1. PROIECT DIDACTIC
Şcoala: Şcoala Gimnazială ,,Constantin Tomescu” Pleşeşti, structura Valea Glodului
Profesor: Pali Lăcrămioara
Obiectul: Limba şi literatura română
Data : 15.11. 2013
Clasa: a VI-a
Tema: ,,Lec ţ ia de limba ş i literatura română - lec ţ ie pentru via ţ ă ”
Tipul lecţiei: dezvoltarea abilităţilor de viaţă
Competenţe generale, sociale şi civice:
1. Receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare;
2. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situaţii de comunicare monologată şi dialogată;
3. Receptarea mesajului scris, din texte literare si nonliterare, în scopuri diverse;
4. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite contexte de realizare, cu scopuri diverse;
Competenţe specifice
1.1 distingerea între informaţiile esenţiale şi cele de detaliu dintr-un mesaj oral, stabilind legături sau diferenţieri între informaţiile
receptate din surse diverse;
1.4 aplicarea principiilor ascultării active în manifestarea unui comportament comunicativ adecvat;
2.1 înlănţuirea clară şi corectă a ideilor într-un monolog (narativ, descriptiv, informativ);
2.2 utilizarea relaţiilor de sinonimie, de antonimie, de omonimie în organizarea mesajului oral;
2.4 adaptarea vorbirii la situaţia concretă de dialog sau de monolog;
3.1 diferenţierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu în cadrul textului citit;
3.2 identificarea modurilor de expunere într-un text epic şi a procedeelor de expresivitate artistică într-un text liric;
3.3 sesizarea valorii expresive a unităţilor lexicale în textele citite;
4.1 redactarea textelor cu diverse destinaţii;
Valori si atitudini:
•
•
Cultivarea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, a gustului estetic în domeniul literaturii;
Stimularea gândirii autonome, reflexive şi critice în raport cu diversele mesaje receptate;
1
2. •
•
Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de comunicare prin conştientizarea impactului limbajului asupra celorlalţi şi prin nevoia de a
înţelege şi de a folosi limbajul într-o manieră pozitivă, responsabilă din punct de vedere social;
Cultivarea unei atitudini pozitive faţă de limba română şi recunoaşterea rolului acesteia pentru dezvoltarea personală şi îmbogăţirea
orizontului cultural;
Obiective operaţionale :
La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili:
O1. să prezinte momentele subiectului din textul studiat;
O2. să indice trăsăturile unor personaje;
O3. să precizeze modalităţile de caracterizare;
O4. să recunoască modurile de expunere din textul suport;
O5. să identifice valorile transmise prin textul literar;
O6. să-şi exprime opinia cu privire la diferite situaţii;
O7. să găsească soluţii pentru probleme de viaţă ridicate de textul suport;
O8. să redacteze diferite tipuri de texte pornind de la opera literară dată.
Strategii didactice:
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, exerciţiul oral şi scris, rebusul, lectura expresivă, problematizarea, jocul de rol, gândirea critică,
inteligenţele multiple.
Mijloace didactice: fişe de lucru, tabla, planşe, text suport, markere, laptop, prezentare power-point, videoproiector.
Forme de organizare: activitate frontală, activitate individuală, activitate pe grupe.
Resurse: capacităţile normale de învăţare a elevilor
cunoştinţele lor anterioare
timpul de învăţare : 50 minute
Bibliografie:
- Cîntiuc, Rita (coordonator), Limba şi literatura română. Teme pentru timpul liber, Editura Nomina, Piteşti, 2010;
- Consiliul Naţional pentru Curriculum, Programa şcolară pentru limba şi literatura română. Clasa a VI-a, Bucureşti, 2009;
- Crăciun, Corneliu, Metodica predării limbii şi literaturii române în gimnaziu şi liceu, Editura Emia, Deva, 2007;
- Mazilu-Ionescu, Elena, Jercea, Valentina, Limba română- manual pentru clasa a VI- a, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 2008;
- Pamfil, Alina, Limba şi literatura română în gimnaziu. Structuri didactice deschise, Editura Paralela 45, Piteşti, 2008;
2
3. SCENARIUL DIDACTIC
Evenimentul
didactic
Timp
1.Moment
organizatoric
1
min
2.Verificarea
temei
3.Captarea
atenţiei
7
min
3
min
Ob.
Op.
Conţinutul lecţiei
Resurse
Forme
de organizare
Metode şi
procedee
Frontală
Conversaţia
Internet
Dicţionare
Imagini
Planşe
Videoproiector
Frontală
Conversaţia
Rebus
Frontală
Se consemnează prezenţa elevilor la oră.
Se pregătesc materialele necesare desfăşurării
activităţii.
Elevii au avut de realizat materiale care se încadrează în
domeniile
*geografie – localizarea Cetăţii Neamţului, harta
judeţului, imagini
* istorie – date despre domnitori şi evenimente, ppt
*psihologie – definirea unor termeni precum curajul,
patriotismul, mândria, demnitatea, impulsivitatea,
linguşeala, evidenţierea caracterului pozitiv/negativ al
acestora
* literatură – autori şi fragmente de opere literare în care
apare imaginea Cetăţii Neamţului
Se propune rezolvarea unui rebus. Între literele A şi B se
află titlul lecţiei.
1. Numele regelui trufaş.
2. Luna în care se desfăşoară acţiunea textului
studiat.
3. Imperiul Otoman are ca simbol o...
4. Sinonimul cuvântului posomorât.
5. Prenumele scriitorului operei studiate.
6. Mijloc intern de formare a cuvântului cetăţuia.
7. Hatmanul linguşitor se numeşte...
8. Cuvintele vechi din text se numesc....
9. Numele domnitorului român pe care Sobieski
doreşte să se răzbune este...
10. Figură de stil bazată pe opoziţia a doi termeni.
Explicaţia
Evaluare
Apreciez modul
de lucru al
elevilor.
Găsirea
răspunsului
corect.
1. Sobieski
2. septembrie
3. semilună
4. trist
5. Costache
6. derivare
7. Potoţki
8. arhaisme
9. Cantemir
10. antiteză
3
4. 4. Anunţarea
subiectului şi
enumerarea
obiectivelor
5. Dirijarea
învăţării
şi
asigurarea
feed-backului
1
min
Se prezină elevilor tema.
Se scrie titlul pe tablă, se expun obiectivele.
20
min
Tabla
Caiete
Creta
Frontală
Întrebări cu privire la opera epică.
Expunerea
Frontală
Elevii primesc fişele cu sarcini de lucru şi rezolvă în
echipă.
Îndrum elevii în
rezolvarea
cerinţelor.
Pe grupe
Grupa I
O1
O5
1. Prezentați pe scurt momentele subiectului din opera
literară ,,Sobieski şi românii” de Costache Negruzzi.
Fişe
lucru
de
Exerciţiul
2. Ce fragment/moment din textul studiat considerați că
vă oferă cele mai multe învăţăminte pentru a vă descurca
Elevul raportor al
fiecărei grupe
citeşte
răspunsurile.
în viață?
Grupa a II-a
O2
O3
1. Numiți trei însuşiri morale ale bătrânului plăieş;
ilustrați-le cu exemple, precizând modalitatea de
caracterizare.
Problematizarea
Verific
răspunsurile,
efectuez
corecturile
necesare.
2. În care dintre trăsăturile bătrânului plăieș vă regăsiţi?
V-ar putea ajuta cândva în viață această trăsătură?
O4
O6
Grupa a III-a
1. Numiți modurile de expunere folosite în textul studiat;
extrageți scurte fragmente prin care să le ilustrați.
2. Recitiți dialogul dintre Sobieski, Iablonovski și
4
5. Potoțki din intrigă. Discutaţi apoi despre importanţa de a
O7
O8
stăpâni arta conversației, despre manipulare (lingușire) și
sinceritate.
Grupa a IV-a
1. Modificați schimbul de replici de mai jos dintre
bătrânul plăieș și tânărul venit de la Iași, astfel încât să
se evite comunicarea conflictuală:
"- Dar noi suntem numai nouăsprezece și asta-i o oaste
întreagă, observă unul; cum se ...
- Taci, mucosule! îl curmă bătrânul. Te temi că-i pieri!
Mare pagubă! un mișel mai puţin."
2. Dați exemplu de cel puțin trei situații din realitate în
care pot apărea conflicte verbale. Cum ar putea fi evitate?
Solicit elevilor rezolvarea următoarelor sarcini de lucru:
6. Obţinerea 12
performanţei min
Grupa I
Fişe de
lucru
Pe grupe
Poster
O8
1. Cetatea Neamţ reprezintă un punct de atracţie pentru
turişti. Realizaţi un afiş/poster prin care să anunţaţi
evenimentele organizate cu ocazia ,,Festivalului
medieval” desfăşurat în incinta cetăţii.
Grupa a II-a
1. Dramatizaţi fragmentul dialogat dintre sol şi bătrânul
plăieş.
Actorii
interpretează
rolurile celor două
personaje.
Grupa a III-a
1. Încercaţi să vă imaginaţi viaţa fără să aparţineţi unui
Completează
poemul.
Joc de rol
O6
Elevii realizează
un poster în care
prezintă
programul
festivalului
medieval.
5
6. O8
popor şi fără să aveţi o patrie. Completaţi suita de
comparaţii, prin care să vă exprimaţi sentimentele şi
încheiaţi poemul vostru cu un enunţ imperativ, după
modelul :
Inteligenţele
multiple
Un popor fără patrie este
Ca un copac fără rădăcini,
Ca………………………………………………,
Ca………………………………………………,
Ca cerul fără stele,
Ca………………………………………………,
Ca………………………………………………,
Dragii mei,
…………………………………………………!
Dezvoltarea
gândirii
critice
Îşi exprimă
nemulţumirea,
dau sugestii de
comportare
adecvată.
Te pregăteşti să mergi în excursie către Cetatea
Fişă
de IndiviNeamţului. După ora de astăzi ţi-ai pregătit un bagaj de autoevalu- dual
cunoştinţe.
are
1. Am aflat un lucru nou………………….
2. Mi-a plăcut faptul că.............................
3. În timpul lecţiei aş fi vrut să...................
4. Am avut dificultăţi atunci când...............
5. Îmi acord nota….. şi sunt………………...
Dezvoltarea
gândirii
critice
Tema pentru acasă
Caiete
Redactaţi o compunere de 15-20 de rânduri cu titlul ,,Un
împărat trufaş”
Explicaţia
Colegii îşi
adresează
întrebări cu
privire la cerinţele
fişei de
autoevaluare.
Sunt/nu sunt de
acord cu nota
acordată.
Fac sugestii.
Motivează
răspunsurile.
Apreciez
activitatea
elevilor şi îi notez
6
Grupa a IV-a
O6
O8
7.
Autoevaluare
şi
interevaluare
4
min
8.
2
Asigurarea
min
retenţiei şi a
1 Redactaţi o scrisoare adresată unui personaj din operă,
prin care vă exprimaţi dezaprobarea faţă de faptele sale şi
îi daţi câteva sfaturi.
Frontală