Бібліотека – розвиток дитячої творчості та дозвілля для дітейpptx
Less19
1. Урок №____ 9А клас 1 група ________________
2 група ________________
9Б клас 1 група ________________
2 група ________________
Тема: Комп’ютерна модель та її переваги. Поняття комп’ютерного
експерименту. Інструктаж з БЖД
Мета:
навчальна: сформуватизнання про комп’ютерну модель, види
комп’ютернихмоделейта комп’ютернийексперимент;
розвивальна: розвивати вміння класифікуватита аналізувати,
розвивати пізнавальну самостійність та потребу в самоосвіті; розвивати
інформаційну культуру;
виховна: виховати інтерес до вивчення інформатики та потяг до
науки, виховати розуміння ролі інформатики в житті людини; виховуватиповагу
до чужої інтелектуальноїпраці;
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: презентація, комп’ютери.
Схематичний плануроку
I. Організаційна частина.
II. Актуалізація опорних знань.
III. Повідомлення теми та мети та мотивація навчальної діяльностіучнів.
IV. Сприймання й усвідомлення учняминового матеріалу.
V. Робота за комп’ютером.
VI. Підведення підсумків.
VII. Домашнє завдання.
VIII. Оцінювання учнів.
Хід уроку
I. Організаційна частина.
Вітання. Перевірка відсутніх.
2. II. Актуалізація опорних знань.
У своїй діяльності людство постійно створює моделіоточуючого світу.
Моделі дозволяють представитиу наочній формі об'єкти й процеси, які
неможливо відтворити в реальному житті через якісь особливості, наприклад їх
небезпечність, велику вартість або надто швидку або навпакинадто повільну
швидкість протікання.
Наприклад: модель планетиЗемля – глобус, пластиковімоделімолекул,
плакатита муляжіз тіла людини.
Створення моделейє основою створення різноманітних пристроїв та
механізмів. Оскількикожнийоб’єкт оточуючого світу має велику кількість різних
властивостей, для побудовимоделівиокремлюються найбільш істотні для
проведення певного дослідження.
У процесі проектування будинків або літальних апаратів часто
виготовляються макети, для дослідження їх поведінки за певних умов.
Пригадаймо:
Що таке модель?
Що таке моделювання?
Яка модель називається матеріальною?
А яка інформаційною?
Виконаємо інтерактивну вправу «Об’єктита моделі» на закрівлення.
Інтерактивну вправуможна переглянути за посиланням:
https://learningapps.org/watch?v=pwjffzy1v17
III. Повідомлення теми та мети та мотивація навчальної діяльності
учнів.
Сьогодніми розпочинаємо нову тему «Комп’ютернемоделювання». На
цьому уроці ви дізнаєтесь про те:
Що називають комп’ютерною моделлю;
Що таке комп’ютернемоделювання;
3. Які є види комп’ютерних моделей;
Що таке комп’ютерний експеримент.
IV. Сприймання й усвідомлення учняминового матеріалу.
Поняття комп’ютерної моделі
Комп’ютернамодель – це інформаційна модель, що створюється і
досліджується з використанням комп’ютернихпрограм.
Наприклад: за допомогоюкомп’ютерноїпрограмивиможете обчислити
скількигрошейви витратите на готель у відпустці, залежно від обраного
номера та додатковихпослуг.
Комп’ютерна модель допомагаєспостерігатий досліджуватиявища й
процеси у динаміці їх розгортання, здійснюватибагаторазові випробування
моделі, одержуватирізноманітні кількісні показникив числовому або
графічному поданні, зокрема такі, які вимагають виконання складних,
численних або трудомісткихрозрахунків.
Наприклад: розробка комп'ютерноїмоделінового корабля типу San
Antonio.
Комп'ютерне моделювання – це створення комп'ютерноїмоделіоб'єкта.
Сутність комп’ютерного моделювання полягаєу відшуканнікількіснихі
якісних результатів із залученням наявної моделі.
Наприклад: пошук та дослідження статистичнихданих учнів 9-Х класу.
Моделюватий вивчати за допомогою комп’ютера можна йтакі явища, які
не відбувалися, або невідомо, чи відбудуться коли-небудь у реальному житті.
4. Наприклад: «Модель ударного формування Місяця» —це гіпотеза про те,
що Місяць виник в результаті зіткнення молодої Землі та об'єкта, за розмірами
подібного до Марса.
Цей гіпотетичний об'єкт іноді називають Тейя.
Види комп’ютерних моделей
Математична(розрахункова) модель — це опис досліджуваного
процесу або явища за допомогою математичноїмови.
Наприклад: формула питомоїтеплоємності
речовини:
де 𝑸 – кількість теплоти, 𝒎 – маса речовини, 𝜟𝒕 – зміна температури.
Питома теплоємність — кількість теплоти, яку необхідно надати
одиниці маси, щоб нагріти її на 1°C, або ж кількість теплоти, що виділяється при
охолодженніодиниці маси речовини.
Математична модель має важливе значення для таких наук, як:
економіка, екологія, соціологія, фізика, хімія, механіка, інформатика, біологія та
ін.
Математичні моделіподіляються на:
геометричні (вивчаються в курсігеметрії);
алгебрагічні (рівності зі змінними, рівняння);
словесні (реальні ситуації, які описуються словамиу письмовій або
друкованійформі).
Комп'ютерні
моделі
Математичні
(розрахункові)
Імітаційні Графічні
C=
𝑸
𝒎 𝜟𝒕
5. Графічна модель– зображення модельованоїсистеми за допомогою
наочних геометричних засобів.
Наприклад 3D-малюнок автомобіля.
Слайд№13
До графічнихмоделей відносять досить різноманітні об’єкти: блок-схеми,
моделітеорії графів, графіки, креслення, плани, карти, діаграмитощо.
Імітаційнамодель – модель яка описує динамічніпроцеси в реальних
системах і може бути використаний в цілях проектування, аналізу і оцінки
функціонування об'єкта.
Наприклад: навчальнийавтосимулятор 3D Инструктор.
З розвитком застосувань комп’ютерноїграфікиі її застосування для
комп’ютерноїанімації, симуляціїта ігор графічні моделіза масштабом
Блок-схеми
Карти
Креслення
Плани
ГрафікиДіаграми
Моделі теорії
графів
Графічні
моделі
6. застосування вийшли на перші позиції і наразі поступово створюють
віртуальнийсвіт.
Наприклад: Google Earth, The Sims4, Need for Speed: Underground.
Комп’ютерний експеримент
Комп’ютерний експеримент —це дослідження математичної моделіна
ЕОМ, при якому за наявних параметрів моделіобчислюють інші та на їх
основі роблять необхідні висновки.
Комп’ютернийексперимент є альтернативою реальному експерименту.
Але цей вид дослідження можна лише умовно віднести до експерименту,
бо він відображає не власне природні явища чи процеси, а лише
є чисельною реалізацією створеної математичної моделі. Результати
проведеного експерименту характеризують властивості моделі, а не прототипу.
При розбіжності результатів комп'ютерного експерименту
і природничого експерименту з прототипом говорять про неадекватність
(некоректність) математичної моделі.
Етапи проведення комп’ютерного експерименту:
розробка плану дослідження;
проведення комп’ютерного експерименту на базі створеної моделі;
аналіз отриманих результатів.
Сутність випробування комп’ютерноїмоделіполягаєу багаторазових
запускахпрограмидля опрацювання визначених наборів вхідних даних.
V. Робота за комп’ютером.
При виконанні роботи пам'ятайте про правила безпечної праці
при роботі за комп'ютером!
Завдання. Створіть конвертер валют в Microsoft Excel
Зробіть конвертацію гривні в інші валюти, такі як: долари, євро та фунти.
7. В комірки E4:E6 введіть актуальнікурсивалют.
В комірку H4 введіть формулу переведення гривні в долари. Комірки
H5:H6 заповніть шляхом копіювання формулиз комірки H4. Використайте
жорстке посилання на комірку H3.
Виконайте відповіднеформатування комірок таблиці.
Продемонструйтевиконане завдання вчителю.
Домашняпроектна робота
Створіть калькулятор для клієнтів готелю"Paradise"
Умова:
Обравшиготель "Paradise" для вашого відпочинку виможете підрахувати
ваші витрати на перебування в ньому за допомогою калькулятора.
В готелі є три типи кімнат:
економ – 100 грн/день;
напівлюкс – 200 грн/день;
люкс – 300 грн/день.
Клієнт може обрати умовинадання послуг харчування:
1 раз на день – 30 грн/день;
2 рази на день – 55 грн/день;
3 рази на день – 80 грн/день.
8. Більш того, можна навіть обрати вид з вікна:
вид на місто – 10 грн/день,
вид на море – 15 грн/день.
Комірки B2, B3 вводяться користувачем за бажанням.
Для обчислення комірок E5,E7,E9 використовуйтефункцію «Если»:
=ЕСЛИ(логічний_вираз; [значення_якщо_істина]; [значення_якщо_хиба]).
Відформатуйтекомірки відповідним чином.
VI. Підведення підсумків.
Що називається комп’ютерною моделлю?
В чому полягаєсуть комп’ютерного моделювання?
На які види поділяються комп’ютернімоделі?
Що називають комп’ютерним експериментом?
VII. Домашнє завдання.
Опрацюватиконспект; підручник п. 12.1-12.2 ст. 92- 95
; домашнійпроект.
VIII. Оцінювання учнів.