SlideShare a Scribd company logo
1 of 24
`
Тақырыбы:Тақырыбы:
““Астана-басАстана-бас
қала”қала”
....
Сабақтың мақсаты:Сабақтың мақсаты:
Білімділік: Қазақстан астанасы Астана қаласы жайлы айта
отырып, түсініп оқуға, ойын жеткізе білуге үйрету;
Дамытушылық: Еліміздің қалалары жайлы ұғымдары
ментанымдарын кеңейте отырып, ой-өрісін дамыту;
Тәрбиелік: О ушыларды инабаттылы а, отан с йгіштікке,қ ққ үО ушыларды инабаттылы а, отан с йгіштікке,қ ққ ү
лтты м дениетке деген с йіспеншілік пен туыстыұ қ ә ү қлтты м дениетке деген с йіспеншілік пен туыстыұ қ ә ү қ
арым- атынас а т рбиелеу.қ қ қ әарым- атынас а т рбиелеу.қ қ қ ә
Ұйымдастыру кезеңі
Күндей жадырап,
Айдай арайлап,
Жұлдыздай жарқырап.
Судай таза көңілмен,
Бүгінгі сабағымызды
бастаймыз.
Өткен сабақты
Өткен сабақты
пысықтау
пысықтау
Мәтін деген не?
Мәтін деген не?
Мәтіннің неше түрі бар?
Мәтіннің неше түрі бар?
Мәтін неше бөліктен тұрады?
Мәтін неше бөліктен тұрады?
Қызығушылықты оятуҚызығушылықты оятуҚызығушылықты ояту
Ой
қозғау
Тарихы: Астана-еліміздің бас қаласы. Ол-
Отанымыздың жүрегі.1998 жыл Астана аты
берілді. Есіл өзенін бойлай орналасқан.
2008 жылы 6- шілдеде қаланың 10 жылдық
мерей тойы болды, сол жылы ЮНЕСКО
қалаға «Әсем қаласы» деген атақ берді.
1991 жылдан бастап әлемнің картасынан
орын алды.
• суреті
І-топ
Бүгін біз еліміздің бас қаласы- Астана қаласына саяхатқа
барамыз, - деп, мұғалімоқушыларды үлкен қуанышқа кенелтті.
Астана саяхатшыларды сіл өзенінен ескен қоңыр салқын
самалмен, құшақ жайған кең даңғылдарымен қарсы алады. Бұл
даңғылдар бойында жақында ғана салынған өте әсем ғимараттар:
Президенттік мәдени орталық, Конгресс холл, Л.Н:Гумилев атындағы
Еуразия университеті, Пирамида, тағы ғажап құрылыстар бой түзеген.
Балаларға әсіресе ұнағаны ертегі гүліне ұқсайтын биік Бәйтерек мұнарасы
болады.
Оқушылар жөн –жөнекей мұғалімнің айтуынан 2008 жылы 6
шілдеде Астана қаласының 10 жылдық мерей тойы аталып өткенін білді.
Астанаға әлемнің көптеген елдерінің президенттері, өзге де мәртебелі
қонақтаржиі келіп тұрады.бұрынғы облыс орталығы болған бұл қала
азғана уақыт ішінде мүлде қзгеріп кетті. Ол планетамыздағы ең әсем
қалалардың біріне айналған. Сол себепті оған ЮНЕСКО «Әлем қаласы»
деген атақ беріліпті.
Енді біраз жылдан кейін мұнда ең кемі миллион адам тұратын
үлкен қала болмақ. Қазақстан-бүгінгі мына өздерің сияқты жас балалар
ертең ер жетіп, Астананы бұдан да әсем етіп көркейте беретін болады, -
деді мұғалім.
ІІ-топ
- Біздің Астанамыз неткен көркем! – деді Зерек жан-жағына таңырқай
қарап. –Апай, біздің жеріміз өте үлкен дедіңіз ғой. Оны біз бір күннің ішінде
қалай көріп шыға аламыз?
- Рас, балалар, біздің Қазақстанның жері өте үлкен. Оны бір күнде
емес, бірнеше күн ішінде де аралап шыға алмаймыз. Сондықтан біз оны анау
көрнекі етіп ілінген ҚазақстанРеспубликасының картасы арқылы танысып
шығуымызға туракеледі. Қазақстан ежелгі ел. Бірақ әлемнің қазіргі картасынан
1991 жылы ғана тәуелсізмемлекет ретінде орын алады. Біздің мемлекет
Еуразия құрлығының дәл ортасында тұр. Ал Еуразия- Жер планетасындағы ең
үлкен құрылық, - дептүсінік берді мұғалім.
- Мына картаға неше түрлі суреттер салыныпты ғой, - деді Дарын.
- Ол суреттер еліміздің қандай байлықтары бар екенін көрсетеді.
Қазақстан күміс, хромит, қорғасын мен мырыш қндіруден дүние жүзі бойынша
бірінші орында, мұнай, көмір, мыс, никель және фосфат шикізатын өндіруден
екінші орында, ал алтын өндіру жағынан үшінші орында тұр. Қазақстанда
мұнай мен газдың мол қоры бар. Республикамыз әлемдегі ірі мұнай өндіруші
мемлекеттердің қатарына кіреді, - деп сөзін аяқтады мұғалім.
ІІІ-топ
-«Қазақстанның пайдалы қазбалары» ойынын ойнайық. Сендер
геолог екенсіңдер дейік. Міндеттерің – Қазақстанды тұтас шарлай жүріп
қазба балықтары бар кен орындарын мүмкіндігінше көбірек табу деп
есептейік.
- Қане, ойнымызды бастайық. Картада суреттер арқылы нелер
көрсетілген?
-Газ, мұнай шығатын жерлер, ғарыш айлағы, егін шаруашылығы,
мал шаруашылығы орындары, Президент ғимараты, Қожа Ахмет Йасауи
кесенесі, тағы басқалар көрсетілген.
- Дарынның атап шыққандарын өзгелерің төмендегі үлгіге қарап,
таратып әңгімелеңдер.
Үлгі: - Зерек, мен еліміздің мал шаруашылығы туралы не білесің?
- Менің білуімше, Қазақстанда мал шаруашылығы ерте заманда-ақ
қалыптасып, дамыған екен. Мал шаруашылығына жылқы, сиыр, түйе және
қой мен ешкі малдары жатады. Оларды халқымыз төрт түлік мал деп
атайды. Малдың бәрі де пайдалы. Мысалы, жылқының сүтінен ашытылатын
қымыздың әрі сусын, әрі емдік қасиеті бар. Қойдың жүнінен мата тоқып, киім
тігеді.
Түсіндірілетін сөзТүсіндірілетін сөз
1.Мәтінде не туралы айтылған?
2.Мәтіндегі жер-су, кісі аттары қалай жазылған?
3.Астана қаласында қандай ғимараттар бар?
4.Қазақстанның астанасы қай қала?
5.Қандай таулары бар екен?
«Астан-бас қала»
түсініп оқу
  16 10 15

More Related Content

Similar to 16 10 15

астана елбасының ерлігі
астана елбасының ерлігіастана елбасының ерлігі
астана елбасының ерлігі
Dan41k
 

Similar to 16 10 15 (20)

РУХАНИ ЖАҢҒЫРУ – ЖАС ҰРПАҚҚА САЛЫНҒАН САРА ЖОЛ
РУХАНИ  ЖАҢҒЫРУ –   ЖАС  ҰРПАҚҚА     САЛЫНҒАН  САРА  ЖОЛРУХАНИ  ЖАҢҒЫРУ –   ЖАС  ҰРПАҚҚА     САЛЫНҒАН  САРА  ЖОЛ
РУХАНИ ЖАҢҒЫРУ – ЖАС ҰРПАҚҚА САЛЫНҒАН САРА ЖОЛ
 
түркістан 4сынып
түркістан 4сыныптүркістан 4сынып
түркістан 4сынып
 
искакова а.а ашық сабақтар
искакова а.а ашық сабақтарискакова а.а ашық сабақтар
искакова а.а ашық сабақтар
 
Астана-арман қала
Астана-арман қалаАстана-арман қала
Астана-арман қала
 
Президент күніне тәрбие сағат
Президент күніне тәрбие сағатПрезидент күніне тәрбие сағат
Президент күніне тәрбие сағат
 
Астана арман қала
Астана   арман қалаАстана   арман қала
Астана арман қала
 
аягоз на кон
аягоз на конаягоз на кон
аягоз на кон
 
Ханшатыр жанындағы Талдыкөлді ЕХРО 2017 туристері орталығына айналдыру
Ханшатыр жанындағы Талдыкөлді ЕХРО 2017 туристері орталығына айналдыруХаншатыр жанындағы Талдыкөлді ЕХРО 2017 туристері орталығына айналдыру
Ханшатыр жанындағы Талдыкөлді ЕХРО 2017 туристері орталығына айналдыру
 
жібек жолы №1
жібек жолы №1жібек жолы №1
жібек жолы №1
 
қазақстан тарихы
қазақстан тарихықазақстан тарихы
қазақстан тарихы
 
ЗИЯТКЕРЛІК САЙЫС
ЗИЯТКЕРЛІК   САЙЫСЗИЯТКЕРЛІК   САЙЫС
ЗИЯТКЕРЛІК САЙЫС
 
тәуелсіздік презентация
тәуелсіздік презентациятәуелсіздік презентация
тәуелсіздік презентация
 
архетектуралық ескерткіштер 5сынып ашық сағат
архетектуралық ескерткіштер 5сынып ашық сағатархетектуралық ескерткіштер 5сынып ашық сағат
архетектуралық ескерткіштер 5сынып ашық сағат
 
Scenary 1
Scenary 1Scenary 1
Scenary 1
 
қазақстан тарихы ххі ғасырда (ашық шара)
қазақстан тарихы  ххі ғасырда (ашық шара)қазақстан тарихы  ххі ғасырда (ашық шара)
қазақстан тарихы ххі ғасырда (ашық шара)
 
сейткалиева
сейткалиевасейткалиева
сейткалиева
 
астана елбасының ерлігі
астана елбасының ерлігіастана елбасының ерлігі
астана елбасының ерлігі
 
темирова б.ш. баяндама елжандылыққа тәрбиелеудегі ұлттық құндылықтар, жезқаз...
темирова  б.ш. баяндама елжандылыққа тәрбиелеудегі ұлттық құндылықтар, жезқаз...темирова  б.ш. баяндама елжандылыққа тәрбиелеудегі ұлттық құндылықтар, жезқаз...
темирова б.ш. баяндама елжандылыққа тәрбиелеудегі ұлттық құндылықтар, жезқаз...
 
Praliev Forum 26.09.2023
Praliev Forum 26.09.2023Praliev Forum 26.09.2023
Praliev Forum 26.09.2023
 
Praliev Forum 26.09.2023
Praliev Forum 26.09.2023Praliev Forum 26.09.2023
Praliev Forum 26.09.2023
 

More from Nurlan Abilhanov

More from Nurlan Abilhanov (20)

Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
Ауданды өлшеу. Квадрат дециметр және квадрат метрБ. Алманов атындағы орта мек...
 
микропланирование1
микропланирование1микропланирование1
микропланирование1
 
письмо культура одежды
письмо культура одеждыписьмо культура одежды
письмо культура одежды
 
жыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктемжыл мезгілі көктем
жыл мезгілі көктем
 
Едендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеуЕдендік жабындармен жұмыс істеу
Едендік жабындармен жұмыс істеу
 
Абишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ БалтабаевнаАбишева Гульназ Балтабаевна
Абишева Гульназ Балтабаевна
 
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағұлыстың ұлы күніі тәр сағ
ұлыстың ұлы күніі тәр сағ
 
биология гул
биология гулбиология гул
биология гул
 
бастауыш құстар
бастауыш құстарбастауыш құстар
бастауыш құстар
 
Арифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессияАрифметикалық прогрессия
Арифметикалық прогрессия
 
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласытараз қал тараз қаласы тараз қаласы
тараз қал тараз қаласы тараз қаласы
 
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
Қазақтың ұлттық музыкалық аспаптары.
 
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh  84684fddddddddddd545 j k  jk k jkh
84684fddddddddddd545 j k jk k jkh
 
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
ана тілі. сиыр (ашық сабақ)
 
“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним“Қысқы ойындар” Омоним
“Қысқы ойындар” Омоним
 
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейдім. қабанбай. сурет салғым келмейді
м. қабанбай. сурет салғым келмейді
 
The first President of Kazakhstan
The first President of KazakhstanThe first President of Kazakhstan
The first President of Kazakhstan
 
«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер«Қысқы ойындар» Омонимдер
«Қысқы ойындар» Омонимдер
 
8 сынып логика
8 сынып логика8 сынып логика
8 сынып логика
 
Сабақтың тақырыбы: Сүт және сүт өнімдері
Сабақтың тақырыбы:  Сүт және сүт  өнімдеріСабақтың тақырыбы:  Сүт және сүт  өнімдері
Сабақтың тақырыбы: Сүт және сүт өнімдері
 

16 10 15

  • 2. .... Сабақтың мақсаты:Сабақтың мақсаты: Білімділік: Қазақстан астанасы Астана қаласы жайлы айта отырып, түсініп оқуға, ойын жеткізе білуге үйрету; Дамытушылық: Еліміздің қалалары жайлы ұғымдары ментанымдарын кеңейте отырып, ой-өрісін дамыту; Тәрбиелік: О ушыларды инабаттылы а, отан с йгіштікке,қ ққ үО ушыларды инабаттылы а, отан с йгіштікке,қ ққ ү лтты м дениетке деген с йіспеншілік пен туыстыұ қ ә ү қлтты м дениетке деген с йіспеншілік пен туыстыұ қ ә ү қ арым- атынас а т рбиелеу.қ қ қ әарым- атынас а т рбиелеу.қ қ қ ә
  • 3. Ұйымдастыру кезеңі Күндей жадырап, Айдай арайлап, Жұлдыздай жарқырап. Судай таза көңілмен, Бүгінгі сабағымызды бастаймыз.
  • 4. Өткен сабақты Өткен сабақты пысықтау пысықтау Мәтін деген не? Мәтін деген не? Мәтіннің неше түрі бар? Мәтіннің неше түрі бар? Мәтін неше бөліктен тұрады? Мәтін неше бөліктен тұрады?
  • 6.
  • 7.
  • 8.
  • 9. Тарихы: Астана-еліміздің бас қаласы. Ол- Отанымыздың жүрегі.1998 жыл Астана аты берілді. Есіл өзенін бойлай орналасқан. 2008 жылы 6- шілдеде қаланың 10 жылдық мерей тойы болды, сол жылы ЮНЕСКО қалаға «Әсем қаласы» деген атақ берді. 1991 жылдан бастап әлемнің картасынан орын алды.
  • 10.
  • 12.
  • 13. І-топ Бүгін біз еліміздің бас қаласы- Астана қаласына саяхатқа барамыз, - деп, мұғалімоқушыларды үлкен қуанышқа кенелтті. Астана саяхатшыларды сіл өзенінен ескен қоңыр салқын самалмен, құшақ жайған кең даңғылдарымен қарсы алады. Бұл даңғылдар бойында жақында ғана салынған өте әсем ғимараттар: Президенттік мәдени орталық, Конгресс холл, Л.Н:Гумилев атындағы Еуразия университеті, Пирамида, тағы ғажап құрылыстар бой түзеген. Балаларға әсіресе ұнағаны ертегі гүліне ұқсайтын биік Бәйтерек мұнарасы болады. Оқушылар жөн –жөнекей мұғалімнің айтуынан 2008 жылы 6 шілдеде Астана қаласының 10 жылдық мерей тойы аталып өткенін білді. Астанаға әлемнің көптеген елдерінің президенттері, өзге де мәртебелі қонақтаржиі келіп тұрады.бұрынғы облыс орталығы болған бұл қала азғана уақыт ішінде мүлде қзгеріп кетті. Ол планетамыздағы ең әсем қалалардың біріне айналған. Сол себепті оған ЮНЕСКО «Әлем қаласы» деген атақ беріліпті. Енді біраз жылдан кейін мұнда ең кемі миллион адам тұратын үлкен қала болмақ. Қазақстан-бүгінгі мына өздерің сияқты жас балалар ертең ер жетіп, Астананы бұдан да әсем етіп көркейте беретін болады, - деді мұғалім.
  • 14. ІІ-топ - Біздің Астанамыз неткен көркем! – деді Зерек жан-жағына таңырқай қарап. –Апай, біздің жеріміз өте үлкен дедіңіз ғой. Оны біз бір күннің ішінде қалай көріп шыға аламыз? - Рас, балалар, біздің Қазақстанның жері өте үлкен. Оны бір күнде емес, бірнеше күн ішінде де аралап шыға алмаймыз. Сондықтан біз оны анау көрнекі етіп ілінген ҚазақстанРеспубликасының картасы арқылы танысып шығуымызға туракеледі. Қазақстан ежелгі ел. Бірақ әлемнің қазіргі картасынан 1991 жылы ғана тәуелсізмемлекет ретінде орын алады. Біздің мемлекет Еуразия құрлығының дәл ортасында тұр. Ал Еуразия- Жер планетасындағы ең үлкен құрылық, - дептүсінік берді мұғалім. - Мына картаға неше түрлі суреттер салыныпты ғой, - деді Дарын. - Ол суреттер еліміздің қандай байлықтары бар екенін көрсетеді. Қазақстан күміс, хромит, қорғасын мен мырыш қндіруден дүние жүзі бойынша бірінші орында, мұнай, көмір, мыс, никель және фосфат шикізатын өндіруден екінші орында, ал алтын өндіру жағынан үшінші орында тұр. Қазақстанда мұнай мен газдың мол қоры бар. Республикамыз әлемдегі ірі мұнай өндіруші мемлекеттердің қатарына кіреді, - деп сөзін аяқтады мұғалім.
  • 15. ІІІ-топ -«Қазақстанның пайдалы қазбалары» ойынын ойнайық. Сендер геолог екенсіңдер дейік. Міндеттерің – Қазақстанды тұтас шарлай жүріп қазба балықтары бар кен орындарын мүмкіндігінше көбірек табу деп есептейік. - Қане, ойнымызды бастайық. Картада суреттер арқылы нелер көрсетілген? -Газ, мұнай шығатын жерлер, ғарыш айлағы, егін шаруашылығы, мал шаруашылығы орындары, Президент ғимараты, Қожа Ахмет Йасауи кесенесі, тағы басқалар көрсетілген. - Дарынның атап шыққандарын өзгелерің төмендегі үлгіге қарап, таратып әңгімелеңдер. Үлгі: - Зерек, мен еліміздің мал шаруашылығы туралы не білесің? - Менің білуімше, Қазақстанда мал шаруашылығы ерте заманда-ақ қалыптасып, дамыған екен. Мал шаруашылығына жылқы, сиыр, түйе және қой мен ешкі малдары жатады. Оларды халқымыз төрт түлік мал деп атайды. Малдың бәрі де пайдалы. Мысалы, жылқының сүтінен ашытылатын қымыздың әрі сусын, әрі емдік қасиеті бар. Қойдың жүнінен мата тоқып, киім тігеді.
  • 16.
  • 17.
  • 19.
  • 20.
  • 21.
  • 22. 1.Мәтінде не туралы айтылған? 2.Мәтіндегі жер-су, кісі аттары қалай жазылған? 3.Астана қаласында қандай ғимараттар бар? 4.Қазақстанның астанасы қай қала? 5.Қандай таулары бар екен?