2.1.1 Menyatakan maksud zaman air batu
2.1.2 Menyatakan perubahan yang berlaku pada zaman air batu
K 2.1.5 Menyatakan sikap yang perlu diamalkan dalam menjaga alam sekitar
Rancangan Pengajaran Harian RPH Pendidikan KhasNur Kareena
Racangan Pengajaran Harian atau lebih dikenali sebagai RPH merupakan salah satu tugasan subjek KPD 3016 Semester 2014/2015 ISMP Pendidikan Khas UPSI.
RPH ini adalah merupakan 3 RPH yang berturutan di bawah tajuk Kata Nama Bahasa Melayu mengikut sukatan pelajaran Pendidikan Khas
2.1.1 Menyatakan maksud zaman air batu
2.1.2 Menyatakan perubahan yang berlaku pada zaman air batu
K 2.1.5 Menyatakan sikap yang perlu diamalkan dalam menjaga alam sekitar
Rancangan Pengajaran Harian RPH Pendidikan KhasNur Kareena
Racangan Pengajaran Harian atau lebih dikenali sebagai RPH merupakan salah satu tugasan subjek KPD 3016 Semester 2014/2015 ISMP Pendidikan Khas UPSI.
RPH ini adalah merupakan 3 RPH yang berturutan di bawah tajuk Kata Nama Bahasa Melayu mengikut sukatan pelajaran Pendidikan Khas
BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KSSR TAHUN 3 DAHLIA
Mata Pelajaran
: Bahasa Melayu
Tarikh
: 5 September 2013
Tahun
: 3 Dahlia
Bil.Murid
: 38 orang
Masa
: 7.45 pagi – 8.45 pagi
Tema
: Perpaduan
Tajuk
: Suasana Perayaan
Standard Kandungan
: 1.5 Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara
semula dengan tepat dengan menggunakan sebutan
yang jelas dan intonasi yang betul
Standard Pembelajaran
: 1.5.1 Bercerita tentang sesuatu perkara dengan tepat,
sebutan yang jelas dan intonasi yang betul
menggunakan ayat tunggal dan ayat majmuk dengan
betul
Objektif
Pembelajaran
: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini,
murid berupaya:
i)
ii)
Bercerita mengenai situasi dengan betul.
iii)
Kemahiran Bahasa
Menjawab soalan kuiz dengan betul secara lisan.
Menyampaikanperkara yang didengardenganbetul.
: Kemahiran mendengar, kemahiran bertutur, kemahiran
membaca, kemahiran menulis
Sistem Bahasa
i)
Ilmu
ii) Nilai murni
: Kosa KPengisian Kurikulum :
: KajianTempatan, Pendidikan Moral, Muzik
: Hormat - menghormati, prihatin, disiplin.
2. iii) Patriotisme dan Kewarganegaraan: Cinta dan taat akan negara
Kepelbagaian Kaedah dan Teknik:
i)
Kemahiran Berfikir
: Menyelesaikan masalah, menaakul, mengecam
ii) Kecerdasan Pelbagai
:Verbal-linguistik, interpersonal, intrapersonal
kinestatik, visual, muzik
iii) Belajar Cara Belajar
: Memproses maklumat mengenai sambutan
perayaan kaum
iv) Pembelajaran kontekstual
majoriti di Malaysia.
: Menghubung kait dengan sambutan
perayaan masing-masing.
Media
: Komputer riba, pembesar suara, LCD, lembaran
petikan “Sambutan Perayaan Upin dan Ipin”,
soalan bergambar
Isi Pelajaran
Lagu:
- Hari Raya Aidilfitri
- Tahun Baru Cina
Aktiviti Pengajaran
Dan Pembelajaran
Set Induksi (5 minit)
Catatan
BBB:
-komputer riba
1. Murid diperdengarkan dengan 3 buah -pembesar suara
3. - Hari Deepavali
lagu perayaan.
- lagu
2. Murid menyanyi bersama iringan lagu
dan diminta untuk meneka jenis lagu Teknik:
yang
-soaljawab
3. Murid diminta untuk meneka jenis lagu -perbincangan
yang
diperdengarkan
mengikut
perayaan kaum maisng – masing.
TKP:
4. Murid bersoal jawab dengan guru -visual
mengenai
lagu
yang
telah -verbal
diperdengarkan.
-muzik
5. Guru menyatakan tajuk pengajaran -interpersonal
dengan ringkas
BCB:
-kemahiran mendengar
-kemahiran bertutur
Petikan dialog:
Langkah 1 (15 minit)
“Suasana Perayaan Upin dan
Ipin”
BBB:
-petikan
1. Murid – murid mendapat edaran
petikan “Suasana Perayaan Upin dan
(Rujuk Lampiran 1)
Teknik:
Ipin” daripada guru.
-perbincangan
2. Murid-murid diminta membaca petikan
-sumbang saran
secara mentalis.
3. Guru memlilih beberapa orang murid
TKP:
untuk membaca petikan secara
-verbal
mekanis.
-intrapersonal
4. Murid-murid membacakan petikan
Kosa kata cadangan:
-menghulurkan
-dodol
-mengunjungi
-menghidangkan
mengikut kumpulan.
-interpersonal
-kinestetik
5. Murid – murid berbincang dengan guru
tentang isi petikan tersebut.
6. Murid bertanya kepada guru tentang
kosa kata yang tidak difahami.
7. Murid bersoal jawab secara lisan
dengan guru berdasarkan petikan.
BCB:
-k.mendengar
-k.bertutur
-k.membaca
4. 8. Murid dipilih oleh guru berdasarkan
Nilai:
cabutan beracun dan murid yang
-Keberanian
dapat menjawab soalan mendapat
-Hormat-menghormati
ganjaran.
-Prihatin
9. Murid mendengar rumusan nilai murni
yang terdapat dalam aktiviti ini.
Aktiviti:
Langkah 2 (20 minit)
BBB:
“JomReka”
1. Murid menerima lembaran bergambar
(Rujuk LAMPIRAN 2)
Lembaran
bergambar
daripada guru.
2. Murid dikehendaki membaca soalan KB:
secara senyap.
-menaakul
3. Murid mendengar penerangan daripada
Teknik:
guru,
4. Murid diminta membina sebuah cerita -penerangan
yang sesuai berdasarkan gambar.
5. Murid
diminta
menggunakan
-perbincangan
ayat
tunggal atau ayat majmuk yang sesuai.
6. Muri
diminta
berbincang
TKP:
dalam -visual
kumpulan.
-interpersonal
7. Murid dibimbing menggunakan kata -intrapersonal
hubung.
8. Beberapa
-verbal
murid
dipilih
untuk
membacakan cerita yang direka di BCB:
hadapan kelas.
-kemahiran bertutur
9. Murid mendengar rumusan yang dibuat -kemahiran mendengar
oleh guru tentang ayat – ayat yang -kemahiran menulis
telah dibuat.
Nilai:
-Prihatin
-Kerjasama
Aktiviti:
Langkah 3 (15 minit)
“Siapa Peka”
BBB:
-kad tugasan
1. Murid diminta untuk menghantar wakil
(Rujuk Lampiran 3)
dari setiap kumpulan untuk mencabut TKP:
5. kad tugasan.
-interpersonal
2. Wakil murid membaca dengan teliti kad -intrapersonal
tugasan tersebut dan membisikkan ayat -verbal
yang dipilih kepada ahli kumpulan -kinestatik
mengikut urutan.
3. Ahli kumpulan yang terakhir diminta ke KB:
hadapan
kelas
untuk
menuturkan -mengecam
semula apa yang didengarnya.
4. Kumpulan yang berjaya menuturkan BCB:
semula ayat yang dipilih dengan tepat -k.mendengar
atau hampi tepat akan dikira sebagai -k.bertutur
pemenang.
5. Aktiviti diulangi untuk ayat yang kedua.
6. Murid mendengar rumusan daripada
guru.
Rumusan isi pelajaran.
Penutup (5 minit)
BBB:
-komputerriba
Kognitif:
1. Murid bersoal jawab dengan guru
-Aktiviti memupuk
tentang sambutan perayaan pelbagai
keharmonian
-pembesarsuara
kaum.
-Cara menghormati perayaan
kaum lain
2. Murid dikehendaki memberikan contoh
aktiviti yang mengeratkan hubungan
-LCD
TKP:
-muzik
antara kaum,
Sosial:
3. Murid diminta untuk menyatakan nilai
-Menyebut “Selamat hari
– nilai murni yang diperoleh dalam
raya” beramai-ramai.”
KB:
sesi pengajaran dan pembelajaran
4. Murid bersama guru sama – sama
menyanyikan lagu Hari Raya.
-merumus
Nilaimurni:
-perihatin
-bekerjasama
-tanggungjawab
-hormat-menghormati