1. Департамент освіти і науки Кіровоградськоїобласноїдержавної адміністрації
Знам`янськаспеціальна загальноосвітня школа-інтернат І-ІІІ ступенів
Гра-мандрівка:«Наша Батьківщина –
рідна Україна»
(для учнів початкових класів)
Підготувала: Москаленко О.Л.,
вихователь, спеціаліст
другої категорії
м.Знам`янка, 2014
2. Гра-мандрівка: « Наша Батьківщина – рідна Україна»
Мета. Розширити і поглибити знання учнів про Україну . Дати поняття про
Батьківщину . Показати багатства України . Ознайомити з народними та
державними символами країни . Викликати в учнів бажання більше дізнатись
про історію та традиції української землі . Розвивати мислення , мовлення
пам'ять , увагу . Виховувати любов до рідної землі .
Обладнання: вишиті рушники, український народний посуд, запис: Гімн
України, презентація ,"Наша Батьківщина – рідна Україна" , ноутбук, проектор.
Хід заняття
І . Організаційний момент
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів
- Діти , сьогодні ми з вами вирушимо у цікаву мандрівку . А хто знає , на чому
можна мандрувати ?
Щоб дізнатися, на чому ми будемо мандрувати, розгадайте загадку .
Дім по вулиці повзе ,
На роботу всіх везе .
Не на курячих ногах ,
А в гумових чобітках . (Автобус )
- Як називаються люди , які їдуть в автобусі ?
- Що повинен мати кожен пасажир ? (Квиток )
- Для того , щоб отримати квиток , потрібно виконати завдання :
1. Порахуйте пасажирів в автобусі
Вирушаємо у путь , нас цікаві речі ждуть !
ІІІ. Повідомлення теми і мети заходу
- Наша подорож називається: « Наша Батьківщина – рідна Україна»
- В якій країні ми живемо ?
- Як називаються люди , які живуть на Україні ?
3. - Прочитайте девіз нашого уроку .
Красивий щедрий рідний край
І мова наша солов’їна.
Люби, шануй, оберігай
Усе, що зветься Україна.
ІV. Робота з вихованцями
1. Зупинка: « Поетична»
(Учні читають вірші про Україну)
На білому світі є різні країни,
Де ріки, ліси і лани.
Та тільки одна на землі Україна,
А ми – її доньки й сини.
Усюди є небо, і зорі скрізь сяють,
і квіти усюди ростуть.
Та тільки одну Батьківщину
Ми маємо – її Україною звуть.
Усі ми родом з України .
Пісенний край наш солов’їний .
Про Україну – рідний край
Ти завжди пам’ятай !
2 . Зупинка « Пізнавальна »
Вихователь:Україна – велика і заможна країна. Де багато великих міст, селищ
та сіл (25 областей).
4. Україна розташована в центрі Європи, її сусіди –Білорусь, Росія, Туреччина,
Молдова,
Румунія, Угорщина, Словакія, Польща.
- Які міста України ви знаєте?
- В якій області проживаєте?
- В якому місті?
- Яке головне місто нашої країни?
Столиця нашої Батьківщини – це місто Києв.
Перегляд фільму про Києв.
4. Гра «Де хто живе?»
Вихователь: Діти, пограємо з вами в гру «Де хто живе?»
У Києві – кияни,
У Донецьку – донеччани,
У Криму – кримчани,
В Одесі – одесити,
У Львові – львів'яни,
У Полтаві – полтавчани,
У Сумах – сумчани.
Вихователь:На території нашої Батьківщини є гори : на заході – Карпати , на
півдні – Кримськігори. А хто з вас був на морі ? Які моря вам відомі ? На півдні
нашої країни є два моря : Чорне море та Азовське море . Азовське море саме
мілке море на Землі . В Україні є густі ліси та колосистіполя.У нашому рідному
краю живуть різноманітні тварини та птахи .
Гра: «Тварини і птахи нашого краю».
( дятел , лисичка , сова , зайчик ).
Майже у всіх народів є улюблені рослини-символи. У нас це верба, калина,
барвінок та ін.
5. (Учениця розповідає про калину легенду).
Було це тоді ,коли на нашу землю напали татари. В одному селі справляли
весілля. Багато вродливих дівчат зібралося. Раптом налетіли чужинці. Красуні-
українки, щоб не потрапити до рук бусурманів,почали тікати на болото. Де й
загинули… А на тому місці згодом виріс калиновий кущ з ягідками,що були
схожі на краплини крові. Отже, калина – символ мужності,героїчної боротьби з
ворогами.
Гра «Закінчи прислів’я»
Без верби і калини … (нема України).
За рідний край …(життя віддай).
Кожному мила …(своя сторона).
Людина без Вітчизни - …( життя віддай).
Найбільша наша цінність – це люди, український народ. Бо держава – це країна
зі своїм народом, мовою. Яка милозвучна, багата,дзвінка наша рідна українська
мова. Це народні казки, чарівні українські пісні, легенди, загадки.
Гра на увагу «Казка плутанка»:
Жили собі дід та баба. Спекла баба колобок і поставила його охолонути. А він
утік і покотився по доріжці. Котиться він, аж чує за деревами голос: «Битий
небитого везе». Хто там такий. Заглянув за дерево, а там сидить зайчик. «Чого
це ти, зайчику, плачеш?» - спитав колобок. «А як же мені не плакати, коли в
моїй хатці страшний звір сидить», - відповів зайчик. «А я його вижену», –
крикнув колобок і покотився. Коли бачить біля річки човник плаває, в човнику
хлопчик сидить. А за кущами Баба-Яга ховається. Злякався колобок та й утік.
Котиться далі. Коли бачить, за столом півник і двоє мишенят: Круть і Верть.
Запросили до себе його на обід. Колобок подякував за гостинність та вирішив
не затримуватися. Він швидко повернувся додому. Дід і баба зраділи і не стали
колобка їсти, а пішли ріпку рвати.
Вихователь:Які казки ви впізнали? (Колобок,Лисичка-сестричка ,Коза-
дереза,Івасик-Телесик,Колосок,Ріпка).
3. Зупинка « Символічна»
6. Вихователь: Діти , кожна держава у світі має свої звичаї і традиції , за якими їх
розпізнають люди . А ще кожна держава має свої державні символи послухайте
вірші, які підготували учні 4 класу і назвіть ці символи.
Герб – державний знак . Як називається герб України ? ( Тризуб )
- Що означає тризуб ? ( Воля ; птах з розпростертими крилами ; мати , батько і
дитина )
Герб
Наш герб – тризуб.
Це воля,слава й сила.
Наш герб – тризуб.
Недоля нас косила,
Та ми зросли, ми є,
Ми завжди будемо,
Добро і пісню
Несемо ми людям.
- Прапор нашої Батьківщини – синьо – жовтий : синє небо над нами та золоте
колосся пшениці на полях .
Прапор – це державний символ,
Він є в кожної держави;
Це для всіх ознака сили,
Це для всіх ознака слави.
Синьо-жовтий прапор маємо:
Синє небо, жовте – жито;
Прапор свій оберігаємо,
Він святиня, знають діти.
Прапор свій здіймаєм гордо,
7. Ми з ним дужі і єдині,
Ми навіки вже – народом,
Українським в Україні
- Коли на змаганнях спортсменкраїни перемагає , його нагороджують під звуки
урочистої пісні його країни . Ця пісня називається – гімн . А чи знаєте ви , як
потрібно вести себе , коли звучить гімн : потрібно струнко встати і мовчки
послухати державну пісню . Сідати можна тільки тоді , коли гімн перестане
звучати . Давайте потренуємось слухати гімн України. (Слухання гімну України)
Слова палкі, мелодія врочиста…
Державний Гімн ми знаємо усі.
Для кожного села, містечка, міста –
Це клич один з мільйонів голосів.
Це наша клятва, заповідь священна,
Хай чують друзі й вороги,
Що Україна вічна, незнищенна,
Від неї ясне світло навкруги.
4. Зупинка « Розважальна»
8. Обереги України
Мамина пісня, батьківська хата,дідусева казка, бабусина вишиванка, рушник,
калина біля вікна, барвінок – все це наші народні символи. Як мовиться в пісні
«Батьківщина починається з рідного порога», а отже, з отчого дому. Чим
гостинна кожна українська хата? Відгадування загадок:
1. Цілющий солодкий продукт, який приносять комахи. (Мед)
2. Продукт, виготовлений з м’яса. (Ковбаса)
3. Український «снікерс». (Сало)
4. Рум’яний, запашний, із золотою скоринкою. (Хліб)
Гордістюкожної оселі був вишитий рушник. Від сивої давнини і до наших днів і
в радості, і в горі рушник був незмінною частиною нашого добробуту. Рушники
висіли скрізь – на вікнах, на образах. Без рушника не обходилася жодна подія у
людському житті. По всій Україні поширений звичай перев’язувати рушниками
сватів у разі згоди дівчини на одруження. А коли син вирушав у далеку дорогу,
мати дарувала йому рушник, як оберіг від лиха і бажала, щоб рушником йому
стелилася дорога в житті.
Розгадати зашифрований вислів про Батьківщину.
V. Підсумок заняття
Ось і підійшов до кінця наш урок. Про що ми говорили?
Наша країна молода. Ось тому ми і повинні допомагатисвоїйкраїнінавчанням
добрим, працеюсумлінною, а значить будувати для себе краще майбутнє.
То ж ростіть добримиі щасливими,справжніми українцями, з гарячимисерцями,
розумнимиголовами, чистимипомислами.
(Музичний кліп про Україну)