Смолінський ДНЗ №1 “Теремок”
Методичне об'єднання молодших та середніх груп
дошкільних навчальних закладів Маловисківського району
Формування логіко-математичних здібностей
дітей молодшого дошкільного віку
в процесі використання дидактичних
ігор з математичним змістом та
елементів народної педагогіки
Заняття
Тема: “Бабусина наука”
Підготувала: Вихователь Єрко В.В.
Смоліне, 2017.
Тема заняття: “Бабусина наука”
Мета: Закріпити знання народних мірок довжини.
Познайомитиз народноюміроюдовжини-п'ядь та продовжувати вчити
ними вимірювати. Дати дітям знання про значення числа. Продовжувати
диференціювати числа із художніх творів. Вимірювати сипучі речовини
народною мірою-жменькою. Вправляти дітей у кількісній лічбі та лічбі
парами. Закріпити орієнтування в просторі. Розвивати уяву, мислення,
спостережливість, пам'ять? Математичні здібності.
Виховувати інтерес народної математики та народної творчості.
Матеріал:картинки свійських тварин та птахів, ножиці, решето, пшениця,
віночок, стрічки, кошик, віз, хворостина,іграшки; курка, курчата, кінь,
ляльки, каструльки, яйця; дидактичний матеріал: пазли, ігрове поле
“Переведи коня”, фішки, крейда, скриня.
Хід заняття
Психогімнастика “Сім'я”
“Наше коло-це сім'я,
Друзі ми і ти і я,
Посміхнись сусіду з ліва,
Посміхнись сусіду з права,
Ти і я, ми одна сім'я.”
Бабуся (вихователь): - Діти, я розповім вам вірш
Варвари Гринько “Сім'я'', а ви порахуйте членів цієї сім'ї”.
“Мама, тато, дід, бабуся
- Всіх назву, не помилюся
Старший братик і сестричка
- В нас сімейка невеличка.
Не спиняйте бо, зіб'юся:
Мама, тато, дід, бабуся,
Старший брат, сестра і я -
От і вся моя сім'я.” (7 чоловік)
- Діточки, я у вас вже погостювала, а тепер запрошую до себе в село. Там ви
побачите і дізнаєтесь багато цікавого.
- А чим ми поїдемо, відгадайте загадку:
“Здавна людям помагає,
Довгий хвіст і гриву має,
Любить сіно пожувати,
“І-го-го” - ірже завзято,
Бо не відає про лінь,
Як працює в полі....” (кінь)
- правильно діти, запряжемо коня, і поїдемо на возі.
- Ой, а в нашому возі немає колес! Скільки колес у воза повинно бути (4). Щоб
наш віз поїхав йому потрібно підібрати 4 однакові колеса.
Дид.гра “Підбери колеса”.
(по залу лежать різні колеса, діти підбирають 4 однакові).
Діти виконали завдання, сіли на воза, їдемо.
Грає народна поспівка.
- Цоб, цебе, підганяємо коня хворостиною.
- Стій!
- Ось ми і приїхали до моєї хати. Сідайте до столу.
- Діти, я була на базарі та придбала там віночок (дістаю з корзини),
подивіться, який він гарний, але без стрічок, давайте прикрасимо його
стрічками. Стрічок в мене багате. Як називається місце де знаходяться
стрічки (дістаю із скрині) — це скриня.
- Нам потрібно всі стрічки відміряти однакової довжини.
- Я вас навчу вимірювати старовинною мірою-п'яддю.
П'ядь — це довжина від великого пальця до вказівного (показую).
Це — мала п'ядь. Є ще велика п'ядь, це довжина від великого пальця до
мезинчика (показую).
- Діти, відміряйте 4 малих п'яді стрічки. В народі говорять “Сім раз
відміряй - один раз відріж”. Повторіть цю приказку.
- Це означає, що поспішать не потрібно, а як найточніше відміряти, а
потім відрізати. ,
-Діти , я нагадую вам правила ТБ при роботі з ножицями.(діти виконують
роботу). От же, стрічки правильної довжини, прив'язуємо їх до вінка.
Гра з вінком “Веселий вінок”
- В моєму дворі багато живності є і тварини, є і птиця. “Господарство
вести — не лапті плести.” Діти , повторіть цю приказку. Щоб побачити
скільки у мене живності потрібно скласти пазли.
Дид.гра “Склади тварину з пазлів”.
- Діти, в кого яка тварина отрималась. (На дошкі картинки — тварини,
птиця), знімаю шторку.
- Діти, порахуйте, скільки у мене тварин (6). В народі говорять “Корова у
дворі - харч на столі”. Повторіть приказку.
- Скільки домашніх птахів (4). “Без півня-оселя глуха”.
- Діти, нещодавно квочка висиділа курчат, їх так багато. Ви знаєте, що в
народі худобу і птицю рахували парами, щоб швидше було.
- Порахуйте курчат парами.
-То скільки їх всього (10). Скільки пар? (5). В народі кажуть - “Курчат по
осені рахуй”. Діти повторіть.
- А зараз яка пора року? (Весна)
- А ще які ви знаєте пори року?
-То коли рахують курчат?
- Я купила на ринку решето пшениці для моїх курчаток,
Решето — це велика сито, щоб пересівать велику кількість зерна.
- Та не знаю на скільки днів мені вистачить. Даю курчатам по 1 жмені — 2
рази на день, вранці і ввчері.
Жменя — це зігнута долонька, це народна міра. В народі говорять: “Міра-
віра, грошам рахунок.”
- Відміряйте у свої тарілочки по 2 жмені пшениці, а потім порахуємо на
скільки днів я купила зерна.
- Діти, послухайте народну задачу:
“Два півники, два півники
У саду в'язали вінки
Дві курочки, дві курочки
Підмітали ними вулички.
Ти назви мені число:
Скільки всіх курей було?” (2)
- А для чого потрібні кури? (м'ясо, яйця, пір'я)
- Одне яйце можна зварити за 4 хвилини. За скільки хвилин можна
зварити таких два яйця? (в одній кастрюлі теж за 4 хвилини).
- Діти , в мече багато ляльок. Візьміть по одній. Давайте виміряємо, чия
лялька вища, а чия нижча.
- Як це можна зробити? (порівняти, приставити).
- В народі для цього слугували одвірки, стіни.
- Потрібно приставити рівненько свою ляльку до стіни і крейдою
намалювати рисочку над головою. По рисочкам дізнаємось чия лялька
вища. В народі кажуть - “Без міри-немає віри” . Повторіть діти приказку.
-А тепер, в кого лялька вища за цю червонурисочку — посадіть праворуч,
а в кого нижче — ліворуч. (Сідають на килимок).
- Діти, я знаю, що ви всі любите казочки, а чи вмієте їх виправляти?
Слухайте уважно.
* Лисичка з'їла 6 колобків. Так? А скільки колобків з'їла лисичка? (1)
* Коза — дереза злякалась 3 раків. Так? А скільки років вигнало козу? (1)
* У казочці про “Трьох поросят” поросята збудували 4 будинки. Так?
А скільки будинків збудували поросята? (§)
Найчастіше'в казках використовували число 3 і 7
В яких казках є числа 3 і 7.
“Вовк і семеро козенят”, “Три ведмеді”, “Теремок”, “Ріпка”, “Рукавичка”.
Вихователь: Діти, наш кінь, що віз нас до села, загубив підкову.
Давайте допоможемо конику знайти підкову.
Логічна гра “Проведи коня до підкови”.
- викладіть дорогу фішками по клітинкам .
Підсумок: Діти, що вам найбільше сподобалось у мене?
З якими мірами довжини, сипучих ви познайомились?
Молодець! Ви в мене такі дорослі і розумні. В народі говорять: “Добрі
діти- батькам вінець, а злі діти — кінець”.
Я дарую вам подарувати підкови “на щастя - на долю”, бережіть їх.
Додому повертаємось на автобусі.(музика).
Заняття закінчено.

Єрко В.В., заняття в молодшій групі

  • 1.
    Смолінський ДНЗ №1“Теремок” Методичне об'єднання молодших та середніх груп дошкільних навчальних закладів Маловисківського району Формування логіко-математичних здібностей дітей молодшого дошкільного віку в процесі використання дидактичних ігор з математичним змістом та елементів народної педагогіки Заняття Тема: “Бабусина наука” Підготувала: Вихователь Єрко В.В. Смоліне, 2017.
  • 2.
    Тема заняття: “Бабусинанаука” Мета: Закріпити знання народних мірок довжини. Познайомитиз народноюміроюдовжини-п'ядь та продовжувати вчити ними вимірювати. Дати дітям знання про значення числа. Продовжувати диференціювати числа із художніх творів. Вимірювати сипучі речовини народною мірою-жменькою. Вправляти дітей у кількісній лічбі та лічбі парами. Закріпити орієнтування в просторі. Розвивати уяву, мислення, спостережливість, пам'ять? Математичні здібності. Виховувати інтерес народної математики та народної творчості. Матеріал:картинки свійських тварин та птахів, ножиці, решето, пшениця, віночок, стрічки, кошик, віз, хворостина,іграшки; курка, курчата, кінь, ляльки, каструльки, яйця; дидактичний матеріал: пазли, ігрове поле “Переведи коня”, фішки, крейда, скриня. Хід заняття Психогімнастика “Сім'я” “Наше коло-це сім'я, Друзі ми і ти і я, Посміхнись сусіду з ліва, Посміхнись сусіду з права, Ти і я, ми одна сім'я.” Бабуся (вихователь): - Діти, я розповім вам вірш Варвари Гринько “Сім'я'', а ви порахуйте членів цієї сім'ї”. “Мама, тато, дід, бабуся - Всіх назву, не помилюся Старший братик і сестричка - В нас сімейка невеличка. Не спиняйте бо, зіб'юся: Мама, тато, дід, бабуся, Старший брат, сестра і я - От і вся моя сім'я.” (7 чоловік) - Діточки, я у вас вже погостювала, а тепер запрошую до себе в село. Там ви побачите і дізнаєтесь багато цікавого. - А чим ми поїдемо, відгадайте загадку: “Здавна людям помагає, Довгий хвіст і гриву має, Любить сіно пожувати, “І-го-го” - ірже завзято, Бо не відає про лінь, Як працює в полі....” (кінь) - правильно діти, запряжемо коня, і поїдемо на возі. - Ой, а в нашому возі немає колес! Скільки колес у воза повинно бути (4). Щоб наш віз поїхав йому потрібно підібрати 4 однакові колеса. Дид.гра “Підбери колеса”.
  • 3.
    (по залу лежатьрізні колеса, діти підбирають 4 однакові). Діти виконали завдання, сіли на воза, їдемо. Грає народна поспівка. - Цоб, цебе, підганяємо коня хворостиною. - Стій! - Ось ми і приїхали до моєї хати. Сідайте до столу. - Діти, я була на базарі та придбала там віночок (дістаю з корзини), подивіться, який він гарний, але без стрічок, давайте прикрасимо його стрічками. Стрічок в мене багате. Як називається місце де знаходяться стрічки (дістаю із скрині) — це скриня. - Нам потрібно всі стрічки відміряти однакової довжини. - Я вас навчу вимірювати старовинною мірою-п'яддю. П'ядь — це довжина від великого пальця до вказівного (показую). Це — мала п'ядь. Є ще велика п'ядь, це довжина від великого пальця до мезинчика (показую). - Діти, відміряйте 4 малих п'яді стрічки. В народі говорять “Сім раз відміряй - один раз відріж”. Повторіть цю приказку. - Це означає, що поспішать не потрібно, а як найточніше відміряти, а потім відрізати. , -Діти , я нагадую вам правила ТБ при роботі з ножицями.(діти виконують роботу). От же, стрічки правильної довжини, прив'язуємо їх до вінка. Гра з вінком “Веселий вінок” - В моєму дворі багато живності є і тварини, є і птиця. “Господарство вести — не лапті плести.” Діти , повторіть цю приказку. Щоб побачити скільки у мене живності потрібно скласти пазли. Дид.гра “Склади тварину з пазлів”. - Діти, в кого яка тварина отрималась. (На дошкі картинки — тварини, птиця), знімаю шторку. - Діти, порахуйте, скільки у мене тварин (6). В народі говорять “Корова у дворі - харч на столі”. Повторіть приказку. - Скільки домашніх птахів (4). “Без півня-оселя глуха”. - Діти, нещодавно квочка висиділа курчат, їх так багато. Ви знаєте, що в народі худобу і птицю рахували парами, щоб швидше було. - Порахуйте курчат парами. -То скільки їх всього (10). Скільки пар? (5). В народі кажуть - “Курчат по осені рахуй”. Діти повторіть. - А зараз яка пора року? (Весна) - А ще які ви знаєте пори року? -То коли рахують курчат? - Я купила на ринку решето пшениці для моїх курчаток, Решето — це велика сито, щоб пересівать велику кількість зерна. - Та не знаю на скільки днів мені вистачить. Даю курчатам по 1 жмені — 2 рази на день, вранці і ввчері.
  • 4.
    Жменя — цезігнута долонька, це народна міра. В народі говорять: “Міра- віра, грошам рахунок.” - Відміряйте у свої тарілочки по 2 жмені пшениці, а потім порахуємо на скільки днів я купила зерна. - Діти, послухайте народну задачу: “Два півники, два півники У саду в'язали вінки Дві курочки, дві курочки Підмітали ними вулички. Ти назви мені число: Скільки всіх курей було?” (2) - А для чого потрібні кури? (м'ясо, яйця, пір'я) - Одне яйце можна зварити за 4 хвилини. За скільки хвилин можна зварити таких два яйця? (в одній кастрюлі теж за 4 хвилини). - Діти , в мече багато ляльок. Візьміть по одній. Давайте виміряємо, чия лялька вища, а чия нижча. - Як це можна зробити? (порівняти, приставити). - В народі для цього слугували одвірки, стіни. - Потрібно приставити рівненько свою ляльку до стіни і крейдою намалювати рисочку над головою. По рисочкам дізнаємось чия лялька вища. В народі кажуть - “Без міри-немає віри” . Повторіть діти приказку. -А тепер, в кого лялька вища за цю червонурисочку — посадіть праворуч, а в кого нижче — ліворуч. (Сідають на килимок). - Діти, я знаю, що ви всі любите казочки, а чи вмієте їх виправляти? Слухайте уважно. * Лисичка з'їла 6 колобків. Так? А скільки колобків з'їла лисичка? (1) * Коза — дереза злякалась 3 раків. Так? А скільки років вигнало козу? (1) * У казочці про “Трьох поросят” поросята збудували 4 будинки. Так? А скільки будинків збудували поросята? (§) Найчастіше'в казках використовували число 3 і 7 В яких казках є числа 3 і 7. “Вовк і семеро козенят”, “Три ведмеді”, “Теремок”, “Ріпка”, “Рукавичка”. Вихователь: Діти, наш кінь, що віз нас до села, загубив підкову. Давайте допоможемо конику знайти підкову. Логічна гра “Проведи коня до підкови”. - викладіть дорогу фішками по клітинкам . Підсумок: Діти, що вам найбільше сподобалось у мене? З якими мірами довжини, сипучих ви познайомились? Молодець! Ви в мене такі дорослі і розумні. В народі говорять: “Добрі діти- батькам вінець, а злі діти — кінець”. Я дарую вам подарувати підкови “на щастя - на долю”, бережіть їх. Додому повертаємось на автобусі.(музика). Заняття закінчено.