SlideShare a Scribd company logo
1 of 11
Новоолександрівська загальноосвітня школа
Вовчанської Районної ради Харківської області
Виховання духовності та
національної свідомості на уроках математики
Вчитель математики: Назаров Олександр Васильович
Новоолександрівка
2014
«Виховання духовності та національної свідомості на уроках математики»
«Якщо ми йдемо до знань та при цьому
поступаємось в моралі, то ми йдемо не
вперед, а назад»
Арістотель
Виховання у молодих поколінь почуття любові до Батьківщини, активної
громадянської позиції нині визнані проблемами загальнодержавного масштабу. У
Державних національних програмах "Освіта" ("Україна XXI століття"), "Діти
України", Законах України "Про освіту", "Про загальну середню освіту",
Національній доктрині розвитку освіти України, інших державних документах як
стратегічні визначаються завдання виховання в особистості любові до Батьківщини,
усвідомлення нею свого громадянського обов'язку на основі національних і
загальнолюдських духовних цінностей, утвердження якостей громадянина –
патріота України як світоглядного чинника розвитку культурного і творчого
потенціалу нашого народу.
Національне виховання — виховання дітей на культурно-історичному досвіді
свого народу, його звичаях, традиціях та багатовіковій мудрості, духовності. Це
створена народом сукупність ідеалів, поглядів, переконань, традицій, звичаїв, інших
форм соціальної практики, спрямованих на організацію життєдіяльності
підростаючого покоління, у процесі якої воно засвоює духовну і матеріальну
культуру нації, виробляє національну свідомість. Правильно організоване
національне виховання формує повноцінну особистість, індивідуальність, яка цінує
національну та особисту гідність, совість і честь.
На перший погляд дуже важко пов'язати математику та народознавством. Але
тільки на перший..
Я вважаю, що математика це мистецтво, а мистецтво – це в чомусь і
математика. Адже ми говоримо про геометричний візерунок українських
орнаментів, про симетрію та асиметрію малюнка, про кубізм у скульптурі.
Поєднати науку та мистецтво можна і на уроках математики. Наприклад на
уроках повторення теоретичного матеріалу з математики та відпрацювання
практичних навичок, учні можуть дізнатися про роль українського віночка, його
застосування, про український рушник з його орнаментами-символами. При
вивченні тем осьова і центральна симетрія, гомотетія, паралельне перенесення
можна показати учня симетричність малюнків в українських вишиванках. На
уроках геометрії, при вивченні геометричних фігур, можна також показати їх
використання у вишиванках.
Мета уроку: закріпити знання та навички знаходження квадратного кореня з
добутку, дробу, степеня за означенням та властивостями арифметичного квад-
ратного кореня; формувати навички знаходження значень виразів та розв'язування
рівнянь, які містять квадратні корені; розвивати логічне мислення, обчислювальні
навички та пам'ять; виховувати інтерес до математики, до українських народних
традицій через математику.
Обладнання: плакат «Опорний конспект», картки для усних вправ, «абаки»,
картки для самостійної роботи, виставка рушників, макет української хати, візе-
рунки для оцінювання, орнаменти, комп’ютер, мультипроектор , презентація.
ХІД УРОКУ
«У щастя людського два рівних є крила:
Троянди й виноград, красиве і корисне»
М.Рильський
І. Організаційний момент.
Урок починається із вступного слова вчителя.
Сьогодні у нас — незвичайний урок,
Зібралось гостей тут багато.
Бо тема, яку ми розглянемо всі, — корінь квадратний
Ідея уроку — теж непроста,
Вивчити треба багато.
Сьогодні у нас — незвичайний урок,
Зібралось гостей тут багато.
Бо тема, яку ми розглянемо всі, — корінь квадратний
Ідея уроку — теж непроста,
Вивчити треба багато.
І корінь квадратний — важливий такий,
З корінням народу з'єднати.
Учитель оголошує тему, мету уроку.
II. Актуалізація опорних знань.
1. Запитання
1. Що називається квадратним коренем?
2. Сформулюйте означення арифметичного квадратного кореня.
3. Як знайти квадратний корінь з добутку; дробу; степеня?
4.При яких значеннях а вираз а має зміст?
5.Чи має рівняння х2
= а корені, якщо а < 0 ?
2. Усні вправи
Учитель демонструє картку із завданням. Слайд 1.
7 25 0,25 64 0,5 36 22
43 +
3+ 4 х =4 3 х =6 6
)2(−
Учні усно виконують дії і за допомогою «абаків» (мал. 1) дають відповіді.
Мал. 1.
III. Вікторина.
Епіграфом нашого уроку є слова М.Рильського про єдність красивого і
корисного.
Сьогодні ми спробуємо поєднати: корисне — квадратний корінь, з красивим
— українським рушником.
Український рушник... І сучасну, й традиційну оселю в Україні важко уявити
без нього. Тчуть його і вишивають досі. Першоосновою рушника було полотно
(обрус), яке виготовлялося вручну і широко використовувалося в побуті, від
чого і стало називатися «ручником», а потім «рушником».
Відповідно до функцій, які виконував рушник, йому давалися назви:
«утирач» — для обличчя та рук;
«стирок» — для посуду та стола;
«покутний» — для прикрашання ікон та портретів;
«намітка» — головний убір заміжньої жінки (рушник довжиною до 8 м).
А скільки пов'язано з ним звичаїв та обрядів. Без рушника, як без пісні, не
обходилися заручини та весілля, народження дитини та проводи, спорудження
нової оселі та зустріч гостей. Він і нині символізує щиру любов і незрадливість,
щедрість та повагу.
«...і на тім рушникові оживе все знайоме до болю:
І дитинство, й розлука, і вірна любов».
Та загадковим для багатьох поколінь залишається «Диво-рушник» — оберіг
від небажаного та небезпечного. Сила його — у візерунках, які можна читати,
як читають книжки. То ціла наука (як сама математика). За її допомогою ми
дізнаємося про візерунок «Диво-рушника».
Для проведення вікторини клас ділиться на три команди.
Умови вікторини
За правильну відповідь учень одержує візерунок червоного кольору (мал. 2),
1
2
1
2
3
1
21
4 5 3 4
6
7
8
9
7
8
9
4
5
6
7
8
9
6
7
8
9
за відповідь з недоліками — чорного кольору. Виграє команда, у якої найбіль-
ша кількість візерунків червоного кольору.
Запитання вікторини
1. Які орнаменти використовують для вишивання рушників?
Щоб дістати відповідь, обчисліть значення виразів у кожному рядку таблиці
1, порівняйте їх і найбільше значення запишіть у першому стовпчику, а
найменше — у другому.
(Завдання демонструється за допомогою мультипроектора). Слайд 2.
Таблиця 1
Р 4
5 Г 2
5 З – 2
5
О – 4
11 Е 2
)11(− О 4
)11(−
К 2
)3(− С 4
)3(− О – 2
)3(−
Л 22
53 ⋅ Р 22
52 ⋅ Ь – 22
37 ⋅
А 22
24 ⋅
О 24
34 ⋅⋅ И 24
25 ⋅
Н 2
5,0 Р 8
2,0 Л 2
3,0
Ф 4
1,0 Н 2
7,0 П 4
2,0
Й 4936 ⋅ Н 1625 ⋅ Л 1219 ⋅
Е 2564 ⋅ Й 25169 ⋅ І 8149 ⋅
Відповіді подано у таблиці 2.
Таблиця 2 Слайд 3.
Р 25 3 —5
О 121 О —121
С 9 О —3
Л 15 М —21
И 50 О —48
Н 0,5 Р 0,0016
Н 0,7 Ф 0,01
И 42 Н 20
Й 65 І 63
Найбільш поширений орнамент «Диво-рушника» — рослинний: дубове
листя, виноградне гроно, калина, листя хмелю (демонструються малюнки).
Слайд 4.
А з рослинним переплітаються зооморфні (тваринні) орнаменти. Насамперед
це дивовижні птахи, що символізують людські душі. Слайд 5, 6.
Іноді контур візерунка вишивають геометричним орнаментом: ромб з
крапкою посередині (засіяна нива), різноманітні квадрати та прямокутники
(символи сонця), ламана лінія (вічне життя). Слайд 7, 8.
Рушниковий орнамент — співуча мелодія душі, що звучить не лише для очей,
а й для розуму й почуттів. Але, щоб вона заграла на полотні, потрібно знати
різні види швів.
2. Скільки видів швів використовується на Слобожанщині для
вишивання рушників?
Дізнатися про це зможете, коли знайдете логічний ланцюжок та обчислите
значення виразу за малюнком 3. Слайд 9.
Шов «вперед голка»
Шов «голка назад»
Стебловий шов
Тамбурний шов
Шов «Черв'ячок»
Шов «Хрестик»
Петельний шов
Слайд 9.
–0,1·( 120 )2
– (0,5 20 )2
=
+( 24 )2
=
· 625 +10· 225 =
+ 5 : 25,0 =
16 · : 1369 =
200
+ 0,3· 25 =
Мал 3.
3. Як виглядає зображення «Диво-рушника»?
Щоб побачити його, зіграємо у математичне лото.
Щоб зробити картки лото, потрібно малюнок «Диво-рушника» розрізати на 8
рівних прямокутників і на зворотному боці кожного з них записати рівняння
(таблиця 3). Учням роздаються ці картки. Вони виконують завдання, записані
на картках, і відповідно до знайдених коренів прикріплюють прямокутники на
магнітну дошку з таблицею 4 (розміри таблиці відповідають розмірам малюнка
рушника). Якщо рівняння розв'язані правильно, то на дошці учні побачать
малюнок «Диво-рушника». Слайд 10.
Таблиця 3 Таблиця 4
1. 5 х = 3 5. 2 у =12 36
25
9
2. 1+ у =10 6. х – 3 = 2 25 81
3. 5−х =4 7. у+9 =5 16 21
162
−х =0 8. 2
1 х− =0 1; –1 4; –4
Візерунок «Диво-рушника» – це міфічне «дерево життя», прекрасна квітка,
верхня .частина якої — про життя богів, нижня — з життя людей, а коріння
символізує першооснови і початки цілого світу.
Рушник — одвічний візерунок,
Одвічна зміна поколінь.
Одвічна пам'ять...
З давніх-давен «Диво-рушник» на Полтавщині вишивали червоними нитками
на білому полотні. Білий колір символізує початок, упевненість, чистоту. Чер-
воний — радість, гідність, лідерство. Слайд 11.
IV. Самостійна робота.
Двоє учнів працюють біля дошки. Решта розв'язують завдання на аркушах
під копіювальний папір. Після закінчення роботи учні здають аркуші з
відповідями і звіряють результати з відповідями на дошці.
І варіант
9
1
7− 49+
81,0− ( )2
2
5+
І варіант
25
6
3+ 16−
21,1− ( )2
2
6+
V. Підсумок уроку.
Підбиваються підсумки вікторини. Вчитель оцінює роботу учнів, визначає
команду-переможницю.
VI. Домашнє завдання.
Складіть кросворд з теми «Квадратний корінь» у вигляді орнаменту для
рушника.
Урок можна закінчити словами закарпатського поета Василя Густі:
Поки живе чоловік,
Поки сходить і вруниться зілля —
Буде разом довіку рушник
Із началом весни і дороги,
Бо народ у ньому бачити звик
Віру в честь, у життя, в перемогу.
9
4
5
25
11
1
Список літератури
1. Бойко А.М., Титаренко В.П. Український рушник: засіб національного
виховання і витвір народного декоративно-ужиткового мистецтва. — Полтава,
1998 р.
2. Кара-Васильєва Т.В., Заволокіна А.О. Українська народна вишивка. —
К: Либідь, 1996 р.
3. Коваленко В.Г. Дидактические игры на уроках математики: кн. для
учителя. — М.: Просвещение, 1990 г.
4. Максименко Л.М. Розробка виховного заходу «А над світом українська
вишивка цвіте». — Полтава, 1997 р.
5. Наулко В.І. Культура і побут населення України. — К: Либідь, 1991 р.
6. Олійник О. Мова моя калинова. — К.: 1983 р.

More Related Content

What's hot

ключі від форту знань
ключі від форту знаньключі від форту знань
ключі від форту знаньlelipusik
 
лицарі математики
лицарі математикилицарі математики
лицарі математикиlelipusik
 
Додавання і віднімання виду 12 + 1, 12 1.
Додавання і віднімання виду 12 + 1, 12   1.Додавання і віднімання виду 12 + 1, 12   1.
Додавання і віднімання виду 12 + 1, 12 1.Лидия Рудакова
 
4 trud v_2015_ua
4 trud v_2015_ua4 trud v_2015_ua
4 trud v_2015_uabookin777
 
щасливий випадок
щасливий випадокщасливий випадок
щасливий випадокlelipusik
 
позакласний захід крок до зірок
позакласний захід крок до зірокпозакласний захід крок до зірок
позакласний захід крок до зірокlelipusik
 
4 trud p_2015_ua
4 trud p_2015_ua4 trud p_2015_ua
4 trud p_2015_ua4klas
 
образотворче мистецтво підручник для 4 класу авт. власова в. г.
образотворче мистецтво   підручник для 4 класу авт. власова в. г.образотворче мистецтво   підручник для 4 класу авт. власова в. г.
образотворче мистецтво підручник для 4 класу авт. власова в. г.MykolaivnaS
 
щасливий випадок
щасливий випадокщасливий випадок
щасливий випадокlelipusik
 
11958 інтелектуальні ігри 5 клас
11958 інтелектуальні ігри 5 клас11958 інтелектуальні ігри 5 клас
11958 інтелектуальні ігри 5 класurvlan
 
Заняття з математики
Заняття з математики Заняття з математики
Заняття з математики Alyona Bilyk
 
Trudove navchannja 1klas_sydorenko
Trudove navchannja 1klas_sydorenkoTrudove navchannja 1klas_sydorenko
Trudove navchannja 1klas_sydorenkokopeykin1991
 
Trudove 1klas tymenko
Trudove 1klas tymenkoTrudove 1klas tymenko
Trudove 1klas tymenkokopeykin1991
 
звичайні дроби
звичайні дробизвичайні дроби
звичайні дробиCshkilniy
 

What's hot (18)

ключі від форту знань
ключі від форту знаньключі від форту знань
ключі від форту знань
 
лицарі математики
лицарі математикилицарі математики
лицарі математики
 
Додавання і віднімання виду 12 + 1, 12 1.
Додавання і віднімання виду 12 + 1, 12   1.Додавання і віднімання виду 12 + 1, 12   1.
Додавання і віднімання виду 12 + 1, 12 1.
 
4 trud v_2015_ua
4 trud v_2015_ua4 trud v_2015_ua
4 trud v_2015_ua
 
301.2
301.2301.2
301.2
 
щасливий випадок
щасливий випадокщасливий випадок
щасливий випадок
 
позакласний захід крок до зірок
позакласний захід крок до зірокпозакласний захід крок до зірок
позакласний захід крок до зірок
 
4 trud p_2015_ua
4 trud p_2015_ua4 trud p_2015_ua
4 trud p_2015_ua
 
образотворче мистецтво підручник для 4 класу авт. власова в. г.
образотворче мистецтво   підручник для 4 класу авт. власова в. г.образотворче мистецтво   підручник для 4 класу авт. власова в. г.
образотворче мистецтво підручник для 4 класу авт. власова в. г.
 
щасливий випадок
щасливий випадокщасливий випадок
щасливий випадок
 
11958 інтелектуальні ігри 5 клас
11958 інтелектуальні ігри 5 клас11958 інтелектуальні ігри 5 клас
11958 інтелектуальні ігри 5 клас
 
Заняття з математики
Заняття з математики Заняття з математики
Заняття з математики
 
конспект уроку
конспект урокуконспект уроку
конспект уроку
 
181
181181
181
 
Trudove navchannja 1klas_sydorenko
Trudove navchannja 1klas_sydorenkoTrudove navchannja 1klas_sydorenko
Trudove navchannja 1klas_sydorenko
 
Trudove 1klas tymenko
Trudove 1klas tymenkoTrudove 1klas tymenko
Trudove 1klas tymenko
 
звичайні дроби
звичайні дробизвичайні дроби
звичайні дроби
 
84
8484
84
 

Viewers also liked

كتاب بكر آبوبكر في كتابه: أساطير اليهود وآرض فلسطين في القرآن الكريم
كتاب بكر آبوبكر في كتابه: أساطير اليهود وآرض فلسطين في القرآن الكريمكتاب بكر آبوبكر في كتابه: أساطير اليهود وآرض فلسطين في القرآن الكريم
كتاب بكر آبوبكر في كتابه: أساطير اليهود وآرض فلسطين في القرآن الكريمBaker AbuBaker
 
Maya civearlyamericas
Maya civearlyamericasMaya civearlyamericas
Maya civearlyamericasHST130mcc
 
Session | Basics of Digital Marketing
Session | Basics of Digital MarketingSession | Basics of Digital Marketing
Session | Basics of Digital MarketingAkash-Srivastava
 
квадратні рівняння
квадратні рівнянняквадратні рівняння
квадратні рівнянняcipkischool
 
Modeling Catastrophic Events in Spark: Spark Summit East Talk by Georg Hofman...
Modeling Catastrophic Events in Spark: Spark Summit East Talk by Georg Hofman...Modeling Catastrophic Events in Spark: Spark Summit East Talk by Georg Hofman...
Modeling Catastrophic Events in Spark: Spark Summit East Talk by Georg Hofman...Spark Summit
 
üNi̇versi̇teler bütçe konuşma metni̇
üNi̇versi̇teler bütçe konuşma metni̇üNi̇versi̇teler bütçe konuşma metni̇
üNi̇versi̇teler bütçe konuşma metni̇AlimBey
 

Viewers also liked (14)

Gestion de archivos
Gestion de archivosGestion de archivos
Gestion de archivos
 
Simulado fgv
Simulado fgvSimulado fgv
Simulado fgv
 
Somos ciudadanos
Somos ciudadanosSomos ciudadanos
Somos ciudadanos
 
áLgebra
áLgebraáLgebra
áLgebra
 
Evaluacion 1
Evaluacion 1Evaluacion 1
Evaluacion 1
 
كتاب بكر آبوبكر في كتابه: أساطير اليهود وآرض فلسطين في القرآن الكريم
كتاب بكر آبوبكر في كتابه: أساطير اليهود وآرض فلسطين في القرآن الكريمكتاب بكر آبوبكر في كتابه: أساطير اليهود وآرض فلسطين في القرآن الكريم
كتاب بكر آبوبكر في كتابه: أساطير اليهود وآرض فلسطين في القرآن الكريم
 
Maya civearlyamericas
Maya civearlyamericasMaya civearlyamericas
Maya civearlyamericas
 
Меры поддержки граждан
Меры поддержки гражданМеры поддержки граждан
Меры поддержки граждан
 
Session | Basics of Digital Marketing
Session | Basics of Digital MarketingSession | Basics of Digital Marketing
Session | Basics of Digital Marketing
 
Marca personal
Marca personalMarca personal
Marca personal
 
квадратні рівняння
квадратні рівнянняквадратні рівняння
квадратні рівняння
 
Moj istorijski strip
Moj istorijski stripMoj istorijski strip
Moj istorijski strip
 
Modeling Catastrophic Events in Spark: Spark Summit East Talk by Georg Hofman...
Modeling Catastrophic Events in Spark: Spark Summit East Talk by Georg Hofman...Modeling Catastrophic Events in Spark: Spark Summit East Talk by Georg Hofman...
Modeling Catastrophic Events in Spark: Spark Summit East Talk by Georg Hofman...
 
üNi̇versi̇teler bütçe konuşma metni̇
üNi̇versi̇teler bütçe konuşma metni̇üNi̇versi̇teler bütçe konuşma metni̇
üNi̇versi̇teler bütçe konuşma metni̇
 

Similar to Урок-вікторина "Квадратний корінь"

бороваконспект уроку декоративно прикладне мистецтво
бороваконспект уроку декоративно прикладне мистецтвобороваконспект уроку декоративно прикладне мистецтво
бороваконспект уроку декоративно прикладне мистецтвоLala Lalala
 
бороваурок з образотворчого мистецтва
бороваурок з образотворчого мистецтвабороваурок з образотворчого мистецтва
бороваурок з образотворчого мистецтваLala Lalala
 
мама рушники
мама рушникимама рушники
мама рушникиSveta Kovalets
 
Тема. Художні традиції рідного краю. Український рушничок.
Тема. Художні традиції рідного краю. Український рушничок.Тема. Художні традиції рідного краю. Український рушничок.
Тема. Художні традиції рідного краю. Український рушничок.Ковпитська ЗОШ
 
технологIя украiнс коi вишивки
технологIя украiнс коi вишивкитехнологIя украiнс коi вишивки
технологIя украiнс коi вишивкиAndy Levkovich
 
Витинанка. Практична робота Шануємо Великого Тараса
Витинанка. Практична робота Шануємо Великого ТарасаВитинанка. Практична робота Шануємо Великого Тараса
Витинанка. Практична робота Шануємо Великого ТарасаЛидия Рудакова
 
презентація до роботи ман
презентація до роботи манпрезентація до роботи ман
презентація до роботи манssv2013
 
захід магія вишитого рушника
захід  магія вишитого рушниказахід  магія вишитого рушника
захід магія вишитого рушникаHelen Golovina
 
святині українського народу
святині українського народусвятині українського народу
святині українського народуtreasuretrove78
 
Народні звичаї та обряди нашого краю
Народні звичаї та обряди нашого краюНародні звичаї та обряди нашого краю
Народні звичаї та обряди нашого краюАлександр Роман
 
знаходження кореня у спільнокореневих словах
знаходження кореня у спільнокореневих словахзнаходження кореня у спільнокореневих словах
знаходження кореня у спільнокореневих словахOlesea_Moldovan
 
А над Семенівкою
А над СеменівкоюА над Семенівкою
А над Семенівкоюallafendyk
 
виховний захід україна моя країна (3 клас)
виховний захід україна  моя країна (3 клас) виховний захід україна  моя країна (3 клас)
виховний захід україна моя країна (3 клас) Helen Golovina
 

Similar to Урок-вікторина "Квадратний корінь" (20)

бороваконспект уроку декоративно прикладне мистецтво
бороваконспект уроку декоративно прикладне мистецтвобороваконспект уроку декоративно прикладне мистецтво
бороваконспект уроку декоративно прикладне мистецтво
 
бороваурок з образотворчого мистецтва
бороваурок з образотворчого мистецтвабороваурок з образотворчого мистецтва
бороваурок з образотворчого мистецтва
 
мама рушники
мама рушникимама рушники
мама рушники
 
Тема. Художні традиції рідного краю. Український рушничок.
Тема. Художні традиції рідного краю. Український рушничок.Тема. Художні традиції рідного краю. Український рушничок.
Тема. Художні традиції рідного краю. Український рушничок.
 
130,23.docx
130,23.docx130,23.docx
130,23.docx
 
технологIя украiнс коi вишивки
технологIя украiнс коi вишивкитехнологIя украiнс коi вишивки
технологIя украiнс коi вишивки
 
Витинанка. Практична робота Шануємо Великого Тараса
Витинанка. Практична робота Шануємо Великого ТарасаВитинанка. Практична робота Шануємо Великого Тараса
Витинанка. Практична робота Шануємо Великого Тараса
 
проект символи УкраIни
проект символи УкраIнипроект символи УкраIни
проект символи УкраIни
 
презентація до роботи ман
презентація до роботи манпрезентація до роботи ман
презентація до роботи ман
 
захід магія вишитого рушника
захід  магія вишитого рушниказахід  магія вишитого рушника
захід магія вишитого рушника
 
святині українського народу
святині українського народусвятині українського народу
святині українського народу
 
419,23.docx
419,23.docx419,23.docx
419,23.docx
 
Народні звичаї та обряди нашого краю
Народні звичаї та обряди нашого краюНародні звичаї та обряди нашого краю
Народні звичаї та обряди нашого краю
 
Анкета та опитувальники для визначення рівня вихованості учнів
Анкета та опитувальники для визначення рівня вихованості учнівАнкета та опитувальники для визначення рівня вихованості учнів
Анкета та опитувальники для визначення рівня вихованості учнів
 
Анкета та опитувальники для визначення рівня вихованості учнів
Анкета та опитувальники для визначення рівня вихованості учнівАнкета та опитувальники для визначення рівня вихованості учнів
Анкета та опитувальники для визначення рівня вихованості учнів
 
знаходження кореня у спільнокореневих словах
знаходження кореня у спільнокореневих словахзнаходження кореня у спільнокореневих словах
знаходження кореня у спільнокореневих словах
 
А над Семенівкою
А над СеменівкоюА над Семенівкою
А над Семенівкою
 
211
211211
211
 
324,23.docx
324,23.docx324,23.docx
324,23.docx
 
виховний захід україна моя країна (3 клас)
виховний захід україна  моя країна (3 клас) виховний захід україна  моя країна (3 клас)
виховний захід україна моя країна (3 клас)
 

More from sveta7940

Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"sveta7940
 
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рікПортфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рікsveta7940
 
Генетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполукГенетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполукsveta7940
 
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполукГенетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполукsveta7940
 
Вода в організмах
Вода в організмахВода в організмах
Вода в організмахsveta7940
 
Глобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людстваГлобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людстваsveta7940
 
Екологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощіЕкологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощіsveta7940
 
Колообіг води
Колообіг водиКолообіг води
Колообіг водиsveta7940
 
Цікаві факти про воду
Цікаві факти про водуЦікаві факти про воду
Цікаві факти про водуsveta7940
 
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ..."Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...sveta7940
 
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...sveta7940
 
Чи мирний атом
Чи мирний атомЧи мирний атом
Чи мирний атомsveta7940
 
Тим, хто вчить фізику
Тим, хто вчить фізикуТим, хто вчить фізику
Тим, хто вчить фізикуsveta7940
 
Українська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузьУкраїнська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузьsveta7940
 
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетикиРозвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетикиsveta7940
 
Побудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площиніПобудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площиніsveta7940
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площинаsveta7940
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площинаsveta7940
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площинаsveta7940
 
Розв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсоткиРозв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсоткиsveta7940
 

More from sveta7940 (20)

Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
Узагальнення знань по темі "Основні класи неорганічних сполук"
 
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рікПортфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
Портфоліо по звітах (проведення кейсів-уроків) 2017 рік
 
Генетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполукГенетичний звязок між класами неорганічних сполук
Генетичний звязок між класами неорганічних сполук
 
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполукГенетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
Генетичний зв’язок між класами неорганічних сполук
 
Вода в організмах
Вода в організмахВода в організмах
Вода в організмах
 
Глобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людстваГлобальні проблеми людства
Глобальні проблеми людства
 
Екологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощіЕкологічна проблема людства:Кислотні дощі
Екологічна проблема людства:Кислотні дощі
 
Колообіг води
Колообіг водиКолообіг води
Колообіг води
 
Цікаві факти про воду
Цікаві факти про водуЦікаві факти про воду
Цікаві факти про воду
 
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ..."Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
"Інструктаж з БЖД. Взаємодія води з оксидами та простими речовинами. Поняття ...
 
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
«Чорнобильська катастрофа, ліквідація її наслідків. екологічні проблеми ядерн...
 
Чи мирний атом
Чи мирний атомЧи мирний атом
Чи мирний атом
 
Тим, хто вчить фізику
Тим, хто вчить фізикуТим, хто вчить фізику
Тим, хто вчить фізику
 
Українська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузьУкраїнська ядерна енергетика – молода галузь
Українська ядерна енергетика – молода галузь
 
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетикиРозвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми  ядерної енергетики
Розвиток ядерної енергетики в Україні. Екологічні проблеми ядерної енергетики
 
Побудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площиніПобудова фігур за даними точками на координатній площині
Побудова фігур за даними точками на координатній площині
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
 
Координатна площина
Координатна площинаКоординатна площина
Координатна площина
 
Розв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсоткиРозв"язування задач на відсотки
Розв"язування задач на відсотки
 

Урок-вікторина "Квадратний корінь"

  • 1. Новоолександрівська загальноосвітня школа Вовчанської Районної ради Харківської області Виховання духовності та національної свідомості на уроках математики Вчитель математики: Назаров Олександр Васильович Новоолександрівка 2014 «Виховання духовності та національної свідомості на уроках математики»
  • 2. «Якщо ми йдемо до знань та при цьому поступаємось в моралі, то ми йдемо не вперед, а назад» Арістотель Виховання у молодих поколінь почуття любові до Батьківщини, активної громадянської позиції нині визнані проблемами загальнодержавного масштабу. У Державних національних програмах "Освіта" ("Україна XXI століття"), "Діти України", Законах України "Про освіту", "Про загальну середню освіту", Національній доктрині розвитку освіти України, інших державних документах як стратегічні визначаються завдання виховання в особистості любові до Батьківщини, усвідомлення нею свого громадянського обов'язку на основі національних і загальнолюдських духовних цінностей, утвердження якостей громадянина – патріота України як світоглядного чинника розвитку культурного і творчого потенціалу нашого народу. Національне виховання — виховання дітей на культурно-історичному досвіді свого народу, його звичаях, традиціях та багатовіковій мудрості, духовності. Це створена народом сукупність ідеалів, поглядів, переконань, традицій, звичаїв, інших форм соціальної практики, спрямованих на організацію життєдіяльності підростаючого покоління, у процесі якої воно засвоює духовну і матеріальну культуру нації, виробляє національну свідомість. Правильно організоване національне виховання формує повноцінну особистість, індивідуальність, яка цінує національну та особисту гідність, совість і честь. На перший погляд дуже важко пов'язати математику та народознавством. Але тільки на перший.. Я вважаю, що математика це мистецтво, а мистецтво – це в чомусь і математика. Адже ми говоримо про геометричний візерунок українських орнаментів, про симетрію та асиметрію малюнка, про кубізм у скульптурі. Поєднати науку та мистецтво можна і на уроках математики. Наприклад на уроках повторення теоретичного матеріалу з математики та відпрацювання практичних навичок, учні можуть дізнатися про роль українського віночка, його застосування, про український рушник з його орнаментами-символами. При вивченні тем осьова і центральна симетрія, гомотетія, паралельне перенесення можна показати учня симетричність малюнків в українських вишиванках. На уроках геометрії, при вивченні геометричних фігур, можна також показати їх використання у вишиванках. Мета уроку: закріпити знання та навички знаходження квадратного кореня з
  • 3. добутку, дробу, степеня за означенням та властивостями арифметичного квад- ратного кореня; формувати навички знаходження значень виразів та розв'язування рівнянь, які містять квадратні корені; розвивати логічне мислення, обчислювальні навички та пам'ять; виховувати інтерес до математики, до українських народних традицій через математику. Обладнання: плакат «Опорний конспект», картки для усних вправ, «абаки», картки для самостійної роботи, виставка рушників, макет української хати, візе- рунки для оцінювання, орнаменти, комп’ютер, мультипроектор , презентація. ХІД УРОКУ «У щастя людського два рівних є крила: Троянди й виноград, красиве і корисне» М.Рильський І. Організаційний момент. Урок починається із вступного слова вчителя. Сьогодні у нас — незвичайний урок, Зібралось гостей тут багато. Бо тема, яку ми розглянемо всі, — корінь квадратний Ідея уроку — теж непроста, Вивчити треба багато. Сьогодні у нас — незвичайний урок, Зібралось гостей тут багато. Бо тема, яку ми розглянемо всі, — корінь квадратний Ідея уроку — теж непроста, Вивчити треба багато. І корінь квадратний — важливий такий, З корінням народу з'єднати. Учитель оголошує тему, мету уроку. II. Актуалізація опорних знань. 1. Запитання 1. Що називається квадратним коренем? 2. Сформулюйте означення арифметичного квадратного кореня. 3. Як знайти квадратний корінь з добутку; дробу; степеня? 4.При яких значеннях а вираз а має зміст? 5.Чи має рівняння х2 = а корені, якщо а < 0 ? 2. Усні вправи Учитель демонструє картку із завданням. Слайд 1.
  • 4. 7 25 0,25 64 0,5 36 22 43 + 3+ 4 х =4 3 х =6 6 )2(− Учні усно виконують дії і за допомогою «абаків» (мал. 1) дають відповіді. Мал. 1. III. Вікторина. Епіграфом нашого уроку є слова М.Рильського про єдність красивого і корисного. Сьогодні ми спробуємо поєднати: корисне — квадратний корінь, з красивим — українським рушником. Український рушник... І сучасну, й традиційну оселю в Україні важко уявити без нього. Тчуть його і вишивають досі. Першоосновою рушника було полотно (обрус), яке виготовлялося вручну і широко використовувалося в побуті, від чого і стало називатися «ручником», а потім «рушником». Відповідно до функцій, які виконував рушник, йому давалися назви: «утирач» — для обличчя та рук; «стирок» — для посуду та стола; «покутний» — для прикрашання ікон та портретів; «намітка» — головний убір заміжньої жінки (рушник довжиною до 8 м). А скільки пов'язано з ним звичаїв та обрядів. Без рушника, як без пісні, не обходилися заручини та весілля, народження дитини та проводи, спорудження нової оселі та зустріч гостей. Він і нині символізує щиру любов і незрадливість, щедрість та повагу. «...і на тім рушникові оживе все знайоме до болю: І дитинство, й розлука, і вірна любов». Та загадковим для багатьох поколінь залишається «Диво-рушник» — оберіг від небажаного та небезпечного. Сила його — у візерунках, які можна читати, як читають книжки. То ціла наука (як сама математика). За її допомогою ми дізнаємося про візерунок «Диво-рушника». Для проведення вікторини клас ділиться на три команди. Умови вікторини За правильну відповідь учень одержує візерунок червоного кольору (мал. 2), 1 2 1 2 3 1 21 4 5 3 4 6 7 8 9 7 8 9 4 5 6 7 8 9 6 7 8 9
  • 5. за відповідь з недоліками — чорного кольору. Виграє команда, у якої найбіль- ша кількість візерунків червоного кольору. Запитання вікторини 1. Які орнаменти використовують для вишивання рушників? Щоб дістати відповідь, обчисліть значення виразів у кожному рядку таблиці 1, порівняйте їх і найбільше значення запишіть у першому стовпчику, а найменше — у другому. (Завдання демонструється за допомогою мультипроектора). Слайд 2. Таблиця 1 Р 4 5 Г 2 5 З – 2 5 О – 4 11 Е 2 )11(− О 4 )11(− К 2 )3(− С 4 )3(− О – 2 )3(− Л 22 53 ⋅ Р 22 52 ⋅ Ь – 22 37 ⋅ А 22 24 ⋅ О 24 34 ⋅⋅ И 24 25 ⋅ Н 2 5,0 Р 8 2,0 Л 2 3,0 Ф 4 1,0 Н 2 7,0 П 4 2,0 Й 4936 ⋅ Н 1625 ⋅ Л 1219 ⋅ Е 2564 ⋅ Й 25169 ⋅ І 8149 ⋅ Відповіді подано у таблиці 2. Таблиця 2 Слайд 3. Р 25 3 —5 О 121 О —121 С 9 О —3 Л 15 М —21 И 50 О —48 Н 0,5 Р 0,0016 Н 0,7 Ф 0,01 И 42 Н 20 Й 65 І 63 Найбільш поширений орнамент «Диво-рушника» — рослинний: дубове листя, виноградне гроно, калина, листя хмелю (демонструються малюнки). Слайд 4.
  • 6. А з рослинним переплітаються зооморфні (тваринні) орнаменти. Насамперед це дивовижні птахи, що символізують людські душі. Слайд 5, 6.
  • 7. Іноді контур візерунка вишивають геометричним орнаментом: ромб з крапкою посередині (засіяна нива), різноманітні квадрати та прямокутники (символи сонця), ламана лінія (вічне життя). Слайд 7, 8. Рушниковий орнамент — співуча мелодія душі, що звучить не лише для очей, а й для розуму й почуттів. Але, щоб вона заграла на полотні, потрібно знати різні види швів. 2. Скільки видів швів використовується на Слобожанщині для вишивання рушників? Дізнатися про це зможете, коли знайдете логічний ланцюжок та обчислите значення виразу за малюнком 3. Слайд 9. Шов «вперед голка»
  • 8. Шов «голка назад» Стебловий шов Тамбурний шов Шов «Черв'ячок» Шов «Хрестик» Петельний шов Слайд 9. –0,1·( 120 )2 – (0,5 20 )2 = +( 24 )2 = · 625 +10· 225 = + 5 : 25,0 = 16 · : 1369 = 200
  • 9. + 0,3· 25 = Мал 3. 3. Як виглядає зображення «Диво-рушника»? Щоб побачити його, зіграємо у математичне лото. Щоб зробити картки лото, потрібно малюнок «Диво-рушника» розрізати на 8 рівних прямокутників і на зворотному боці кожного з них записати рівняння (таблиця 3). Учням роздаються ці картки. Вони виконують завдання, записані на картках, і відповідно до знайдених коренів прикріплюють прямокутники на магнітну дошку з таблицею 4 (розміри таблиці відповідають розмірам малюнка рушника). Якщо рівняння розв'язані правильно, то на дошці учні побачать малюнок «Диво-рушника». Слайд 10. Таблиця 3 Таблиця 4 1. 5 х = 3 5. 2 у =12 36 25 9 2. 1+ у =10 6. х – 3 = 2 25 81 3. 5−х =4 7. у+9 =5 16 21 162 −х =0 8. 2 1 х− =0 1; –1 4; –4 Візерунок «Диво-рушника» – це міфічне «дерево життя», прекрасна квітка, верхня .частина якої — про життя богів, нижня — з життя людей, а коріння символізує першооснови і початки цілого світу. Рушник — одвічний візерунок, Одвічна зміна поколінь. Одвічна пам'ять... З давніх-давен «Диво-рушник» на Полтавщині вишивали червоними нитками на білому полотні. Білий колір символізує початок, упевненість, чистоту. Чер- воний — радість, гідність, лідерство. Слайд 11.
  • 10. IV. Самостійна робота. Двоє учнів працюють біля дошки. Решта розв'язують завдання на аркушах під копіювальний папір. Після закінчення роботи учні здають аркуші з відповідями і звіряють результати з відповідями на дошці. І варіант 9 1 7− 49+ 81,0− ( )2 2 5+ І варіант 25 6 3+ 16− 21,1− ( )2 2 6+ V. Підсумок уроку. Підбиваються підсумки вікторини. Вчитель оцінює роботу учнів, визначає команду-переможницю. VI. Домашнє завдання. Складіть кросворд з теми «Квадратний корінь» у вигляді орнаменту для рушника. Урок можна закінчити словами закарпатського поета Василя Густі: Поки живе чоловік, Поки сходить і вруниться зілля — Буде разом довіку рушник Із началом весни і дороги, Бо народ у ньому бачити звик Віру в честь, у життя, в перемогу. 9 4 5 25 11 1
  • 11. Список літератури 1. Бойко А.М., Титаренко В.П. Український рушник: засіб національного виховання і витвір народного декоративно-ужиткового мистецтва. — Полтава, 1998 р. 2. Кара-Васильєва Т.В., Заволокіна А.О. Українська народна вишивка. — К: Либідь, 1996 р. 3. Коваленко В.Г. Дидактические игры на уроках математики: кн. для учителя. — М.: Просвещение, 1990 г. 4. Максименко Л.М. Розробка виховного заходу «А над світом українська вишивка цвіте». — Полтава, 1997 р. 5. Наулко В.І. Культура і побут населення України. — К: Либідь, 1991 р. 6. Олійник О. Мова моя калинова. — К.: 1983 р.