SlideShare a Scribd company logo
1 of 30
ВІДДІЛ ОСВІТИ
ПРИЛУЦЬКОЇ РАЙДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ
ЛАДАНСЬКА ГІМНАЗІЯ
НЕСТАНДАРТНІ УРОКИ
З ПРИРОДОЗНАВСТВА
по темі:
3 клас
ВЧИТЕЛЬ
О. В. Жуганова
Тема. Різноманітність тварин
у природі
Мета:
♦ розширити і поглибити поняття звірі, птахи, комахи;
♦ формувати елементарні поняття риби, земноводні, плазуни;
♦ уявлення про поділ тварин на безхребетні і хребетні;
♦ вміння розрізняти звірів, птахів, плазунів, земноводних, риб, комах за
істотними ознаками;
♦ вміння вести спостереження за сезонними змінами в житті тварин;
♦ формувати вміння виділяти істотні ознаки тварин, знаходити серед
сукупності об’єктів зайвий, підводити об’єкт під поняття;
♦ розвивати уяву;
♦ виховувати пізнавальний інтерес до вивчення тварин, прагнення до
самовираження у поєднанні з толерантним ставленням до інших, потребу
в охороні і збереженні природи, зокрема тварин.
Обладнання: мультимедійна дошка, презентація «Тваринний світ», зошити з
друкованою основою, музика «Голоси птахів», музичний супровід із серії
«ПіснеЗнайка».
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
Ми раді вітати вас у нашому рекламному агентстві. Воно складається із
чотирьох відділів:
 Інформаційний, який займається збиранням інформації;
2
 Розрахунково-фінансовий, який виконує потрібні розрахунки та
призначає зарплатню;
 Художній, який займається оформленням реклами;
 Дистриб’юторський, який знаходить замовників та робить рекламу
агентству.
ІІ. Хвилинка спостережень
1. Гра «Мікрофон»
Вчитель: Багато ознак у красуні зими (яскраво світить, але не гріє сонце. День
короткий, ніч довга. Мороз розмальовує вікна. Весело поскрипує сніг під
ногами.)
Яке сьогодні число?
Який день тижня?
Який зараз місяць? Лютий
Звернемось до синоптиків з відділу інформації.
Схід
Захід
Тривалість дня
2. Це цікаво!
В цей день народилися:
1947 рік – Малетин (співак)
1961 рік – Ілона Броневицька (актриса)
Іменини:
У народі кажуть: «У вівторок, щоб був толок».
За календарем в цей день можлива магнітна буря, тому на урок візьмемо:
Стратегія: «Розминка»
У — увагу
Р — розум
О — обережність
К — кмітливість
3
3. Робота в календарях
Відмічаємо стан неба, опади, напрям вітру, температуру повітря.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
1. Фронтальне опитування
Спеціалісти інформаційного відділу поставили запитання:
1. Чи відноситься до тварин ластівка?
Художній відділ:
Навесні до нас прилітають ластівки різних видів: ластівка сільська, ластівка
міська, ластівка берегова. Ластівки одного виду подібні між собою, а різних
— не однакові. Ластівка сільська відрізняється від міської забарвленням,
розмірами, формою хвоста.
Слід пам’ятати, що тварини одного виду подібні, а різних різняться будовою
і формою тіла, розміром, покривом тіла, його забарвленням, місцем
проживання та багатьма іншими ознаками. Або вони зовсім не схожі.
Розрахунково-фінансовий:
Ластівка з’їдає за рік близько 2000 кг комах, тобто заповнений кузов
вантажної машини.
Вчитель: Яку ви склали рекламу по даному питанню?
Дистриб’юторський:
Різноманітний тваринний світ.
Дбайливо ставтеся до них!
Які запитання є у спеціалістів інформаційного відділу.
2. Як переміщуються тварини?
Художній відділ:
Асоціативний кущ (Гроно)
4
3. Інформаційний відділ:
Чи є такі ж ознаки у рослин?
Художній відділ:
Цих ознак у рослин немає. Ними рослини відрізняються від тварин.
4. Інформаційний відділ:
Що є спільним для тварин і рослин?
Художній відділ:
5
плавають
літають
бігають
тварини
повзаютьстрибають
Як і всі живі організми, тварини дихають, живляться, ростуть,
розмножуються, вмирають. Крім цих ознак, тварини мають особливі ознаки.
5. Інформаційний відділ:
Навіщо людям потрібні тварини?
Дистриб’юторський відділ:
Асоціативний кущ (Гроно)
Повідомлення теми і мети уроку
Комбіноване завдання на тренування пам’яті, уваги та швидкості реакції.
і н м н т і т
р з о а і н с ь
о ч у с ч я
а в у р ч н
т ч а с о я
6
Окраса
природи
Пір’я,
шовкові
нитки
Продукти
харчування
тварини
ЛікиХутро,
шкіра
Господарська
діяльність
а к п к и ю
о к п к о ю
IV. Мотивація навчальної діяльності
Художній відділ:
Загадки:
 Не муляр, а комори мурує. (Бджола)
 Не кравець, а все життя з голками ходить.( Їжак)
 В морі рибка золота кораблі переверта. (Кит)
Ось який цікавий світ тварин, і тому сьогодні ми з вами дізнаємось про їх
різноманітність.
V. Вивчення нового матеріалу
1. Розповідь вчителя з елементами бесіди.
Помандруємо у царство тварин. Тварин різних видів вчені об’єднали в групи.
Надаємо слово працівникам різних відділів:
Інформаційний відділ:
Комах дуже багато, їх можна зустріти всюди: у лісі, на луках, у полі, в садку,
на городі. Живуть вони і в озерах, ставках, навіть, у калюжах.
Художній відділ:
До комах відносять метеликів, жуків, мурашок, бабок, коників, джмелів.
Більшість з них мають красиве забарвлення.
Розрахунково-фінансовий відділ:
Їх істотна ознака — шість ніг. У бджіл — п’ять очей,
троє допоміжні — рецептори, завдяки їм вони легко
визначають час доби і повертаються у свій вулик у
7
певну годину. Понад 20 000 комах знищують мешканці одного мурашника за
один день.
Дистриб’юторський відділ:
Розрізняйте корисних комах (бджоли, мурахи) і комах-шкідників, які
завдають шкоду господарству.
Вчитель:
В океанах, морях, річках і ставках живуть риби.
Інформаційний відділ:
Риби — тварини, тіло яких вкрите слизькою
лускою. Вони дихають киснем, розчиненим у
воді.
Художній відділ:
Риби різнобарвні, мають добрий слух, всі підводні жителі вміють співати,
свистіти, тріщати, цмокати.
Розрахунково-фінансовий відділ:
Найбільша риба, яка живе і прісних водоймах України — сом. У два роки
сом досягає довжини 50-60 см, а у 25 років важить 110 кг і має довжину тіла
понад 3 м.
Дистриб’юторський відділ:
Риби прикрашають наше життя. Їх використовують у промисловості.
Вчитель:
На території України трапляються жаби різних видів. Біля водойм живуть
тритони. Жаби і тритони — це земноводні.
Інформаційний відділ:
Тіло земноводних вкрите м’якою, вологою
шкірою. Якщо шкіра пересохне, тварина загине.
Художній відділ:
8
Усі земноводні дихають киснем повітря. Вони не можуть довго перебувати
під водою, тому частину життя земноводні проводять на суші, а частину — у
воді.
Розрахунково-фінансовий відділ:
Прудка жаба може стрибати до 2м у довжину і близько метра у висоту. А
мешкає ця рекордсменка у листяних лісах Закарпаття.
Дистриб’юторський відділ:
Даремно дехто боїться ропухи, а хлопці буває, поспішають убити її. Ропуха
— дуже зажерлива тварина, вона поїдає безліч усяких комах, слимаків. А
серед комах багато шкідників овочевих і плодових рослин.
Вчитель:
Черепахи, ящірки, змії, крокодили — це тварини, яких називають плазунами.
Як ви думаєте, чому?
Інформаційний відділ:
На суші вони рухаються «плазуючи», тобто тягнуть своє тіло по землі.
Художній відділ:
Тіло плазунів вкрите сухими
лусочками. У черепах ці лусочки
зрослися і утворили міцний панцир.
Розрахунково-фінансовий відділ:
Сітчастий пітон — найдовша з усіх
змій. Довжина окремих особин
досягає 10 м.
Дистриб’юторський відділ:
9
Плазуни знищують багато шкідливих комах і мишей.
Вчитель:
Звучать голоси птахів і проектується їх зображення.
Ранок у лісі. Перші промені сонця ніжно
торкаються верхівок дерев, пронизують
лісові хащі. І ось з глибини лісу долинуло
тихе «Ку-ку». Слідом за ним дрібно-
дрібно застукотів дятел. Десь недалеко
заспівав дрізд. Йому відповів другий,
третій. Почався ранковий концерт.
Інформаційний відділ:
Птахи живуть в усіх куточках Землі: в
лісах, на полях, луках, в болотах та
водоймах. Вони є в сухих пустелях, у
вічних снігах та високо в горах.
Художній відділ:
Птахи відрізняються від інших тварин зовнішнім виглядом. Це — група
тварин, добре пристосованих до польоту. Тіло вкрите пір’ям, яке добре
захищає від холоду.
Розрахунково-фінансовий відділ:
Розміри птахів різні. Найменший в Україні птах — корольок червоноголовий
— має масу 5 г, а найбільший — дрофа (20 кг).
Найвищий птах в Україні — сірий журавель. Зріст його досягає 1 м 20 см.
Дистриб’юторський відділ:
10
Птахи корисні тварини. Вони живляться комахами і гризунами, тому
знищують багато шкідників сільського і лісового господарств.
Вчитель:
Тварин, тіло яких вкрите шерстю, називають звірами.
Інформаційний відділ:
Звірі вигодовують своїх малят молоком. Їх тіло вкрите шерстю, що є
істотною ознакою звірів.
Художній відділ:
Усміхнись.
• На уроці вчителька запитала:
— Якого кольору їжачок?
— Колючого.
• — Чим покрите тіло у білки?
— Шубою.
Розрахунково-фінансовий відділ:
А чи знаєте ви, що бобер перегризає стовбур верби товщиною 12 см за 5
хвилин.
Вовк, якщо голодний, може
з’їсти до 10 кг м’яса. Але
звичайно він з’їдає 2 кг, а
залишки ховає в різних місцях
і не полює, доки все не з’їсть.
Дистриб’юторський відділ:
11
Який цікавий світ звірів. Багато з них занесено до Червоної книги.
Охороняйте звірів та піклуйтеся про них!
VI. Закріплення вивченого матеріалу
1. Групова робота
Завдання 1.
Позмагайтеся, хто назве більше тварин кожної групи.
1 група: звірі.
2 група: риби.
3 група: птахи.
4 група: комахи.
Завдання 2.
Доведіть до якої групи відносяться дані тварини.
Метод «Займи власну позицію»
1 група:
Лось, кіт — це плазуни, бо …
2 група:
Сонечко, коник — це птахи, бо …
3 група:
Щука, сом — це земноводні, бо …
4 група:
Ящірки, змії — це риби, бо …
2. Робота по зошиту
Завдання 1 с.24 (самостійно)
Рефлексія (визначити в кінці)
Повне розуміння матеріалу
Часткове розуміння матеріалу
Нерозуміння матеріалу
12
Завдання 2 с.25 (коментовано)
VII. Підсумок уроку
Робочий день нашого рекламного агентства закінчується.
Яка група тварин вам найбільше сподобалась (відповіді по групах).
Чи є у вас вдома тваринка?
До якої групи вона належить, чому ви так вирішили?
VIII. Домашнє завдання
С.133 – 138 (переказувати)
Робота по зошиту (с.24) Завдання 2
13
Тема. Чим живляться тварини.
Ланцюжки живлення
Мета:
 формувати вміння розрізняти тварин за способом живлення;
 поглибити поняття про ланцюги живлення у природі;
 формувати вміння аналізувати об’єкти природи, встановлювати
взаємозв’язки між ними;
 виховувати бережливе ставлення до тварин на основі осмислення
взаємозв’язків між ними.
Обладнання: журнал «Довкілля»
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
Сьогодні ми подорожуватимемо сторінками природознавчого дитячого
журналу «Довкілля».
ІІ. Хвилини спостережень
Перша сторінка – Інформаційний вісник
1. Гра «Мікрофон»
Вчитель: Багато ознак у красуні зими (яскраво світить, але не гріє сонце.
День короткий, ніч довга. Мороз розмальовує вікна. Весело поскрипує сніг під
ногами.)
Яке сьогодні число? 17
Який день тижня?
Який зараз місяць? лютий
Схід 7.07
14
Захід 17.18
Тривалість дня 10.11
2. Це цікаво!
В цей день народилися:
1947 рік – Малетин (співак)
1961 рік – Ілона Броневицька (актриса)
Іменини: Агафія, Феодосія, Макар.
3. Робота в календарях
Відмічаємо стан неба, опади, напрям вітру, температуру повітря.
4. Увага! Повідомлення!
(Лунає музика)
У лютому тільки вночі бувають тріскучі морози. Сонце з кожним днем
піднімається вище, яскравіше світить, більше гріє. Підставте йому обличчя і
відразу відчуєте ніби хтось ніжно обвіває його теплом. Майже на дві години
збільшується у лютому тривалість дня. Весна на порозі.
5. Народні прикмети
 Великий лапатий сніг – на негоду і відлигу.
 Кінь лягає на сніг – чекай потепління.
 Птахи перед потеплінням сідають на нижні гілки дерев.
ІІІ. Перевірка домашнього завдання
Друга сторінка – Перевір себе
6. Щодо інформації, чи завжди вона буває правдивою?
(Тварини належать до неживої природи)
Яка ваша думка? (Два записи: жива і нежива)
— Гра «Займи власну позицію»
Учні відповідають:
Я вважаю …
Висновок: як і ви, живі організми, тварини дихають, живляться, ростуть,
розмножуються, помирають.
15
— А які особливі ознаки? (с.133)
— Асоціативний кущ (гроно)
— Фронтальне опитування
— Доведи!
IV. Мотивація навчальної діяльності
Відгадайте загадку:
Хоч у нього й шуба є,
Та як холод настає
Він не їсть тоді, не п’є
І не ходить, не гуляє. (Ведмідь)
— Що робить взимку?
— Чи живляться взимку?
— А чим живляться взимку тварини?
V. Вивчення нового матеріалу
Третя сторінка – Що ж їдять тварини?
2. Завдання для допитливих
У минулому номері журналу було завдання дізнатися, що ж їдять
тварини?
16
звірі
птахи
риби
комахи
тварини
земноводніплазуни
3. Долина знайомств пропонує роботу з підручником (с.138-139)
4. Рубрика «Дізнайся на уроці» пропонує дізнатись про ланцюжки
живлення. (с.139)
Розповідь вчителя.
VI. Закріплення вивченого матеріалу
Четверта сторінка – Інтерв’ю з тваринами
— Хто ти? (Горобчик)
— Що їси? (Комах, зерно)
— А ти хто? (Сонечко)
— Що їси? (Попелиці)
— А тебе як звати? (Ящірка)
— Що їси? (Шкідливих комах, мишей)
7. Робота по зошиту (с.32)
8. Скласти ланцюг живлення (самостійна робота)
9. Кросворд – впізнай всеїдних тварин.
VII. Підсумок уроку
— Як поділяються тварини за способом живлення?
— Що таке ланцюжки живлення?
17
VIII. Домашнє завдання
С.138 – 140 (переказувати)
18
Тема. Як розмножуються тварини
Мета:
 формувати уявлення про особливості розмноження комах, риб,
земноводних, плазунів, птахів, звірів;
 познайомити із роботою підприємства, обов’язками робітників,
менеджерів;
 поповнити словниковий запас учнів;
 формувати вміння міркувати за аналогією, логічно будувати свою
розповідь;
 виховувати чесність у роботі, пізнавальний інтерес до природи,
відчувати моральну відповідальність за збереження природи.
Обладнання: енциклопедія, об’ява, анкета.
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
Урок у нас сьогодні незвичний
І чудовий, і величний.
В світ нових професій кличе нас,
То ж працюйте, не гайте час,
Бо сьогодні бізнес в нас.
ІІ. Повідомлення теми уроку
Що таке бізнесмен? (Це ділова людина)
— Щоб потрапити в країну бізнесу нам потрібно справитись з багатьма
завданнями. Сьогодні ми створимо своє підприємство.
Підприємець – це людина, яка бере на себе ризик пов'язаний з
організацією нового підприємства, нової ідеї, нової продукції.
19
Але перш ніж відкрити своє підприємство дамо йому назву (напрямок в
роботі).
2. Комбіноване завдання на тренування пам’яті, уваги та швидкості
реакції.
Завдання. З кожного рядка виберіть лише ті літери, які не повторюються і
складіть з них назву (тему уроку).
Б Г Я С Н Т О
А В Ю Л И К Д
Т З Я Р П Н Д
Б З А С П Т И
А Г Ю Л Н К О
ТВАРИНИ
ІІІ. Хвилинка спостережень
1. Що це за об’ява?
Об’ява
Хто бажає відкрити підприємство має заповнити анкету
2. Робота в календарях
Анкета
— Якого числа відкрито підприємство? (24)
— Який місяць? (лютий)
— Який день? (вівторок)
У народі кажуть: «У вівторок, щоб був толок».
За календарем 24 лютого можлива магнітна буря, тому на урок візьмемо:
Стратегія: «Розминка»
У — увагу
Р — розум
О — обережність
20
К — кмітливість
У цей день народилися: 1744 рік – Федір Ушаков, російський
флотоводець.
Іменинники: Влас, Всеволод, Гаврило, Дмитро, Федора
— Яку погоду прогнозують синоптики?
(Стан неба, температуру повітря, опади)
Схід 6.54
Захід 17.30
Тривалість дня 10.36
Преподобного Димитрія Прилуцького (Великий піст)
IV. Перевірка домашнього завдання
Вчитель: Для того, щоб був успіх в нашому бізнесі давайте продумаємо і
оберемо територію, на якій і буде розміщуватись наше підприємство. Адже, ви
знаєте, що не скрізь можуть жити тварини.
Орендар – це людина, тимчасово бере для користування приміщення, речі
згідно умови. (Бартер в обмін на бали)
Анкета
Продовжимо заповнювати анкету
А. Що орендуємо для риб, птахів, плазунів,
звірів, комах і земноводних?
Гра. «З яким словом асоціюється назва
тварин?»
Б. А на які вони поділяються?
- Скільки (3, 4,5)
Стратегія: «Асоціативний кущ (гроно)»
В. Гра: «Займи власну позицію»
- Голуб їсть комах (хижа), не рослини.
- Щука їсть рослини не хижа
21
- Сонечко їсть рослини (рослини), не хижа, їсть попелицю
Г. Гра.
«Склади ланцюжок»
Вовк – кабан - жолудь
Білка, горіх, куниця
(Горіх – білка – куниця)
V. Вивчення нового матеріалу
1. Ось тепер ми відкриваємо наше підприємство. На підприємстві
працюють менеджери.
Менеджер – керівник нижньої ланки, який володіє основними засобами
сучасного управління.
У нашому підприємстві працює шість менеджерів, що керують
робітниками по різних напрямках.
2. Розповіді менеджерів.
Розмноження комах, риб, земноводних, плазунів, птахів звірів.
22
VІ. Закріплення вивченого матеріалу
1. Робота по підручнику (с. 140-144)
Керівник підприємства зачитує цікаве. Менеджери перевіряють роботу
робітників.
(По 1 питанню з підручника)
2. Робота в зошитах (с. 34)
Завдання 1 (коментар) – працюють менеджери.
Завдання 2 (самостійно) – перевіряє в кінці роботи підприємець (вчитель)
3. Цікавинки!
Нарада дня при директору.
До уваги працівників:
(Хто найбільший з родини котів? (с.132 Енциклопедія)
- Якого розміру слоненя? (с. 135)
- Навіщо кенгуру сумка? (с. 136)
- Де тюлені?
- Чи велике дитинча у синього кита?
VІІ. Підсумок уроку
Наш перший день на підприємстві закінчився.
- З чим менеджери?
- Як розмножуються тварини?
VІІІ. Домашнє завдання
Дома опрацювати с.140-144, ці знання будуть нам потрібні на слідуючому
уроці.
23
Тема. Довкілля тварин.
Як тварини добувають корм
Мета:
 формувати поняття довкілля тварин, уявлення про ознаки
пристосування тварин в природі;
 вміння розрізняти ознаки пристосування окремих тварин до
добування корму;
 виховувати спостережливість, пізнавальний інтерес до тварин;
 розвивати бачення краси і доцільності тварин в природі, бережне
відношення до тваринного світу.
ОБЛАДНАННЯ: малюнок «Довкілля», книга скарг, грамзапис, малюнок
із тваринного світу.
ТИП УРОКУ: Мала Академія Наук.
ПЛАН УРОКУ
I. Організація класу
II. Підсумок фенологічних спостережень
1. Гра «Доповни словечко»
2. Розповідь вчителя.
3. Розповідь синоптика.
III. Перевірка домашнього завдання
1. Слово вчителя.
2. Ейдетика.
3. Робота з’їзду.
24
IV. Мотивація навчальної діяльності
V. Вивчення нового матеріалу
1. Захист рефератів.
2. Робота по підручнику.
3. Слово експертам.
VI. Закріплення вивченого
Робота по зошиту.
VII. Підсумок уроку
VIII. Домашнє завдання
ХІД УРОКУ
I. Організація класу
Повідомлення теми і мети уроку.
— Діти сьогодні ми зібралися на засідання Малої «Академії Наук» по
темі:
Д в і л
 /  /  / 
о к л я
в р н
/  / 
т а и
«Довкілля тварин» МАН - з’їзд (природолюбів).
II. Підсумок фенологічних спостережень
1. Гра: «Доповни словечко»
Все у зелені навколо
Пасовища, ліс і поле
Мчать струмочки до ріки,
25
Ліплять гнізда ластівки
Сповіщає всіх сорока,
Є у неї новина:
Вже прийшла до нас Весна!
а) Вчитель:
— То що ж з весною настає?
Учні:
— Сніг у полі розтає.
б) Вчитель:
— А чому так буває?
Учні:
— Сонце його пригріває.
в) Вчитель:
— Що ж синіє на землі?
Учні:
— Ніжні проліски малі.
г) Вчитель:
— А що пнеться з-під листка?
Учні:
— То травичка проросла.
д) Вчитель:
— А над полем що бринить?
Учні:
— Любий жайворон летить.
2. Розповідь вчителя ( музичний супровід ).
Прийшла довгоочікувана весна. Взимку вона спала у своєму чарівному
ліжку, сплетеному з листя і пуху, вкривалася барвистою ковдрою з квітів і
шовкових трав. Та прийшов час прокидатися. Встала вона потягнулася, вмилася
першим теплим дощиком. А розбудили її стоголосою симфонією ( хто? ) птахи.
26
3. Розповідь синоптика
робота в календарях природи;
2 березня -
Схід – 6,39
Захід – 17,42
Тривалість дня – 11,03
6 березня – весна до дверей
9 березня – обертіння, птахи прилітають.
Свята – Св. Льва, папи Римського, Св. Агапія.
III. Перевірка домашнього завдання
1. Слово вчителя
Я вітаю учасників з’їзду і його гостей. Під час підготовки засідання МАН група
розвідки отримала завдання записати в книгу скарги від тварин. Після рейду по
лісу поблизу річки вони виявили слідуюче:
2. Ейдетика
Послухайте, уявіть і запам’ятайте «Книга скарг природи». Скарги тварин:
Лисичка скаржиться, що їй дозволили виводити малят тільки на березі річки.
Рибці вигодовувати мальків
молоком. Соловейку заривати яйця
в пісок. Метелику відкладати яйця
тільки у воді. А черепаха
скаржиться, що їй пропонують
висиджувати малят у гнізді.
 Які тварини
скаржились?
 До яких класів відносяться?
3. Робота з’їзду
27
Ми зібралися, щоб обговорити становище тварин. Роботу з’їзду юних
природолюбів вважати відкритою:
а) До роботи заслухаємо наукових співробітників (виходять учні і складають
ланцюжки розмноження тварин)
калина → попелиця → сонечко
пшениця → миша → сова
б) В залі присутні представники преси
— газета: «Планета тварин», фоторепортери ваші матеріали:
1) Які є характерні ознаки тварин?
2) Що є середовищем для існування тварин?
(малюнки тварин і територій)
— журнал: «Довкілля тварин» кореспонденти:
1) Як поділяються тварини за способом живлення?
(всеїдні, хижі і рослиноїдні)
2) Яке значення тварин у природі? (У давнину людина майже повністю
залежала від природи. М’ясо звірів використовували у їжу, а хутро –
служило одягом. В
природі звірі
виконували функцію
санітарів лісу. В
природі відбувається
значне зменшення
тварин в природі. Це
питання хвилює
людство. Тому
створена Червона
книга, подібна
червоному сигналу
світлофора. Зупинись людино! Подумай! Будь обережною!
28
IV. Мотивація навчальної діяльності
Тому ми повинні оберігати тварин і створювати всі необхідні умови для їх
існування, збереження. А для цього ми з вами детальніше вивчимо їх довкілля.
V. Вивчення нового матеріалу
1. До МАН збираються, щоб не тільки дізнатися щось нове, а й показати
свої знання. По - першому питанню захист рефератів.
2. Проведемо дискусію по цьому питанню.
Робота по підручнику (с. 145)
3. По другому питанню слухаємо експертів.
Дайте правильну відповідь!
Як тварини добувають корм?
Проведемо дискусію по другому питанню:
Робота по підручнику ( с. 145-147 )
VI. Закріплення вивченого
Читачі журналу: «Довкілля тварин» цікавляться:
— Що використовують для захисту від ворогів тварин?
Робота по зошиту ( Завдання 2 с. 35 )
29
VII. Підсумок уроку
Наше засідання МАН закінчує свою роботу.
— Що ми постановили?
— Що ж таке довкілля?
— А як тварини добувають корм?
— Як би вас обрали мером тваринного світу, щоб ви зробили для тварин?
VIII. Домашнє
завдання
с. 145 – 147
переказувати;
практичне завдання с.147 — 1 група;
спостереження — 2 група.
30

More Related Content

What's hot

Різноманітність тварин у природі
Різноманітність тварин у природіРізноманітність тварин у природі
Різноманітність тварин у природіКовпитська ЗОШ
 
Сонце в нашому житті. 1 клас
Сонце в нашому житті. 1 класСонце в нашому житті. 1 клас
Сонце в нашому житті. 1 класКовпитська ЗОШ
 
блакитна синиця птах року 2011
блакитна синиця   птах року 2011блакитна синиця   птах року 2011
блакитна синиця птах року 2011Наталья Полищук
 
конкурс ремеза
конкурс ремезаконкурс ремеза
конкурс ремезаlily_zbar
 
Проектна робота - переможець,виконана до Всеукраїнської акції "Птах року 201...
Проектна робота - переможець,виконана  до Всеукраїнської акції "Птах року 201...Проектна робота - переможець,виконана  до Всеукраїнської акції "Птах року 201...
Проектна робота - переможець,виконана до Всеукраїнської акції "Птах року 201...Наталья Полищук
 
різноманітність комах
різноманітність комахрізноманітність комах
різноманітність комахschool5-ter
 
імп 30 хвилин
імп   30 хвилинімп   30 хвилин
імп 30 хвилинryabich1976
 
перелітні птах
перелітні птахперелітні птах
перелітні птахVyatkina1111
 
матеріали на районний етап акції годівничка
матеріали на районний етап акції годівничкаматеріали на районний етап акції годівничка
матеріали на районний етап акції годівничкаvika86
 
3 yds i_2020-2
3 yds i_2020-23 yds i_2020-2
3 yds i_2020-24book
 

What's hot (20)

Різноманітність тварин у природі
Різноманітність тварин у природіРізноманітність тварин у природі
Різноманітність тварин у природі
 
Сонце в нашому житті. 1 клас
Сонце в нашому житті. 1 класСонце в нашому житті. 1 клас
Сонце в нашому житті. 1 клас
 
КВН. Зимуючі птахи рідного краю
КВН. Зимуючі птахи рідного краюКВН. Зимуючі птахи рідного краю
КВН. Зимуючі птахи рідного краю
 
птах року 2012 одуд
птах року  2012 одудптах року  2012 одуд
птах року 2012 одуд
 
блакитна синиця птах року 2011
блакитна синиця   птах року 2011блакитна синиця   птах року 2011
блакитна синиця птах року 2011
 
конкурс ремеза
конкурс ремезаконкурс ремеза
конкурс ремеза
 
Проектна робота - переможець,виконана до Всеукраїнської акції "Птах року 201...
Проектна робота - переможець,виконана  до Всеукраїнської акції "Птах року 201...Проектна робота - переможець,виконана  до Всеукраїнської акції "Птах року 201...
Проектна робота - переможець,виконана до Всеукраїнської акції "Птах року 201...
 
різноманітність комах
різноманітність комахрізноманітність комах
різноманітність комах
 
імп 30 хвилин
імп   30 хвилинімп   30 хвилин
імп 30 хвилин
 
лелека сюн2017 2018
лелека сюн2017 2018лелека сюн2017 2018
лелека сюн2017 2018
 
Конспект. Зимуючі птахи рідного краю
Конспект. Зимуючі птахи рідного краюКонспект. Зимуючі птахи рідного краю
Конспект. Зимуючі птахи рідного краю
 
ПРОЕКТ "ПТАШИНА ЇДАЛЬНЯ"
ПРОЕКТ "ПТАШИНА ЇДАЛЬНЯ"ПРОЕКТ "ПТАШИНА ЇДАЛЬНЯ"
ПРОЕКТ "ПТАШИНА ЇДАЛЬНЯ"
 
моначчч
моначччмоначчч
моначчч
 
7 gdz bzk_s_2015
7 gdz bzk_s_20157 gdz bzk_s_2015
7 gdz bzk_s_2015
 
проект пташина їдальня
проект пташина їдальняпроект пташина їдальня
проект пташина їдальня
 
перелітні птах
перелітні птахперелітні птах
перелітні птах
 
матеріали на районний етап акції годівничка
матеріали на районний етап акції годівничкаматеріали на районний етап акції годівничка
матеріали на районний етап акції годівничка
 
3 yds i_2020-2
3 yds i_2020-23 yds i_2020-2
3 yds i_2020-2
 
7_gdz_brz_kul_2015.pdf
7_gdz_brz_kul_2015.pdf7_gdz_brz_kul_2015.pdf
7_gdz_brz_kul_2015.pdf
 
Мікроби
МікробиМікроби
Мікроби
 

Similar to Різноманітність тварин у природі

земноводні сезонні явища
 земноводні сезонні явища земноводні сезонні явища
земноводні сезонні явищаSergey Mischenko
 
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-gilberg-2018-2
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-gilberg-2018-21 klas-ja-doslidzhuju-svit-gilberg-2018-2
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-gilberg-2018-2KnijekNet
 
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-gilberg-2018-2
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-gilberg-2018-2Ja doslidzhuju-svit-1-klas-gilberg-2018-2
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-gilberg-2018-2kreidaros1
 
3 klas-ya-doslidzhuiu-svit-ishchenko-2020-2
3 klas-ya-doslidzhuiu-svit-ishchenko-2020-23 klas-ya-doslidzhuiu-svit-ishchenko-2020-2
3 klas-ya-doslidzhuiu-svit-ishchenko-2020-2NoName520
 
Ja doslidzhuju-svit-3-klas-ishchenko-2020-2
Ja doslidzhuju-svit-3-klas-ishchenko-2020-2Ja doslidzhuju-svit-3-klas-ishchenko-2020-2
Ja doslidzhuju-svit-3-klas-ishchenko-2020-2kreidaros1
 
7 биол остапченко_балан_2015_укр
7 биол остапченко_балан_2015_укр7 биол остапченко_балан_2015_укр
7 биол остапченко_балан_2015_укрAira_Roo
 
Pізноманітність ссавців
Pізноманітність ссавцівPізноманітність ссавців
Pізноманітність ссавцівRiyigor
 
Мешканці таємничого лісу
Мешканці таємничого лісуМешканці таємничого лісу
Мешканці таємничого лісуssuser8be0a0
 
царство тварин . природознавство 3 клас
царство тварин . природознавство  3 класцарство тварин . природознавство  3 клас
царство тварин . природознавство 3 класzosh4
 

Similar to Різноманітність тварин у природі (20)

земноводні сезонні явища
 земноводні сезонні явища земноводні сезонні явища
земноводні сезонні явища
 
201,23.docx
201,23.docx201,23.docx
201,23.docx
 
тварини
тваринитварини
тварини
 
підсумковий урок-гра.ppt
підсумковий урок-гра.pptпідсумковий урок-гра.ppt
підсумковий урок-гра.ppt
 
100,23.docx
100,23.docx100,23.docx
100,23.docx
 
101
101101
101
 
Урок природознавства.
Урок природознавства. Урок природознавства.
Урок природознавства.
 
179,23.docx
179,23.docx179,23.docx
179,23.docx
 
1
11
1
 
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-gilberg-2018-2
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-gilberg-2018-21 klas-ja-doslidzhuju-svit-gilberg-2018-2
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-gilberg-2018-2
 
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-gilberg-2018-2
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-gilberg-2018-2Ja doslidzhuju-svit-1-klas-gilberg-2018-2
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-gilberg-2018-2
 
Ссавці
СсавціСсавці
Ссавці
 
3 klas-ya-doslidzhuiu-svit-ishchenko-2020-2
3 klas-ya-doslidzhuiu-svit-ishchenko-2020-23 klas-ya-doslidzhuiu-svit-ishchenko-2020-2
3 klas-ya-doslidzhuiu-svit-ishchenko-2020-2
 
1
11
1
 
Ja doslidzhuju-svit-3-klas-ishchenko-2020-2
Ja doslidzhuju-svit-3-klas-ishchenko-2020-2Ja doslidzhuju-svit-3-klas-ishchenko-2020-2
Ja doslidzhuju-svit-3-klas-ishchenko-2020-2
 
7 b o_2015_ua
7 b o_2015_ua7 b o_2015_ua
7 b o_2015_ua
 
7 биол остапченко_балан_2015_укр
7 биол остапченко_балан_2015_укр7 биол остапченко_балан_2015_укр
7 биол остапченко_балан_2015_укр
 
Pізноманітність ссавців
Pізноманітність ссавцівPізноманітність ссавців
Pізноманітність ссавців
 
Мешканці таємничого лісу
Мешканці таємничого лісуМешканці таємничого лісу
Мешканці таємничого лісу
 
царство тварин . природознавство 3 клас
царство тварин . природознавство  3 класцарство тварин . природознавство  3 клас
царство тварин . природознавство 3 клас
 

More from Ковпитська ЗОШ

Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)
Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)
Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)Ковпитська ЗОШ
 
АНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВ
АНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВАНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВ
АНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВКовпитська ЗОШ
 
Анкета для батьків учнів 1-го класу
Анкета для батьків учнів 1-го класуАнкета для батьків учнів 1-го класу
Анкета для батьків учнів 1-го класуКовпитська ЗОШ
 
АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)
АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)
АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)Ковпитська ЗОШ
 
Morning meeting - Ранкові зустрічі
Morning meeting - Ранкові зустрічіMorning meeting - Ранкові зустрічі
Morning meeting - Ранкові зустрічіКовпитська ЗОШ
 
Ранкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантності
Ранкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантностіРанкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантності
Ранкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантностіКовпитська ЗОШ
 
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)Ковпитська ЗОШ
 
СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...
СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...
СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...Ковпитська ЗОШ
 
Педагогічна спадщина В. О. Сухомлинського
Педагогічна спадщина В. О. СухомлинськогоПедагогічна спадщина В. О. Сухомлинського
Педагогічна спадщина В. О. СухомлинськогоКовпитська ЗОШ
 
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙКовпитська ЗОШ
 
ІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮ
ІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮ
ІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮКовпитська ЗОШ
 
Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...
Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...
Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...Ковпитська ЗОШ
 
Виховання любові до природи за Сухомлинським
Виховання любові до природи за СухомлинськимВиховання любові до природи за Сухомлинським
Виховання любові до природи за СухомлинськимКовпитська ЗОШ
 
План виховної роботи на ІІ семестр гімназія 2014
План виховної роботи  на  ІІ семестр гімназія 2014План виховної роботи  на  ІІ семестр гімназія 2014
План виховної роботи на ІІ семестр гімназія 2014Ковпитська ЗОШ
 
Використання QR-кодів у освітньому середовищі
Використання QR-кодів у освітньому середовищіВикористання QR-кодів у освітньому середовищі
Використання QR-кодів у освітньому середовищіКовпитська ЗОШ
 
Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів JI. М. ...
Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів  JI. М. ...Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів  JI. М. ...
Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів JI. М. ...Ковпитська ЗОШ
 
ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...
ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...
ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...Ковпитська ЗОШ
 
Орієнтовні теми для Щоденника вражень
Орієнтовні теми для Щоденника враженьОрієнтовні теми для Щоденника вражень
Орієнтовні теми для Щоденника враженьКовпитська ЗОШ
 
Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)
Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)
Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)Ковпитська ЗОШ
 

More from Ковпитська ЗОШ (20)

Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)
Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)
Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)
 
АНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВ
АНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВАНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВ
АНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВ
 
Анкета для батьків учнів 1-го класу
Анкета для батьків учнів 1-го класуАнкета для батьків учнів 1-го класу
Анкета для батьків учнів 1-го класу
 
АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)
АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)
АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)
 
Morning meeting - Ранкові зустрічі
Morning meeting - Ранкові зустрічіMorning meeting - Ранкові зустрічі
Morning meeting - Ранкові зустрічі
 
Ранкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантності
Ранкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантностіРанкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантності
Ранкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантності
 
Ранкова зустріч
Ранкова зустрічРанкова зустріч
Ранкова зустріч
 
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)
 
СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...
СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...
СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...
 
Педагогічна спадщина В. О. Сухомлинського
Педагогічна спадщина В. О. СухомлинськогоПедагогічна спадщина В. О. Сухомлинського
Педагогічна спадщина В. О. Сухомлинського
 
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ
 
ІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮ
ІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮ
ІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮ
 
Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...
Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...
Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...
 
Виховання любові до природи за Сухомлинським
Виховання любові до природи за СухомлинськимВиховання любові до природи за Сухомлинським
Виховання любові до природи за Сухомлинським
 
План виховної роботи на ІІ семестр гімназія 2014
План виховної роботи  на  ІІ семестр гімназія 2014План виховної роботи  на  ІІ семестр гімназія 2014
План виховної роботи на ІІ семестр гімназія 2014
 
Використання QR-кодів у освітньому середовищі
Використання QR-кодів у освітньому середовищіВикористання QR-кодів у освітньому середовищі
Використання QR-кодів у освітньому середовищі
 
Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів JI. М. ...
Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів  JI. М. ...Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів  JI. М. ...
Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів JI. М. ...
 
ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...
ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...
ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...
 
Орієнтовні теми для Щоденника вражень
Орієнтовні теми для Щоденника враженьОрієнтовні теми для Щоденника вражень
Орієнтовні теми для Щоденника вражень
 
Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)
Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)
Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)
 

Різноманітність тварин у природі

  • 1. ВІДДІЛ ОСВІТИ ПРИЛУЦЬКОЇ РАЙДЕРЖАДМІНІСТРАЦІЇ ЛАДАНСЬКА ГІМНАЗІЯ НЕСТАНДАРТНІ УРОКИ З ПРИРОДОЗНАВСТВА по темі: 3 клас ВЧИТЕЛЬ О. В. Жуганова
  • 2. Тема. Різноманітність тварин у природі Мета: ♦ розширити і поглибити поняття звірі, птахи, комахи; ♦ формувати елементарні поняття риби, земноводні, плазуни; ♦ уявлення про поділ тварин на безхребетні і хребетні; ♦ вміння розрізняти звірів, птахів, плазунів, земноводних, риб, комах за істотними ознаками; ♦ вміння вести спостереження за сезонними змінами в житті тварин; ♦ формувати вміння виділяти істотні ознаки тварин, знаходити серед сукупності об’єктів зайвий, підводити об’єкт під поняття; ♦ розвивати уяву; ♦ виховувати пізнавальний інтерес до вивчення тварин, прагнення до самовираження у поєднанні з толерантним ставленням до інших, потребу в охороні і збереженні природи, зокрема тварин. Обладнання: мультимедійна дошка, презентація «Тваринний світ», зошити з друкованою основою, музика «Голоси птахів», музичний супровід із серії «ПіснеЗнайка». ХІД УРОКУ І. Організація класу Ми раді вітати вас у нашому рекламному агентстві. Воно складається із чотирьох відділів:  Інформаційний, який займається збиранням інформації; 2
  • 3.  Розрахунково-фінансовий, який виконує потрібні розрахунки та призначає зарплатню;  Художній, який займається оформленням реклами;  Дистриб’юторський, який знаходить замовників та робить рекламу агентству. ІІ. Хвилинка спостережень 1. Гра «Мікрофон» Вчитель: Багато ознак у красуні зими (яскраво світить, але не гріє сонце. День короткий, ніч довга. Мороз розмальовує вікна. Весело поскрипує сніг під ногами.) Яке сьогодні число? Який день тижня? Який зараз місяць? Лютий Звернемось до синоптиків з відділу інформації. Схід Захід Тривалість дня 2. Це цікаво! В цей день народилися: 1947 рік – Малетин (співак) 1961 рік – Ілона Броневицька (актриса) Іменини: У народі кажуть: «У вівторок, щоб був толок». За календарем в цей день можлива магнітна буря, тому на урок візьмемо: Стратегія: «Розминка» У — увагу Р — розум О — обережність К — кмітливість 3
  • 4. 3. Робота в календарях Відмічаємо стан неба, опади, напрям вітру, температуру повітря. ІІІ. Перевірка домашнього завдання 1. Фронтальне опитування Спеціалісти інформаційного відділу поставили запитання: 1. Чи відноситься до тварин ластівка? Художній відділ: Навесні до нас прилітають ластівки різних видів: ластівка сільська, ластівка міська, ластівка берегова. Ластівки одного виду подібні між собою, а різних — не однакові. Ластівка сільська відрізняється від міської забарвленням, розмірами, формою хвоста. Слід пам’ятати, що тварини одного виду подібні, а різних різняться будовою і формою тіла, розміром, покривом тіла, його забарвленням, місцем проживання та багатьма іншими ознаками. Або вони зовсім не схожі. Розрахунково-фінансовий: Ластівка з’їдає за рік близько 2000 кг комах, тобто заповнений кузов вантажної машини. Вчитель: Яку ви склали рекламу по даному питанню? Дистриб’юторський: Різноманітний тваринний світ. Дбайливо ставтеся до них! Які запитання є у спеціалістів інформаційного відділу. 2. Як переміщуються тварини? Художній відділ: Асоціативний кущ (Гроно) 4
  • 5. 3. Інформаційний відділ: Чи є такі ж ознаки у рослин? Художній відділ: Цих ознак у рослин немає. Ними рослини відрізняються від тварин. 4. Інформаційний відділ: Що є спільним для тварин і рослин? Художній відділ: 5 плавають літають бігають тварини повзаютьстрибають
  • 6. Як і всі живі організми, тварини дихають, живляться, ростуть, розмножуються, вмирають. Крім цих ознак, тварини мають особливі ознаки. 5. Інформаційний відділ: Навіщо людям потрібні тварини? Дистриб’юторський відділ: Асоціативний кущ (Гроно) Повідомлення теми і мети уроку Комбіноване завдання на тренування пам’яті, уваги та швидкості реакції. і н м н т і т р з о а і н с ь о ч у с ч я а в у р ч н т ч а с о я 6 Окраса природи Пір’я, шовкові нитки Продукти харчування тварини ЛікиХутро, шкіра Господарська діяльність
  • 7. а к п к и ю о к п к о ю IV. Мотивація навчальної діяльності Художній відділ: Загадки:  Не муляр, а комори мурує. (Бджола)  Не кравець, а все життя з голками ходить.( Їжак)  В морі рибка золота кораблі переверта. (Кит) Ось який цікавий світ тварин, і тому сьогодні ми з вами дізнаємось про їх різноманітність. V. Вивчення нового матеріалу 1. Розповідь вчителя з елементами бесіди. Помандруємо у царство тварин. Тварин різних видів вчені об’єднали в групи. Надаємо слово працівникам різних відділів: Інформаційний відділ: Комах дуже багато, їх можна зустріти всюди: у лісі, на луках, у полі, в садку, на городі. Живуть вони і в озерах, ставках, навіть, у калюжах. Художній відділ: До комах відносять метеликів, жуків, мурашок, бабок, коників, джмелів. Більшість з них мають красиве забарвлення. Розрахунково-фінансовий відділ: Їх істотна ознака — шість ніг. У бджіл — п’ять очей, троє допоміжні — рецептори, завдяки їм вони легко визначають час доби і повертаються у свій вулик у 7
  • 8. певну годину. Понад 20 000 комах знищують мешканці одного мурашника за один день. Дистриб’юторський відділ: Розрізняйте корисних комах (бджоли, мурахи) і комах-шкідників, які завдають шкоду господарству. Вчитель: В океанах, морях, річках і ставках живуть риби. Інформаційний відділ: Риби — тварини, тіло яких вкрите слизькою лускою. Вони дихають киснем, розчиненим у воді. Художній відділ: Риби різнобарвні, мають добрий слух, всі підводні жителі вміють співати, свистіти, тріщати, цмокати. Розрахунково-фінансовий відділ: Найбільша риба, яка живе і прісних водоймах України — сом. У два роки сом досягає довжини 50-60 см, а у 25 років важить 110 кг і має довжину тіла понад 3 м. Дистриб’юторський відділ: Риби прикрашають наше життя. Їх використовують у промисловості. Вчитель: На території України трапляються жаби різних видів. Біля водойм живуть тритони. Жаби і тритони — це земноводні. Інформаційний відділ: Тіло земноводних вкрите м’якою, вологою шкірою. Якщо шкіра пересохне, тварина загине. Художній відділ: 8
  • 9. Усі земноводні дихають киснем повітря. Вони не можуть довго перебувати під водою, тому частину життя земноводні проводять на суші, а частину — у воді. Розрахунково-фінансовий відділ: Прудка жаба може стрибати до 2м у довжину і близько метра у висоту. А мешкає ця рекордсменка у листяних лісах Закарпаття. Дистриб’юторський відділ: Даремно дехто боїться ропухи, а хлопці буває, поспішають убити її. Ропуха — дуже зажерлива тварина, вона поїдає безліч усяких комах, слимаків. А серед комах багато шкідників овочевих і плодових рослин. Вчитель: Черепахи, ящірки, змії, крокодили — це тварини, яких називають плазунами. Як ви думаєте, чому? Інформаційний відділ: На суші вони рухаються «плазуючи», тобто тягнуть своє тіло по землі. Художній відділ: Тіло плазунів вкрите сухими лусочками. У черепах ці лусочки зрослися і утворили міцний панцир. Розрахунково-фінансовий відділ: Сітчастий пітон — найдовша з усіх змій. Довжина окремих особин досягає 10 м. Дистриб’юторський відділ: 9
  • 10. Плазуни знищують багато шкідливих комах і мишей. Вчитель: Звучать голоси птахів і проектується їх зображення. Ранок у лісі. Перші промені сонця ніжно торкаються верхівок дерев, пронизують лісові хащі. І ось з глибини лісу долинуло тихе «Ку-ку». Слідом за ним дрібно- дрібно застукотів дятел. Десь недалеко заспівав дрізд. Йому відповів другий, третій. Почався ранковий концерт. Інформаційний відділ: Птахи живуть в усіх куточках Землі: в лісах, на полях, луках, в болотах та водоймах. Вони є в сухих пустелях, у вічних снігах та високо в горах. Художній відділ: Птахи відрізняються від інших тварин зовнішнім виглядом. Це — група тварин, добре пристосованих до польоту. Тіло вкрите пір’ям, яке добре захищає від холоду. Розрахунково-фінансовий відділ: Розміри птахів різні. Найменший в Україні птах — корольок червоноголовий — має масу 5 г, а найбільший — дрофа (20 кг). Найвищий птах в Україні — сірий журавель. Зріст його досягає 1 м 20 см. Дистриб’юторський відділ: 10
  • 11. Птахи корисні тварини. Вони живляться комахами і гризунами, тому знищують багато шкідників сільського і лісового господарств. Вчитель: Тварин, тіло яких вкрите шерстю, називають звірами. Інформаційний відділ: Звірі вигодовують своїх малят молоком. Їх тіло вкрите шерстю, що є істотною ознакою звірів. Художній відділ: Усміхнись. • На уроці вчителька запитала: — Якого кольору їжачок? — Колючого. • — Чим покрите тіло у білки? — Шубою. Розрахунково-фінансовий відділ: А чи знаєте ви, що бобер перегризає стовбур верби товщиною 12 см за 5 хвилин. Вовк, якщо голодний, може з’їсти до 10 кг м’яса. Але звичайно він з’їдає 2 кг, а залишки ховає в різних місцях і не полює, доки все не з’їсть. Дистриб’юторський відділ: 11
  • 12. Який цікавий світ звірів. Багато з них занесено до Червоної книги. Охороняйте звірів та піклуйтеся про них! VI. Закріплення вивченого матеріалу 1. Групова робота Завдання 1. Позмагайтеся, хто назве більше тварин кожної групи. 1 група: звірі. 2 група: риби. 3 група: птахи. 4 група: комахи. Завдання 2. Доведіть до якої групи відносяться дані тварини. Метод «Займи власну позицію» 1 група: Лось, кіт — це плазуни, бо … 2 група: Сонечко, коник — це птахи, бо … 3 група: Щука, сом — це земноводні, бо … 4 група: Ящірки, змії — це риби, бо … 2. Робота по зошиту Завдання 1 с.24 (самостійно) Рефлексія (визначити в кінці) Повне розуміння матеріалу Часткове розуміння матеріалу Нерозуміння матеріалу 12
  • 13. Завдання 2 с.25 (коментовано) VII. Підсумок уроку Робочий день нашого рекламного агентства закінчується. Яка група тварин вам найбільше сподобалась (відповіді по групах). Чи є у вас вдома тваринка? До якої групи вона належить, чому ви так вирішили? VIII. Домашнє завдання С.133 – 138 (переказувати) Робота по зошиту (с.24) Завдання 2 13
  • 14. Тема. Чим живляться тварини. Ланцюжки живлення Мета:  формувати вміння розрізняти тварин за способом живлення;  поглибити поняття про ланцюги живлення у природі;  формувати вміння аналізувати об’єкти природи, встановлювати взаємозв’язки між ними;  виховувати бережливе ставлення до тварин на основі осмислення взаємозв’язків між ними. Обладнання: журнал «Довкілля» ХІД УРОКУ І. Організація класу Сьогодні ми подорожуватимемо сторінками природознавчого дитячого журналу «Довкілля». ІІ. Хвилини спостережень Перша сторінка – Інформаційний вісник 1. Гра «Мікрофон» Вчитель: Багато ознак у красуні зими (яскраво світить, але не гріє сонце. День короткий, ніч довга. Мороз розмальовує вікна. Весело поскрипує сніг під ногами.) Яке сьогодні число? 17 Який день тижня? Який зараз місяць? лютий Схід 7.07 14
  • 15. Захід 17.18 Тривалість дня 10.11 2. Це цікаво! В цей день народилися: 1947 рік – Малетин (співак) 1961 рік – Ілона Броневицька (актриса) Іменини: Агафія, Феодосія, Макар. 3. Робота в календарях Відмічаємо стан неба, опади, напрям вітру, температуру повітря. 4. Увага! Повідомлення! (Лунає музика) У лютому тільки вночі бувають тріскучі морози. Сонце з кожним днем піднімається вище, яскравіше світить, більше гріє. Підставте йому обличчя і відразу відчуєте ніби хтось ніжно обвіває його теплом. Майже на дві години збільшується у лютому тривалість дня. Весна на порозі. 5. Народні прикмети  Великий лапатий сніг – на негоду і відлигу.  Кінь лягає на сніг – чекай потепління.  Птахи перед потеплінням сідають на нижні гілки дерев. ІІІ. Перевірка домашнього завдання Друга сторінка – Перевір себе 6. Щодо інформації, чи завжди вона буває правдивою? (Тварини належать до неживої природи) Яка ваша думка? (Два записи: жива і нежива) — Гра «Займи власну позицію» Учні відповідають: Я вважаю … Висновок: як і ви, живі організми, тварини дихають, живляться, ростуть, розмножуються, помирають. 15
  • 16. — А які особливі ознаки? (с.133) — Асоціативний кущ (гроно) — Фронтальне опитування — Доведи! IV. Мотивація навчальної діяльності Відгадайте загадку: Хоч у нього й шуба є, Та як холод настає Він не їсть тоді, не п’є І не ходить, не гуляє. (Ведмідь) — Що робить взимку? — Чи живляться взимку? — А чим живляться взимку тварини? V. Вивчення нового матеріалу Третя сторінка – Що ж їдять тварини? 2. Завдання для допитливих У минулому номері журналу було завдання дізнатися, що ж їдять тварини? 16 звірі птахи риби комахи тварини земноводніплазуни
  • 17. 3. Долина знайомств пропонує роботу з підручником (с.138-139) 4. Рубрика «Дізнайся на уроці» пропонує дізнатись про ланцюжки живлення. (с.139) Розповідь вчителя. VI. Закріплення вивченого матеріалу Четверта сторінка – Інтерв’ю з тваринами — Хто ти? (Горобчик) — Що їси? (Комах, зерно) — А ти хто? (Сонечко) — Що їси? (Попелиці) — А тебе як звати? (Ящірка) — Що їси? (Шкідливих комах, мишей) 7. Робота по зошиту (с.32) 8. Скласти ланцюг живлення (самостійна робота) 9. Кросворд – впізнай всеїдних тварин. VII. Підсумок уроку — Як поділяються тварини за способом живлення? — Що таке ланцюжки живлення? 17
  • 18. VIII. Домашнє завдання С.138 – 140 (переказувати) 18
  • 19. Тема. Як розмножуються тварини Мета:  формувати уявлення про особливості розмноження комах, риб, земноводних, плазунів, птахів, звірів;  познайомити із роботою підприємства, обов’язками робітників, менеджерів;  поповнити словниковий запас учнів;  формувати вміння міркувати за аналогією, логічно будувати свою розповідь;  виховувати чесність у роботі, пізнавальний інтерес до природи, відчувати моральну відповідальність за збереження природи. Обладнання: енциклопедія, об’ява, анкета. ХІД УРОКУ І. Організація класу Урок у нас сьогодні незвичний І чудовий, і величний. В світ нових професій кличе нас, То ж працюйте, не гайте час, Бо сьогодні бізнес в нас. ІІ. Повідомлення теми уроку Що таке бізнесмен? (Це ділова людина) — Щоб потрапити в країну бізнесу нам потрібно справитись з багатьма завданнями. Сьогодні ми створимо своє підприємство. Підприємець – це людина, яка бере на себе ризик пов'язаний з організацією нового підприємства, нової ідеї, нової продукції. 19
  • 20. Але перш ніж відкрити своє підприємство дамо йому назву (напрямок в роботі). 2. Комбіноване завдання на тренування пам’яті, уваги та швидкості реакції. Завдання. З кожного рядка виберіть лише ті літери, які не повторюються і складіть з них назву (тему уроку). Б Г Я С Н Т О А В Ю Л И К Д Т З Я Р П Н Д Б З А С П Т И А Г Ю Л Н К О ТВАРИНИ ІІІ. Хвилинка спостережень 1. Що це за об’ява? Об’ява Хто бажає відкрити підприємство має заповнити анкету 2. Робота в календарях Анкета — Якого числа відкрито підприємство? (24) — Який місяць? (лютий) — Який день? (вівторок) У народі кажуть: «У вівторок, щоб був толок». За календарем 24 лютого можлива магнітна буря, тому на урок візьмемо: Стратегія: «Розминка» У — увагу Р — розум О — обережність 20
  • 21. К — кмітливість У цей день народилися: 1744 рік – Федір Ушаков, російський флотоводець. Іменинники: Влас, Всеволод, Гаврило, Дмитро, Федора — Яку погоду прогнозують синоптики? (Стан неба, температуру повітря, опади) Схід 6.54 Захід 17.30 Тривалість дня 10.36 Преподобного Димитрія Прилуцького (Великий піст) IV. Перевірка домашнього завдання Вчитель: Для того, щоб був успіх в нашому бізнесі давайте продумаємо і оберемо територію, на якій і буде розміщуватись наше підприємство. Адже, ви знаєте, що не скрізь можуть жити тварини. Орендар – це людина, тимчасово бере для користування приміщення, речі згідно умови. (Бартер в обмін на бали) Анкета Продовжимо заповнювати анкету А. Що орендуємо для риб, птахів, плазунів, звірів, комах і земноводних? Гра. «З яким словом асоціюється назва тварин?» Б. А на які вони поділяються? - Скільки (3, 4,5) Стратегія: «Асоціативний кущ (гроно)» В. Гра: «Займи власну позицію» - Голуб їсть комах (хижа), не рослини. - Щука їсть рослини не хижа 21
  • 22. - Сонечко їсть рослини (рослини), не хижа, їсть попелицю Г. Гра. «Склади ланцюжок» Вовк – кабан - жолудь Білка, горіх, куниця (Горіх – білка – куниця) V. Вивчення нового матеріалу 1. Ось тепер ми відкриваємо наше підприємство. На підприємстві працюють менеджери. Менеджер – керівник нижньої ланки, який володіє основними засобами сучасного управління. У нашому підприємстві працює шість менеджерів, що керують робітниками по різних напрямках. 2. Розповіді менеджерів. Розмноження комах, риб, земноводних, плазунів, птахів звірів. 22
  • 23. VІ. Закріплення вивченого матеріалу 1. Робота по підручнику (с. 140-144) Керівник підприємства зачитує цікаве. Менеджери перевіряють роботу робітників. (По 1 питанню з підручника) 2. Робота в зошитах (с. 34) Завдання 1 (коментар) – працюють менеджери. Завдання 2 (самостійно) – перевіряє в кінці роботи підприємець (вчитель) 3. Цікавинки! Нарада дня при директору. До уваги працівників: (Хто найбільший з родини котів? (с.132 Енциклопедія) - Якого розміру слоненя? (с. 135) - Навіщо кенгуру сумка? (с. 136) - Де тюлені? - Чи велике дитинча у синього кита? VІІ. Підсумок уроку Наш перший день на підприємстві закінчився. - З чим менеджери? - Як розмножуються тварини? VІІІ. Домашнє завдання Дома опрацювати с.140-144, ці знання будуть нам потрібні на слідуючому уроці. 23
  • 24. Тема. Довкілля тварин. Як тварини добувають корм Мета:  формувати поняття довкілля тварин, уявлення про ознаки пристосування тварин в природі;  вміння розрізняти ознаки пристосування окремих тварин до добування корму;  виховувати спостережливість, пізнавальний інтерес до тварин;  розвивати бачення краси і доцільності тварин в природі, бережне відношення до тваринного світу. ОБЛАДНАННЯ: малюнок «Довкілля», книга скарг, грамзапис, малюнок із тваринного світу. ТИП УРОКУ: Мала Академія Наук. ПЛАН УРОКУ I. Організація класу II. Підсумок фенологічних спостережень 1. Гра «Доповни словечко» 2. Розповідь вчителя. 3. Розповідь синоптика. III. Перевірка домашнього завдання 1. Слово вчителя. 2. Ейдетика. 3. Робота з’їзду. 24
  • 25. IV. Мотивація навчальної діяльності V. Вивчення нового матеріалу 1. Захист рефератів. 2. Робота по підручнику. 3. Слово експертам. VI. Закріплення вивченого Робота по зошиту. VII. Підсумок уроку VIII. Домашнє завдання ХІД УРОКУ I. Організація класу Повідомлення теми і мети уроку. — Діти сьогодні ми зібралися на засідання Малої «Академії Наук» по темі: Д в і л / / / о к л я в р н / / т а и «Довкілля тварин» МАН - з’їзд (природолюбів). II. Підсумок фенологічних спостережень 1. Гра: «Доповни словечко» Все у зелені навколо Пасовища, ліс і поле Мчать струмочки до ріки, 25
  • 26. Ліплять гнізда ластівки Сповіщає всіх сорока, Є у неї новина: Вже прийшла до нас Весна! а) Вчитель: — То що ж з весною настає? Учні: — Сніг у полі розтає. б) Вчитель: — А чому так буває? Учні: — Сонце його пригріває. в) Вчитель: — Що ж синіє на землі? Учні: — Ніжні проліски малі. г) Вчитель: — А що пнеться з-під листка? Учні: — То травичка проросла. д) Вчитель: — А над полем що бринить? Учні: — Любий жайворон летить. 2. Розповідь вчителя ( музичний супровід ). Прийшла довгоочікувана весна. Взимку вона спала у своєму чарівному ліжку, сплетеному з листя і пуху, вкривалася барвистою ковдрою з квітів і шовкових трав. Та прийшов час прокидатися. Встала вона потягнулася, вмилася першим теплим дощиком. А розбудили її стоголосою симфонією ( хто? ) птахи. 26
  • 27. 3. Розповідь синоптика робота в календарях природи; 2 березня - Схід – 6,39 Захід – 17,42 Тривалість дня – 11,03 6 березня – весна до дверей 9 березня – обертіння, птахи прилітають. Свята – Св. Льва, папи Римського, Св. Агапія. III. Перевірка домашнього завдання 1. Слово вчителя Я вітаю учасників з’їзду і його гостей. Під час підготовки засідання МАН група розвідки отримала завдання записати в книгу скарги від тварин. Після рейду по лісу поблизу річки вони виявили слідуюче: 2. Ейдетика Послухайте, уявіть і запам’ятайте «Книга скарг природи». Скарги тварин: Лисичка скаржиться, що їй дозволили виводити малят тільки на березі річки. Рибці вигодовувати мальків молоком. Соловейку заривати яйця в пісок. Метелику відкладати яйця тільки у воді. А черепаха скаржиться, що їй пропонують висиджувати малят у гнізді.  Які тварини скаржились?  До яких класів відносяться? 3. Робота з’їзду 27
  • 28. Ми зібралися, щоб обговорити становище тварин. Роботу з’їзду юних природолюбів вважати відкритою: а) До роботи заслухаємо наукових співробітників (виходять учні і складають ланцюжки розмноження тварин) калина → попелиця → сонечко пшениця → миша → сова б) В залі присутні представники преси — газета: «Планета тварин», фоторепортери ваші матеріали: 1) Які є характерні ознаки тварин? 2) Що є середовищем для існування тварин? (малюнки тварин і територій) — журнал: «Довкілля тварин» кореспонденти: 1) Як поділяються тварини за способом живлення? (всеїдні, хижі і рослиноїдні) 2) Яке значення тварин у природі? (У давнину людина майже повністю залежала від природи. М’ясо звірів використовували у їжу, а хутро – служило одягом. В природі звірі виконували функцію санітарів лісу. В природі відбувається значне зменшення тварин в природі. Це питання хвилює людство. Тому створена Червона книга, подібна червоному сигналу світлофора. Зупинись людино! Подумай! Будь обережною! 28
  • 29. IV. Мотивація навчальної діяльності Тому ми повинні оберігати тварин і створювати всі необхідні умови для їх існування, збереження. А для цього ми з вами детальніше вивчимо їх довкілля. V. Вивчення нового матеріалу 1. До МАН збираються, щоб не тільки дізнатися щось нове, а й показати свої знання. По - першому питанню захист рефератів. 2. Проведемо дискусію по цьому питанню. Робота по підручнику (с. 145) 3. По другому питанню слухаємо експертів. Дайте правильну відповідь! Як тварини добувають корм? Проведемо дискусію по другому питанню: Робота по підручнику ( с. 145-147 ) VI. Закріплення вивченого Читачі журналу: «Довкілля тварин» цікавляться: — Що використовують для захисту від ворогів тварин? Робота по зошиту ( Завдання 2 с. 35 ) 29
  • 30. VII. Підсумок уроку Наше засідання МАН закінчує свою роботу. — Що ми постановили? — Що ж таке довкілля? — А як тварини добувають корм? — Як би вас обрали мером тваринного світу, щоб ви зробили для тварин? VIII. Домашнє завдання с. 145 – 147 переказувати; практичне завдання с.147 — 1 група; спостереження — 2 група. 30