Мета:
Вчити дітей виготовляти об’ємні іграшки-овочі на каркасній основі з паперу та фольги. Закріпити засвоєння основних прийомів виготовлення деталей з тіста.
Формувати навички скульптурного ліплення.
Розвивати творчу уяву, фантазію, художнє мислення .
Виховувати любов до українського народу, його традицій і культури.
2. Тема. Об’ємна іграшка. Виготовлення героїв народної пісні
“Ходить гарбуз по городу” з солоного тіста.
Мета:
Вчити дітей виготовляти об’ємні іграшки-овочі на каркасній основі з
паперу та фольги. Закріпити засвоєння основних прийомів виготовлення
деталей з тіста.
Формувати навички скульптурного ліплення.
Розвивати творчу уяву, фантазію, художнє мислення.
Виховувати любов до українського народу, його традицій і культури.
Обладнання та матеріали: готове солоне тісто, дощечка для роботи з
пластиліном, каркаси на кожний з овочів з паперу, фольги та дротика, склянка з
водою, пензлик, стека, зубочистка.
Наочність: велика ілюстрація до пісні “Ходить гарбуз по городу” з окремих
картинок на кожний овоч.
Хід заняття
I. Організаційна частина.
Привітання.
- Діти, доброго дня! Сьогодні у нас гості.Станьте рівненько, привітайтесь.
Сідайте.
1. Актуалізація опорних знань.
- Зараз я пропоную вам відгадати кілька загадок.
Він над овочами пан,
Вбрався в золотий жупан,
Має зерняток без ліку,
Круглобокий та великий,
В землю мало не загруз.
Ну а звуть його... .
(Гарбуз).
Діти відповідають. Керівник вивішує картинку-відгадку на дошку до кожної
загадки.
2
4. Соковитий та довгенький
І стрункий, немов солдат,
Ще пружний та зелененький,
Він годиться на салат.
(Огірок).
Мене добре знає всяк,
Страві колір дам і смак,
Борщ без мене – ну, ніяк!
Називаюсь я ... .
(Буряк).
4
5. Некрасива, шишкувата,
Та як звариться вона,
Скажуть весело малята
- Ну й розсипчата, смачна!
(Картопля)
У човні вряд однакові сидять.
(Квасоля, біб)
5
6. Сидить дівчина в коморі,
А коса її на дворі.
(Морква)
- Подивіться, будь ласка , на дошку, розгляньте малюнок і подумайте, що він
вам нагадує.
6
7. (Відповіді дітей).
- Правильно, у нас вийшла ілюстрація до відомої української пісні “Ходить гарбуз
по городу”. Давайте пригадаємо її слова.
Відповіді дітей :
Ходить Гарбуз по городу, питається свого роду
- Ой чи живі чи здорові всі родичі гарбузові!
Обізвалась жовта Диня Гарбузова господиня
- Іще живі та здорові всі родичі гарбузові!
Обізвались Огірочки Гарбузові сини й дочки
- Іще живі та здорові всі родичі гарбузові!
Обізвалася Морквиця Гарбузовая сестриця
- Іще живі та здорові всі родичі гарбузові!
Обізвались Буряки Гарбузові свояки
- Іще живі та здорові всі родичі гарбузові!
Обізвалась Бараболя а за нею і Квасоля
- Іще живі та здорові всі родичі гарбузові!
Обізвався старий Біб я іздержав увесь рід
- Іще живі та здорові всі родичі Гарбузові!
- Ой Гарбузе, ти перистий, із чим будем тебе їсти?
- Миску пшона, кусок сала, от до мене вся приправа!
- Пісеньку ми пам’ятаємо, але не всі знаємо, чому саме гарбуз став
головним героєм цього народного твору.
Виявляється, в харчуванні українців гарбуз займав чи не найголовніше
місце. Люди в давнину, можливо, й не знали, що в гарбузі є великий набір
вітамінів, чимало мінеральних речовин, багато сахарози. Але українці давно
помітили, що вживання гарбузових страв позитивно діє на організм людини,
особливо, якщо його вживати в сирому вигляді.
Гарбузовий напій заспокоює нервову систему, гарбузове насіння допомагає
позбутися глистів, гарбузова м’якоть позбавляє нудоти.
Ще один цікавий факт. Українські господині використовували гарбуз як
тару для засолювання огірків. Солили їх за звичайним рецептом, а смак огірків
був неперевершеним.
7
8. 2. Повідомлення теми заняття.
- Отже, ми сьогодні ліпитимемо героїв пісні “Ходить гарбуз по городу”.
Зробимо об’ємну іграшку з солоного тіста.
3. Мотивація заняття.
- Раніше ми з вами виготовляли вироби рельєфні, але плоскі. А тепер
спробуємо виліпити об’ємну іграшку на каркасній основі з паперу, фольги та
дротика ( керівник показує каркаси для овочів).
8
9. Каркас робиться так: із сильно зім’ятих аркушів паперу формуємо овал,
попередньо вставивши два дротика так, щоб вони опинилися ближче до країв
овала. Зім’ятих аркушів має бути кілька, залежно від того, якої величини хочемо
основу. Моделюємо потрібну форму каркасу, приминаючи і стискаючи паперову
масу. Зверху обгортаємо фольгою, теж приминаючи її. Кінчики дротиків
заокруглюємо.
Об’ємна іграшка виглядає дуже реалістично. Ми з вами зможемо
змоделювати український город, повернемо шматок літа в цей похмурий день.
Адже літо не тільки тепле, воно ще й смачне. Крім того, такий виріб може стати
самобутньою прикрасою на вашому столі чи поличці, або оригінальним
подарунком. А ще ми матимемо можливість порівняти, які вироби ліпити легше,
які – цікавіше.
Кожен з вас ліпитиме свій овоч. (Керівник роздає дітям каркаси та
кожному по шматку тіста).
А зараз перед тим, як працюватимемо, трішки розімнемось.
Ми по лісу йшли-гуляли, (марш на місці)
Квіти і гриби збирали, (нахили в перед)
Раптом щось зашаруділо-
Ми тихесенько присіли (присідання)
А тоді швиденько встали (діти встають)
Вліво – вправо зазирали (руки на поясі, наклони всторони)
Сонце в небі привітали (руки вгору)
Лісом далі мандрували (марш на місці).
А тепер розігріємо руки, підготуємо до роботи пальчики.
До роботи готувалась дітвора
Засукала аж по лікоть рукава (погладжування)
Діти руки потирали (розтирання долоней)
Їх гарненько розминали (стискання і розтискання пальців)
9
10. Пальці у замочок склали (замок навхрест)
І долоньки вивертали.
Потім пальчики з’єднали (руки в замок перед собою)
І по черзі роз’єднали.
І чемненько попрохали:
“Наші милі рученята,
Час прийшов попрацювати”.
II. Основна частина.
1. Пояснення виконання роботи. Самостійна робота дітей.
Індивідуальний інструктаж.
- Для того, щоб зробити об’ємну іграшку, перш за все, потрібно обліпити
каркас тістом. Тому відщипуємо шматок тіста, розминаємо. Пам’ятаємо, що тісто
треба завжди розминати перед роботою, щоб не було тріщин, зморщок, і щоб
воно набуло більшої пластичності. Розкачуємо кульку між долонями, потім
розплескуємо, утворюючи “млинчик”. Накладаємо на каркас, злегка притискаємо
руками, повторюючи контури основи. Якщо каркас обліплений не повністю,
робимо ще один “млинчик” і повторюємо операцію, накладаючи його край на
край попереднього “млинчика” і так далі. Місця з’єднання змащуємо водою за
допомогою пензлика. Пам’ятаємо, що вода слугує клеєм. У буряків і моркви
формуємо знизу гострі хвостики. Стараємось ліпити так, щоб вийшло схоже на
овочі на картинках. Щоб зробити ніжки, скачуємо з тіста дві кульки, викладаємо
на дощечку на ширину ніг овоча-іграшки і зверху втискаємо в них дротики-ніжки
і формуємо ступню. Руки-дротики залишаємо, як є. Каркаси для бобу та квасолі,
обліплюємо тістом так само, як інші овочі, оминаючи дерев’яні вісі. Стекою
робимо характерні для моркви виїмки, а для картоплі “вічка” робимо
зубочисткою. Приклеюємо ніс-кульку. Клеїмо очі-млинчики. Робимо повіки. Для
цього формуємо з відповідного шматочка тіста кружечок, розрізаємо його стекою
навпіл і отримуємо дві повіки, так само виготовляються нижні повіки для гарбуза.
Клеїмо їх на очі. Ліпимо рот і приклеюємо. Можна рот не ліпити, а потім
намалювати.
10
11. III. Підсумок.
Діти ставлять роботи на стіл.
- Молодці. Всі чудово попрацювали. Овочі вийшли прекрасні. Подивіться, які
вони гарні, як справжні.
- Чи сподобалось вам ліпити об’ємну іграшку?
- Які вироби виготовляти легше?
- А що робити цікавіше: плоскі чи об’ємні іграшки?
(Діти розглядають роботи один одного, коментують, дають оцінку).
11
12. - Отже, ми виготовили об’ємну іграшку на каркасній основі.
-На сьогодні ми роботу закінчили. Наступного разу ми їх розмалюємо,
задекоруємо, додамо необхідні елементи.
- Вдома, будь ласка, подумайте, як прикрасити овочі. Можливо можна щось
зробити інакше, ніж на малюнках. На наступне заняття принести фарби з
пензликом, зелені нитки для волосся огіркам, мішковину, стрічки тощо.
- Прибираємо робочі місця. (Діти прибирають)
-Заняття закінчено.
- Допобачення!
12