Відкрита лекція на тему «Контроль бур'янів в посівах соняшника»
179,23.docx
1. Сергіївський ЗЗСО І-ІІІ ст.
Андріївської сільської ради
Краматорського району
Донецької області
Реалізація
діяльнісного підходу
на уроках в початковій школі
Урок з ЯДС
3 клас
«Птахи»
2. Мета : Формування ключових компетентностей:
вміння вчитися – самоорганізовуватися до навчальної діяльності у взаємодії;
загальнокультурної - дотримуватися норм мовленнєвої культури, зв’язно
висловлювати свої думки;
соціальної – дотримуватися поведінки з урахуванням інтересів та потреб
інших;
громадянської – знати свої обов’язки в колективі;
Предметні компетентності.
Дидактична: познайомити учнів з істотними ознаками птахів, важливістю
пір’яного покрову; живленням птахів; виховувати любов до всього
прекрасного, бережливе ставлення до всього живого.
Розвивальна: розвивати позитивно-емоційне ставлення до природи рідного
краю.
Виховна: виховувати любов до всього прекрасного, бережливе ставлення до
всього живого, виховувати кращі людські якості, любов до природи.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Обладнання:
1. Запис голосів птахів
2. Презентація до уроку
3. Малюнки та фото пташок
4. Кошик
5. Картки для роботи в групах.
3. Хід уроку
І. Організаційний момент.
1. Привітання.
Доброго дня. Я запрошую вас на фрагмент інтегрованого уроку з
природознавства.
У народі кажуть: «Добрий гість – дому радість». Сподіваюся, що ви, як і
я, рада нашій зустрічі. Візьміться за руки й зігрійте своїм теплом тих, хто
поруч з вами.
2. «Кошик очікування»
А тепер зверніть увагу: у мене є кошик, але він порожній. У вас на
партах лежать листочки. Напишіть на них, що ви очікуєте від сьогоднішнього
уроку. Ці листочки ми покладемо до кошика й повернемося до нього в кінці.
А також впродовж уроку створимо інформаційний колаж, який і буде
підсумком нашої роботи.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
До нас на урок завітають і гості, а хто саме, який гість, ми дізнаємось,
попрацювавши в групах та відгадавши загадки. Не забувайте дотримуватись
правил роботи в групах.
1. Робота в групах «Відгадай загадку».
1) Отже, до роботи. Кожній групі необхідно відгадати загадки.
Маленький хлопчина у сірій свитині
По дворах стрибає, крихти збирає. (Горобець)
2) В мене є великий хист,
Я співаю, як артист.
Спів мій радісний усюди
Люблять слухати всі люди.(Соловей).
3) Чорномазий, білодзьобий,
Він за плугом важко ходить,
Черв’яків, жуків знаходить -
Сторож вірний, друг
Полів й садів,
Перший вісник теплих днів. (Грак).
4) Вірно людям я служу,
Їм дерева сторожу.
Дзьоб міцний і гострий маю,
Шкідників ним добуваю. (Дятел).
- Кожна група зачитує загадку і відгадку.
- Як одним словом можна назвати слова-відгадки? (Птахи)
4. А тепер загадки наклейте, будь ласка, на ваші інформаційні аркуші.
Але й це ще не все. На столах ви знайдете конверти з малюнками пташок.
Серед них відшукайте малюнок-відгадку та також приклейте на
інформаційний аркуш. (на роботу у вас буде 1 хв).
ІІІ. Сприймання нового матеріалу
1.Отже тема уроку « Птахи»(Слайд 1)
( Спів пташок.)
2.Розповідь з елементами бесіди.
Птахи – дивовижні створіння природи. Чи можемо ми уявити собі життя
лісів, садів, луків без пташок? А скільки користі приносять птахи людині!
Люди здавна спостерігали за польотом пташок і мріяли піднятися в повітря.
Тепер ця мрія здійснилася. Стрімкі стальні птахи – літаки підкорили небесний
простір.
2. Бесіда.
- А чи чули ви коли-небудь, з якими птахами порівнюють сильних і сміливих
людей? (соколами, орлами)
- А кого ми можемо назвати« журавкою», « лебідкою»? ( коханих людей)
– А чижиками, горобчиками або дратівливими півниками? (дітей)
Давайте ж і ми сьогодні віддамо птахам день пошани і любові.
Здійснимо з вами подорож у казковий світ птахів.
3.Гра «Знайди зайве слово» ( Слайд 2).
РОНАВО КГРА КАШП ШИНАМА ЦЯСИНИ
(ворона, грак, шпак, машина,синиця)
- Яке слово зайве? Чому?
4.Бесіда.
— Розгляньте малюнки (метелик, кажан, гусак, пінгвін, страус, дятел,
синичка, чапля). (Слайд 3).
— Як ви відрізняєте птахів від інших тварин? (Основна відмінність птахів
від інших тварин — наявність пір’яного покриву тіла.) Тому їх ще називають
пернатими.
— Якою є особливість зовнішньої будови птахів? (Наявність двох ніг і пари
крил.)
— Чи можна назвати всіх тварин, які літають, птахами? (Не можна. Можуть
літати комахи (метелики) і звірі (кажан).)
— Чи плавають птахи? (Так. Наприклад, гусак і пінгвін. ( Слайд 4).
— Чи бувають птахи, які не літають? (Так, наприклад: страус, пінгвін, ківі.)
(Слайд 5).
— Навіщо птахам пір’я?
5. — Пір’я, розташоване на тулубі, крилах і хвості птаха, — різне. Одне пір’я
захищає птахів від холоду, інше допомагає літати. Покривне пір’я
полегшуючи політ птаха. Під покривним пір’ям розташовується м’яке і
пухнасте пухове пір’я. Між пір’їнками міститься багато повітря, що погано
проводить тепло. Пір’я захищає птахів від охолодження і перегрівання.
5. «Ми – дослідники». Проведення досліду з пір’ям.
Чи спостерігали ви, як лебеді, гуси і качки, виходячи з водойми, тріпочуть
крильми. З них спадають краплини води. І птахи потім залишаються сухими.
Хіба їх пір’я не намокає у воді? Давайте переконаємося у цьому, проведемо
дослід. Пограємось у юних дослідників.
Робота в групах.
В кожній групі є пір’їнка. (гусяча, качки, індика, куряча).
— Візьміть у руки пір'їну. Яка вона на вагу? (Легка.)
Опустіть пір’їну у склянку з водою. Торкніться пера. Чи стало перо
мокрим?
Поясніть чому ?
Лебеді, гуси, качки, коли чистять дзьобом своє пір’я, то одночасно
змащують його жиром. Тому пір’я цих птахів не намокає під час плавання. У
курки такого жиру немає, тому її пір’я у воді намокає.
Не даремно в народі говорять «мокра курка», «як з гусака вода».
IV. Усвідомлення нового матеріалу.
1.Бесіда.
Живляться птахи різноманітною їжею. Рослиноїдні птахи живляться
плодами і насінням (щиглики, шишкарі, чижі). (Сайд 6).
Хижі їдять комах та їхніх личинок, риб, жаб, мишей (ластівки, сови,
чайки, чаплі). (Слайд 7).
Багато птахів – всеїдні (граки, горобці, сороки).(Сайд 8).
Найважче доводиться птахам взимку. Зникають комахи, зелені рослини, все
вкривається снігом. Тому вже вкінці літа птахи готуються до зими.
Перелітні птахи відлітають в теплі краї, де є корм. Шпаки, ластівки, зяблики
перелітають зграями; качки, гуси, журавлі, лелеки – клином; шуліки, яструби
– поодинці.(Слайд 9).
Частина птахів знаходить їжу і взимку, тому і залишається зимувати в
рідних краях.
- Як їх називають? (осілими.) Наведіть приклад. (Сойки, повзики,горобці) .
(Слайд10).
- А чи знаєте ви, хто такі кочові птахи? (Наприклад: граки, сороки,
синиці,галки збираються в зграї і кочують у пошуках їжі, перелітають на
далекі відстані). (Слайд 11).
6. 2.Перегляд відео «Творити добро легко»
3. Робота в групах. Гра «Посади птахів до годівнички»
У кожній групі годівничка
Учитель. Будьте уважні. Подумайте, які птахи осілі, які — перелітні,а які
кочові . Виберіть тільки осілих та кочових.
1-ша група — ластівка, горобець, голуб, зозуля, дятел.
2-га група — журавель, синичка, жайворонок, сорока, горобець.
3-тя група — зяблик, лелека, ворона, галка, соловей, дятел.
4-та група — шпак, горобець, ластівка, дятел, голуб.
Наклеїти годівнички з пташками до листівки.
4. Гра (Слайд 12). А зараз ще трохи пограємо.
— Із поданих букв складіть якнайбільше назв птахів.
С, р, й, о, к, л, о, в, і, п, а, т, е, а, н, ч. (Сойка, сорока, ворона, ластівка
тощо.)
5. Робота в групах. Довідкове бюро «Цікаві факти про птахів»
У вас є цікаві факти про птахів. Прочитайте та відмітьте:
+ - те що вам відоме
! – що нове
? – що невідоме
1. Група.
…Пара синиць з’їдає близько трьох тисяч гусениць за день (і взимку).
…Пара великих синиць прилітає до гнізда щодня 390 разів, а мухоловка –
навіть 500.
…За гніздовий період одна сім’я синиць здатна очистити від шкідників майже
40 яблунь.
…Сім’я горобців за період годівлі одного виводка знищує близько 3 тисяч
комах. А таких виводків буває 2-3 за весну і за літо.
2. Група.
…Одна сова за літо знищує тисячу польових мишей, зберігаючи 1000 кг хліба,
тобто 20 мішків.
…Один грак чи галка за день під час оранки поля з’їдає 400 личинок хруща.
…Протягом літа колонія граків із 300-400 гнізд знищує 7 тисяч кілограмів
цукрових довгоносиків.
…Зозуля поїдає волохату гусінь, яку не їдять інші птахи.
…Ластівка з’їдає за рік близько двох тисяч кілограмів комах, тобто
заповнений кузов вантажної машини.
3.Група.
- Найбільш морозостійкі серед птахів – качки і гуси. Витримують мороз до
110 градусів.
7. - Зозуля за одну годину виловлює 100 гусениць, а за день – 1000 гусениць
- Сова за літо з’їдає 1000 польових мишей
- Ластівка за літо виловлює 1 мільйон мух і комарів.
- Корольок за рік виловлює 8 – 10 мільйонів комах.
4.Група.
- Більшість перелітних птахів летять на висоті до 400м. Середня висота
польоту грака 500м, ластівки – 300м, яструба – 250м. Лелек бачили на висоті
– 900м, жайворонка – на висоті 1900м.
- Гуси летять на береги Каспійського моря. Качки – в Англію, Францію,
Іспанію. Жайворонки, стрижі, іволги і лелеки відлітають у Південну Африку,
ластівки – в Італію та Єгипет.
- Ластівка щорічно долає відстань 26000 км.
Наклеїти до листа.
6. Гра «Чий це спів?»
7. Вправа «Користь від птахів»(слайд 13 )
Вчитель: Давайте визначимо, яке значення мають птахи в нашому житті?
Відповіді учнів:
8. Розповідь вчителя. Птахи – символи.
Птахи - це наші друзі, творці всесвіту, так вони постають в міфології
багатьох народів. Символ птаха пронизує червоною ниткою всі області і
української культури, оскільки отримав свій глибинний зміст на духовному
рівні, та зустрічається у вишивці сорочок та рушників, розписі посуду, хат та
печей, у кованих та різьблених виробах, на писанках та у народному
фольклорі.
Робота в групах Відповідність. (наклеїти на інформаційну листівку)
СОВА – символ мудрості й потаємних знань (Слайд14)
ЛАСТІВКА – символ весни і відродження (Слайд 15 )
ЛЕЛЕКА – символ любові до батька – матері, до рідної землі (Слайд16 )
СОЛОВЕЙКО – співець добра й кохання, символ весни і волі (Слайд 17 )
ЗОЗУЛЯ – символ суму і вдівства, нещастя (Слайд18 )
Знищуют
ь
шкідникі
в
Розносят
ь насіння
Дають
людині
харчуван
ня
Піднімаю
ть настрій
Лікують
людей
Вправа
«Користь
від
птахів»(с
лайд 13 )
Вчитель:
Давайте
визначим
о, яке
значення
мають
птахи в
нашому
житті?
Відповіді
учнів:
8. ЛЕБІДЬ – символ СОНЦЯ і добра, краси і вірного кохання (Слайд 19)
СОКІЛ – символ мужності, молодості і сили (Слайд 20 )
ОРЕЛ – символ відваги і сміливості, чоловічої краси (Слайд 21)
IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань та вмінь учнів
1. Робота в групах. Відгадай пташку за описом та склади пазл. (окремий
аркуш). Розкажи про нього а планом.
І група – Горобець
Сіренький, метушливий, з попелястою голівкою, яскраво – коричневою
спинкою, з чорним галстуком на горлі та на грудях.
ІІ група – Сорока
Довгий хвіст. Голова, шия, воло і верхня частина грудей чорні, з
металевим зеленуватим полиском, чорний блискучий хвіст.
ІІІ група – Сова
Пір’я м’яке, сірого, бурого, і чорного відтінків з плямистим чи
смугастим малюнком. Великі жовті нерухомі очі, короткий гачкуватий дзьоб.
Лапки оперені аж до пальців, кігті дуже загнуті і гострі. У деяких видів сов на
голові два пучки пер у вигляді вушок.
ІV група – Бузько
Великий птах зі сніжно-білим та чорним оперенням, довгими лапами,
дзьобом і шиєю. Тіло видовженої форми.
- Кожна група складає з розрізних пазлів пташку (слово-відгадку) і за
планом розповідають.
1) Як називається птах?
2) Перелітний або зимуючий?
3) Чим він живиться?
4) Чим корисний людині?
Наклеїти до інформаційної листівки.
2. Повторення «Правил поводження в природі» (Слайд 22)
Вчитель: Дійсно, птахи відіграють дуже велику роль в житті людини. То як
же нам людям треба ставитися до них?
Відповіді учнів: …
Годувати;
Виготовляти годівниці та будиночки для птахів
Не галасувати в природі;
Не руйнувати гнізда;
Не брати в руки яєчка та пташенят;
Слухати спів птахів і милуватися.
СТАВЛЕННЯ ЛЮДЕЙ.
9. Але люди не завжди про це пам’ятають. Розорюючи поля, вирубуючи
ліси, осушуючи болота, не задумуються про те, що руйнують гнізда пташок,
відлякують їх від місць проживання. Непродумано використовуючи
ядохімікати, руйнують ланцюги живлення птахів. Їх із кожним роком стає все
менше. І проблем і складнощів через те, що людина часто не знає по-
справжньому їхніх потреб, у них дуже багато.
Червона Книга.
В зв’язку з цим, деяких видів птахів залишилося зовсім мало. Їх занесено до
Червоної Книги і їх дуже рідко можна побачити в живій природі.
(Слайд 23,24)
3.Складання заклику до людей планети.
Найдорожче у світі – це мир і злагода в сім’ї, у своїй школі, Україні, на
нашій чудовій планеті Земля. У вас на столах лежать картинки голуба.
Напишіть на них заклик до людей.
(Бережіть птахів як і все живе на Землі!)
Вийдіть до дошки і прикріпіть своїх голубів - миру на мапу України.
V. Підсумок
1. «Кошик очікування».
А от і кошик нас дочекався. Чи справдилися ваші очікування? Зараз і
подивимось. Як багато ви чекали від сьогоднішнього уроку! І я рада, що
більшість очікувань здійснились.
Дякую вам за роботу. За те, що ви так гарно працювали на уроці, справилися
зі всіма завданнями, дізналися багато нового про птахів.
10. Використані інтернет джерела:
1. Загадки про птахів.
https://pustunchik.ua/ua/checkyourself/zagadki/zagadki-o-ptitsakh-na-
ukrainskom-yazyke
2. Спів пташок. https://www.youtube.com/watch?v=i1D7Wks6u1Y&t=34s
3. Чим відрізняються птахи від тварин.
https://moyaosvita.com.ua/osvita-2/chim-vidriznyayutsya-ptaxi-vid-tvarin/
4. Творити добро легко. https://www.youtube.com/watch?v=-qRVNcxD-lg
5. Гра «Відгадай, який птах співає?»
https://www.youtube.com/watch?v=Qd3dM41x29I
6. Правила поведінки в природі.
https://vseosvita.ua/library/prezentacia-pravila-povedinki-v-prirodi-
273781.html
7. Птахи України. https://aves.land.kiev.ua/5555.html