SlideShare a Scribd company logo
Урок позакласногочитання
3 клас
Тема: Ю. Старостенко « Коли зима люта»
Мета: ознайомити учнів з новим твором; сприяти розвитку
пізнавальних інтересів, активізувати мислення, розширювати кругозір учнів,
збагачувати словниковий запас; розвивати спостережливість і допитливість;
виховувати турботливе ставлення до природи, до птахів, бажання їм
допомогти.
Обладнання:ілюстрації до теми;картки для роботив групах;анаграма.
Хід уроку
І. Організаційна частина
- Діти, сьогоднідо нас на урок прийденезвичайна гостя. А щоб день у
нас пройшов гарно привітаймо один одного і висловимо свої побажання. В
цьому нам допоможе ось ця сніжинка.
( Діти стають в коло і бажають один одному вдалого дня)
ІІ. Актуалізація опорних знань
2.1. Рольова гра.
- Добре, дітки, я впевнена, що після таких побажань цей день всім нам
принесе задоволення. Тим більше, що я вам обіцяла,що до нас завітає
незвичайна гостя. А хто вона, зараз дізнаємось.
(Входить Зима)
Зима. Стало біло навкруги.
Я розтрушую сніги,
Наганяю холоди,
Води сковую в льоди,
В дружбі з дітьми я всіма
Здогадались? Я… (зима)
- Так, я Зима. Сьогоднія завітала до вас, бо мені цікаво знати, як ви
навчаєтесь, як вмієте читати, А ще я приготувала для вас багато цікавих
завдань.
Вчитель. І для тебе, Зимонько, учні підготували сюрприз.. Вони
працювали в групах і зараз ми побачимо результат їхньої роботи. Ти присядь
і подивись.
2.2. Презентація проектів.
Перша група « Любителі поезії» підготували про тебе вірші.
Учень 1: Зима! Зима! Усякий знає,
Вона холодною буває.
Летять, кружляють, як пушинки
Легкі білесенькі сніжинки.
Учень 2: От випав сніг. Яка обнова!
Зима тоді така чудова.
Міста чистенькі, білі села –
Зима і радісна, й весела.
Учень 3: Вона й тоді усім хороша,
Коли мете легка пороща.
Мороз у лід озера кута –
Зима тоді всі кажуть люта.
Учень 4: Вона буває і серйозна,
Суха і вітряна, й морозна.
А як насуне хмара сива,
Зима по-своєму красива.
Учень 5: І особлива, і чарівна
Як королева чи царівна.
А вранці іній – от обнова!
Яка зима у нас казкова.
Учень 6: Гілок під інеєм не видно,
Тоді вона, звичайно, срібна.
Зима, скажу вам, дуже гарна,
То сонячна, то часом хмарна.
Учень7: Вітер свище, вітер виє,
В кучугурах сніг біліє.
Всі горнуться до тепла,
Така зима всі кажуть зла.
Учень 8: Синичка змерзла і голодна,
Бо видалась зима холодна.
А блисне сонечко згори,
Ото краса для дітвори.
Учень 9: І все ж таки зима прекрасна
Вся біла-біла, світла, ясна.
Яка ж зима? Яка вона?
Вона весела і сумна.
Друга команда «Чомучки» загадають загадки, пов’язані із зимою.
Учень 1. Холод нам несе мороку,
У турботах лине будень.
Цей останній місяць року
Зветься як? Вгадали… (грудень)
Учень 2. Цей місяць січе,
Він морозний буває,
Урочисто і святково
Усіх нас вітає. (січень)
Учень 3. Цей місяць лютує,
Бо весну красну чує. (лютий)
Учень 4. Малює квіти волохаті
Отам, на шибці, майстер-дід.
Роздягнуті не йдіть із хати,
Ох, ущипне сердитий дід,
З ним жартувать ніяк не слід. (мороз)
Учень 5. Хто наткав білого полотна
Аж від дому до вікна?
І сміється, задається:
От така ширина! (зима)
Учень 6. В небі хмарка пролітала,
Білий пух порозсипала.
Він на землю міцно ліг,
Називають його…(сніг)
Учень7. Що росте догори коренем? (бурулька)
Учень 8. Прозорий, мов скло, не вставиш у вікно. (лід)
Учень 9. Взимку сад зацвів білим цвітом, неначе літом. (іній)
Учень10. Срібна зірка, біла-біла
На долоню теплу сіла.
І як сіла, тай розтала –
Голуба водиця стала. (сніжинка)
Третя команда «Художники» зобразили тебе на своїх малюнках.
Учень 1. Я намалювала такий малюнок, бо дуже люблю зиму, люблю,
коли йде сніг і з нього можна зліпити снігову бабу.
(Показує малюнок)
Учень 2. А я більше за все взимку люблю кататися на санчатах. Це так
весело, особливо,коли катаєшся з друзями!Ось я і намалював, як ми мчимо з
гори. ( Показує малюнок)
Учень 3. А ось мені найбільше подобаєтьсякататися на лижах. Я мрію
взяти участь у лижних перегонах. Саме це я зобразив на своєму малюнку.
( Показує малюнок)
Учень 4. Для мене зима найкраща пора року. Я люблю, коли все
навколо покритеснігом,коливін іскриться на сонечку. Навколо всетаке гарне,
біле. Ось такою гарною я намалював зиму.
(Показує малюнок)
Зима. Молодці, дітки! Мені дуже сподобавсь ваш сюрприз.
А тепер виконайте моє перше завдання. Я приготувала для вас
прислів’я і приказки, але їх частини розбіглися. З’єднайте їх і прочитайте.
2.3. Робота в групах
1 група.
Зима багата снігами, як комарів носок.
Зимою деньок, а мороз тріщить.
То сніг, то завірюха, а осінь снопами.
Сонце блищить, бо зима коло вуха.
2 група.
Прийшов грудень – осінь без хліба.
Січень без снігу – а стоять не дає.
Мороз невеликий, літо дощове.
Зима сніжна – приніс студень.
3 група.
Багато інею на деревах – на мороз.
Яскраві зірочки – буде багато меду.
Сова кричить – зима на мороз.
Сонце на літо – холод закликає.
Зима. Молодці! Справились. А чи можете ви дібрати прикметники до
слова зима і сказати яка ж я буваю?
2.4 « Гронування»
морозна люта сувора
холодна зима сніжна
біла студена яскрава
Вчитель. Зимонько, ти вже три місяці працюєш, он скільки снігу
намела. Сядь,відпочинь, а я тобі допоможу.
- Ось, діти, друге завдання Зими. Знайдіть зайве слово і поясніть, чому
воно зайве.
2.5. Гра « Знайди зайве»
Зима, мороз, сніжинки, саночки,снігурі, горобчики, ластівки, лижі, іній,
лід, ковзани.
(Зайве слово – ластівки )
- Чому це слово зайве?
- Назви ще яких птахів ви прочитали?
- А як називають цих птахів?
- Яких зимуючих птахів ви знаєте?
( Діти називають зимуючих птахів)
2.6. Гра « Впізнай птаха за описом»
Вчитель. Я прочитаю опис, а ви впізнайте хто це.
Маленька пташка, у неї ошатна жовта сорочка з чорною краваткою,
зеленувата спинка, яскраво-біліщічки і чорнашапочка. Пташка дуже рухлива.
Причепившись до найтоншої гілочки, вона може повисати вниз головою.
Так. Це синичка. Ні хвилини
спокою в неї. Шмигає в пошуках їжі з
ранку до вечора. І якщо ми пройдемо по
її слідах, то дізнаємось назву твору,
який сьогодні будемо читати.
2.7. Анаграма. Коли зима люта.
ІІІ. Повідомлення теми, завдань уроку
- Сьогодні на уроці ми прочитаємо оповідання про нелегке життя
пташок взимку, навчимось їм допомагати.
ІV. Вивчення нового матеріалу
4.1. Знайомство з автором твору
Автором цього твору є Юрій Старостенко. Він
народився в 1923роців Білорусії. Згодом переїхав до Києва.
Хлопчиком Ю.Старостенко спостерігав за природою,
помічав її красу і вся його любов до навколишнього
вилилась в оповіданнях про природу.
4.2. Читання тексту вчителем
4.3. Тест на первинне сприйняття тексту
- До пташок прийшла
а) радість
б) біда
- У творі йдеться про
а) синичок
б) снігурів
- Птаство подається
а) до людського житла
б) до лісу
4.4. Словникова робота
- В тексті є незрозумілі для вас слова.
Лукава – хитра, підступна.
Шпаринка – довгаста щілинка, тріщинка.
Кубельце – житло птахів зроблене з моху, листя, пуху.
Утішно – весело, радісно.
4.5. Читання ланцюжком
- Читаємо ланцюжком по одномуреченню. Звертаємо увагу на слова,
які щойно опрацювали. В тексті ви зустрінете слово « літачки». Поясніть в
якому значенні воно вжито.
4.6. Самостійне читання
- Знайдіть в тексті як автор називає птахів.
( Лісове птаство, пернате товариство )
- Коли до пташок приходить біда?
- Що вони роблять, щоб врятуватись від голоду?
4.7. Вибіркове читання
- Як люди допомагають птахам?
- Як птахи віддячують людям?
4.8. Слова-анаграми і вибіркове читання
Тийлапа – лапатий
Лецькри – крилець
Наперте – пернате
Яка луб – яблука
- Як ви розумієте вислів «жовті вікна»?
- Чому яблука ростуть великі і смачні ?
V. Систематизація та узагальнення знань
5.1. Бесіда «Допоможи птахам»
- А щоб весною було кому знищувати шкідників у садах, що
нам,людям, потрібно робити?
5.2. Складання правил для захисників пташок
- Давайте складемо правила для захисників пташок.
1.Зробити годівничку.
2. Повісити її.
3. Слідкувати, щоб в ній завжди була їжа.
5.3. Гра « Розвідники»
- Якою називає автор зиму?
Так, лукавою, хитрою. І ось хитра зима заховала в тексті свою букву.
Як ви думаєте яку? Так «зе».
Граємо в розвідників. Знаходимо в тексті слова, в яких є буква «зе».
VІ. Підсумок уроку
6.1. Прощання з казковим персонажем
Вчитель. Ну, Зимонько, сподобавсь тобі наш урок?
Зима. Молодці, дітки! Мені дуже сподобавсь ваш урок. Ви гарно
працювали і заслуговуєте на високі бали. Я б ще залишилась, але мені вже
пора. Через декілька днів мене змінить весна і вже вона буде приходить до вас
в гості. То ж до побачення. Побачимось аж у грудні.
Вчитель. Діти я згодна із Зимою. Ви заслуговуєте високих балів.
- А що ж вам найбільше сподобалось на уроці?
6.2 Гра « Мікрофон»
VIІ. Домашнє завдання
Намалюйте ілюстрації до оповідання, з яким ми сьогодні
ознайомились. А щоб допомогти нашим пернатим друзям пережити цю
холодну зиму пропоную зробити годівнички. Ми повісимо їх біля нашого
вікна і будемо підгодовувати пташок. Ось подивіться, які годівнички можна
зробити.

More Related Content

What's hot

укр мова фраз.
укр мова фраз.укр мова фраз.
укр мова фраз.
innapol
 
укр (автосохраненный)
укр (автосохраненный)укр (автосохраненный)
укр (автосохраненный)
innapol
 

What's hot (20)

розробка уроку..
розробка уроку..розробка уроку..
розробка уроку..
 
додавання і віднімання чисел частинами
додавання і віднімання чисел частинамидодавання і віднімання чисел частинами
додавання і віднімання чисел частинами
 
Подовжені м’які приголосні. Позначення їх на письмі. (2 клас)
Подовжені м’які приголосні. Позначення їх на письмі. (2 клас)Подовжені м’які приголосні. Позначення їх на письмі. (2 клас)
Подовжені м’які приголосні. Позначення їх на письмі. (2 клас)
 
96
9696
96
 
урок каліграфія
урок каліграфіяурок каліграфія
урок каліграфія
 
урок слова назви предметів
урок слова   назви предметівурок слова   назви предметів
урок слова назви предметів
 
Пошуковий проект : «Прислівникова країна».
Пошуковий проект : «Прислівникова країна».Пошуковий проект : «Прислівникова країна».
Пошуковий проект : «Прислівникова країна».
 
Navchannya gramoti
Navchannya gramotiNavchannya gramoti
Navchannya gramoti
 
1
11
1
 
Засоби зв’язку речень у тексті. Складання розповіді за малюнком і кінцівкою
Засоби зв’язку речень у тексті. Складання розповіді за малюнком і кінцівкоюЗасоби зв’язку речень у тексті. Складання розповіді за малюнком і кінцівкою
Засоби зв’язку речень у тексті. Складання розповіді за малюнком і кінцівкою
 
урок читання 1кл
урок читання 1клурок читання 1кл
урок читання 1кл
 
лічба предметів
лічба предметівлічба предметів
лічба предметів
 
Розробки занять для "Школи майбутнього першокласника"
Розробки занять для "Школи майбутнього першокласника"Розробки занять для "Школи майбутнього першокласника"
Розробки занять для "Школи майбутнього першокласника"
 
1
11
1
 
Закріплення усного додавання і віднімання двоцифрових чисел. Птахи восени. Пе...
Закріплення усного додавання і віднімання двоцифрових чисел. Птахи восени. Пе...Закріплення усного додавання і віднімання двоцифрових чисел. Птахи восени. Пе...
Закріплення усного додавання і віднімання двоцифрових чисел. Птахи восени. Пе...
 
Свято зустрічі весни
Свято зустрічі весниСвято зустрічі весни
Свято зустрічі весни
 
укр мова фраз.
укр мова фраз.укр мова фраз.
укр мова фраз.
 
укр (автосохраненный)
укр (автосохраненный)укр (автосохраненный)
укр (автосохраненный)
 
1
11
1
 
урок з батьками
урок з батькамиурок з батьками
урок з батьками
 

Viewers also liked (10)

мова
мовамова
мова
 
інтегрований урок
інтегрований урок інтегрований урок
інтегрований урок
 
портфоліо
портфоліопортфоліо
портфоліо
 
історія свята
історія святаісторія свята
історія свята
 
мами наші
мами нашімами наші
мами наші
 
додаток 48
додаток 48додаток 48
додаток 48
 
додаток 47
додаток 47додаток 47
додаток 47
 
Презентация
ПрезентацияПрезентация
Презентация
 
Про туберкульоз
Про туберкульозПро туберкульоз
Про туберкульоз
 
Trabajo práctico nº5 análisis de una página web.pptx0000000
Trabajo práctico nº5 análisis de una página web.pptx0000000Trabajo práctico nº5 análisis de una página web.pptx0000000
Trabajo práctico nº5 análisis de una página web.pptx0000000
 

Similar to позакласне читання

відкритий урок з природознавства
відкритий урок з природознавствавідкритий урок з природознавства
відкритий урок з природознавства
Cshkilniy
 
барви золотої осені
барви золотої осенібарви золотої осені
барви золотої осені
Mykytiv
 
корекційне заняття осіння подорож
корекційне заняття осіння подорожкорекційне заняття осіння подорож
корекційне заняття осіння подорож
molchanovanata
 
українська народна казка
українська народна казкаукраїнська народна казка
українська народна казка
Olesea_Moldovan
 
3764 урок читання 2 клас
3764 урок читання 2 клас3764 урок читання 2 клас
3764 урок читання 2 клас
Andrey Goroshko
 
урок з використанням компютерної технології
урок з використанням компютерної технологіїурок з використанням компютерної технології
урок з використанням компютерної технології
Mykytiv
 
імп 30 хвилин
імп   30 хвилинімп   30 хвилин
імп 30 хвилин
ryabich1976
 

Similar to позакласне читання (20)

154
154154
154
 
Корекційне заняття. Подорож-гра "Буду я природі другу"
Корекційне заняття. Подорож-гра "Буду я природі другу"Корекційне заняття. Подорож-гра "Буду я природі другу"
Корекційне заняття. Подорож-гра "Буду я природі другу"
 
відкритий урок з природознавства
відкритий урок з природознавствавідкритий урок з природознавства
відкритий урок з природознавства
 
барви золотої осені
барви золотої осенібарви золотої осені
барви золотої осені
 
збірка матеріалів
збірка матеріалівзбірка матеріалів
збірка матеріалів
 
корекційне заняття осіння подорож
корекційне заняття осіння подорожкорекційне заняття осіння подорож
корекційне заняття осіння подорож
 
Які зміни відбуваються в природі восени
Які зміни відбуваються в природі восениЯкі зміни відбуваються в природі восени
Які зміни відбуваються в природі восени
 
українська народна казка
українська народна казкаукраїнська народна казка
українська народна казка
 
Переказуємо детально. Складання твору за серією малюнків
Переказуємо детально. Складання твору за серією малюнківПереказуємо детально. Складання твору за серією малюнків
Переказуємо детально. Складання твору за серією малюнків
 
3764 урок читання 2 клас
3764 урок читання 2 клас3764 урок читання 2 клас
3764 урок читання 2 клас
 
479,23.docx
479,23.docx479,23.docx
479,23.docx
 
урок з використанням компютерної технології
урок з використанням компютерної технологіїурок з використанням компютерної технології
урок з використанням компютерної технології
 
“Буду я природі другом”
“Буду я природі другом”“Буду я природі другом”
“Буду я природі другом”
 
імп 30 хвилин
імп   30 хвилинімп   30 хвилин
імп 30 хвилин
 
Ознаки зими
Ознаки зимиОзнаки зими
Ознаки зими
 
Урок на конкурс.docx
Урок на конкурс.docxУрок на конкурс.docx
Урок на конкурс.docx
 
укр.мова 3клас іменник_закріплення
укр.мова 3клас іменник_закріпленняукр.мова 3клас іменник_закріплення
укр.мова 3клас іменник_закріплення
 
Morning meeting - Ранкові зустрічі
Morning meeting - Ранкові зустрічіMorning meeting - Ранкові зустрічі
Morning meeting - Ранкові зустрічі
 
Integrated lesson
Integrated lessonIntegrated lesson
Integrated lesson
 
КВЕСТ1 (1).docx
КВЕСТ1 (1).docxКВЕСТ1 (1).docx
КВЕСТ1 (1).docx
 

Recently uploaded

Симон Петлюра – видатний борець за незалежність
Симон Петлюра – видатний борець за незалежністьСимон Петлюра – видатний борець за незалежність
Симон Петлюра – видатний борець за незалежність
Vinnytsia Regional Universal Scientific Library named after Valentin Otamanovsky
 
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослинСучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
tetiana1958
 
Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...
Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...
Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...
santomihail264
 
дод._Е-брошура_«Азартні_ігри_розваги_чи_проблеми».pdf
дод._Е-брошура_«Азартні_ігри_розваги_чи_проблеми».pdfдод._Е-брошура_«Азартні_ігри_розваги_чи_проблеми».pdf
дод._Е-брошура_«Азартні_ігри_розваги_чи_проблеми».pdf
ssuser46127c
 

Recently uploaded (13)

«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
«Слова і кулі». Письменники, що захищають Україну. Єлизавета Жарікова
 
Стабілізаційні графіки відключень світла у Рівному
Стабілізаційні графіки відключень світла у РівномуСтабілізаційні графіки відключень світла у Рівному
Стабілізаційні графіки відключень світла у Рівному
 
Симон Петлюра – видатний борець за незалежність
Симон Петлюра – видатний борець за незалежністьСимон Петлюра – видатний борець за незалежність
Симон Петлюра – видатний борець за незалежність
 
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
29.05.2024.docx29.05.2024.docx29.05.2024.docx
 
Албанія
АлбаніяАлбанія
Албанія
 
Роберт Льюїс Л.Стівенсон. Біографічна довідка
Роберт Льюїс Л.Стівенсон. Біографічна довідкаРоберт Льюїс Л.Стівенсон. Біографічна довідка
Роберт Льюїс Л.Стівенсон. Біографічна довідка
 
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
Віртуальна виставка «Допомога НАТО Україні»
 
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослинСучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
Сучасний підхід до підвищення продуктивності сільськогосподарских рослин
 
Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...
Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...
Презентація-Поняття-про-глобальні-проблеми-людства.-Роль-світової-громадськос...
 
дод._Е-брошура_«Азартні_ігри_розваги_чи_проблеми».pdf
дод._Е-брошура_«Азартні_ігри_розваги_чи_проблеми».pdfдод._Е-брошура_«Азартні_ігри_розваги_чи_проблеми».pdf
дод._Е-брошура_«Азартні_ігри_розваги_чи_проблеми».pdf
 
Графіки стабілізаційних відключень у Рівненській області
Графіки стабілізаційних відключень у Рівненській областіГрафіки стабілізаційних відключень у Рівненській області
Графіки стабілізаційних відключень у Рівненській області
 
Р.Л.Стівенсон. Презентація життєвого шляху
Р.Л.Стівенсон. Презентація життєвого шляхуР.Л.Стівенсон. Презентація життєвого шляху
Р.Л.Стівенсон. Презентація життєвого шляху
 
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdfПідсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
Підсумки, перспективи роботи профспільнот педагогів ЗДО (2).pdf
 

позакласне читання

  • 1. Урок позакласногочитання 3 клас Тема: Ю. Старостенко « Коли зима люта» Мета: ознайомити учнів з новим твором; сприяти розвитку пізнавальних інтересів, активізувати мислення, розширювати кругозір учнів, збагачувати словниковий запас; розвивати спостережливість і допитливість; виховувати турботливе ставлення до природи, до птахів, бажання їм допомогти. Обладнання:ілюстрації до теми;картки для роботив групах;анаграма. Хід уроку І. Організаційна частина - Діти, сьогоднідо нас на урок прийденезвичайна гостя. А щоб день у нас пройшов гарно привітаймо один одного і висловимо свої побажання. В цьому нам допоможе ось ця сніжинка. ( Діти стають в коло і бажають один одному вдалого дня) ІІ. Актуалізація опорних знань 2.1. Рольова гра. - Добре, дітки, я впевнена, що після таких побажань цей день всім нам принесе задоволення. Тим більше, що я вам обіцяла,що до нас завітає незвичайна гостя. А хто вона, зараз дізнаємось. (Входить Зима) Зима. Стало біло навкруги. Я розтрушую сніги, Наганяю холоди, Води сковую в льоди, В дружбі з дітьми я всіма Здогадались? Я… (зима) - Так, я Зима. Сьогоднія завітала до вас, бо мені цікаво знати, як ви навчаєтесь, як вмієте читати, А ще я приготувала для вас багато цікавих завдань. Вчитель. І для тебе, Зимонько, учні підготували сюрприз.. Вони працювали в групах і зараз ми побачимо результат їхньої роботи. Ти присядь і подивись. 2.2. Презентація проектів.
  • 2. Перша група « Любителі поезії» підготували про тебе вірші. Учень 1: Зима! Зима! Усякий знає, Вона холодною буває. Летять, кружляють, як пушинки Легкі білесенькі сніжинки. Учень 2: От випав сніг. Яка обнова! Зима тоді така чудова. Міста чистенькі, білі села – Зима і радісна, й весела. Учень 3: Вона й тоді усім хороша, Коли мете легка пороща. Мороз у лід озера кута – Зима тоді всі кажуть люта. Учень 4: Вона буває і серйозна, Суха і вітряна, й морозна. А як насуне хмара сива, Зима по-своєму красива. Учень 5: І особлива, і чарівна Як королева чи царівна. А вранці іній – от обнова! Яка зима у нас казкова. Учень 6: Гілок під інеєм не видно, Тоді вона, звичайно, срібна. Зима, скажу вам, дуже гарна, То сонячна, то часом хмарна. Учень7: Вітер свище, вітер виє, В кучугурах сніг біліє. Всі горнуться до тепла, Така зима всі кажуть зла. Учень 8: Синичка змерзла і голодна, Бо видалась зима холодна. А блисне сонечко згори, Ото краса для дітвори. Учень 9: І все ж таки зима прекрасна Вся біла-біла, світла, ясна.
  • 3. Яка ж зима? Яка вона? Вона весела і сумна. Друга команда «Чомучки» загадають загадки, пов’язані із зимою. Учень 1. Холод нам несе мороку, У турботах лине будень. Цей останній місяць року Зветься як? Вгадали… (грудень) Учень 2. Цей місяць січе, Він морозний буває, Урочисто і святково Усіх нас вітає. (січень) Учень 3. Цей місяць лютує, Бо весну красну чує. (лютий) Учень 4. Малює квіти волохаті Отам, на шибці, майстер-дід. Роздягнуті не йдіть із хати, Ох, ущипне сердитий дід, З ним жартувать ніяк не слід. (мороз) Учень 5. Хто наткав білого полотна Аж від дому до вікна? І сміється, задається: От така ширина! (зима)
  • 4. Учень 6. В небі хмарка пролітала, Білий пух порозсипала. Він на землю міцно ліг, Називають його…(сніг) Учень7. Що росте догори коренем? (бурулька)
  • 5. Учень 8. Прозорий, мов скло, не вставиш у вікно. (лід) Учень 9. Взимку сад зацвів білим цвітом, неначе літом. (іній) Учень10. Срібна зірка, біла-біла На долоню теплу сіла. І як сіла, тай розтала – Голуба водиця стала. (сніжинка)
  • 6. Третя команда «Художники» зобразили тебе на своїх малюнках. Учень 1. Я намалювала такий малюнок, бо дуже люблю зиму, люблю, коли йде сніг і з нього можна зліпити снігову бабу. (Показує малюнок) Учень 2. А я більше за все взимку люблю кататися на санчатах. Це так весело, особливо,коли катаєшся з друзями!Ось я і намалював, як ми мчимо з гори. ( Показує малюнок)
  • 7. Учень 3. А ось мені найбільше подобаєтьсякататися на лижах. Я мрію взяти участь у лижних перегонах. Саме це я зобразив на своєму малюнку. ( Показує малюнок) Учень 4. Для мене зима найкраща пора року. Я люблю, коли все навколо покритеснігом,коливін іскриться на сонечку. Навколо всетаке гарне, біле. Ось такою гарною я намалював зиму. (Показує малюнок) Зима. Молодці, дітки! Мені дуже сподобавсь ваш сюрприз. А тепер виконайте моє перше завдання. Я приготувала для вас прислів’я і приказки, але їх частини розбіглися. З’єднайте їх і прочитайте.
  • 8. 2.3. Робота в групах 1 група. Зима багата снігами, як комарів носок. Зимою деньок, а мороз тріщить. То сніг, то завірюха, а осінь снопами. Сонце блищить, бо зима коло вуха. 2 група. Прийшов грудень – осінь без хліба. Січень без снігу – а стоять не дає. Мороз невеликий, літо дощове. Зима сніжна – приніс студень. 3 група. Багато інею на деревах – на мороз. Яскраві зірочки – буде багато меду. Сова кричить – зима на мороз. Сонце на літо – холод закликає. Зима. Молодці! Справились. А чи можете ви дібрати прикметники до слова зима і сказати яка ж я буваю? 2.4 « Гронування» морозна люта сувора холодна зима сніжна біла студена яскрава Вчитель. Зимонько, ти вже три місяці працюєш, он скільки снігу намела. Сядь,відпочинь, а я тобі допоможу. - Ось, діти, друге завдання Зими. Знайдіть зайве слово і поясніть, чому воно зайве. 2.5. Гра « Знайди зайве»
  • 9. Зима, мороз, сніжинки, саночки,снігурі, горобчики, ластівки, лижі, іній, лід, ковзани. (Зайве слово – ластівки ) - Чому це слово зайве? - Назви ще яких птахів ви прочитали? - А як називають цих птахів? - Яких зимуючих птахів ви знаєте? ( Діти називають зимуючих птахів) 2.6. Гра « Впізнай птаха за описом» Вчитель. Я прочитаю опис, а ви впізнайте хто це. Маленька пташка, у неї ошатна жовта сорочка з чорною краваткою, зеленувата спинка, яскраво-біліщічки і чорнашапочка. Пташка дуже рухлива. Причепившись до найтоншої гілочки, вона може повисати вниз головою. Так. Це синичка. Ні хвилини спокою в неї. Шмигає в пошуках їжі з ранку до вечора. І якщо ми пройдемо по її слідах, то дізнаємось назву твору, який сьогодні будемо читати. 2.7. Анаграма. Коли зима люта. ІІІ. Повідомлення теми, завдань уроку - Сьогодні на уроці ми прочитаємо оповідання про нелегке життя пташок взимку, навчимось їм допомагати. ІV. Вивчення нового матеріалу 4.1. Знайомство з автором твору Автором цього твору є Юрій Старостенко. Він народився в 1923роців Білорусії. Згодом переїхав до Києва. Хлопчиком Ю.Старостенко спостерігав за природою, помічав її красу і вся його любов до навколишнього вилилась в оповіданнях про природу. 4.2. Читання тексту вчителем 4.3. Тест на первинне сприйняття тексту
  • 10. - До пташок прийшла а) радість б) біда - У творі йдеться про а) синичок б) снігурів - Птаство подається а) до людського житла б) до лісу 4.4. Словникова робота - В тексті є незрозумілі для вас слова. Лукава – хитра, підступна. Шпаринка – довгаста щілинка, тріщинка. Кубельце – житло птахів зроблене з моху, листя, пуху. Утішно – весело, радісно. 4.5. Читання ланцюжком - Читаємо ланцюжком по одномуреченню. Звертаємо увагу на слова, які щойно опрацювали. В тексті ви зустрінете слово « літачки». Поясніть в якому значенні воно вжито. 4.6. Самостійне читання - Знайдіть в тексті як автор називає птахів. ( Лісове птаство, пернате товариство ) - Коли до пташок приходить біда? - Що вони роблять, щоб врятуватись від голоду? 4.7. Вибіркове читання - Як люди допомагають птахам? - Як птахи віддячують людям? 4.8. Слова-анаграми і вибіркове читання Тийлапа – лапатий Лецькри – крилець
  • 11. Наперте – пернате Яка луб – яблука - Як ви розумієте вислів «жовті вікна»? - Чому яблука ростуть великі і смачні ? V. Систематизація та узагальнення знань 5.1. Бесіда «Допоможи птахам» - А щоб весною було кому знищувати шкідників у садах, що нам,людям, потрібно робити? 5.2. Складання правил для захисників пташок - Давайте складемо правила для захисників пташок. 1.Зробити годівничку. 2. Повісити її. 3. Слідкувати, щоб в ній завжди була їжа. 5.3. Гра « Розвідники» - Якою називає автор зиму? Так, лукавою, хитрою. І ось хитра зима заховала в тексті свою букву. Як ви думаєте яку? Так «зе». Граємо в розвідників. Знаходимо в тексті слова, в яких є буква «зе». VІ. Підсумок уроку 6.1. Прощання з казковим персонажем Вчитель. Ну, Зимонько, сподобавсь тобі наш урок? Зима. Молодці, дітки! Мені дуже сподобавсь ваш урок. Ви гарно працювали і заслуговуєте на високі бали. Я б ще залишилась, але мені вже пора. Через декілька днів мене змінить весна і вже вона буде приходить до вас в гості. То ж до побачення. Побачимось аж у грудні. Вчитель. Діти я згодна із Зимою. Ви заслуговуєте високих балів. - А що ж вам найбільше сподобалось на уроці? 6.2 Гра « Мікрофон» VIІ. Домашнє завдання Намалюйте ілюстрації до оповідання, з яким ми сьогодні ознайомились. А щоб допомогти нашим пернатим друзям пережити цю
  • 12. холодну зиму пропоную зробити годівнички. Ми повісимо їх біля нашого вікна і будемо підгодовувати пташок. Ось подивіться, які годівнички можна зробити.