SlideShare a Scribd company logo
1 of 5
Петропавл қаласының
«Ғабит Мүсірепов атындағы
№ 43 орта мектеп» КММ
қазақ тілі мен әдебиеті
пәнінің мұғалімі
Әубәкірова Ләззат Ерденқызы
Сабақтың тақырыбы: Түркістан қаласы.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік:Түркістан туралы түсініктерін кеңейту, мәтінмен жұмыс жасай отыра, оқушылардың
сөйлеу дағдысын арттыру.
Дамытушылық:Оқушылардың қисынды ойлау қабілетін кеңейту, сөздік қорын молайту, сауатты
оқу дағдысын күшейту, топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру.
Тәрбиелік: Өз елінің тарихи мұра жәдігерлерін, кұрметтеуге, ұлттық құндылықретінде болашақ
ұрпаққа жеткізу жауапкершілігін ояту.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндіру,сұрақ-жауап,топтық жұмыс
Сабақтың көрнекілігі:интербелсенді тақта, суреттер,карта
Сабақтың барысы. І. Ұйымдастыру кезеңі.
А) Сәлемдесу. Ә) Кезекшімен сұхбаттасып, оқушыларды түгендеу.
Сабақты психологиялық дайындықтан бастау.
Балалар,сіздердің көңіл-күйлеріңіз қандай , осы жақсы көңіл-күйлерінде сабақты бастаймыз.
Мен сіздерге жақсы көңіл-күй тілеймін. Ал, сендер ше,балалар өз сыныптастарыңа қандай
тілектер айтар едіңіздер. Қанеки, тілектерімізді, жылы лебіздерімізді ортаға салайық.
Оқушылар:
Біз сендерге сабақта бестік баға алуларынды, сәттілік, жақсылық тілеймін.
Біз бәрімізге жақсы көңіл күй тілейміз, денсаулық тілейміз.
Біз сендерге сабаққа белсенді қатысуларыңды тілейміз. Тақырыпқа байланысты оқушыларды 2
топқа бөлу. Соған орай екі түске боялған әріптер таратылады. Оқушылар жарысып топқа
отырады, тыныштық орнатады.
Сабақтың мақсатымен таныстыру
Балалар,бүгінгі сабағымыз ерекше, ол-саяхат сабағы. Сабақта біз Түркістан қаласына саяхат
жасап, осы мәліметтерді пайдалана отырып, білімдерімізді шыңдаймыз.
-Ал саяхатқа шығу үшін біздің қолымызда не болуы керек?
-Карта.
Саяхат картасы
-Дұрыс айтасыңдар,ендеше мен сендерге қазір саяхат картасын таратып беремін. Қазір жұмыс
дәптерлеріңді ашып, бүгінгі күнді, сабақтың тақырыбын жазып қойыңдар.
Бүгін 2 топ сабақта жұмыс істейді. 1-топ – Зерттеушілер тобы, 2-топ – Тарихшылар тобы.
Әр топ жетекшілері алдарындағы бағалау парағына топ мүшелерінің жауаптарын бағалап
отырады.
II.Үй тапсырмасын тексеру.
III.Жаңа сабақ.Қызығушылығын ояту.
Слайд: Отырар қаласының суреті
- Балалар, мына суретте қай қаланы көріп тұрсыңдар? (Бұл суретте Отырар
қаласын көріп тұрмыз).
- Отырарда нелер болған? (Отырарда медресе, мешіт, базар болған).
Слайд: Тараз қаласының суреті
- Ал мынау қандай қала? (Бұл – Тараз қаласы).
- Таразда нелер болған? (Таразда Айша бибі мен Бабажы қатын кесенелері,
Тараз моншасы болған).
- Бұл қалалар қандай қалаларға жатады? (Бұл қалалар ежелгі қалаларға
жатады).
Слайд: Түркістандағы Қожа Ахмет Йасауи
кесенесінің суреті
- Ал мына суретте нені көріп тұрсыңдар? (Қожа Ахмет Йасауидің
кесенесін көріп тұрмыз)
Ал мына суретте нені көріп тұрсыңдар?
- Ол кесене қайда орналасқан? (Түркістанда орналасқан).
Түркістан да ежелгі қалалардың біріне жатады.
Енді балалар, Мағжан Жұмабаевтың мына өлең жолдарына назар аударайықшы: Слайд:
М.Жұмабаевтың өлеңінен үзінді
Түркістан – екі дүние есігі ғой.
Түркістан – ер түріктің бесігі ғой.
Тамаша Түркістандай жерде туған
Түріктің Тәңір берген несібі ғой.
М.Жұмабаев
- Ақынның осы өлең жолдарында не туралы айтылады?
- Сонда бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай қала туралы деп ойлайсыңдар?
Ақынның осы өлең жолдары біздің сабағымыздың эпиграфы болады. М.Жұмабаев - ақын ,біздің
жерлесіміз,Түркістан туралы өлеңін жазды.
IY.Бірінші аялдамамыз «Әңгімелесу бағы»аялдамасы.
Блум түймедағы
6
Өткен тақырыпта біз сендермен не жайында таныстық,балалар?
Блум түймедағы .Терең және жеңіл сұрақтар.
1.Сен қай қалада тұрасың?
2.Сенің Отанын қай ел?
3.Қазақстан қандай мемлекет?
4.ҚР бас қаласы қандай қала?
5.Туған жер туралы қандай мақал –мәтелдер білесің? т.б.
Y. Келесі аялдамамыз «Сөздік алқабы» («БИС» технология бойынша)
А)Мұғалім сөзі:Енді 30 секунд уақыт осы сөздерді жаттауға,сағатқа қарап отыру.
В)Енді осы сөздерді жазуға тағы 30 секунд беріледі.
Дайын болсақ,бір дыбыс шығу керек .
Осы сөздерді естеріне сақтап,30 секунд ішінде , орындарын ауыстырмай жазуларыңыз керек
Байқау сөздерін дәптерге жазамыз . Тапсырманы орындаймыз.С)Жақсы уақыт аяқталды.
Қолдағы қаламсап бұл қате.
Дәптер алмастыру . Дәптерімізді ауыстырамыз,көршіміздің дәптерін тексереміз.Неше сөз
жазғанын санаймыз.
Д)Кім 6-7 сөз жазды қол көтереміз.
көне-древний
түріктер мекені-земля тюрков
кесене-мавзолей
қасиетті жер-священная земля
ғимарат-здание
қала-город
YI. Саяхатымызды жалғастырамыз «Білім шыңына» келдік.
Түркістан қаласын көру үшін «Алтын қақпа »ойының ойнаймыз.
Ойын 2 кезеңнен тұрады
1 кезеңдегі тапсырма орындалса «Күміс қақпа» ашылады.
2 кезеңдегі берілген тапсырма орындалса «Алтын қақпа» ашылады.
Алтын қақпа» ашылғаннан кейін көмбеде «Алтын сандық» бар. Алтын сандықтың да өз
тапсырмасы бар.
«Күміс қақпада» мынадай тапсырма жасырынған: Мәтінмен жұмыс жасаймыз.
Мәтінді екіге бөліп оқимыз,жартсың бірінші топ, жартсын екінші топ.Мәтінді
оқып,талқылайсыңдар,топтың ішіндегі кошбасшысы екінші топқа түсіндіреді. Алдарынызда
саяхат картасында мәтін жазылған.
а) мәтінді мәнерлеп оқимыз, аударыңдар.
ә) сұрақтарға жауап беріңдер.
2-тапсырмасы :Берілген сөздермен сөйлем құра.
Қала,көне, кесене, қасиетті, жер, ғажайып, ғимарат, өзен, тау.
YII.Сергіту сәті .
YIII.Слайд « Түркістан қаласы»
«Түркістан этсанасы» атты тарихи-географиялық экскурсиялық бейнебаяннан үзінді көріп,
жақынырақ танысайық.
Балалар денелерін түзу ұстап, бастарын жоғары көтеріп, ыңғайланып отырады.
Алтын қақпа ашылу үшін мынадай тапсырма:
Бізді осы ежелгі, қасиетті қаламен Зерттеушілер тобы таныстырады.
Тарихшылар тобы Түркістан қаласының тарихы тереңде жатқанын дәлелдейді.
Зерттеушілердің хабарламасы: Қазақстандағы қала.Түркістан қаласы Оңтүстік Қазақстан
облысында орналасқан. Түркістан – V-VІ ғасырларда іргетасы қаланған.Түркістан – қасиетті
рухани қала. Түркістанды «Екінші Мекке» деп атаған. Оны Меккемен салыстырады. Мекке
Сауыт Аравиясында орналасқан. Адамдар Меккеге қажылыққа барып, тілек тілейді. Егер
Түркістанға 3 рет барсаң, Меккеге 1 рет барғанмен тең болады.
Тарихшылар хабарламасы:Қожа Ахмет Иасауи кесенесін ең алғаш рет Ақсақ темір қалаған.
Түркістан ертеде Шам, Шабғар, Йасы деп аталған. Түркістан – Орта Азия мен Қазақстандағы ең
көне қалалардың бірі. Ол туралы алғашқы деректер араб жазбаларында ІҮ-ІХ ғғ. бастап Шавғар
деген атпен кездесе бастайды.
IX. Алтын қақпа» ашылғаннан кейін көмбеде «Алтын сандық» бар. Алтын сандықтың да
өз тапсырмасы бар.
Сөздерді көпше түрде жаз.
-лар,-лер,
-дар,-дер,
-тар,-
тер
қағаз
оқушы
саяхатш
ы
кесене
ел
күн
Топпен жұмыс. Жазбаша жұмыс
1-тапсырма : Зат есім мағынасына қарай екі түрге бөлінеді:
1. Жалпы есім: мектеп, табиғат, орман,жер, қала,көше ,қарға,т.б.
2. Жалқы есім: Астана, Қазақстан, Арман, Ақ желкен, Тараз, Алатау , т.б.
2-тапсырма: Сөздерді көпше түрде жаз.
Қағаз, оқушы,саяхатшы,кесене,ел,ғимарат,күн.
3- тапсырма :Сәйкестігін табыңдар.
Бұл қалалар әр елде несіменен даңқты?
Париж Кремлімен
Мәскеу Қожа Ахмет кесенесімен
Санкт-Петербург Эйфель мұнарасымен
Түркістан Бәйтерегімен
Алматы Эрмитажымен
Астана Медеуімен
4-тапсырма :Сұрақтарға жауап беретін сөздерді тиісті қорапшаларға сал.
«Алтын сандық» ашылды. Ішіндегі сыйлық сізге арналған, «Алтын сандықтың да»
тапсырмаларын орындадық.
апа
көгершін
сатушы
Не?
XII. Қорытынды. «Мен білімді баламын» ойыны.
1
2
3
4
5
в) Америка
б) Қазақстана) Жапон
1
Түркістан қай елде
орналасқан?
в) оңтүстік
б) батыса) солтүстік
2
Қазақстанның қай
бөлігінде орналасқан?
в) Есік Қорған
б) Айша бибіа) Қожа Ахмет Иасауи
3
Түркістанда қандай
кесене бар?
в) Бөгенбай батыр
б) Ақсақ Теміра) Хақназар хан
4
Қожа Ахмет Иасауи кесенесін
ең алғаш кім қалаған?
в) Истархи
б) Шавғара) Яссы
5
Түркістанның көне аталуы
қандай?
Рефлексия.
Қаламыз жарқырап жанып тұрсың десеңдер , жұлдызшаларды жапсырамыз.
Балалар, бағдаршамның үш түсі жатыр. Сабақ түсінікті болса жасыл түсті көтересіздер,түсініксіз
болса қызыл түсті, сұрақтарын болса сары түсті көтереміз.
Осымен, балалар, біздің саяхатымыз аяқталды. Балаларға көп – көп рахмет.
XIII.Үйге тапсырма: Диалог құрастыру
XIY.Оқушылардың білімін бағалау.

More Related Content

What's hot (12)

Gabitg
GabitgGabitg
Gabitg
 
sdsdsds
sdsdsdssdsdsds
sdsdsds
 
2012выаывавыав
2012выаывавыав2012выаывавыав
2012выаывавыав
 
ашық сабақ ыбырай — копия
ашық сабақ ыбырай — копияашық сабақ ыбырай — копия
ашық сабақ ыбырай — копия
 
ашық сабақ ыбырай
ашық сабақ ыбырайашық сабақ ыбырай
ашық сабақ ыбырай
 
1211rtrergregffffffffffffffffffgfgdfgdgfgdgrrgdfgdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgf...
1211rtrergregffffffffffffffffffgfgdfgdgfgdgrrgdfgdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgf...1211rtrergregffffffffffffffffffgfgdfgdgfgdgrrgdfgdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgf...
1211rtrergregffffffffffffffffffgfgdfgdgfgdgrrgdfgdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgfdrgf...
 
00ууауауууууууууууууууууу
00ууауауууууууууууууууууу00ууауауууууууууууууууууу
00ууауауууууууууууууууууу
 
Zxd
ZxdZxd
Zxd
 
808апапаааааааааааа
808апапаааааааааааа808апапаааааааааааа
808апапаааааааааааа
 
ғажайып алаң
ғажайып алаңғажайып алаң
ғажайып алаң
 
галимжанова ж.а.
галимжанова ж.а.галимжанова ж.а.
галимжанова ж.а.
 
555erererere
555erererere555erererere
555erererere
 

Viewers also liked

внеклассное мероприятие на конкурс мое
внеклассное мероприятие на конкурс моевнеклассное мероприятие на конкурс мое
внеклассное мероприятие на конкурс моеAsem Sarsembayeva
 
методичка по лжи готово
методичка по лжи готовометодичка по лжи готово
методичка по лжи готовоAsem Sarsembayeva
 
методическая разработка открытого урока
методическая разработка открытого урокаметодическая разработка открытого урока
методическая разработка открытого урокаAsem Sarsembayeva
 
мой край родной!
мой край родной!мой край родной!
мой край родной!Asem Sarsembayeva
 
1. участник шингельбаева
1. участник шингельбаева1. участник шингельбаева
1. участник шингельбаеваAsem Sarsembayeva
 

Viewers also liked (20)

внеклассное мероприятие на конкурс мое
внеклассное мероприятие на конкурс моевнеклассное мероприятие на конкурс мое
внеклассное мероприятие на конкурс мое
 
сценарий итог
сценарий итогсценарий итог
сценарий итог
 
викторина
викторинавикторина
викторина
 
семинар
семинарсеминар
семинар
 
методическое пособие прикладного курса медицинская география
методическое пособие прикладного курса медицинская географияметодическое пособие прикладного курса медицинская география
методическое пособие прикладного курса медицинская география
 
открытый урок
открытый урокоткрытый урок
открытый урок
 
методическое пособие
методическое пособиеметодическое пособие
методическое пособие
 
открытое занятие птицы
открытое занятие  птицыоткрытое занятие  птицы
открытое занятие птицы
 
презентация птицы 2016
презентация птицы 2016презентация птицы 2016
презентация птицы 2016
 
на сайт
на сайтна сайт
на сайт
 
методичка по лжи готово
методичка по лжи готовометодичка по лжи готово
методичка по лжи готово
 
презентациядень победы Ppt
презентациядень победы Pptпрезентациядень победы Ppt
презентациядень победы Ppt
 
методическая разработка открытого урока
методическая разработка открытого урокаметодическая разработка открытого урока
методическая разработка открытого урока
 
алпаева а.н.
алпаева а.н.алпаева а.н.
алпаева а.н.
 
урок математики 2 класс
урок математики 2 классурок математики 2 класс
урок математики 2 класс
 
открытый урок по математике
открытый урок по математикеоткрытый урок по математике
открытый урок по математике
 
мой край родной!
мой край родной!мой край родной!
мой край родной!
 
1. участник шингельбаева
1. участник шингельбаева1. участник шингельбаева
1. участник шингельбаева
 
открытый урок 2017
открытый урок 2017открытый урок 2017
открытый урок 2017
 
разработка урока по познанию мира разнообразие растений
разработка урока по познанию мира разнообразие растенийразработка урока по познанию мира разнообразие растений
разработка урока по познанию мира разнообразие растений
 

Similar to түркістан 4сынып

м. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейдім. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейдіNurlan Abilhanov
 
2-сабақ Қаныш Сәтбаев.ppt
2-сабақ Қаныш Сәтбаев.ppt2-сабақ Қаныш Сәтбаев.ppt
2-сабақ Қаныш Сәтбаев.pptssuser7a793e
 
№1 Қаныш Сәтбаев.ppt
№1 Қаныш Сәтбаев.ppt№1 Қаныш Сәтбаев.ppt
№1 Қаныш Сәтбаев.pptssuser7a793e
 
физикалық құбылыстар және лирика
физикалық құбылыстар және лирикафизикалық құбылыстар және лирика
физикалық құбылыстар және лирикаoquzaman
 
үлгі каз-тіл-әдебрус-школ
үлгі каз-тіл-әдебрус-школүлгі каз-тіл-әдебрус-школ
үлгі каз-тіл-әдебрус-школSerjan Kasen
 
біздің өміріміздегі музыка
біздің өміріміздегі музыкабіздің өміріміздегі музыка
біздің өміріміздегі музыкаoquzaman
 
гүлмира шығаруп
гүлмира шығарупгүлмира шығаруп
гүлмира шығарупNurlan Abilhanov
 
не, кашан, кайда Ойын мамандық.pptx
не, кашан, кайда Ойын мамандық.pptxне, кашан, кайда Ойын мамандық.pptx
не, кашан, кайда Ойын мамандық.pptxssuser988700
 

Similar to түркістан 4сынып (20)

16 10 15
  16 10 15  16 10 15
16 10 15
 
ашык сабак жоспары
ашык сабак жоспарыашык сабак жоспары
ашык сабак жоспары
 
Lgi predshkol
Lgi predshkolLgi predshkol
Lgi predshkol
 
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейдім. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
 
искакова а.а ашық сабақтар
искакова а.а ашық сабақтарискакова а.а ашық сабақтар
искакова а.а ашық сабақтар
 
2-сабақ Қаныш Сәтбаев.ppt
2-сабақ Қаныш Сәтбаев.ppt2-сабақ Қаныш Сәтбаев.ppt
2-сабақ Қаныш Сәтбаев.ppt
 
Dvdvvd
DvdvvdDvdvvd
Dvdvvd
 
сабақ
сабақсабақ
сабақ
 
№1 Қаныш Сәтбаев.ppt
№1 Қаныш Сәтбаев.ppt№1 Қаныш Сәтбаев.ppt
№1 Қаныш Сәтбаев.ppt
 
тау ж _лдыз
тау ж _лдызтау ж _лдыз
тау ж _лдыз
 
111КЕЕ
111КЕЕ111КЕЕ
111КЕЕ
 
физикалық құбылыстар және лирика
физикалық құбылыстар және лирикафизикалық құбылыстар және лирика
физикалық құбылыстар және лирика
 
үлгі каз-тіл-әдебрус-школ
үлгі каз-тіл-әдебрус-школүлгі каз-тіл-әдебрус-школ
үлгі каз-тіл-әдебрус-школ
 
Tazwaaa
TazwaaaTazwaaa
Tazwaaa
 
біздің өміріміздегі музыка
біздің өміріміздегі музыкабіздің өміріміздегі музыка
біздің өміріміздегі музыка
 
88в
88в88в
88в
 
гүлмира шығаруп
гүлмира шығарупгүлмира шығаруп
гүлмира шығаруп
 
44ewerrew
44ewerrew44ewerrew
44ewerrew
 
не, кашан, кайда Ойын мамандық.pptx
не, кашан, кайда Ойын мамандық.pptxне, кашан, кайда Ойын мамандық.pptx
не, кашан, кайда Ойын мамандық.pptx
 
циркте ашық сабақ (1)
циркте ашық сабақ (1)циркте ашық сабақ (1)
циркте ашық сабақ (1)
 

More from Asem Sarsembayeva

современные проблемы нравственно духовного воспитания
современные проблемы нравственно духовного воспитаниясовременные проблемы нравственно духовного воспитания
современные проблемы нравственно духовного воспитанияAsem Sarsembayeva
 
моя презентация
моя презентациямоя презентация
моя презентацияAsem Sarsembayeva
 
тіректен секіруге арналған жаттығулар
тіректен секіруге арналған жаттығулартіректен секіруге арналған жаттығулар
тіректен секіруге арналған жаттығуларAsem Sarsembayeva
 
байырғы өлшем бірліктер
байырғы өлшем бірліктербайырғы өлшем бірліктер
байырғы өлшем бірліктерAsem Sarsembayeva
 
оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»
оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»
оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»Asem Sarsembayeva
 
красота души человека
красота души человекакрасота души человека
красота души человекаAsem Sarsembayeva
 
сауле зейтжановна
сауле  зейтжановнасауле  зейтжановна
сауле зейтжановнаAsem Sarsembayeva
 
сабак экология гульсара жумабаева
сабак экология  гульсара жумабаевасабак экология  гульсара жумабаева
сабак экология гульсара жумабаеваAsem Sarsembayeva
 
күз айжан кунакбаевна
күз айжан кунакбаевнакүз айжан кунакбаевна
күз айжан кунакбаевнаAsem Sarsembayeva
 
сабақ гульсара жубанышевна
сабақ  гульсара  жубанышевнасабақ  гульсара  жубанышевна
сабақ гульсара жубанышевнаAsem Sarsembayeva
 
ашык сабак айжан конакбаевна
ашык сабак  айжан  конакбаевнаашык сабак  айжан  конакбаевна
ашык сабак айжан конакбаевнаAsem Sarsembayeva
 
день учителя 29.09.17
день учителя   29.09.17день учителя   29.09.17
день учителя 29.09.17Asem Sarsembayeva
 
тіл дамыту слайд
тіл дамыту слайдтіл дамыту слайд
тіл дамыту слайдAsem Sarsembayeva
 
проект казахстан - родина моя
проект   казахстан - родина мояпроект   казахстан - родина моя
проект казахстан - родина мояAsem Sarsembayeva
 

More from Asem Sarsembayeva (20)

урок
урокурок
урок
 
конспект урока
конспект урокаконспект урока
конспект урока
 
современные проблемы нравственно духовного воспитания
современные проблемы нравственно духовного воспитаниясовременные проблемы нравственно духовного воспитания
современные проблемы нравственно духовного воспитания
 
моя презентация
моя презентациямоя презентация
моя презентация
 
тіректен секіруге арналған жаттығулар
тіректен секіруге арналған жаттығулартіректен секіруге арналған жаттығулар
тіректен секіруге арналған жаттығулар
 
тренинг
тренингтренинг
тренинг
 
байырғы өлшем бірліктер
байырғы өлшем бірліктербайырғы өлшем бірліктер
байырғы өлшем бірліктер
 
чуковский
чуковскийчуковский
чуковский
 
оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»
оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»
оқушыларматематикадан дарындылығын қалыптастырудағы тиімді технологиялар»
 
красота души человека
красота души человекакрасота души человека
красота души человека
 
сауле зейтжановна
сауле  зейтжановнасауле  зейтжановна
сауле зейтжановна
 
сабак экология гульсара жумабаева
сабак экология  гульсара жумабаевасабак экология  гульсара жумабаева
сабак экология гульсара жумабаева
 
күз айжан кунакбаевна
күз айжан кунакбаевнакүз айжан кунакбаевна
күз айжан кунакбаевна
 
сабақ гульсара жубанышевна
сабақ  гульсара  жубанышевнасабақ  гульсара  жубанышевна
сабақ гульсара жубанышевна
 
ашык сабак айжан конакбаевна
ашык сабак  айжан  конакбаевнаашык сабак  айжан  конакбаевна
ашык сабак айжан конакбаевна
 
день учителя 29.09.17
день учителя   29.09.17день учителя   29.09.17
день учителя 29.09.17
 
шаяхметов б.е.
шаяхметов б.е.шаяхметов б.е.
шаяхметов б.е.
 
магрупова
магруповамагрупова
магрупова
 
тіл дамыту слайд
тіл дамыту слайдтіл дамыту слайд
тіл дамыту слайд
 
проект казахстан - родина моя
проект   казахстан - родина мояпроект   казахстан - родина моя
проект казахстан - родина моя
 

түркістан 4сынып

  • 1. Петропавл қаласының «Ғабит Мүсірепов атындағы № 43 орта мектеп» КММ қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі Әубәкірова Ләззат Ерденқызы Сабақтың тақырыбы: Түркістан қаласы. Сабақтың мақсаты: Білімділік:Түркістан туралы түсініктерін кеңейту, мәтінмен жұмыс жасай отыра, оқушылардың сөйлеу дағдысын арттыру. Дамытушылық:Оқушылардың қисынды ойлау қабілетін кеңейту, сөздік қорын молайту, сауатты оқу дағдысын күшейту, топпен жұмыс істеу дағдыларын қалыптастыру. Тәрбиелік: Өз елінің тарихи мұра жәдігерлерін, кұрметтеуге, ұлттық құндылықретінде болашақ ұрпаққа жеткізу жауапкершілігін ояту. Сабақтың түрі: аралас сабақ Сабақтың әдісі: түсіндіру,сұрақ-жауап,топтық жұмыс Сабақтың көрнекілігі:интербелсенді тақта, суреттер,карта Сабақтың барысы. І. Ұйымдастыру кезеңі. А) Сәлемдесу. Ә) Кезекшімен сұхбаттасып, оқушыларды түгендеу. Сабақты психологиялық дайындықтан бастау. Балалар,сіздердің көңіл-күйлеріңіз қандай , осы жақсы көңіл-күйлерінде сабақты бастаймыз. Мен сіздерге жақсы көңіл-күй тілеймін. Ал, сендер ше,балалар өз сыныптастарыңа қандай тілектер айтар едіңіздер. Қанеки, тілектерімізді, жылы лебіздерімізді ортаға салайық. Оқушылар: Біз сендерге сабақта бестік баға алуларынды, сәттілік, жақсылық тілеймін. Біз бәрімізге жақсы көңіл күй тілейміз, денсаулық тілейміз. Біз сендерге сабаққа белсенді қатысуларыңды тілейміз. Тақырыпқа байланысты оқушыларды 2 топқа бөлу. Соған орай екі түске боялған әріптер таратылады. Оқушылар жарысып топқа отырады, тыныштық орнатады. Сабақтың мақсатымен таныстыру Балалар,бүгінгі сабағымыз ерекше, ол-саяхат сабағы. Сабақта біз Түркістан қаласына саяхат жасап, осы мәліметтерді пайдалана отырып, білімдерімізді шыңдаймыз. -Ал саяхатқа шығу үшін біздің қолымызда не болуы керек? -Карта. Саяхат картасы -Дұрыс айтасыңдар,ендеше мен сендерге қазір саяхат картасын таратып беремін. Қазір жұмыс дәптерлеріңді ашып, бүгінгі күнді, сабақтың тақырыбын жазып қойыңдар.
  • 2. Бүгін 2 топ сабақта жұмыс істейді. 1-топ – Зерттеушілер тобы, 2-топ – Тарихшылар тобы. Әр топ жетекшілері алдарындағы бағалау парағына топ мүшелерінің жауаптарын бағалап отырады. II.Үй тапсырмасын тексеру. III.Жаңа сабақ.Қызығушылығын ояту. Слайд: Отырар қаласының суреті - Балалар, мына суретте қай қаланы көріп тұрсыңдар? (Бұл суретте Отырар қаласын көріп тұрмыз). - Отырарда нелер болған? (Отырарда медресе, мешіт, базар болған). Слайд: Тараз қаласының суреті - Ал мынау қандай қала? (Бұл – Тараз қаласы). - Таразда нелер болған? (Таразда Айша бибі мен Бабажы қатын кесенелері, Тараз моншасы болған). - Бұл қалалар қандай қалаларға жатады? (Бұл қалалар ежелгі қалаларға жатады). Слайд: Түркістандағы Қожа Ахмет Йасауи кесенесінің суреті - Ал мына суретте нені көріп тұрсыңдар? (Қожа Ахмет Йасауидің кесенесін көріп тұрмыз) Ал мына суретте нені көріп тұрсыңдар? - Ол кесене қайда орналасқан? (Түркістанда орналасқан). Түркістан да ежелгі қалалардың біріне жатады. Енді балалар, Мағжан Жұмабаевтың мына өлең жолдарына назар аударайықшы: Слайд: М.Жұмабаевтың өлеңінен үзінді Түркістан – екі дүние есігі ғой. Түркістан – ер түріктің бесігі ғой. Тамаша Түркістандай жерде туған Түріктің Тәңір берген несібі ғой. М.Жұмабаев - Ақынның осы өлең жолдарында не туралы айтылады? - Сонда бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай қала туралы деп ойлайсыңдар? Ақынның осы өлең жолдары біздің сабағымыздың эпиграфы болады. М.Жұмабаев - ақын ,біздің жерлесіміз,Түркістан туралы өлеңін жазды.
  • 3. IY.Бірінші аялдамамыз «Әңгімелесу бағы»аялдамасы. Блум түймедағы 6 Өткен тақырыпта біз сендермен не жайында таныстық,балалар? Блум түймедағы .Терең және жеңіл сұрақтар. 1.Сен қай қалада тұрасың? 2.Сенің Отанын қай ел? 3.Қазақстан қандай мемлекет? 4.ҚР бас қаласы қандай қала? 5.Туған жер туралы қандай мақал –мәтелдер білесің? т.б. Y. Келесі аялдамамыз «Сөздік алқабы» («БИС» технология бойынша) А)Мұғалім сөзі:Енді 30 секунд уақыт осы сөздерді жаттауға,сағатқа қарап отыру. В)Енді осы сөздерді жазуға тағы 30 секунд беріледі. Дайын болсақ,бір дыбыс шығу керек . Осы сөздерді естеріне сақтап,30 секунд ішінде , орындарын ауыстырмай жазуларыңыз керек Байқау сөздерін дәптерге жазамыз . Тапсырманы орындаймыз.С)Жақсы уақыт аяқталды. Қолдағы қаламсап бұл қате. Дәптер алмастыру . Дәптерімізді ауыстырамыз,көршіміздің дәптерін тексереміз.Неше сөз жазғанын санаймыз. Д)Кім 6-7 сөз жазды қол көтереміз. көне-древний түріктер мекені-земля тюрков кесене-мавзолей қасиетті жер-священная земля ғимарат-здание қала-город YI. Саяхатымызды жалғастырамыз «Білім шыңына» келдік. Түркістан қаласын көру үшін «Алтын қақпа »ойының ойнаймыз. Ойын 2 кезеңнен тұрады 1 кезеңдегі тапсырма орындалса «Күміс қақпа» ашылады. 2 кезеңдегі берілген тапсырма орындалса «Алтын қақпа» ашылады. Алтын қақпа» ашылғаннан кейін көмбеде «Алтын сандық» бар. Алтын сандықтың да өз тапсырмасы бар. «Күміс қақпада» мынадай тапсырма жасырынған: Мәтінмен жұмыс жасаймыз. Мәтінді екіге бөліп оқимыз,жартсың бірінші топ, жартсын екінші топ.Мәтінді оқып,талқылайсыңдар,топтың ішіндегі кошбасшысы екінші топқа түсіндіреді. Алдарынызда саяхат картасында мәтін жазылған. а) мәтінді мәнерлеп оқимыз, аударыңдар. ә) сұрақтарға жауап беріңдер. 2-тапсырмасы :Берілген сөздермен сөйлем құра. Қала,көне, кесене, қасиетті, жер, ғажайып, ғимарат, өзен, тау. YII.Сергіту сәті . YIII.Слайд « Түркістан қаласы»
  • 4. «Түркістан этсанасы» атты тарихи-географиялық экскурсиялық бейнебаяннан үзінді көріп, жақынырақ танысайық. Балалар денелерін түзу ұстап, бастарын жоғары көтеріп, ыңғайланып отырады. Алтын қақпа ашылу үшін мынадай тапсырма: Бізді осы ежелгі, қасиетті қаламен Зерттеушілер тобы таныстырады. Тарихшылар тобы Түркістан қаласының тарихы тереңде жатқанын дәлелдейді. Зерттеушілердің хабарламасы: Қазақстандағы қала.Түркістан қаласы Оңтүстік Қазақстан облысында орналасқан. Түркістан – V-VІ ғасырларда іргетасы қаланған.Түркістан – қасиетті рухани қала. Түркістанды «Екінші Мекке» деп атаған. Оны Меккемен салыстырады. Мекке Сауыт Аравиясында орналасқан. Адамдар Меккеге қажылыққа барып, тілек тілейді. Егер Түркістанға 3 рет барсаң, Меккеге 1 рет барғанмен тең болады. Тарихшылар хабарламасы:Қожа Ахмет Иасауи кесенесін ең алғаш рет Ақсақ темір қалаған. Түркістан ертеде Шам, Шабғар, Йасы деп аталған. Түркістан – Орта Азия мен Қазақстандағы ең көне қалалардың бірі. Ол туралы алғашқы деректер араб жазбаларында ІҮ-ІХ ғғ. бастап Шавғар деген атпен кездесе бастайды. IX. Алтын қақпа» ашылғаннан кейін көмбеде «Алтын сандық» бар. Алтын сандықтың да өз тапсырмасы бар. Сөздерді көпше түрде жаз. -лар,-лер, -дар,-дер, -тар,- тер қағаз оқушы саяхатш ы кесене ел күн Топпен жұмыс. Жазбаша жұмыс 1-тапсырма : Зат есім мағынасына қарай екі түрге бөлінеді: 1. Жалпы есім: мектеп, табиғат, орман,жер, қала,көше ,қарға,т.б. 2. Жалқы есім: Астана, Қазақстан, Арман, Ақ желкен, Тараз, Алатау , т.б. 2-тапсырма: Сөздерді көпше түрде жаз. Қағаз, оқушы,саяхатшы,кесене,ел,ғимарат,күн. 3- тапсырма :Сәйкестігін табыңдар. Бұл қалалар әр елде несіменен даңқты? Париж Кремлімен Мәскеу Қожа Ахмет кесенесімен Санкт-Петербург Эйфель мұнарасымен Түркістан Бәйтерегімен Алматы Эрмитажымен Астана Медеуімен 4-тапсырма :Сұрақтарға жауап беретін сөздерді тиісті қорапшаларға сал. «Алтын сандық» ашылды. Ішіндегі сыйлық сізге арналған, «Алтын сандықтың да» тапсырмаларын орындадық. апа көгершін сатушы Не?
  • 5. XII. Қорытынды. «Мен білімді баламын» ойыны. 1 2 3 4 5 в) Америка б) Қазақстана) Жапон 1 Түркістан қай елде орналасқан? в) оңтүстік б) батыса) солтүстік 2 Қазақстанның қай бөлігінде орналасқан? в) Есік Қорған б) Айша бибіа) Қожа Ахмет Иасауи 3 Түркістанда қандай кесене бар? в) Бөгенбай батыр б) Ақсақ Теміра) Хақназар хан 4 Қожа Ахмет Иасауи кесенесін ең алғаш кім қалаған? в) Истархи б) Шавғара) Яссы 5 Түркістанның көне аталуы қандай? Рефлексия. Қаламыз жарқырап жанып тұрсың десеңдер , жұлдызшаларды жапсырамыз. Балалар, бағдаршамның үш түсі жатыр. Сабақ түсінікті болса жасыл түсті көтересіздер,түсініксіз болса қызыл түсті, сұрақтарын болса сары түсті көтереміз. Осымен, балалар, біздің саяхатымыз аяқталды. Балаларға көп – көп рахмет. XIII.Үйге тапсырма: Диалог құрастыру XIY.Оқушылардың білімін бағалау.