SlideShare a Scribd company logo
1 of 8
БИЗНЕСИЙН АНГЛИ ХЭЛ I

Индекс: EN107
Мэргэжил: Бизнес, эдийн засгийн анги
Улирал: III
Судлах кредит: 2
Зорилго: Дэлхий нийтийн боловсролын гол чиг хандлага, даяарчлалын эрин
зуунд англи хэлний хэрэгцээ шаардлага нэн чухал болсон өнөө үед англи
хэлийг мэргэжлийн түвшинд эзэмшүүлэх, цэгцтэй мэдлэг олгоход уг хичээлийн
зорилго оршино.
6. Зорилт:
Бизнесийн болон албан ѐсны захидал бичих болон түүнтэй холбоотой үг
хэллэгийг цээжлэх
Бизнесийн харилцааны үг хэллэг, хэлц хэллэг зэргийг өдөр тутмын ярианд
ашигладаг болгох
Ярианы ур чадварыг хөгжүүлэх явцад сонсох, унших, бичих чадварыг зэрэг
хөгжүүлэх
7. Мэдлэг, чадвар, дадал:.Оюутнуудыг санаа бодлоо чөлөөтэй илэрхийлэх,
уншсан, сонссон зүйлдээ тулгуурлан тухайн сэдвийн хүрээнд эрэмбэ
дараалал, логик бүтцийг хадгалан ярих чадвартай болгохын тулд заах аргын
болон практик арга барилуудыг өргөнөөр ашиглаж сургана. Бизнесийн англи
хэл II хичээл нь англи хэлийг гүнзгийрүүлэн судалж буй оюутнуудад тухайн улс
орны талаарх газар зүй, улс төр, эдийн засаг, соѐлын талаарх мэдлэг
эзэмшүүлж англи хэл дээр бичих, унших, орчуулах чадвар олгон чөлөөтэй
ярих дадал суулгана.
Сонсох чадвар: Бизнес, эдийн засгийн холбогдолтой хаилцан яриа, текстийн
гол болон тодорхой утга санаа мэдээллийг сонсч ойлгох
Унших чадвар: Мэргэжлийн үг хэллэгийг ердийн утгаас нь салгаж үндсэн
агуулга, мэдээллийг ойлгож орчуулах
Бичих чадвар: Мэргэжлийн түвшинд албан ба бус захидал, мэдээ мэдээлэл,
зурвас, тэмдэглэл хөтлөх, essay зэргийг найруулан бичих
Ярих чадвар: Өдөр тутмын худалдах болон худалдан авалт хийх, ажлын
ярилцлаганд ороход тавигдах асуулт хариулт, банк санхүү, хүний нөөц зэрэг
сэдвүүдийн хүрээнд харилцан ярилцах
8. Агуулгын стандарт: Бизнесийн англи хэл I хичээлээр бизнесийн болон албан
ѐсны хурал цуглаан зохион байгуулах, төлөвлөх, ажилд орох, захидал,
өргөдөл бичих, гомдол санал гаргах, хүлээн авах, урилга, тодорхойлолт,
мэдээлэл илгээх, хүлээн авах зэргээс эхлэн ажил, амьдрал, ахуйн
1.
2.
3.
4.
5.
холбогдолтой шинэ үг хэллэг сурч, англиар зөв сонсож, ярьж, бичиж сурах нь
тухайн хичээлийн гол агуулга болно.
Агуулгын сэдвүүд:
1. Face to face / Nice to meet you
2. Calculation / Numerals
3. Buying and Selling / Shopping for the day
4. Borrowing money / Spending money
5. Applying for a job / Job hunting
6. Hire and Fire / Pay, Salary
7. Working hours / Bank service
8. Meeting / Business communication
9. Business Letter / Hotel Reservation
10. Business Letter / Airport announcement
11. Distribution of manufactured goods / Travel arrangement
12. Visible and invisible goods / Immigrations and customs
9. Арга зүйн стандарт: 2 кредит / 64 цаг дадлага
Дээрх агуулга нь дадлагын хичээлийн хэлбэрээр хэрэгжинэ.
Дадлагын хичээлээр мэдлэгээ гүнзгийрүүлэн батжуулах, шинэ үг хэллэг сурах,
мэргэжлийн үг хэллэгээ ашиглан өгүүлбэр, харилцан яриа зохиож харилцан
ярилцах, бичих, орчуулах, тайлбарлах мэдлэг чадвар эзэмшинэ. Сургалтыг орчин
үеийн техник хэрэгсэл магнитофон аудио кассет ашиглан багшийн удирдлагын
дор зохион байгуулна.
10. Үнэлгээний стандарт: А. Үнэлгээний шалгуур үзүүлэлтүүд
Оюутнуудын мэдлэг чадварын үнэлэхэд “Бизнесийн англи хэл 1” хичээлийн
агуулгын хүрээ ба агуулгын стандартад заасан үндсэн мэдлэг, чадвар, дадлыг хэр
зэрэг эзэмшсэнийг тодорхойлох дараах нийтлэг шалгуур үзүүлэлтийг хэмжүүр
болгоно.
Мэдлэг чадварыг үнэлэхэд: Хичээлийн үндсэн бүтэц, судлах зүйл, нэр томъѐо,
ухагдахуун зэргийг хэр зэрэг эзэмшсэн, бичгийн ажил болон бусад үнэлгээний
стандартын аргуудыг /ангийн ажил, тест, аман болон бичгийн асуулгын г.м/
ашиглан шалгана. Үүнд:
Ирц 10 оноо
Явцын тест 30 оноо
Сурах бичгийн хүрээнд сонсгох, бичүүлэх, орчуулах, сорилго хэлбэрээр явцын
тест авах.
Бие даалт/ангийн ажил/реферат 30 оноо
Тодорхой өгөгдсөн сэдвээр болон чөлөөт сэдвээр бие даах ажил хийж хамгаалах
Улирлын эцсийн шалгалт 30 оноо
Б. Үнэлэлт дүгнэлт: Эдгээр шалгуур үзүүлэлтүүдийг үндэслэж оюутны мэдлэг,
чадвар, дадалд доорх үнэлгээг өгнө. Үүнд:
Тухайн хичээлийн агуулгын дагуу үндсэн мэдлэг, чадварыг бүрэн дүүрэн
эзэмшсэн эсэхийг тестээр болон амаар шалгаж үнэлэх
Багш – оюутан, оюутан – оюутан санал бодлоо хоорондоо чөлөөтэй солилцох
бүтээлч оролцоог үнэлэх
Хичээлийн явцад тохиолдох бэрхшээл, аливаа асуудлыг багш оюутан хамтран
буюу бие даан шийдэх чадварыг үнэлэх
11.
Орчны стандарт: А. Багшид тавигдах шаардлага:
Тухайн зааж буй хичээлээр онол, практикийн өргөн мэдлэгтэй байх
Сурган хүмүүжүүлэх ухаан, боловсрол судлал, сэтгэл судлал, англи хэлний
яриа бичгийн өргөн мэдлэгтэй байх
Оюутнуудын мэдлэг бүтээх үйл явцад нь удирдан зөв чиглүүлж заавар
зөвлөгөө өгөх чадвартай байх
Сургалт хүмүүжлийн арга хэлбэрт тавигдах дидактик, сэтгэлзүйн болон
ерөнхий шаардлагуудыг хангадаг байх
Сургалтын уламжлалт, шинэ бүтээлч, идэвхжүүлэх аргуудыг чадварлагаар
хослуулан хичээлийг оюутнуудын сэтгэхүйн онцлог, сонирхол, хэрэгцээ
шаардлагад нийцүүлэн сургалтыг зохион байгуулах арга барилыг эзэмшсэн байх
Монгол улсын боловсролын зорилгыг хэрэгжүүлэгч байхын зэрэгцээ сурган
хүмүүжүүлэх зарчимыг мөрддөг байх
Хичээлийн холбогдолтой ном, сурах бичиг болон бусад материалын
цуглуулгатай байх
Бие даан мэргэжилээ дээшлүүлэх арга барил эзэмшсэн байх
Хичээлийг асуудал дэвшүүлэн шийдвэрлэх аргаар заах чадвартай байх
Хичээл хоорондын болон хичээлийн сэдэв хоорондын уялдаа холбоог
хангадаг байх
Сургалтын орчин үеийн техник, технологийг эзэмшиж ашиглах чадвар
эзэмшсэн байх
Б. Сургалтын орчны шаардлага
Сургалтын орчны стандартыг хангасан байх
Сургалтын орчны эрүүл ахуйн шаардлагыг хангасан байх
Сургалтын техник хэрэгсэл, технологи, аудео, видео материалын шаардлага
хангасан байх
Хичээлийн явцад ашиглах ном сурах бичиг, гарын авлага, толь бичиг
сургалтын хэрэглэгдэхүүнээр хангагдсан байх
12. Сургалтын хэрэглэгдэхүүн:
Сургалтын орчин үеийн техник хэрэгсэл магнитофон аудио кассет,
кодоскопын үзүүлэн, ном сурах бичиг, интернэт, вэб сайтууд зэргээр хангах
Гарын авлага тараах материалаар хангах
A. Сурах бичиг
1.
2.
3.
4.
5.

”New International Business English” Leo Jones, Richard Alexander 1996
Cambridge University Press
“Business English I” V.Khishigsuren 2001
“Business English I” T.Myagmarsuren 2001
Focus on grammar, high-intermediate Marjorie Fuchs, Margaret Bonner Longman
1995
Интернет хаяг:
www.business-english.com
www.better-english.com
www.businessballs.com/acronyms.htm
БИЗНЕСИЙН АНГЛИ ХЭЛ II

Индекс: EN108
Мэргэжил: Бизнес, эдийн засгийн анги
Улирал: IV
Судлах кредит: 2
Зорилго: Аливаа хэлийг сурахад нэн түрүүнд хөгжүүлбэл зохих ярих, бичих,
сонсох, унших гэсэн 4 үндсэн чадварыг мэргэжлийн түвшинд эзэмшүүлэхийн
зэрэгцээ бусад дэд чадваруудыг хөгжүүлэхэд уг хичээлийн гол зорилго оршино.
6. Зорилт:
Мэргэжлийн үг хэллэгийг бусад энгийн утгаас ялгаж орчуулах арга барил олгох
Мэргэжлийн үг хэллэгийг цээжлүүлэх
Бизнесийн харилцааны мэргэжлийн үг хэллэг, хэлц хэллэг зэргийг өдөр тутмын
болон албан хэрэглээнд ашигладаг болгох
Англи хэлний дүрэм болон онолыг амьдрал практик дээр тулгуурлан гүнзгий
шатны мэдлэгийг олгох
Ярианы ур чадварыг хөгжүүлэх явцад сонсох, унших, бичих чадварыг зэрэг
хөгжүүлэх
7. Мэдлэг, чадвар, дадал:. Бизнесийн англи хэл II хичээл нь англи хэл
гүнзгийрүүлэн судалж буй оюутнуудад дүрмийн гүнзгий түвшний мэдлэг
эзэмшүүлж, бизнесийн болон мэргэжлийн үг хэллэг ашиглан англи хэлээр
харилцан ярих дадал суулган англиас монгол хэл рүү, монголоос англи хэл рүү
бичгийн болон аман орчуулга хийх чадвар олгоно.
Сонсох чадвар: Бизнес, эдийн засгийн холбогдолтой харилцан яриа, текстийн гол
болон тодорхой утга санаа мэдээлэл, статистик тоо бүртгэлийн талаарх мэдээ
мэдээллийг сонсч ойлгох
Унших чадвар: Мэргэжлийн үг хэллэгийг ердийн утгаас нь салгаж үндсэн агуулга,
мэдээллийг ойлгож орчуулах
Бичих чадвар: Мэргэжлийн түвшинд албан ба бус захидал, мэдээ мэдээлэл,
зурвас, тэмдэглэл хөтлөх, essay зэргийг найруулан бичих
Ярих чадвар: Маркетинг, эдийн засаг, бизнесийн сэдвийн хүрээнд мэргэжлийн
түвшинд аман орчуулга хийн, санаа бодлоо чөлөөтэй илэрхийлэх
8. Агуулгын стандарт: Бизнесийн англи хэл II хичээл нь бизнесийн болон
мэргэжлийн сэдвийн хүрээнд англи хэлээр санаа бодлоо чөлөөтэй илэрхийлэх
болон бичгийн болон аман орчуулга хийх, урилга, тодорхойлолт, мэдээлэл илгээх,
хүлээн авах, техникийн болон эдийн засаг бизнесийн холбогдолтой шинэ үг хэллэг
сурах, илтгэл тавьж сурах нь тухайн хичээлийн гол агуулга болно.
Агуулгын гол сэдвүүд:
1. Letters, faxes and memos
1.
2.
3.
4.
5.
2. On the phone
3. Summarizes, notes, reports
4. Working together
5. International trade
6. Money matters
7. Dealing with problems
8. Visitors and travelers
9. Marketing
10. Meeting
11. Jobs and careers
12. Sales and negotiation
9. Арга зүйн стандарт: 64 цаг дадлага 2 кредит
Дээрх агуулга нь дадлагын хичээлийн хэлбэрээр хэрэгжинэ.
Дадлагын хичээлээр мэдлэгээ гүнзгийрүүлэн батжуулах, шинэ үг хэллэг сурах,
мэргэжлийн үг хэллэгээ ашиглан оюутнууд санаа бодлоо англи хэл дээр чөлөөтэй
илэрхийлж өөр хоорондоо багшийн өгсөн сэдвийн дагуу өгүүлбэр, харилцан яриа
зохиож харилцан ярилцах, асуулт хариулт ярилцлага хийх, тодорхой сэдвийн
дагуу илтгэл тавьж хамтран хэлэлцэх, харьцуулан жиших, бичих, орчуулах,
тайлбарлах мэдлэг чадвар эзэмшинэ.
Сургалтыг орчин үеийн техник хэрэгсэл магнитофон аудио кассет ашиглан
багшийн удирдлагын дор зохион байгуулна.
10.
Үнэлгээний стандарт: А. Үнэлгээний шалгуур үзүүлэлтүүд
Оюутнуудын мэдлэг чадварын үнэлэхэд “Бизнесийн англи хэл II” хичээлийн
агуулгын хүрээ ба агуулгын стандартад заасан үндсэн мэдлэг, чадвар, дадлыг хэр
зэрэг эзэмшсэнийг тодорхойлох дараах нийтлэг шалгуур үзүүлэлтийг хэмжүүр
болгоно.
Мэдлэг чадварыг үнэлэхэд: Хичээлийн үндсэн бүтэц, судлах зүйл, нэр томъѐо,
ухагдахуун зэргийг хэр зэрэг эзэмшсэн, бичгийн ажил болон бусад үнэлгээний
стандартын аргуудыг /ангийн ажил, тест, аман болон бичгийн асуулгын г.м/
ашиглан шалгана. Үүнд:
1. Ирц 10 оноо
2. Явцын тест 30 оноо
Сурах бичгийн хүрээнд сонсгох, бичүүлэх, орчуулах, сорилго хэлбэрээр явцын тест
авах.
3. Бие даалт/ангийн ажил/реферат 30 оноо
Тодорхой өгөгдсөн сэдвээр болон чөлөөт сэдвээр бие даах ажил хийж хамгаалах
4. Улирлын эцсийн шалгалт 30 оноо
Б. Үнэлэлт дүгнэлт: Эдгээр шалгуур үзүүлэлтүүдийг үндэслэж оюутны мэдлэг,
чадвар, дадалд доорх үнэлгээг өгнө. Үүнд:
5. Тухайн хичээлийн агуулгын дагуу үндсэн мэдлэг, чадварыг бүрэн дүүрэн
эзэмшсэн эсэхийг тестээр болон амаар шалгаж үнэлэх
6. Багш – оюутан, оюутан – оюутан санал бодлоо хоорондоо чөлөөтэй солилцох
бүтээлч оролцоог үнэлэх
7. Хичээлийн явцад тохиолдох бэрхшээл, аливаа асуудлыг багш оюутан хамтран
буюу бие даан шийдэх чадварыг үнэлэх
11. Орчны стандарт: А. Багшид тавигдах шаардлага:
Тухайн зааж буй хичээлээр онол, практикийн өргөн мэдлэгтэй байх
Сурган хүмүүжүүлэх ухаан, боловсрол судлал, сэтгэл судлал, англи хэлний яриа
бичгийн өргөн мэдлэгтэй байх
Оюутнуудын мэдлэг бүтээх үйл явцад нь удирдан зөв чиглүүлж заавар зөвлөгөө
өгөх чадвартай байх
Сургалт хүмүүжлийн арга хэлбэрт тавигдах дидактик, сэтгэлзүйн болон ерөнхий
шаардлагуудыг хангадаг байх
Сургалтын уламжлалт, шинэ бүтээлч, идэвхжүүлэх аргуудыг чадварлагаар
хослуулан хичээлийг оюутнуудын сэтгэхүйн онцлог, сонирхол, хэрэгцээ
шаардлагад нийцүүлэн сургалтыг зохион байгуулах арга барилыг эзэмшсэн
байх
Монгол улсын боловсролын зорилгыг хэрэгжүүлэгч байхын зэрэгцээ сурган
хүмүүжүүлэх зарчимыг мөрддөг байх
Хичээлийн холбогдолтой ном, сурах бичиг болон бусад материалын
цуглуулгатай байх
Бие даан мэргэжилээ дээшлүүлэх арга барил эзэмшсэн байх
Хичээлийг асуудал дэвшүүлэн шийдвэрлэх аргаар заах чадвартай байх
Хичээл хоорондын болон хичээлийн сэдэв хоорондын уялдаа холбоог хангадаг
байх
Сургалтын орчин үеийн техник, технологийг эзэмшиж ашиглах чадвар эзэмшсэн
байх
Б. Сургалтын орчны шаардлага
Сургалтын орчны стандартыг хангасан байх
Сургалтын орчны эрүүл ахуйн шаардлагыг хангасан байх
Сургалтын техник хэрэгсэл, технологи, аудео, видео материалын шаардлага
хангасан байх
Хичээлийн явцад ашиглах ном сурах бичиг, гарын авлага, толь бичиг сургалтын
хэрэглэгдэхүүнээр хангагдсан байх
12. Сургалтын хэрэглэгдэхүүн:
Сургалтын орчин үеийн техник хэрэгсэл магнитофон аудио кассет, кодоскопын
үзүүлэн, ном сурах бичиг, интернэт, вэб сайтууд зэргээр хангах
Гарын авлага тараах материалаар хангах
A. Сурах бичиг
13. ”New International Business English” Leo Jones, Richard Alexander 1996 Cambridge
University Press
14. “International Business English” B.Saruultuya, D.Batsaikhan, T.Munkhchimeg 2013
15. “Business English” V.I.Bukanova, T.B.Prokhorova 2010
16. “Advanced Grammar in Use” Martin Hewings
B. Интернет хаяг:
www.business-english.com
www.better-english.com
www.businessballs.com/acronyms.htm
www.englishclub.com/business-english

More Related Content

What's hot

Менежментийн үйл явц ба менежерийн ажил, байгууллага, менежер, менежментийн ү...
Менежментийн үйл явц ба менежерийн ажил, байгууллага, менежер, менежментийн ү...Менежментийн үйл явц ба менежерийн ажил, байгууллага, менежер, менежментийн ү...
Менежментийн үйл явц ба менежерийн ажил, байгууллага, менежер, менежментийн ү...Adilbishiin Gelegjamts
 
хүний нөөцийн менежмент
хүний нөөцийн менежментхүний нөөцийн менежмент
хүний нөөцийн менежментUsukhuu Galaa
 
цусны эргэлт хүн 10
цусны эргэлт хүн 10цусны эргэлт хүн 10
цусны эргэлт хүн 10Oidov Tungaa
 
нүүрстөрөгч
нүүрстөрөгчнүүрстөрөгч
нүүрстөрөгчEntso Tiffany
 
Монголын түүхийн үечлэл
Монголын түүхийн үечлэлМонголын түүхийн үечлэл
Монголын түүхийн үечлэлUka Sola
 
курсын ажил валютын зах зээл түүнийг сайжруулах арга зам.
курсын ажил валютын зах зээл түүнийг сайжруулах арга зам.курсын ажил валютын зах зээл түүнийг сайжруулах арга зам.
курсын ажил валютын зах зээл түүнийг сайжруулах арга зам.Prime Rose Snowdrop
 
Удирдлагын зохион байгуулалт, зохион байгуулалтын хэлбэрүүд ...
Удирдлагын зохион байгуулалт, зохион байгуулалтын хэлбэрүүд ...Удирдлагын зохион байгуулалт, зохион байгуулалтын хэлбэрүүд ...
Удирдлагын зохион байгуулалт, зохион байгуулалтын хэлбэрүүд ...Adilbishiin Gelegjamts
 
сургалтын аргууд
сургалтын аргуудсургалтын аргууд
сургалтын аргуудbayarmaa_mish
 
дипломын ажил бичих зааварчилгаа
дипломын ажил бичих зааварчилгаадипломын ажил бичих зааварчилгаа
дипломын ажил бичих зааварчилгааTumendemberel Buyanjargal
 
эдийн засгийн өсөлт
эдийн засгийн өсөлтэдийн засгийн өсөлт
эдийн засгийн өсөлтБ. Нямгэрэл
 
зөрчилдөөн гэж юу вэ
зөрчилдөөн гэж юу вэзөрчилдөөн гэж юу вэ
зөрчилдөөн гэж юу вэBayarmaa Anu
 
Tavan saihan1
Tavan saihan1Tavan saihan1
Tavan saihan1aajuu79
 
үйл ажиллагааны тайлан бичих ерөнхий загвар 03
үйл ажиллагааны тайлан бичих ерөнхий загвар 03үйл ажиллагааны тайлан бичих ерөнхий загвар 03
үйл ажиллагааны тайлан бичих ерөнхий загвар 03Mtuya.hsum
 
бичиг үсэг.pptx
бичиг үсэг.pptxбичиг үсэг.pptx
бичиг үсэг.pptxEnkh Tseba
 

What's hot (20)

реферат бичих заавар сэдэв
реферат бичих заавар сэдэвреферат бичих заавар сэдэв
реферат бичих заавар сэдэв
 
Менежментийн үйл явц ба менежерийн ажил, байгууллага, менежер, менежментийн ү...
Менежментийн үйл явц ба менежерийн ажил, байгууллага, менежер, менежментийн ү...Менежментийн үйл явц ба менежерийн ажил, байгууллага, менежер, менежментийн ү...
Менежментийн үйл явц ба менежерийн ажил, байгууллага, менежер, менежментийн ү...
 
хүний нөөцийн менежмент
хүний нөөцийн менежментхүний нөөцийн менежмент
хүний нөөцийн менежмент
 
цусны эргэлт хүн 10
цусны эргэлт хүн 10цусны эргэлт хүн 10
цусны эргэлт хүн 10
 
чулуун зэвсгийн үе
чулуун зэвсгийн үечулуун зэвсгийн үе
чулуун зэвсгийн үе
 
Soyliin uv
Soyliin uvSoyliin uv
Soyliin uv
 
нүүрстөрөгч
нүүрстөрөгчнүүрстөрөгч
нүүрстөрөгч
 
Монголын түүхийн үечлэл
Монголын түүхийн үечлэлМонголын түүхийн үечлэл
Монголын түүхийн үечлэл
 
ВЕОN323-20160524
ВЕОN323-20160524ВЕОN323-20160524
ВЕОN323-20160524
 
курсын ажил валютын зах зээл түүнийг сайжруулах арга зам.
курсын ажил валютын зах зээл түүнийг сайжруулах арга зам.курсын ажил валютын зах зээл түүнийг сайжруулах арга зам.
курсын ажил валютын зах зээл түүнийг сайжруулах арга зам.
 
Удирдлагын зохион байгуулалт, зохион байгуулалтын хэлбэрүүд ...
Удирдлагын зохион байгуулалт, зохион байгуулалтын хэлбэрүүд ...Удирдлагын зохион байгуулалт, зохион байгуулалтын хэлбэрүүд ...
Удирдлагын зохион байгуулалт, зохион байгуулалтын хэлбэрүүд ...
 
сургалтын аргууд
сургалтын аргуудсургалтын аргууд
сургалтын аргууд
 
дипломын ажил бичих зааварчилгаа
дипломын ажил бичих зааварчилгаадипломын ажил бичих зааварчилгаа
дипломын ажил бичих зааварчилгаа
 
эдийн засгийн өсөлт
эдийн засгийн өсөлтэдийн засгийн өсөлт
эдийн засгийн өсөлт
 
Лекц 1
Лекц 1Лекц 1
Лекц 1
 
зөрчилдөөн гэж юу вэ
зөрчилдөөн гэж юу вэзөрчилдөөн гэж юу вэ
зөрчилдөөн гэж юу вэ
 
Tavan saihan1
Tavan saihan1Tavan saihan1
Tavan saihan1
 
Human resource
Human resourceHuman resource
Human resource
 
үйл ажиллагааны тайлан бичих ерөнхий загвар 03
үйл ажиллагааны тайлан бичих ерөнхий загвар 03үйл ажиллагааны тайлан бичих ерөнхий загвар 03
үйл ажиллагааны тайлан бичих ерөнхий загвар 03
 
бичиг үсэг.pptx
бичиг үсэг.pptxбичиг үсэг.pptx
бичиг үсэг.pptx
 

Viewers also liked

албан бичгийн орчуулга
албан бичгийн орчуулгаалбан бичгийн орчуулга
албан бичгийн орчуулгаEnkhbayar Bayarmaa
 
Монгол Англи орчуулга 1
Монгол Англи орчуулга 1Монгол Англи орчуулга 1
Монгол Англи орчуулга 1dagiisangir
 
Англи хэлний орчуулга
Англи хэлний орчуулгаАнгли хэлний орчуулга
Англи хэлний орчуулгаZaya G
 
Маркетингийн англи нэр томъёо
Маркетингийн англи нэр томъёоМаркетингийн англи нэр томъёо
Маркетингийн англи нэр томъёоBatmunkh Oyuntsetseg
 
Dear Hiring Manager 15
Dear Hiring Manager 15Dear Hiring Manager 15
Dear Hiring Manager 15dawnj52
 
"Солонгос хэлний орчуулгын онол" Хичээл-6
 "Солонгос хэлний орчуулгын онол" Хичээл-6 "Солонгос хэлний орчуулгын онол" Хичээл-6
"Солонгос хэлний орчуулгын онол" Хичээл-6E-Gazarchin Online University
 
"Солонгос хэлний орчуулгын онол" Хичээл-8
"Солонгос хэлний орчуулгын онол" Хичээл-8"Солонгос хэлний орчуулгын онол" Хичээл-8
"Солонгос хэлний орчуулгын онол" Хичээл-8E-Gazarchin Online University
 
хэрэглэгдэхүүн
хэрэглэгдэхүүнхэрэглэгдэхүүн
хэрэглэгдэхүүнHorolsuren
 
"Солонгос хэлний орчуулгын онол" Хичээл-3
"Солонгос хэлний орчуулгын онол" Хичээл-3"Солонгос хэлний орчуулгын онол" Хичээл-3
"Солонгос хэлний орчуулгын онол" Хичээл-3E-Gazarchin Online University
 
Шинжилгээний тухай ерөнхий ойлголт
Шинжилгээний тухай ерөнхий ойлголтШинжилгээний тухай ерөнхий ойлголт
Шинжилгээний тухай ерөнхий ойлголтByambadrj Myagmar
 
Lekts 7 uil ajillagaanii shinjilgee
Lekts 7 uil ajillagaanii shinjilgeeLekts 7 uil ajillagaanii shinjilgee
Lekts 7 uil ajillagaanii shinjilgeeByambadrj Myagmar
 
Оруулсан хөрөнгө капиталын шин
Оруулсан хөрөнгө капиталын шинОруулсан хөрөнгө капиталын шин
Оруулсан хөрөнгө капиталын шинByambadrj Myagmar
 
Мэдээлэл, мэдээллийг хэмжих нэгж
Мэдээлэл, мэдээллийг хэмжих нэгжМэдээлэл, мэдээллийг хэмжих нэгж
Мэдээлэл, мэдээллийг хэмжих нэгжTudevdagva Uranchimeg
 
математик 1 р анги цахим хичээл
математик     1 р  анги  цахим  хичээлматематик     1 р  анги  цахим  хичээл
математик 1 р анги цахим хичээлShidten
 
Капиталын зардал хөшүүргийн шин
Капиталын зардал хөшүүргийн шинКапиталын зардал хөшүүргийн шин
Капиталын зардал хөшүүргийн шинByambadrj Myagmar
 
Санхүүгийн тайланг унших аргууд
Санхүүгийн тайланг унших аргуудСанхүүгийн тайланг унших аргууд
Санхүүгийн тайланг унших аргуудByambadrj Myagmar
 

Viewers also liked (20)

албан бичгийн орчуулга
албан бичгийн орчуулгаалбан бичгийн орчуулга
албан бичгийн орчуулга
 
Монгол Англи орчуулга 1
Монгол Англи орчуулга 1Монгол Англи орчуулга 1
Монгол Англи орчуулга 1
 
Англи хэлний орчуулга
Англи хэлний орчуулгаАнгли хэлний орчуулга
Англи хэлний орчуулга
 
Маркетингийн англи нэр томъёо
Маркетингийн англи нэр томъёоМаркетингийн англи нэр томъёо
Маркетингийн англи нэр томъёо
 
Dear Hiring Manager 15
Dear Hiring Manager 15Dear Hiring Manager 15
Dear Hiring Manager 15
 
"Солонгос хэлний орчуулгын онол" Хичээл-6
 "Солонгос хэлний орчуулгын онол" Хичээл-6 "Солонгос хэлний орчуулгын онол" Хичээл-6
"Солонгос хэлний орчуулгын онол" Хичээл-6
 
"Солонгос хэлний орчуулгын онол" Хичээл-8
"Солонгос хэлний орчуулгын онол" Хичээл-8"Солонгос хэлний орчуулгын онол" Хичээл-8
"Солонгос хэлний орчуулгын онол" Хичээл-8
 
хэрэглэгдэхүүн
хэрэглэгдэхүүнхэрэглэгдэхүүн
хэрэглэгдэхүүн
 
"Солонгос хэлний орчуулгын онол" Хичээл-3
"Солонгос хэлний орчуулгын онол" Хичээл-3"Солонгос хэлний орчуулгын онол" Хичээл-3
"Солонгос хэлний орчуулгын онол" Хичээл-3
 
таван сургамж
таван сургамжтаван сургамж
таван сургамж
 
журамласан үг
журамласан үгжурамласан үг
журамласан үг
 
Шинжилгээний тухай ерөнхий ойлголт
Шинжилгээний тухай ерөнхий ойлголтШинжилгээний тухай ерөнхий ойлголт
Шинжилгээний тухай ерөнхий ойлголт
 
Tsum baga
Tsum bagaTsum baga
Tsum baga
 
Lekts 7 uil ajillagaanii shinjilgee
Lekts 7 uil ajillagaanii shinjilgeeLekts 7 uil ajillagaanii shinjilgee
Lekts 7 uil ajillagaanii shinjilgee
 
Оруулсан хөрөнгө капиталын шин
Оруулсан хөрөнгө капиталын шинОруулсан хөрөнгө капиталын шин
Оруулсан хөрөнгө капиталын шин
 
Мэдээлэл, мэдээллийг хэмжих нэгж
Мэдээлэл, мэдээллийг хэмжих нэгжМэдээлэл, мэдээллийг хэмжих нэгж
Мэдээлэл, мэдээллийг хэмжих нэгж
 
математик 1 р анги цахим хичээл
математик     1 р  анги  цахим  хичээлматематик     1 р  анги  цахим  хичээл
математик 1 р анги цахим хичээл
 
Капиталын зардал хөшүүргийн шин
Капиталын зардал хөшүүргийн шинКапиталын зардал хөшүүргийн шин
Капиталын зардал хөшүүргийн шин
 
Санхүүгийн тайланг унших аргууд
Санхүүгийн тайланг унших аргуудСанхүүгийн тайланг унших аргууд
Санхүүгийн тайланг унших аргууд
 
8. ж.нэр бүтэх арга
8. ж.нэр бүтэх арга  8. ж.нэр бүтэх арга
8. ж.нэр бүтэх арга
 

Similar to Business english standard

Business english hutulbur
Business english hutulburBusiness english hutulbur
Business english hutulbursrltuya
 
Xэл зүй vii стандарт
Xэл зүй vii  стандартXэл зүй vii  стандарт
Xэл зүй vii стандартolzkhuu
 
Eh helnii hereglee
Eh helnii heregleeEh helnii hereglee
Eh helnii heregleeGe Go
 
Монгол хэлний найруулгазүй
Монгол хэлний найруулгазүйМонгол хэлний найруулгазүй
Монгол хэлний найруулгазүйGe Go
 
Eh helnii hereglee
Eh helnii heregleeEh helnii hereglee
Eh helnii heregleeGe Go
 
монгол хэлний найруулгазүй 1
монгол хэлний найруулгазүй 1монгол хэлний найруулгазүй 1
монгол хэлний найруулгазүй 1oyunaadorj
 
хэл зүй Vii хөтөлбөр
хэл зүй Vii хөтөлбөрхэл зүй Vii хөтөлбөр
хэл зүй Vii хөтөлбөрolzkhuu
 
хэл зүй Vii
хэл зүй Viiхэл зүй Vii
хэл зүй Viisrltuya
 
унших бичих чадвар Standard
унших бичих чадвар Standardунших бичих чадвар Standard
унших бичих чадвар StandardBattsetseg Ganbat
 
унших бичих чадвар Standard
унших бичих чадвар Standardунших бичих чадвар Standard
унших бичих чадвар StandardMonxchimeg Tovuuch
 
5 р ангийн хөтөлбөр, зөвлөмж хэрэгжүүлэх талаар
5 р ангийн хөтөлбөр, зөвлөмж хэрэгжүүлэх талаар5 р ангийн хөтөлбөр, зөвлөмж хэрэгжүүлэх талаар
5 р ангийн хөтөлбөр, зөвлөмж хэрэгжүүлэх талаарshodko17
 
харилцааны сэтгэл судлалын хичээлийн стандарт
харилцааны сэтгэл судлалын хичээлийн стандартхарилцааны сэтгэл судлалын хичээлийн стандарт
харилцааны сэтгэл судлалын хичээлийн стандартmurun78
 
Presentation
PresentationPresentation
Presentationtsewegmed
 
Маркетингийн үндэс
Маркетингийн үндэсМаркетингийн үндэс
Маркетингийн үндэсIkhzasag SEZS
 
ерөнхий англи хэл I, ii хөтөлбөр
ерөнхий англи хэл I, ii хөтөлбөрерөнхий англи хэл I, ii хөтөлбөр
ерөнхий англи хэл I, ii хөтөлбөрUndarmaa Olzhuu
 
Статистикийн онол
Статистикийн онолСтатистикийн онол
Статистикийн онолIkhzasag SEZS
 
хичээлийн төлөвлөгөө рийл
хичээлийн төлөвлөгөө рийлхичээлийн төлөвлөгөө рийл
хичээлийн төлөвлөгөө рийлTsuntsaga Ch
 

Similar to Business english standard (20)

Business english hutulbur
Business english hutulburBusiness english hutulbur
Business english hutulbur
 
Business english hutulbur
Business english hutulburBusiness english hutulbur
Business english hutulbur
 
Xэл зүй vii стандарт
Xэл зүй vii  стандартXэл зүй vii  стандарт
Xэл зүй vii стандарт
 
Eh helnii hereglee
Eh helnii heregleeEh helnii hereglee
Eh helnii hereglee
 
Монгол хэлний найруулгазүй
Монгол хэлний найруулгазүйМонгол хэлний найруулгазүй
Монгол хэлний найруулгазүй
 
Eh helnii hereglee
Eh helnii heregleeEh helnii hereglee
Eh helnii hereglee
 
монгол хэлний найруулгазүй 1
монгол хэлний найруулгазүй 1монгол хэлний найруулгазүй 1
монгол хэлний найруулгазүй 1
 
хэл зүй Vii хөтөлбөр
хэл зүй Vii хөтөлбөрхэл зүй Vii хөтөлбөр
хэл зүй Vii хөтөлбөр
 
хэл зүй Vii
хэл зүй Viiхэл зүй Vii
хэл зүй Vii
 
унших бичих чадвар Standard
унших бичих чадвар Standardунших бичих чадвар Standard
унших бичих чадвар Standard
 
унших бичих чадвар Standard
унших бичих чадвар Standardунших бичих чадвар Standard
унших бичих чадвар Standard
 
Master revised curriculum 2018
Master revised curriculum 2018Master revised curriculum 2018
Master revised curriculum 2018
 
5 р ангийн хөтөлбөр, зөвлөмж хэрэгжүүлэх талаар
5 р ангийн хөтөлбөр, зөвлөмж хэрэгжүүлэх талаар5 р ангийн хөтөлбөр, зөвлөмж хэрэгжүүлэх талаар
5 р ангийн хөтөлбөр, зөвлөмж хэрэгжүүлэх талаар
 
харилцааны сэтгэл судлалын хичээлийн стандарт
харилцааны сэтгэл судлалын хичээлийн стандартхарилцааны сэтгэл судлалын хичээлийн стандарт
харилцааны сэтгэл судлалын хичээлийн стандарт
 
Presentation
PresentationPresentation
Presentation
 
Маркетингийн үндэс
Маркетингийн үндэсМаркетингийн үндэс
Маркетингийн үндэс
 
ерөнхий англи хэл I, ii хөтөлбөр
ерөнхий англи хэл I, ii хөтөлбөрерөнхий англи хэл I, ii хөтөлбөр
ерөнхий англи хэл I, ii хөтөлбөр
 
Статистикийн онол
Статистикийн онолСтатистикийн онол
Статистикийн онол
 
хичээлийн төлөвлөгөө рийл
хичээлийн төлөвлөгөө рийлхичээлийн төлөвлөгөө рийл
хичээлийн төлөвлөгөө рийл
 
стандарт
стандартстандарт
стандарт
 

Business english standard

  • 1. БИЗНЕСИЙН АНГЛИ ХЭЛ I Индекс: EN107 Мэргэжил: Бизнес, эдийн засгийн анги Улирал: III Судлах кредит: 2 Зорилго: Дэлхий нийтийн боловсролын гол чиг хандлага, даяарчлалын эрин зуунд англи хэлний хэрэгцээ шаардлага нэн чухал болсон өнөө үед англи хэлийг мэргэжлийн түвшинд эзэмшүүлэх, цэгцтэй мэдлэг олгоход уг хичээлийн зорилго оршино. 6. Зорилт: Бизнесийн болон албан ѐсны захидал бичих болон түүнтэй холбоотой үг хэллэгийг цээжлэх Бизнесийн харилцааны үг хэллэг, хэлц хэллэг зэргийг өдөр тутмын ярианд ашигладаг болгох Ярианы ур чадварыг хөгжүүлэх явцад сонсох, унших, бичих чадварыг зэрэг хөгжүүлэх 7. Мэдлэг, чадвар, дадал:.Оюутнуудыг санаа бодлоо чөлөөтэй илэрхийлэх, уншсан, сонссон зүйлдээ тулгуурлан тухайн сэдвийн хүрээнд эрэмбэ дараалал, логик бүтцийг хадгалан ярих чадвартай болгохын тулд заах аргын болон практик арга барилуудыг өргөнөөр ашиглаж сургана. Бизнесийн англи хэл II хичээл нь англи хэлийг гүнзгийрүүлэн судалж буй оюутнуудад тухайн улс орны талаарх газар зүй, улс төр, эдийн засаг, соѐлын талаарх мэдлэг эзэмшүүлж англи хэл дээр бичих, унших, орчуулах чадвар олгон чөлөөтэй ярих дадал суулгана. Сонсох чадвар: Бизнес, эдийн засгийн холбогдолтой хаилцан яриа, текстийн гол болон тодорхой утга санаа мэдээллийг сонсч ойлгох Унших чадвар: Мэргэжлийн үг хэллэгийг ердийн утгаас нь салгаж үндсэн агуулга, мэдээллийг ойлгож орчуулах Бичих чадвар: Мэргэжлийн түвшинд албан ба бус захидал, мэдээ мэдээлэл, зурвас, тэмдэглэл хөтлөх, essay зэргийг найруулан бичих Ярих чадвар: Өдөр тутмын худалдах болон худалдан авалт хийх, ажлын ярилцлаганд ороход тавигдах асуулт хариулт, банк санхүү, хүний нөөц зэрэг сэдвүүдийн хүрээнд харилцан ярилцах 8. Агуулгын стандарт: Бизнесийн англи хэл I хичээлээр бизнесийн болон албан ѐсны хурал цуглаан зохион байгуулах, төлөвлөх, ажилд орох, захидал, өргөдөл бичих, гомдол санал гаргах, хүлээн авах, урилга, тодорхойлолт, мэдээлэл илгээх, хүлээн авах зэргээс эхлэн ажил, амьдрал, ахуйн 1. 2. 3. 4. 5.
  • 2. холбогдолтой шинэ үг хэллэг сурч, англиар зөв сонсож, ярьж, бичиж сурах нь тухайн хичээлийн гол агуулга болно. Агуулгын сэдвүүд: 1. Face to face / Nice to meet you 2. Calculation / Numerals 3. Buying and Selling / Shopping for the day 4. Borrowing money / Spending money 5. Applying for a job / Job hunting 6. Hire and Fire / Pay, Salary 7. Working hours / Bank service 8. Meeting / Business communication 9. Business Letter / Hotel Reservation 10. Business Letter / Airport announcement 11. Distribution of manufactured goods / Travel arrangement 12. Visible and invisible goods / Immigrations and customs 9. Арга зүйн стандарт: 2 кредит / 64 цаг дадлага Дээрх агуулга нь дадлагын хичээлийн хэлбэрээр хэрэгжинэ. Дадлагын хичээлээр мэдлэгээ гүнзгийрүүлэн батжуулах, шинэ үг хэллэг сурах, мэргэжлийн үг хэллэгээ ашиглан өгүүлбэр, харилцан яриа зохиож харилцан ярилцах, бичих, орчуулах, тайлбарлах мэдлэг чадвар эзэмшинэ. Сургалтыг орчин үеийн техник хэрэгсэл магнитофон аудио кассет ашиглан багшийн удирдлагын дор зохион байгуулна. 10. Үнэлгээний стандарт: А. Үнэлгээний шалгуур үзүүлэлтүүд Оюутнуудын мэдлэг чадварын үнэлэхэд “Бизнесийн англи хэл 1” хичээлийн агуулгын хүрээ ба агуулгын стандартад заасан үндсэн мэдлэг, чадвар, дадлыг хэр зэрэг эзэмшсэнийг тодорхойлох дараах нийтлэг шалгуур үзүүлэлтийг хэмжүүр болгоно. Мэдлэг чадварыг үнэлэхэд: Хичээлийн үндсэн бүтэц, судлах зүйл, нэр томъѐо, ухагдахуун зэргийг хэр зэрэг эзэмшсэн, бичгийн ажил болон бусад үнэлгээний стандартын аргуудыг /ангийн ажил, тест, аман болон бичгийн асуулгын г.м/ ашиглан шалгана. Үүнд: Ирц 10 оноо Явцын тест 30 оноо Сурах бичгийн хүрээнд сонсгох, бичүүлэх, орчуулах, сорилго хэлбэрээр явцын тест авах. Бие даалт/ангийн ажил/реферат 30 оноо Тодорхой өгөгдсөн сэдвээр болон чөлөөт сэдвээр бие даах ажил хийж хамгаалах Улирлын эцсийн шалгалт 30 оноо Б. Үнэлэлт дүгнэлт: Эдгээр шалгуур үзүүлэлтүүдийг үндэслэж оюутны мэдлэг, чадвар, дадалд доорх үнэлгээг өгнө. Үүнд:
  • 3. Тухайн хичээлийн агуулгын дагуу үндсэн мэдлэг, чадварыг бүрэн дүүрэн эзэмшсэн эсэхийг тестээр болон амаар шалгаж үнэлэх Багш – оюутан, оюутан – оюутан санал бодлоо хоорондоо чөлөөтэй солилцох бүтээлч оролцоог үнэлэх Хичээлийн явцад тохиолдох бэрхшээл, аливаа асуудлыг багш оюутан хамтран буюу бие даан шийдэх чадварыг үнэлэх 11. Орчны стандарт: А. Багшид тавигдах шаардлага: Тухайн зааж буй хичээлээр онол, практикийн өргөн мэдлэгтэй байх Сурган хүмүүжүүлэх ухаан, боловсрол судлал, сэтгэл судлал, англи хэлний яриа бичгийн өргөн мэдлэгтэй байх Оюутнуудын мэдлэг бүтээх үйл явцад нь удирдан зөв чиглүүлж заавар зөвлөгөө өгөх чадвартай байх Сургалт хүмүүжлийн арга хэлбэрт тавигдах дидактик, сэтгэлзүйн болон ерөнхий шаардлагуудыг хангадаг байх Сургалтын уламжлалт, шинэ бүтээлч, идэвхжүүлэх аргуудыг чадварлагаар хослуулан хичээлийг оюутнуудын сэтгэхүйн онцлог, сонирхол, хэрэгцээ шаардлагад нийцүүлэн сургалтыг зохион байгуулах арга барилыг эзэмшсэн байх Монгол улсын боловсролын зорилгыг хэрэгжүүлэгч байхын зэрэгцээ сурган хүмүүжүүлэх зарчимыг мөрддөг байх Хичээлийн холбогдолтой ном, сурах бичиг болон бусад материалын цуглуулгатай байх Бие даан мэргэжилээ дээшлүүлэх арга барил эзэмшсэн байх Хичээлийг асуудал дэвшүүлэн шийдвэрлэх аргаар заах чадвартай байх Хичээл хоорондын болон хичээлийн сэдэв хоорондын уялдаа холбоог хангадаг байх Сургалтын орчин үеийн техник, технологийг эзэмшиж ашиглах чадвар эзэмшсэн байх Б. Сургалтын орчны шаардлага Сургалтын орчны стандартыг хангасан байх Сургалтын орчны эрүүл ахуйн шаардлагыг хангасан байх Сургалтын техник хэрэгсэл, технологи, аудео, видео материалын шаардлага хангасан байх Хичээлийн явцад ашиглах ном сурах бичиг, гарын авлага, толь бичиг сургалтын хэрэглэгдэхүүнээр хангагдсан байх 12. Сургалтын хэрэглэгдэхүүн: Сургалтын орчин үеийн техник хэрэгсэл магнитофон аудио кассет, кодоскопын үзүүлэн, ном сурах бичиг, интернэт, вэб сайтууд зэргээр хангах Гарын авлага тараах материалаар хангах A. Сурах бичиг
  • 4. 1. 2. 3. 4. 5. ”New International Business English” Leo Jones, Richard Alexander 1996 Cambridge University Press “Business English I” V.Khishigsuren 2001 “Business English I” T.Myagmarsuren 2001 Focus on grammar, high-intermediate Marjorie Fuchs, Margaret Bonner Longman 1995 Интернет хаяг: www.business-english.com www.better-english.com www.businessballs.com/acronyms.htm
  • 5. БИЗНЕСИЙН АНГЛИ ХЭЛ II Индекс: EN108 Мэргэжил: Бизнес, эдийн засгийн анги Улирал: IV Судлах кредит: 2 Зорилго: Аливаа хэлийг сурахад нэн түрүүнд хөгжүүлбэл зохих ярих, бичих, сонсох, унших гэсэн 4 үндсэн чадварыг мэргэжлийн түвшинд эзэмшүүлэхийн зэрэгцээ бусад дэд чадваруудыг хөгжүүлэхэд уг хичээлийн гол зорилго оршино. 6. Зорилт: Мэргэжлийн үг хэллэгийг бусад энгийн утгаас ялгаж орчуулах арга барил олгох Мэргэжлийн үг хэллэгийг цээжлүүлэх Бизнесийн харилцааны мэргэжлийн үг хэллэг, хэлц хэллэг зэргийг өдөр тутмын болон албан хэрэглээнд ашигладаг болгох Англи хэлний дүрэм болон онолыг амьдрал практик дээр тулгуурлан гүнзгий шатны мэдлэгийг олгох Ярианы ур чадварыг хөгжүүлэх явцад сонсох, унших, бичих чадварыг зэрэг хөгжүүлэх 7. Мэдлэг, чадвар, дадал:. Бизнесийн англи хэл II хичээл нь англи хэл гүнзгийрүүлэн судалж буй оюутнуудад дүрмийн гүнзгий түвшний мэдлэг эзэмшүүлж, бизнесийн болон мэргэжлийн үг хэллэг ашиглан англи хэлээр харилцан ярих дадал суулган англиас монгол хэл рүү, монголоос англи хэл рүү бичгийн болон аман орчуулга хийх чадвар олгоно. Сонсох чадвар: Бизнес, эдийн засгийн холбогдолтой харилцан яриа, текстийн гол болон тодорхой утга санаа мэдээлэл, статистик тоо бүртгэлийн талаарх мэдээ мэдээллийг сонсч ойлгох Унших чадвар: Мэргэжлийн үг хэллэгийг ердийн утгаас нь салгаж үндсэн агуулга, мэдээллийг ойлгож орчуулах Бичих чадвар: Мэргэжлийн түвшинд албан ба бус захидал, мэдээ мэдээлэл, зурвас, тэмдэглэл хөтлөх, essay зэргийг найруулан бичих Ярих чадвар: Маркетинг, эдийн засаг, бизнесийн сэдвийн хүрээнд мэргэжлийн түвшинд аман орчуулга хийн, санаа бодлоо чөлөөтэй илэрхийлэх 8. Агуулгын стандарт: Бизнесийн англи хэл II хичээл нь бизнесийн болон мэргэжлийн сэдвийн хүрээнд англи хэлээр санаа бодлоо чөлөөтэй илэрхийлэх болон бичгийн болон аман орчуулга хийх, урилга, тодорхойлолт, мэдээлэл илгээх, хүлээн авах, техникийн болон эдийн засаг бизнесийн холбогдолтой шинэ үг хэллэг сурах, илтгэл тавьж сурах нь тухайн хичээлийн гол агуулга болно. Агуулгын гол сэдвүүд: 1. Letters, faxes and memos 1. 2. 3. 4. 5.
  • 6. 2. On the phone 3. Summarizes, notes, reports 4. Working together 5. International trade 6. Money matters 7. Dealing with problems 8. Visitors and travelers 9. Marketing 10. Meeting 11. Jobs and careers 12. Sales and negotiation 9. Арга зүйн стандарт: 64 цаг дадлага 2 кредит Дээрх агуулга нь дадлагын хичээлийн хэлбэрээр хэрэгжинэ. Дадлагын хичээлээр мэдлэгээ гүнзгийрүүлэн батжуулах, шинэ үг хэллэг сурах, мэргэжлийн үг хэллэгээ ашиглан оюутнууд санаа бодлоо англи хэл дээр чөлөөтэй илэрхийлж өөр хоорондоо багшийн өгсөн сэдвийн дагуу өгүүлбэр, харилцан яриа зохиож харилцан ярилцах, асуулт хариулт ярилцлага хийх, тодорхой сэдвийн дагуу илтгэл тавьж хамтран хэлэлцэх, харьцуулан жиших, бичих, орчуулах, тайлбарлах мэдлэг чадвар эзэмшинэ. Сургалтыг орчин үеийн техник хэрэгсэл магнитофон аудио кассет ашиглан багшийн удирдлагын дор зохион байгуулна. 10. Үнэлгээний стандарт: А. Үнэлгээний шалгуур үзүүлэлтүүд Оюутнуудын мэдлэг чадварын үнэлэхэд “Бизнесийн англи хэл II” хичээлийн агуулгын хүрээ ба агуулгын стандартад заасан үндсэн мэдлэг, чадвар, дадлыг хэр зэрэг эзэмшсэнийг тодорхойлох дараах нийтлэг шалгуур үзүүлэлтийг хэмжүүр болгоно. Мэдлэг чадварыг үнэлэхэд: Хичээлийн үндсэн бүтэц, судлах зүйл, нэр томъѐо, ухагдахуун зэргийг хэр зэрэг эзэмшсэн, бичгийн ажил болон бусад үнэлгээний стандартын аргуудыг /ангийн ажил, тест, аман болон бичгийн асуулгын г.м/ ашиглан шалгана. Үүнд: 1. Ирц 10 оноо 2. Явцын тест 30 оноо Сурах бичгийн хүрээнд сонсгох, бичүүлэх, орчуулах, сорилго хэлбэрээр явцын тест авах. 3. Бие даалт/ангийн ажил/реферат 30 оноо Тодорхой өгөгдсөн сэдвээр болон чөлөөт сэдвээр бие даах ажил хийж хамгаалах 4. Улирлын эцсийн шалгалт 30 оноо Б. Үнэлэлт дүгнэлт: Эдгээр шалгуур үзүүлэлтүүдийг үндэслэж оюутны мэдлэг, чадвар, дадалд доорх үнэлгээг өгнө. Үүнд:
  • 7. 5. Тухайн хичээлийн агуулгын дагуу үндсэн мэдлэг, чадварыг бүрэн дүүрэн эзэмшсэн эсэхийг тестээр болон амаар шалгаж үнэлэх 6. Багш – оюутан, оюутан – оюутан санал бодлоо хоорондоо чөлөөтэй солилцох бүтээлч оролцоог үнэлэх 7. Хичээлийн явцад тохиолдох бэрхшээл, аливаа асуудлыг багш оюутан хамтран буюу бие даан шийдэх чадварыг үнэлэх 11. Орчны стандарт: А. Багшид тавигдах шаардлага: Тухайн зааж буй хичээлээр онол, практикийн өргөн мэдлэгтэй байх Сурган хүмүүжүүлэх ухаан, боловсрол судлал, сэтгэл судлал, англи хэлний яриа бичгийн өргөн мэдлэгтэй байх Оюутнуудын мэдлэг бүтээх үйл явцад нь удирдан зөв чиглүүлж заавар зөвлөгөө өгөх чадвартай байх Сургалт хүмүүжлийн арга хэлбэрт тавигдах дидактик, сэтгэлзүйн болон ерөнхий шаардлагуудыг хангадаг байх Сургалтын уламжлалт, шинэ бүтээлч, идэвхжүүлэх аргуудыг чадварлагаар хослуулан хичээлийг оюутнуудын сэтгэхүйн онцлог, сонирхол, хэрэгцээ шаардлагад нийцүүлэн сургалтыг зохион байгуулах арга барилыг эзэмшсэн байх Монгол улсын боловсролын зорилгыг хэрэгжүүлэгч байхын зэрэгцээ сурган хүмүүжүүлэх зарчимыг мөрддөг байх Хичээлийн холбогдолтой ном, сурах бичиг болон бусад материалын цуглуулгатай байх Бие даан мэргэжилээ дээшлүүлэх арга барил эзэмшсэн байх Хичээлийг асуудал дэвшүүлэн шийдвэрлэх аргаар заах чадвартай байх Хичээл хоорондын болон хичээлийн сэдэв хоорондын уялдаа холбоог хангадаг байх Сургалтын орчин үеийн техник, технологийг эзэмшиж ашиглах чадвар эзэмшсэн байх Б. Сургалтын орчны шаардлага Сургалтын орчны стандартыг хангасан байх Сургалтын орчны эрүүл ахуйн шаардлагыг хангасан байх Сургалтын техник хэрэгсэл, технологи, аудео, видео материалын шаардлага хангасан байх Хичээлийн явцад ашиглах ном сурах бичиг, гарын авлага, толь бичиг сургалтын хэрэглэгдэхүүнээр хангагдсан байх 12. Сургалтын хэрэглэгдэхүүн: Сургалтын орчин үеийн техник хэрэгсэл магнитофон аудио кассет, кодоскопын үзүүлэн, ном сурах бичиг, интернэт, вэб сайтууд зэргээр хангах Гарын авлага тараах материалаар хангах A. Сурах бичиг
  • 8. 13. ”New International Business English” Leo Jones, Richard Alexander 1996 Cambridge University Press 14. “International Business English” B.Saruultuya, D.Batsaikhan, T.Munkhchimeg 2013 15. “Business English” V.I.Bukanova, T.B.Prokhorova 2010 16. “Advanced Grammar in Use” Martin Hewings B. Интернет хаяг: www.business-english.com www.better-english.com www.businessballs.com/acronyms.htm www.englishclub.com/business-english