1. Каменєва Вікторія Олександрівна, учитель Шахтарської ЗОШ І-ІІІ ст. № 22,
Донецька область
Урок з музичного мистецтва
6 клас
Тема уроку: Дитячі образи у музиці
Мета уроку:
• навчальна - розкрити перед учнями світ дитячих образів у творах різних
композиторів,
визначити
поняття
«сюїта»,
«імпресіонізм»,
«етюд»
познайомитися з творчістю композитора К. Дебюсі на прикладі сюіти
«Дитячий куточок» (п’єса «Доктор Gradus ad Parnassum»), розучити пісню
«Дружать музика і діти» Чичкова;
• розвивальна - формувати вокально - хорові вміння та навички, творчу
компетентність учнів;
• виховна - виховувати естетичний смак.
Обладнання:
ноутбук, проектор,інтерактивна дошка, магнітофон, диски,
портрети композиторів.
Структура уроку:
• Вхід учнів під музику «Дружать музика і діти» Ю. Чичкова.
• Актуалізація опорних знань
• вокальна та інструментальна музика для дітей
• поняття «сюїта»
2. • Слухання.
К.
Дебюсі
«Доктор
Gradus
ad
Parnassum»
(поняття
«імпресіонізм», «етюд»)
• Розучування пісні «Дружать музика і діти»
• Підсумок уроку
• Творче домашнє завдання
Хід уроку.
1. Вхід учнів під пісню «Дружать музика і діти»
Музичне вітання:
Добрий день вам, добрий день
В світі музики, фантазії, пісень
Добрим будь, щирим будь
І з мистецтвом в дивну путь
Ми зайшли під бадьору радісну пісню «Дружать музика і діти» Ю. Чичкова,
відомого дитячого композитора (слайд №2). І це невипадково, бо тема
сьогоднішнього нашого уроку «Дитячі образи у музиці»( слайд№1)
Мета та завдання сьогодні на уроці зображенні на слайді. Давайте будь ласка
прочитаємо.(слайд №3)
Мотивація навчальної діяльності . Ми спробуємо з вами поглинути у яскравий
світ дитячої музики, яку ви з дитинства чули, знаєте.
Наш клас поділиться на 3 команди: «Веселі струмочки», «Сонячні промінці»,
«Дзвінка капіж».
Я вважаю, що кожна команда буде працювати активно та отримає багато нових
вражень та знань. Не соромтесь висказувати свої думки та враження. Те, що
3. більш усього вам запам’яталося на уроці, ви напишіть на отаких весняних
квіточках, з яких ми зробимо веселу галявину.(роздаються паперові квіти).
2. Актуалізація опорних знань.
Світ дитячих образів, дитячої музики… Цю музику ми знаємо з самого
дитинства. Багато композиторів приділяють увагу у своїй творчості і музиці для
дітей. І шанування таким композиторам. зараз ми з вами пригадаємо.
Послухайте уважно музичні уривочки, та подивіться на малюнки, що їх
об’єднує?
Працює кожна група.
(Відповіді учнів)
Зараз кожний ряд спробує передати настрій цих п’єс рухами і дати їм назву
(Виконання вправ розвиває координацію рухів та навички пластичного показу)
Так, це п’єси із «Дитячого альбому» Чайковського. Цю музику виконує кожен
учень в музичній школі. Писали музику для дітей такі композитори, як Р. Шуман,
В. Косенко. Ця музика виконується на інструменті, тому вона…(відповіді дітей)
А ще існує і вокальна музика для
дітей, це всім нам відомі дитячі пісні.
(слайд№4)
Будь ласка, команди, пригадайте дитячі пісні? (відповіді учнів)
3. Слухання музики.
А сьогодні ми познайомимося та пригадаємо ще одного композитора, який також
звертався до музики для дітей. Це французький композитор Клод Дебюсі.
Клод Дебюсі - композитор - імпресіоніст.
Імпресіоністи - це художники, музиканти, які передавали у творах свої миттєві
враження. А їх мистецтво називалось імпресіонізм. (слайд №6)
4. Клод Дебюсі - талановитий піаніст. Він створював фортепіанну музику протягом
усього життя. Один із найулюбленіших жанрів - це фортепіанна сюїта.(слайд№5)
А зараз пригадайте все, що пов’язане зі словом « сюїта» .
Кожна команда задасть іншій по 2 питання. Орієнтовні питання:
• Що таке сюїта?
• Сюїти яких композиторів ми слухали?
• Як називається частина сюїти Баха?
• Назвати частини сюїти Веріковського?
• Що таке веснянки і де вони розповсюджувалися?
• Як називалися веснянки у Західній Україні?
Діти відповідають на питання.
К. Дебюсі написав фортепіанну сюїту і назвав її «Дитячий куточок». Присвятив
він її своїй дочці Еммі. У творі ніби оживає світ дитячих мрій - улюблена лялька,
іграшкове слоненя, маленький пастушок, вимогливий вчитель.
Одна із частин сюїти називається « Доктор Gradus ad Parnassum». Парнас - це
велика гора у Греції, де згодно міфам жили музи. Шлях до мистецтва ніколи не
буває легким - розповідає про це Дебюсі. Він дуже ярко показав учня, якому вже
не хочеться грати тренувальні вправи - етюди.
Етюд - тренувальні вправи для розвитку виконавчої техніки музиканта.
Слухаємо: «Доктор Gradus ad parnassum» із «Дитячого куточку»
5. Ви уважно послухали, а зараз підберіть слова які б характеризували цю п’єсу?
Учні працюють в групах.(слайд№8)
Подивіться уважно на репродукцію картини Ренуара «Дівчатка за роялем». Чи
схожі образи цих творів, чи відмінні? Які картини у вас ця музика викликає?
(слайд№7)
4. Розучування пісні.
Продовжує знайомство з дитячою музикою, тепер вже вокальною, пісня Чичкова
«Дружать музика і діти». (Прослухується пісня, визначається настрій,
характер)
Такий характер придає пунктирний ритм (пригадують що це)
Підготовка до співу: співацька посада, вправи на дихання.
Поспівки: на примарному тоні, по звукоряду вверх вниз, з використанням
пунктирного ритму, на дикцію.
1.МІ….( співати із закритим ротом, опускаючи гортань)
2. МІ- Е - А -О-У -А-Е-І (співати на одному подиху)
3.РО-О-О-О ( губи розслаблені, рот відкритий широко)
4.РО-О/ О-О/ О-О/(після кожних 2 звуків - один маленький подих)
6. Працюючи над вправами, довожу до учнів їх корисність не тільки для співу, а й в
цілому для здоров’я людини. Вони допомагають у профілактиці простудних
захворювань, захворювань верхніх дихальних шляхів, зміцнюють зв’язки,
гортань,
збільшують об’єм легенів
Розучування пісні. Етапи:
• Проговорення тексту
• Прохлопування ритму разом зі словами
• Розучування по фразах
• Робота над нечисто проінтонованними місцями
• Виконання 1куплету і приспіву
5. Підсумок уроку.
Сьогодні на уроці ми з вами добре попрацювали. Що головне ви усвідомили? Я
вважаю, що вам ще неодноразово захочеться зустрітися з дитячою музикою.
Закріплюється тема, матеріал зі слухання, словничок.
Зараз ви на своїх квіточках напишіть свої враження, що вас захопило, у чому
виникли труднощі. Зробимо з квіточок квітучу галявину.
7. 6. Творче домашнє завдання.
Дома слухайте і співайте дитячі пісні або інструментальну музику, можете
намалювати малюночки до них.