1. 1
PROIECT DIDACTIC
Liceul Pedagogic Matei Basarab, Slobozia
Profesor: Vasluianu Sorina- Elena
Data: martie 2020
Clasa: a VII-a B
Disciplina: Limba şi literatura română
Unitatea II- „Aproape de ceilalți”
Subiectul lecţiei: Mijloace de construcție a personajului – text suport „Popa Tanda” de Ioan
Slavici
Tipul lecţiei: mixtă
Scopul: să identifice particularitățile personajului literar
Competențe generale: -Receptarea textului scris de diverse tipuri
-Utilizarea corectă, adecvată și eficientă a limbii în procesul
comunicării orale și scrise
-Exprimarea identității lingvistice și culturale proprii în context
național și internațional
Competențe specifice: -2.3 Adecvarea atitudinii și a practicilor de lectură în funcție de
scopul lecturii
-4.1 Folosirea structurilor morfosintactice ale limbii române
standard pentru înțelegerea și exprimarea clară și precisă a intențiilor comunicative complexe
-5.2 Compararea unor elemnte privitoare la cultura proprie și la
cultura altor popoare
Obiective operaţionale: - Să definească personajul literar
-Să identifice în text mijloace de caracterizare a personajului central
-Să precizeze valori umane
-Să se exprime corect, nuanțat, evitând greșelile.
Resurse:
Materiale: fişe de lucru, manualul, laptopul, volum de proză
Procedurale: conversaţia euristică, problematizarea, activitate frontală,
exercițiile
Bibliografie:
2. 2
- ,,Metodica predării limbii şi literaturii române’’, Valeriu Marinescu, Ed. Fundaţiei România
de mâine, Bucureşti, 2002;
- ,,Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limba şi literatura română’’–
învăţământ primar şi gimnazial, Ministerul Educaţiei şi Cercetării, 2002;
- ,,Introducere în metodica studierii limbii şi literaturii române’’, - Nicolae Eftenie, Ed.
Paralela 45, 2001;
- ,,Gramatica prin joc’’, Elena Simionică, Fănica Bogdan, Ed. Polirom, 1998;
- ,,Exerciţii de limba română, compuneri şi tehnici de studiu’’ – Daniela Nedelcuţ, Ed.
Cardinal, 1994;
- ,,Ghid metodologic al profesorului de limba şi literatura română (clasele V-VIII)’’, prof.
Iulia Şlincu, prof. drd. Irina Hăilă, prof. drd. Geanina Cotoi, Iaşi: Universitas XXI, 2011.
Timp: 50 minute
Evaluare: aprecieri verbale şi notarea unor elevi.
3. 3
Etapele lecției:
EVOCARE
-se utilizează platform Google Classroom și aplicația Google Meet;
-salutul;
-verificarea prezenței elevilor;
- asigurarea unei atmosfere adecvate pentru buna desfăşurare a orei;
-sunt verificate câteva informații discutate la textul epic „Popa Tanda” de Ioan Slavici: timp,
spațiu, personaje, acțiune. Cu ajutorul aplicației Popplet, https://app.popplet.com/#/p/5925821
elevii vor putea adauga caseta cu informațiile corespunzătoare pentru a complete ciorchinele.
-se anunță titlul lecției și obiectivele operaționale;
REALIZAREA SENSULUI
-utilizez tabla interactivă Jamboard
https://jamboard.google.com/d/1MPTlixadE_7Eelt3AfFmoSfG0VefXOZaBo1tyocGZsM/vie
wer
-stabilesc câteva repere teoretice legate de personaj
4. 4
-elevii vor complete Fișa de identitate a personajului (nume, stare civilă, domiciliu, profesia)
-lucrul cu textul: elevii primesc accesul pentru a adăuga note fixe pe tablă pentru a complete
cu citate din text corespunzătoare trăsăturilor fizice, morale ale personajului și modalităților
de caracterizare: directe, indirecte
6. 6
Elevii vor primi pe Classroom o fișă cu informații teoretice discutate și sistematizate și un
exercițiu: Căsuța personajului
Personajele
-termenul provine din francezul "personnage" care la rândul său provine din latinescul
"personna" (mască, apoi rol ) și desemnează persoanele implicate în acțiunea unei opere
literare
1.Principale: preotul Trandafir - Popa Tanda
2.Secundare: sătenii - personaj colectiv, preoteasa, clopotarul Cozonac, Marcu Florii Cucului,
Mitru Cătănaș
3.Episodice: Măriuca, Ileana, Trandafirică, părintele Coste.
Părintele Trandafir
-personajul principal al nuvelei;
- înfățișat în evoluția sa ( fiind prezentat în toate momentele acțiunii )
-este unul dintre cei doi copii ai dascalului Pintilie, devine preot, își întemeiază o familie și
are patru copii;
-profesează mai întâi în satul natal, fiind apoi mutat la Sărăceni unde are de luptat cu lenea
enoriașilor;
-în expozițiune este prezentat direct, cu calitățile și defectele lui: om bun, învățat, priceput în
cântările bisericești ;
-vorbește drept și cumpănit;
-priceput și harnic gospodar;
-este prea aspru în relațiile cu semenii;
Alte însușiri sunt evidențiate indirect:
-analizează situația cu luciditate și ia hotărâri gândite, realiste;
-dovedește o energie ieșită din comun și tenacitate în atingerea scopului propus;
-nu cedează și își continuă acțiunea cu și mai multă îndârjire (sfat - batjocură); aceste strategii
nu dau rezultate, întrucat preotul este perceput de săteni ca o persoană dinafara comunității,
menită să le strice rosturile;
-personajul se alege cu numele de "Popa Tanda" (poreclă, derivat regresiv de la verbul a
tândăli -a-și pierde vremea, umblând de acolo-acolo fără rost);
7. 7
-realizează că singura modalitate de a-i urni pe săteni este exemplul personal;
-atitudinea sătenilor față de preot este oscilantă (tolerantă, ostilitate, acceptare), "Omul
dracului" devenind "Omul lui Dumnezeu";
-are o gândire practică, este stăpân pe sine;
-știe să se bucure de liniștea căminului său;
-însușirile personajului sunt prezentate atât direct cât și indirect prin fapte, prin comportare,
prin modul de-a vorbi, prin relația cu alte personaje.
*"Prin toate aceste procedee, Ioan Slavici a realizat un personaj complex, caci, bun
cunoscator al sufletului omenesc, nu face din parintele Trandafir un personaj schematic, ci
unul care gandeste practic"
Legenda
1: Trăsătura de baza a personajului.
2: A doua trăsătura de bază a personajului caracterizat.
3-4: Două trăsături de caracter importante în construirea personalității personajului, trăsături
bazate pe trăsătura 1.
5 -6: Două trăsături de caracter ce ajută personajul să iasă din orice încurcătură.
7-8: Două trăsături ce stabilesc legătura personajului cu lumea exterioară.
8. 8
9: O trăsătura intimă, sesizabilă doar la o lectura mai profundă.
10: O trăsătura negativă de care personajul s-a debarasat sau ar trebui să se debaraseze.