SlideShare a Scribd company logo
1 of 19
Proiect didactic
Proza scurtă. Basmul cult: Povestea lui Harap-Alb de Ion Creangă
Semnificații ale scenei fântânii
Basmul cult: Povestea lui Harap-Alb
 Profesor: Cristina Gliga
 Clasa a x-a
 Instituția de învățământ: Liceul Tehnologic ”Gheorghe Șincai” – Târgu
Mureș, România
 Disciplina: Limba și literatura română
 Subiectul lecției: Semnificații ale scenei fântânii în basmul cult
”Povestea lui Harap-Alb” de Ion Creangă (se poate extinde la 2 ore)
 Tipul lecției: însușire de noi cunoștințe; fixare/consolidare a unor
priceperi și deprinderi
Competențe generale:
1.Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în receptarea și producerea mesajelor,
în diferite situații de comunicare;
2.Folosirea modalităților de analiză tematică, stilistică și structurală în receptarea
diferitelor texte literare și nonliterare;
3.Argumentarea scrisă și orală a unor opinii în diferite situații de comunicare.
Competențe specifice:
1.3 Folosirea adecvată a strategiilor și regulilor de exprimare orală în monolog și în
dialog;
2.1 Analiza principalelor elemente de structură, compoziție și limbaj specifice textului
narativ;
2.4 folosirea unor modalități diverse de înțelegere și interpretare a unor texte literare
studiate;
3.2 Compararea unor argumente diferite pentru formularea judecăților proprii;
3.3 Elaborarea unei argumentări orale sau scrise pe baza textelor studiate.
Basmul cult: povestea lui harap-alb
Etape Activități de învățare Metode și
procedee
Evaluare
1.
EVOCAREA
- La începutul orei, se va realiza a
reactualizare a cunoștințelor
acumulate în primele două ore
dedicate basmului cult ”Povestea
lui Harap-Alb” de Ion Crenagă
(date biografice, date legate de
apariția basmului și încadrarea în
epocă, definiția basmului cult,
temele și motivele basmului lui
Crenagă), elevii vor răspunde la
întrebări în scris, individual, prin
utilizarea metodei exploziei
stelare.
- conversația
- Explozia stelară
- Fiecare colț al stelei va
avea atașată o întrebare:
1.Cine este Ion Crenagă?
Formulați un enunț de 3-
4 rânduri despre
importanța sa în litertura
română.
2. Când și unde a apărut
”Povestea lui Harap-
Alb”?
3. Din ce perioadă/epocă
literară face parte I.C.?
- Formativă
- Răspuns individual
1. 2. 3. 4
Tot în prima parte a orei, în
secțiunea de evocare, pentru
a reactualiza subiectul
basmului și personajele,
elevii vor completa spațiile
libere cu numele
personajelor, accesând linkul
spre learningapps:
https://learningapps.org/101
79352 și apoi vor răspunde
celor 10 întrebări dintr-un
chestionar în format
electronic, pe care-l vor
accesa de pe Wordwall:
https://wordwall.net/ro/res
ource/9209722/povestea-
lui-harap-alb
4. Care sunt principalele 3
diferențe dintre basmele
populare și cele culte?
5. Ce temă a preluat din
basmul popular și ce temă a
adăugat I.C. basmului său,
pentru un plus de
complexitate și
originalitate?
6. Ce motive literare a
preluat din basmul popular?
(5 exemple)
- Răspuns
individual
1. Cine este Ion Creangă?
2. Când și unde a apărut ”Povestea
lui Harap-Alb”?
3. Din ce perioadă/epocă literară
face parte I.C.?
4. Care sunt principalele 3 diferențe dintre
basmele populare șialele cele culte?
5. Ce temă a preluat din basmul
popular și ce temă a adăugat I.C.
Basmului său, pentru un plus de
originalitate?
6. Ce motive de largă
circulație a preluat I.C.
din basmul popular?
Elevii vor urmări un fragment din lecția video de pe
www.educatieonline.md, care prezintă motivul
DRUMULUI INIȚIATIC și semnifcațiile acestuia.
http://www.educatieonline.md/details?9271f9262e6c4
1c1a0865199051e77fb : Comentarea unui fragment de
text epic. Semnificația motivului literar al drumului
inițiatic
Ciorescu Lilia
Clasa X
Vor nota în caiete cele trei semnificații principale ale
motivului drumului/călătoriei inițiatice (v. min.4.15):
- Drumul geografic (deplasare din pct.A în pct. B)
- Drumul spiritual, al maturizării și autocunoașterii
- Drumul nostru, al fiecăruia, în căutarea sensului
propriei vieți, al valorilor care ne definesc
BASMUL CULT: POVESTEA LUI HARAP-ALB
Etape Activități de învățare Metode și procedee Evaluare
2.
Realizarea
sensului
- Vom verifica răspunsurile și vom face un
clasament al primilor trei clasați, luând în
considerare atât timpul, cât și
corectitudinea răspunsurilor.
- Voi reveni la a cincea întrebare din
chestionarul de verificare de pe
aplicația Wordwall, întrucât din acel
punct vom începe discutarea uneia din
cele mai semnficative scene ale
basmului, care îi dă o puternică notă de
originalitate și-l scoate din
schematismul basmului popular. Elevii
vor observa și vor analiza imaginea de
pe slide-ul 8, accentuând relația de
stăpân-vasal/rob care apare în
reprezentarea grafică și elementele
cadrului (fântâna fără cumpănă,
copacul desfrunzit, Spânul văzut din
spate).
-
- Chestionar 10 întrebări cu alegere
multiplă
- Observația
- Conversație euristică, pornind de la
întrebarea nr.5 din chestionar: ”Cum
l-a numit Spânul pe fiul craiului?” Cum
vi se pare acest nume? Există vreo
legătură între numele unui personaj și
identitatea lui într-o operă literară?
De ce i-a ales acest nume?
- Elevii își vor exersa/consolida
abilitățile de analiză și interpretare,
vor fi provocați să gândească critic,
oferind răspunsuri în funcție de
experiența de lectură și interpretare
pe care o au până în acest moment.
- Evaluare
formativă
- Evaluare frontală
Scena fântânii – reprezentare grafică a jurământului
de loialitate, după schimbul de identități, prin șantaj
 HARAP – SEMNIFICAȚII
 - Dpdv morfologic este un substantiv comun = rob, slugă
cu pielea de culoare închisă, negru, măsliniu
 ”fața” văzută /vizibilă/ aparentă a eroului, care după
jurământ devine un simplu rob, un executant, lipsit de
voință proprie, lipsit de libertate, marionetă în mâinile
spânului, treapta inferioară a personalității sale,
pierderea statutului de prinț și moștenitor, treapta cea
mai degradantă, umilitoare și inumană la care poate
ajunge o persoană
 În concluzie = numele este un oximoron,
figura de stil care exprimă o ironie subtilă
sau un adevăr usturător, sub forma
asocierii paradoxale a doi termeni opuși,
aparent incompatibili (cf. Dexonline)
 ALB – SEMNIFICAȚII
 Dpdv morfologic este un adjectiv , iar stilistic un epitet
cromatic = puritate, noblețe, origine regală, lumină,
cunoaștere, înțelepciune, sacru, relație cu divinul
 ”fața” nevăzută/ascunsă/esența eroului, care devine
vizibilă prin deciziile și caracterul său ales, în relație cu
apelativul Sf. Duminici, care i se adresează în grădina
palatului: ”luminate crăișor”
Pe tablă se va realiza un tabel, iar elevii vor oferi posibile
semnifcații ale numelui compus al protagonistului, urmând să
concluzionăm asupra relației dintre aceste semnficații și noua
identitate/noul statut al eroului
Basmul cult: Povestea lui harap-alb
1. 2. 3. 4.
Unificând informațiile din cele două cadrane,
elevii vor putea ajunge la concluzia că numele
este extrem de sugestiv și încărcat de multiple
semnificații, pentru a sugera DUALITATEA
EROULUI, care va trebui să aleagă căreia din
cele două componente ale numelui său îi va da
mai multă greutate, mai mult credit: dimensiunii
întunecoase/degradate/umbrei sau domensiunii
luminoase/superiorității spirituale/luminii.
- Elevii vor primi spre analiză următorul citat,
aparținându-i scriitorului britanic C.S. Lewis,
autorul Cronicilor din Narnia.
”În fiecare zi devenim o creatură de o glorie
splendidă sau una de o groază de
neconceput”. - CS Lewis
-
În ce măsură suntem,
fiecare dintre noi, un
Harap-Alb, într-o
permnentă luptă cu noi
înșine?
- Prin conversație
euristică, elevii
sunt conduși să
observe că meritul
lui I.C.constă în
faptul că mută
lupta dintre bine și
rău în plan interior.
- Adevărata luptă se
dă între
potențialul
infernal și cel
luminos din fiecare
dintre noi. De
aceea, fiecare
decizie pe care o
luăm are un
fundament moral.
- Evaluare
formativă
1. 2. 3. 4.
Elevii vor fi împărțiți în
patru echipe, în funcție de
anumite aspecte structurale
și elemente care vizează
înțelegerea și analiza
fragmentului epic ales –
scena fântânii.
Muncă în echipe,
joc de rol,
LINGVIȘTII,
PORTRETIȘTII,
POVESTITORII ȘI
HERMENEUȚII
- Realizarea unui
proiect în echipă
Basmul cult: povestea lui harap-alb
Lingviștii Povestitorii Portretiștii Hermeneuții
(Înțelepții)
- Vor avea de rezolvat
următoarele sarcini, sub
forma unui afiș
electronic, realizat în
aplicația Canvas:
1) explicați cuvintele marcate
cu litere îngroșate,
consultând DEX online
2) explicați proverbele,
marcate cu roșu în textul dat
3) identificați 4
termeni/expresii/sintagme
specifice oralității
4) transcrieți o formulă tipică
mediană și precizați rolul ei
5) Cum se realizează umorul?
- Vor avea de prezentat
elementele spațio-
temporale, precum și
acțiunea, în rezumat, tot
sub forma unui afiș
realizat în aplicația
Canvas. Afișul va cuprinde
răspunsurile la
întrebările:
- Cine sunt personajele
scenei?
- Ce acțiuni au loc?
- Când se petrec
întâmplările?
- Unde au loc
evenimentele?
- Cum îl șantajează Spânul
pe fiul craiului?
- Vor avea de realizat portretele
celor două personaje
principale ale scenei fântânii:
- SPÂNUL/ANTAGONISTUL/ANTIE
ORUL = elemente de portret
fizic, un citat din text
- Elemente de portret moral,
care rezultă prin caracterizare
directă sau indirectă
- FIUL CRAIULUI – HARAP-ALB
/PROTAGONISTUL/EROUL=
elemente de portret fizic
- Elemente de portret moral,
caracterizare directă (v.
Carac. Directă realizată de
Spân), caract.indirectă
(limbaj, fapte,atitudini)
- Vor avea de oferit posibile
piste de interpretare ale unor
cuvinte, nume sau imagini-
cheie ale fragmentului. Sunt
încurajați să folosească
”Dicționarul de simboluri” –
Chevalier &Gheerbrant
- PĂDUREA-LABIRINT
- SPÂN =semnificația numelui,
în credința populară
- FÂNTÂNA CU SCARĂ, FĂRĂ
CUMPĂNĂ– SIMBOLUL CENTRAL
AL FRAGMENTULUI,
DUALITATEA FÂNTÂNII = APĂ,
VIAȚĂ, RENAȘTERE, BOTEZ dar
și MOARTE INIȚIATICĂ,
MORMÂNT, COBORÂRE ÎN
INFERN (DESCENSUS AD
INFEROS) SAU REGRESSUS AD
UTERUM , REVENIREA LA
SUPRAFAȚĂ CU O NOUĂ
IDENTITATE
- HARAP-ALB=SEMNIFICAȚIA
NUMELUI (anticipată la
ex.anterior)
ION CREANGĂ, Povestea lui Harap-Alb (fragment)
(...) Și mergând el tot înainte prin codri întunecoși, de la un loc se închide calea și încep a i se încurca
cărările, încât nu se mai pricepe fiul craiului acum încotro să apuce și pe unde să meargă.
— Ptiu, drace! iaca în ce încurcătură am intrat! Asta-i mai rău decât poftim la masă, zise el. Nici tu sat, nici
tu târg, nici tu nimica. De ce mergi înainte, numai peste pustietăți dai; parcă a pierit sămânța omenească de
pe fața pământului. Îmi pare rău că n-am luat măcar spânul cel de-al doilea cu mine. Dacă s-a aruncat în
partea mâne-sa, ce-i vinovat el? Tata așa a zis, însă la mare nevoie ce-i de făcut? vorba ceea: Rău-i cu rău,
dar e mai rău făr' de rău. Și tot horhăind el când pe o cărare, când pe un drum părăsit, numai iaca ce iar îi
iese Spânul înainte, îmbrăcat altfel și călare pe un cal frumos, și, prefăcându-și glasul, începe a căina pe fiul
craiului, zicând:
— Sărmane omule, rău drum ai apucat! Se vede că ești străin și nu cunoști locurile pe aici. Ai avut mare
noroc de mine, de n-ai apucat a coborî priporul ista, că erai prăpădit. Ia, colo devale, în înfundătura ceea,
un taur grozav la mulți bezmetici le-a curmat zilele. Și eu, mai deunăzi, cât mă vezi de voinic, de-abia am
scăpat de dânsul, ca prin urechile acului. Întoarce-te înapoi, ori, dacă ai de dus înainte, ia-ți un ajutor pe
cineva. Chiar și eu m-aș tocmi la d-ta, dacă ți-a fi cu plăcere.
- Apoi dă, Spânule, nu știu cum să fac, zise fiul craiului. Din copilăria mea sunt deprins a asculta de tată și, tocmindu-te pe tine,
parcă-mi vine nu știu cum. Dar, fiindcă mi-au mai ieșit până acum înainte încă doi spâni, și cu tine al treilea, apoi mai-mi vine a
crede că asta-i țara spânilor și n-am încotro; mort-copt, trebuie să te iau cu mine, dacă zici că știi bine locurile pe aici.
Și, din două vorbe, fiul craiului îl tocmește și după aceea pornesc împreună să iasă la drum, pe unde arată Spânul. Și mergând ei o
bucată bună, Spânul se preface că-i e sete și cere plosca cu apă de la stăpânu-său. Fiul craiului i-o dă, și Spânul, cum o pune la
gură, pe loc o și ia, oțărându-se, și varsă toată apa dintr-însa. Fiul craiului zice atunci supărat:
— Dar bine, Spânule, de ce te apuci? Nu vezi că pe aici e mare lipsă de apă? Și pe arșița asta o să ne uscăm de sete.
— Să avem iertare, stăpâne! Apa era bâhlită și ne-am fi putut bolnăvi. Cât despre apa bună, nu vă îngrijiți; acuș avem să dăm
peste o fântână cu apă dulce și rece ca gheața. Acolo vom poposi puțin, oi clătări plosca bine ș-oi umple-o cu apă proaspătă, ca să
avem la drum, căci mai încolo nu prea sunt fântâni, și, din partea apei, mi se pare că i-om duce dorul. Și cârnind pe o cărare, mai
merg ei oleacă înainte, până ce ajung într-o poiană și numai iaca ce dau de o fântână cu ghizdele de stejar și cu un capac deschis în
lături. Fântâna era adâncă și nu avea nici roată, nici cumpână, ci numai o scară de coborât până la apă.
- Ei, ei! Spânule, acum să te văd cât ești de vrednic, zise fiul craiului. Spânul atunci zâmbește puțin și, coborându-se în fântână, umple
întâi plosca și o pune la șold. Apoi, mai stând acolo în fund pe scară, aproape de fața apei, zice:
— Ei, da' ce răcoare-i aici! "Chima răului pe malul pârăului!" Îmi vine să nu mai ies afară. Dumnezeu să ușureze păcatele celui cu
fântâna, că bun lucru a mai făcut. Pe arșițele ieste, o răcoreală ca asta mult plătește!
Mai șede el acolo puțin și apoi iese afară, zicând: — Doamne, stăpâne, nu știi cât mă simțesc de ușor; parcă îmi vine să zbor, nu altăceva!
Ia vâră-te și d-ta oleacă, să vezi cum ai să te răcorești; așa are să-ți vină de îndemână după asta, de are să ți se pară că ești ușor cum îi
pana...
Fiul craiului, boboc în felul său la trebi de aieste, se potrivește Spânului și se bagă în fântână, fără să-i trăsnească prin minte ce i se poate
întâmpla. Și cum sta și el acolo de se răcorea, Spânul face tranc! capacul pe gura fântânii, apoi se suie deasupra lui și zice cu glas
răutăcios:
— Alelei! fecior de om viclean ce te găsești; tocmai de ceea ce te-ai păzit n-ai scăpat. Ei, că bine mi te-am căptușit! Acum să-mi spui tu
cine ești, de unde vii și încotro te duci, că, de nu, acolo îți putrezesc ciolanele!
Fiul craiului ce era să facă? Îi spune cu de-amănuntul, căci, dă, care om nu ține la viață înainte de toate?
— Bine, atâta am vrut să aflu din gura ta, pui de viperă ce mi-ai fost, zice atunci Spânul: numai cată să fie așa, că, de te-oi prinde cu oca mică, greu are să-ți
cadă. Chiar acum aș putea să te omor, în voia cea bună, dar mi-i milă de tinerețile tale... Dacă vrei să mai vezi soarele cu ochii și să mai calci pe iarbă verde,
atunci jură-mi-te pe ascuțișul paloșului tău că mi-i da ascultare și supunere întru toate, chiar și-n foc de ți-aș zice să te arunci. Și, de azi înainte, eu o să fiu în
locul tău nepotul împăratului, despre care mi-ai vorbit, iară tu — sluga mea; și atâta vreme să ai a mă sluji, până când îi muri și iar îi învia. Și oriunde vei
merge cu mine, nu care cumva să bleștești din gură către cineva despre ceea ce a urmat între noi, că te-am șters de pe fața pământului. Îți place așa să mai
trăiești, bine-de-bine; iară de nu, spune-mi verde în ochi, ca să știu ce leac trebuie să-ți fac...
Fiul craiului, văzându-se prins în clește și fără nici o putere, îi jură credință și supunere întru toate, lăsându-se în știrea lui Dumnezeu, cum a vrea el să facă.
Atunci Spânul pune mâna pe cartea, pe banii și pe armele fiului de crai și le ia la sine; apoi îl scoate din fântână și-i dă paloșul să-l sărute, ca semn de
pecetluire a jurământului, zicând:
— De-acum înainte să știi că te cheamă Harap-Alb; aista ți-i numele, și altul nu.
După aceasta încalecă, fiecare pe calul său, și pornesc, Spânul înainte, ca stăpân, Harap-Alb în urmă, ca slugă, mergând spre împărăție, Dumnezeu să ne ție, că
cuvântul din poveste, înainte mult mai este.
BASMUL CULT: POVESTEA LUI HARAP-ALB
1. 2. 3. 4.
3. REFLECȚIA Fiecare echipă va prezenta afișul
pe monitorul de dimensiuni mari,
montat în sala de clasă sau tabla
interactivă. Se va discuta
corectitudinea rezolvării sarcinilor
și calitatea prezentărilor. La final,
reprezentantul fiecărei echipe va
extrage o idee cu rol concluziv,
care va fi scrisă pe o foaie A3 și
expusă în fața clasei. Va fi esența
a ceea ce au descoperit despre
diferitele fațete ale textului pe
parcursul activității pe echipe
Exercițiul de reflecție va continua
acasă, elevii fiind provocați să
răspundă, printr-un scurt eseu,
întrebării: Credeți că Spânul poate
fi considerat o proiecție /
materializare fenomenalizare a
unor tendințe latente existente în
sufletul eroului? Argumentați
răspunsul.
- Muncă în echipă
- Susținerea
proiectelor digitale
- Formularea unor
concluzii
pertinente,
exprimarea unor
opinii argumentate
- Evaluare proiecte/
afișe realizate în
aplicația Canvas
Bibliografie selectivă:
1. Ion Creangă, Povestea lui Harap-Alb
2. Andrei Oișteanu, Grădina de dincolo. Zoosophia, Polirom, 2012
3. Limba și literatura română, manual pentru clasa a X-a, Editura
Art
4. Alina Pamfil, Didactica literaturii. Reorientări, Grup Editorial Art,
2016
Resurse digitale:
www.educatieonline.md
www.learningapps.org
www.woedwall.net

More Related Content

What's hot

Paralelismul in spatiu
Paralelismul in spatiuParalelismul in spatiu
Paralelismul in spatiuVirginia Ilina
 
Prezentare Mituri romaniesti Zburatorul (1).pptx
Prezentare Mituri romaniesti Zburatorul (1).pptxPrezentare Mituri romaniesti Zburatorul (1).pptx
Prezentare Mituri romaniesti Zburatorul (1).pptxKubaCel777
 
Traficul de persoane
Traficul de persoaneTraficul de persoane
Traficul de persoaneRoxana Giusca
 
Rumunska mova-ta-chytannia-4-klas-pilihach-2021-2
Rumunska mova-ta-chytannia-4-klas-pilihach-2021-2Rumunska mova-ta-chytannia-4-klas-pilihach-2021-2
Rumunska mova-ta-chytannia-4-klas-pilihach-2021-2kreidaros1
 
Plantele medicinale
Plantele medicinalePlantele medicinale
Plantele medicinaleoanamuresan
 
Ziua europeana a limbilor
Ziua europeana a limbilorZiua europeana a limbilor
Ziua europeana a limbilorElena
 
Lecție de dezvoltarea personală. Emoții.Tipuri de emoții.
Lecție de dezvoltarea personală. Emoții.Tipuri de emoții.Lecție de dezvoltarea personală. Emoții.Tipuri de emoții.
Lecție de dezvoltarea personală. Emoții.Tipuri de emoții.Corinaurcanu1
 
Mihail sadoveanu hanu-ancutei
Mihail sadoveanu hanu-ancuteiMihail sadoveanu hanu-ancutei
Mihail sadoveanu hanu-ancuteigirllorena
 
Pasoptism
PasoptismPasoptism
PasoptismBGZDTR
 
Viata si activitatea lui mihai eminescu (1)
Viata si activitatea lui mihai eminescu (1)Viata si activitatea lui mihai eminescu (1)
Viata si activitatea lui mihai eminescu (1)silviaaamadalina1
 
Alexandru lapusneanu caracterizare
Alexandru lapusneanu   caracterizareAlexandru lapusneanu   caracterizare
Alexandru lapusneanu caracterizaredaniella104
 

What's hot (20)

Paralelismul in spatiu
Paralelismul in spatiuParalelismul in spatiu
Paralelismul in spatiu
 
Prezentare Mituri romaniesti Zburatorul (1).pptx
Prezentare Mituri romaniesti Zburatorul (1).pptxPrezentare Mituri romaniesti Zburatorul (1).pptx
Prezentare Mituri romaniesti Zburatorul (1).pptx
 
Despre iubire
Despre iubireDespre iubire
Despre iubire
 
Traficul de persoane
Traficul de persoaneTraficul de persoane
Traficul de persoane
 
Tesuturi Vegetale
Tesuturi VegetaleTesuturi Vegetale
Tesuturi Vegetale
 
Rumunska mova-ta-chytannia-4-klas-pilihach-2021-2
Rumunska mova-ta-chytannia-4-klas-pilihach-2021-2Rumunska mova-ta-chytannia-4-klas-pilihach-2021-2
Rumunska mova-ta-chytannia-4-klas-pilihach-2021-2
 
0proiectdidactic(1)
0proiectdidactic(1)0proiectdidactic(1)
0proiectdidactic(1)
 
Ppt fructul
Ppt fructulPpt fructul
Ppt fructul
 
Un mod sanatos de viata 1
Un mod sanatos de viata 1Un mod sanatos de viata 1
Un mod sanatos de viata 1
 
Iluminism
IluminismIluminism
Iluminism
 
Plantele medicinale
Plantele medicinalePlantele medicinale
Plantele medicinale
 
Ziua europeana a limbilor
Ziua europeana a limbilorZiua europeana a limbilor
Ziua europeana a limbilor
 
Lecție de dezvoltarea personală. Emoții.Tipuri de emoții.
Lecție de dezvoltarea personală. Emoții.Tipuri de emoții.Lecție de dezvoltarea personală. Emoții.Tipuri de emoții.
Lecție de dezvoltarea personală. Emoții.Tipuri de emoții.
 
Mihail sadoveanu hanu-ancutei
Mihail sadoveanu hanu-ancuteiMihail sadoveanu hanu-ancutei
Mihail sadoveanu hanu-ancutei
 
Respiratia la plante
Respiratia la planteRespiratia la plante
Respiratia la plante
 
Pasoptism
PasoptismPasoptism
Pasoptism
 
Efectele drogurilor aspra tinerilor
Efectele drogurilor aspra tinerilorEfectele drogurilor aspra tinerilor
Efectele drogurilor aspra tinerilor
 
Viata si activitatea lui mihai eminescu (1)
Viata si activitatea lui mihai eminescu (1)Viata si activitatea lui mihai eminescu (1)
Viata si activitatea lui mihai eminescu (1)
 
Catastrofa de la cernobîl
Catastrofa de la cernobîlCatastrofa de la cernobîl
Catastrofa de la cernobîl
 
Alexandru lapusneanu caracterizare
Alexandru lapusneanu   caracterizareAlexandru lapusneanu   caracterizare
Alexandru lapusneanu caracterizare
 

Similar to Semnifcații ale scenei fântânii în ”povestea lui harap alb”

Proiect did.-cl.12- M. Eminescu_Luceafărul__Caranfil Zoia.docx
Proiect did.-cl.12- M. Eminescu_Luceafărul__Caranfil Zoia.docxProiect did.-cl.12- M. Eminescu_Luceafărul__Caranfil Zoia.docx
Proiect did.-cl.12- M. Eminescu_Luceafărul__Caranfil Zoia.docxssuser9ed4a5
 
Proiect de scurtă durată-cl.11- Ultima lună de toamnă.docx
Proiect de scurtă durată-cl.11- Ultima lună de toamnă.docxProiect de scurtă durată-cl.11- Ultima lună de toamnă.docx
Proiect de scurtă durată-cl.11- Ultima lună de toamnă.docxssuser9ed4a5
 
Semnifcații ale scenei fântânii în ”povestea lui harap alb”
Semnifcații ale scenei fântânii în ”povestea lui harap alb”Semnifcații ale scenei fântânii în ”povestea lui harap alb”
Semnifcații ale scenei fântânii în ”povestea lui harap alb”XtinaGliga
 
pr_final_iarna_pe_ulita1.docx
pr_final_iarna_pe_ulita1.docxpr_final_iarna_pe_ulita1.docx
pr_final_iarna_pe_ulita1.docxGeorgianaCosmina1
 
Optional literatura-pentru-copii-traistuta-fermecata
Optional literatura-pentru-copii-traistuta-fermecataOptional literatura-pentru-copii-traistuta-fermecata
Optional literatura-pentru-copii-traistuta-fermecataClaudia Draghici
 
proiect proba primar.doc
proiect proba primar.docproiect proba primar.doc
proiect proba primar.docElenaBoghea1
 
5 rm g_2018_mold
5 rm g_2018_mold5 rm g_2018_mold
5 rm g_2018_mold4book
 
T 075 limba_literatura_romana_2011_i_subiect_2
T 075 limba_literatura_romana_2011_i_subiect_2T 075 limba_literatura_romana_2011_i_subiect_2
T 075 limba_literatura_romana_2011_i_subiect_2Gabi Scurtu
 
optional_in_lumea_povestilor.docx
optional_in_lumea_povestilor.docxoptional_in_lumea_povestilor.docx
optional_in_lumea_povestilor.docxAlinaGiurcau1
 
Interdisciplinaritatea
InterdisciplinaritateaInterdisciplinaritatea
Interdisciplinaritateaguesta032e1
 
2014 romana locala_mures_clasa_a_via_lb._romana_subiecte_si_bareme
2014 romana locala_mures_clasa_a_via_lb._romana_subiecte_si_bareme2014 romana locala_mures_clasa_a_via_lb._romana_subiecte_si_bareme
2014 romana locala_mures_clasa_a_via_lb._romana_subiecte_si_baremeMihaela Mosoiu
 
Moara cu noroc ioan slavici- plan de lectie-inteligente multiple
Moara cu noroc  ioan slavici- plan de lectie-inteligente multipleMoara cu noroc  ioan slavici- plan de lectie-inteligente multiple
Moara cu noroc ioan slavici- plan de lectie-inteligente multipleRus Maria Loredana
 
E a _limba_si_literatura_romana_var_04
E a _limba_si_literatura_romana_var_04E a _limba_si_literatura_romana_var_04
E a _limba_si_literatura_romana_var_04felix488
 
Mijloace de construcție a personajului
Mijloace de construcție a personajului Mijloace de construcție a personajului
Mijloace de construcție a personajului sorinavasluianu
 
Proiect romana puiul
Proiect romana puiulProiect romana puiul
Proiect romana puiulbongojazmin
 
Proiect did. Rep.Povară+l.găg..docx
Proiect did. Rep.Povară+l.găg..docxProiect did. Rep.Povară+l.găg..docx
Proiect did. Rep.Povară+l.găg..docxssuser9ed4a5
 

Similar to Semnifcații ale scenei fântânii în ”povestea lui harap alb” (20)

Proiect did.-cl.12- M. Eminescu_Luceafărul__Caranfil Zoia.docx
Proiect did.-cl.12- M. Eminescu_Luceafărul__Caranfil Zoia.docxProiect did.-cl.12- M. Eminescu_Luceafărul__Caranfil Zoia.docx
Proiect did.-cl.12- M. Eminescu_Luceafărul__Caranfil Zoia.docx
 
Proiect de scurtă durată-cl.11- Ultima lună de toamnă.docx
Proiect de scurtă durată-cl.11- Ultima lună de toamnă.docxProiect de scurtă durată-cl.11- Ultima lună de toamnă.docx
Proiect de scurtă durată-cl.11- Ultima lună de toamnă.docx
 
Semnifcații ale scenei fântânii în ”povestea lui harap alb”
Semnifcații ale scenei fântânii în ”povestea lui harap alb”Semnifcații ale scenei fântânii în ”povestea lui harap alb”
Semnifcații ale scenei fântânii în ”povestea lui harap alb”
 
pr_final_iarna_pe_ulita1.docx
pr_final_iarna_pe_ulita1.docxpr_final_iarna_pe_ulita1.docx
pr_final_iarna_pe_ulita1.docx
 
Optional literatura-pentru-copii-traistuta-fermecata
Optional literatura-pentru-copii-traistuta-fermecataOptional literatura-pentru-copii-traistuta-fermecata
Optional literatura-pentru-copii-traistuta-fermecata
 
proiect proba primar.doc
proiect proba primar.docproiect proba primar.doc
proiect proba primar.doc
 
5 rm g_2018_mold
5 rm g_2018_mold5 rm g_2018_mold
5 rm g_2018_mold
 
Proiect baltagul
Proiect baltagulProiect baltagul
Proiect baltagul
 
T 075 limba_literatura_romana_2011_i_subiect_2
T 075 limba_literatura_romana_2011_i_subiect_2T 075 limba_literatura_romana_2011_i_subiect_2
T 075 limba_literatura_romana_2011_i_subiect_2
 
optional_in_lumea_povestilor.docx
optional_in_lumea_povestilor.docxoptional_in_lumea_povestilor.docx
optional_in_lumea_povestilor.docx
 
Anexa 1 om 6020
Anexa 1 om 6020Anexa 1 om 6020
Anexa 1 om 6020
 
Interdisciplinaritatea
InterdisciplinaritateaInterdisciplinaritatea
Interdisciplinaritatea
 
2014 romana locala_mures_clasa_a_via_lb._romana_subiecte_si_bareme
2014 romana locala_mures_clasa_a_via_lb._romana_subiecte_si_bareme2014 romana locala_mures_clasa_a_via_lb._romana_subiecte_si_bareme
2014 romana locala_mures_clasa_a_via_lb._romana_subiecte_si_bareme
 
Proiecteinspectie
ProiecteinspectieProiecteinspectie
Proiecteinspectie
 
Moara cu noroc ioan slavici- plan de lectie-inteligente multiple
Moara cu noroc  ioan slavici- plan de lectie-inteligente multipleMoara cu noroc  ioan slavici- plan de lectie-inteligente multiple
Moara cu noroc ioan slavici- plan de lectie-inteligente multiple
 
Proiect romana puiul
Proiect romana puiulProiect romana puiul
Proiect romana puiul
 
E a _limba_si_literatura_romana_var_04
E a _limba_si_literatura_romana_var_04E a _limba_si_literatura_romana_var_04
E a _limba_si_literatura_romana_var_04
 
Mijloace de construcție a personajului
Mijloace de construcție a personajului Mijloace de construcție a personajului
Mijloace de construcție a personajului
 
Proiect romana puiul
Proiect romana puiulProiect romana puiul
Proiect romana puiul
 
Proiect did. Rep.Povară+l.găg..docx
Proiect did. Rep.Povară+l.găg..docxProiect did. Rep.Povară+l.găg..docx
Proiect did. Rep.Povară+l.găg..docx
 

Recently uploaded

Sistemul excretor la om, biologie clasa 11
Sistemul excretor la om, biologie clasa 11Sistemul excretor la om, biologie clasa 11
Sistemul excretor la om, biologie clasa 11CMB
 
Agricultura- lectie predare -invatare geografie cls 10
Agricultura- lectie predare -invatare geografie cls 10Agricultura- lectie predare -invatare geografie cls 10
Agricultura- lectie predare -invatare geografie cls 10CrciunAndreeaMaria
 
ziua pamantului ziua pamantului ziua pamantului
ziua pamantului ziua pamantului ziua pamantuluiziua pamantului ziua pamantului ziua pamantului
ziua pamantului ziua pamantului ziua pamantuluiAndr808555
 
Strategii-pentru-educatia-remedială-ppt.pptx
Strategii-pentru-educatia-remedială-ppt.pptxStrategii-pentru-educatia-remedială-ppt.pptx
Strategii-pentru-educatia-remedială-ppt.pptxMoroianuCristina1
 
Igiena sistemului digestiv , biologi clasa 11-a
Igiena sistemului digestiv , biologi clasa 11-aIgiena sistemului digestiv , biologi clasa 11-a
Igiena sistemului digestiv , biologi clasa 11-aCMB
 
Catalogul firmei de exercițiu Ancolex 2024.pptx
Catalogul firmei de exercițiu Ancolex 2024.pptxCatalogul firmei de exercițiu Ancolex 2024.pptx
Catalogul firmei de exercițiu Ancolex 2024.pptxCori Rus
 

Recently uploaded (6)

Sistemul excretor la om, biologie clasa 11
Sistemul excretor la om, biologie clasa 11Sistemul excretor la om, biologie clasa 11
Sistemul excretor la om, biologie clasa 11
 
Agricultura- lectie predare -invatare geografie cls 10
Agricultura- lectie predare -invatare geografie cls 10Agricultura- lectie predare -invatare geografie cls 10
Agricultura- lectie predare -invatare geografie cls 10
 
ziua pamantului ziua pamantului ziua pamantului
ziua pamantului ziua pamantului ziua pamantuluiziua pamantului ziua pamantului ziua pamantului
ziua pamantului ziua pamantului ziua pamantului
 
Strategii-pentru-educatia-remedială-ppt.pptx
Strategii-pentru-educatia-remedială-ppt.pptxStrategii-pentru-educatia-remedială-ppt.pptx
Strategii-pentru-educatia-remedială-ppt.pptx
 
Igiena sistemului digestiv , biologi clasa 11-a
Igiena sistemului digestiv , biologi clasa 11-aIgiena sistemului digestiv , biologi clasa 11-a
Igiena sistemului digestiv , biologi clasa 11-a
 
Catalogul firmei de exercițiu Ancolex 2024.pptx
Catalogul firmei de exercițiu Ancolex 2024.pptxCatalogul firmei de exercițiu Ancolex 2024.pptx
Catalogul firmei de exercițiu Ancolex 2024.pptx
 

Semnifcații ale scenei fântânii în ”povestea lui harap alb”

  • 1. Proiect didactic Proza scurtă. Basmul cult: Povestea lui Harap-Alb de Ion Creangă Semnificații ale scenei fântânii
  • 2. Basmul cult: Povestea lui Harap-Alb  Profesor: Cristina Gliga  Clasa a x-a  Instituția de învățământ: Liceul Tehnologic ”Gheorghe Șincai” – Târgu Mureș, România  Disciplina: Limba și literatura română  Subiectul lecției: Semnificații ale scenei fântânii în basmul cult ”Povestea lui Harap-Alb” de Ion Creangă (se poate extinde la 2 ore)  Tipul lecției: însușire de noi cunoștințe; fixare/consolidare a unor priceperi și deprinderi
  • 3. Competențe generale: 1.Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în receptarea și producerea mesajelor, în diferite situații de comunicare; 2.Folosirea modalităților de analiză tematică, stilistică și structurală în receptarea diferitelor texte literare și nonliterare; 3.Argumentarea scrisă și orală a unor opinii în diferite situații de comunicare. Competențe specifice: 1.3 Folosirea adecvată a strategiilor și regulilor de exprimare orală în monolog și în dialog; 2.1 Analiza principalelor elemente de structură, compoziție și limbaj specifice textului narativ; 2.4 folosirea unor modalități diverse de înțelegere și interpretare a unor texte literare studiate; 3.2 Compararea unor argumente diferite pentru formularea judecăților proprii; 3.3 Elaborarea unei argumentări orale sau scrise pe baza textelor studiate.
  • 4. Basmul cult: povestea lui harap-alb Etape Activități de învățare Metode și procedee Evaluare 1. EVOCAREA - La începutul orei, se va realiza a reactualizare a cunoștințelor acumulate în primele două ore dedicate basmului cult ”Povestea lui Harap-Alb” de Ion Crenagă (date biografice, date legate de apariția basmului și încadrarea în epocă, definiția basmului cult, temele și motivele basmului lui Crenagă), elevii vor răspunde la întrebări în scris, individual, prin utilizarea metodei exploziei stelare. - conversația - Explozia stelară - Fiecare colț al stelei va avea atașată o întrebare: 1.Cine este Ion Crenagă? Formulați un enunț de 3- 4 rânduri despre importanța sa în litertura română. 2. Când și unde a apărut ”Povestea lui Harap- Alb”? 3. Din ce perioadă/epocă literară face parte I.C.? - Formativă - Răspuns individual
  • 5. 1. 2. 3. 4 Tot în prima parte a orei, în secțiunea de evocare, pentru a reactualiza subiectul basmului și personajele, elevii vor completa spațiile libere cu numele personajelor, accesând linkul spre learningapps: https://learningapps.org/101 79352 și apoi vor răspunde celor 10 întrebări dintr-un chestionar în format electronic, pe care-l vor accesa de pe Wordwall: https://wordwall.net/ro/res ource/9209722/povestea- lui-harap-alb 4. Care sunt principalele 3 diferențe dintre basmele populare și cele culte? 5. Ce temă a preluat din basmul popular și ce temă a adăugat I.C. basmului său, pentru un plus de complexitate și originalitate? 6. Ce motive literare a preluat din basmul popular? (5 exemple) - Răspuns individual
  • 6. 1. Cine este Ion Creangă? 2. Când și unde a apărut ”Povestea lui Harap-Alb”? 3. Din ce perioadă/epocă literară face parte I.C.? 4. Care sunt principalele 3 diferențe dintre basmele populare șialele cele culte? 5. Ce temă a preluat din basmul popular și ce temă a adăugat I.C. Basmului său, pentru un plus de originalitate? 6. Ce motive de largă circulație a preluat I.C. din basmul popular?
  • 7. Elevii vor urmări un fragment din lecția video de pe www.educatieonline.md, care prezintă motivul DRUMULUI INIȚIATIC și semnifcațiile acestuia. http://www.educatieonline.md/details?9271f9262e6c4 1c1a0865199051e77fb : Comentarea unui fragment de text epic. Semnificația motivului literar al drumului inițiatic Ciorescu Lilia Clasa X Vor nota în caiete cele trei semnificații principale ale motivului drumului/călătoriei inițiatice (v. min.4.15): - Drumul geografic (deplasare din pct.A în pct. B) - Drumul spiritual, al maturizării și autocunoașterii - Drumul nostru, al fiecăruia, în căutarea sensului propriei vieți, al valorilor care ne definesc
  • 8. BASMUL CULT: POVESTEA LUI HARAP-ALB Etape Activități de învățare Metode și procedee Evaluare 2. Realizarea sensului - Vom verifica răspunsurile și vom face un clasament al primilor trei clasați, luând în considerare atât timpul, cât și corectitudinea răspunsurilor. - Voi reveni la a cincea întrebare din chestionarul de verificare de pe aplicația Wordwall, întrucât din acel punct vom începe discutarea uneia din cele mai semnficative scene ale basmului, care îi dă o puternică notă de originalitate și-l scoate din schematismul basmului popular. Elevii vor observa și vor analiza imaginea de pe slide-ul 8, accentuând relația de stăpân-vasal/rob care apare în reprezentarea grafică și elementele cadrului (fântâna fără cumpănă, copacul desfrunzit, Spânul văzut din spate). - - Chestionar 10 întrebări cu alegere multiplă - Observația - Conversație euristică, pornind de la întrebarea nr.5 din chestionar: ”Cum l-a numit Spânul pe fiul craiului?” Cum vi se pare acest nume? Există vreo legătură între numele unui personaj și identitatea lui într-o operă literară? De ce i-a ales acest nume? - Elevii își vor exersa/consolida abilitățile de analiză și interpretare, vor fi provocați să gândească critic, oferind răspunsuri în funcție de experiența de lectură și interpretare pe care o au până în acest moment. - Evaluare formativă - Evaluare frontală
  • 9. Scena fântânii – reprezentare grafică a jurământului de loialitate, după schimbul de identități, prin șantaj
  • 10.  HARAP – SEMNIFICAȚII  - Dpdv morfologic este un substantiv comun = rob, slugă cu pielea de culoare închisă, negru, măsliniu  ”fața” văzută /vizibilă/ aparentă a eroului, care după jurământ devine un simplu rob, un executant, lipsit de voință proprie, lipsit de libertate, marionetă în mâinile spânului, treapta inferioară a personalității sale, pierderea statutului de prinț și moștenitor, treapta cea mai degradantă, umilitoare și inumană la care poate ajunge o persoană  În concluzie = numele este un oximoron, figura de stil care exprimă o ironie subtilă sau un adevăr usturător, sub forma asocierii paradoxale a doi termeni opuși, aparent incompatibili (cf. Dexonline)  ALB – SEMNIFICAȚII  Dpdv morfologic este un adjectiv , iar stilistic un epitet cromatic = puritate, noblețe, origine regală, lumină, cunoaștere, înțelepciune, sacru, relație cu divinul  ”fața” nevăzută/ascunsă/esența eroului, care devine vizibilă prin deciziile și caracterul său ales, în relație cu apelativul Sf. Duminici, care i se adresează în grădina palatului: ”luminate crăișor” Pe tablă se va realiza un tabel, iar elevii vor oferi posibile semnifcații ale numelui compus al protagonistului, urmând să concluzionăm asupra relației dintre aceste semnficații și noua identitate/noul statut al eroului
  • 11. Basmul cult: Povestea lui harap-alb 1. 2. 3. 4. Unificând informațiile din cele două cadrane, elevii vor putea ajunge la concluzia că numele este extrem de sugestiv și încărcat de multiple semnificații, pentru a sugera DUALITATEA EROULUI, care va trebui să aleagă căreia din cele două componente ale numelui său îi va da mai multă greutate, mai mult credit: dimensiunii întunecoase/degradate/umbrei sau domensiunii luminoase/superiorității spirituale/luminii. - Elevii vor primi spre analiză următorul citat, aparținându-i scriitorului britanic C.S. Lewis, autorul Cronicilor din Narnia. ”În fiecare zi devenim o creatură de o glorie splendidă sau una de o groază de neconceput”. - CS Lewis - În ce măsură suntem, fiecare dintre noi, un Harap-Alb, într-o permnentă luptă cu noi înșine? - Prin conversație euristică, elevii sunt conduși să observe că meritul lui I.C.constă în faptul că mută lupta dintre bine și rău în plan interior. - Adevărata luptă se dă între potențialul infernal și cel luminos din fiecare dintre noi. De aceea, fiecare decizie pe care o luăm are un fundament moral. - Evaluare formativă
  • 12. 1. 2. 3. 4. Elevii vor fi împărțiți în patru echipe, în funcție de anumite aspecte structurale și elemente care vizează înțelegerea și analiza fragmentului epic ales – scena fântânii. Muncă în echipe, joc de rol, LINGVIȘTII, PORTRETIȘTII, POVESTITORII ȘI HERMENEUȚII - Realizarea unui proiect în echipă
  • 13. Basmul cult: povestea lui harap-alb Lingviștii Povestitorii Portretiștii Hermeneuții (Înțelepții) - Vor avea de rezolvat următoarele sarcini, sub forma unui afiș electronic, realizat în aplicația Canvas: 1) explicați cuvintele marcate cu litere îngroșate, consultând DEX online 2) explicați proverbele, marcate cu roșu în textul dat 3) identificați 4 termeni/expresii/sintagme specifice oralității 4) transcrieți o formulă tipică mediană și precizați rolul ei 5) Cum se realizează umorul? - Vor avea de prezentat elementele spațio- temporale, precum și acțiunea, în rezumat, tot sub forma unui afiș realizat în aplicația Canvas. Afișul va cuprinde răspunsurile la întrebările: - Cine sunt personajele scenei? - Ce acțiuni au loc? - Când se petrec întâmplările? - Unde au loc evenimentele? - Cum îl șantajează Spânul pe fiul craiului? - Vor avea de realizat portretele celor două personaje principale ale scenei fântânii: - SPÂNUL/ANTAGONISTUL/ANTIE ORUL = elemente de portret fizic, un citat din text - Elemente de portret moral, care rezultă prin caracterizare directă sau indirectă - FIUL CRAIULUI – HARAP-ALB /PROTAGONISTUL/EROUL= elemente de portret fizic - Elemente de portret moral, caracterizare directă (v. Carac. Directă realizată de Spân), caract.indirectă (limbaj, fapte,atitudini) - Vor avea de oferit posibile piste de interpretare ale unor cuvinte, nume sau imagini- cheie ale fragmentului. Sunt încurajați să folosească ”Dicționarul de simboluri” – Chevalier &Gheerbrant - PĂDUREA-LABIRINT - SPÂN =semnificația numelui, în credința populară - FÂNTÂNA CU SCARĂ, FĂRĂ CUMPĂNĂ– SIMBOLUL CENTRAL AL FRAGMENTULUI, DUALITATEA FÂNTÂNII = APĂ, VIAȚĂ, RENAȘTERE, BOTEZ dar și MOARTE INIȚIATICĂ, MORMÂNT, COBORÂRE ÎN INFERN (DESCENSUS AD INFEROS) SAU REGRESSUS AD UTERUM , REVENIREA LA SUPRAFAȚĂ CU O NOUĂ IDENTITATE - HARAP-ALB=SEMNIFICAȚIA NUMELUI (anticipată la ex.anterior)
  • 14. ION CREANGĂ, Povestea lui Harap-Alb (fragment) (...) Și mergând el tot înainte prin codri întunecoși, de la un loc se închide calea și încep a i se încurca cărările, încât nu se mai pricepe fiul craiului acum încotro să apuce și pe unde să meargă. — Ptiu, drace! iaca în ce încurcătură am intrat! Asta-i mai rău decât poftim la masă, zise el. Nici tu sat, nici tu târg, nici tu nimica. De ce mergi înainte, numai peste pustietăți dai; parcă a pierit sămânța omenească de pe fața pământului. Îmi pare rău că n-am luat măcar spânul cel de-al doilea cu mine. Dacă s-a aruncat în partea mâne-sa, ce-i vinovat el? Tata așa a zis, însă la mare nevoie ce-i de făcut? vorba ceea: Rău-i cu rău, dar e mai rău făr' de rău. Și tot horhăind el când pe o cărare, când pe un drum părăsit, numai iaca ce iar îi iese Spânul înainte, îmbrăcat altfel și călare pe un cal frumos, și, prefăcându-și glasul, începe a căina pe fiul craiului, zicând: — Sărmane omule, rău drum ai apucat! Se vede că ești străin și nu cunoști locurile pe aici. Ai avut mare noroc de mine, de n-ai apucat a coborî priporul ista, că erai prăpădit. Ia, colo devale, în înfundătura ceea, un taur grozav la mulți bezmetici le-a curmat zilele. Și eu, mai deunăzi, cât mă vezi de voinic, de-abia am scăpat de dânsul, ca prin urechile acului. Întoarce-te înapoi, ori, dacă ai de dus înainte, ia-ți un ajutor pe cineva. Chiar și eu m-aș tocmi la d-ta, dacă ți-a fi cu plăcere.
  • 15. - Apoi dă, Spânule, nu știu cum să fac, zise fiul craiului. Din copilăria mea sunt deprins a asculta de tată și, tocmindu-te pe tine, parcă-mi vine nu știu cum. Dar, fiindcă mi-au mai ieșit până acum înainte încă doi spâni, și cu tine al treilea, apoi mai-mi vine a crede că asta-i țara spânilor și n-am încotro; mort-copt, trebuie să te iau cu mine, dacă zici că știi bine locurile pe aici. Și, din două vorbe, fiul craiului îl tocmește și după aceea pornesc împreună să iasă la drum, pe unde arată Spânul. Și mergând ei o bucată bună, Spânul se preface că-i e sete și cere plosca cu apă de la stăpânu-său. Fiul craiului i-o dă, și Spânul, cum o pune la gură, pe loc o și ia, oțărându-se, și varsă toată apa dintr-însa. Fiul craiului zice atunci supărat: — Dar bine, Spânule, de ce te apuci? Nu vezi că pe aici e mare lipsă de apă? Și pe arșița asta o să ne uscăm de sete. — Să avem iertare, stăpâne! Apa era bâhlită și ne-am fi putut bolnăvi. Cât despre apa bună, nu vă îngrijiți; acuș avem să dăm peste o fântână cu apă dulce și rece ca gheața. Acolo vom poposi puțin, oi clătări plosca bine ș-oi umple-o cu apă proaspătă, ca să avem la drum, căci mai încolo nu prea sunt fântâni, și, din partea apei, mi se pare că i-om duce dorul. Și cârnind pe o cărare, mai merg ei oleacă înainte, până ce ajung într-o poiană și numai iaca ce dau de o fântână cu ghizdele de stejar și cu un capac deschis în lături. Fântâna era adâncă și nu avea nici roată, nici cumpână, ci numai o scară de coborât până la apă.
  • 16. - Ei, ei! Spânule, acum să te văd cât ești de vrednic, zise fiul craiului. Spânul atunci zâmbește puțin și, coborându-se în fântână, umple întâi plosca și o pune la șold. Apoi, mai stând acolo în fund pe scară, aproape de fața apei, zice: — Ei, da' ce răcoare-i aici! "Chima răului pe malul pârăului!" Îmi vine să nu mai ies afară. Dumnezeu să ușureze păcatele celui cu fântâna, că bun lucru a mai făcut. Pe arșițele ieste, o răcoreală ca asta mult plătește! Mai șede el acolo puțin și apoi iese afară, zicând: — Doamne, stăpâne, nu știi cât mă simțesc de ușor; parcă îmi vine să zbor, nu altăceva! Ia vâră-te și d-ta oleacă, să vezi cum ai să te răcorești; așa are să-ți vină de îndemână după asta, de are să ți se pară că ești ușor cum îi pana... Fiul craiului, boboc în felul său la trebi de aieste, se potrivește Spânului și se bagă în fântână, fără să-i trăsnească prin minte ce i se poate întâmpla. Și cum sta și el acolo de se răcorea, Spânul face tranc! capacul pe gura fântânii, apoi se suie deasupra lui și zice cu glas răutăcios: — Alelei! fecior de om viclean ce te găsești; tocmai de ceea ce te-ai păzit n-ai scăpat. Ei, că bine mi te-am căptușit! Acum să-mi spui tu cine ești, de unde vii și încotro te duci, că, de nu, acolo îți putrezesc ciolanele! Fiul craiului ce era să facă? Îi spune cu de-amănuntul, căci, dă, care om nu ține la viață înainte de toate?
  • 17. — Bine, atâta am vrut să aflu din gura ta, pui de viperă ce mi-ai fost, zice atunci Spânul: numai cată să fie așa, că, de te-oi prinde cu oca mică, greu are să-ți cadă. Chiar acum aș putea să te omor, în voia cea bună, dar mi-i milă de tinerețile tale... Dacă vrei să mai vezi soarele cu ochii și să mai calci pe iarbă verde, atunci jură-mi-te pe ascuțișul paloșului tău că mi-i da ascultare și supunere întru toate, chiar și-n foc de ți-aș zice să te arunci. Și, de azi înainte, eu o să fiu în locul tău nepotul împăratului, despre care mi-ai vorbit, iară tu — sluga mea; și atâta vreme să ai a mă sluji, până când îi muri și iar îi învia. Și oriunde vei merge cu mine, nu care cumva să bleștești din gură către cineva despre ceea ce a urmat între noi, că te-am șters de pe fața pământului. Îți place așa să mai trăiești, bine-de-bine; iară de nu, spune-mi verde în ochi, ca să știu ce leac trebuie să-ți fac... Fiul craiului, văzându-se prins în clește și fără nici o putere, îi jură credință și supunere întru toate, lăsându-se în știrea lui Dumnezeu, cum a vrea el să facă. Atunci Spânul pune mâna pe cartea, pe banii și pe armele fiului de crai și le ia la sine; apoi îl scoate din fântână și-i dă paloșul să-l sărute, ca semn de pecetluire a jurământului, zicând: — De-acum înainte să știi că te cheamă Harap-Alb; aista ți-i numele, și altul nu. După aceasta încalecă, fiecare pe calul său, și pornesc, Spânul înainte, ca stăpân, Harap-Alb în urmă, ca slugă, mergând spre împărăție, Dumnezeu să ne ție, că cuvântul din poveste, înainte mult mai este.
  • 18. BASMUL CULT: POVESTEA LUI HARAP-ALB 1. 2. 3. 4. 3. REFLECȚIA Fiecare echipă va prezenta afișul pe monitorul de dimensiuni mari, montat în sala de clasă sau tabla interactivă. Se va discuta corectitudinea rezolvării sarcinilor și calitatea prezentărilor. La final, reprezentantul fiecărei echipe va extrage o idee cu rol concluziv, care va fi scrisă pe o foaie A3 și expusă în fața clasei. Va fi esența a ceea ce au descoperit despre diferitele fațete ale textului pe parcursul activității pe echipe Exercițiul de reflecție va continua acasă, elevii fiind provocați să răspundă, printr-un scurt eseu, întrebării: Credeți că Spânul poate fi considerat o proiecție / materializare fenomenalizare a unor tendințe latente existente în sufletul eroului? Argumentați răspunsul. - Muncă în echipă - Susținerea proiectelor digitale - Formularea unor concluzii pertinente, exprimarea unor opinii argumentate - Evaluare proiecte/ afișe realizate în aplicația Canvas
  • 19. Bibliografie selectivă: 1. Ion Creangă, Povestea lui Harap-Alb 2. Andrei Oișteanu, Grădina de dincolo. Zoosophia, Polirom, 2012 3. Limba și literatura română, manual pentru clasa a X-a, Editura Art 4. Alina Pamfil, Didactica literaturii. Reorientări, Grup Editorial Art, 2016 Resurse digitale: www.educatieonline.md www.learningapps.org www.woedwall.net