SlideShare a Scribd company logo
1 of 11
ТЕМА:ЯК ЗИМУЮТЬ ПТАХИ ІЗВІРІ. ТУРБОТА ЛЮДЕЙПРО ПТАХІВ І
ЗВІРІВ УЗИМКУ
Мета:
- встановити взаємозв'язкиміж змінами в неживій природі, житті рослин
та в житті тварин, формуватизнання про осілих та перелітних птахів
нашого краю;
- продовжуватиформувативміння здійснювати порівняння за істотними
ознаками тварин, класифікувати їх;
- виховувати бажання допомагатиптахам взимку, пізнавальний інтерес
до вивчення природи.
Інформатики:
- закріпити знання учнів про піктограми, робочийстіл, вікна програм,
основніклавіші клавіатури, кнопки керування вікном;
- розвивативміння працювати з мишею та клавіатурою;
- виховувати пізнавальний інтерес до вивчення інформатики, зв'язок
науки з життям.
Обладнання:малюнки із зображенням птахів, презентація, аудіо записи
голосів птахів, відеоматеріал про виготовлення годівниць, програмнета
апаратне забезпечення, кросворд, прикмети.
Тип уроку: комбінований
Форма уроку: інтегрований
ХІД УРОКУ
І. Організаціяпочаткууроку
1. Привітання: Доброгоранку, сонечко ясне,
Доброгоранку, небо прекрасне,
Доброгоранку, дерева, пташата,
Людям усім і звірятам.
2. Девіз уроку
1 – 3 слайди
Ми друзі і вірні, і щирі,
Бо ми бережем повсякчас
Пташок, що літають у вирій
І тих, хто зимують у нас!
ІI. Актуалізаціяопорних знань
1. Бесіда про погоду.
 Яка температура повітря сьогодні?
 Що можна сказати про стан неба?
 Чи є сьогоднівітер? Який він за силою?
 Чи були сьогодніопади? Які?
 Які інші явища природиви спостерігали?
 Які зміни в неживій природівідбулися з настанням зими?
 Які зміни в живій природівідбулися?
2. Продовжте речення:
- У лісах ростуть такі дерева: дуб,...
- У лісах ростуть такі кущі: ліщина,...
- Які дерева називають хвойними? Листяними?
IІI. Оголошеннятеми і мети уроку
1. Розгадуваннязагадок
Не лікар, а дерева лікує.
З дерева лунає звук:
Хто там стукає: тук-тук?
(Дятел)
Швидко скрізь цей літає,
Безліч мошок поїдає,
За вікном гніздо будує,
Тільки в нас він не зимує.
(Ластівка)
Уночі гуляє,
А вдень спочиває,
Має круглі очі,
Бачить серед ночі.
(Сова)
- Як одним словом можна назвати півня, ластівку, сову? (Птахи) Чи
зустрічаються вони взимку? (Так, але не всі)
Сьогодні поглибимо знання про зимуючих птахів, дізнаємось чому птахи
відлітають у теплі краї та як ми можемо допомогти їм узимку. (1 та 2
слайди)
IV. Вивченнянового матеріалу
Слово вчителя
Діти, перед тим, як перейти до вивчення нового матеріалу, давайте з вами
складемо план, за допомогою якого ми будемо працювати на
сьогоднішньому уроці. А допоможуть нам у цьому такі запитання.
1. Яких птахів ми можемо бачити взимку, влітку?
2. Чим живиться більшість птахів взимку?
3. Зимуючі птахи
- Пригадайте, яких птахів називають осілими?
- Яких птахів називають перелітними?
- Чому деякі птахи прилітають до нас із далекої холодної півночі?
Перегляд презентаціїпро зимуючихптахів.
(вчитель інформатики у формі бесіди згадує про кнопки керування вікна,
основні клавіші клавіатури, як відкривати мишкою, а також у формі гри
перевіряє знання ТБ при роботі з компютером)
(після кожного слайдудіти вмикають та прослуховують аудіо записіз
звуками птаха)
 4 слайд «Синиця»
Жовті грудимаю і за день комах з’їдаю, скільки важу сама.
Сини́ця вели́ка — спина зелена, надхвістя сіре. На голові чорна «шапочка».
Білі «щоки» облямовані чорним. Низ жовтий, із широкою (у самців) чорною
смугою посередині. Крила й хвіст блакитно-сірі з бурим. Поширена по всій
Україні. Гніздиться в дуплах або шпаківнях, іноді в норах, щілинах будівель,
старих гніздах великих птахів. Гніздо мостить з корінців, травинок, моху,
вистеляючи шерстю та пір'ям. Живиться комахами, павуками, взимку
насінням. Восени і взимку збирається в табунці і мандрує разом з іншими
видами синиць.
 6 слайд «Дятел»
Б’ється, стука молоток, поправляє нам садок.
Дятел великий строкатий, або дятел звичайний — птах, досить великий і
один із найвідоміших представників родини Дятлових. Населяє
найрізноманітніші лісові ландшафти Палеарктики від Канарських островів і
північно-західній Африки на схід до Камчатки і Японії, причому майже
скрізь є звичайним, численним видом. Нерідко селиться в межах населених
пунктів — у старих садах, парках, на кладовищах. Дятел грає важливу роль в
лісах, залишаючи видовбані їм дупла для інших гніздяться в них дрібних
птахів, таких як синиць і мухоловок. Крім того, він у великій кількості поїдає
лісових шкідників — попелиць, гусениць метеликів і комах, які живляться
деревиною — вусачів, златок, короїдів, мурах і багатьох інших. Якщо навесні
та влітку основу раціону складають тваринні корми, то восени і взимку птах
переключається на рослинну їжу.
 8 слайд «Сова»
Уночі гуляє, а вдень спочиває. Має круглі очі, бачить серед ночі.
Зовнішній вигляд:
Органичуття сови заслуговують особливоїуваги. Очі надзвичайно великі і
настільки опуклі, що утворюють півкулі; краї роговоїоболонкиока
незвичайно подовжені. Зовнішній отвір вуха буває оточений складкоюшкіри,
яка може бути підведеною і опущеною; внаслідок цього утворюється широка
вушна раковина.
В порівнянні з денними хижаками сови загалом птахи не великі, а швидше
середні.
 10 слайд «Горобець»
Маленький хлопчик у сірій свитинці по дворах стрибає, крихти збирає.
Опис
Довжина тіла – 14-15 см Розмах крил – 21 см Вага – 25-40 г Тривалість життя
– до 10 років.
У самця верх голови і щоки сірі, зашийок коричневий, спинний бік
коричнева то-бурий з темними пістрявинами, черевний бік світло-сірий,
верхню частину крила перетинає одна біла смуга. Під горлом наявна велика
чорна пляма, схожа на краватку. Самиця та молоді пташки однотонні,
бурувато-сірі з більш темним верхом, розмитою смугою через око, темними в
пістрявинах спиноюта крилами. На відміну від польового горобця хатній без
темних плям на щоках.
Дзьоб короткий та міцний, пристосований до поїдання комах та насіння
різних рослин. Тоненькі лапки мають рожеве або сіре забарвлення. Три
пальці на лапках звернені вперед, один – назад. Всі закінчуються гострими
кігтиками.
Фізхвилинка
Крильця пташки
розправляють,
Їх до сонця піднімають.
Потім можна політати
І комашок поганяти.
На галявину злетілись,
Там зерна вони наїлись.
Потім зновуполетіли,
У гніздечко хутко сіли.
 12 слайд «Голуби»
Вони бувають сизі, білі. Воркують, в парках проживають. Вважають їх
птахами миру, на щастя в небо випускають, і линуть в сині голубій, птахи
чудові - …
У дикій природі сизий голуб зазвичай селиться на прибережних скелях, у
гірських ущелинах або уздовж обривистих берегів річок, часто поблизу від
чагарників або сільськогосподарських угідь. Їхні напівдомашні нащадки
легко адаптувалися до життя біля людського житла, оскільки кам'яні споруди
нагадують природні житла, а харчові відходи служать надійною кормовою
базоюу будь-який час року. Незважаючи на раннє одомашнення і різні умови
проживання, дикі сизі голуби і їхні міські родичі вільно схрещуються один з
одним, що, на думку орнітологів, може привести до деградації і поступового
вимирання перших. У природі тривалість життя птаха складає зазвичай не
більше трьох-п'яти років, при розведенні в домашніх умовах вони часто
доживають до 15-річного віку, а окремі особини і до 35-ти років.
 14 слайд «Ворона»
Дзьоб міцний і гарні крила, чорнийхвіст, жилетка сіра. Чи присяде, чилетить
«Кар-кар-кар!» усе кричить.
Сіра ворона звичайна на всій території України, а чорна лише зрідка залітає
до нас під час сезонних міграцій. Гніздо починає мстити в кінці лютого на
початку березня. Для цієї справи цуплять все, що їм здається доладним.
Наприклад в Бомбеї, подружжя ворон збудувало гніздо, котре оцінили в 30
фунтів стерлінгів. Воно суціль складалось з оправ окулярів, вкритих
позолотою. Пернаті злодюжки поцупили їх через вікно сусідньої майстерні.
А є ще ворониледацюги, які не будують власного гнізда, а лише ремонтують
чуже чим прийдеться. І все ж, переважно ворони є працьовитими
господарями і не підбирають будь-що поряд з землі, а старанно відламують
гілочки з дерев і ретельно майструють майбутню колиску для свого
потомства.
 16 слайд «Снігурі»
Крізь зимові заметілі пташенята прилетіли. В них червоні гарні груди – ніби
яблука усюди хтось розвісив у дворі. Звуться пташки…
Найкраще за все снігур оселяється в чагарникових заростях та густому
підліску хвойних і листяних фітоценозів. Його гнізда частенько можна
знайти в молодих ялинових лісонасадженнях, що забезпечують надійне
прикриття. Оскільки хвойних лісів на континенті стає все менше, снігурі
частіше знаходять притулок у міських садах і парках, особливо там, де
ростуть хвойні дерева та чагарники, і умови існування наближені до
природних. Снігур гніздиться на території всієї Європи, за винятком
Середземноморських країн, а також в Азії, де його ареал простягається до
Камчатки та Японії. На зиму птахи відкочовують на південь, у більш теплі
краї.
 18 слайд «Повзик»
Він маленький та юркий по деревах ходить і комахам шкодить.
В Україні звичайний, широко розповсюджений, осілий і кочовийптах лісової
і лісостепової смуг, а також північної частини степової смуги. Оселяється в
старих високостовбурних листяних і мішаних лісах, борах з домішкою
листяних порід, з густим підліском і старими деревами. Уникає молодих
посадокі хвойних гущавин. Хоч повзикі тяжіє до лісів поблизу водойм, але в
перезволожених місцях не оселяється. Нерідко гніздиться поблизу людини –
в містах, селах, старих парках і садах. Повзик за розміром менший від
горобця. Верх тіла блакитнувато-сірий. Щоки, горло, воло, груди і черево
білі, боки тулуба і підхвістя каштанові. Махові пера сірувато-бурі, стернові –
чорні, крім сірих центральних, крайні пари біля верхівки білі. Від дзьоба
через око проходить чорнасмуга. Ноги жовтувато-бурі і сильні, пальці довгі і
чіпкі. Хвіст короткий. Дзьоб темно-сірий, довгий, міцний і гострий.
 20 слайд «Омелюх»
Не лінивець, і не сплюх гість північний – ….
Омелюх – птах з на диво м’яким пір’ям. Усі види омелюхів носять на голові
чубчики. Чубчик омелюха звичайного має сірувато-червоне забарвлення.
Основний тон оперення бурувато-сірий. Задня частина спини, куприк та
надхвістя блакитнувато-сірі, а пір’я на грудях відрізняється червонуватим
відтінком. Крила чорнуваті з жовтими рисками біля вершини, а також білою
смугою нижче плеча. На кінцях другорядних махових пір’їн є характерні
червоні пластинки. Тіло веретеноподібне. Хвіст короткий, закінчується
широкою жовтою верхівковою смугою. Чорні сильні ноги оперені до цівки.
Дзьоб чорного кольору, порівняно короткий і масивний. Поперек голови на
рівні очей тягнеться чорна смуга, на горлі наявна невелика чорна маніжка.
Омелюхи переварюють тільки ягідний м’якуш, а кісточки видаляються з
організму разом і з послідом. Таким чином птахи сприяють розповсюдженню
багатьох видів рослин.
Бесіда
Але якими б спритними та витривалими не були б всі ці пташки, люті
морозита сильні снігопади роблять їхнє життя взимку дуже важким. Дехто
з них гине від холоду і голоду. Томуми, люди, повинні подбати про
пернатих друзів.
- А як це зробити?
- Ви справжнідрузі природи, вжевиготовилигодівнички. Он які чудові
вони висять на деревах біля нашої школи, а ще й у багатьох з вас – вдома.
Ви постійно підсипаєте їм корм.
- Чим можна годувати пташок? (Зерном, насінням з соняшника, гарбуза,
дині, але не смаженим; крихтами білого хліба(чорний шкідливий для
птахів), несоленим салом.)
Подбайте, діти, про нас!
На сніданочок для пташки
Киньте зерен, киньте кашки.
Ми ж все літо працювали –
сади від комах очищали.
Ще й співали всім на втіху,
Світ навколо звеселяли.
Перегляд відео про годівнички
- Які годівнички ви зможете виготовитивдома?
- Де ви розмістите годівниці?
- Що покладете у годівниці?
Музична пауза (фізхвилинка)
V. Закріпленнята узагальненнязнань
1. Гра «Та або Ні»
1. Сорокивідлітають у теплі краї? Ні
2. Шишкарі живляться комахами? Ні
3. Горобцізнищують шкідливих комах? Так
4. Снігурі мають яскравеоперення на грудцях? Так
5.Синичка прилітає до нас тільки взимку? Ні
6. Чаплі гніздяться на деревах і годують пташенят комахами? Ні
7. Птахів можна підгодовуватине смаженим насінням? Так
8. У годівничку можна вішати солонесало? Ні
2. Розгадуваннякросворду
1. Заспівали, задзвеніли, мов заграли Кобзарі,
Прилетіла ціла зграя жовтогрудих...(Снігурів).
2. Хоч сам ростом невеличкий, але гарно співає (Соловей).
3. Пташка, що ліпить свої гнізда на будівлях, схожі на кошики (Ластівка).
4. Бідовий хлопчина в сірій сорочині
По дворахстрибає, крихти збирає (Горобець).
5. Вірно людям я служу,
Шапочку червонумаю.
Дзьобом гострим іміцним
Шкідників добуваю (Дятел).
3. Гра «Чи знаєте ви народніприкмети?»
— З’єднайте початокприкмети з її кінцівкою
1) Синиця з ранку починає пищати — 1) буде сніг.
2) Білка по верхівках скаче — 2) чекай морозу.
3) Якщо ворониі галки в’ються в повітрі — 3) буде гарна погода.
4) Ворониі галки сідають на землю — 4) до відлиги.
(Правильні відповіді: 1–2; 2–3; 3–1; 4–4.)
1
2
3
4
5
VІ. Підсумок уроку.
1. Слово вчителя
- Хотілося б вам побажати ніколи не забувати про наших пернатих друзів.
Слід усім запам’ятати:
Пташок треба захищати.
Їх оселіне руйнуй,
Краще взимку підгодуй!
2. Бесіда
- Чи сподобався вам урок?
- Що запам’яталося?
- А хотіли б знову показати свої знання та вміння працювати з комп’ютером?
3. Оцінювання
VІІ. Домашнє завдання.
- Читати сторінки підручника 74-79.
- Виготовити годівничку

More Related Content

What's hot

конкурс ремеза
конкурс ремезаконкурс ремеза
конкурс ремезаlily_zbar
 
навчально виховний проект наші друзі птахи
навчально виховний проект наші друзі птахинавчально виховний проект наші друзі птахи
навчально виховний проект наші друзі птахиschoolperem1984
 
Тварини у природі. Як розрізняють тварин. Тварини – живі організми
Тварини у природі. Як розрізняють тварин. Тварини – живі організмиТварини у природі. Як розрізняють тварин. Тварини – живі організми
Тварини у природі. Як розрізняють тварин. Тварини – живі організмиКовпитська ЗОШ
 
Різноманітність тварин у природі
Різноманітність тварин у природіРізноманітність тварин у природі
Різноманітність тварин у природіКовпитська ЗОШ
 
природознавство
природознавствоприродознавство
природознавствоOlesea_Moldovan
 
комахи, їх охорона
комахи, їх охоронакомахи, їх охорона
комахи, їх охоронаKatherina Telesh
 
птахи презент.
птахи презент.птахи презент.
птахи презент.olga_ruo
 
перелітні птах
перелітні птахперелітні птах
перелітні птахVyatkina1111
 
різноманітність комах
різноманітність комахрізноманітність комах
різноманітність комахschool5-ter
 
блакитна синиця птах року 2011
блакитна синиця   птах року 2011блакитна синиця   птах року 2011
блакитна синиця птах року 2011Наталья Полищук
 

What's hot (20)

ПРОЕКТ "ПТАШИНА ЇДАЛЬНЯ"
ПРОЕКТ "ПТАШИНА ЇДАЛЬНЯ"ПРОЕКТ "ПТАШИНА ЇДАЛЬНЯ"
ПРОЕКТ "ПТАШИНА ЇДАЛЬНЯ"
 
конкурс ремеза
конкурс ремезаконкурс ремеза
конкурс ремеза
 
Конспект. Зимуючі птахи рідного краю
Конспект. Зимуючі птахи рідного краюКонспект. Зимуючі птахи рідного краю
Конспект. Зимуючі птахи рідного краю
 
проект пташина їдальня
проект пташина їдальняпроект пташина їдальня
проект пташина їдальня
 
навчально виховний проект наші друзі птахи
навчально виховний проект наші друзі птахинавчально виховний проект наші друзі птахи
навчально виховний проект наші друзі птахи
 
проект птахи
проект птахипроект птахи
проект птахи
 
Тварини у природі. Як розрізняють тварин. Тварини – живі організми
Тварини у природі. Як розрізняють тварин. Тварини – живі організмиТварини у природі. Як розрізняють тварин. Тварини – живі організми
Тварини у природі. Як розрізняють тварин. Тварини – живі організми
 
2 кл.проект
2 кл.проект2 кл.проект
2 кл.проект
 
Різноманітність тварин у природі
Різноманітність тварин у природіРізноманітність тварин у природі
Різноманітність тварин у природі
 
природознавство
природознавствоприродознавство
природознавство
 
комахи, їх охорона
комахи, їх охоронакомахи, їх охорона
комахи, їх охорона
 
птахи презент.
птахи презент.птахи презент.
птахи презент.
 
перелітні птах
перелітні птахперелітні птах
перелітні птах
 
зимуючі птахи
зимуючі птахизимуючі птахи
зимуючі птахи
 
словничок - помічничок, 2 клас
 словничок - помічничок, 2 клас словничок - помічничок, 2 клас
словничок - помічничок, 2 клас
 
різноманітність комах
різноманітність комахрізноманітність комах
різноманітність комах
 
птахи
птахиптахи
птахи
 
Птахи
ПтахиПтахи
Птахи
 
блакитна синиця птах року 2011
блакитна синиця   птах року 2011блакитна синиця   птах року 2011
блакитна синиця птах року 2011
 
як тварини використовують
як тварини використовуютьяк тварини використовують
як тварини використовують
 

Viewers also liked (8)

Red de redes
Red de redesRed de redes
Red de redes
 
انشاء مدونة
انشاء مدونةانشاء مدونة
انشاء مدونة
 
Red de redes, internet.
Red de redes, internet.Red de redes, internet.
Red de redes, internet.
 
Emeb
EmebEmeb
Emeb
 
yasser C.V (K.S.A)..
yasser C.V (K.S.A)..yasser C.V (K.S.A)..
yasser C.V (K.S.A)..
 
моначи
моначимоначи
моначи
 
Red de redes
Red de redesRed de redes
Red de redes
 
20160320171255971
2016032017125597120160320171255971
20160320171255971
 

Similar to моначчч

охорона птахів
охорона птахівохорона птахів
охорона птахівOlha Hrodzitska
 
імп 30 хвилин
імп   30 хвилинімп   30 хвилин
імп 30 хвилинryabich1976
 
Проектна робота - переможець,виконана до Всеукраїнської акції "Птах року 201...
Проектна робота - переможець,виконана  до Всеукраїнської акції "Птах року 201...Проектна робота - переможець,виконана  до Всеукраїнської акції "Птах року 201...
Проектна робота - переможець,виконана до Всеукраїнської акції "Птах року 201...Наталья Полищук
 
проект
проектпроект
проектCshkilniy
 
Урок з природознавства , 2 клас "Життя тварин у лісі влітку"
Урок з природознавства , 2 клас "Життя тварин у лісі влітку"Урок з природознавства , 2 клас "Життя тварин у лісі влітку"
Урок з природознавства , 2 клас "Життя тварин у лісі влітку"Лидия Рудакова
 
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-gilberg-2018-2
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-gilberg-2018-21 klas-ja-doslidzhuju-svit-gilberg-2018-2
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-gilberg-2018-2KnijekNet
 
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-gilberg-2018-2
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-gilberg-2018-2Ja doslidzhuju-svit-1-klas-gilberg-2018-2
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-gilberg-2018-2kreidaros1
 
Екологічна мозаїка
Екологічна мозаїкаЕкологічна мозаїка
Екологічна мозаїкаryabich1976
 
Різноманітність тварин у природі
Різноманітність тварин у природіРізноманітність тварин у природі
Різноманітність тварин у природіКовпитська ЗОШ
 
Бджолоїдка звичайна
Бджолоїдка звичайна Бджолоїдка звичайна
Бджолоїдка звичайна Antoninasl123
 
Звірі навесні
Звірі навесніЗвірі навесні
Звірі навесніval_26
 
Екологічний проект "Мурахи"
Екологічний проект "Мурахи"Екологічний проект "Мурахи"
Екологічний проект "Мурахи"Natalia Yatsuk-Timoshenko
 
різноманітність ссавців 1
різноманітність ссавців 1різноманітність ссавців 1
різноманітність ссавців 1vchitel-bio
 

Similar to моначчч (20)

охорона птахів
охорона птахівохорона птахів
охорона птахів
 
77545465
7754546577545465
77545465
 
підсумковий урок-гра.ppt
підсумковий урок-гра.pptпідсумковий урок-гра.ppt
підсумковий урок-гра.ppt
 
179,23.docx
179,23.docx179,23.docx
179,23.docx
 
імп 30 хвилин
імп   30 хвилинімп   30 хвилин
імп 30 хвилин
 
Урок у 7 класі, тема Птахи.doc
Урок у 7 класі, тема Птахи.docУрок у 7 класі, тема Птахи.doc
Урок у 7 класі, тема Птахи.doc
 
Проектна робота - переможець,виконана до Всеукраїнської акції "Птах року 201...
Проектна робота - переможець,виконана  до Всеукраїнської акції "Птах року 201...Проектна робота - переможець,виконана  до Всеукраїнської акції "Птах року 201...
Проектна робота - переможець,виконана до Всеукраїнської акції "Птах року 201...
 
проект
проектпроект
проект
 
Урок з природознавства , 2 клас "Життя тварин у лісі влітку"
Урок з природознавства , 2 клас "Життя тварин у лісі влітку"Урок з природознавства , 2 клас "Життя тварин у лісі влітку"
Урок з природознавства , 2 клас "Життя тварин у лісі влітку"
 
таємниці весняного лісу
таємниці весняного лісутаємниці весняного лісу
таємниці весняного лісу
 
1
11
1
 
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-gilberg-2018-2
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-gilberg-2018-21 klas-ja-doslidzhuju-svit-gilberg-2018-2
1 klas-ja-doslidzhuju-svit-gilberg-2018-2
 
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-gilberg-2018-2
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-gilberg-2018-2Ja doslidzhuju-svit-1-klas-gilberg-2018-2
Ja doslidzhuju-svit-1-klas-gilberg-2018-2
 
Екологічна мозаїка
Екологічна мозаїкаЕкологічна мозаїка
Екологічна мозаїка
 
Різноманітність тварин у природі
Різноманітність тварин у природіРізноманітність тварин у природі
Різноманітність тварин у природі
 
С.О.Столярова. Використання інформаційних технологій у процесі виконання прак...
С.О.Столярова. Використання інформаційних технологій у процесі виконання прак...С.О.Столярова. Використання інформаційних технологій у процесі виконання прак...
С.О.Столярова. Використання інформаційних технологій у процесі виконання прак...
 
Бджолоїдка звичайна
Бджолоїдка звичайна Бджолоїдка звичайна
Бджолоїдка звичайна
 
Звірі навесні
Звірі навесніЗвірі навесні
Звірі навесні
 
Екологічний проект "Мурахи"
Екологічний проект "Мурахи"Екологічний проект "Мурахи"
Екологічний проект "Мурахи"
 
різноманітність ссавців 1
різноманітність ссавців 1різноманітність ссавців 1
різноманітність ссавців 1
 

More from Lala Lalala

Qqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq
QqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqQqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq
QqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqLala Lalala
 
Ooooooooooooooooooooooooooooo
OooooooooooooooooooooooooooooOoooooooooooooooooooooooooooo
OooooooooooooooooooooooooooooLala Lalala
 
Pppppppppppppppppppppp
PpppppppppppppppppppppPppppppppppppppppppppp
PpppppppppppppppppppppLala Lalala
 
Wwwwwwwwwwwwwwwww
WwwwwwwwwwwwwwwwwWwwwwwwwwwwwwwwww
WwwwwwwwwwwwwwwwwLala Lalala
 
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
AaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaAaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
AaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaLala Lalala
 
Kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
KkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkKkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
KkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkLala Lalala
 
Qqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq
QqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqQqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq
QqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqLala Lalala
 
Gggggggggggggggggggggggggggggggggggggg
GgggggggggggggggggggggggggggggggggggggGggggggggggggggggggggggggggggggggggggg
GgggggggggggggggggggggggggggggggggggggLala Lalala
 
Ku yaaaaaaaaaaaa
Ku yaaaaaaaaaaaaKu yaaaaaaaaaaaa
Ku yaaaaaaaaaaaaLala Lalala
 
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
AaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaAaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
AaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaLala Lalala
 
Zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
ZzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzZzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
ZzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzLala Lalala
 
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
AaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaAaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
AaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaLala Lalala
 

More from Lala Lalala (20)

Qqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq
QqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqQqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq
Qqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq
 
Ooooooooooooooooooooooooooooo
OooooooooooooooooooooooooooooOoooooooooooooooooooooooooooo
Ooooooooooooooooooooooooooooo
 
Pppppppppppppppppppppp
PpppppppppppppppppppppPppppppppppppppppppppp
Pppppppppppppppppppppp
 
Wwwwwwwwwwwwwwwww
WwwwwwwwwwwwwwwwwWwwwwwwwwwwwwwwww
Wwwwwwwwwwwwwwwww
 
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
AaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaAaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
 
Dklrjt
DklrjtDklrjt
Dklrjt
 
Kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
KkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkKkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
Kkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk
 
Wwwwwww
WwwwwwwWwwwwww
Wwwwwww
 
Qqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq
QqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqQqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq
Qqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqqq
 
Gggggggggggggggggggggggggggggggggggggg
GgggggggggggggggggggggggggggggggggggggGggggggggggggggggggggggggggggggggggggg
Gggggggggggggggggggggggggggggggggggggg
 
Hhhh11111
Hhhh11111Hhhh11111
Hhhh11111
 
Ku yaaaaaaaaaaaa
Ku yaaaaaaaaaaaaKu yaaaaaaaaaaaa
Ku yaaaaaaaaaaaa
 
Dff
DffDff
Dff
 
Hhhyy
HhhyyHhhyy
Hhhyy
 
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
AaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaAaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
 
3 xxxxxx
3 xxxxxx3 xxxxxx
3 xxxxxx
 
Yyyyyyyyyyy
YyyyyyyyyyyYyyyyyyyyyy
Yyyyyyyyyyy
 
Zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
ZzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzZzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
Zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz
 
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
AaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaAaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
Aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa
 
9xdcvf
9xdcvf9xdcvf
9xdcvf
 

моначчч

  • 1. ТЕМА:ЯК ЗИМУЮТЬ ПТАХИ ІЗВІРІ. ТУРБОТА ЛЮДЕЙПРО ПТАХІВ І ЗВІРІВ УЗИМКУ Мета: - встановити взаємозв'язкиміж змінами в неживій природі, житті рослин та в житті тварин, формуватизнання про осілих та перелітних птахів нашого краю; - продовжуватиформувативміння здійснювати порівняння за істотними ознаками тварин, класифікувати їх; - виховувати бажання допомагатиптахам взимку, пізнавальний інтерес до вивчення природи. Інформатики: - закріпити знання учнів про піктограми, робочийстіл, вікна програм, основніклавіші клавіатури, кнопки керування вікном; - розвивативміння працювати з мишею та клавіатурою; - виховувати пізнавальний інтерес до вивчення інформатики, зв'язок науки з життям. Обладнання:малюнки із зображенням птахів, презентація, аудіо записи голосів птахів, відеоматеріал про виготовлення годівниць, програмнета апаратне забезпечення, кросворд, прикмети. Тип уроку: комбінований Форма уроку: інтегрований ХІД УРОКУ І. Організаціяпочаткууроку 1. Привітання: Доброгоранку, сонечко ясне, Доброгоранку, небо прекрасне, Доброгоранку, дерева, пташата, Людям усім і звірятам. 2. Девіз уроку 1 – 3 слайди Ми друзі і вірні, і щирі, Бо ми бережем повсякчас
  • 2. Пташок, що літають у вирій І тих, хто зимують у нас! ІI. Актуалізаціяопорних знань 1. Бесіда про погоду.  Яка температура повітря сьогодні?  Що можна сказати про стан неба?  Чи є сьогоднівітер? Який він за силою?  Чи були сьогодніопади? Які?  Які інші явища природиви спостерігали?  Які зміни в неживій природівідбулися з настанням зими?  Які зміни в живій природівідбулися? 2. Продовжте речення: - У лісах ростуть такі дерева: дуб,... - У лісах ростуть такі кущі: ліщина,... - Які дерева називають хвойними? Листяними? IІI. Оголошеннятеми і мети уроку 1. Розгадуваннязагадок Не лікар, а дерева лікує. З дерева лунає звук: Хто там стукає: тук-тук? (Дятел) Швидко скрізь цей літає, Безліч мошок поїдає, За вікном гніздо будує, Тільки в нас він не зимує. (Ластівка) Уночі гуляє, А вдень спочиває, Має круглі очі, Бачить серед ночі. (Сова)
  • 3. - Як одним словом можна назвати півня, ластівку, сову? (Птахи) Чи зустрічаються вони взимку? (Так, але не всі) Сьогодні поглибимо знання про зимуючих птахів, дізнаємось чому птахи відлітають у теплі краї та як ми можемо допомогти їм узимку. (1 та 2 слайди) IV. Вивченнянового матеріалу Слово вчителя Діти, перед тим, як перейти до вивчення нового матеріалу, давайте з вами складемо план, за допомогою якого ми будемо працювати на сьогоднішньому уроці. А допоможуть нам у цьому такі запитання. 1. Яких птахів ми можемо бачити взимку, влітку? 2. Чим живиться більшість птахів взимку? 3. Зимуючі птахи - Пригадайте, яких птахів називають осілими? - Яких птахів називають перелітними? - Чому деякі птахи прилітають до нас із далекої холодної півночі? Перегляд презентаціїпро зимуючихптахів. (вчитель інформатики у формі бесіди згадує про кнопки керування вікна, основні клавіші клавіатури, як відкривати мишкою, а також у формі гри перевіряє знання ТБ при роботі з компютером) (після кожного слайдудіти вмикають та прослуховують аудіо записіз звуками птаха)  4 слайд «Синиця» Жовті грудимаю і за день комах з’їдаю, скільки важу сама. Сини́ця вели́ка — спина зелена, надхвістя сіре. На голові чорна «шапочка». Білі «щоки» облямовані чорним. Низ жовтий, із широкою (у самців) чорною смугою посередині. Крила й хвіст блакитно-сірі з бурим. Поширена по всій Україні. Гніздиться в дуплах або шпаківнях, іноді в норах, щілинах будівель,
  • 4. старих гніздах великих птахів. Гніздо мостить з корінців, травинок, моху, вистеляючи шерстю та пір'ям. Живиться комахами, павуками, взимку насінням. Восени і взимку збирається в табунці і мандрує разом з іншими видами синиць.  6 слайд «Дятел» Б’ється, стука молоток, поправляє нам садок. Дятел великий строкатий, або дятел звичайний — птах, досить великий і один із найвідоміших представників родини Дятлових. Населяє найрізноманітніші лісові ландшафти Палеарктики від Канарських островів і північно-західній Африки на схід до Камчатки і Японії, причому майже скрізь є звичайним, численним видом. Нерідко селиться в межах населених пунктів — у старих садах, парках, на кладовищах. Дятел грає важливу роль в лісах, залишаючи видовбані їм дупла для інших гніздяться в них дрібних птахів, таких як синиць і мухоловок. Крім того, він у великій кількості поїдає лісових шкідників — попелиць, гусениць метеликів і комах, які живляться деревиною — вусачів, златок, короїдів, мурах і багатьох інших. Якщо навесні та влітку основу раціону складають тваринні корми, то восени і взимку птах переключається на рослинну їжу.  8 слайд «Сова» Уночі гуляє, а вдень спочиває. Має круглі очі, бачить серед ночі. Зовнішній вигляд: Органичуття сови заслуговують особливоїуваги. Очі надзвичайно великі і настільки опуклі, що утворюють півкулі; краї роговоїоболонкиока
  • 5. незвичайно подовжені. Зовнішній отвір вуха буває оточений складкоюшкіри, яка може бути підведеною і опущеною; внаслідок цього утворюється широка вушна раковина. В порівнянні з денними хижаками сови загалом птахи не великі, а швидше середні.  10 слайд «Горобець» Маленький хлопчик у сірій свитинці по дворах стрибає, крихти збирає. Опис Довжина тіла – 14-15 см Розмах крил – 21 см Вага – 25-40 г Тривалість життя – до 10 років. У самця верх голови і щоки сірі, зашийок коричневий, спинний бік коричнева то-бурий з темними пістрявинами, черевний бік світло-сірий, верхню частину крила перетинає одна біла смуга. Під горлом наявна велика чорна пляма, схожа на краватку. Самиця та молоді пташки однотонні, бурувато-сірі з більш темним верхом, розмитою смугою через око, темними в пістрявинах спиноюта крилами. На відміну від польового горобця хатній без темних плям на щоках. Дзьоб короткий та міцний, пристосований до поїдання комах та насіння різних рослин. Тоненькі лапки мають рожеве або сіре забарвлення. Три пальці на лапках звернені вперед, один – назад. Всі закінчуються гострими кігтиками. Фізхвилинка Крильця пташки розправляють, Їх до сонця піднімають. Потім можна політати І комашок поганяти. На галявину злетілись, Там зерна вони наїлись.
  • 6. Потім зновуполетіли, У гніздечко хутко сіли.  12 слайд «Голуби» Вони бувають сизі, білі. Воркують, в парках проживають. Вважають їх птахами миру, на щастя в небо випускають, і линуть в сині голубій, птахи чудові - … У дикій природі сизий голуб зазвичай селиться на прибережних скелях, у гірських ущелинах або уздовж обривистих берегів річок, часто поблизу від чагарників або сільськогосподарських угідь. Їхні напівдомашні нащадки легко адаптувалися до життя біля людського житла, оскільки кам'яні споруди нагадують природні житла, а харчові відходи служать надійною кормовою базоюу будь-який час року. Незважаючи на раннє одомашнення і різні умови проживання, дикі сизі голуби і їхні міські родичі вільно схрещуються один з одним, що, на думку орнітологів, може привести до деградації і поступового вимирання перших. У природі тривалість життя птаха складає зазвичай не більше трьох-п'яти років, при розведенні в домашніх умовах вони часто доживають до 15-річного віку, а окремі особини і до 35-ти років.  14 слайд «Ворона» Дзьоб міцний і гарні крила, чорнийхвіст, жилетка сіра. Чи присяде, чилетить «Кар-кар-кар!» усе кричить. Сіра ворона звичайна на всій території України, а чорна лише зрідка залітає до нас під час сезонних міграцій. Гніздо починає мстити в кінці лютого на початку березня. Для цієї справи цуплять все, що їм здається доладним. Наприклад в Бомбеї, подружжя ворон збудувало гніздо, котре оцінили в 30 фунтів стерлінгів. Воно суціль складалось з оправ окулярів, вкритих позолотою. Пернаті злодюжки поцупили їх через вікно сусідньої майстерні. А є ще ворониледацюги, які не будують власного гнізда, а лише ремонтують чуже чим прийдеться. І все ж, переважно ворони є працьовитими господарями і не підбирають будь-що поряд з землі, а старанно відламують
  • 7. гілочки з дерев і ретельно майструють майбутню колиску для свого потомства.  16 слайд «Снігурі» Крізь зимові заметілі пташенята прилетіли. В них червоні гарні груди – ніби яблука усюди хтось розвісив у дворі. Звуться пташки… Найкраще за все снігур оселяється в чагарникових заростях та густому підліску хвойних і листяних фітоценозів. Його гнізда частенько можна знайти в молодих ялинових лісонасадженнях, що забезпечують надійне прикриття. Оскільки хвойних лісів на континенті стає все менше, снігурі частіше знаходять притулок у міських садах і парках, особливо там, де ростуть хвойні дерева та чагарники, і умови існування наближені до природних. Снігур гніздиться на території всієї Європи, за винятком Середземноморських країн, а також в Азії, де його ареал простягається до Камчатки та Японії. На зиму птахи відкочовують на південь, у більш теплі краї.  18 слайд «Повзик» Він маленький та юркий по деревах ходить і комахам шкодить.
  • 8. В Україні звичайний, широко розповсюджений, осілий і кочовийптах лісової і лісостепової смуг, а також північної частини степової смуги. Оселяється в старих високостовбурних листяних і мішаних лісах, борах з домішкою листяних порід, з густим підліском і старими деревами. Уникає молодих посадокі хвойних гущавин. Хоч повзикі тяжіє до лісів поблизу водойм, але в перезволожених місцях не оселяється. Нерідко гніздиться поблизу людини – в містах, селах, старих парках і садах. Повзик за розміром менший від горобця. Верх тіла блакитнувато-сірий. Щоки, горло, воло, груди і черево білі, боки тулуба і підхвістя каштанові. Махові пера сірувато-бурі, стернові – чорні, крім сірих центральних, крайні пари біля верхівки білі. Від дзьоба через око проходить чорнасмуга. Ноги жовтувато-бурі і сильні, пальці довгі і чіпкі. Хвіст короткий. Дзьоб темно-сірий, довгий, міцний і гострий.  20 слайд «Омелюх» Не лінивець, і не сплюх гість північний – …. Омелюх – птах з на диво м’яким пір’ям. Усі види омелюхів носять на голові чубчики. Чубчик омелюха звичайного має сірувато-червоне забарвлення. Основний тон оперення бурувато-сірий. Задня частина спини, куприк та надхвістя блакитнувато-сірі, а пір’я на грудях відрізняється червонуватим відтінком. Крила чорнуваті з жовтими рисками біля вершини, а також білою смугою нижче плеча. На кінцях другорядних махових пір’їн є характерні червоні пластинки. Тіло веретеноподібне. Хвіст короткий, закінчується широкою жовтою верхівковою смугою. Чорні сильні ноги оперені до цівки. Дзьоб чорного кольору, порівняно короткий і масивний. Поперек голови на рівні очей тягнеться чорна смуга, на горлі наявна невелика чорна маніжка. Омелюхи переварюють тільки ягідний м’якуш, а кісточки видаляються з організму разом і з послідом. Таким чином птахи сприяють розповсюдженню багатьох видів рослин. Бесіда Але якими б спритними та витривалими не були б всі ці пташки, люті морозита сильні снігопади роблять їхнє життя взимку дуже важким. Дехто
  • 9. з них гине від холоду і голоду. Томуми, люди, повинні подбати про пернатих друзів. - А як це зробити? - Ви справжнідрузі природи, вжевиготовилигодівнички. Он які чудові вони висять на деревах біля нашої школи, а ще й у багатьох з вас – вдома. Ви постійно підсипаєте їм корм. - Чим можна годувати пташок? (Зерном, насінням з соняшника, гарбуза, дині, але не смаженим; крихтами білого хліба(чорний шкідливий для птахів), несоленим салом.) Подбайте, діти, про нас! На сніданочок для пташки Киньте зерен, киньте кашки. Ми ж все літо працювали – сади від комах очищали. Ще й співали всім на втіху, Світ навколо звеселяли. Перегляд відео про годівнички - Які годівнички ви зможете виготовитивдома? - Де ви розмістите годівниці? - Що покладете у годівниці? Музична пауза (фізхвилинка) V. Закріпленнята узагальненнязнань 1. Гра «Та або Ні» 1. Сорокивідлітають у теплі краї? Ні 2. Шишкарі живляться комахами? Ні 3. Горобцізнищують шкідливих комах? Так 4. Снігурі мають яскравеоперення на грудцях? Так 5.Синичка прилітає до нас тільки взимку? Ні 6. Чаплі гніздяться на деревах і годують пташенят комахами? Ні 7. Птахів можна підгодовуватине смаженим насінням? Так
  • 10. 8. У годівничку можна вішати солонесало? Ні 2. Розгадуваннякросворду 1. Заспівали, задзвеніли, мов заграли Кобзарі, Прилетіла ціла зграя жовтогрудих...(Снігурів). 2. Хоч сам ростом невеличкий, але гарно співає (Соловей). 3. Пташка, що ліпить свої гнізда на будівлях, схожі на кошики (Ластівка). 4. Бідовий хлопчина в сірій сорочині По дворахстрибає, крихти збирає (Горобець). 5. Вірно людям я служу, Шапочку червонумаю. Дзьобом гострим іміцним Шкідників добуваю (Дятел). 3. Гра «Чи знаєте ви народніприкмети?» — З’єднайте початокприкмети з її кінцівкою 1) Синиця з ранку починає пищати — 1) буде сніг. 2) Білка по верхівках скаче — 2) чекай морозу. 3) Якщо ворониі галки в’ються в повітрі — 3) буде гарна погода. 4) Ворониі галки сідають на землю — 4) до відлиги. (Правильні відповіді: 1–2; 2–3; 3–1; 4–4.) 1 2 3 4 5
  • 11. VІ. Підсумок уроку. 1. Слово вчителя - Хотілося б вам побажати ніколи не забувати про наших пернатих друзів. Слід усім запам’ятати: Пташок треба захищати. Їх оселіне руйнуй, Краще взимку підгодуй! 2. Бесіда - Чи сподобався вам урок? - Що запам’яталося? - А хотіли б знову показати свої знання та вміння працювати з комп’ютером? 3. Оцінювання VІІ. Домашнє завдання. - Читати сторінки підручника 74-79. - Виготовити годівничку