Автор:
Савіцька Людмила Василівна - учитель
початкових класів ЗОШ І-ІІІ ступенів №17
м. Біла Церква
Українська мова
3 клас
Тема: Змінювання іменників за питаннями. Ознайомлення з назвами
відмінків та питаннями до них. Прийменники і закінчення, як засоби
вираження зв’язку між словами в реченні. Роль іменників у реченні.
Мета: Ознайомити учнів з назвами відмінків та питаннями до них.
Навчити учнів змінювати іменники за питаннями. Узагальнити знання
учнів про роль іменника в реченні. Допомогти учням зрозуміти
взаємозалежність між прийменником і закінченням, як засіб
вираження зв’язку між словами в реченні. Розвивати мовлення,
пам'ять. Виховувати працелюбність.
Обладнання: таблиці, слайди.
Хід уроку
I. Організація класу до уроку.
Вже дзвінок нам дав сигнал:
Працювати час настав!
Тож і ви часу не гайте,
працювати починайте.
Щоб урок минув не марно,
вам сидіти треба гарно.
● Діти, яким би ви хотіли бачити наш урок?
Щоб урок вдався саме таким, нам треба дружно працювати, бути уважними і
активними.
II. Повторення вивченого матеріалу.
Гра «Визначення числа іменників».
(У руках діти тримають сигнальні картки. Якщо слово вжито в однині,
показують сигнальну картку червоного кольору, якщо в множині – синього.)
Парта, сонце, вишеньки, хліб, білка, вітерець, село, плечі, гриби,
подарунок, хмари.
2.
III. Мотивація навчальноїдіяльності.
1. Гра «Склади план уроку».
Прочитайте прислів’я. Поставте їх в такій послідовності, як ми будемо
працювати на уроці.
2. Хто багато робить, той і багато вміє.
3. Зробив діло – гуляй сміло.
1. Добрий початок – половина роботи.
Поясніть, чому ви обрали саме таку послідовність?
2. Хвилина каліграфії.
Вибрати одне прислів’я, яке сподобалося і записати.
IV. Оголошення теми і мети уроку. (слайд 1) .
Сьогодні на уроці ми будемо вчитися:
● змінювати іменники за питаннями;
● ознайомимось з назвами відмінків та питаннями до них;
● з’ясуємо, яка роль прийменників для зв’язку слів у реченні та роль
іменників у реченні.
V. Робота над новим матеріалом.
1.Колективне виконання вправи №67.
Виписати іменник хліб зі словами, з якими він зв’язаний. Позначити
закінчення.
Зустрічаємо (чим?) хлібом.
До окрайчика (чого?) хліба.
Дякуємо (за що?) за хліб_.
Технологія «Асоціативний ряд». (слайд 2-8) .
До слова хліб дібрати асоціативний ряд.
(Поле, трактор, лан, піч, комбайн, шкоринка…).
2. Колективне виконання вправи №68. (слайд 9) .
За зразком попередньої вправи виписати іменник білка із зв’язаними з
ним словами.
Вистрибнула (хто?) білка.
3.
Хвіст (у кого?)у білки.
Допоміг (кому?) білці.
Стерегли (кого?) білку.
Рушити (за ким?) за білкою.
Шубку (на кому?) на білці.
Учні 1 варіанту списують перше речення і підкреслюють підмет і присудок.
Білка вистрибнула з дупла.
Учні 2 варіанту списують друге речення і підкреслюють підмет і присудок.
Хвіст у білки розпушився, розправився.
Висновок, який роблять учні.
До іменників ставимо різні питання і в іменника змінюється закінчення.
3. Робота з таблицею «Відмінювання іменників».
Учні розглядають таблицю, де показано відмінювання іменників за
відмінками.
4. Пояснення вчителя.
Іменники змінюються за питаннями і кожне питання має ім’я – це
відмінок.
Називний хто? що?
Родовий кого? чого?
Давальний кому? чому
Знахідний кого? чого?
Орудний на кому? на чому?
Місцевий на кому? на чому?
5. Читання правила на сторінці 32.
V. Фізкультхвилинка (слайд).
6. Письмо по пам’яті.
Вправа №71.
а) Колективне заучування вірша напам'ять.
б) сильні учні пишу по пам’яті, підкреслюють іменники, визначають
рід, число.
в) слабшим учням дозволяється списати вірш, підкреслити іменники,
визначити рід, число.
7. Списування із граматичним завданням (за вправою № 72).
(слайд 10) .
Сонце сховалось за хмару і рушничка забрало з собою.
4.
8. Вивчення правилапро роль іменника в реченні (с.34).
9. Вибіркове списання з граматичним завданням (за вправою №73).
Виписати іменники разом з прийменниками. Позначити закінчення.
Поблискують у (чому?) у листі.
Скачуть (під чим?) під листям.
Визначити відмінки.
- Які слова допомагають зв’язувати іменники з іншими словами?
10. Вивчення правила про зв'язок іменників з іншими словами
(с.34).
11. Творча робота. (слайд 11-12) .
На дошці записані речення, але пропущені слова.
В першому реченні на місці слова є ребус, який треба відгадати і
записати слово.
У другому реченні стоїть запитання, слово те саме.
Дописати закінчення в словах.
З’явилися крапельки на листк… верб…, каштан…буде – (ребус НОТА
ДО і літера ЩА . ДОЩ )
Перед (чим?) квіти гвоздик…, фіалк... закриваються.
(Учні читають речення).
VI. Підсумок уроку.
Технологія «Незакінченне речення».
«Для мене сьогодні цікавим було…».
«На уроці я дізнався, що…».
Виберіть речення і закінчіть його.
VII. Домашнє завдання.
Вправа №75.
Сильніші учні виконують завдання №2.
Слабші учні виконують завдання № 1.