Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
103,23.docx
1. 1
Конспект уроку з математики
5 клас
Тема: Трикутник і його периметр. Види трикутників
Мета: знаннєвий компонент: формувати поняття трикутник; ознайомити із
класифікацією трикутників; формувати поняття гострокутного, тупокутного,
прямокутного, рівнобедреного та рівностороннього трикутника;
діяльнісний компонент: формувати вміння знаходження периметру трикутника;
вміння розв'язувати задачі обчислювального характеру та на побудову;
ціннісний компонент: розвивати вміння працювати в парі, виховувати культуру
спілкування; формувати вміння пошукової та дослідницької діяльності.
Тип уроку: формування вмінь та навичок
Обладнання та матеріали: підручник О.С. Істер “Математика.5 клас”;
креслярські інструменти; роздаткові картки; презентація.
Хід уроку
I. Організаційний момент
Перевірка готовності дітей до уроку.
II. Актуалізація опорних знань
Фігура, про яку сьогодні йтиме мова, була відома ще в Стародавні часи.
Про цю постать і її властивості згадувалося на єгипетському папірусі
чотирьох тисячолітньої давності. Трохи пізніше, завдяки теоремі Піфагора
і формулою Герона, вивчення властивості фігури, перейшло на більш
високий рівень, але все ж, це відбувалося понад дві тисячі років тому.
Китайці пишаються цією фігурою і вважають, що він є
першоосновою всіх фігур, і всі інші фігури – лише його окремі випадки.
Завдяки знанням властивостей цього багатокутника виникла і така
наука, як тригонометрія. Вона виявилася необхідною для людини в його
практичних потребах, так як її застосування просто необхідно при
складанні карт, вимірі ділянок, та й при конструюванні різних механізмів.
Здогадалися про яку фігуру йтиме мова? (відповіді дітей)
А який найвідоміший трикутник ви знаєте? Це звичайно ж
Бермудський трикутник! Він отримав таку назву в 50-х роках через
географічне розташування точок (вершин трикутника), всередині яких,
згідно з існуючою теорією, виникали пов’язані з ним аномалії. Вершинами
Бермудського трикутника виступають Бермудські острови, Флорида і
Пуерто-Ріко.
2. 2
III. Повідомлення теми та мети уроку
число місяць
Класна робота
Трикутник. Види трикутників
IV. Пояснення нового матеріалу
(перед вивченням нового матеріалу, помічники роздають заготовлені
таблички, діти вклеюють їх в зошит і поступово заповнюють)
Трикутник — це геометрична фігура, що складається з трьох точок,
які не лежать на одній прямій, і відрізків, які з’єднують ці точки. Точки
називають вершинами трикутника, а відрізки – його сторонами.
Наприклад: трикутник із вершинами А, В, С і сторонами АВ, ВС, АС. Цей
трикутник позначається так: ∆АВС.
Демонструю учням на дошці два рисунки.
3. 3
Класифікація трикутників
За кутами: • Якщо всі кути трикутника гострі, то його називають
гострокутним трикутником. (рисунок на дошці)
• Якщо один із кутів трикутника прямий, то його називають прямокутним
трикутником. (рисунок на дошці)
• Якщо один із кутів трикутника тупий, то його називають тупокутним
трикутником. (рисунок на дошці)
За сторонами: • Якщо дві сторони трикутника рівні, то його називають
рівнобедреним трикутником.
• Якщо три сторони трикутника рівні, то його називають рівностороннім
трикутником.
• Якщо три сторони трикутника мають різні довжини, то його називають
різностороннім трикутником.
(Результат у зошиті)
4. 4
Наголошуємо на виді трикутника та як виміряти його периметр
V. Первинне застосування знань
Виконання усних вправ
1. Назвати усі трикутники, що зображені на рисунку. (8 трикутників)
2. №789 с. 131
Виконання письмових вправ
Працюємо з креслярськими інструментами
№787
Задачі на знаходження периметра.
№797
5. 5
№799
Перед виконанням наступного номера, даємо учням завдання
попрацювати з підручником.
Учитель: Знайдіть в параграфі 22 інформацію, яку на уроці я не озвучила
ще. (Учні знаходять правило: Сума кутів трикутника дорівнює 180°).
№802
Додаткові задачі для учнів, що мають високий рівень знань
1) У трикутнику ABC AC = 6 см, сторона AB менша, ніж BC, на 3 см, а сторони,
прилеглі до кута C, рівні. Знайдіть периметр трикутника.
2) Точки A, B і C лежать на одній прямій, а точка D не лежить на прямій AC.
Скільки трикутників з вершинами в заданих точках можна побудувати?
Зробіть рисунок.
3) У трикутнику ABC AB:BC:AC = 3:5:7. Знайдіть:
а) периметр трикутника, якщо BC =15 мм;
б) найменшу сторону трикутника, якщо його периметр дорівнює 60 мм;
в) найбільшу сторону трикутника, якщо різниця двох інших його сторін
дорівнює 4 мм.
Коментар: Нагадати учням, що проти більшого кута лежить найдовша
сторона; проти найменшого кута лежить найкоротша сторона.
VI. Підсумки уроку
Самооцінювання учнів
Оцініть свою роботу на уроці. Розфарбуйте відповідні трикутники.
6. 6
VII. Домашнє завдання
Опрацювати §22, Виконати №791(п), №796(с,д),
Письмово розв’язати задачі(Високий рівень)
1. Периметр трикутника ABC дорівнює 24 м, причому AB = 10 м, а сторона BC
утричі менша, ніж AC. Назвіть кут трикутника, протилежний його найбільшій
стороні.
2. Периметр трикутника ABC дорівнює 18 см, причому AB + BC = 12 см, BC +
AC = 13 см. Назвіть кути, прилеглі до найбільшої сторони трикутника.