Інтегроване заняття з логіко-математичного
розвитку та навчання елементів грамоти з дітьми 6-го року життя
вчителя-логопеда Кондратенко Олени Вікторівни
вихователя Свистун Тетяни Анатоліївни
ДНЗ №14 «Оксанка»
м. Біла Церква
Київської обл.
2017р.
Тема: Подорож в країну знань
Мета: Продовжувати уточнювати та закріплювати знання дітей з усіх
компонентів мовленнєвої системи (лексики, граматики, фонетики, зв’язного
мовлення); добирати слова для збагачення та поповнення словника
іменниками, прикметниками та дієсловами. Розуміти та визначати місце
заданого звука в словах, ділити слова на склади, узагальнювати групи
предметів, виокремлювати заданий звук в словах, орієнтуючись на слух та
дотик; закріпити вміння читати слова, вставляти пропущений голосний;
складати речення по схемі, поширюючи словник протиставним
сполучником -А- .
Формувати елементарні уявлення про найхарактерніші ознаки весни в
неживій та живій природі; вчити відрізняти суттєві зміни від несуттєвих,
встановлювати причинно-наслідкові зв’язки.
Закріпити кількісну і порядкову лічбу, навички лічби в прямому та
зворотному напрямку, уміння визначати суміжні числа; вправляти в умінні
складати задачі та розв’язувати приклади в межах 10. Закріпити знання про
дні тижня та їх послідовність. Розвивати загальну та дрібну моторику,
творчі здібності, допитливість, бажання навчатися.
Матеріал: демонстраційні картки «Пори року», «Дні тижня»,
роздавальний матеріал - картки із цифрами від 0 до 10, загадка, мовленнєво-
рухлива гра «Скажи зі словом», дидактичні ігри «Рухливий трикутник»,
«Сучасний телевізор», «Хто швидший»; пальчикова гімнастика.
Хід заняття:
1.Огранізація дітей.
Усміхніться сонечку
-Здрастуй, золоте!
Усміхніться квіточці –
Хай вона росте!
Усміхніться дощику
-Лийся, мов з відра!
Усміхніться друзям –
-Бажаю, вам добра!
Вихователь: - Сьогодні буде у нас цікаве заняття. Ми будемо виконувати
багато різних завдань. Після кожного виконаного завдання ми відкриємо
букву, а в кінці заняття – прочитаємо слово, яке заховалося.
Завдання №1.
-Яка зараз пора року?
-Назвіть місяці весни.
-Які зміни відбулися в неживій та живій природі?
-Які свята ми святкували весною?
Дид. гра «Небилиці від лисиці» (Вихователь читає дітям віршовані рядки.
Малята уважно слухають та виправляють помилки в них, називаючи
правильний місяць, а не той, про який говориться в тексті.)
Лист з берізки облітає —
Місяць червень наступає.
(Листопад)
Розцвітають перші квіти —
Це, звичайно, лютий, діти.
(Квітень)
Тане сніг, біжать струмки —
Місяць вересень такий.
(Березень)
Новий рік стрічають радо
Тільки в травні всі малята.
(Січень)
Травень ніс дари мені —
Груші-яблука смачні.
(Вересень)
Ми святкуємо жнива.
Це вже жовтень — от дива!
(Серпень)
Снігу випало чимало —
Липня це поранастала.
(Грудня)
Назбира суниць Марина
У жарку серпневу днину.
(Червневу)
Грудень. Неповторна мить —
В вирій ластівка летить.
(Вересень)
-Молодці, справились із завданням, відкриваємо першу букву.
Логопед: -Коли я промовляю слово «в е с н а», що ви уявляєте? Які слова
пов’язуєте із весною?
Вправа «Скажи зі словом» (весняний, весняне, весняні, весняна..)
Місяць – весняний
Квітка – весняна
Небо – весняне
Промені – весняні.
Дид. гра «Рухливий трикутник»
-Визначте місце звука –р- у словах, за допомогою трикутника. (Рак,
телевізор, дерево).
-А зараз, діти, я пропоную пограти в гру «Сучасний телевізор». Ми
будемо визначати місце звука в словах. (Виставляю букву, крутимо
коліщатко, шукаємо слова на різну позицію звуків).
Дид. гра «Хто швидший»
-Я показуватиму картинки із зображенням тварин, а ви розмістіть тварин на
різних доріжках ( слова на один склад – коротка доріжка; на два склади –
середня доріжка; на три склади – довга доріжка).
ш
-Молодці, виконали завдання. Відгадайте загадку, тоді ми дізнаємось, яка
наступна буква. Загадка: Як відняти пів жука
То залишиться буква…. ( К )
Вихователь: - Слідуючі завдання – математичні.
Дид. гра «Що змінилося?» (На столі виставлено 10 іграшок Діти
запам’ятовують їхню кількість і розташування, потім заплющують очі.
Вихователь ховає одну іграшку, діти за сигналом розплющують очі,
визначають якої іграшки немає.)
-Що змінилося? (немає одної іграшки)
-Якою вона була за порядком?
Яка іграшка стояла перед нею? Після неї?
Дид. гра «Яка цифра промайнула?» (Вихователь називає цифровий ряд і
навмисно пропускає цифру, а діти показують пропущену цифру карткою.
Напр., 1,2…4, 7, 8… 10. і т.д.)
Дид. гра «Лічи далі» (Закріплення прямої, зворотної лічби від заданого
числа.)
-Діти, поки ми з вами працювали за столиками, погляньте, що трапилось із
нашим килимком! Він перетворився на квітучу галявину!
(На килимку розкидані квіти із цифрами).
-У вас на столиках лежать метелики, потрібно посадити метелика на свою
квітку.
Дид. гра «Посади метелика на квітку» (Діти розв’язують приклад, що
зображений на метелику і кладуть на квітку із відповідною цифрою.
Вихователь перевіряє правильність виконання роботи.)
-А зараз відгадайте загадку: Їх в родині рівно сім.
І вони відомі всім.
Йдуть вони завжди по черзі,
За останнім – знову перший.
Віком рівні всі брати,
Спробуй їх назвати ти! (дні тижня)
-То що таке тиждень? (сім днів)
к
Дид. гра «Назви наступний день.
-Назвіть попорядку всі дні тижня.
-Скільки вихідних? Назвіть їх.
-Назвіть робочі дні.
-Який сьогодні день тижня? Який буде завтра день?
-Який день тижня був учора?
-Назвіть дні тижня у зворотному порядку.
-Справились із завданням, відкриваємо слідуючу букву.
Логопед: -Давайте пригадаємо вірш на букву О.
Буква О така от кругла,
Хто не бачив – подивись:
Наче сонце, наче бублик,
Мов обручик, хоч котись!
-От буква О покотилась до слідуючих завдань.
Дид. гра «Постав стрілочку». (діти відшукують вірний звуковий аналіз
слова і ставлять стрілочку).
Дид. гра «Яка буква зайва?» (діти читають слова і закривають зайву
букву)
Фізхвилинка
До струмочка ми присіли
Потім вгору підлетіли,
Нахилились, нахилились.
Із струмочка гарно вмились.
Всі веселі, всі веселі
Крутимось на каруселі.
-А зараз я пропоную вам закрити очі і на дотик впізнати
голосні букви у грі «Чарівний мішечок». Яка буква зайва?
Молодці, справились із завданням, відкриваємо картку – це
Буква [л].
-Діти, у нас залишилась ще одна не відкрита буква. Тож ж часу не гаймо і
загадку відгадаймо:
Вона в алфавіті найперша
Вона в алфавіті найлегша,
О
Л
А – іще ця буква [А], і
Дзвінка і голосна.
(відкриваю букву А)
-Буква А приготувала для вас таке завдання.
- Вам потрібно скласти речення за картинками, використовуючи маленьке
слово –а- (Зимою холодно, а літом жарко).
-Ось і відкрили ми заховане слово. Прочитайте. Ш К О Л А.
-Діти, а що ми знаємо про школу? Хто навчається в школі?
Ви теж майбутні школярі, і сьогодні на занятті ви гарно попрацювали і
готові йти до школи. Ось і закінчилась наша подорож у країну знань.
А

Zanyattya na druk

  • 1.
    Інтегроване заняття злогіко-математичного розвитку та навчання елементів грамоти з дітьми 6-го року життя вчителя-логопеда Кондратенко Олени Вікторівни вихователя Свистун Тетяни Анатоліївни ДНЗ №14 «Оксанка» м. Біла Церква Київської обл. 2017р. Тема: Подорож в країну знань Мета: Продовжувати уточнювати та закріплювати знання дітей з усіх компонентів мовленнєвої системи (лексики, граматики, фонетики, зв’язного мовлення); добирати слова для збагачення та поповнення словника іменниками, прикметниками та дієсловами. Розуміти та визначати місце заданого звука в словах, ділити слова на склади, узагальнювати групи предметів, виокремлювати заданий звук в словах, орієнтуючись на слух та дотик; закріпити вміння читати слова, вставляти пропущений голосний; складати речення по схемі, поширюючи словник протиставним сполучником -А- . Формувати елементарні уявлення про найхарактерніші ознаки весни в неживій та живій природі; вчити відрізняти суттєві зміни від несуттєвих, встановлювати причинно-наслідкові зв’язки. Закріпити кількісну і порядкову лічбу, навички лічби в прямому та зворотному напрямку, уміння визначати суміжні числа; вправляти в умінні складати задачі та розв’язувати приклади в межах 10. Закріпити знання про дні тижня та їх послідовність. Розвивати загальну та дрібну моторику, творчі здібності, допитливість, бажання навчатися. Матеріал: демонстраційні картки «Пори року», «Дні тижня», роздавальний матеріал - картки із цифрами від 0 до 10, загадка, мовленнєво- рухлива гра «Скажи зі словом», дидактичні ігри «Рухливий трикутник», «Сучасний телевізор», «Хто швидший»; пальчикова гімнастика.
  • 2.
    Хід заняття: 1.Огранізація дітей. Усміхнітьсясонечку -Здрастуй, золоте! Усміхніться квіточці – Хай вона росте! Усміхніться дощику -Лийся, мов з відра! Усміхніться друзям – -Бажаю, вам добра! Вихователь: - Сьогодні буде у нас цікаве заняття. Ми будемо виконувати багато різних завдань. Після кожного виконаного завдання ми відкриємо букву, а в кінці заняття – прочитаємо слово, яке заховалося. Завдання №1. -Яка зараз пора року? -Назвіть місяці весни. -Які зміни відбулися в неживій та живій природі? -Які свята ми святкували весною? Дид. гра «Небилиці від лисиці» (Вихователь читає дітям віршовані рядки. Малята уважно слухають та виправляють помилки в них, називаючи правильний місяць, а не той, про який говориться в тексті.) Лист з берізки облітає — Місяць червень наступає. (Листопад) Розцвітають перші квіти — Це, звичайно, лютий, діти. (Квітень) Тане сніг, біжать струмки — Місяць вересень такий. (Березень) Новий рік стрічають радо Тільки в травні всі малята. (Січень) Травень ніс дари мені — Груші-яблука смачні. (Вересень)
  • 3.
    Ми святкуємо жнива. Цевже жовтень — от дива! (Серпень) Снігу випало чимало — Липня це поранастала. (Грудня) Назбира суниць Марина У жарку серпневу днину. (Червневу) Грудень. Неповторна мить — В вирій ластівка летить. (Вересень) -Молодці, справились із завданням, відкриваємо першу букву. Логопед: -Коли я промовляю слово «в е с н а», що ви уявляєте? Які слова пов’язуєте із весною? Вправа «Скажи зі словом» (весняний, весняне, весняні, весняна..) Місяць – весняний Квітка – весняна Небо – весняне Промені – весняні. Дид. гра «Рухливий трикутник» -Визначте місце звука –р- у словах, за допомогою трикутника. (Рак, телевізор, дерево). -А зараз, діти, я пропоную пограти в гру «Сучасний телевізор». Ми будемо визначати місце звука в словах. (Виставляю букву, крутимо коліщатко, шукаємо слова на різну позицію звуків). Дид. гра «Хто швидший» -Я показуватиму картинки із зображенням тварин, а ви розмістіть тварин на різних доріжках ( слова на один склад – коротка доріжка; на два склади – середня доріжка; на три склади – довга доріжка). ш
  • 4.
    -Молодці, виконали завдання.Відгадайте загадку, тоді ми дізнаємось, яка наступна буква. Загадка: Як відняти пів жука То залишиться буква…. ( К ) Вихователь: - Слідуючі завдання – математичні. Дид. гра «Що змінилося?» (На столі виставлено 10 іграшок Діти запам’ятовують їхню кількість і розташування, потім заплющують очі. Вихователь ховає одну іграшку, діти за сигналом розплющують очі, визначають якої іграшки немає.) -Що змінилося? (немає одної іграшки) -Якою вона була за порядком? Яка іграшка стояла перед нею? Після неї? Дид. гра «Яка цифра промайнула?» (Вихователь називає цифровий ряд і навмисно пропускає цифру, а діти показують пропущену цифру карткою. Напр., 1,2…4, 7, 8… 10. і т.д.) Дид. гра «Лічи далі» (Закріплення прямої, зворотної лічби від заданого числа.) -Діти, поки ми з вами працювали за столиками, погляньте, що трапилось із нашим килимком! Він перетворився на квітучу галявину! (На килимку розкидані квіти із цифрами). -У вас на столиках лежать метелики, потрібно посадити метелика на свою квітку. Дид. гра «Посади метелика на квітку» (Діти розв’язують приклад, що зображений на метелику і кладуть на квітку із відповідною цифрою. Вихователь перевіряє правильність виконання роботи.) -А зараз відгадайте загадку: Їх в родині рівно сім. І вони відомі всім. Йдуть вони завжди по черзі, За останнім – знову перший. Віком рівні всі брати, Спробуй їх назвати ти! (дні тижня) -То що таке тиждень? (сім днів) к
  • 5.
    Дид. гра «Назвинаступний день. -Назвіть попорядку всі дні тижня. -Скільки вихідних? Назвіть їх. -Назвіть робочі дні. -Який сьогодні день тижня? Який буде завтра день? -Який день тижня був учора? -Назвіть дні тижня у зворотному порядку. -Справились із завданням, відкриваємо слідуючу букву. Логопед: -Давайте пригадаємо вірш на букву О. Буква О така от кругла, Хто не бачив – подивись: Наче сонце, наче бублик, Мов обручик, хоч котись! -От буква О покотилась до слідуючих завдань. Дид. гра «Постав стрілочку». (діти відшукують вірний звуковий аналіз слова і ставлять стрілочку). Дид. гра «Яка буква зайва?» (діти читають слова і закривають зайву букву) Фізхвилинка До струмочка ми присіли Потім вгору підлетіли, Нахилились, нахилились. Із струмочка гарно вмились. Всі веселі, всі веселі Крутимось на каруселі. -А зараз я пропоную вам закрити очі і на дотик впізнати голосні букви у грі «Чарівний мішечок». Яка буква зайва? Молодці, справились із завданням, відкриваємо картку – це Буква [л]. -Діти, у нас залишилась ще одна не відкрита буква. Тож ж часу не гаймо і загадку відгадаймо: Вона в алфавіті найперша Вона в алфавіті найлегша, О Л
  • 6.
    А – іщеця буква [А], і Дзвінка і голосна. (відкриваю букву А) -Буква А приготувала для вас таке завдання. - Вам потрібно скласти речення за картинками, використовуючи маленьке слово –а- (Зимою холодно, а літом жарко). -Ось і відкрили ми заховане слово. Прочитайте. Ш К О Л А. -Діти, а що ми знаємо про школу? Хто навчається в школі? Ви теж майбутні школярі, і сьогодні на занятті ви гарно попрацювали і готові йти до школи. Ось і закінчилась наша подорож у країну знань. А