Заняття з художньої література в середній групі
Тема: Читання народної казки « Гуси-лебеді»
Мета: Вчити дітей розуміти зміст казки, співвідносити реальне і
казкове, знаходити образні вислови, повтори. Вчити висловлювати своє
ставлення до героїв літературних творів, оцінювати їхні вчинки, робити
висновки, щодо поведінки в небезпечній ситуації.
Попередня робота: Читання казки «Котик і Півник», ігри-драматизації
за віршами «Кицин дім», «Два веселі Гусі», вивчення прислів’їв.
Матеріал: Макет хатинки, шапочки-маски лисички, півника, кішки,
гусей, бабусі, картки до гри «Склади казку».
Хід заняття
- Добрий день малята! Ви прийшли на гостини? Гляньте, яка гарна
хатка в мене на подвір’ї. Там живуть мої тварини. Ану вгадайте хто це:
Зранку паслись біля сосен
На травиці ''ме'' та ''бе'',
''Няв'' - на совці вигрівались,
''Га-га-га'' - в ставку купались,
''Кукуріку'' все співав,
''Хрю'' - в сарайчику дрімав.
- То хто це малята? Назвіть мені, кого ви впізнали у віршику (коза,
баранець, киця, гуси, півень, свинка). Молодці, правильно всіх назвали і
нікого не забули. А знаєте, кожна з моїх тваринок мала якусь пригоду. Ось
послухайте про півника: (інсценування дітьми уривку казки «Котик і
Півник»).
- Жив колись півник у купі з котиком. Котик ходив до лісу по харчі, а
півник замикався вдома. Одного разу прийшла під їхню хатку лисичка, коли
котика не було вдома, та й гукає півника:
Півнику, когутику, відчини.
Як не відчиниш-віконце видеру,
Борщик виїм і тебе заберу!
А півник їй відповідає:
Ток-ток, не велів коток,
Ток-ток, не велів коток.
- Півник розумний був, не відчинив.
- Як ви гадаєте, він правильно вчинив? А як було у казці «Котик і
Півник»? (діти висловлюють свої думки). Пригадуємо знайоме прислів’я: «З
добрим дружи, а лихого стережись».
- Є у мене ще гарна киця. Ось яка з нею сталася пригода.
-Киця:
Бом-бом, дзелень-бом,
Загорівся в мене дом!
Біжить курочка з відром,
Щоб гасити кицин дом.
Бом-бом, дзелень-бом,
Біжить півник з помелом.
Погасили помелом – посідали всі кругом.
- Діти, від чого могла виникнути пожежа? (відповіді). Діти
розповідають прислів’я «Сірниками грався-бід набрався»; «У розетку
встромлять речі дуже-дуже небезпечно».
- Живуть у мене гуси: сірій та білий (діти розігрують віршик).
В нашої бабусі два веселих гусі:
Один-сірий, другий-білий
Два веселих гуси.
Ой, кричить бабуся: "Ой, пропали гуси!"
Один - сірий, другий - білий,
Гуси мої, гуси!
-Ось які гуси-втекли не знаю й куди. А хіба можна малим без дозволу
відходити від дорослих (діти міркують).
- Ось я і познайомила вас зі своїми тваринами. Сподіваюсь повчальні
пригоди з ними навчили вас правильної поведінки; бути обережними з
вогнем; із незнайомими людьми; слухати своїх батьків і бути розумними
дітками.
- А ви любити казочки? Давайте покажемо які казки ми знаємо.
Пальчикова гімнастика
Відкрили книжку малюки -
А там цікаві казочки:
І про качечку кривеньку,
І про курочку рябеньку,
Мандрівного колобка,
Солом’яного бичка.
А ще казка невеличка -
Про хатинку рукавичку.
- А мої гуси принесли вам казочку – про своїх диких братів. Вона
називається: «Гуси-лебеді» (читання казки).
Фізкультхвилинка
За казками ми пішли,
Не одразу їх знайшли.
Ніжками ми тупали,
Кулачками стукали.
Пам’ятають казки нас,
Нахились ми на «раз».
А на «два» ми піднялись,
І за руки узялись.
Всі по колу ми пішли.
Наші казочки знайшли.
(Діти виконують відповідні рухи).
Бесіда за змістом:
- Про кого розповідалось у казці?
- Кому допомогли гуси-лебеді?
- Кого першого зустріла дівчинка?
- Кого другого запросила допомогти?
- Як ви думаєте, чому на початку казки ніхто не допоміг дівчинці ні піч,
ні яблуня, ні річка?
- Які герої казки хороші, а як злі?
- Що в казці є реальним, а що фантастичним, казковим?
- Давайте пригадаємо слова що повторюються в казці.
- Діти скажіть кого можна назвати відповідальною людиною? Так,
відповідальна людина – надійна, ніколи не підведе, на неї можна покластися,
бути впевненим що вона все зробить до ладу. А чи можна назвати
відповідальною дівчинку? Що вона зробила неправильно? Залишила
молодшого братика і через це з ним трапилась біда. Зрозумівши, що накоїла,
сестричка кинулась виручати братика. І в казці все закінчилося добре, а ось у
житті все буває набагато гірше. Люди придумали про це прислів’я: «Казка
вчить, як на світі жити».
Гра: «Склади казку»
- Діти допоможіть ілюстраціям із казок «Гуси-лебеді», «Котик і
Півник» потрапити у свою казку.
- Чому нас навчає казка «Гуси-лебеді»?
Автор: Лекк Інна Анатоліївна
Посада: Вихователь Комунального ДНЗ «Ластівка»
Міловської селищної ради (смт. Мілове Луганської обл..)

Заняття з художньої літератури "Гуси-лебеді" (середній вік)

  • 1.
    Заняття з художньоїлітература в середній групі Тема: Читання народної казки « Гуси-лебеді» Мета: Вчити дітей розуміти зміст казки, співвідносити реальне і казкове, знаходити образні вислови, повтори. Вчити висловлювати своє ставлення до героїв літературних творів, оцінювати їхні вчинки, робити висновки, щодо поведінки в небезпечній ситуації. Попередня робота: Читання казки «Котик і Півник», ігри-драматизації за віршами «Кицин дім», «Два веселі Гусі», вивчення прислів’їв. Матеріал: Макет хатинки, шапочки-маски лисички, півника, кішки, гусей, бабусі, картки до гри «Склади казку». Хід заняття - Добрий день малята! Ви прийшли на гостини? Гляньте, яка гарна хатка в мене на подвір’ї. Там живуть мої тварини. Ану вгадайте хто це: Зранку паслись біля сосен На травиці ''ме'' та ''бе'', ''Няв'' - на совці вигрівались, ''Га-га-га'' - в ставку купались, ''Кукуріку'' все співав, ''Хрю'' - в сарайчику дрімав. - То хто це малята? Назвіть мені, кого ви впізнали у віршику (коза, баранець, киця, гуси, півень, свинка). Молодці, правильно всіх назвали і нікого не забули. А знаєте, кожна з моїх тваринок мала якусь пригоду. Ось послухайте про півника: (інсценування дітьми уривку казки «Котик і Півник»). - Жив колись півник у купі з котиком. Котик ходив до лісу по харчі, а півник замикався вдома. Одного разу прийшла під їхню хатку лисичка, коли котика не було вдома, та й гукає півника:
  • 2.
    Півнику, когутику, відчини. Якне відчиниш-віконце видеру, Борщик виїм і тебе заберу! А півник їй відповідає: Ток-ток, не велів коток, Ток-ток, не велів коток. - Півник розумний був, не відчинив. - Як ви гадаєте, він правильно вчинив? А як було у казці «Котик і Півник»? (діти висловлюють свої думки). Пригадуємо знайоме прислів’я: «З добрим дружи, а лихого стережись». - Є у мене ще гарна киця. Ось яка з нею сталася пригода. -Киця: Бом-бом, дзелень-бом, Загорівся в мене дом! Біжить курочка з відром, Щоб гасити кицин дом. Бом-бом, дзелень-бом, Біжить півник з помелом. Погасили помелом – посідали всі кругом. - Діти, від чого могла виникнути пожежа? (відповіді). Діти розповідають прислів’я «Сірниками грався-бід набрався»; «У розетку встромлять речі дуже-дуже небезпечно». - Живуть у мене гуси: сірій та білий (діти розігрують віршик). В нашої бабусі два веселих гусі: Один-сірий, другий-білий Два веселих гуси. Ой, кричить бабуся: "Ой, пропали гуси!" Один - сірий, другий - білий, Гуси мої, гуси!
  • 3.
    -Ось які гуси-втеклине знаю й куди. А хіба можна малим без дозволу відходити від дорослих (діти міркують). - Ось я і познайомила вас зі своїми тваринами. Сподіваюсь повчальні пригоди з ними навчили вас правильної поведінки; бути обережними з вогнем; із незнайомими людьми; слухати своїх батьків і бути розумними дітками. - А ви любити казочки? Давайте покажемо які казки ми знаємо. Пальчикова гімнастика Відкрили книжку малюки - А там цікаві казочки: І про качечку кривеньку, І про курочку рябеньку, Мандрівного колобка, Солом’яного бичка. А ще казка невеличка - Про хатинку рукавичку. - А мої гуси принесли вам казочку – про своїх диких братів. Вона називається: «Гуси-лебеді» (читання казки). Фізкультхвилинка За казками ми пішли, Не одразу їх знайшли. Ніжками ми тупали, Кулачками стукали. Пам’ятають казки нас, Нахились ми на «раз». А на «два» ми піднялись, І за руки узялись. Всі по колу ми пішли. Наші казочки знайшли. (Діти виконують відповідні рухи).
  • 4.
    Бесіда за змістом: -Про кого розповідалось у казці? - Кому допомогли гуси-лебеді? - Кого першого зустріла дівчинка? - Кого другого запросила допомогти? - Як ви думаєте, чому на початку казки ніхто не допоміг дівчинці ні піч, ні яблуня, ні річка? - Які герої казки хороші, а як злі? - Що в казці є реальним, а що фантастичним, казковим? - Давайте пригадаємо слова що повторюються в казці. - Діти скажіть кого можна назвати відповідальною людиною? Так, відповідальна людина – надійна, ніколи не підведе, на неї можна покластися, бути впевненим що вона все зробить до ладу. А чи можна назвати відповідальною дівчинку? Що вона зробила неправильно? Залишила молодшого братика і через це з ним трапилась біда. Зрозумівши, що накоїла, сестричка кинулась виручати братика. І в казці все закінчилося добре, а ось у житті все буває набагато гірше. Люди придумали про це прислів’я: «Казка вчить, як на світі жити». Гра: «Склади казку» - Діти допоможіть ілюстраціям із казок «Гуси-лебеді», «Котик і Півник» потрапити у свою казку. - Чому нас навчає казка «Гуси-лебеді»? Автор: Лекк Інна Анатоліївна Посада: Вихователь Комунального ДНЗ «Ластівка» Міловської селищної ради (смт. Мілове Луганської обл..)