SlideShare a Scribd company logo
1 of 11
PROIECT DE LECŢIE
OBIECTUL DE ÎNVĂŢĂMÂNT: PSIHOLOGIE
CLASA: a X-a
SUBIECTUL: AFECTIVITATEA ( specificul afectivităţii şi relaţia ei cu alte fenomene psihice, clasificarea trăirilor afective,
proprietăţile trăirilor afective, rolul proceselor afective)
TIPUL LECŢIEI: de comunicare de noi cunoştinţe

OBIECTIVE :
Competenţă generală:          Cunoaşterea fenomenelor psihice, a componentelor şi trǎsăturilor specifice personalităţii umane, în
                              scopul înţelegerii vieţii subiective a omului;

Obiective operaţionale:      Oo1: să cunoască specificul afectivităţii şi relaţia ei cu celelalte fenomene psihice ;
                             Oo2:să cunoască tipurile de trăiri afective ;
                             Oo3:sǎ cunoască proprietăţile trăirilor afective ;
                             Oo4:să explice rolul trăirilor afective şi influenţa acestora asupra personalităţii umane ;

STRATEGII DIDACTICE:
         METODE ŞI PROCEDEE:
                  expunerea, explicaţia didacticǎ, conversaţia, problematizarea, observaţia sistematicǎ şi independentǎ,
                  reflecţia personalǎ, activitatea independentǎ.

          MIJLOACE ŞI MATERIALE:
                   fişe de lucru individuale


BIBLIOGRAFIE:
Mielu, Zlate – coordonator                                manual „Psihologie” – cls. A X-a, Edit. Aramis 2005
Tinca, Creţu ; Nicolae , Mitrofan; Mihai, Aniţei – colab.



                                                                                                                                1
Elemente esenţiale de conţinut                    Strategii didactice
Secvenţele lecţiei   T    Ob.                                                                                               Evaluare
                                   Activitatea profesorului          Activitatea elevilor       Metode          Mijloace

1. Captarea          3'         - se va realiza discutând pe                                -strategie       -manual de    observarea
atenţiei                        marginea următoarei                                         discursivǎ de    psihologie-   sistematicǎ
                                afirmaţii pentru tema în        - participǎ la discuţii,    tip              Editura       a elevilor;
                                cauzǎ :                         argumentându-şi             argumentativ-    Aramis;
                                                                rǎspunsurile ;              persuasiv ;
                                  „Omul nu se raportează
                                indiferent la realitate,
                                dimpotrivă , obiectele,
                                fenomenele , evenimentele
                                care acţionează asupra lui
                                au un ecou, o rezonanţă în
                                conştiinţa sa, trezesc la
                                viaţă anumite trebuinţe,
                                corespund sau nu nevoilor
                                lui, îi satisfac sau nu                                     -dezbaterea ;
                                interesele , aspiraţiile,
                                idealurile.”
                                                            - ascultǎ cu atenţie
                                - se vor trece în revistǎ obiectivele lecţiei ;
                                elementele-cheie ale temei,
2.Comunica-                     prezente în schema lecţiei
rea subiectului                 (anexa nr. 1) ;
şi a                 2'                                     - ascultǎ ceea ce li se
obiectivelor                                                comunicǎ ;
lecţiei                         - pe baza datelor privind
                                importanţa afectivităţii în
                                conturarea personalităţii
                                umane şi în dezvoltarea

                                                                                                                                         2
individului uman , se va
                         reliefa rolul acesteia în
3. Dirijarea   30' Oo1   manifestarea personalităţii
învăţării                                            - participǎ la discuţii,
                                                     încercând sǎ explice care      -strategie         -manual de
                                                     ar fi rolul afectivităţii în   discursivǎ de      psihologie-
                         Specificul afectivităţii    dezvoltarea individului        tip explicativ ;   Editura
                         Relaţia ei cu alte fenomene uman                                              Aramis;
                         psihice

                            În desfăşurarea
                         proceselor afective – rolul                                -expunerea ;
                         determinant nu îl are
                         obiectul ci valoarea şi
                         semnificaţia pe care acesta
                         o are pentru subiect ; relaţia
                         dintre obiect şi subiect fiind
                         foarte importantă.
                             Procesele psihice care
                         reflectă relaţia dintre
                         subiect şi obiect sub formă - oferǎ exemple practice ;     -explicaţia
                         de trăiri, uneori atitudinale,                             didacticǎ ;
                         poartă denumirea de
                         procese afective.
                            Procesele afective se află
                         în relaţii de interacţiune şi
                         interdependenţă cu toate
                         fenomenele psihice şi
                         procesele psihice ,
                         afectivitatea fiind specifică                              -conversaţia ;
                         omului .

                                                                                                                     3
Afectivitatea este                                                       manual de
      considerată ca fiind                                                          psihologie-
      componenta bazală,                                                            Editura
      infrastructurală a psihicului,                                                Aramis;
      dar şi nota lui definitorie,                               -strategie
      deoarece prin afectivitate                                 didacticǎ de tip
      omul se diferenţiază                                       argumentativ-
Oo2   profund de roboţi şi           - enumeră care sunt         deductiv ;
      calculatoare, de inteligenţa tipurile de trăiri afective
      artificială.                   şi care sunt
                                     caracteristicile lor
      Clasificarea trăirilor
      afective

        Afectivitatea cuprinde o
      multitudine de stări şi trăiri
      afective.                                                  -conversaţia ;
         Criteriile după care se
      poate face o clasificare a lor
      sunt: intensitatea, durata,
      complexitatea, gradul de
      conştientizare.
        Conform studiilor
      efectuate de Vasile Pavelcu
      (psiholog român) în funcţie
      de relaţia dintre activitatea
      scoarţei cerebrale ( centri                                -problematiza-
      nervoşi superiori) şi a                                    rea ;
      subscoarţei cerebrale (centri
      nervoşi inferiori) se
      întâlnesc trei categorii de

                                                                                                  4
procese afective :
A) Procese afective
primare – au un caracter                                                       manual de
elementar, sunt slab                                                           psihologie-
organizate, mai aproape de                                   -strategie        Editura
biologic ( instinct) şi mai                                  discursivǎ de     Aramis;
puţin elaborate cultural, ele                                tip explicativ;
tind să scape controlului
conştient, raţional :
1. Tonul afectiv al
proceselor cognitive
2. Trăirile afective de         - explică importanţa
provenienţă organică            trăirilor afective în
3. Afectele : groaza , mânia,   desfăşurarea activităţilor
frica, accese de plâns          şi acţiunilor umane          -expunerea;
zgomotos.
B) Procese afective
complexe - au un grad mai
mare de conştientizare şi
intelectualizare :
1. Emoţiile curente :
bucuria, tristeţea, simpatia,
antipatia, entuziasmul,                                      -explicaţia ;
admiraţia, dispreţul,
speranţa, plăcerea.
2. Emoţiile superioare –
sunt legate de activitatea pe
care o desfăşoară individul ;
ele se supun în mai mare
măsură învăţării, existând
chiar o formă de învăţare

                                                                                             5
numită învăţare afectivă.
3. Dispoziţiile afective –
sunt stări difuze, cu                                                           manual de
intansitate variabilă şi                                                        psihologie-   temǎ de
durabilitate relativă.                                       -expunerea;        Editura       lucru în
C) Procese afective                                          -explicaţia ;      Aramis;       clasǎ ;
superioare – se
caracterizează printr-o mare    - explică diferenţa dintre
restructurare şi raportare      tipurile de procese
valorică, situată nu la nivel   afective prin folosirea
de obiect (ca cele primare),    unor situaţii concrete
de activitate (ca cele
complexe), ci la nivel de                                    -strategie
personalitate, depăşind prin                                 didacticǎ de tip
conţinutul şi structura lor                                  argumentativ-
stările emoţionale disparate                                 deductiv ;
şi tranzitorii :                                             -conversaţia ;                   observarea
1. Sentimentele – trăiri                                                                      sistematicǎ
afective intense, de lungă                                                                    a elevilor;
durată : dragostea, ura,
gelozia, invidia, admiraţia,
îndoiala, recunoştinţa :
- sentimente intelectuale
- sentimente estetice
- sentimente morale
- sentimentul Eu-lui                                         -problematiza-
sentimente sociale şi                                        rea ;
psihosociale
2. Pasiunile - sunt
sentimente cu orientare,
intensitate şi grad de

                                                                                                            6
stabilitate şi generalitate
Oo3   foarte mare, antrenând
      întreaga personalitate :                                                                  temǎ de
          - pasiuni lucide, nobile                                                              lucru în
          - pasiuni oarbe                                                                       clasǎ ;
        Proprietăţile trăirilor
      afective                        - explică proprietăţile
                                      trăirilor afective şi
        Avem în vedere nu notele exemplifică cu situaţii din
      lor distinctive şi definitorii, viaţa lor                 -activitatea
      care le individualizează în                               independentǎ;
      raport cu alte fenomene                                                                    evaluare
      psihice, ci capacităţile sau                              -exerciţiul;                    orală
      disponibilităţile pe care le                                               -fişe de
      posedă :                                                                   lucru
       1. Trăirile afective au                                                   individuale;
      capacitatea de a se
      exterioriza – de a fi                                     -observaţia
      „văzute”, „citite”, „simţite”                             sistematicǎ şi
      – proprietate numită                                      independentǎ;
      expresivitate emoţională.
      2. Trăirile afective au
      proprietatea de a se                                      -conversaţia;
      converti unele în altele,
      adică de a se transforma din
      pozitive în negative şi
      invers.
Oo
4     3. Trăirile afective au
      capacitatea de a se păstra                                -activitatea
      chiar şi în lipsa stimulului                              independentǎ;
      care le-a produs .                                        -reflecţia

                                                                                                            7
personalǎ;
                      Rolul proceselor afective
                        Funcţia esenţială a            - exemplifică cu situaţii
                      proceselor afective ca şi a      concrete rolul trăirilor
                      expresiilor lor este aceea de    afective                                      manual de
                      a pune organismul în acord                                                     psihologie-
                      cu situaţia, deci de a adapta,                                                 Editura       temǎ de
                      de a regla conduita umană                                                      Aramis;       lucru în
                      din punct de vedere                                           -activitatea                   clasǎ ;
                      energetic şi direcţional.                                     independentǎ;
                         Putem spune că :
                      - emoţiile sunt cele care                                     -exerciţiul;
                      organizează conduita
                      umană – prin mobilizarea
                      întregului organism, prin
                      punerea lui în acord cu
                      situaţia;                                                     -observaţia
                      - emoţiile sunt cele care                                     sistematicǎ şi
                      dezorganizează conduita                                       independentǎ;
                      umană – prin starea de                                                                       observarea
                      agitaţie difuză, prin                                                                        sistematicǎ
                      intensitatea şi desfăşurarea                                  -conversaţia;                  a elevilor;
                      lor tumultoasă ;
                      - procesele afective
                      îndeplinesc un rol major în
                      susţinerea energetică a
                      activităţilor umane, ele
                      potenţează şi condiţionează                                   -activitatea
.Obţinerea            acţiunile.                       - vor răspunde               independentǎ;
performanţei ;        - pe baza datelor privind        solicitărilor prin exemple   -reflecţia
asigurarea       5'   importanţa afectivităţii în      proprii şi concrete          personalǎ;

                                                                                                                                 8
feed-back-ului        conturarea personalităţii
                      umane şi în dezvoltarea
                      individului uman , se va                                  activitatea      manual de     temǎ de
                      reliefa rolul acesteia în                                 independentǎ;    psihologie-   lucru în
                      manifestarea personalităţii                                                Editura       clasǎ ;
                      „ Cheia înţelegerii altora se                                              Aramis;
                      află în propriile noastre
                      vibraţii afective.” ( Vasile                              -exerciţiul;
                      Pavelcu) - ceea ce                                        -observaţia
                      înseamnă că afectivitate                                  sistematicǎ şi
                      îndeplineşte funcţii                                      independentǎ;
                      importante nu doar în raport
                      cu activitatea, ci şi cu
                      procesul cunoaşterii umane.                                                              observarea
                                                                                - conversaţia;                 sistematicǎ
5.Intensificarea                                      - vor concretiza          - activitatea                  a elevilor;
retenţiei şi     7'   - se vor da îndrumǎri           conţinutul lecţiei prin   independentǎ;
transferului          bibliografice, referitoare la   aplicaţii
                      tema abordatǎ.


6. Evaluarea                                          - vor răspunde            -reflecţia
performanţei     3'   - se va realiza frontal, prin   solicitărilor             personalǎ;
                      evaluarea răspunsurilor
                      obţinute la solicitările
                      adresate; evaluarea va avea
                      o componentǎ predominant
                      stimulativǎ;




                                                                                                                             9
ANEXA NR. 1
                                                                        SCHEMA LECŢIEI

  I.       SPECIFICUL AFECTIVITĂŢII ŞI RELAŢIA EI CU ALTE FENOMENE PSIHICE

       În desfăşurarea proceselor afective – rolul determinant nu îl are obiectul ci valoarea şi semnificaţia pe care acesta o are pentru subiect, relaţia dintre obiect
  şi subiect fiind importantă.
      Procesele afective se află în relaţii de interacţiune şi interdependenţă cu toate fenomenele psihice şi procesele psihice – afectivitatea fiind specifică omului.

  II.     CLASIFICAREA TRĂIRILOR AFECTIVE

     În funcţie de relaţia dintre activitatea scoarţei cerebrale şi cea a subscoarţei cerebrale ( Vasile Pavelcu) există trei categorii de procese afective :
  A) Procese afective primare :
  - tonul afectiv al proceselor cognitive
  - trăirile afective de provenienţă organică
  - afectele
  B) Procesele afective complexe
  - emoţiile curente
  - emoţiile superioare
  - dispoziţiile afective
  C) Procesele afective superioare
  - sentimentele
  - pasiunile

III.      PROPRIETĂŢILE TRĂIRILOR AFECTIVE

           1. Trăirile afective au proprietatea de a se exterioriza - expresivitatea emoţională
           2. Trăirile afective se pot converti unele în altele : pozitive în negative şi invers.
           3. Trăirile afective au capacitatea de a se păstra chiar şi în absenţa stimulului ce le-a determinat.

IV.      ROLUL PROCESELOR AFECTIVE

  -     emoţiile sunt cele care organizează conduita umană
                                                                                                                                                                      10
-   emoţiile sunt cele care dezorganizează conduita umană
-   procesele affective îndeplinesc un rol major în susţinerea energetică a activităţilor, ele potenţează şi condiţionează acţiunile.




                                                                                                                                        11

More Related Content

What's hot

Structura personalitate
Structura personalitateStructura personalitate
Structura personalitateAna Simedru
 
Curs kinesiologie stiinta-miscarii_2013
Curs kinesiologie stiinta-miscarii_2013Curs kinesiologie stiinta-miscarii_2013
Curs kinesiologie stiinta-miscarii_2013Paula Chirilă
 
79379958 temäƒ-psihologie-senzatii-perceptii-reprezentari
79379958 temäƒ-psihologie-senzatii-perceptii-reprezentari79379958 temäƒ-psihologie-senzatii-perceptii-reprezentari
79379958 temäƒ-psihologie-senzatii-perceptii-reprezentariVioleta Ungureanu
 
Plan educaţional individualizat
Plan educaţional individualizatPlan educaţional individualizat
Plan educaţional individualizatCristina Moraru
 
Inconstientul
InconstientulInconstientul
InconstientulAda Adina
 
Ghid de identificare a temperamentului (belov)
Ghid de identificare a temperamentului (belov)Ghid de identificare a temperamentului (belov)
Ghid de identificare a temperamentului (belov)econsiliere
 
Comunicarea intre parinti si adolescenti
Comunicarea intre parinti si adolescentiComunicarea intre parinti si adolescenti
Comunicarea intre parinti si adolescenticecisromania
 
Adaptarea curriculara si consilierea copiilor cu ces
Adaptarea curriculara si consilierea copiilor cu cesAdaptarea curriculara si consilierea copiilor cu ces
Adaptarea curriculara si consilierea copiilor cu cesCorina Stamatin
 
3. Afectivitatea.pptx
3. Afectivitatea.pptx3. Afectivitatea.pptx
3. Afectivitatea.pptxOlgaGuuMorari
 
Incluziune adaptari curriculare_2015 (2) (1)
Incluziune adaptari curriculare_2015 (2) (1)Incluziune adaptari curriculare_2015 (2) (1)
Incluziune adaptari curriculare_2015 (2) (1)Valeriu Sandru
 
Familia powerpoint
Familia powerpointFamilia powerpoint
Familia powerpointIoana Bot
 

What's hot (20)

Atentia
AtentiaAtentia
Atentia
 
Structura personalitate
Structura personalitateStructura personalitate
Structura personalitate
 
Curs kinesiologie stiinta-miscarii_2013
Curs kinesiologie stiinta-miscarii_2013Curs kinesiologie stiinta-miscarii_2013
Curs kinesiologie stiinta-miscarii_2013
 
79379958 temäƒ-psihologie-senzatii-perceptii-reprezentari
79379958 temäƒ-psihologie-senzatii-perceptii-reprezentari79379958 temäƒ-psihologie-senzatii-perceptii-reprezentari
79379958 temäƒ-psihologie-senzatii-perceptii-reprezentari
 
Plan educaţional individualizat
Plan educaţional individualizatPlan educaţional individualizat
Plan educaţional individualizat
 
Inconstientul
InconstientulInconstientul
Inconstientul
 
Reprezentarile (1)
Reprezentarile  (1)Reprezentarile  (1)
Reprezentarile (1)
 
Ghid de identificare a temperamentului (belov)
Ghid de identificare a temperamentului (belov)Ghid de identificare a temperamentului (belov)
Ghid de identificare a temperamentului (belov)
 
Manual psihologie clasa a x a
Manual psihologie clasa a x aManual psihologie clasa a x a
Manual psihologie clasa a x a
 
Comunicarea intre parinti si adolescenti
Comunicarea intre parinti si adolescentiComunicarea intre parinti si adolescenti
Comunicarea intre parinti si adolescenti
 
Caracterul
CaracterulCaracterul
Caracterul
 
Preadolescenta
PreadolescentaPreadolescenta
Preadolescenta
 
Scoala incluziva
Scoala incluzivaScoala incluziva
Scoala incluziva
 
Adaptarea curriculara si consilierea copiilor cu ces
Adaptarea curriculara si consilierea copiilor cu cesAdaptarea curriculara si consilierea copiilor cu ces
Adaptarea curriculara si consilierea copiilor cu ces
 
Ghid de-nursing
Ghid de-nursingGhid de-nursing
Ghid de-nursing
 
Prezentare educatia-incluziva
Prezentare educatia-incluzivaPrezentare educatia-incluziva
Prezentare educatia-incluziva
 
3. Afectivitatea.pptx
3. Afectivitatea.pptx3. Afectivitatea.pptx
3. Afectivitatea.pptx
 
Incluziune adaptari curriculare_2015 (2) (1)
Incluziune adaptari curriculare_2015 (2) (1)Incluziune adaptari curriculare_2015 (2) (1)
Incluziune adaptari curriculare_2015 (2) (1)
 
Afectivitatea
AfectivitateaAfectivitatea
Afectivitatea
 
Familia powerpoint
Familia powerpointFamilia powerpoint
Familia powerpoint
 

Viewers also liked

Viewers also liked (18)

Procesele afective
Procesele afectiveProcesele afective
Procesele afective
 
Afectivitatea , Claudia Dobrea
Afectivitatea , Claudia DobreaAfectivitatea , Claudia Dobrea
Afectivitatea , Claudia Dobrea
 
Curs 1 introducere_in_psihologia_medicala
Curs 1 introducere_in_psihologia_medicalaCurs 1 introducere_in_psihologia_medicala
Curs 1 introducere_in_psihologia_medicala
 
Tehnici de discutie in grup
Tehnici de discutie in grupTehnici de discutie in grup
Tehnici de discutie in grup
 
Test De La Banane
Test De La BananeTest De La Banane
Test De La Banane
 
Testul matorin
Testul matorinTestul matorin
Testul matorin
 
Temperamentul
TemperamentulTemperamentul
Temperamentul
 
La volonta’ (Tratto dal libro di Roberto Assagioli "L'atto di volontà"
La volonta’ (Tratto dal libro di Roberto Assagioli "L'atto di volontà" La volonta’ (Tratto dal libro di Roberto Assagioli "L'atto di volontà"
La volonta’ (Tratto dal libro di Roberto Assagioli "L'atto di volontà"
 
Aptitudinile
AptitudinileAptitudinile
Aptitudinile
 
Caracteristicile temperamentului
Caracteristicile temperamentului Caracteristicile temperamentului
Caracteristicile temperamentului
 
Caracterul si lauda - consiliu crw
Caracterul si lauda   - consiliu crwCaracterul si lauda   - consiliu crw
Caracterul si lauda - consiliu crw
 
Powerpoint Atentia
Powerpoint AtentiaPowerpoint Atentia
Powerpoint Atentia
 
Psihologia personalitatii
Psihologia personalitatiiPsihologia personalitatii
Psihologia personalitatii
 
Motivaţia- Ane
Motivaţia- Ane Motivaţia- Ane
Motivaţia- Ane
 
Lectie comunicarea
Lectie comunicareaLectie comunicarea
Lectie comunicarea
 
Prezentare comunicare
Prezentare comunicarePrezentare comunicare
Prezentare comunicare
 
Comunicarea
ComunicareaComunicarea
Comunicarea
 
Temperament
TemperamentTemperament
Temperament
 

Similar to Afectivitatea

69112650 psihologia-personalitatii
69112650 psihologia-personalitatii69112650 psihologia-personalitatii
69112650 psihologia-personalitatiiSimion Morozan
 
Didactica curs
Didactica cursDidactica curs
Didactica cursgina120391
 
despre Inteligenta emotionala
despre Inteligenta emotionaladespre Inteligenta emotionala
despre Inteligenta emotionalaGabriela Chender
 
Psihologia Educatiei 2 3
Psihologia Educatiei   2 3Psihologia Educatiei   2 3
Psihologia Educatiei 2 31Leu
 
Subiecte psihologia emotiilor
Subiecte psihologia emotiilorSubiecte psihologia emotiilor
Subiecte psihologia emotiilorDorina Croitori
 
Dezvoltarea inteligentei emotionale_2011_2012.doc
Dezvoltarea inteligentei emotionale_2011_2012.docDezvoltarea inteligentei emotionale_2011_2012.doc
Dezvoltarea inteligentei emotionale_2011_2012.docssuser23ccb5
 
Peda - comunicarea umana si comunicarea didactica
Peda - comunicarea umana si comunicarea didacticaPeda - comunicarea umana si comunicarea didactica
Peda - comunicarea umana si comunicarea didacticaIonela Ama
 
3. inteligenta emotionala lb romana
3. inteligenta emotionala lb romana3. inteligenta emotionala lb romana
3. inteligenta emotionala lb romanalauralucia13
 
Inteligenta-Emotionala_inteligenta emotionala.pdf
Inteligenta-Emotionala_inteligenta emotionala.pdfInteligenta-Emotionala_inteligenta emotionala.pdf
Inteligenta-Emotionala_inteligenta emotionala.pdfToporanCristina
 
RAPORT de activitate ştiinţifică pentru trimestrul I, 2014
RAPORT de activitate ştiinţifică  pentru trimestrul I, 2014 RAPORT de activitate ştiinţifică  pentru trimestrul I, 2014
RAPORT de activitate ştiinţifică pentru trimestrul I, 2014 ise_md
 
19889030 psihologia-sportului
19889030 psihologia-sportului19889030 psihologia-sportului
19889030 psihologia-sportuluiscortenschi
 
Psihologia sportului
Psihologia sportuluiPsihologia sportului
Psihologia sportuluiSima Sorin
 
Psihologia sportului
Psihologia sportuluiPsihologia sportului
Psihologia sportuluiSima Sorin
 
Cristian stan teoria educatie nou
Cristian stan   teoria educatie nouCristian stan   teoria educatie nou
Cristian stan teoria educatie nouCarmen Sylva
 
Tinca cretu fundamentele psihologiei
Tinca cretu   fundamentele psihologieiTinca cretu   fundamentele psihologiei
Tinca cretu fundamentele psihologieialexandra tinculescu
 
Construirea RealităţIi Sociale
Construirea RealităţIi SocialeConstruirea RealităţIi Sociale
Construirea RealităţIi Sociale1Leu
 
M golu fundamentele psihologiei
M golu fundamentele psihologieiM golu fundamentele psihologiei
M golu fundamentele psihologieiMihai XD
 

Similar to Afectivitatea (20)

69112650 psihologia-personalitatii
69112650 psihologia-personalitatii69112650 psihologia-personalitatii
69112650 psihologia-personalitatii
 
Didactica curs
Didactica cursDidactica curs
Didactica curs
 
despre Inteligenta emotionala
despre Inteligenta emotionaladespre Inteligenta emotionala
despre Inteligenta emotionala
 
Psihologia Educatiei 2 3
Psihologia Educatiei   2 3Psihologia Educatiei   2 3
Psihologia Educatiei 2 3
 
Subiecte psihologia emotiilor
Subiecte psihologia emotiilorSubiecte psihologia emotiilor
Subiecte psihologia emotiilor
 
Rezumat teza
Rezumat tezaRezumat teza
Rezumat teza
 
Dezvoltarea inteligentei emotionale_2011_2012.doc
Dezvoltarea inteligentei emotionale_2011_2012.docDezvoltarea inteligentei emotionale_2011_2012.doc
Dezvoltarea inteligentei emotionale_2011_2012.doc
 
Peda - comunicarea umana si comunicarea didactica
Peda - comunicarea umana si comunicarea didacticaPeda - comunicarea umana si comunicarea didactica
Peda - comunicarea umana si comunicarea didactica
 
3. inteligenta emotionala lb romana
3. inteligenta emotionala lb romana3. inteligenta emotionala lb romana
3. inteligenta emotionala lb romana
 
Inteligenta-Emotionala_inteligenta emotionala.pdf
Inteligenta-Emotionala_inteligenta emotionala.pdfInteligenta-Emotionala_inteligenta emotionala.pdf
Inteligenta-Emotionala_inteligenta emotionala.pdf
 
RAPORT de activitate ştiinţifică pentru trimestrul I, 2014
RAPORT de activitate ştiinţifică  pentru trimestrul I, 2014 RAPORT de activitate ştiinţifică  pentru trimestrul I, 2014
RAPORT de activitate ştiinţifică pentru trimestrul I, 2014
 
19889030 psihologia-sportului
19889030 psihologia-sportului19889030 psihologia-sportului
19889030 psihologia-sportului
 
Psihologia sportului
Psihologia sportuluiPsihologia sportului
Psihologia sportului
 
Psihologia sportului
Psihologia sportuluiPsihologia sportului
Psihologia sportului
 
Cristian stan teoria educatie nou
Cristian stan   teoria educatie nouCristian stan   teoria educatie nou
Cristian stan teoria educatie nou
 
Tinca cretu fundamentele psihologiei
Tinca cretu   fundamentele psihologieiTinca cretu   fundamentele psihologiei
Tinca cretu fundamentele psihologiei
 
Construirea RealităţIi Sociale
Construirea RealităţIi SocialeConstruirea RealităţIi Sociale
Construirea RealităţIi Sociale
 
Proiectiv
ProiectivProiectiv
Proiectiv
 
M golu fundamentele psihologiei
M golu fundamentele psihologieiM golu fundamentele psihologiei
M golu fundamentele psihologiei
 
Psihologie
PsihologiePsihologie
Psihologie
 

More from Scoala 10

399995337-Elicoptere-ppt.ppt
399995337-Elicoptere-ppt.ppt399995337-Elicoptere-ppt.ppt
399995337-Elicoptere-ppt.pptScoala 10
 
__2020_TEME DE MASTER.docx
__2020_TEME DE MASTER.docx__2020_TEME DE MASTER.docx
__2020_TEME DE MASTER.docxScoala 10
 
,,Micul toniza,,
,,Micul toniza,,,,Micul toniza,,
,,Micul toniza,,Scoala 10
 
11 fise de_lucru-reguli-de-politete
11 fise de_lucru-reguli-de-politete11 fise de_lucru-reguli-de-politete
11 fise de_lucru-reguli-de-politeteScoala 10
 
Proiect mijloace de transport cu chenar
Proiect mijloace de transport cu    chenarProiect mijloace de transport cu    chenar
Proiect mijloace de transport cu chenarScoala 10
 
Cerere prelungire suplinire_inspectorat
Cerere prelungire suplinire_inspectoratCerere prelungire suplinire_inspectorat
Cerere prelungire suplinire_inspectoratScoala 10
 
Comisii licenta disertatie_dppd
Comisii licenta disertatie_dppdComisii licenta disertatie_dppd
Comisii licenta disertatie_dppdScoala 10
 
Planificare istorie 4-edp
Planificare   istorie 4-edpPlanificare   istorie 4-edp
Planificare istorie 4-edpScoala 10
 
Tema nr.1 refacuta -ed.civica_nitica_ciubotaru_elena_
Tema nr.1 refacuta  -ed.civica_nitica_ciubotaru_elena_Tema nr.1 refacuta  -ed.civica_nitica_ciubotaru_elena_
Tema nr.1 refacuta -ed.civica_nitica_ciubotaru_elena_Scoala 10
 
0 0 proba_de_evaluare_sumativa
0 0 proba_de_evaluare_sumativa0 0 proba_de_evaluare_sumativa
0 0 proba_de_evaluare_sumativaScoala 10
 
0 0 scoala_gimnaziala
0 0 scoala_gimnaziala0 0 scoala_gimnaziala
0 0 scoala_gimnazialaScoala 10
 
Bn44 00261 b
Bn44 00261 bBn44 00261 b
Bn44 00261 bScoala 10
 
Protocol tg ocna
Protocol tg ocnaProtocol tg ocna
Protocol tg ocnaScoala 10
 
1integrareacopiilorcuces
1integrareacopiilorcuces1integrareacopiilorcuces
1integrareacopiilorcucesScoala 10
 
Strategii de integrare_a_copiilor_cu_ces
Strategii de integrare_a_copiilor_cu_cesStrategii de integrare_a_copiilor_cu_ces
Strategii de integrare_a_copiilor_cu_cesScoala 10
 
Prezentarepowerpoint 091114112005-phpapp02
Prezentarepowerpoint 091114112005-phpapp02Prezentarepowerpoint 091114112005-phpapp02
Prezentarepowerpoint 091114112005-phpapp02Scoala 10
 
0 test orientativ_pentru_franchiseri
0 test orientativ_pentru_franchiseri0 test orientativ_pentru_franchiseri
0 test orientativ_pentru_franchiseriScoala 10
 
0 test orientativ_pentru_franchiseri
0 test orientativ_pentru_franchiseri0 test orientativ_pentru_franchiseri
0 test orientativ_pentru_franchiseriScoala 10
 
Barem psihologie
Barem psihologieBarem psihologie
Barem psihologieScoala 10
 

More from Scoala 10 (20)

399995337-Elicoptere-ppt.ppt
399995337-Elicoptere-ppt.ppt399995337-Elicoptere-ppt.ppt
399995337-Elicoptere-ppt.ppt
 
__2020_TEME DE MASTER.docx
__2020_TEME DE MASTER.docx__2020_TEME DE MASTER.docx
__2020_TEME DE MASTER.docx
 
,,Micul toniza,,
,,Micul toniza,,,,Micul toniza,,
,,Micul toniza,,
 
11 fise de_lucru-reguli-de-politete
11 fise de_lucru-reguli-de-politete11 fise de_lucru-reguli-de-politete
11 fise de_lucru-reguli-de-politete
 
Proiect mijloace de transport cu chenar
Proiect mijloace de transport cu    chenarProiect mijloace de transport cu    chenar
Proiect mijloace de transport cu chenar
 
Cerere prelungire suplinire_inspectorat
Cerere prelungire suplinire_inspectoratCerere prelungire suplinire_inspectorat
Cerere prelungire suplinire_inspectorat
 
Comisii licenta disertatie_dppd
Comisii licenta disertatie_dppdComisii licenta disertatie_dppd
Comisii licenta disertatie_dppd
 
Planificare istorie 4-edp
Planificare   istorie 4-edpPlanificare   istorie 4-edp
Planificare istorie 4-edp
 
Tema nr.1 refacuta -ed.civica_nitica_ciubotaru_elena_
Tema nr.1 refacuta  -ed.civica_nitica_ciubotaru_elena_Tema nr.1 refacuta  -ed.civica_nitica_ciubotaru_elena_
Tema nr.1 refacuta -ed.civica_nitica_ciubotaru_elena_
 
0 0 proba_de_evaluare_sumativa
0 0 proba_de_evaluare_sumativa0 0 proba_de_evaluare_sumativa
0 0 proba_de_evaluare_sumativa
 
0 0 scoala_gimnaziala
0 0 scoala_gimnaziala0 0 scoala_gimnaziala
0 0 scoala_gimnaziala
 
Bn44 00261 b
Bn44 00261 bBn44 00261 b
Bn44 00261 b
 
Protocol tg ocna
Protocol tg ocnaProtocol tg ocna
Protocol tg ocna
 
1integrareacopiilorcuces
1integrareacopiilorcuces1integrareacopiilorcuces
1integrareacopiilorcuces
 
Strategii de integrare_a_copiilor_cu_ces
Strategii de integrare_a_copiilor_cu_cesStrategii de integrare_a_copiilor_cu_ces
Strategii de integrare_a_copiilor_cu_ces
 
Prezentarepowerpoint 091114112005-phpapp02
Prezentarepowerpoint 091114112005-phpapp02Prezentarepowerpoint 091114112005-phpapp02
Prezentarepowerpoint 091114112005-phpapp02
 
pedagogie
pedagogiepedagogie
pedagogie
 
0 test orientativ_pentru_franchiseri
0 test orientativ_pentru_franchiseri0 test orientativ_pentru_franchiseri
0 test orientativ_pentru_franchiseri
 
0 test orientativ_pentru_franchiseri
0 test orientativ_pentru_franchiseri0 test orientativ_pentru_franchiseri
0 test orientativ_pentru_franchiseri
 
Barem psihologie
Barem psihologieBarem psihologie
Barem psihologie
 

Afectivitatea

  • 1. PROIECT DE LECŢIE OBIECTUL DE ÎNVĂŢĂMÂNT: PSIHOLOGIE CLASA: a X-a SUBIECTUL: AFECTIVITATEA ( specificul afectivităţii şi relaţia ei cu alte fenomene psihice, clasificarea trăirilor afective, proprietăţile trăirilor afective, rolul proceselor afective) TIPUL LECŢIEI: de comunicare de noi cunoştinţe OBIECTIVE : Competenţă generală: Cunoaşterea fenomenelor psihice, a componentelor şi trǎsăturilor specifice personalităţii umane, în scopul înţelegerii vieţii subiective a omului; Obiective operaţionale: Oo1: să cunoască specificul afectivităţii şi relaţia ei cu celelalte fenomene psihice ; Oo2:să cunoască tipurile de trăiri afective ; Oo3:sǎ cunoască proprietăţile trăirilor afective ; Oo4:să explice rolul trăirilor afective şi influenţa acestora asupra personalităţii umane ; STRATEGII DIDACTICE:  METODE ŞI PROCEDEE: expunerea, explicaţia didacticǎ, conversaţia, problematizarea, observaţia sistematicǎ şi independentǎ, reflecţia personalǎ, activitatea independentǎ.  MIJLOACE ŞI MATERIALE: fişe de lucru individuale BIBLIOGRAFIE: Mielu, Zlate – coordonator manual „Psihologie” – cls. A X-a, Edit. Aramis 2005 Tinca, Creţu ; Nicolae , Mitrofan; Mihai, Aniţei – colab. 1
  • 2. Elemente esenţiale de conţinut Strategii didactice Secvenţele lecţiei T Ob. Evaluare Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Mijloace 1. Captarea 3' - se va realiza discutând pe -strategie -manual de observarea atenţiei marginea următoarei discursivǎ de psihologie- sistematicǎ afirmaţii pentru tema în - participǎ la discuţii, tip Editura a elevilor; cauzǎ : argumentându-şi argumentativ- Aramis; rǎspunsurile ; persuasiv ; „Omul nu se raportează indiferent la realitate, dimpotrivă , obiectele, fenomenele , evenimentele care acţionează asupra lui au un ecou, o rezonanţă în conştiinţa sa, trezesc la viaţă anumite trebuinţe, corespund sau nu nevoilor lui, îi satisfac sau nu -dezbaterea ; interesele , aspiraţiile, idealurile.” - ascultǎ cu atenţie - se vor trece în revistǎ obiectivele lecţiei ; elementele-cheie ale temei, 2.Comunica- prezente în schema lecţiei rea subiectului (anexa nr. 1) ; şi a 2' - ascultǎ ceea ce li se obiectivelor comunicǎ ; lecţiei - pe baza datelor privind importanţa afectivităţii în conturarea personalităţii umane şi în dezvoltarea 2
  • 3. individului uman , se va reliefa rolul acesteia în 3. Dirijarea 30' Oo1 manifestarea personalităţii învăţării - participǎ la discuţii, încercând sǎ explice care -strategie -manual de ar fi rolul afectivităţii în discursivǎ de psihologie- Specificul afectivităţii dezvoltarea individului tip explicativ ; Editura Relaţia ei cu alte fenomene uman Aramis; psihice În desfăşurarea proceselor afective – rolul -expunerea ; determinant nu îl are obiectul ci valoarea şi semnificaţia pe care acesta o are pentru subiect ; relaţia dintre obiect şi subiect fiind foarte importantă. Procesele psihice care reflectă relaţia dintre subiect şi obiect sub formă - oferǎ exemple practice ; -explicaţia de trăiri, uneori atitudinale, didacticǎ ; poartă denumirea de procese afective. Procesele afective se află în relaţii de interacţiune şi interdependenţă cu toate fenomenele psihice şi procesele psihice , afectivitatea fiind specifică -conversaţia ; omului . 3
  • 4. Afectivitatea este manual de considerată ca fiind psihologie- componenta bazală, Editura infrastructurală a psihicului, Aramis; dar şi nota lui definitorie, -strategie deoarece prin afectivitate didacticǎ de tip omul se diferenţiază argumentativ- Oo2 profund de roboţi şi - enumeră care sunt deductiv ; calculatoare, de inteligenţa tipurile de trăiri afective artificială. şi care sunt caracteristicile lor Clasificarea trăirilor afective Afectivitatea cuprinde o multitudine de stări şi trăiri afective. -conversaţia ; Criteriile după care se poate face o clasificare a lor sunt: intensitatea, durata, complexitatea, gradul de conştientizare. Conform studiilor efectuate de Vasile Pavelcu (psiholog român) în funcţie de relaţia dintre activitatea scoarţei cerebrale ( centri -problematiza- nervoşi superiori) şi a rea ; subscoarţei cerebrale (centri nervoşi inferiori) se întâlnesc trei categorii de 4
  • 5. procese afective : A) Procese afective primare – au un caracter manual de elementar, sunt slab psihologie- organizate, mai aproape de -strategie Editura biologic ( instinct) şi mai discursivǎ de Aramis; puţin elaborate cultural, ele tip explicativ; tind să scape controlului conştient, raţional : 1. Tonul afectiv al proceselor cognitive 2. Trăirile afective de - explică importanţa provenienţă organică trăirilor afective în 3. Afectele : groaza , mânia, desfăşurarea activităţilor frica, accese de plâns şi acţiunilor umane -expunerea; zgomotos. B) Procese afective complexe - au un grad mai mare de conştientizare şi intelectualizare : 1. Emoţiile curente : bucuria, tristeţea, simpatia, antipatia, entuziasmul, -explicaţia ; admiraţia, dispreţul, speranţa, plăcerea. 2. Emoţiile superioare – sunt legate de activitatea pe care o desfăşoară individul ; ele se supun în mai mare măsură învăţării, existând chiar o formă de învăţare 5
  • 6. numită învăţare afectivă. 3. Dispoziţiile afective – sunt stări difuze, cu manual de intansitate variabilă şi psihologie- temǎ de durabilitate relativă. -expunerea; Editura lucru în C) Procese afective -explicaţia ; Aramis; clasǎ ; superioare – se caracterizează printr-o mare - explică diferenţa dintre restructurare şi raportare tipurile de procese valorică, situată nu la nivel afective prin folosirea de obiect (ca cele primare), unor situaţii concrete de activitate (ca cele complexe), ci la nivel de -strategie personalitate, depăşind prin didacticǎ de tip conţinutul şi structura lor argumentativ- stările emoţionale disparate deductiv ; şi tranzitorii : -conversaţia ; observarea 1. Sentimentele – trăiri sistematicǎ afective intense, de lungă a elevilor; durată : dragostea, ura, gelozia, invidia, admiraţia, îndoiala, recunoştinţa : - sentimente intelectuale - sentimente estetice - sentimente morale - sentimentul Eu-lui -problematiza- sentimente sociale şi rea ; psihosociale 2. Pasiunile - sunt sentimente cu orientare, intensitate şi grad de 6
  • 7. stabilitate şi generalitate Oo3 foarte mare, antrenând întreaga personalitate : temǎ de - pasiuni lucide, nobile lucru în - pasiuni oarbe clasǎ ; Proprietăţile trăirilor afective - explică proprietăţile trăirilor afective şi Avem în vedere nu notele exemplifică cu situaţii din lor distinctive şi definitorii, viaţa lor -activitatea care le individualizează în independentǎ; raport cu alte fenomene evaluare psihice, ci capacităţile sau -exerciţiul; orală disponibilităţile pe care le -fişe de posedă : lucru 1. Trăirile afective au individuale; capacitatea de a se exterioriza – de a fi -observaţia „văzute”, „citite”, „simţite” sistematicǎ şi – proprietate numită independentǎ; expresivitate emoţională. 2. Trăirile afective au proprietatea de a se -conversaţia; converti unele în altele, adică de a se transforma din pozitive în negative şi invers. Oo 4 3. Trăirile afective au capacitatea de a se păstra -activitatea chiar şi în lipsa stimulului independentǎ; care le-a produs . -reflecţia 7
  • 8. personalǎ; Rolul proceselor afective Funcţia esenţială a - exemplifică cu situaţii proceselor afective ca şi a concrete rolul trăirilor expresiilor lor este aceea de afective manual de a pune organismul în acord psihologie- cu situaţia, deci de a adapta, Editura temǎ de de a regla conduita umană Aramis; lucru în din punct de vedere -activitatea clasǎ ; energetic şi direcţional. independentǎ; Putem spune că : - emoţiile sunt cele care -exerciţiul; organizează conduita umană – prin mobilizarea întregului organism, prin punerea lui în acord cu situaţia; -observaţia - emoţiile sunt cele care sistematicǎ şi dezorganizează conduita independentǎ; umană – prin starea de observarea agitaţie difuză, prin sistematicǎ intensitatea şi desfăşurarea -conversaţia; a elevilor; lor tumultoasă ; - procesele afective îndeplinesc un rol major în susţinerea energetică a activităţilor umane, ele potenţează şi condiţionează -activitatea .Obţinerea acţiunile. - vor răspunde independentǎ; performanţei ; - pe baza datelor privind solicitărilor prin exemple -reflecţia asigurarea 5' importanţa afectivităţii în proprii şi concrete personalǎ; 8
  • 9. feed-back-ului conturarea personalităţii umane şi în dezvoltarea individului uman , se va activitatea manual de temǎ de reliefa rolul acesteia în independentǎ; psihologie- lucru în manifestarea personalităţii Editura clasǎ ; „ Cheia înţelegerii altora se Aramis; află în propriile noastre vibraţii afective.” ( Vasile -exerciţiul; Pavelcu) - ceea ce -observaţia înseamnă că afectivitate sistematicǎ şi îndeplineşte funcţii independentǎ; importante nu doar în raport cu activitatea, ci şi cu procesul cunoaşterii umane. observarea - conversaţia; sistematicǎ 5.Intensificarea - vor concretiza - activitatea a elevilor; retenţiei şi 7' - se vor da îndrumǎri conţinutul lecţiei prin independentǎ; transferului bibliografice, referitoare la aplicaţii tema abordatǎ. 6. Evaluarea - vor răspunde -reflecţia performanţei 3' - se va realiza frontal, prin solicitărilor personalǎ; evaluarea răspunsurilor obţinute la solicitările adresate; evaluarea va avea o componentǎ predominant stimulativǎ; 9
  • 10. ANEXA NR. 1 SCHEMA LECŢIEI I. SPECIFICUL AFECTIVITĂŢII ŞI RELAŢIA EI CU ALTE FENOMENE PSIHICE În desfăşurarea proceselor afective – rolul determinant nu îl are obiectul ci valoarea şi semnificaţia pe care acesta o are pentru subiect, relaţia dintre obiect şi subiect fiind importantă. Procesele afective se află în relaţii de interacţiune şi interdependenţă cu toate fenomenele psihice şi procesele psihice – afectivitatea fiind specifică omului. II. CLASIFICAREA TRĂIRILOR AFECTIVE În funcţie de relaţia dintre activitatea scoarţei cerebrale şi cea a subscoarţei cerebrale ( Vasile Pavelcu) există trei categorii de procese afective : A) Procese afective primare : - tonul afectiv al proceselor cognitive - trăirile afective de provenienţă organică - afectele B) Procesele afective complexe - emoţiile curente - emoţiile superioare - dispoziţiile afective C) Procesele afective superioare - sentimentele - pasiunile III. PROPRIETĂŢILE TRĂIRILOR AFECTIVE 1. Trăirile afective au proprietatea de a se exterioriza - expresivitatea emoţională 2. Trăirile afective se pot converti unele în altele : pozitive în negative şi invers. 3. Trăirile afective au capacitatea de a se păstra chiar şi în absenţa stimulului ce le-a determinat. IV. ROLUL PROCESELOR AFECTIVE - emoţiile sunt cele care organizează conduita umană 10
  • 11. - emoţiile sunt cele care dezorganizează conduita umană - procesele affective îndeplinesc un rol major în susţinerea energetică a activităţilor, ele potenţează şi condiţionează acţiunile. 11