У посібнику Аліна Ярославівна ділиться напрацюваннями з власного досвіду. Звичайно, тут можна знайти ідеї, які вже видавалися іншими авторами, проте більшу частину ігор, всі вірші, загадки, фізкультхвилинки і цікаві історії для вивчення алфавіту – власна творчість автора.
У посібнику Аліна Ярославівна ділиться напрацюваннями з власного досвіду. Звичайно, тут можна знайти ідеї, які вже видавалися іншими авторами, проте більшу частину ігор, всі вірші, загадки, фізкультхвилинки і цікаві історії для вивчення алфавіту – власна творчість автора.
1. Сумбаєва Олена Анатоліївна, учитель Шахтарської ЗОШ І-ІІІ ст. № 22,
Донецька область
Урок з математики
6 клас
Тема: Координатна площина
Мета уроку:
навчальна - перевірка умінь учнів будувати точки із заданими координатами
і визначати координати по створеним малюнкам;
розвивальна - розвиток пізнавальної активності, творчих здібностей
виховна - виховання інтересу до предмета.
Обладнання та програмне забезпечення уроку:
• комп'ютер, відеопроектор з екраном, листи із зображенням координатної площині
для кожної групи, фломастери;
• емблеми членів екіпажів, картки із завданнями для кожного учня, прапорці,
плакат «Факел знань»;
• презентація за темою «Координатна площина», програма графічний редактор
Paint.
Хід уроку:
Після повідомлення мети і завдань уроку вчитель говорить, що сьогодні на уроці
відбудеться захоплююча подорож. Всім мандрівникам, які розділені на команди:
«Штурмани», «Лоцмани», «Боцмани», «Юнги», «Мотористи»,роздаються пакети із
завданнями (Додаток), в кінці подорожі ці пакети здаються - це звіт про подорож.
З'ясування на якому виді транспорту відбудеться подорож, проходить у вигляді
математичного диктанту. Учитель задає точки за їх координатами, діти будують їх
на заздалегідь приготовленій координатній площині (в пакеті), а потім з'єднують
послідовно.
Математичний диктант.
(1; -1), (-4; -1), (-10; 0), (-4; -3), (4, 3), (9, 2), (4; -1), ( 1; -1), (1, 5), (6, 3), (6, 2), (1; 1)
Виходить кораблик, тобто діти відправляються в морську подорож.
Перш ніж відправитися в подорож, треба перевірити готовність членів екіпажу .
Пропонується ряд питань.
1. Як називаються осі координат?
2. Як називаються перша і друга координатні точки, задані на площині?
3. Який необхідно дотримуватися порядку при записі координат точок?
2. Продовжить речення:
1. Числа, які задають крапку в координатної площини, називаються .....
2. Якщо ордината точки А дорівнює нулю, то точка знаходиться ......
3. Якщо абсциса точки А дорівнює нулю, то точка знаходиться ......
Повторивши навчальний матеріал, діти відпливають на кораблику в море.
Прямо за курсом мурени!!! За допомогою зброї - сигнальних карток (вони в
пакеті), будемо оборонятися від мурен.
На координатній площині кілька точок - це мурени, їх треба знищити, а для цього
учні по черзі називають координати точок, які показує вчитель
(R, F, B, K, E, P, M, C, A), інші учні за допомогою сигнальних карток висловлюють
свою згоду або незгоду. Якщо координати названі правильно, то піднімають зелену
картку, якщо ні - червону. Після того як правильно назвали координати (вбили
мурену) точка зника.
(Ігроваситуаціястворюєтьсяв процесівиконання практичних завдань)
Дітям пропонується виконати валеологічну хвилинку:
Время тратить мы не будем, поднимаемкверху руки,
Опускаемих на плечи, продолжаем дальше вместе.
Поднимаем, опускаем, от урокаотдыхаем.
Руки вверх над головой, смотрим все перед собой,
Позвоночниквыпрямляем, локтисводим, распрямляем,
Организмоздоровляем, кислородомнаполняем.
Чтобы ноги поразмять, будем дружно приседать,
Встали, кверхупотянулись, повторили, улыбнулись.
Заряд бодростипоможет нам опять урок продолжить.
І ось кораблик підплив до незаселеного острова.
Учитель повідомляє, що на острові знайдено записку, яку треба розшифрувати.
(Слайд № 15)
На координатній площині врозкид написані літери. Кожному ряду треба
розшифрувати за словом (завдання в конверті).Додаток 2
1група. «Діти» (-7; 4), (8; 4), (7; -3), (-10; 4)
3. 2 група. «Учитися»(-5, -3), (1, 1), (-10, 4), (7; -3), (-10; 4), (-4, 2),(-2;-3)
3 група. «Треба» (-2; 1), (4; 3), (7; 3), (-4; -4), (1; 2)
4 група«Гарно» (-10;2), (1;2), (-3;4), (-9;4), (-7;3)
5 група«Старанно» (-4;2), (-2;1), (1;2), (4;3), (1;2), (-9;-4), (-9;-4), (5;1)
Вийшла фраза: «Діти учитися треба гарно, старанно»
Корабель повернув назад.
Тепер дітям пропонується зайнятися малюванням.
У кожній групі свій малюнок. Учням кожної групи, роздаються координати точок,
потім вони відзначають точки на заздалегідь приготовленій координатній площині.
Всі учні виконують побудови на місцях. Завдання беруть з пакетів.
1 група Ракета
2 група Квітка
3 група Метелик
4 група Глечик
5 група Ракета
Учитель задає домашнє завдання творчого характеру (побудова фігури за
координатами її точок)
Підсумок уроку. Рефлексія (1 хв)
Діти! У вас на партах прапорці різного кольору. Що означають ці кольори?
Червоні прапорці - тема уроку засвоєна добре.
Помаранчеві прапорці - тема уроку засвоєна недостатньо.
Сині-тема уроку не засвоєна.
Я прошу вас приклеїти вибрані прапорці на наш Факел знань.
Факел знань «загорівся» червоним кольором, а це означає, що урок пройшов не
даремно.
Всім дякую за урок, до побачення.
Додаток 3 (Фото уроку додається)
Додаток 1
1 група Ракета
З'єднайте задані точки послідовно
(-3;-4)
(-2;-1)
(-2;3)
(0;5)
(2;3)
(2;-1)
(3;-4)
(2;-4)
5. Додаток 2
Визначити слово за координатами його букв
1група. (-7; 4), (8; 4), (7; -3), (-10; 4)
Визначити слово за координатами його букв
2 група. (-5, -3), (1, 1), (-10, 4), (7; -3), (-10; 4), (-4, 2),(-2;-3)
Визначити слово за координатами його букв
3 група. (-2; 1), (4; 3), (7; 3), (-4; -4), (1; 2)
Визначити слово за координатами його букв
4 група (-10;2), (1;2), (-3;4), (-9;4), (-7;3)
Визначити слово за координатами його букв
5 група (-4;2), (-2;1), (1;2), (4;3), (1;2), (-9;-4), (-9;-4), (5;1)
Додаток 3