Rangkaian mengajar harian ini membahas cara pernafasan manusia dengan objektif melabelkan organ pernafasan dan menjelaskan laluan udara. Guru menggunakan video dan lembaran kerja untuk mengajarkan materi sementara murid dibagi ke kelompok untuk berdiskusi. Murid kemudian menjawab soalan kuiz dan diminta mempersiapkan tugasan.
1. RANCANGAN MENGAJAR HARIAN
Mata Pelajaran : Sains Tarikh : 31-03-12
Tingkatan/Kelas : 4D Bil. Pelajar : 58 orang
Tempat : BlockG E1 Masa : 11:00p.m-12:00p.m
TAJUK : Manusia Bernafas
OBJEKTIF :
Pada akhir pembelajaran dan pengajaran murid-murid dapat:
1) Menyatakan bahawa manusia menggunakan peparu untuk bernafas dengan betul.
2) Melabelkan organ-organ sistem pernafasan dengan betul.
3) Menyatakan laluan udara semasa menarik nafas dan menghembus nafas dengan betul.
4) Menjawab soalan kuiz dengan betul.
5) Menjawab soalan lembaran kerja dengan betul.
PENGETAHUAN SEDIA ADA MURID
Murid-murid tahu bahawa manusia boleh menarik dan menghembus nafas.
ALAT/BAHAN BANTU MENGAJAR (ABBM)
Carta ”Cara Pernafasan Manusia”, lembaran kerja, power point, video, komputer riba, dan belon.
PENGURUSAN KELAS/LANGKAH KESELAMATAN
1. Keadaan kerusi meja yang teratur dan sistematik.
1
2. 2. Memastikan suis elektrik berfungsi dengan baik.
PENERAPAN NILAI-NILAI MURNI
1. Bekerjasama.
2. Hormat-menghormati.
3. Menjaga kesihatan diri.
4. Berterima kasih.
SESI PENGAJARAN
Aktiviti Pengajaran dan
Isi Pelajaran Hasil Pembelajaran Catatan
Masa Pembelajaran
5 minit Pengenalan/Pra Pengajaran : -Murid-murid dapat membalas 1. Guru memberi salam Nilai murni:
salam dan menyiapkan diri kepada murid dan Menghormati Guru.
-Apa khabar, murid?
supaya fokus untuk murid-murid membalas
-Duduk di tempat masing-masing
pembelajaran berikutnya. salam.
dan bersedia untuk belajar.
2. Guru menyuruh murid-
murid supaya duduk di
tempat masing-masing
dan mengemaskan
meja mereka untuk
persiapan memulakan
pembelajaran.
5 minit Set Induksi: -Murid dapat menghembus 1. Guru meminta seorang ABBM:
- Sila menghembus udara ke udara ke dalam udara. murid menampilkan ke 1. Belon
2
3. dalam udara dan keluarkan depan dan memberi 2. Komputer riba
udara yang ditiup ke dalam. -Murid-murid dapat murid tersebut sebiji
- Sila perhatikan perubahan menyatakan bahawa manusia belon.
belon. menggunakan peparu untuk 2. Guru mengarahkan
- Apakah organ yang serupa belon bernafas dengan betul. murid tersebut
yang akan berubah saiz apabila . menghembus udara ke
udara masuk ke dalam?
dalam belon dan
- Marilah kita belajar tajuk selepas itu angin yang
pembelajaran hari ini iaitu cara ditiup ke dalam
pernafasan manusia.
dikeluarkan semula.
3. Guru meminta murid-
murid lain
memerhatikan
perubahan saiz belon.
4. Guru meminta murid-
murid menyatakan
organ yang serupa
belon yang akan
berubah saiz.
5. Guru menyatakan
tajuk pembelajaran
hari ini.
3
4. Masa Penyampaian isi : -Murid dapat menjawab 1. Guru memperkenalkan ABBM:
10 minit soalan dengan tepat. sistem pernafasan 1. Komputer riba
Video merujuk kepada lampiran 1
manusia. 2. Video
“proses pernafasan”.
2. Guru menayangkan 3. Carta
video proses pernafasan
Carta “laluan udara semasa
manusia. Video merujuk kepada
menarik nafas dan menghembus
3. Murid-murid lampiran 1 “proses
nafas”.
memerhatikan apa pernafasan”.
yang dipamerkan dan Carta “laluan udara
isi pembelajaran yang semasa menarik nafas dan
disampaikan oleh guru. menghembus nafas”.
Masa Penyampaian isi : 1. Guru membahagikan ABBM:
20 minit murid-murid kepada 1. Lembaran kerja
empat kumpulan. merujuk kepada
-Merujuk kepada lampiran 2 2. Guru menjelaskan lampiran 2 “organ
“organ pernafasan dan laluan langkah-langkah pernafasan dan laluan
udara manusia”. aktiviti. udara manusia”.
4. Guru mengedarkan
-Kelas, bolehkah kamu semua lembaran kerja kepada
membuat kesimpulan?
setiap kumpulan.
4
5. Setiap kumpulan
diminta berbincang
tentang cara
pernafasan manusia
dan melabelkan organ-
organ pernafasan.
5. Guru membimbing Nilai murni:
- Murid-murid dapat murid-murid Bekerjasama.
menyatakan nilai murni menyatakan nilai
bekerjasama dengan tepatnya. murni (bekerjasama)
yang telah diamalkan
dalam kalangan murid
semasa aktiviti
kumpulan dijalankan.
6. Guru mengarah murid-
murid menjalankan
tugasan masing-masing.
-Murid-murid dapat 7. Guru meminta setiap
melabelkan organ sistem kumpulan untuk
pernafasan manusia dengan membentangkan hasil
betul. kerja kumpulan.
8. Guru dan murid-murid
5
6. -Murid-murid dapat berbincang tentang
menyatakan laluan udara hasil kerja kumpulan
semasa menarik nafas dan mereka.
menghembus nafas dengan 9. Guru meminta murid
betul. untuk membuat
kesimpulan
-Murid-murid dapat berdasarkan aktiviti
menyatakan kesimpulan yang telah dijalankan.
dengan tepat.
10 minit -Soalan merujuk kepada power -Murid-murid dapat 1. Guru mempamerkan ABBM:
point “ soal jawab”. melabelkan organ sistem power point dan 1.Komputer riba
pernafasan manusia dengan mengadakan sesi soal 2.power point
betul. jawab sebagai latihan
pengukuhan. Slide power point merujuk
-Murid-murid dapat 2. Murid-murid lampiran 3“ soal jawab”).
menyatakan laluan udara menjawab soalan yang
semasa menarik nafas dan dikemukakan oleh
menghembus nafas dengan guru.
betul.
10 minit Penutup: Penutup:
6
7. -Apakah yang telah anda belajar -Murid-murid menjawab 1. Guru meminta murid-
pada hari ini? soalan dengan betul. murid menyatakan isi
kandungan tajuk
-Sekarang cikgu minta kamu -Murid-murid dapat pembelajaran hari ini.
semua balik rumah menyiapkan menyatakan kesimpulan 2. Guru membimbing Nilai murni:
buku kerja muka surat dari 30-32 dengan tepat. murid-murid supaya Berterima kasih
dan hantar pada hari esok. sentiasa berterima Menjaga kesihatan diri
kasih kepada Tuhan
-Selain itu, cikgu juga pesan kamu dan menjaga kesihatan
semua membuat ulangkaji dan badan sendiri.
membuat persediaan untuk topik 3. Guru mengarah murid- Buku kerja(muka surat 30-
yang akan disampaikan pada -Murid-murid dapat murid supaya 32).
pembelajaran yang akan datang. menyatakan nilai murni menyiapkan tugasan
berterima kasih dan menjaga masing-masing dan
kesihatan diri dengan hantar pada hari
tepatnya. keesokkan.
4. Guru menyuruh murid-
murid membuat ulang
kaji dan membuat
persediaan topik pada
pengajaran yang akan
datang.
7
8. TUGASAN
1. Membekalkan tugasan dalam buku kerja dari muka surat 30 ke 32.
2. Meminta murid-murid menghantar buku kerja pada tarikh 31 Mac 2012 pada jam 7.30 pagi.
3. Meminta murid-murid membuat persediaan pada tajuk yang akan datang.
8
9. TUGASAN
1. Membekalkan tugasan dalam buku kerja dari muka surat 30 ke 32.
2. Meminta murid-murid menghantar buku kerja pada tarikh 31 Mac 2012 pada jam 7.30 pagi.
3. Meminta murid-murid membuat persediaan pada tajuk yang akan datang.
8