SlideShare a Scribd company logo
Вічний, як правда
Урок-творча лабораторія
Особистісно зорієнтований урок у системі
проблемного навчання
Тема уроку: Вживання сполучників у простому і складному реченнях:
сполучники сурядності і підрядності.
Мета уроку: Навчальна:
 поглибити знання учнів про сполучники сурядності та
підрядності, їх роль у реченні;
 удосконалювати вміння й навички розрізняти їх у зв’язному
тексті, відрізняти їх від інших частин мови, визначати їх групи за
значенням;
 доцільно замінювати сполучники синонімічними;
 правильно вживати їх відповідно до смислових зв’язків.
Розвивальна:
 розвивати в учнів творчі здібності;
 уміння робити висновки, висловлювати думки;
 розвивати логічне мислення, увагу, пам'ять.
Виховна:
 виховувати шанобливе ставлення до Великого Кобзаря та
його творчості;
 виховувати повагу до влучного образного слова.
Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.
Обладнання: мультимедійні засоби, презентація «Сполучники сурядності і
підрядності», схеми-опори, картки із завданням до теми, ілюстрації,
«Вічно живий, як правда», мовний матеріал, стенд «Сьогодні на
уроці», «Конверти допомоги».
Лінгвістична лінія: сполучники сурядності й підрядності, їх види. Вживання
сполучників для зв’язку однорідних членів у простому реченні та
частин складного речення.
Комунікативна лінія: сполучник як засіб зв’язку однорідних членів, частин
речень та компонентів тексту.
Соціокультурна лінія: Тарас Григорович Шевченко – наш дороговказ в майбутнє,
наша візитка на благородство перед людством.
Методи та прийоми: робота в групах, парах, методи «Мовне лото»,
«Мовні пазли», «ПРЕС», гра «Відшукай ключ», проблемних
запитань, гронування, «Кола Вена», «Мовна павутинка», «Коло
думок», прийом «Комплімент», «Мовний ексклюзив», ігрові
моменти «Надзвичайний потяг», «Аукціон знань», «Інтелектуальне
казино», «Кросворд», метод «Незакінчені речення».
Епіграф уроку
Шанує Шевченка Україна,
як мати рідного сина.
(Народна творчість)
Початок демонстрації слайдів. Демонстрація слайду №1 з епіграфом уроку
Хід уроку
І. Організаційний момент
 Створення емоційно-позитивного фону.
– Підніміть руки догори, спіймайте уважність, наполегливість, творчість,
добро, пригорніте все до серця й тихенько сядьте.
 Прийом «Комплімент» (учні роблять компліменти сусідові по парті).
– У компліментах, які ви щойно говорили своїм товаришам, були
використані сполучники. Отже, давайте пригадаємо, що ви знаєте про сполучник.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів з теми.
 «Сейф мовних знань»
Робота в групах
– Перед виконанням завдання уважно погляньте на слайди
«Довідкового бюро» та запам’ятайте, які є групи сполучників за
значенням. Це допоможе вам при виконанні завдань.
Демонстрація слайдів №2,3,4 по черзі в декілька етапів з анімацією.
І група. Доповніть речення за зразком відповіді: …незмінна службова
частина мови, яка поєднує однорідні члени речення та частини складного речення.
ІІ група. Дайте відповіді на запитання за зразком: 1.службова, 2 незмінна.
ІІІ група. У кожного з вас є заготовки карток-кросвордів із запитаннями,
відповідно до нумерації дайте відповіді.
Демонстрація слайду №5 з завданнями для груп в 4 етапи: 1 показ слайду; 2-4 показ завдань.
Демонстрація слайдів «карток-контролю» №6,7,8 з орієнтованими відповідями по черзі після того як учні
справляться з завданнями. Демонстрація в інтерактивній формі – показ (зачитування) питання далі відповідь.
ІІІ. Оголошення теми, мети та завдань уроку.
(Учні записують тему уроку в зошити)
Демонстрація слайду №9 з темою та завданнями уроку в 5 етапів з почерговою появою завдань.
ІV. Опрацювання навчального матеріалу за допомогою
системи завдань пізнавального характеру.
 «Незвичайний потяг»
Аналіз мовних явищ на основі тексту (розподільна робота)
– Прочитайте текст. Дайте йому заголовок,
визначте стиль даного тексту і головну думку.
Випишіть з нього сполучники і розподіліть
«сполучники-пасажири» по вагончиках: 1
вагончик – сполучники сурядності, 2 –
підрядності. (Текст на слайді на мультимедійній
дошці).
Демонстрація слайду №10 з текстом завдання.
Демонстрація слайду «картки-контролю» №11 з відповіддю в 3 етапи: 1 показ слайду, 2-3 показ відповіді.
 «Мовна павутинка». Творче моделювання.
Демонстрація слайду №12 в 1 етап.
 Аукціон знань «Поетична мозаїка». Самодиктант.
Робота в групах
– З поезій Т.Шевченка, які ви вчили напам’ять, виписати у дві колонки
сполучникисурядностііпідрядності,вдужкахвказатиїхгрупизазначенням.
І група – «Мені тринадцятий минало».
ІІ група – «Заповіт».
ІІІ група – «І виріс я на чужині».
 Мовне лото «Вітражі мозаїки». Творче конструювання.
– Доповнити прислів’я про Шевченка, добираючи
рими, щоб утворився дистих, тобто вірш, що складається з
двох рядків. Вказати на смислові відношення сполучників
сурядності і підрядності за допомогою алгоритму. Розставте
розділові знаки. (Завдання на мультимедійній дошці).
(орієнтована відповідь учнів)
порів.порів. єднал. причин. єднал. порів.
21 3 4 5 6
Демонстрація слайду №13 в 1 етап.
 «Інтелектуальне казино «Поетичний
калейдоскоп».
Завдання з лінгвістичним ключем.
– На мультимедійній дошці рядки з поезій Т.Шевченка,
прочитайте їх, відшукайте сполучники сурядності і підрядності.
Відповідь-ключ – перша літера першого рядочка поезії, відповідно
нумерації строф вірша.
(Звучить мелодія пісні «Зоре моя вечірняя»)
Робота в парах
І пара – строфи віршів з сурядними сполучниками.
ІІ пара – строфи – з підрядними сполучниками.
Ключ: Україна, Дніпро.
Демонстрація слайду №14 в 1 етап.
 «Колоідей». Прийом«Найкращийкоментатормудрихдумок»
– Що означають для поета ці ключові слова: Дніпро, Україна? З чим
асоціюються вони для нього?
 «Мовні пазли»
– Відновити речення, вставивши потрібні за змістом сполучники
підрядності і сурядності відповідно до смислових зв’язків, зазначених у
дужках. Демонстрація слайду №15 в 6 етапів.
 «Мовний ексклюзив».
Робота в групах
– Обґрунтуйте, дані запитання за допомогою методу «ПРЕС»,
користуючись «Конвертами допомоги» які лежить у кожного на парті, виберіть
тільки ті твердження, які потрібні для кожної із груп.
І група – Чим є слова проте унаведених реченнях?
ІІ група – Уподаних реченнях установіть значення слова чи,і, їхроль уреченні.
ІІІ група – Як розрізнити слова якби –якби, щоб –щоб уданихреченнях?
Демонстрація слайду №16 в 3 етапи: 1. Поява слайду; 2-4 поява речень до завдань для груп.
Демонстрація слайду №17 в 3 етапи. Демонструється учням після виконання завдання «Мовний ексклюзив».
Експрес-висновки групи І – Сполучники потрібно відрізняти від
однозвучних прийменників із займенниками, від займенників та часток, а також від
вставних слів.
Експрес-висновки групи ІІ – Сполучники слід відрізняти від
однозвучних часток, шляхом правильного визначення їх функцій у реченні.
Експрес-висновки групи ІІІ – Сполучник необхідно відрізняти від
однозвучних слів шляхом логічного наголосу, а також за його роллю в реченні.
 «Відсебеньки»
Демонстрація слайду №18 в 1 етап
V. Підсумок уроку
 Інформаційне гроно «Коло знань»
– За поданим зразком на мультимедійній дошці складіть гроно «Коло
знань», вказати на ньому що кожен із вас особисто навчився на уроці, тобто
вибрати тільки те, що ви навчились на уроці.
Демонстрація слайду №19 в 1 етап
 Рефлексія знань. Метод «Інтерв’ю»
 Чи сподобався тобі урок?
 Якщо сподобався, то чому?
 Які форми, методи і прийоми навчання тобі
найбільш сподобались?
 Чи задоволений ти результатами роботи на
уроці?
 Чи виникли якісь труднощі під час уроку?
 Чи все було зрозуміло?
VІ. Виставлення й мотивація оцінок.
VІІ. Заключне слово вчителя.
– Життя і творчість Т.Г.Шевченка немовби своєрідний моральний кодекс:
поезії Великого Кобзаря роблять людей кращими, лагідними, доброзичливими,
вчать любити свою Україну, рідну мову, рідну неньку. Твори поета вічно
будитимуть у серцях людей благородні великі почуття і прагнення, бо й він є
вічний, як правда.
Вогонь у серці не погас,
Ще зацвіте не раз калина,
Бо поруч з нами йде Тарас,
Якого любить Україна.
VІІІ. Домашнє завдання.
 Диференційоване завдання на вибір
1. Написати твір-есе «Мої роздуми над долею Шевченка», вживаючи
сполучники.
2. За поданими схемами скласти речення про життя і творчість
Т.Шевченка:
• то Ο, то Ο .
• ані Ο, ані Ο.
• […], але […].
• […], (щоб…).
• (Коли…), […].

More Related Content

Similar to урок2 лосинець

майстер клас
майстер класмайстер клас
майстер клас
Olichka Poberezhnik
 
Майстер-клас
Майстер-класМайстер-клас
Майстер-клас
Olichka Poberezhnik
 
5 укр яз_омельчук_ляшкевич_1_пособ_2010_укр
5 укр яз_омельчук_ляшкевич_1_пособ_2010_укр5 укр яз_омельчук_ляшкевич_1_пособ_2010_укр
5 укр яз_омельчук_ляшкевич_1_пособ_2010_укр
Aira_Roo
 
зош 15 резоглазова о.о. урок української мови 3 клас
зош 15 резоглазова о.о. урок української мови 3 класзош 15 резоглазова о.о. урок української мови 3 клас
зош 15 резоглазова о.о. урок української мови 3 клас
Александр Дрон
 
розвиток логічного мислення на уроках маткматики в початкових класах
розвиток  логічного  мислення  на  уроках  маткматики  в  початкових  класахрозвиток  логічного  мислення  на  уроках  маткматики  в  початкових  класах
розвиток логічного мислення на уроках маткматики в початкових класах
Nata Благій
 
Особливості фреймового структурування навчального матеріалу на уроках українс...
Особливості фреймового структурування навчального матеріалу на уроках українс...Особливості фреймового структурування навчального матеріалу на уроках українс...
Особливості фреймового структурування навчального матеріалу на уроках українс...
polyatikinalyubov
 
Виступ на вченій раді
Виступ на вченій радіВиступ на вченій раді
Виступ на вченій раді
Iren50
 
психологічні принципи роботи
психологічні принципи роботипсихологічні принципи роботи
психологічні принципи роботиDima Tanasienko
 
Досвід роботи Сямук І. О.
Досвід роботи Сямук І. О.Досвід роботи Сямук І. О.
Досвід роботи Сямук І. О.
Оксана Мельник
 
Розв"язування вправ на множення раціональних чисел
Розв"язування вправ на множення раціональних чиселРозв"язування вправ на множення раціональних чисел
Розв"язування вправ на множення раціональних чисел
sveta7940
 
БПЛ № 124 презентація досвіду
БПЛ № 124 презентація досвіду  БПЛ № 124 презентація досвіду
БПЛ № 124 презентація досвіду Марина Алехина
 
Одночлен.Одночлен стандартного вигляду_7клас_Алгебра.doc
Одночлен.Одночлен стандартного вигляду_7клас_Алгебра.docОдночлен.Одночлен стандартного вигляду_7клас_Алгебра.doc
Одночлен.Одночлен стандартного вигляду_7клас_Алгебра.doc
Репетитор Історія України
 
алгебра
алгебраалгебра
алгебра
Elena Bosa
 
Числові та буквенні вирази
Числові та буквенні виразиЧислові та буквенні вирази
Числові та буквенні вирази
Наталія Третякова
 
Інформатика 4 клас. Левшин М.М.
Інформатика 4 клас. Левшин М.М.Інформатика 4 клас. Левшин М.М.
Інформатика 4 клас. Левшин М.М.
Nikolay Shaygorodskiy
 

Similar to урок2 лосинець (20)

майстер клас
майстер класмайстер клас
майстер клас
 
Майстер-клас
Майстер-класМайстер-клас
Майстер-клас
 
5 укр яз_омельчук_ляшкевич_1_пособ_2010_укр
5 укр яз_омельчук_ляшкевич_1_пособ_2010_укр5 укр яз_омельчук_ляшкевич_1_пособ_2010_укр
5 укр яз_омельчук_ляшкевич_1_пособ_2010_укр
 
зош 15 резоглазова о.о. урок української мови 3 клас
зош 15 резоглазова о.о. урок української мови 3 класзош 15 резоглазова о.о. урок української мови 3 клас
зош 15 резоглазова о.о. урок української мови 3 клас
 
47
4747
47
 
розвиток логічного мислення на уроках маткматики в початкових класах
розвиток  логічного  мислення  на  уроках  маткматики  в  початкових  класахрозвиток  логічного  мислення  на  уроках  маткматики  в  початкових  класах
розвиток логічного мислення на уроках маткматики в початкових класах
 
Особливості фреймового структурування навчального матеріалу на уроках українс...
Особливості фреймового структурування навчального матеріалу на уроках українс...Особливості фреймового структурування навчального матеріалу на уроках українс...
Особливості фреймового структурування навчального матеріалу на уроках українс...
 
Виступ на вченій раді
Виступ на вченій радіВиступ на вченій раді
Виступ на вченій раді
 
психологічні принципи роботи
психологічні принципи роботипсихологічні принципи роботи
психологічні принципи роботи
 
Досвід роботи Сямук І. О.
Досвід роботи Сямук І. О.Досвід роботи Сямук І. О.
Досвід роботи Сямук І. О.
 
292.docx
292.docx292.docx
292.docx
 
68
6868
68
 
Розв"язування вправ на множення раціональних чисел
Розв"язування вправ на множення раціональних чиселРозв"язування вправ на множення раціональних чисел
Розв"язування вправ на множення раціональних чисел
 
БПЛ № 124 презентація досвіду
БПЛ № 124 презентація досвіду  БПЛ № 124 презентація досвіду
БПЛ № 124 презентація досвіду
 
Одночлен.Одночлен стандартного вигляду_7клас_Алгебра.doc
Одночлен.Одночлен стандартного вигляду_7клас_Алгебра.docОдночлен.Одночлен стандартного вигляду_7клас_Алгебра.doc
Одночлен.Одночлен стандартного вигляду_7клас_Алгебра.doc
 
алгебра
алгебраалгебра
алгебра
 
44
4444
44
 
*
**
*
 
Числові та буквенні вирази
Числові та буквенні виразиЧислові та буквенні вирази
Числові та буквенні вирази
 
Інформатика 4 клас. Левшин М.М.
Інформатика 4 клас. Левшин М.М.Інформатика 4 клас. Левшин М.М.
Інформатика 4 клас. Левшин М.М.
 

More from Liliya_Zbarovska

урок
урокурок
темаурок5
темаурок5темаурок5
темаурок5
Liliya_Zbarovska
 
презентаціяпрезентація
презентаціяпрезентаціяпрезентаціяпрезентація
презентаціяпрезентація
Liliya_Zbarovska
 
відкритий урок
відкритий уроквідкритий урок
відкритий урок
Liliya_Zbarovska
 
презентацияPptlesson
презентацияPptlessonпрезентацияPptlesson
презентацияPptlesson
Liliya_Zbarovska
 
презентация1.pptlesson
презентация1.pptlessonпрезентация1.pptlesson
презентация1.pptlesson
Liliya_Zbarovska
 
About me
About meAbout me
узагальнюючі 8 клас
узагальнюючі 8 класузагальнюючі 8 клас
узагальнюючі 8 клас
Liliya_Zbarovska
 
вчені хіміки україни
вчені хіміки українивчені хіміки україни
вчені хіміки україни
Liliya_Zbarovska
 
Дидактичні ігри в початкових класах
Дидактичні ігри в початкових класахДидактичні ігри в початкових класах
Дидактичні ігри в початкових класах
Liliya_Zbarovska
 
розробка
розробкарозробка
розробка
Liliya_Zbarovska
 
педярмарка физкульт федорчук
педярмарка физкульт федорчукпедярмарка физкульт федорчук
педярмарка физкульт федорчук
Liliya_Zbarovska
 
управлінський проект соболик т.а. (1)
управлінський проект соболик т.а. (1)управлінський проект соболик т.а. (1)
управлінський проект соболик т.а. (1)
Liliya_Zbarovska
 
тв гр
тв  гртв  гр
тв гр
Liliya_Zbarovska
 
івчук казка а5
івчук казка а5івчук казка а5
івчук казка а5
Liliya_Zbarovska
 
брошура
брошураброшура
брошура
Liliya_Zbarovska
 
досвид 2015
досвид 2015досвид 2015
досвид 2015
Liliya_Zbarovska
 
дов сист видк_урок
дов сист видк_урокдов сист видк_урок
дов сист видк_урок
Liliya_Zbarovska
 
презент диовид збаровська_2015
презент диовид збаровська_2015презент диовид збаровська_2015
презент диовид збаровська_2015
Liliya_Zbarovska
 

More from Liliya_Zbarovska (20)

урок
урокурок
урок
 
темаурок5
темаурок5темаурок5
темаурок5
 
презентаціяпрезентація
презентаціяпрезентаціяпрезентаціяпрезентація
презентаціяпрезентація
 
відкритий урок
відкритий уроквідкритий урок
відкритий урок
 
презентацияPptlesson
презентацияPptlessonпрезентацияPptlesson
презентацияPptlesson
 
презентация1.pptlesson
презентация1.pptlessonпрезентация1.pptlesson
презентация1.pptlesson
 
About me
About meAbout me
About me
 
узагальнюючі 8 клас
узагальнюючі 8 класузагальнюючі 8 клас
узагальнюючі 8 клас
 
вчені хіміки україни
вчені хіміки українивчені хіміки україни
вчені хіміки україни
 
Дидактичні ігри в початкових класах
Дидактичні ігри в початкових класахДидактичні ігри в початкових класах
Дидактичні ігри в початкових класах
 
розробка
розробкарозробка
розробка
 
педярмарка физкульт федорчук
педярмарка физкульт федорчукпедярмарка физкульт федорчук
педярмарка физкульт федорчук
 
курсова
курсовакурсова
курсова
 
управлінський проект соболик т.а. (1)
управлінський проект соболик т.а. (1)управлінський проект соболик т.а. (1)
управлінський проект соболик т.а. (1)
 
тв гр
тв  гртв  гр
тв гр
 
івчук казка а5
івчук казка а5івчук казка а5
івчук казка а5
 
брошура
брошураброшура
брошура
 
досвид 2015
досвид 2015досвид 2015
досвид 2015
 
дов сист видк_урок
дов сист видк_урокдов сист видк_урок
дов сист видк_урок
 
презент диовид збаровська_2015
презент диовид збаровська_2015презент диовид збаровська_2015
презент диовид збаровська_2015
 

Recently uploaded

Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
tetiana1958
 
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.pptЗвіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
ssuserce4e97
 
Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у ПольщіПрактика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
tetiana1958
 
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdfПостанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
24tvua
 
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учнюОригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Adriana Himinets
 
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptxпедрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
home
 
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використанняЗернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Vinnytsia Regional Universal Scientific Library named after Valentin Otamanovsky
 
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича""Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
Чернівецька обласна бібліотека для дітей
 
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptxЗвіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
ssuserd0ab23
 
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовищаЗвіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
ssuserce4e97
 
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Pervushina1983
 
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учнюР.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Adriana Himinets
 
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdfzarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
AleksSaf
 
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdfГлавлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
olaola5673
 
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". ПрезентаціяР.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
Adriana Himinets
 
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdfОснови_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
olaola5673
 
Управлінські процеси закладу освіти.pptx
Управлінські процеси закладу освіти.pptxУправлінські процеси закладу освіти.pptx
Управлінські процеси закладу освіти.pptx
ssuserce4e97
 
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].pptЗвіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
ssuser59c0a2
 
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptxПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ssuserd1824d
 
Наказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdf
Наказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdfНаказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdf
Наказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdf
Ostap Vuschna
 

Recently uploaded (20)

Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
Випуск магістрів- науковців факультету мехатроніки та інжинірингу, 2024 р.
 
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.pptЗвіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
Звіт самооцінювання осв. середовище 2024.ppt
 
Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у ПольщіПрактика студентів на складі одягу H&M у Польщі
Практика студентів на складі одягу H&M у Польщі
 
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdfПостанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
Постанова №648 уряду від 04 червня 2024 року. .pdf
 
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учнюОригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
Оригінал. Переклад. Види перекладів. Допомога учню
 
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptxпедрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
педрада 2024 травень 2педрада 2024 травень .pptx
 
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використанняЗернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
Зернобобові культури в Україні: сучасний стан та перспективи використання
 
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича""Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
"Він плакав і сміявся з народом: творчий спадок Федьковича"
 
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptxЗвіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
Звіт керівника закладу за 2023-2024.pptx
 
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовищаЗвіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
Звіт за результатами самооцінювання щодо освітнього середовища
 
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
Звіт директора КЗО "СЗШ №124" ДМР 2023-2024 н.р.
 
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учнюР.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Допомога учню
 
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdfzarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
zarahuvannia do pershogo klassu IMG_20240607_0001.pdf
 
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdfГлавлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
Главлит_2_0_Книжкова_цензура_в_Росії.pdf
 
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". ПрезентаціяР.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
Р.Л.Стівенсон "Вересовий трунок". Презентація
 
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdfОснови_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
Основи_історичної_просвіти_—_для_перекладу.pdf
 
Управлінські процеси закладу освіти.pptx
Управлінські процеси закладу освіти.pptxУправлінські процеси закладу освіти.pptx
Управлінські процеси закладу освіти.pptx
 
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].pptЗвіт директора  за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
Звіт директора за 2023-2024 н. р. [Автозбережено].ppt
 
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptxПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
ПРЕЗЕНТАЦІЯ ПРО СХОВИЩЕ захисна споруда.pptx
 
Наказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdf
Наказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdfНаказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdf
Наказ про зарахування 1 класу 2024 2025.pdf
 

урок2 лосинець

  • 1.
  • 2. Вічний, як правда Урок-творча лабораторія Особистісно зорієнтований урок у системі проблемного навчання Тема уроку: Вживання сполучників у простому і складному реченнях: сполучники сурядності і підрядності. Мета уроку: Навчальна:  поглибити знання учнів про сполучники сурядності та підрядності, їх роль у реченні;  удосконалювати вміння й навички розрізняти їх у зв’язному тексті, відрізняти їх від інших частин мови, визначати їх групи за значенням;  доцільно замінювати сполучники синонімічними;  правильно вживати їх відповідно до смислових зв’язків. Розвивальна:  розвивати в учнів творчі здібності;  уміння робити висновки, висловлювати думки;  розвивати логічне мислення, увагу, пам'ять. Виховна:  виховувати шанобливе ставлення до Великого Кобзаря та його творчості;  виховувати повагу до влучного образного слова. Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок. Обладнання: мультимедійні засоби, презентація «Сполучники сурядності і підрядності», схеми-опори, картки із завданням до теми, ілюстрації,
  • 3. «Вічно живий, як правда», мовний матеріал, стенд «Сьогодні на уроці», «Конверти допомоги». Лінгвістична лінія: сполучники сурядності й підрядності, їх види. Вживання сполучників для зв’язку однорідних членів у простому реченні та частин складного речення. Комунікативна лінія: сполучник як засіб зв’язку однорідних членів, частин речень та компонентів тексту. Соціокультурна лінія: Тарас Григорович Шевченко – наш дороговказ в майбутнє, наша візитка на благородство перед людством. Методи та прийоми: робота в групах, парах, методи «Мовне лото», «Мовні пазли», «ПРЕС», гра «Відшукай ключ», проблемних запитань, гронування, «Кола Вена», «Мовна павутинка», «Коло думок», прийом «Комплімент», «Мовний ексклюзив», ігрові моменти «Надзвичайний потяг», «Аукціон знань», «Інтелектуальне казино», «Кросворд», метод «Незакінчені речення».
  • 4. Епіграф уроку Шанує Шевченка Україна, як мати рідного сина. (Народна творчість)
  • 5. Початок демонстрації слайдів. Демонстрація слайду №1 з епіграфом уроку Хід уроку І. Організаційний момент  Створення емоційно-позитивного фону. – Підніміть руки догори, спіймайте уважність, наполегливість, творчість, добро, пригорніте все до серця й тихенько сядьте.  Прийом «Комплімент» (учні роблять компліменти сусідові по парті). – У компліментах, які ви щойно говорили своїм товаришам, були використані сполучники. Отже, давайте пригадаємо, що ви знаєте про сполучник. ІІ. Актуалізація опорних знань учнів з теми.  «Сейф мовних знань» Робота в групах – Перед виконанням завдання уважно погляньте на слайди «Довідкового бюро» та запам’ятайте, які є групи сполучників за значенням. Це допоможе вам при виконанні завдань. Демонстрація слайдів №2,3,4 по черзі в декілька етапів з анімацією.
  • 6.
  • 7. І група. Доповніть речення за зразком відповіді: …незмінна службова частина мови, яка поєднує однорідні члени речення та частини складного речення. ІІ група. Дайте відповіді на запитання за зразком: 1.службова, 2 незмінна. ІІІ група. У кожного з вас є заготовки карток-кросвордів із запитаннями, відповідно до нумерації дайте відповіді. Демонстрація слайду №5 з завданнями для груп в 4 етапи: 1 показ слайду; 2-4 показ завдань. Демонстрація слайдів «карток-контролю» №6,7,8 з орієнтованими відповідями по черзі після того як учні справляться з завданнями. Демонстрація в інтерактивній формі – показ (зачитування) питання далі відповідь.
  • 8.
  • 9. ІІІ. Оголошення теми, мети та завдань уроку. (Учні записують тему уроку в зошити) Демонстрація слайду №9 з темою та завданнями уроку в 5 етапів з почерговою появою завдань. ІV. Опрацювання навчального матеріалу за допомогою системи завдань пізнавального характеру.  «Незвичайний потяг» Аналіз мовних явищ на основі тексту (розподільна робота) – Прочитайте текст. Дайте йому заголовок, визначте стиль даного тексту і головну думку. Випишіть з нього сполучники і розподіліть «сполучники-пасажири» по вагончиках: 1 вагончик – сполучники сурядності, 2 – підрядності. (Текст на слайді на мультимедійній дошці).
  • 10. Демонстрація слайду №10 з текстом завдання. Демонстрація слайду «картки-контролю» №11 з відповіддю в 3 етапи: 1 показ слайду, 2-3 показ відповіді.
  • 11.  «Мовна павутинка». Творче моделювання. Демонстрація слайду №12 в 1 етап.  Аукціон знань «Поетична мозаїка». Самодиктант. Робота в групах – З поезій Т.Шевченка, які ви вчили напам’ять, виписати у дві колонки сполучникисурядностііпідрядності,вдужкахвказатиїхгрупизазначенням. І група – «Мені тринадцятий минало». ІІ група – «Заповіт». ІІІ група – «І виріс я на чужині».  Мовне лото «Вітражі мозаїки». Творче конструювання. – Доповнити прислів’я про Шевченка, добираючи рими, щоб утворився дистих, тобто вірш, що складається з двох рядків. Вказати на смислові відношення сполучників сурядності і підрядності за допомогою алгоритму. Розставте розділові знаки. (Завдання на мультимедійній дошці). (орієнтована відповідь учнів) порів.порів. єднал. причин. єднал. порів. 21 3 4 5 6
  • 12. Демонстрація слайду №13 в 1 етап.  «Інтелектуальне казино «Поетичний калейдоскоп». Завдання з лінгвістичним ключем. – На мультимедійній дошці рядки з поезій Т.Шевченка, прочитайте їх, відшукайте сполучники сурядності і підрядності. Відповідь-ключ – перша літера першого рядочка поезії, відповідно нумерації строф вірша. (Звучить мелодія пісні «Зоре моя вечірняя») Робота в парах І пара – строфи віршів з сурядними сполучниками. ІІ пара – строфи – з підрядними сполучниками. Ключ: Україна, Дніпро.
  • 13. Демонстрація слайду №14 в 1 етап.  «Колоідей». Прийом«Найкращийкоментатормудрихдумок» – Що означають для поета ці ключові слова: Дніпро, Україна? З чим асоціюються вони для нього?  «Мовні пазли» – Відновити речення, вставивши потрібні за змістом сполучники підрядності і сурядності відповідно до смислових зв’язків, зазначених у дужках. Демонстрація слайду №15 в 6 етапів.
  • 14.  «Мовний ексклюзив». Робота в групах – Обґрунтуйте, дані запитання за допомогою методу «ПРЕС», користуючись «Конвертами допомоги» які лежить у кожного на парті, виберіть тільки ті твердження, які потрібні для кожної із груп. І група – Чим є слова проте унаведених реченнях? ІІ група – Уподаних реченнях установіть значення слова чи,і, їхроль уреченні. ІІІ група – Як розрізнити слова якби –якби, щоб –щоб уданихреченнях? Демонстрація слайду №16 в 3 етапи: 1. Поява слайду; 2-4 поява речень до завдань для груп. Демонстрація слайду №17 в 3 етапи. Демонструється учням після виконання завдання «Мовний ексклюзив».
  • 15. Експрес-висновки групи І – Сполучники потрібно відрізняти від однозвучних прийменників із займенниками, від займенників та часток, а також від вставних слів. Експрес-висновки групи ІІ – Сполучники слід відрізняти від однозвучних часток, шляхом правильного визначення їх функцій у реченні. Експрес-висновки групи ІІІ – Сполучник необхідно відрізняти від однозвучних слів шляхом логічного наголосу, а також за його роллю в реченні.  «Відсебеньки» Демонстрація слайду №18 в 1 етап
  • 16. V. Підсумок уроку  Інформаційне гроно «Коло знань» – За поданим зразком на мультимедійній дошці складіть гроно «Коло знань», вказати на ньому що кожен із вас особисто навчився на уроці, тобто вибрати тільки те, що ви навчились на уроці. Демонстрація слайду №19 в 1 етап  Рефлексія знань. Метод «Інтерв’ю»  Чи сподобався тобі урок?  Якщо сподобався, то чому?  Які форми, методи і прийоми навчання тобі найбільш сподобались?  Чи задоволений ти результатами роботи на уроці?  Чи виникли якісь труднощі під час уроку?
  • 17.  Чи все було зрозуміло?
  • 18. VІ. Виставлення й мотивація оцінок. VІІ. Заключне слово вчителя. – Життя і творчість Т.Г.Шевченка немовби своєрідний моральний кодекс: поезії Великого Кобзаря роблять людей кращими, лагідними, доброзичливими, вчать любити свою Україну, рідну мову, рідну неньку. Твори поета вічно будитимуть у серцях людей благородні великі почуття і прагнення, бо й він є вічний, як правда. Вогонь у серці не погас, Ще зацвіте не раз калина, Бо поруч з нами йде Тарас, Якого любить Україна. VІІІ. Домашнє завдання.  Диференційоване завдання на вибір 1. Написати твір-есе «Мої роздуми над долею Шевченка», вживаючи сполучники. 2. За поданими схемами скласти речення про життя і творчість Т.Шевченка: • то Ο, то Ο . • ані Ο, ані Ο. • […], але […]. • […], (щоб…). • (Коли…), […].