
то користувачі зможуть переглядати, редагувати та зберігати файли на цьому
диску, створювати й видаляти на ньому папки. Це спрощує обмін даними та
спільну роботу користувачів. Вони можуть, зокрема, окрім власних папок
створити папку для файлів, над якими спільно працюватимуть, або папку, що
міститиме потрібні всім документи.
Для надання спільного доступу до певного об’єкта слід насамперед
відкрити вікно його властивостей (виконавши команду Властивості з
контекстного меню об’єкта) і перейти в ньому на вкладку Доступ. Потім слід
встановити прапорець Відкрити спільний доступ до цієї папки та, якщо
потрібно, поставити прапорець Дозволити зміну файлів через мережу. У поле
Ім'я спільного ресурсу слід ввести назву ресурсу, яку бачитимуть користувачі
інших комп’ютерів мережі.
Якщо натиснути кнопку ОК, під значком об’єкта з’явиться зображення
руки — це означає, що об’єкт надано у спільне мережне користування.
Шлях до ресурсів, розміщених на інших комп’ютерах мережі, записується
дещо інакше, ніж шлях до папок і файлів на локальному комп’ютері: на початку
шляху замість імені диска і символа двокрапки записують дві зворотні скісні
риски () та ім’я комп’ютера.
Наприклад, запис teacherCanon може бути шляхом до папки Canon,
розташованої на комп’ютері teacher, або до принтера Canon, під’єднаного до
цього комп’ютера.
Робота з папками та файлами в мережі
Нагадаємо, що перегляд списків папок та файлів, що знаходяться на
віддалених комп’ютерах, називають навігацією локальною мережею.
Копіювання, перейменування, створення, відкривання та видалення
файлів і папок у доступних папках віддаленого комп’ютера виконується так
само, як на локальному комп’ютері. Однак слід мати на увазі, що об’єкт,
видалений на віддаленому комп’ютері, не потрапляє до Кошика, тому його
неможливо відновити.
VІІ. Усвідомлення, узагальнення і систематизаціянавчального матеріалу
Робота в парах
 Організація локальної мережі навчального закладу.
 Розглянути схему локальної мережі кабінету інформатики (школи).
 Назвати та охарактеризувати складові комп’ютерної мережі.
 Визначити тип комп’ютерної мережі.
Робота з підручником: § 27
Фронтальне опитування
 Для чого призначена локальна мережа навчального закладу?
 Як переглянути список імен комп’ютерів локальної мережі?
 Як можна відкрити список папок віддаленого комп’ютера, до яких
дозволено спільний доступ по мережі?
 Яким може бути спільний доступ до папки для користувачів
віддалених комп’ютерів?
 Чим відрізняється видалення об’єктів на віддаленому комп’ютері
від видалення на локальному?
 Чи завжди є можливість скопіювати файл з локального на
віддалений комп’ютер? Від чого це залежить?
 Які операції з файлами та папками не завжди можна виконати на
віддаленому комп’ютері? З чим це пов’язано?
 Що таке навігація локальною мережею?
VIIІ. Домашнєзавдання
Підручник ст. 189-196
ІХ. Підсумки уроку
Рефлексія
1. Під час уроку я…
 дізнався…
 зрозумів…
 навчився…
2. Найбільше мені сподобалося…
3. На урокахнайкраще в мене виходило…
4. Я мав (-ла) труднощіз…
5. Я хотів би ще дізнатися про…
X. Оцінювання роботи учнів

More Related Content

What's hot

9інф інтернет
9інф інтернет9інф інтернет
9інф інтернетJo01
 
Internet урок 1
Internet урок 1Internet урок 1
Internet урок 1Helen Pata
 
Internet razdel19
Internet razdel19Internet razdel19
Internet razdel19Helen Pata
 
9 календарне планування
9 календарне планування9 календарне планування
9 календарне плануванняoksana oksana
 
Опис найпоширеніших сервісів хмарних технологій
Опис найпоширеніших сервісів хмарних технологійОпис найпоширеніших сервісів хмарних технологій
Опис найпоширеніших сервісів хмарних технологійMiroslav Kussen
 
Хмарні технології для зберігання інформації
Хмарні технології для зберігання інформаціїХмарні технології для зберігання інформації
Хмарні технології для зберігання інформаціїЮра Гуцман
 
Хмарні сервіси
Хмарні сервісиХмарні сервіси
Хмарні сервісиOleh
 
Пірингові мережі (презентація на лекції)
Пірингові мережі (презентація на лекції)Пірингові мережі (презентація на лекції)
Пірингові мережі (презентація на лекції)jap2006
 
Zavdannya kompyut merezhi
Zavdannya kompyut merezhiZavdannya kompyut merezhi
Zavdannya kompyut merezhiannaeres
 
комп мережі 9 клас
комп мережі 9 клас комп мережі 9 клас
комп мережі 9 клас NataKvasha
 
Komp merezhi urok2
Komp merezhi urok2Komp merezhi urok2
Komp merezhi urok2annaeres
 
Класифікація мереж
Класифікація мережКласифікація мереж
Класифікація мережYulia Lia
 

What's hot (19)

9інф інтернет
9інф інтернет9інф інтернет
9інф інтернет
 
розділ 2.2 8 кл1
розділ 2.2  8 кл1розділ 2.2  8 кл1
розділ 2.2 8 кл1
 
Інтернет
ІнтернетІнтернет
Інтернет
 
Internet урок 1
Internet урок 1Internet урок 1
Internet урок 1
 
Internet razdel19
Internet razdel19Internet razdel19
Internet razdel19
 
9 календарне планування
9 календарне планування9 календарне планування
9 календарне планування
 
28
2828
28
 
Опис найпоширеніших сервісів хмарних технологій
Опис найпоширеніших сервісів хмарних технологійОпис найпоширеніших сервісів хмарних технологій
Опис найпоширеніших сервісів хмарних технологій
 
Хмарні технології для зберігання інформації
Хмарні технології для зберігання інформаціїХмарні технології для зберігання інформації
Хмарні технології для зберігання інформації
 
Хмарні сервіси
Хмарні сервісиХмарні сервіси
Хмарні сервіси
 
Тема 17 (Компьютерні мережі)
Тема 17 (Компьютерні мережі)Тема 17 (Компьютерні мережі)
Тема 17 (Компьютерні мережі)
 
Пірингові мережі (презентація на лекції)
Пірингові мережі (презентація на лекції)Пірингові мережі (презентація на лекції)
Пірингові мережі (презентація на лекції)
 
96
9696
96
 
Present int
Present intPresent int
Present int
 
Zavdannya kompyut merezhi
Zavdannya kompyut merezhiZavdannya kompyut merezhi
Zavdannya kompyut merezhi
 
Present inf
Present infPresent inf
Present inf
 
комп мережі 9 клас
комп мережі 9 клас комп мережі 9 клас
комп мережі 9 клас
 
Komp merezhi urok2
Komp merezhi urok2Komp merezhi urok2
Komp merezhi urok2
 
Класифікація мереж
Класифікація мережКласифікація мереж
Класифікація мереж
 

Similar to Less10

локальна мережа
локальна мережалокальна мережа
локальна мережаdan657
 
локальна мережа
локальна мережалокальна мережа
локальна мережаaniadania
 
5 клас урок 7
5 клас урок 75 клас урок 7
5 клас урок 7Olga Sokolik
 
урок 13 поняття про файл і каталог (папку), їх імена. перегляд списків імен ф...
урок 13 поняття про файл і каталог (папку), їх імена. перегляд списків імен ф...урок 13 поняття про файл і каталог (папку), їх імена. перегляд списків імен ф...
урок 13 поняття про файл і каталог (папку), їх імена. перегляд списків імен ф...School5uman
 
конспект уроку №1
конспект уроку №1конспект уроку №1
конспект уроку №1oksana oksana
 
Lesson # 2. information systems as important components and features of moder...
Lesson # 2. information systems as important components and features of moder...Lesson # 2. information systems as important components and features of moder...
Lesson # 2. information systems as important components and features of moder...Nikolay Shaygorodskiy
 
Курсовая (1).pdf
Курсовая (1).pdfКурсовая (1).pdf
Курсовая (1).pdfssuser0562f1
 
6 клас. Морзе. Урок 10. Операції над об'єктами файлової системи
6 клас. Морзе. Урок 10. Операції над об'єктами файлової системи6 клас. Морзе. Урок 10. Операції над об'єктами файлової системи
6 клас. Морзе. Урок 10. Операції над об'єктами файлової системиДмитро Загура
 

Similar to Less10 (20)

Less9
Less9Less9
Less9
 
локальна мережа
локальна мережалокальна мережа
локальна мережа
 
локальна мережа
локальна мережалокальна мережа
локальна мережа
 
72
7272
72
 
Less45
Less45Less45
Less45
 
5 клас урок 7
5 клас урок 75 клас урок 7
5 клас урок 7
 
5 клас урок 7
5 клас урок 75 клас урок 7
5 клас урок 7
 
5 клас урок 8
5 клас урок 85 клас урок 8
5 клас урок 8
 
урок 13 поняття про файл і каталог (папку), їх імена. перегляд списків імен ф...
урок 13 поняття про файл і каталог (папку), їх імена. перегляд списків імен ф...урок 13 поняття про файл і каталог (папку), їх імена. перегляд списків імен ф...
урок 13 поняття про файл і каталог (папку), їх імена. перегляд списків імен ф...
 
Урок №5 9 клас
Урок №5 9 класУрок №5 9 клас
Урок №5 9 клас
 
Razdel18
Razdel18Razdel18
Razdel18
 
конспект уроку №1
конспект уроку №1конспект уроку №1
конспект уроку №1
 
33
3333
33
 
презентація вчителя
презентація вчителяпрезентація вчителя
презентація вчителя
 
урок 6
урок 6урок 6
урок 6
 
Lesson # 2. information systems as important components and features of moder...
Lesson # 2. information systems as important components and features of moder...Lesson # 2. information systems as important components and features of moder...
Lesson # 2. information systems as important components and features of moder...
 
Presentation1
Presentation1Presentation1
Presentation1
 
Курсовая (1).pdf
Курсовая (1).pdfКурсовая (1).pdf
Курсовая (1).pdf
 
Урок №3 9 клас
Урок №3 9 класУрок №3 9 клас
Урок №3 9 клас
 
6 клас. Морзе. Урок 10. Операції над об'єктами файлової системи
6 клас. Морзе. Урок 10. Операції над об'єктами файлової системи6 клас. Морзе. Урок 10. Операції над об'єктами файлової системи
6 клас. Морзе. Урок 10. Операції над об'єктами файлової системи
 

More from Nikolay Shaygorodskiy (20)

план проведення тижня музичного мистецтва
план проведення тижня музичного мистецтваплан проведення тижня музичного мистецтва
план проведення тижня музичного мистецтва
 
Mystetstvo
MystetstvoMystetstvo
Mystetstvo
 
Mathematics
MathematicsMathematics
Mathematics
 
History
HistoryHistory
History
 
Health basics
Health basicsHealth basics
Health basics
 
English language elementary school
English language elementary schoolEnglish language elementary school
English language elementary school
 
English
EnglishEnglish
English
 
Elementary school
Elementary schoolElementary school
Elementary school
 
Biology
BiologyBiology
Biology
 
Biology
BiologyBiology
Biology
 
Geography
GeographyGeography
Geography
 
Computer science
Computer scienceComputer science
Computer science
 
10 11
10 1110 11
10 11
 
5 9
5 95 9
5 9
 
1 4
1 41 4
1 4
 
Minutes no.20 (director's report 2021)
Minutes no.20 (director's report 2021)Minutes no.20 (director's report 2021)
Minutes no.20 (director's report 2021)
 
Director's report for 2020 2021 academic year
Director's report for 2020 2021 academic yearDirector's report for 2020 2021 academic year
Director's report for 2020 2021 academic year
 
Order no.106u
Order no.106uOrder no.106u
Order no.106u
 
Order no.105 u
Order no.105 uOrder no.105 u
Order no.105 u
 
Order no.104 u
Order no.104 uOrder no.104 u
Order no.104 u
 

Recently uploaded

exam ЄВІ example of this exam for students for masters degree 2024
exam ЄВІ example of this exam for students for masters degree 2024exam ЄВІ example of this exam for students for masters degree 2024
exam ЄВІ example of this exam for students for masters degree 2024OASISENGLISHOFFICIAL
 
Хвороби картоплі та заходи боротьби з ними
Хвороби картоплі та заходи боротьби з нимиХвороби картоплі та заходи боротьби з ними
Хвороби картоплі та заходи боротьби з нимиtetiana1958
 
Україна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptx
Україна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptxУкраїна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptx
Україна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptxgravebabyjohn
 
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніРоль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніestet13
 
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаБалади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаAdriana Himinets
 
80 років від часу депортації з Криму кримських татар і осіб інших національно...
80 років від часу депортації з Криму кримських татар і осіб інших національно...80 років від часу депортації з Криму кримських татар і осіб інших національно...
80 років від часу депортації з Криму кримських татар і осіб інших національно...estet13
 
Пасивний будинок Енергоефективність ОБСБД.pptx
Пасивний будинок Енергоефективність ОБСБД.pptxПасивний будинок Енергоефективність ОБСБД.pptx
Пасивний будинок Енергоефективність ОБСБД.pptxssuserd1824d
 
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищ
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищСпектроскоп. Спостереження оптичних явищ
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищOleksii Voronkin
 

Recently uploaded (9)

exam ЄВІ example of this exam for students for masters degree 2024
exam ЄВІ example of this exam for students for masters degree 2024exam ЄВІ example of this exam for students for masters degree 2024
exam ЄВІ example of this exam for students for masters degree 2024
 
Хвороби картоплі та заходи боротьби з ними
Хвороби картоплі та заходи боротьби з нимиХвороби картоплі та заходи боротьби з ними
Хвороби картоплі та заходи боротьби з ними
 
Україна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptx
Україна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptxУкраїна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptx
Україна в умовах десталінізації (1953 – 1964 рр.).pptx
 
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війніРоль українців у перемозі в Другій світовій війні
Роль українців у перемозі в Другій світовій війні
 
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна ГудаБалади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
Балади про Робіна Гуда. Аналіз образу Робіна Гуда
 
80 років від часу депортації з Криму кримських татар і осіб інших національно...
80 років від часу депортації з Криму кримських татар і осіб інших національно...80 років від часу депортації з Криму кримських татар і осіб інших національно...
80 років від часу депортації з Криму кримських татар і осіб інших національно...
 
Габон
ГабонГабон
Габон
 
Пасивний будинок Енергоефективність ОБСБД.pptx
Пасивний будинок Енергоефективність ОБСБД.pptxПасивний будинок Енергоефективність ОБСБД.pptx
Пасивний будинок Енергоефективність ОБСБД.pptx
 
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищ
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищСпектроскоп. Спостереження оптичних явищ
Спектроскоп. Спостереження оптичних явищ
 

Less10

  • 1. Урок №___ 5___ клас 1 група ________________ 2 група ________________ Тема: Локальна мережа. Використання мережевих папок. Інструктаж з БЖД Цілі:  навчальна: ознайомити учнів з такими поняттями: користувач, сеанс користувача, мережні папки; сформувати навички роботи в локальній мережі, використовувати її ресурси;  розвивальна: розвивати здатність до взаємодопомоги, кмітливість, упевненість у власних силах; формувати вміння міркувати;  виховна: виховувати дисциплінованість, інтерес до теми і предмета загалом. Тип уроку: засвоєння нових знань. Обладнання та наочність: дошка, комп’ютери, підручники. Хід уроку І. Організаційний етап ІІ. Перевірка домашнього завдання ІІІ. відтворення і коригування опорних знань Інтерактивна вправа «допуск» Учитель ставить запитання, на які учні відповідають по черзі, не встаючи зі своїх місць. Підніматися доводиться тільки тим учням, які не змогли відповісти на запитання. Отже, після першого кола допуску в класі стоять лише кілька учнів, причому в жодному разі не слід робити акцент на їхній нездатності. Навпаки, вчитель пропонуєкласу не залишати товаришів у біді, пропонує учням кинути «рятувальні кола», — поставити їм запитання, які вже пролунали сьогодні. Рятувальна операція триває доти, доки кожен учень не дасть правильної відповіді. Створюється ситуація успіху. Коли сильніші учні починають допомагати слабшим, у класі з’являється атмосфера єдності й доброзичливості. Протягом 5–8 хвилин у класі звучить корисна навчальна інформація, необхідна для подальшого просування, причому звучить з вуст учнів, і її потрібно слухати (раптом це саме запитання трапиться й мені?). Важливо, щоб усе відбувалося по-доброму, без тиску, і зміцнювало в дітей переконаність, що їм це під силу. — Що таке комп’ютерна мережа? Що стало передумовою створення комп’ютерних мереж? — Які призначення комп’ютерних мереж? Наведіть приклади. — Які можливості комп’ютерних мереж?
  • 2. — Поясніть поняття клієнт та сервер. — Які ви знаєте види комп’ютерних мереж? Поясніть, чим вони відрізняються. — Чи потрібне спеціальне програмне забезпечення для мережі? — Які мережі називаються одноранговими? — Назвіть переваги мережі. — Назвіть недоліки мережі. ІV. Мотивація навчальної діяльності — Якщо на одному комп’ютері працює кілька користувачів, то часто виникає потреба обмежити доступ сторонніх осіб до деяких ресурсів тощо. Яким чином можна встановити це обмеження? Про це ви дізнаєтесь під час вивчення нової теми. V. Повідомлення теми, цілей, завдань уроку VI. Сприйманняй усвідомленняучнями нового матеріалу Пояснення вчителя Поняття користувача та сеансу користувача Для різних користувачів можуть бути визначені різні права доступу до ресурсів комп’ютера та комп’ютерної мережі. Наприклад, лише вчитель має встановлювати та видаляти програми на комп’ютері, а учні можуть лише їх використовувати. Для того, щоб захистити дані користувача від перегляду, зміни та видалення іншими користувачами на одному й тому ж комп’ютері, надати можливість виконувати певні налаштування, в операційній системі створюють облікові записи користувачів. Існує два основних типи облікових записів — запис з правами ад- міністратора (Адміністратор) і запис з обмеженими правами (Гість). Найбільше прав має Адміністратор, найменше — Гість. Можна встановити пароль, який гарантуватиме, що користувачем є визначена особа. Сеанс роботи користувача з комп’ютером розпочинається з вибору облікового запису користувача. Під час сеансу роботи ім’я облікового запису користувача та відповідний значок можна побачити в меню Пуск.
  • 3. Користувача можна змінити (Пуск ^ Завершення сеансу ^ Змінити користувача), вибрати інший обліковий запис та ввести пароль (якщо він встановлений). Доступ до мережі Якщо ж комп’ютер під’єднано до мережі, то залежно від її архітектури виникають додаткові можливості для організації облікових записів користувачів. В одноранговій мережі облікові записи зберігаються на кожному комп’ютері. Такий обліковий запис створюється та зберігається на комп’ютері, що надає ресурс у спільне мережне користування. Комп’ютери робочої групи спільно використовують загальнодоступні ресурси (файли та принтери). Адміністратор комп’ютера визначає, які з його ресурсів будуть спільними, які користувачі мережі матимуть доступ до цих ресурсів і з якими правами. У клієнт-серверних мережах облікові записи користувачів, а також інформація про інші об’єкти мережі можуть зберігатися централізовано. Це дає змогу централізовано керувати користувачами, а тим — працювати на різних комп’ютерахпід одним обліковим записом. Водночас користувачі можуть мати окремі облікові записи на локальних комп’ютерах. Локальна мережа навчального закладу Створення локальної мережі навчального закладу дає можливість отримувати доступ до навчальних матеріалів, які можуть зберігатися на учительському комп’ютері, на комп’ютері бібліотеки, на комп’ютерах, які знаходяться в кабінетах з інших предметів тощо. Локальна мережа кабінету інформатики є частиною локальної мережі школи. Учні мають можливість по мережі зберігати результати практичних робіт на комп’ютері вчителя. Для друкування матеріалів з будь-якого комп’ютера школи можна використовувати спільний принтер, під’єднаний до одного з комп’ютерів мережі. Якщо тільки один комп’ютер навчального закладу має доступ до Інтернету, то завдяки локальній мережі доступ до Інтернету можуть мати користувачі всіх комп’ютерів начального закладу. Надання ресурсів у спільне мережне користування Щоб користувачі мережі мали доступ до певного комп’ютера, диска, папки, файла, принтера, сканера, цей об’єкт потрібно надати у спільне мережне користування, тобто перетворити на мережний ресурс (мережний диск,
  • 4. мережну папку, мережний принтер тощо). При цьому адміністратор або власник ресурсу (користувач) надає об’єкту ім’я, під яким той буде відомий у мережі, та визначає рівень доступу до нього. Наприклад, може бути відкрито повний доступ до папки з можливістю змінювати її вміст або тільки переглядати її вміст. Якщо відкрито, скажімо, мережний доступ до диска певного комп’ютера, то користувачі зможуть переглядати, редагувати та зберігати файли на цьому диску, створювати й видаляти на ньому папки. Це спрощує обмін даними та спільну роботу користувачів. Вони можуть, зокрема, окрім власних папок створити папку для файлів, над якими спільно працюватимуть, або папку, що міститиме потрібні всім документи. Для надання спільного доступу до певного об’єкта слід насамперед відкрити вікно його властивостей (виконавши команду Властивості з контекстного меню об’єкта) і перейти в ньому на вкладку Доступ. Потім слід встановити прапорець Відкрити спільний доступ до цієї папки та, якщо потрібно, поставити прапорець Дозволити зміну файлів через мережу. У поле Ім'я спільного ресурсу слід ввести назву ресурсу, яку бачитимуть користувачі інших комп’ютерів мережі. Якщо натиснути кнопку ОК, під значком об’єкта з’явиться зображення руки — це означає, що об’єкт надано у спільне мережне користування. Шлях до ресурсів, розміщених на інших комп’ютерах мережі, записується дещо інакше, ніж шлях до папок і файлів на локальному комп’ютері: на початку шляху замість імені диска і символа двокрапки записують дві зворотні скісні риски () та ім’я комп’ютера. Наприклад, запис teacherCanon може бути шляхом до папки Canon, розташованої на комп’ютері teacher, або до принтера Canon, під’єднаного до цього комп’ютера. Робота з папками та файлами в мережі Нагадаємо, що перегляд списків папок та файлів, що знаходяться на віддалених комп’ютерах, називають навігацією локальною мережею. Копіювання, перейменування, створення, відкривання та видалення файлів і папок у доступних папках віддаленого комп’ютера виконується так само, як на локальному комп’ютері. Однак слід мати на увазі, що об’єкт, видалений на віддаленому комп’ютері, не потрапляє до Кошика, тому його неможливо відновити. VІІ. Усвідомлення, узагальнення і систематизаціянавчального матеріалу Робота в парах
  • 5.  Організація локальної мережі навчального закладу.  Розглянути схему локальної мережі кабінету інформатики (школи).  Назвати та охарактеризувати складові комп’ютерної мережі.  Визначити тип комп’ютерної мережі. Робота з підручником: § 27 Фронтальне опитування  Для чого призначена локальна мережа навчального закладу?  Як переглянути список імен комп’ютерів локальної мережі?  Як можна відкрити список папок віддаленого комп’ютера, до яких дозволено спільний доступ по мережі?  Яким може бути спільний доступ до папки для користувачів віддалених комп’ютерів?  Чим відрізняється видалення об’єктів на віддаленому комп’ютері від видалення на локальному?  Чи завжди є можливість скопіювати файл з локального на віддалений комп’ютер? Від чого це залежить?  Які операції з файлами та папками не завжди можна виконати на віддаленому комп’ютері? З чим це пов’язано?  Що таке навігація локальною мережею? VIIІ. Домашнєзавдання Підручник ст. 189-196 ІХ. Підсумки уроку Рефлексія 1. Під час уроку я…  дізнався…  зрозумів…  навчився… 2. Найбільше мені сподобалося… 3. На урокахнайкраще в мене виходило… 4. Я мав (-ла) труднощіз… 5. Я хотів би ще дізнатися про… X. Оцінювання роботи учнів